قیمت جدید کالاهای اساسی بر روی تابلوها درج شد

مشاهدات میدانی خبرنگاران از کاهش نسبی هیجان خرید در مراکز عرضه حکایت دارد.

قیمت جدید کالاهای اساسی بر روی تابلوها درج شد

با افزایش عرضه اقلام پرمصرف و پرتقاضا در فروشگاه‌ها و میادین میوه و تره‌بار در 2روز گذشته، به‌نظر می‌رسد آرامش به بازار کالاهای اساسی بازگشته و نگرانی‌های ناشی از کمبود و گرانی این اقلام کمتر شده است.

تغییر قیمت اقلام مصرفی مورد نیاز مردم و انتشار قیمت‌های جدید کالاها در روزهای گذشته نگرانی‌هایی را درخصوص تامین بازار اقلام اساسی ازجمله مرغ، تخم‌مرغ و لبنیات در مصرف‌کنندگان به همراه داشت و به افزایش تقاضا در بازار بسیاری از کالاها دامن زد اما در روزهای پایانی هفته گذشته اقدام به‌موقع دولت ازجمله قابل برداشت شدن یارانه معیشتی واریزی به‌حساب سرپرستان خانوار و افزایش توزیع اقلام پرمصرف در فروشگاه‌ها، باعث شد روند خرید و حجم تقاضا تا حد زیادی به حالت عادی بازگردد. در روزهای پایانی هفته گذشته گزارش‌هایی از صف‌های طولانی مردم در میادین میوه و تره‌بار و فروشگاه‌های زنجیره‌ای برای خرید کالاهای قیمت قدیم در فضای مجازی منتشر شد که در برخی از آنها بی‌نظمی‌هایی نیز مشاهده می‌شد. اگرچه برخی از این ویدئو‌ها با واکنش مسئولان استان‌های مربوط مواجه و غیرواقعی بودن آنها به سرعت اثبات شد اما خبرنگاران همشهری برای پیگیری این موضوع و مشاهده تغییرات روند خرید مردم در سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های زنجیره به برخی این فروشگاه‌ها سر زدند. براساس اعلام بسیاری از فروشگاه‌ها موجودی مناسب کالاها در انبار با قیمت قبلی در روزهای گذشته، پاسخگوی تقاضا بود و قیمت‌های جدید از ابتدای این هفته درباره سفارش‌های جدید اعمال خواهد شد. مشاهدات میدانی خبرنگاران همشهری نشان می‌دهد با اینکه تغییر قیمت برخی اقلام ازجمله لبنیات از روز پنجشنبه برای شرکت‌های تولیدی مجاز شده، روند خرید در بیشتر فروشگاه‌های سطح شهر مطابق روزهای عادی است و کالاهای تغییر قیمت یافته هنوز در بسیاری از مغازه‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای موجود است. با توجه به سرعت بالای فسادپذیری لبنیات، وجود این اقلام با قیمت قبلی در فروشگاه‌ها نشان می‌دهد تقاضا برای خرید عادی است و با وجود قطعیت تغییر قیمت مردم از خریدهای هیجانی خودداری کرده‌اند. مشاهدات همچنین حاکی ازافزایش توزیع کالاهایی مثل روغن است که در ماه‌های گذشته با توجه به زمزمه‌های کمبود و افزایش قیمت، توزیع آن در برخی فروشگاه‌ها با مشکلاتی مواجه شده بود.

یارانه مستقیم چقدر قدرت خرید خانوارها را افزایش می‌دهد؟

در روزهای پس از واریز یارانه معیشتی و همزمان با انتشار قیمت‌های جدید کالاها، گمانه‌زنی‌هایی‌ درخصوص ناترازی میزان یارانه با حجم رشد قیمت‌ها انجام شد و برخی معتقد بودند مبالغ واریزی، نمی‌تواند رشد قیمت‌ها را برای چند دهک اول جامعه پوشش دهد. اما برآوردهای انجام شده بر مبنای مقایسه قیمت‌ قدیم و جدید کالاهای اساسی و همچنین میزان یارانه دریافتی دهک‌های مشمول دریافت یارانه نشان می‌دهد، مبالغ واریزی به‌حساب خانوارها قدرت خرید خانوارها را با وجود افزایش قیمت اقلام پرمصرف، بالا برده است. تا پیش از تغییر قیمت ‌اقلام اساسی مبلغ پرداختی یک خانوار 4نفره برای 3کیلو مرغ (96هزار تومان)، یک شانه تخم مرغ (35هزار تومان)، 3بطری شیر(40هزار تومان)، 3بطری روغن (42هزار تومان) در ماه 250هزار تومان بود که با توجه به افزایش قیمت‌ها این مبلغ به 560هزار تومان خواهد رسید یارانه دریافتی دهک‌های اول تا سوم نفری 400هزار تومان و در مجموع حدود یک میلیون و 500تا یک میلیون و 600هزار تومان است. این میزان یارانه قدرت خرید این اقشار را 900هزار تومان بالا می‌برد درحالی‌که هزینه این دهک‌ها 300هزار تومان افزایش یافته است./ همشهری

آنچه دیگران میخوانند : مسئولان نوکر مردم هستند 2 نفر اروپایی سازمان دهنده آشوب و بی نظمی در ایران بودند مسئولان نوکر مردم هستند 2 نفر اروپایی سازمان دهنده آشوب و بی نظمی در ایران بودند

قیمت افزایش قیمت کالاهای اساسی   اخبار برگزیده
  

فوری/ شاخص کل بورس به ابرکانال 1/6 میلیون واحد رسیدشاخص کل بورس با رشد 16 هزارو 200 واحدی به ابرکانال 1.6 میلیون واحد رسید در سطح یک میلیون و 600 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

آمریکا دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت زدنیروی هوایی آمریکا اعلام کرد دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت که سرعت پروازش پنج برابر سرعت صوت بوده، زده است.
۵۵ آنلاین موفقیت نیروی هوایی اوکراین 

  

مردم: آقای احمدی نژاد مملکت را درست کنید!مردم بوشهر خطاب به محمود احمدی نژاد: آقای احمدی نژاد دست ما جوانها را بگیرید، مملکت را درست کنید.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد یارانه 

  

هنوز از افزایش حقوق بازنشستگی خبری نیستتا پایان اردیبهشت ماه 1401 پنج روز باقی است اما هنوز از افزایش حقوق بازنشستگی خبری نیست.
مستقل‌آنلاین سازمان تامین اجتماعی بازنشستگی تامین اجتماعی 

  

کوبا نمی‌تواند غلات ایران را تامین کند/ عدم موفقیت بخش خصوصی در تهاتر اوره با نهادهبازرس اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور گفت: برای تامین نیاز غلات باید مراودات تجاری را با کشورهایی که جزو تامین‌کنندگان عمده و اصلی غلات در دنیا محسوب می‌شوند مانند برزیل، آرژانتین، آمریکا، استرالیا، کانادا، اورگوئه، آلمان و فرانسه را توسعه بدهیم.
ایلنا کوبا ایران استرالیا 

  

کاهش کیفیت هوا در برخی استان‌هاسازمان هواشناسی کشور با اشاره به کاهش کیفیت هوا در برخی استان‌ها اعلام کرد که به تدریج از غلظت گرد و غبار از سمت غرب کشور کاسته خواهد شد.
ایلنا هواشناسی اهواز سازمان هواشناسی 

  

آمریکا برای برجام دست به دامان قطر شدوزیر خارجه قطر در تماس تلفنی با همتای آمریکایی خود، درباره تحولات مذاکرات با ایران و همچنین جنگ اوکراین گفتگو کرد.
نامه نیوز قطر ایران اوکراین 

  

کشورهای خارجی جاسوس به ایران نفرستندخطیب زاده: انگلیس از فرستادن جاسوس به ایران خودداری کند. بیش از نیم میلیون ایرانی در انگلیس هستند و به ایران رفت و آمد می کنند و هیچ مشکلی ندارند.
مستقل‌آنلاین ایران انگلیس 

  

ادعای عجیب وزیر دفاع آمریکا برای حمله به 3 نقطه در ایرانخبرگزاری فارس نوشت: وزیر دفاع سابق آمریکا روایتی از کشمکش‌ها در دولت دونالد ترامپ بعد از سرنگونی پهپاد 200 میلیون دلاری گلوبال‌هاوک توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ارائه کرده است.
مثلث وزارت دفاع ایران خودرو خودرو 

  

تحقیق حراست فدراسیون فوتبال درباره یک داور لیگ برتریپای حراست فدراسیون فوتبال به ماجرای کمک داور بازی تراکتور- ذوب‌آهن باز شد
خانه فوتبال فدراسیون فوتبال فوتبال بازی 

  

چه کسانی در اولویت دریافت سهام عدالت هستند؟اقتصادنیوز: بنابر اعلام رئیس کمیسون اقتصادی مجلس، کسانی که برگه سهام عدالت دارند، در اولویت دریافت سهام عدالت هستند.
اقتصادنیوز سهام عدالت سهام 

  

قانون تثبیت ساعت رسمی کشور به دولت ابلاغ شدرئیس مجلس شورای اسلامی، طی نامه‌ای به رئیس جمهور، قانون تثبیت ساعت رسمی کشور را ابلاغ کرد.
فردا قانون دولت رئیس جمهور 

  

واریز کمک معیشتی ماه اول به حساب همه متقاضیان/ درخواست‌ها ظرف یک ماه بررسی می‌شودوزیر کار گفت: با دستور رئیس‌جمهور کمک معیشتی ماه اول به حساب همه افراد متقاضی در سامانه واریز شده است.
ایلنا ماه کار رئیس جمهور 

  

رهبر انقلاب: اطلاعات گسترده و بیان جذاب مرحوم فاطمی‌نیا منبعی پر فیض برای جوانان بودرهبر معظم انقلاب اسلامی با صدور پیامی درگذشت عالمِ واعظ حجت‌الاسلام آقای حاج سیّد عبدالله فاطمی‌نیا را تسلیت گفتند
مثلث رهبر انقلاب وام جوانان 

  اخبار داغ
  

شاخص بورس وارد کانال 1.6 میلیونی شدآخرین‌بار مهر 99 بود که شاخص کل در تراز 1.6 میلیون واحد قرار داشت.
فردا شاخص وزن 

  

جدیدترین جزئیات خرید خودرو در بورس عرضه خودرو در بورس با پذیرش دو خودروی شاهین و وانت کارا وارد فاز عملیاتی می‌شود. «وانت کارا» گروه‌ بهمن نخستین خودرویی است که در هفته جاری - چهارشنبه 28 اردیبهشت - از طریق بورس به متقاضیان عرضه خواهد شد و به‌زودی باید شاهد عرضه خودروهای بیشتری در بورس کالا باشیم. برای اطلاع‌ از شرایط و نحوه خرید خودرو در بورس کالا ادامه این مطلب را از دست ندهید. خرید خودرو در بورس کالا براساس…
ایلنا خودرو بورس کالا بانک 

  

قیمت خودروی جدید مدیران خودرو اعلام شدقیمت خودرو جدید ایکس55 پرو از سوی شرکت مدیران خودرو اعلام شد.
اقتصادنیوز قیمت خودرو پرو 

  

این نماد در بورس عرضه اولیه می‌شودتعداد 355 میلیون سهم معادل 12 درصد سهام شرکت سیمان آبیک چهارشنبه این هفته، با نماد معاملاتی "سآبیک" در بورس تهران عرضه اولیه می‌شود.
گسترش بورس تهران سهام سیمان 

  

جزییات جدید از عرضه خودرو در بورسعرضه خودرو در بورس با پذیرش دو خودروی شاهین و وانت کارا وارد فاز عملیاتی می‌شود.
گسترش خودرو بورس کالا بانک 

  

بازار طلا امروز 27 اردیبهشت/ قیمت سکه چند شد؟قیمت هر قطعه سکه طرح جدید بهار آزادی بر اساس نرخ اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران 14میلیون و 425 هزار تومان است.
فردا قیمت تهران بهار 

  

افزایش شدید قیمت دلار | قیمت دلار در بازار امروزصرافی بانک ملی ایران امروز قیمت فروش دلار آمریکا را 25,618(بیست و پنج هزار و ششصد و هجده تومان) اعلام کرد.
مثلث افزایش قیمت قیمت ارز قیمت 

  

قیمت سکه و دلار متشکل امروز سه شنبه 27 اردیبهشت 1401اقتصادنیوز : در بازار ارز و طلا امروز قیمت سکه و قیمت دلار متشکل عقب نشینی کردند.
اقتصادنیوز قیمت دلار ارز 

  

رشد شاخص بورس در معاملات امروز / 27 اردیبهشتدر پایان نیمه اول معاملات شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران و شاخص هم‌وزن به ترتیب یک درصد و 0.1درصد رشد داشتند.
گسترش شاخص خودرو تهران 

  

قیمت سکه امامی امروز سه شنبه 27 اردیبهشت 1401اقتصادنیوز: قیمت سکه در بازار امروز ارزان شد.
اقتصادنیوز قیمت 

  

قیمت دلار در بازار متشکل؛ سه شنبه 27 اردیبهشت 1401اقتصادنیوز: قیمت دلار در بازار متشکل امروز افت کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

فوری/ شاخص کل بورس به ابرکانال 1/6 میلیون واحد رسیدشاخص کل بورس با رشد 16 هزارو 200 واحدی به ابرکانال 1.6 میلیون واحد رسید در سطح یک میلیون و 600 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

طرح جدید مجلس برای حمایت از حقوق سهامداران بورس+ جزئیاتجمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح حمایت از حقوق سهامداران جزء را تهیه و تدوین کرده اند.
اقتصادنیوز مجلس شورای اسلامی 

  

روند نزولی قیمت سکه در معاملات پشت خطیقیمت سکه در معاملات پشت خطی شب گذشته مانند رور دوشنبه عقب نشینی کرد.
گسترش قیمت رنگ دلار