400 هزار حاشیه ‌نشین اهواز محروم از امکانات شهری

سلامت نیوز: نماینده خوزستان در شورای عالی استان ها با اشاره به اینکه جمعیت 400 هزار نفری حاشیه شهر اهواز فاقد امکانات لازم و شرایط معمول زندگی شهری هستند، گفت: این مناطق که یک سوم جمعیت اهواز را دربرمی گیرند، از داشتن هرگونه امکانات عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و ورزشی محروم اند...

400 هزار حاشیه ‌نشین اهواز محروم از امکانات شهری

سلامت نیوز: نماینده خوزستان در شورای عالی استان‌ها با اشاره به اینکه جمعیت 400 هزار نفری حاشیه شهر اهواز فاقد امکانات لازم و شرایط معمول زندگی شهری هستند، گفت: این مناطق که یک سوم جمعیت اهواز را دربرمی‌گیرند، از داشتن هرگونه امکانات عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و ورزشی محروم‌اند. به گزارش سلامت نیوز، سید محسن موسوی زاده در گفت‌وگو با ایلنا، اظهار داشت: در دوران جنگ تحمیلی که خط مقدم جنگ شهرهایی مانند سوسنگرد، حمیدیه، هویزه، بوستان، آبادان و خرمشهر بودند مردم این شهرستان‌ها مجبور به مهاجرت شدند. پس از پایان جنگ تحت عنوان مهاجران جنگی راحت‌ترین مکان برای سکونت‌شان مناطق حاشیه‌ای اهواز شد که امروز این مناطق با جمعیت زیاد از ابتدایی‌ترین امکانات زندگی بی‌بهره‌اند.

مشکل فاضلاب و جاده در مناطق حاشیه ای اهوازوی افزود: مناطق غربی اهواز مثل ملاشیه با جمعیتی بیش از 50 هزار نفر و مناطقی مثل کوی سادات، مندلی، گلدشت، سیاحی، عندو و سلیم آباد با جمعیتی بیش از 120 هزار نفری هنوز از جاده‌های آسفالت و سیستم فاضلاب بی‌بهره‌اند و در مقایسه با مرکز شهر بسیار محروم ترند. اکثر خیابان‌ها یا آسفالت‌شان تخریب شده و یا بر اثر بارندگی‌ها و پس زدن فاضلاب با مشکل آبگرفتگی روبرو می‌شوند. عضو شورای شهر کلانشهر اهواز ادامه داد: در مناطق غربی اهواز هیچگونه فضای سبز، پارک و امکانات ورزشی وجود ندارد. در مناطق شرقی نیز مانند زویه، زرگان، نورآباد، پاستوریزه، منبع آب، حصیرآباد، کارگری، کوی رمضان، کوی خروسیه مانند مناطق غرب از کمترین امکانات برخوردار نیستند.

400 هزار نفر حاشیه نشین با مشکلات عدیده ای روبه رو هستندموسوی زاده عنوان کرد: این مناطق از داشتن هرگونه امکانات عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و ورزشی محروم‌اند. آمار جمعیتی این مناطق بالغ بر 400 هزار نفر می‌شود که یک سوم جمعیت کلانشهر اهواز را تشکیل می‌دهند.

بسیاری از منازل حاشیه نشین فاقد سند مالکیتی هستندوی گفت: مشکل دیگر مناطق حاشیه‌نشین شهر اهواز نداشتن سند ثبتی بسیاری از منازل این مناطق است. افراد ساکن در حاشیه شهر یا از قدیم سند نداشتند یا وقتی که خانه ساختند به صورت قولنامه‌ای ساخت و ساز کرده اند. تاکنون چندین جلسه در این باره با مسئولان استانی برگزار کرده‌ایم که مشکل مالکیت این منازل و سندها را حل کنند که حداقل با سندهای‌شان بتوانند تسهیلات و پروانه ساخت بگیرند. اگر این مشکل برطرف شود هم برای شهرداری و هم خود مردم درآمدزایی می‌شود. موسوی زاده ادامه داد: مردم مناطق حاشیه شهر به دلیل نداشتن سند برای تعمیرات منازل خود بر اساس قانون که باید برای ساخت از شهرداری مجوز بگیرند و عوارض پرداخت کنند، اقدام نمی‌کنند. در اینگونه مواقع شهرداری‌ها هم در بسیاری از موارد ناچارند به دلیل رعایت حال مردم با آن‌ها مماشات کنند. این منازل وقتی که سند نداشته باشند در مواردی مانند خرید و فروش و در مواقع نقل و انتقال برای‌شان مشکل ایجاد می‌شود. متاسفانه ثروت‌های خوزستان را در تمامی کشور تقسیم می‌کنند در حالی که در بسیاری از مناطق استان محرومیت وجود دارد. مردم اهوازی با گذشت 33 سال بعد از جنگ تحمیلی هنوز در رنج و عذابند که نیاز است مسئولان به مردم این مناطق بیشتر توجه کنند. وی گفت: بعد از جنگ با توجه به جمعیت زیادی که به اهواز افزوده شد فکری برای این همه ساخت و سازهایی که در حواشی شهر و روستاهایی که اطراف آن که اکنون در درون شهر قرار گرفته اند، نشد. هیچ برنامه ریزی جامعی صورت نگرفت که شهر متوازن رشد و پیشرفت کند. موسوی زاده ادامه داد: مناطقی مانند کیانپارس، کوروش و زیتون رشد خوبی در اهواز داشته‌اند اما مناطق دیگری مانند ملاشیه که 30 سال از کیانپارس هم قدمت آن بیشتر است از کمترین امکانات شهری برخوردار نیست.

صدقه نمی خواهیم حق مان را بدهندعضو شورای کلانشهر اهواز ادامه داد: با اعتبارات و امکانات موجود در شهرداری‌های اهواز نمی‌توان مشکلات این کلانشهر را سر و سامان داد. ما از دولت صدقه نمی‌خواهیم. از نفتی که از اطراف این کلانشهر برداشت می‌کنند 3 درصد از آن را در مجلس مصوب کردند که به خوزستان اختصاص دهند ولی هرگز اجرا نشد. اگر حق آلایندگی ناشی از آلودگی نفتی اهواز به موقع پرداخت می‌شد این شهر نیز مانند دیگر کلانشهرها رشد و توسعه می‌یافت. وی اضافه کرد: متاسفانه ثروت‌های خوزستان را در تمام کشور تقسیم می‌کنند در حالی که در بسیاری از مناطق استان محرومیت وجود دارد. مردم اهوازی با گذشت 33 سال بعد از جنگ تحمیلی هنوز رنج و عذاب می‌کشند که نیاز است مسئولان به مردم این مناطق بیشتر توجه کنند. موسوی زاده بیان کرد: در حال حاضر قراردادی با قرارگاه خاتم الانبیا به مبلغ 375 میلیارد تومان منعقد کرده‌ایم که با مطالعه و بررسی در این مناطق بتوانند زیر ساخت‌های عمرانی مناطق حاشیه شهر اهواز را ساماندهی کنند ولی اگر کل مبلغ اختصاص یابد و هزینه شود به جرات می‌توانم بگویم تنها 10 الی 20 درصد مشکلات این مناطق را شاید بتوان برطرف کرد. وی ادامه داد: بنابر این نیاز است که یک عزم ملی برای رفع مشکلات و موانع در استان از سوی دولت صورت بگیرد به خصوص اکنون که مشکل فروش نفت ظاهرا حل شده و مشکلات تحریم کاهش یافته است. می‌توان برخی شرکت‌های نفتی که بدهکارترین مجموعه به شهرداری‌ها هستند را مجاب کنند که بدهی‌هایش را بپردازند. بدهی‌هایی که حق آلایندگی‌ها است را پرداخت کنند که شهرداری نیز به مشکلاتی از جمله آب و فاضلاب و غیره اهواز رسیدگی کند. موسوی زاده عنوان کرد: اهوازی که یک روز جاذب بیشترین جمعیت برای اشتغال بود امروز به یکی از شهرهایی که آمار بیکاری در آن بیداد می‌کند، تبدیل شده است. شهری که خودش روزی از شهرها و استان‌های اطراف کارگر و کارمند جذب می‌کرد امروز یا به دلیل استخدام‌های غیر بومی که صورت می‌گیرد و یا با مهاجرت‌های بی‌رویه‌ای که به اهواز انجام می‌شود اکنون به یکی از شهرهایی تبدیل شده که واقعا در بحث بیکاری مشکلات اساسی دارد و آمار بیکاری در این شهر بسیار بالا رفته است.

جوانان از روی ناچاری به دستفروشی روی آورده اندوی بیان کرد: جوانان منطقه از روی بیکاری به دستفروشی روآورده‌اند. آنها اگر کاری با حقوق و بیمه داشتند به هیچ وجه به خودشان اجازه نمی‌دادند در این گرمای سوزان اهواز صبح تا شب زیر آفتاب بایستند و دستفروشی کنند و هر روز با اجرائیات شهرداری یا راهنمایی و رانندگی درگیر شوند. وی ادامه داد: قبلا در اهواز هیچ دستفروشی وجود نداشت چرا که همه یا در شرکت‌ها یا در ادارات مشغول به کار بودند. امروزه با این همه جمعیتی که اضافه شده صنایع توسعه نیافته و استخدام‌های غیر بومی هم زیاد شده است. در سطح استان و اهواز بسیاری از جوانان آمده‌اند در حاشیه شهر ساکن شده‌اند که برای امرار معاش‌شان ناچارند دستفروشی کنند چرا که شغل و یا درآمدی برای آن‌ها وجود ندارد. سر هر فلکه و چهار راهی 10 الی 12 کودک کار ایستاده‌اند که اینها اصلا زیبنده شهری صنعتی مثل اهواز نیست. وی عنوان کرد: تصفیه خانه شرق اهواز 2 سال پیش توسط آقای جهانگیری افتتاح شد ولی تا امروز هیچ مسیر فاضلابی به سمت آن هدایت نشده است. در غرب اهواز نیز قرار است تصفیه خانه بزرگی افتتاح شود که هنوز این کار صورت نگرفته است.

هدایت فاضلاب به کارون آب اهواز را غیر قابل شرب کردوی گفت: بعد از گذشت این همه سال لوله‌های قطور فاضلاب به سمت رودخانه کارون هدایت می‌شوند و آب این رودخانه را غیر قابل استفاده کرده اند. برای جایگزینی این آب نیز از گتوند، شوش، کرخه و در شمال استان تا خود اهواز و آبادان را لوله‌گذاری کرده اند. با این وجود در اهواز خانه‌ای پیدا نمی‌کنید که تصفیه آب خانگی در آن وجود نداشته باشد. موسوی زاده در پایان گفت: خرید دستگاه آب تصفیه کن تعمیر و تبدیل فیلتر‌هایش هزینه‌های زیادی را برای مردم در بر دارد. برای همه خانه‌ها به دلیل افت فشار آب نیاز به پمپ دارند. خانه‌های یک طبقه تا مجتمع‌های مسکونی بدون استثنا به دلیل افت فشار اگر پمپی نباشد فشار آب دچار افت شدید می‌شود.

اهواز ساخت و ساز امکانات ورزشی   اخبار برگزیده
  

دادستان اسبق کل کشور گفت: امام راضی نبود که نظامی‌ها در سیاست دخالت کنند ولی متأسفانه دخالت می‌کنند. احمد آقا نظر امام را می‌گفت که سپاهی‌ها و ارتشی‌ها در مسائل سیاسی دخالت نکنند و کار خودشان زیاد است. اگر می‌خواهند مردم را به انتخابات جذب کنند، خودشان را فراموش کنند و به فکر ملت و ایران باشند.
نامه نیوز سهام عدالت شهاب حسینی سهام 

  

درمان رایگان در مراکز درمانی دولتی از 21 اسفند ماه + جزئیاتسازمان تامین اجتماعی اعلام کرده است که از روز پنجشنبه، 21 اسفند و همزمان با عید مبعث در تمامی شهرهایی که فاقد بیمارستان تامین اجتماعی هستند، درمان بیمه شدگان در مراکز درمانی دولتی «رایگان» خواهد بود.
مستقل‌آنلاین درمان رایگان سازمان تامین اجتماعی 

  

نباید به دنبال حذف حداقل مزد باشیم/ اجرای «طرح طبقه بندی مشاغل» در ذوب آهن به خوبی در حال اجراستمعاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جریان سفر خود به استان اصفهان از مجتمع ذوب آهن بازدید کرد و با اشاره به تغییرات بنیادی، کمی و کیفی در این مجموعه گفت: اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل در این مجموعه به خوبی در حال انجام است.
ایلنا حداقل دستمزد دستمزد روابط عمومی 

  

علی شمخانی:بنزین باید گران می شدعلی شمخانی یکسال پس از آبان 98 درباره اصلاح قیمت بنزین و وقایع پس از آن اظهارنظر کرد.
مستقل‌آنلاین علی شمخانی بنزین قیمت 

  

سال 99 سالی امن و با ثبات بود/ شاهد وجود امنیتی پایدار و با ثبات در کشور عزیزمان هستیمرییس پلیس پایتخت گفت: شاهد وجود امنیتی پایدار و با ثبات در کشور عزیزمان هستیم.
ایلنا امام خامنه ای نیروی انتظامی مواد مخدر 

  

هشدار چین به بایدن: از خطوط قرمز ما عبور نکنیدوزیر خارجه چین از جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا خواست تا اقدامات خطرناک دولت ترامپ در حمایت از تایوان را ادامه ندهد و از آنها دست بردارد.
مثلث چین بازی صدا و سیما 

  

فروش قسطی محصولات پرفروش بازار با تحویل نوروز 1400بازار خودرو امسال، شب عید سرگردان است و بسیاری از مشتریان برای خرید مردد هستند و حالا آگهی‌هایی مبنی بر فروش قسطی محصولات ایران‌خودرو و سایپا در فضای مجازی منتشر شده است.
خودروتک بازار خودرو بانک نوروز 

  

ریزش محسوس قیمت خودرو نسبت به هفته گذشته/ قیمت انواع دنا در صدر کاهش هابازار خودرو این هفته در مقایسه با هفته گذشته روندی نزولی را در پیش گرفت و قیمت خودرو در اغلب خودروها کاهش محسوسی را تجربه کرد. به عنوان مثال قیمت سمند LX که هفته گذشته تا 187 میلیون تومان نیز افزایش داشت دیروز به 182 میلیون تومان رسید که کاهش 5 میلیون تومانی را نشان می دهد.
خودروتک قیمت ارز قیمت ایران خودرو 

  

امام جمعه لواسان: طبری نفس همه را در لواسان بُریده بودطبری در لواسان، نفس همه را بُریده بود؛ مثلا در یک جلسه خصوصی، شخصی مسئله‌ای خصوصی را به من گفته بود، سردار این مملکت بود، ولی طبری می‌خواست او را بازداشت کند و بهانه می‌آورد که او مخالف حکم حکومتی رهبری است.
فردا بازداشت 

  

آغاز واکسیناسیون عمومی از خرداد 1400توزیع ناعادلانه واکسن در جهان و دیگر مشکلاتی که شرکت های تولید کننده واکسن برای سایر کشورها ایجاد می کنند، باعث شد دانشمندان ایرانی به تولید واکسن فکر کنند.
۵۵ آنلاین واکسیناسیون سازمان بهداشت جهانی درمان 

  

ادعای جنجالی یک بازیکن در مورد علی دایی!محمد مومنی مهاجم استبق استقلال در یک برنامه تلویزیونی مدعی شد علی دایی «استقلالی» است!
خانه فوتبال علی دایی استقلال مصاحبه 

  

دوران تحریک‌پذیری از قطعنامه‌ها گذشته است/تحریم‌های جدید به ضرر غربی‌ها است و از همکاری با ایران محروم می‌شوند/اختلاف سلیقه میان ایران با روسیه و چین به معنای افتراق نیست/با آمدن دولت جدید گشایش‌های فوق‌العاده برای مردم در راه استنایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت: ما دیگر در موضع ضعف نیستیم و میزان فشارها و تحریم‌ها به‌گونه‌ای است که دیگر کارتی برای بازی در این روش بازی ندارند. انواع تحریم‌ها بیش از آنکه به ضرر ما باشد به ضرر آن‌ها است، چراکه از همکاری با ایران محروم می‌شوند؛ بنابراین نباید مردم را از قطعنامه‌ها بترسانیم.
ایلنا بازی اصفهان سیاست خارجی 

  

حملات تند عبدالرضا داوری به احمدی نژاد /حتما در 1400 ردصلاحیت می شود /به تدریج موج احمدی‌نژاد فروکش خواهد کردعبدالرضا داوری گفت: احمدی نژاد باید سر چند پروژه مشخص با حاکمیت تفاهم می‌کرد و وارد صحنه می‌شد. اما آقای احمدی‌نژاد این کار را انجام نداد و با گفتارهای رادیکال تصویری از خودش ترسیم کرد که برهم‌زننده ثبات است.
اقتصادنیوز احمدی نژاد کار 

  

حداقل حقوق کارکنان دولت در سال 1400 چقدر است؟نمایندگان مجلس شورای اسلامی با افزایش 25 درصدی حقوق‌ها در سال آینده مشروط بر اینکه از سقف حداکثر 2 میلیون و 500 هزار تومان تجاوز نکند، موافقت کردند.
ایلنا دولت مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران 

  

پیشنهاد بایدن به ایران تله بودیک شبکه روسی در یادداشتی آورده است، تعیین پیش‌شرط برای بازگشت آمریکا به برجام، تکرار اشتباهات پیشین است و نتیجه آن عدم حصول توافق با ایران خواهد بود.
مثلث ایران خودرو ایران کنگره آمریکا 

  اخبار داغ
  

نگرانی استاندار تهران از افزایش 11 درصدی بستری‌های کرونایی زیر 10 سال/ فاصله‌گذاری اجتماعی در استان تهران 71 درصد استاستاندار تهران با ابراز نگرانی از افزایش 11.1 درصدی افراد بستری زیر 10 سال در استان تهران بر ضرورت دقت، مراقبت و رعایت پروتکل های بهداشتی تاکید کرد.
ایلنا استانداری تهران تهران صدا و سیما 

  

امروز در بورس چه گذشت؟ (18 اسفند)امروز دوشنبه 18 اسفند 1399 تمام نماگرهای تابلوی بورس پایتخت سبزرنگ شدند و شاخص کل دومین رشد بزرگ پس از تغییر دامنه نوسان را پشت سر گذاشت.
گسترش ایران خودرو خودرو پایتخت 

  

افزایش 11 درصدی بستری های کرونایی زیر 10 سالاستاندار تهران با ابراز نگرانی از افزایش 11.1 درصدی افراد بستری زیر 10 سال در استان تهران بر ضرورت دقت، مراقبت و رعایت و پروتکل های بهداشتی تاکید کرد.
۵۵ آنلاین تهران صدا و سیما مترو 

  

ترین های بورس / بانکی ها در اولویت خرید حقوقی هادر معاملات امروز حقوقی‌ها سبد خرید خود را با سه نماد بانکی تکمیل کردند.
اقتصادنیوز 

  

شرکت پتروشیمی غدیر از فرابورس به بورس منتقل شد‌شرکت پتروشیمی غدیر با نماد "شغدیر" در فهرست نرخ‌های بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران درج شد.
ایلنا پتروشیمی تهران روابط عمومی 

  

خبر زالی از وجود ویروس جهش یافته کرونا در همه استان‌های کشورعلیرضا زالی در جلسه هفتگی مقابله با کرونا استان تهران گفت: در همه استان های کشور رد پای این ویروس جهش یافته و خطرناک وجود دارد؛ لذا اگر از این ویروس مراقبت نکنیم مبتلایان این ویروس در کشور افزایش چشمگیری خواهند داشت.
اقتصادنیوز علیرضا زالی ویروس تهران 

  

ایفمارک سلامت شهریار مغانلو را تایید کرد؛تست کرونا تکرار شدمغانلو باز هم تست کرونا داد/ حضور مهاجم پرسپولیس در ایفمارک
خانه فوتبال سلامت شهریار پرسپولیس 

  

ستاره سرخ ها تست کرونا داد!ستاره پرسپولیس با حضور در ساختمان ایفمارک تست های ویژه ای را پشت سرگذاشت.
برنا ستاره پرسپولیس 

  

قیمت سکه نیم‌ سکه و ربع سکه امروز دوشنبه 1399/12/18| ثبات قیمت سکه امامیقیمت سکه امامی امروز در بازار ثبات را تجربه کرد و 10,500,000 (ده میلیون و پانصد هزار) تومان نرخ گذاری شد.
اقتصادنیوز قیمت