ایلنا   |  فرهنگی  |  

انتقاد رسانه ملی از طرح معافیت مالیاتی هنرمندان/ به خاطر سوپراستارهای 3 درصدی نمی‌توان حقوق 97 درصد از هنرمندان را ضایع کرد

تمام افراد یک پروژه هنری موظفند اسم تمامی کسانی که بودجه پروژه را دریافت می‌کنند، در سامانه مالیاتی 169 ارایه دهند و اگر این کار انجام نشود با ضریب بین 10 تا 35 درصد از آنها مبالغی به عنوان مالیات دریافت خواهد شد.

انتقاد رسانه ملی از طرح معافیت مالیاتی هنرمندان/ به خاطر سوپراستارهای 3 درصدی نمی‌توان حقوق 97 درصد از هنرمندان را ضایع کرد

تمام افراد یک پروژه هنری موظفند اسم تمامی کسانی که بودجه پروژه را دریافت می‌کنند، در سامانه مالیاتی 169 ارایه دهند و اگر این کار انجام نشود با ضریب بین 10 تا 35 درصد از آنها مبالغی به عنوان مالیات دریافت خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، معافیت مالیاتی هنرمندان در روزهای گذشته بحث‌های بسیاری را به همراه داشت. ازیکسو سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد که برای سال 99 همه هنرمندان از دادن مالیات معاف هستند و بعدتر سازمان امور مالیاتی اعلام کرد معافیت فقط محدود به ناشران و کتابفروشان و حوزه رسانه است. ورود دولت به این موضوع با موضع سازمان صداوسیما مواجه شد به گونه‌ای که برخی کارشناسان این رسانه از آن با عنوان «باج دولت به هنرمندان» یاد کردند.

برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما در انتقاد از طرحی که سازمان امور مالیاتی از اساس آن را قبول ندارد و تنها بر روایت خود از معافیت مالیاتی تاکید دارد، با انتقاد از سلبریتی‌هایی که به اتفاقات آبان ماه واکنش نشان داده بودند، از بحث معافیت مالیاتی هنرمندان به عنوان باجی از سوی دولت به سلبریتی‌ها یاد کرد و به این نتیجه رسید که هنرمندان نباید از مالیات معاف باشند.

حرفی نمی‌زنیم که بعدا بگوییم ببخشید از دستمان در رفت

مخالف جدی معافیت مالیاتی سلبریتی‌ها هستیم

امیرحسین خرمشاهی که تهیه‌کنندگی برنامه «یه روز تازه» را برعهده دارد، در گفتگو با ایلنا درباره صحبت‌های مطرح شده در این برنامه زنده می‌گوید: صحبت‌هایی که درباره معافیت مالیاتی هنرمندان در برنامه مطرح شد، توسط مجری-سردبیر این برنامه که محمدرضا باقری است، گفته شده و کاملا با برنامه‌ریزی بوده است.

وی درباره مقایسه‌ای که بین جایگاه شغلی هنرمندان و کارمندان بیان کرد: به شخصه موافق 100 درصد دیدگاه‌های مطرح شده از سوی گروه سردبیر برنامه هستم و خودم هم به عنوان یک مودی مالیاتی که در کار فرهنگی است، در حوزه رسانه مالیات پرداخت می‌کنم. به نوعی شخصا تولید محتوا می‌کنم و مخالف جدی معافیت مالیاتی سلبریتی‌هایی هستم که دستمزدهای میلیاردی می‌گیرند و هیچ خبری از شکم گرسنگان ندارند. این دیدگاه شخصی من بوده و قطعا هم در حوزه برنامه از ب بسم‌الله تا نون پایان حداقل در سوابق برنامه‌سازی من به این صورت نیست که حرفی بزنیم و بعد روی آنتن بگوییم که ببخشید از دستمان در رفت. ما برای حرفی که می‌زنیم فکر می‌کنیم.

این تهیه‌کننده ادامه داد: در تمام دنیا همه سلبریتی‌ها مالیات می‌دهند و مالیات آنها هم مالیات جدی به شمار می‌آید. ما موافق معافیت مالیاتی برای آثار ملی خاص از جمله آثار تاریخی هستیم، ولی برای فیلم ایکس که نهایت پیام آن یک پیام معمولی و تجربه شده برای اکثر شهروندان است و بعضا برای فروش در گیشه مطرح شده، چرا باید معافیت مالیاتی صورت گیرد؟ مگر  یک معلم، استاد دانشگاه، نقاش در این مملکت کار فرهنگی نمی‌کنند؟ همه اینها مالیات می‌دهند. اکنون مردم از هر جایی حقوق می‌گیرند، از آنها مالیات کسر می‌شود.

از تئاتر باید حمایت شود و به آن وام حمایتی بدهند

منظورمان همه هنرمندان نبود

وی درباره این موضوع که برخی اقشار هنری برخلاف سلبریتی‌ها امکان کار مداوم و کسب درآمدهای چند ده میلیونی را ندارند و از قضا هر چند سال یک بار کاری به آنها سپرده می‌شود، در صورتی که هیچ حمایتی از این افراد در زمان بیکاری صورت نمی‌گیرد، گفت: ما به شدت موافق حمایت از تئاتر هستیم. سالن‌های تئاتر زیاد شود و از دانشجویان تئاتر حمایت شود و وام حمایتی تولید محتوا به نویسندگان، کارگردانان و بازیگران تئاتر داده شود، حتی به بازیگران جوان سینما باید کمک شود که دوره مطالعاتی داشته باشند و با خیال راحت به بازی در نقش‌ها بپردازند. اما افرادی که میلیاردی دستمزد می‌گیرند و عملا با سرمایه‌گذار در سود فیلم شریک هستند، چرا باید معاف مالیاتی شوند؟ در واقع هدف ما آنها هستند.

خرمشاهی در واکنش به این موضوع که با توجه به نحوه طرح این مسئله در برنامه؛ آیا نباید به این مسئله اشاره شود که بازیگری هنوز به عنوان شغل معرفی نشده و حتی اگر همان سلبریتی دچار آسیب‌دیدگی شود و چند سال بیکار بماند، هیچ حمایتی از او صورت نمی‌گیرد، توضیح داد: اگر کسی پایش شکست و شاهرگی هم در حال خون آمدن بود، نمی‌توانیم درباره پای شکسته او صحبت کنیم، در واقع باید درباره شاهرگ او صحبت کنیم. ولی اگر بخواهیم به این صورت صحبت کنیم، همه مشکلات ما درهم تنیده است.

وی در پایان افزود: کارگران روزمزدی که در کوچه و خیابان می‌ایستند هم از بیمه و حقوق بیکاری برخوردار نیستند. ما مشخصا، واضح و شفاف در رابطه با سلبریتی‌هایی که میلیاردی دستمزد می‌گیرند، صحبت کردیم. البته در بین آنها هستند افرادی که حقوق‌ خوبی می‌گیرند ولی کلی فعالیت خیریه دارند و هیچوقت هم اجازه نمی‌دهند که کسی درباره فعالیت‌های آنها برنامه‌سازی کند. من بسیاری از این آدم‌ها را سراغ دارم و تمام قد به آنها احترام می‌گذارم. ولی تعدادی از سلبریتی‌هایی که میلیاردی حقوق می‌گیرند، جدا از هنرشان که در کارهای هنری به نمایش می‌گذارند؛ ولی چه خیر دیگری برای این مملکت داشتند که باید حقوق میلیاردی را جیب‌شان بگذارند و مالیات هم ندهند. ما به شدت مخالف معافیت مالیاتی هنرمندان با دستمزدهای میلیاردی هستیم. 

تعریف درستی از شغل هنری نداریم

چرا هنرمندان نمی‌تواند از بیمه بیکاری استفاده کنند؟

مهدی مختاری (کارشناس مالی امور مالیاتی) در بخش دیگری از این گفتگو درباره قانون کنونی مالیات در کشور به ایلنا گفت: طبق قانون مالیات برای تمام افراد جامعه است و هرکسی به نوبه خود باید مالیات پرداخت کند. البته طبق ماده 139 بند "ل" کسانی که از وزارت ارشاد و ارگان‌های وابسته فرهنگی مثل صداوسیما و مکان‌های دیگر مجوز فعالیت فرهنگی دارند، به شرط ارائه اسناد و مدارک و اظهارنامه، طبق ماده 146 تبصره یک می‌توانند از معافیت مالیاتی استفاده کنند اما اگر فرد وظایف مالیاتی خود را انجام ندهد، دیگر معافیتی به او تعلق نمی‌گیرد و در همه موارد درآمدهای او درآمد کتمان شده تلقی می‌شود و طبق قانون از او بین 10 تا 35 درصد مبلغ قراردادش مالیات دریافت می‌شود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا باتوجه به اخذ مالیات از افراد، از آنها در زمان بیکاری حمایت‌هایی هم صورت می‌گیرد؟ گفت: این موضوع مربوط به اداره مالیات نبوده و مربوط به اداره تامین‌اجتماعی است. اداره تامین اجتماعی در زمانی که افراد مشغول به کار نیستند، در قالب بیمه بیکاری به آنها مساعدت‌هایی می‌کند تا به این صورت بتوانند تا زمان پیدا کردن کار، از حداقل‌ها برخوردار شوند. متاسفانه تعریف درستی از شغل برای هنرمندان صورت نگرفته است ولی کسانی که جزو رشته‌های مربوط به خانه هنرمندان باشند، بیمه‌هایشان با ضریب خاصی به تامین اجتماعی رد می‌شود و در زمان بازنشستگی و یا مسائلی دیگر می‌توانند از آن استفاده کنند. البته قوانین خاص و پیچیده‌ای دارد که بیمه تامین اجتماعی طرف حساب آنهاست نه اداره مالیات.

این کارشناس امور مالیاتی در واکنش به این مطلب که اکنون بازیگرانی متعددی داریم که حتی برای بیمه‌ خانه‌سینما و خانه‌تئاتر شدن هم با مشکل مواجه هستند، اظهار داشت: چندین سال است که خانه‌سینما، خانه‌تئاتر و مجموعه‌های دیگر، اعضای خود را به طور کلی بیمه کرده‌اند. همه بیمه تامین اجتماعی هستند و سهمی از این موضوع را هم دولت کمک و مساعدت می‌کند ولی اینکه چرا کسی نمی‌تواند استفاده کند، قوانین دست و پا گیر خود خانه‌هاست که افراد را باید معرفی کنند.

وی ادامه داد: وقتی افراد عضو این خانه‌ها (خانه سینما، تئاتر، موسیقی) باشند، از لحاظ مالیاتی معاف هستند و به عنوان عوامل تولید پروژه شناسایی می‌شوند. صدا‌بردارها، فیلمبردارها، بازیگرها و... از جمله این افراد بوده که به این صورت در حال فعالیت در سینما، تئاتر و انتشارات و مجموعه‌های فرهنگی و هنری دیگری هستند. این افراد بیمه تامین اجتماعی شده‌اند ولی متاسفانه این اتحادیه‌ها، انجمن‌ها و خانه‌ها قوانین دست و پاگیری گذاشته‌اند که افراد نمی‌توانند از آنها استفاده کنند. باید از این بعد به این موضوع نگاه کرد.

دولت وظیفه دارد که از هنرمندان در زمان‌ بیکاری حمایت کند

مختاری در پاسخ به این پرسش که اگر قرار باشد، هنرمندان مشمول مالیات شوند، آیا همچون مشاغل دیگر آنها هم در زمان بیکاری نباید از بیمه بیکاری بهره‌مند شوند؟ گفت: من متاسف هستم، وقتی برخی هنرمندان پیشکسوت را می‌بینم که در شرایط بدی به سر می‌برند. باتوجه به اینکه خودم مسائل امور مالی هنرمندان را انجام می‌دهم، سوپراستارهایی را می‌بینم که پول‌های آنچنانی می‌گیرند. البته چند وقتی‌ست این اتفاق رخ داده است. در واقع اکنون به خاطر پولشویی و پول‌های کثیفی که وارد سینما شده، این مشکلات وجود دارد. به همین دلیل این حوزه برای برخی هنرمندان درآمدهای خوبی داشته و همان‌ها هزینه فیلم‌ها و قیمت تمام شده آثار هنری را بالا برده‌اند. ولی درکل وظیفه دولت این است که از قشر هنرمند در زمان‌هایی که کار ندارند و شرایط سختی را سپری می‌کنند، حمایت کند.

وی ادامه داد: به عنوان قانونگذار این حمایت به تامین اجتماعی واگذار شده و این سازمان باید این کار را انجام دهد. همچنین خانه‌های سینما، تئاتر و دیگر تشکل‌های هنری باید از اعضای خودشان حمایت کنند. آنها باید به ادارات دولتی مراجعه کنند و بند و قانون‌ها را به نفع خودشان تغییر دهند تا در مجلس و دولت به صورت لایحه و موارد دیگر استفاده شود ولی متاسفانه چنین انسجامی وجود ندارد. امروز ما با افرادی مواجهیم که در گذشته از بیمه برخوردار نبودند و حال نمی‌توانند از مزایای این موضوع استفاده کنند و به مشکل خورده‌اند.

این کارشناس درباره ارزیابی مالیاتی برای سلبریتی‌ها نیز بیان کرد: بحث ما در مالیات‌های هنرمندان بر مبنای درآمد است، اینکه این درآمد به چه صورت شناسایی می‌شده،‌ تاکنون شناسایی نمی‌شده است، ولی از سال 95 قانون مالیات‌ها عوض شده است. به طور کلی بر اساس ماده 169 مکرر، تمام بازیگران، کارفرما‌ها، کارگران، تهیه‌کننده‌ها، کارگردانان و مجریان طرح و همه کسانی که عامل اصلی خرج کردن بودجه در یک پروژه هستند، موظفند اسم تمامی کسانی که این بودجه را دریافت می‌کنند را در سامانه مالیاتی 169 و گزارش‌های فصلی ارایه دهند. به این ترتیب به محض اینکه کد ملی هر فرد را بزنند، تمام درآمد سال 97 و 98 او مشخص شده و او باید بابت این درآمد اطلاعات و مشخصاتی را به اداره مالیات بدهد و بگوید که این پول را دریافت کرده و این هزینه‌ها را هم داشته‌است و حال طبق ماده 139 بند "ل" هم معاف است. بنابراین مستندات فرد به نرخ صفر محاسبه خواهد شد و مالیاتی از او گرفته نمی‌شود. البته اگر این کارها را نکند با ضریب بین 10 تا 35 درصد از او مبالغی را به عنوان مالیات خواهند گرفت.

به خاطر 3 درصد از افراد، حقوق 97 درصد هنرمند ضایع می‌شود

مختاری در واکنش به اعتراض‌هایی که درقبال مالیات یا معافیت مالیاتی هنرمندان مطرح شده و در پاسخ به این پرسش که آیا تا زمانی که قانونی به‌گونه‌ای تغییر نکرده که همچون مشاغل دیگر در زمان بیکاری هم از هنرمندان حمایت‌هایی صورت گیرد، معافیت مالیاتی هنرمندان نباید ادامه داشته باشد؟ اظهار داشت: به نوعی حقوقدان‌ها باید این مسئله را ارزیابی کنند و مجلس باید این قانون را تغییر دهد. اکنون بحث چیز دیگری است، در سال 99 دولت در بودجه خود ابتدا این طور اعلام کرد که هنرمندان 50 درصد مالیات خود را پرداخت کنند، ولی ظاهرا بعد از آن به هر دلیلی جناب نوبخت اعلام کردند که هنرمندان برای سال 99 هم از مالیات معاف هستند.

وی در پایان گفت: اگر هنرمندان قرار باشد مالیات بدهند، باید در قبال این مالیات، خدمات بهتری را دریافت کنند. شاید اگر این معافیت را بردارند، روی تولید محتوا فرهنگ و کیفیت و کمیت تولیدات فرهنگی و سینمایی تاثیر بگذارد که مسلما می‌گذارد. ولی با این رقم‌های نجومی که اکنون می‌گویند سوپراستارها آن را دریافت می‌کنند؛ به نوعی به خاطر 3 درصد از افراد، حق 97 درصد دیگر ضایع می‌شود. البته من حیث المجموع قانون است و باید رعایت شود.

رسانه بازی سازمان برنامه و بودجه   اخبار برگزیده
  

"مجلس در راس امور است" یعنی جای خدا نشسته؟عباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت: مردم چرا باید افراد مسئولیت ناپذیر را انتخاب کنند؟
مستقل‌آنلاین عباس عبدی روزنامه 

  

سهمیه بنزین این خودروها اصلاح شدیک مقام مسئول در ستاد تنظیم بازار گفت: سهمیه بنزین وانت بار‌ها اصلاح و ابلاغ شده است و اکنون در حال کنترل آن هستیم.
خودروتک بنزین خودرو تنظیم بازار 

  

تبعاتِ «گرانی بنزین» در محاسبات سبد معاش منظور شود/ اصرار بر دستمزد منطقه‌ای در مذاکرات مزدی خطاستنادر مرادی با تاکید بر لزوم محاسبه‌ دقیق سبد معاش، خواستار توجه شرکای اجتماعی کارگران به معیشت رو به افول طبقه‌ کارگر شد.
ایلنا گرانی بنزین خبرنگار 

  

ایران نمی‌خواهد اعلام رسمی خروج از برجام را بر عهده بگیردیک استاد دانشگاه گفت: در صورت فعال شدن مکانیسم ماشه از سوی کشورهای اروپایی باقی‌مانده در برجام، هر نوع همکاری و تعهدی که در برجام مورد پذیرش بود می‌تواند کنار گذاشته شود.
مثلث ایران گاز فرانسه 

  

احتمال تک نرخی شدن قیمت بنزین چقدر است؟اگر چه به نظر می رسد پرونده اصلاح قیمت و الگوی مصرف بنزین بسته شده است، اما با این حال برخی نمایندگان مجلس به دنبال طرحی برای تغییر آن هستند. نماینده پیشین مجلس و استاندار استان گلستان درباره تهیه طرح دوفوریتی نمایندگان برای تک‌نرخی شدن بنزین گفت: اکنون تصمیم نمایندگان مجلس بعید است بتواند نظر مسوولان کشور را تغییر دهد و به این اعتبار ممکن است تلاشی بی حاصل باشد.
خودروتک قیمت بنزین استان گلستان 

  

ویلکرسون: ترامپ یا استعفا می‌دهد یا عزل می‌شوددونالد ترامپ را بدون تردید می‌توان یکی از جنجالی‌ترین روسای‌جمهور تاریخ آمریکا دانست که به‌زعم بسیاری از مفسران و اندیشمندان، اقداماتش قدرت رهبری آمریکا را در جهان به‌ویژه در منطقه حیاتی خاورمیانه به‌شدت کاهش داده است...
مثلث دونالد ترامپ ترامپ خاورمیانه 

  

در حالی که پرونده‌های متعدد فساد ناشی از دلار 4200 تومانی در مراجع قضائی مفتوح و در حال رسیدگی است، دولت در لایحه بودجه سال 99 تداوم توزیع این رانت گسترده را پیش‌بینی کرده است.
نامه نیوز خبرنگار کالاهای اساسی اتاق بازرگانی 

  

رئیس‌جمهور آمریکا با اشاره به ناآرامی‌های اخیر در ایران مدعی عدم حمایت آمریکا از تمعات اخیر در ایران شد.
نامه نیوز دونالد ترامپ ترامپ ایران 

  

برای جلوگیری ازانتشار ویروس آنفلوآنزا حتما بخوانید​اقتصادنیوز: آنفلوانزا یک بیماری حاد و شایع است که شیوع آن در فصول سرد سال و بخصوص در پاییز است. این بیماری به علت درگیری دستگاه تنفسی، بسیار مسری است.
اقتصادنیوز ویروس آنفلوانزا آنتی بیوتیک 

  اخبار داغ
  

جانشین فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: سال‌هاست که آمریکا و متحدانش با ما دشمنی می‌کنند، اما چون نمی‌توانند به ما ضربه بزنند، به سراغ دلدادگان انقلاب اسلامی رفتند.
نامه نیوز سپاه پاسداران قیمت ارز قیمت 

  

نرخ رسمی 14 ارز روی خط ثابتبانک مرکزی امروز پنجشنبه نرخ رسمی 47 ارز را اعلام کرد که 14 واحد پول خارجی ثابت ماند.
ایلنا ارز بانک مرکزی بانک 

  

کاهش ورودی ارزی کشور با ادامه محدودیت بر صادرات کنسانتره مسبا ادامه محدودیت بر صادرات کنسانتره مس، ورودی ارزی کشور از ناحیه محصولات معدنی در مسیر کاهش ادامه‌دار قرار گرفته است.
تسنیم کاهش صادرات خبرنگار صنعت 

  

برگزاری مراسم وزن‌کشی کاپیتان سابق تیم ملی کاراته در مسابقات MMA/ الهامی فردا با فایتر بلاروس مبارزه می‌کند + عکسکاپیتان سابق تیم ملی کاراته در دومین مبارزه خود در سازمان NFJ فردا به مصاف فایتر بلاروس می‌رود.
تسنیم وزن کاراته بلاروس 

  

فضای افسارگسیخته مجازی، مصداق بارز فتنه‌انگیزی در جوامع اسلامی استفرمانده نیروی هوایی ارتش گفت: فضای افسارگسیخته مجازی، مصداق بارز فتنه انگیزی در جوامع اسلامی است و امروز دشمن به شدت در فضای مجازی در حال شبهه انگیزی و ابهام آفرینی در حوزه های مختلف است.
ایلنا فضای مجازی نیروی هوایی حوزه 

  

فرمانده نیروی هوایی ارتش گفت: فضای افسارگسیخته مجازی، مصداق بارز فتنه انگیزی در جوامع اسلامی است و امروز دشمن به شدت در فضای مجازی در حال شبهه انگیزی و ابهام آفرینی در حوزه های مختلف است.
نامه نیوز نیروی هوایی فضای مجازی حوزه 

  

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : به گزارش نامه نیوز، حجت‌الاسلام احد آزادی خواه عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با تاکید بر حمایت از صنایع داخلی اظهار داشت: مجلس کار جدی در زمینه حمایت از تولید داخل انجام نداده است و باید در این زمینه به جز تصویب قانون، پیگیری هایی نیز داشته باشد. وی با انتقاد از اخذ مالیات بر ارزش…
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی کمیسیون فرهنگی مجلس مالیات