گفت‌وگوی میان ادیان تنها راه نجات بشریت است

عضو هیات علمی دانشگاه لبنان گفت: در حال حاضر و در مرحله پست مدرن که گرایش‌های انزواگرایانه، نژادپرستانه و متعصبانه در دنیا در حال ترویج است، گفت‌وگوی دینی در پرتو دانش‌ها و ارزش‌ها برای نجات تمدن از سقوط بشریت و کارایی دین به عنوان راهکار و انعکاس تاریخ به شدت ضروری است.

گفت‌وگوی میان ادیان تنها راه نجات بشریت است

به گزارش مملکت آنلاین، دیزیره سقال در نشست بین‌المللی امام‌رضا(ع) و ادیان که امروز در حرم مطهر رضوی برگزار شد، در خصوص گفت‌وگوی میان ادیان و نقش آنان در تمدن پست‌مدرن اظهار کرد: سخنان امام رضا(ع) و دانش ایشان از جمله مواردی است که تمام دانشمندان در تایید آن هم نظر بودند. ایشان دارای قوه شهود چشمگیری بود که جهت‌گیری وی را به سوی همگرایی تقویت می‌کرد. امام رضا(ع) در دورانی زندگی می‌کرد که علم، دانش و کتابخانه‌ها رواج بسیاری پیدا کرده بود. او نیز آغازکننده گفت‌وگوی بین ادیان به ویژه میان اسلام، مسیحیت و یهودیت بود.

وی افزود: در حالت عام و کلی گفت‌وگوی علمی مهم‌ترین عامل به سوی همگرایی ادیان و در حالت خاص به سوی ادیان وحدانی است. مناظرات متعددی میان امام رضا(ع)، مسیحیان، یهودیان، صابئین و ساحرین صورت گرفت. در دوران خلافت مامون گفت‌وگوی بین ادیان و مذاهب در مفهوم کنونی وجود داشت و بر اساس ارزش‌های عقلانی و اخلاقی شکل گرفت.

این نویسنده و شاعر مسیحی ادامه داد: اگر شما با فرد دیگری راجع به یک دین صحبت کنید، لازم نیست که منطق و دلیل شما را درباره آن دین بداند چرا که قطعا به آن ایمان ندارد ولی بر اساس منطق و پایه‌های عقلانی همانند دلائل و شواهد، بایستی به تفکر دیگری احترام گذاشت؛ به نحوی که این احترام منجر به ارتباطی منطبق بر دلایل منطقی شود و شما را ملزم به احترام به دیگر مخاطبان کند.

تحجر و تعصب از بین نمی‌رود مگر با گفت‌وگوی ادیان

سقال خاطرنشان کرد: تحجر و تعصب از بین نمی‌رود مگربا گفت‌وگوی ادیان. برخی گفت‌وگوهای تحریک‌کننده که به طور گسترده در رسانه‌ها منتشر می‌شود، باعث متلاشی شدن تمدن شده و تصوری منفی از دین ارائه می‌کند چرا که به زوال و نابودی و لغو ارزش‌ها دعوت می‌کند که همین موضوع باعث از بین رفتن ارتباط میان ادیان می‌شود.

وی ادامه داد: زمانی که جورج دبلیو بوش، رئیس‌جمهور اسبق آمریکا، اعلام جنگ علیه تروریسم کرد، منظورش از تروریسم اسلام بود و شالوده‌های اساسی مسیحیت را که دعوت به عشق و تساهل(مدارا) است را مورد حمله قرار داد. زمانی که گروه‌های اسلامی افراطی همچون داعش یا القاعده در واکنش به اعلام جنگ علیه خودشان، دعوت به نشر آنچه که اسلام می‌نامیدند، کردند، تابلوی وحشتناکی از اسلام ترسیم شد که منجر به اسلام‌هراسی و از بین بردن اسلام متمدن شد.

عضو هیات علمی دانشگاه لبنان عنوان کرد: اگر دولت اسرائیل به بهانه دفاع از یهودیان به طرز وحشیانه و خشنی با مردم، به ویژه فلسطینیان رفتار کند، ‌این رفتار باعث زیر سوال رفتن یهودیت که نقاط مشترک زیادی با اسلام و مسیحیت دارد، می‌شود.

گفت‌وگوی دینی در پرتو دانش و ارزش‌ها نیاز به نقشی تربیتی دارد

سقال گفت: گفت‌وگوی دینی در پرتو دانش و ارزش‌ها نیاز به نقشی تربیتی دارد که توسط نهادها تقویت شده و مورد توجه قرار می‌گیرد. امروز انسان بعد از اینکه در مرکز دنیا قرار گرفت، در جامعه‌ای مصرف‌گرا زندگی می‌کند که ارزش‌های انسانی خود را از دست داده و به یک کالا تبدیل شده است. اینجا نقش گفت‌وگوی میان ادیان به چشم می‌آید. این گفت‌وگوی واکنش‌گر دینی نگران ارزش‌های انسانی بشر است. این گفت‌وگو به زخم تاریخ که تا قلب تمدن‌ها نفوذ کرده، می‌اندیشد و کنش متقابل میان شرق و غرب را دوباره فعال می‌کند و باعث از بین رفتن بیگانه‌ستیزی می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه لبنان بیان کرد: آنگونه که «نَصیف مَستار» می‌گوید، تعصب به معنای تعلق داشتن به گروهی خاص و انزواطلب به همراه تنفر و تحقیر دیگران است که دقیقا نقطه مقابل گفت‌وگوی میان ادیان است. رهبران و نهادهای دینی موظفند بشر را به سوی همگرایی و هم‌سویی سوق داده و با انزوا و تحجر مبارزه کنند و بشریت را به جایگاه انسانی که از آن توسط جامعه پست‌مدرن محروم شده، بازگردانند و او را از چرخه وحشتناک پوچی که در آن گرفتار شده خارج کنند.

سقال افزود: دنیای امروز دنیایی است که در آن بی‌عدالتی حکمرانی می‌کند و اشتیاق تصاحب و تصرف به شکل‌های مختلف خود را نشان می‌دهد که شامل افراد، نهادها و ملت‌هاست. ملت‌ها باید خواستار بازگشت به گفت‌وگو باشند چون تنها از این طریق می‌توانند دوباره انسانیت از دست رفته خود را به دست آورند.

انتهای پیام/

لبنان رئیس جمهور تروریسم   اخبار برگزیده
  

در دیدار رئیس جمهور با نمایندگان مجلس چه گذشت؟نائب رئیس فراکسیون انقلاب اسلامی گفت: دیدار رئیس جمهور با نمایندگان در قالب مجامع استانی عامل ارتقای روابط دولت و مجلس است.
فردا رئیس جمهور استان آذربایجان شرقی مجلس شورای اسلامی 

  

کری خوانی عجیب ستاره نساجی برای هواداران پرسپولیسحسین زامهران هافبک نساجی در آستانه دیدار با پرسپولیس در هفته دوم گفت : قطعا بازی با پرسپولیس یک بازی سخت خواهد بود ولی فکر می‌کنم می‌توانیم از این بازی امتیاز بگیریم
خانه فوتبال ستاره نساجی پرسپولیس 

  

قیمت جدید وانت نیسان دیزل ویژه آبان 1400 اعلام شدسایپا قیمت جدید وانت نیسان دیزل را ویژه آبان ماه 1400 اعلام کرد.
اقتصادنیوز قیمت نیسان سایپا 

  

اسراییل: ازسرگیری تمرین حمله هوایی به ایران پس از 2 سال توقفهفته گذشته نیز کانال 12 تلویزیون اسراییل گزارش داد که اسراییل برای حمله احتمالی به ایران 1.5 میلیارد دلار به بودجه نظامی خود افزوده است
۵۵ آنلاین نیروی هوایی ایران سازمان ملل متحد 

  

رستم قاسمی، وزیر راه: تجربیات تلخ مسکن مهر را تکرار نمی‌کنیموزیر راه و شهرسازی گفت: به هیچ عنوان دولت سیزدهم احداث مسکن در کشور را سیاسی نمی‌کند که به همین منظور تجربیات تلخ مسکن مهر را در طرح اقدام ملی مسکن جبران و اصلاح می‌کنیم
۵۵ آنلاین رستم قاسمی مسکن مهر مسکن 

  

جزئیاتی از استخدام در وزارت بهداشتوزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور دستور داد که حداکثر تا 10 آبان ماه سال جاری تمامی پذیرفته شدگان آزمون استخدامی وزارت بهداشت باید در مراکز پذیرفته شده فعالیت خود را آغاز کنند.
گسترش درمان وزارت بهداشت مجلس شورای اسلامی 

  

ستاره پرسپولیس مشکوک به کرونادلیل غیبت نعمتی در سفر پرسپولیس به اهواز مشخص شد
خانه فوتبال ستاره پرسپولیس خودرو 

  

آیت الله صافی گلپایگانی در دیدار رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: توصیه حقیر این است که باید با تمام کشورهای دنیا با عزّت و اقتدار رابطه داشته باشیم. اینکه با بسیاری از کشورها قهر باشیم صحیح نیست و به ضرر مردم عزیزمان است. شما باید با عقلانیت و تعامل سازنده، حقوق ملت را احقاق کنید...
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی تهران قیمت 

  

واکنش تند ایران به اتهامات رژیم صهیونیستیایرنا/ نماینده جمهوری اسلامی ایران در کمیته سیاسی و استعمار زدایی مجمع عمومی سازمان ملل در پاسخ به تهدیدات رژیم صهیونیستی اظهار داشت: جامعه جهانی و سازمان ملل رژیم صهیونیستی را پاسخگوی اقدامات غیر انسانی خود سازند.
مثلث ایران جمهوری اسلامی ایران ایرنا 

  

ریزش قیمت دلار 29عصر پنجشنبه مهر 1400قیمت هر دلار آمریکا (اسکناس) امروز پنجشنبه 29 مهر 1400 در صرافی‌های بانکی به 26 هزار و 690 تومان رسید.
فردا قیمت دلار دلار آمریکا 

  

آخرین خبر از جاماندگان سهام عدالترئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از ارسال نامه به رئیس‌جمهور درباره جاماندگان سهام عدالت خبر داد و گفت: این نامه به وزیر اقتصاد و رئیس سازمان برنامه و بودجه ارجاع شده است.
اقتصادنیوز سازمان برنامه و بودجه سهام عدالت سهام 

  

تحلیلی جذاب از عملکرد بورس در هفته آخر مهر +‌ فیلمدر هفته گذشته، بورس تهران چه عملکردی به جا گذاشت؟ بهترین بازدهی از آن چه نمادهایی شد؟ روند معاملاتی در هفته گذشته چگونه بود؟
گسترش بورس تهران تهران اقتصاد 

  

بورس فک پلمپ شدمدیر روابط عمومی بورس تهران اعلام کرد: درب پارکینگ ساختمان بورس فک پلمب شد و معاملات بورس اوراق بهادار تهران روز شنبه طبق روال عادی انجام می شود.
نامه نیوز بورس تهران روابط عمومی تهران 

  

رونمایی از تیم فرهاد، مدل 1400 | ترکیب استقلال در فصل جدیداستقلال امروز در نخستین دیدار خود از بیست و یکمین دوره رقابت های لیگ برتر، به مصاف هوادار می رود تا از تیم جدید فرهاد مجیدی رسما رونمایی شود.
خانه فوتبال بازار خودرو بازی فرهاد مجیدی 

  

کدام استان‌ها با روند افزایشی کرونا مواجه هستند؟معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه روند افزایشی مختصری در موارد بروز کرونا در چهار استان دیده شده، گفت: البته این روند افزایشی مختصر به معنای پیک ششم کرونا نیست.
۵۵ آنلاین درمان وزارت بهداشت 

  اخبار داغ
  

تزریق دوز سوم واکسن کرونا به کادر درمان و سالمندانسلامت نیوز: با تزریق 80 میلیون و 406هزار و 788 دوز واکسن بعد از گذشت بیش از دو ماه از واردات گسترده واکسن به کشور، پوشش واکسیناسیون در دوز اول (با تزریق 50 میلیون و 843 هزار و 578 نفر) به 76 درصد و در دوز دوم (با تزریق 29 میلیون و 503 هزار و 783 نفر) به 40 درصد رسید. به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ایران ،حدود 59 هزار و 427 نفر نیز تاکنون دوز سوم واکسن را دریافت کرده اند...
سلامت‌نیوز وزارت بهداشت سازمان بهداشت جهانی درمان 

  

عوامل تاثیر گذار بر بورس تا پایان 1400/ از برجام تا نرخ دلار و کسری بودجهرضا اکبری کارشناس بازار سرمایه درباره عوامل تاثیر گذار بر بورس تا پایان 1400 توضیحاتی داد.
اقتصادنیوز دلار بودجه کسری بودجه 

  

مچ اندازی بر سر قیمت دلاربه گفته فعالان،‌ افزایش قیمت حواله درهم به بالای محدوده 7 هزار و 500 تومانی در بازار ارز موجب شده برای قیمت دلار نیز انتظارات افزایشی تقویت شود.
گسترش قیمت افزایش قیمت دلار 

  

قیمت دلار و یورو اعلام شد /نرخ ارز صرافی ملی امروز دوشنبه 3 آبان 1400صرافی بانک ملی ایران امروز قیمت فروش دلار آمریکا را 26,892 (بیست و شش هزار و هشتصد و نود و دو تومان) اعلام کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار دلار آمریکا 

  

شاخص بورس کانال 1.4 میلیونی را از دست داددر معاملات امروز، دوشنبه 3 آبان، شاخص بورس ریزش کرد و از سطح یک میلیون و 400 هزار واحد پائین آمد.
اقتصادنیوز شاخص 

  

بورس دوباره قرمز شدافت 4 هزار واحدی شاخص کل بورس در آغاز معاملات
فردا شاخص سرمایه وزن 

  

دوز "اضافه" واکسن کرونا به چه کسانی تزریق می‌شود؟دبیر کمیته علمی کشوری ضمن تشریح تفاوت دوز بوستر با دوز اضافه، گفت: بر اساس آنچه که وعده داده شده تا اوایل آذر ماه به ایمنی جمعی واکسیناسیون در کشور می‌رسیم و بعد از آن درباره استراتژی‌ دوز اضافه تصمیم‌گیری می‌شود.
گسترش وزارت بهداشت سازمان بهداشت جهانی بیمارستان 

  

بورس کار خود را با افت شروع کرد (3 آبان)شاخص بورس با افت چهار هزار واحدی در 10دقیقه آغازین معاملات امروز همراه شد.
گسترش بورس تهران کار تهران 

  

مچ اندازی بر سر قیمت دلار /تست بازارساز توسط نوسان گیران دلاربه گفته فعالان،‌ افزایش قیمت حواله درهم به بالای محدوده 7 هزار و 500 تومانی در بازار ارز موجب شده برای قیمت دلار نیز انتظارات افزایشی تقویت شود.
اقتصادنیوز قیمت افزایش قیمت دلار 

  

افت 2 هزار و 715 واحدی بورس/ سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش سهامدر ساعت 9:40 دقیقه شاخص کل بورس با افت 11 هزار و 59 واحد بر روی پله یک میلیون و 396 هزار واحدی قرار گرفت.
اقتصادنیوز سهام شاخص 

  

ترزیق واکسن 90 درصد از مرگ های کرونایی را کاهش می دهدتعریف مرگ ناشی از کووید 19 این است که فرد در مدت 28 روز پس از مثبت شدن آزمایش PCR فوت کرده باشد یا در گواهی فوت وی، کووید 19 به عنوان علت مرگ ذکر شده باشد.
اقتصادنیوز مرگ 

  

اولین اقدام دولت در مدیریت بازار بورس از دید پورابراهیمیرئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه بازار کشش عرضه این حجم از اوراق قرضه را ندارد، گفت: اولین اقدام دولت در مدیریت بازار بورس باید جلوگیری ازعرضه بیش از حد اوراق قرضه دولتی باشد.
فردا دولت خودرو خودروسازان 

  

جدیدترین نقشه رنگ‌بندی کرونایی ایران | افزایش تعداد شهرهای قرمزجدیدترین نقشه کرونایی ایران نشان می‌دهد که 22 شهرستان قرمز، 128 شهرستان نارنجی، 215 شهرستان زرد و 83 شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.
نامه نیوز رنگ ایران خودرو ایران 

  

آخرین وضعیت واکسنهای ایرانی کرونا/هیچ پروژه واکسنی متوقف نشده است دکتر مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری به خبرنگار مهر با تاکید بر اینکه واکسن سازهای ایرانی 6 ماه با تاخیر از سایر کشورها به مطالعه و تولید واکسن‌های کرونا ورود کردند، گفت: از این رو نمی‌توانیم بگوییم که نسبت به سایر کشورهای تولید کننده واکسن عقب هستیم؛ مگر در شرق مدیترانه، جنوب شرق آسیا یا در منطقه ما چند واکسن ساز شروع کردند که همانند کشور ما با مشکلات اقتصادی و تحریم‌ها…
مهر فناوری وزارت بهداشت خبرنگار 

  

خیز قیمت سکه برای فتح یک کانال/ تمرین سکه در پشت خطقیمت سکه در سال 1400 نتوانسته است که از مقاومت 12 میلیون و 200 هزار تومانی با قدرت عبور کند و نقطه ای بوده است که بیشتر معامله گران در نزدیکی آن، اقدام به فروش کرده اند.
اقتصادنیوز قیمت