تهدید حیات جنین با ابتلای مادران به کرونای شدید

رئیس مرکز طب پیشگیری و ارتقای سلامت ستاد اجرایی فرمان امام (ره) با تاکید بر این که تنها زمانی عوارض ناشی از ابتلای مادران به کرونای شدید، نوزادان را درگیر می کند که کرونای شدید مادران منجر به تولد زودرس آنها شود، اظهار داشت: اگر نوزاد به دلیل ابتلای مادرش به کرونای شدید به صورت نارس به دنیا بیاید، چون سیستم ایمنی بدن او هنوز کامل نشده است، ممکن است بعد از به دنیا آمدن، دچار آسیب...

تهدید حیات جنین با ابتلای مادران به کرونای شدید

یک فوق تخصص پیشگیری و کنترل عفونت تاکید کرد که ابتلای مادران باردار به انواع شدید بیماری کرونا، می تواند منجر به سقط جنین یا زایمان زودرس شود. بنابراین زنان باردار باید توجه داشته باشند که در صورت ابتلا به نوع شدید کرونا، حتما باید سریعا به پزشکان متخصص مراجعه کنند. اما با توجه به این که تنها راه انتقال کرونا قطرات تنفسی و تنها راه ارتباطی بین مادران باردار و جنین ها، جریان خون بند ناف است، اساسا ویروس کرونا از مادران باردار به جنین ها منتقل نمی شود و نوزادان متولدشده از مادران مبتلا به نوع شدید کرونا، اگر در زمان طبیعی به دنیا بیایند، هیچ مشکلی از نظر جسمی نخواهند داشت.

بیماری کرونا حدود دو سال است که در سطح جهان شایع شده و هر روز علایم جدیدی را از خود به مردم دنیا نشان می دهد؛ به نحوی که با وجود این که در ابتدای شیوع این بیماری متخصصان بهداشتی تاکید داشتند که کرونا کودکان را مبتلا نخواهد کرد، اما شیوع سویه های جدید کرونا نشان داد که این بیماری می تواند منجر به ابتلا و حتی مرگ و میر کودکان بخصوص کودکانی شود که دچار نقص سیستم ایمنی هستند.

در این میان اما با توجه به مشاهده مواردی از ابتلای زنان باردار به کرونا در سطح جهان، سوال مهم این است که آیا کرونا از مادر به جنین سرایت می کند و احتمال تولد نوزادان با کرونا وجود دارد؟ همچنین آیا نوزادان متولدشده از مادران باردار کرونایی دچار عوارض جسمی خاصی در بدو تولد یا ماه ها و سال های ابتدایی زندگی‌شان خواهند شد یا خیر؟

این سوالات را با دکتر عالیه پوردست، رئیس مرکز طب پیشگیری و ارتقای سلامت ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در میان گذاشتیم و این فوق تخصص پیشگیری و کنترل عفونت در گفت و گو با رکنا عنوان کرد: میزان عوارض موجود در نوزادانی که در هنگام ابتلای مادر خود به کرونا به دنیا می آیند، بستگی به شدت درگیری مادر آنها به کرونا دارد؛ به نحوی که اگر شدت ابتلای یک مادر به کرونا زیاد باشد و آن مادر به دلیل بیماری خود در بیمارستان بستری شده باشد، این مساله می تواند تهدیداتی را برای حیات جنین به همراه داشته باشد.

این متخصص بیماری های عفونی ادامه داد: اگر میزان درگیری یک زن باردار با کرونا بسیار شدید باشد و این مادر بر اثر ابتلا به کووید-19 در ICU بستری شده باشد، احتمال سقط جنین یا زایمان زودروس او وجود دارد. اما اگر سطح درگیری یک مادر با کرونا متوسط باشد و این زن در بخش بستری شده باشد، ابتلای او به کرونا نمی تواند تهدیدی برای حیات جنینش محسوب شود.

نوزادان مادران کرونایی دارای آنتی بادی هستند

نکته مهمی که پوردست به آن اشاره کرد، این است که ابتلای یک مادر باردار به کرونای شدید، تنها می تواند موجب تحریک زایمان زودرس یا سقط جنین شود، اما تا کنون هیچ گونه دچار شدن به نواقص جسمانی در نوزادان به دلیل ابتلای مادران به کرونا حتی کرونای شدید، در سطح جهان گزارش نشده است.

رئیس مرکز طب پیشگیری ستاد اجرایی ادامه داد: با توجه به این که کرونا یک بیماری ویروسی است، از همان روزهای نخست ابتلای یک زن باردار به این بیماری، آنتی بادی لازم علیه کووید-19 در بدن مادر ایجاد می شود و این آنتی بادی از طریق جریان خون بند ناف به بدن نوزاد نیز منتقل می شود و آنتی بادی منتقل شده می تواند نقش محافظتی موثری در جلوگیری از ابتلای نوزادان ایفا کند.

این فوق تخصص پیشگیری و کنترل عفونت با تاکید بر این که عوارض ناشی از ابتلای مادر به بیماری های ویروسی مختلف از جمله کرونا هیچ گونه علایمی برای جنین ها یا نوزادان ایجاد نمی کند، گفت: نوزادان متولدشده از مادران مبتلا به کرونای شدید، اگر در زمان طبیعی به دنیا بیایند، هیچ گونه مشکلی از نظر جسمی نخواهند داشت، اما در برخی بیماری ها از جمله اعتیاد شرایط به گونه ای است که ابتلای مادران به آن بیماری، می تواند برخی عوارض جسمانی از جمله تنگی نفس را برای نوزادان به همراه داشته باشد.

کرونا از مادر به جنین منتقل نمی شود

پوردست با تاکید بر احتمال بسیار اندک ابتلای نوزادان به کرونا تصریح کرد: اساسا گیرنده های سلولی مربوط به کووید-19 در بدن کودکان زیر 9 سال وجود ندارد و مواردی هم که از ابتلای کودکان زیر 9 سال به کرونا مشاهده شده، در کودکانی بوده است که سیستم ایمنی آنها به شدت ضعیف بوده است. یعنی این کودکان به دلیل ضعف شدید سیستم ایمنی، با وجود این که گیرنده های سلولی مربوط به کرونا را نداشته اند، اما وارد شدن کووید-19 به بدن این کودکان منجر به بروز برخی علایم در آنها شده است.

بنابراین به گفته این متخصص بیماری های عفونی، حتی اگر در زمان تولد، ویروس کرونا از بدن یک مادر به بدن یک نوزاد منتقل شود، این نوزاد به هیچ وجه به علایم کرونا دچار نخواهد شد، چون اولا گیرنده های سلولی ویروس در بدن این نوزاد کامل نشده است و ثانیا وقتی آنتی بادی از بدن مادران مبتلا به کرونا به بدن جنین ها وارد می شود، زمانی که این جنین ها به دنیا می آیند، دارای ایمنی لازم در برابر کرونا هستند.

این متخصص بیماری های عفونی ادامه داد: با وجود این که کرونا یک ویروس نوپدید است و اطلاعات دانشمندان جهان از کووید-19 مربوط به یک بازه زمانی کمتر از دو سال است، اما اساسا کرونا یک ویروس تنفسی است که صرفا از طریق قطرات تنفسی وارد بدن بیماران می شود. بنابراین چون تنها ارتباط مادران با جنین ها از طریق جریان خون بند ناف است، اصلا امکان انتقال کرونا از یک مادر به جنین وجود ندارد.  

آسیب های ریوی نوزادان مادران کرونایی زیر دستگاه ترمیم می شود

پوردست با تاکید بر این که تنها زمانی عوارض ناشی از ابتلای مادران به کرونای شدید، نوزادان را درگیر می کند که کرونای شدید مادران منجر به تولد زودرس آنها شود، اظهار داشت: اگر نوزاد به دلیل ابتلای مادرش به کرونای شدید به صورت نارس به دنیا بیاید، چون سیستم ایمنی بدن او هنوز کامل نشده است، ممکن است بعد از به دنیا آمدن، دچار آسیب هایی از ناحیه ریه شود.

این فوق تخصص پیشگیری و کنترل عفونت در توضیح بیشتر گفت: در چنین شرایطی ورود آلودگی های محیطی مختلفی به بدن نوزادان ممکن است منجر به آسیب دیدگی ریه آنها شود، اما نوزادان متولدشده از مادران کرونایی  مانند سایر نوزادانی که به صورت زودرس متولد می شوند، علایم دیگری غیر از مشکلات ریوی نخواهند داشت؛ چون اساسا ریه تمام نوزادانی که به صورت زودرس به دنیا می آیند، به تکامل نرسیده است.

رئیس مرکز طب پیشگیری ستاد اجرایی ادامه داد: مشکل کامل نبودن ریه نوزادانی که به دلیل ابتلای مادران خود به کرونای شدید به صورت نارس به دنیا آمده اند، مانند سایر نوزادانی که مدت زمان مشخصی زیر دستگاه می مانند، در بیمارستان برطرف می شود و والدین در چنین شرایطی نباید نگرانی خاصی از احتمال بروز نواقص جسمی مختلف در نوزادان خود، چه در بدو تولد و چه در سال های بعدی، داشته باشند.

مادران باردار کرونایی در مراجعه به پزشک تعلل نکنند

پوردست با تاکید بر این که مادران باردار مبتلا به کرونا، نباید در مراجعه به پزشک تعلل کنند، عنوان کرد: با توجه به این که زنان باردار تا حدودی دچار محدودیت مصرف دارو هستند، بهتر است که این زنان صرفا در 24 یا 48 ساعت شروع علایم کرونا، در منزل بمانند و سعی کنند با مصرف میوه، مایعات گرم، غذاهای آبکی و استراحت، بیماری خود را درمان کنند؛ اما اگر این مادران بعد از دو روز دیدند که علایم آنها تشدید شده است، حتما باید برای معاینه جنین و بررسی میزان درگیری ریه خود به پزشکان متخصص مراجعه کنند.

رئیس مرکز طب پیشگیری ستاد اجرایی ادامه داد: مادران باردار حتی در صورت ابتلا به کرونا نباید هیچ گونه نگرانی داشته باشند، چون داروهای کاملا بی خطری برای تجویز به این مادران وجود دارد. اما اگر زنان باردار در صورت ابتلا به کرونا به بیمارستان مراجعه نکنند، احتمال تشدید علایم آنها وجود دارد که این مساله ممکن است به سقط جنین یا زایمان زودرس آنها منجر شود.

وی در پایان تصریح کرد: مادران باردار می توانند واکسن آنفلوآنزا را در همان سه ماهه اول بارداری دریافت کنند، اما بهتر است که این مادران برای تزریق واکسن کرونا تا شروع ماه چهارم بارداری خود صبر کنند. تا کنون هم عوارض جانبی خاصی بر اثر تزریق واکسن سینوفارم در مادران باردار مشاهده نشده است و بنابراین زنان باردار ایرانی می توانند بدون هیچ گونه نگرانی به تزریق این واکسن بپردازند.

 

منبع: رکنا

سقط جنین بارداری کودکان   اخبار برگزیده
  

سهم‌ تهرانی ها از طرح نهضت ملی مسکنمدیرکل راه و شهرسازی استان تهران سهمیه این استان را در فاز اول طرح نهضت ملی مسکن 14 هزار و 488 واحد اعلام کرد.
اقتصادنیوز شهرسازی مسکن تهران 

  

سازمان پدافند غیر عامل مشکلات سایبری را به وزارت نفت اعلام کرده بودصدا و سیما/ دبیر شورای عالی فضای مجازی در برنامه دیشب گفتگوی ویژه خبری گفت که سازمان پدافند غیرعامل کشور در حوزه شرکت پخش و پالایش دو مرتبه رزمایش سایبری انجام داده و اشکالات را به وزارت نفت اعلام کرده بود.
مثلث پدافند غیرعامل شورای عالی فضای مجازی وزارت نفت 

  

معمای جلیلیسه ماه از دولت گذشته و سعید جلیلی نه تنها پست نگرفته، بلکه تبدیل به یک معما هم شده است!
فردا سعید جلیلی ماه فضای مجازی 

  

واکنش طالبان به بیانات اخیر رهبری درباره افغانستانتسنیم/ سخنگوی وزارت خارجه طالبان با اشاره به اظهارات روز یکشنبه مقام معظم رهبری درباره وحدت مسلمانان از این سخنان استقبال کرد.
نامه نیوز طالبان افغانستان وزارت خارجه 

  

دولت رئیسی در باره FATF بر سر دوراهی تصمیم و بلاتکلیفی استدولت سیدابراهیم رئیسی باید موضع خود را در قبال موضوع FATF روشن کند؛ اینکه تمایل دارد بررسی مجدد آن را از مجمع درخواست کند یا خیر؟
۵۵ آنلاین دولت سیدابراهیم رئیسی مواد مخدر 

  

دوئل سخت یحیی گل محمدی و الهامی ؛ فرداسرمربیان دو تیم پرسپولیس و نساجی در تقابل این هفته برای چهارمین بار روبروی هم قرار می گیرند.که سهم گل محمدی 2 برد و الهامی 1 برد می باشد.
خانه فوتبال پرسپولیس خودرو فوتبال 

  

پاسخ وزیر اقتصاد به ادعای عبدالناصر همتیوزیر امور اقتصادی و دارایی شائبه فروش گسترده اوراق بدهی دولتی در مهرماه و اعمال فشار به بانک‌ها و صندوق‌های بانکها جهت تامین بودجه را تکذیب کرد.
فردا اقتصاد بودجه دولت 

  

واکنش همتی به طرح مسأله «عدم استقراض از بانک مرکزی» توسط دولترئیس کل پیشین بانک مرکزی به انتشار یک توئیت به مسأله عدم استقراض دولت از بانک مرکزی واکنش نشان داد.
مثلث بهاره رهنما بازی بانک مرکزی 

  

میانجیگری عاقلانه سردار آزمون میان مهدی طارمی و اسکوچیچسردار آزمون در ماجرای طارمی و اسکوچیچ نشان داد رشد خوبی داشته است.
خانه فوتبال سردار آزمون مهدی طارمی پرسپولیس 

  

انتشار برخی خبرها درباره «کودتای نظامی» در سودان | نخست‌وزیر تحت بازداشت خانگی قرار گرفتخبرگزاری ها از حمله گروهی از نظامیان به اقامتگاه عبدالله حمدوک، نخست وزیر سودان و بازداشت او خبر داده اند. گزارش هایی هم از بازداشت چهار نفر از وزیران دولت و مشاور مطبوعاتی نخست وزیر سودان منتشر شده است. منابع مطلع نظامیان ناشناس را به کودتا علیه دولت انتقالی متهم کرده اند.
۵۵ آنلاین سودان بازداشت تلویزیون 

  

رئیسی: برای اصلاح الگوی مصرف برنامه‌ پیشنهاد شودرئیس جمهور با تأکید بر ضرورت تأمین انرژی پایدار برای رشد اقتصاد ایران و توجه به عدالت اجتماعی و حمایت از اقشار آسیب‌پذیر، گفت: دستگاه‌های اجرایی برنامه‌های پیشنهادی خود را در زمینه اصلاح الگوی مصرف و رعایت عدالت اجتماعی هر چه زودتر ارایه دهند.
فردا اصلاح الگوی مصرف رئیس جمهور ریاست جمهوری 

  

ارتقا رکورد عرضه هفتگی دلار/تقاضای یورو زیاد شدهفته گذشته سومین هفته پرتزریق سال برای یورو بود، اما قیمت این ارز در بازار آزاد به طور محدود رشد کرد، به نظر می‌رسد تقاضا برای یورو به دلایلی افزایش یافته و روند صعودی قیمت را موجب شده است.
اقتصادنیوز دلار یورو قیمت 

  

در دیدار رئیس جمهور با نمایندگان مجلس چه گذشت؟نائب رئیس فراکسیون انقلاب اسلامی گفت: دیدار رئیس جمهور با نمایندگان در قالب مجامع استانی عامل ارتقای روابط دولت و مجلس است.
فردا رئیس جمهور استان آذربایجان شرقی مجلس شورای اسلامی 

  

کری خوانی عجیب ستاره نساجی برای هواداران پرسپولیسحسین زامهران هافبک نساجی در آستانه دیدار با پرسپولیس در هفته دوم گفت : قطعا بازی با پرسپولیس یک بازی سخت خواهد بود ولی فکر می‌کنم می‌توانیم از این بازی امتیاز بگیریم
خانه فوتبال ستاره نساجی پرسپولیس 

  

قیمت جدید وانت نیسان دیزل ویژه آبان 1400 اعلام شدسایپا قیمت جدید وانت نیسان دیزل را ویژه آبان ماه 1400 اعلام کرد.
اقتصادنیوز قیمت نیسان سایپا 

  اخبار داغ
  

کشف ردپای غیر منتظره ای از ویروس کروناویروس کرونا (کووید-19) منجر به علائم و نشانه­ های مختلف می­ شود. تب، سرفه ­ی خشک و خستگی ازجمله شایع­ ترین علائم آن است.
۵۵ آنلاین ویروس پوست تنفس 

  

علائم غیرعادی ویروس کرونااقتصادنیوز : ویروس کرونا (کووید-19) منجر به علائم و نشانه­ های مختلف می­ شود. تب، سرفه ­ی خشک و خستگی ازجمله شایع­ ترین علائم آن است.
اقتصادنیوز ویروس 

  

فرق آبان 98 و آبان 1400 / گزینه‌های زیر میز/ ضد و نقیض‌های کروناروزنامه‌های امروز به موضوعاتی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و ... پرداخته‌اند که مهم‌ترین موارد آن به شرح زیر است:
فردا روزنامه ایران رئیس جمهور روزنامه 

  

ثبت سه متغیر نگران کننده کرونایی درکشوربررسی آمار فوتی های کرونایی در روزهای اخیر نشان می دهد میزان مرگ ومیر سه روز است که روندی صعودی به خود گرفته است.
۵۵ آنلاین مرگ ایران ماه 

  

هشدار؛ احتمال ورود به پیک ششم کرونا بالاست/ واکسن‌هایی با پلتفرم ویروس کشته شده ایمنی کوتاه مدتی دارندمحمد وجگانی گفت: ما عمدتا در حال حاضر داریم از یک واکسن استفاده می‌کنیم درحالی که اگر قرار است از واکسن‌های خارجی نیز استفاده کنیم باید مردم را آزاد بگذاریم که از هر واکسنی که علاقه مند هستند،استفاده کنند چراکه همین امر مردم را برای تزریق واکسن ترغیب می‌کند.
برنا ویروس 

  

چه کسانی باید دوز سوم واکسن کرونا را بزنند/هشدار به واکسن نزده ها به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا ناجی، درباره ضرورت استفاده از واکسن دوز سوم، اظهار کرد: بسته به نوع واکسنی که به گروه‌های مختلف جامعه تزریق شده باشد، استفاده از واکسن یادآور توصیه می‌شود. وی با بیان اینکه در ایران برای افرادی که از واکسن اسپوتنیک استفاده کرده‌اند، بهترین دوز یادآور می‌تواند واکسن آسترازنکا باشد، افزود: به کسانی که واکسن آسترازنکا تزریق شده، بهترین دوز واکسن تقویتی…
مهر ایران ویروس درمان 

  

واکسن کرونا در مبتلایان به آلرژی شدید هم بی خطر است به گزارش خبرنگار مهر به نقل از مدیسن نت، در این تحقیق نزدیک به 53000 کارمند در سیستم مراقبت‌های بهداشتی بیمارستان عمومی ماساچوست شرکت داشتند. از بین 474 نفر (0.9٪) با سابقه واکنش‌های آلرژیک شدید، 11.6٪ پس از دریافت اولین یا دومین دوز واکسن کووید 19، واکنش‌های آلرژیک داشتند، درحالیکه 4.7٪ از کسانی که سابقه واکنش‌های آلرژیک شدید نداشتند، بعد از دریافت واکسن واکنش آلرژیک نشان دادند.…
مهر آلرژی بیمارستان خبرنگار 

  

عدم ثبت تولد بسیاری از کودکان در جهان در پی شیوع کرونااستادیار دانشگاه خوارزمی، گفت: خیلی از تولدهایی که در ابتدای پاندمی کووید 19 در جهان رخ داد، به دلیل
خبرفوری تولد کودکان درمان 

  

واکسن کرونا با کدام داروها تداخل ایجاد می کند؟احتمال واکنش منفی بین واکسن و هر دارویی بسیار ناچیز است. مصرف دارو دلیل تأخیر در دریافت واکسن کووید-19 نیست.
گسترش شیمی آموزش دارو 

  

قیمت بیت کوین سال 2017 را کپی می کند/ نوسان قیمت دلار زیر 1800در روزی که گذشت قیمت بیت کوین بیش از 5 درصد کاهش قیمت را تجربه کرد.
اقتصادنیوز قیمت بیت کوین قیمت بیت کوین 

  

برنامه های بانک مرکزی برای حمایت از بورسعلی صالح آبادی در گفتگوی ویژه خبری درباره سیاست های بانک مرکزی درخصوص حمایت از بورس توضیحاتی داد.
اقتصادنیوز بانک مرکزی بانک علی صالح آبادی 

  

دانشمندان موفق به ساخت دستگاهی برای از بین بردن ویروس کرونا روی سطح اجسام و داخل سلول‌های بدن انسان شدند.
صراط ویروس تولید بدن انسان 

  

صالح آبادی: نرخ سود افزایش نمی یابد/ برنامه بانک مرکزی برای حمایت از بورسرئیس کل جدید بلانک مرکزی امشب در یک گفتگوی ویژه خبری به ارائه دیدگاه ها و برنامه های خود پرداخت.
اقتصادنیوز سود بانک مرکزی بانک 

  

پیش بینی جذاب از روند شاخص بورس در روزهای آیندهامروز شاخص کل بورس با 9 هزار واحد رشد در محدوده یک میلیون و 393 هزار واحد قرار گرفت. پیش‌بینی کارشناسان از روند بازار سهام چگونه است؟
گسترش شاخص دولت سهام