آیا کلاب هاوس فضای راکد انتخابات 1400 را تغییر می‌دهد؟

از هر ده ایرانی، هفت نفر بالای 18 سال حداقل در یکی از شبکه‌های اجتماعی عضو هستند. اما در مورد جوانان زیر سی سال، این نسبت به بالای 9 درصد می‌رسد. بیش از 50 میلیون حساب مشترک در واتس آپ و نزدیک به همین عدد در تلگرام است و کاربران ایرانی اینستاگرام به 47 میلیون می‌رسند...

آیا کلاب هاوس فضای راکد انتخابات 1400 را تغییر می‌دهد؟

کلاوب هاوس در ایران خطوط قرمز را از بین برد، چرا که داخل اتاق‌های آن، اصلاح طلبها، اصولگرایان، اعتدال گرایان، مخالفان، مسئولان، روزنامه نگاران و فعالانی از داخل و خارج این کشور حضور داشتند.

 در ادامه این مطلب آمده است: ایرانی‌ها مشتاق صحبت هستند، سوالات زیادی در سر ان‌ها می‌گذرد که مایلند به پاسخ آن برسند و نظرات خود را هم بیان کنند، این مساله‌ای است که اتاق‌های فارسی در کلاوب هاوس در دو هفته اخیر مارس، نشان داده است.

قانونی شدن شبکه‌های اجتماعی برای مردم، فرصت خوبی برای ایرانی هاست، ولو اینکه به صورت موقتی باشد. ایرانی‌ها به «مهاجرت» از یک شبکه اجتماعی به شبکه اجتماعی دیگری عادت کردند و مسئولانی که دست یابی به فیسبوک، توئیتر، تلگرام، سیگنال و تیک تاک را ممنوع کرده اند، هنوز در مورد کلاب هاوس قاطعیتی نشان نداده اند.

ظریف در کلاوب هاوس

وزیر خارجه ایران، محمد جواد ظریف و وزیر ارتباطات، محمد جواد آذری جهرمی، دو مهمان اتاق‌های کلاوب هاوس بودند که در کنار آنها، سخنگوی وزارت خارجه، سعید خطیب زاده و سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس ایران، ابوالفضل عمویی و تعدادی دیگر از مسئولان، روزنامه نگاران و فعالان نیز در کلاوب هاوس حاضر بودند و برای سه ساعت به گفتگو پرداختند، که گاهی نظرات آن‌ها با یکدیگر در تعارض بود و گاه در توافق.

این گفتگو شامل موضوعات مختلفی می‌شد، از توافق هسته‌ای گرفته تا توافق استراتژیک ایران و چین و انتخابات ریاست جمهوری آینده. در این میان، ظریف در پاسخ به سوالی در مورد فیلترینگ کلاب هاوس گفت: من و آذری جهرمی مخالف فیلترینگ هستیم. در ادامه هم وزیر ارتباطات اخبار مربوط به فیلتر کلاب هاوس را رد کرد.

انتقاد بسیاری از حاضران در کلاب هاوس نسبت به صدا و سیمای رسمی ایران هم جالب توجه بود، در حالی که محمود رضوی، کارگردان، از نمایش سریال تلویزیونی «گاندو» -که شامل انتقاد از مذاکرات هسته‌ای بوده و برخی شخصیت‌های تیم مذاکره کننده ایران را متهم به جاسوسی می‌کند- دفاع کرد، ظریف به این سریال حمله کرده و آن را از اول تا اخر کذب و دروغ دانست، وی در پاسخ به رضوی گفت: «آقای رضوی شما فیلسماز هستید و من در یکی از مناسبت‌ها برای فیلمتان «ماجرای نیمروز» به شما جایزه دادم، از شما می‌خواهم فیلمی در مورد دشواری‌هایی که در برابر من قرار دارد، بسازید و خواهیم دید که چه کسی می‌تواند آن را نمایش دهد».

ظریف همچنین از برخی رسانه‌های ایرانی و خارجی بخاطر تحریف واقعیت‌ها انتقاد کرده و گفت پس از بسته شدن در‌های اتاق‌ها در نیمه شب تهران، طوفانی از کامنت‌ها و واکنش‌ها شروع می‌شود. در حالی که خبرگزاری فارس از خود دفاع کرده واز ظریف خواست مدارک خود برای متهم کردن این خبرگزاری به تحریف سخنان وزیر خارجه را ارائه دهد، مشاور رئیس جمهور، حسام الدین آشنا، از تجربه مشارکت مسئولان ایرانی در کلاب هاوس تمجید کرده و با انتقاد از صدا و سیما گفت: متاسفانه وزیر خارجه به سوالات حاضر در کلاب هاوس که نمایندگان مجلس هم در این جمع حاضرند، پاسخ می‌دهد، اما صدا و سیما نمی‌تواند چنین جوی برای گفتگوی مسئولان با کارشناسان و تحلیلگران ایجاد کند، این حق مردم ایران است که حکومت به آن‌ها توضیحاتی ارائه داده و رسانه ملی شان حزبی نباشد.

تمایل شدید ایرانی‌ها به گفتگو، مانند آتشی که در کاهدانی بیفتد، باعث افزایش اتاق‌های کلاب هاوس و تعداد کاربران آن شد، اتاق‌هایی که برخی میزبان نامزد‌های احتمالی ریاست جمهوری و نظریه پردازان سیاسی بودند و به طور کلی صدای تمام ایرانی‌ها با وابستگی‌های مختلف در کلاوب هاوس شنیده می‌شود که درباره همه چیز صحبت می‌کنند.

این تمایل شدید به صحبت کردن را آمار‌ها بخوبی نشان می‌دهد، از هر ده ایرانی، هفت نفر بالای 18 سال حداقل در یکی از شبکه‌های اجتماعی عضو هستند. اما در مورد جوانان زیر سی سال، این نسبت به بالای 9 درصد می‌رسد. بیش از 50 میلیون حساب مشترک در واتس آپ و نزدیک به همین عدد در تلگرام است و کاربران ایرانی اینستاگرام به 47 میلیون می‌رسند. تمام این موارد، باعث می‌شود کلاب هاوس هم-بویژه در سایه ادامه کرونا-در کنار دیگر شبکه‌های اجتماعی قرار بگیرد و حتی در صدر میدان تبلیغات انتخاباتی ریاست جمهوری باشد، تا فضای سیاسی داخلی را حداقل در بخش مجازی داغ کند.

داستان شبکه‌های اجتماعی در ایران، سر دراز دارد و نقاط عطف زیادی به خود دیده، اما واضح است که کلاب هاوس سنگ بزرگی را در آب‌های راکد تحرکات سیاسی داخلی در ایران انداخت، رکودی که در جریان انتخابات مجلس به خوبی مشخص شد.

حال سوال آن است که آیا صدا‌های کلاب هاوس و توئیت‌ها در فضای مجازی، می‌توانند در واقعیت هم انعکاسی داشته باشند؟ آیا صرف کلام می‌تواند باعث شکستن دایره فیلترینگ و توسعه حوزه بیان شود؟ آیا این شبکه‌های اجتماعی می‌توانند نظام ایران را از تکرار تجربه عدم مشارکت گسترده در انتخابات گذشته نجات دهند؟

منبع: انتخاب

فضای مجازی انتخابات ریاست جمهوری انتخابات مجلس   اخبار برگزیده
  

در مسیر انتخابات شورا به دنبال شناسایی و معرفی نیروهای توانمند هستیم/ از فهرست نهایی شورای ائتلاف حمایت خواهیم کرد/معرفی همزمان شهردار و شورا در انتخابات، منطقی و امکانپذیر نیستدبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی و عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب گفت: ما برای پای صندوق رای حتما لیست نهایی را حمایت می‌کنیم. اما با توجه به اینکه هنوز فهرستی منتشر نشده، گزینه‌هایی که نزدیک به ما هستند خودشان را عرضه می‌کنند و در فضای انتخابات هم نسبت به آن‌ها ارزیابی صورت می‌گیرد؛ اما در پایان نهایتاً ما فهرست نهایی و مشترک را حمایت می‌کنیم.
ایلنا شوراهای شهر تهران اصلاح طلبان 

  

فعال سیاسی اصولگرا گفت: باید به چهره های جدید راه داد، مردم به چهره جدید بیشتر اقبال می کنند چون معتقدند چهره های تجربه شده امتحان خودشان را پس داده اند. توصیه می کنم آقایان قالیباف و رئیسی در مسئولیت های خودشان ادامه دهند و چهره ای دیگر بیاید و مسئولیت ریاست جمهوری را به عهده بگیرد.
نامه نیوز عباس امیری فر ریاست جمهوری سیدابراهیم رئیسی 

  

امیرآبادی: مردم کذب بودن تبلیغات 4 سال قبل علیه ‌رییسی را درک کرده‌اند عضو هیات رییسه مجلس: در انتخابات سال 1396 تخریب‌های بسیار شدیدی علیه رییس دستگاه قضا شکل گرفت. مثلا گفتند اگر رییسی بیاید دیوارکشی می‌کند و دلار به 5 هزار تومان می‌رسد، مذاکرات عقیم می‌ماند و خلاصه فضاسازی صورت گرفت که گویی اگر رأی به روحانی تکرار نشود، کار کشور تمام است! در حال حاضر و طبق نظرسنجی‌ها رییسی با فاصله، صدرنشین نظرسنجی‌هاست. یعنی مهمترین مولفه لازم را که رای فراگیر…
فردا تبلیغات دلار کار 

  

نگرانی‌ها از سایه جنگ میان ایران و اسرائیلواشنگتن پست در تحلیلی به افزایش تنش میان ایران و اسرائیل پرداخت.
ایلنا غنی سازی جنگ ایران 

  

شگفت‌زدگی رسانه‌های دنیا از سوپرگل طارمی + عکس جنجالیگل زیبای مهدی طارمی در دیدار پورتو و چلسی با واکنش رسانه‌های مطرح دنیا مواجه شده است.
خانه فوتبال رسانه بازی مهدی طارمی 

  

رمزگشایی علی مطهری از علت حادثه نطنز/ روسیه از اقدامات اسرائیل مطلع است اما مانع نمی‌شودمطهری گفت: اسرائیل هر چند وقت یک بار در سوریه به مواضع نیروهای تحت حمایت ایران حمله می‌کند و ما فعلاً نمی‌توانیم کاری انجام دهیم. متاسفانه باید گفت روسیه در برخی از موارد از اقدامات اسرائیل مطلعند و مانع نمی‌شوند.
اقتصادنیوز علی مطهری روسیه سوریه 

  

جزئیات گفتگوی بایدن و پوتینکاخ کرملین اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفته است که خواهان عادی سازی روابط دوجانبه و همکاری در زمینه کنترل تسلیحات، برنامه هسته‌ای ایران، افغانستان و تغییرات آب و هوایی است.
مثلث ایران خودرو رئیس جمهور اوکراین 

  

برادر رئیس جمهور دزد است، دختر وزیر دزد است اما با او کاری نداریم!مطهری، نماینده گرمسار در مجلس: اگر برادر کسی که کاندیدای شورای شهر است یک بست تریاک کشیده باشد پدرش را در می آوریم اما برادر رئیس جمهور دزد است، برادر معاون اول رئیس جمهور دزد است، دختر وزیر دزد است اما با او کاری نداریم!
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور همراه اول محمدرضا گلزار 

  

نتایج فاز 3-2 واکسن «برکت» برای اخذ مجوز پایان خرداد ماه ارایه می‌شودمدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: نتایج اولیه مطالعه فاز 3-2 واکسن کوو ایران برکت برای اخذ مجوز استفاده اضطراری پایان خرداد 1400 به سازمان غذا دارو ارسال می شود.
۵۵ آنلاین ماه دانشگاه علوم پزشکی تهران آموزش پزشکی 

  

دست وزیر کشور آلوده به خون مردم استدکتر احمد علیرضابیگی، نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو: انتخابات شوراهای اسلامی مراحل اجرایی را طی می‌کند و ثبت‌نام برای انتخابات ریاست جمهوری هم از ماه آینده آغاز می‌شود و با توجه به حساسیت زمانی این فراز از تاریخ انقلاب اعلام می‌کنم دست وزیر کشور آلوده به خون مردم است و او صلاحیت این مسئولیت خطیر را ندارد.
مستقل‌آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری تبریز 

  

اولین پیش فروش ایران خودرو در 1400 با عرضه 4 محصول + مبالغ پیش پرداختایران خودرو که اولین فروش فوق العاده خود را در اوایل فروردین ماه انجام داده بود از امروز اولین پیش فروش خودرو در سال 1400 را آغاز می کند.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

نسخه جدیدی از دنا درآستانه تولید و عرضه به بازاردر ادامه بهینه سازی محصولات کنونی ایران خودرو، این شرکت نسخه جدیدی از دنا را به زودی تولید می کند.
خودروتک تولید ایران خودرو یورو 

  

مشروح مذاکرات نخست‌وزیر کره جنوبی با مسئولان کشور، دراختیار نمایندگان قرار گیردیک نماینده مجلس تاکید کرد: هیأت رئیسه مجلس و کمیسیون امنیت ملی باید به موضوع دیدار مسئولان کشور با نخست‌وزیر کره جنوبی ورود کنند.
ایلنا کره جنوبی انتخابات ریاست جمهوری مجلس شورای اسلامی 

  

رابطه حسن میرکاظمی معروف به رعیت با طبری، زنجانی،قاضی منصوری و... چگونه بود ؟
نامه نیوز بلژیک فساد مالی بانک صادرات 

  

جزئیات مهم از تزریق 24 هزار میلیارد تومانی نقدینگی به بورسسازمان بورس درباره زمان و نحوه تزریق حدود 24 هزار میلیارد تومان به بازار سهام توسط شرکت های سرمایه گذاری و هلدینگ‌ها توضیح تکمیلی داد.
اقتصادنیوز نقدینگی سهام سرمایه 

  اخبار داغ
  

کرونا چه بر سر «رعد و برق» آورد؟تهیه کننده «رعد و برق» مشکلات فنی و دشواری ساخت در دوران کرونا را دلیل تاخیر یک روزه در پخش این سریا
خبرفوری برق موسیقی تولید 

  

سه مصوبه جدید برای رونق بورساقتصاد نیوز:خبر رسیده که سازمان بورس و اوراق بهادار سه مصوبه دیگر در راستای تقویت سمت تقاضا به تصویب رساندند؛ براین اساس مصوبه رفع مانع تراشی در انتشار اوراق، مصوبه تصویب مقررات زدایی فعالیت صندوق‌ها و حذف محدودیت‌های معاملات کارگزاران در دستور کار قرار گرفته است
اقتصادنیوز سازمان بورس و اوراق بهادار اقتصاد کار 

  

ارزش روز سبد بورسی سهام عدالت 25 فروردین 1400/ حقوقی ها خودرویی ها را جابه جا کردنداقتصادنیوز: ارزش روز سبد بورسی سهام عدالت در روز آخر کاری هفته افت اندکی را تجربه کرد.
اقتصادنیوز سهام عدالت سهام 

  

واکنش بورس و فرابورس به شایعات/ عرضه های بلوکی جدیداقتصادنیوز: بورس و فرابورس به شایعات مطرح شده در فضای مجازی واکنش نشان دادند.
اقتصادنیوز فضای مجازی 

  

دانش آموزان در اولویت واکسیناسیون کرونا هستند؟مدیرکل دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش درباره روند واکسیناسیون معلمان و دانش آموزان و اولویت بندی آنها توضیح داد.
۵۵ آنلاین مدرسه تندرستی واکسیناسیون 

  

با دریافت واکسن کرونا با آرامش بیشتری خودمان را آماده المپیک خواهیم کردعضو تیم ملی تیروکمان گفت: با دریافت واکسن کرونا با آرامش بیشتری خودمان را آماده المپیک خواهیم کرد.
برنا المپیک 

  

توضیحات اینستاگرامی واعظی در مورد ستاد ملی مبارزه با کرونارئیس دفتر رییس جمهوری در صفحه اینستاگرام خود در مورد صحبت های خود درباره ستاد ملی مبارزه با کرونا بعد از جلسه هیات دولت توضیاحتی ارائه کرد.
برنا اینستاگرام دولت 

  

اعمال محدودیت‌های دو هفته‌ای در شهرهای قرمز کرونایی/ جنجال افزودن آب به بطری‌های شیر/ درگیری هولناک طایفه‌ای در چرام/ افزایش 25 درصدی قیمت کتاب‌های درسیهفته گذشته با شروع پیک چهارم کرونا در کشور برخی محدودیت ها به مدت 10 روز اعمال شد به امید اینکه بتوان تا حدودی این بیماری را کنترل کرد و اوضاع را بهبود بخشید که اختصار به مرور برخی از این اخبار خواهیم پرداخت.
برنا شیر قیمت 

  

توضیحات واعظی در مورد صحبت های خود درباره ستاد ملی مبارزه با کرونارئیس دفتر رییس جمهور در صفحه اینستاگرام خود در مورد صحبت های خود درباره ستاد ملی مبارزه با کرونا بعد از جلسه هیات دولت توضیحاتی ارائه کرد.
برنا اینستاگرام دولت 

  

ارزیابی عملکرد دولت در مدیریت بازار بورس«وضعیت نابسامان بورس، شاخص تدبیر دولت» است.
فردا دولت درآمد شاخص