ایلنا   |  فرهنگی  |  

قهرمانان نمی‌میرند

این مبارز کوچک خیلی زود پایش به میدانی وسیع‌تر بازمی‌شود، در تظاهرات کرمانی‌ها شرکت و از مسجد جامع شهر دفاع می‌کند. قاسم سلیمانی همان روز اولین شهدا را جلوی چشمانش بر روی زمین می‌بیند: لحظاتی بعد سه نفر بر زمین افتادند: شهید دادبین و نامجو که در دم شهید شدند…

قهرمانان نمی‌میرند

این مبارز کوچک خیلی زود پایش به میدانی وسیع‌تر بازمی‌شود، در تظاهرات کرمانی‌ها شرکت و از مسجد جامع شهر دفاع می‌کند. قاسم سلیمانی همان روز اولین شهدا را جلوی چشمانش بر روی زمین می‌بیند: لحظاتی بعد سه نفر بر زمین افتادند: شهید دادبین و نامجو که در دم شهید شدند…

به گزارش خبرنگار ایلنا، کتاب از چیزی که نمی‌ترسیدم نه یک خاطره‌ی کامل که گذر بسیار کوتاهی‌ست به دوران کودکی و نوجوانی مهمترین فرمانده‌ی نظامی ایران در چهل سال اخیر. مردی که رئیس جمهور بزرگترین کشور جهان او را قدرتمندترین دشمن خود می‌دانست و مدت‌ها برای از سر راه برداشتن‌اش - نه به تنهایی که با کمک چندین قوای سیاسی و نظامی از کشورهای مختلف - نقشه می‌کشد تا سرانجام لحظه‌ای برسد و دست‌هایش را به هم بساید و خاطره‌اش را آسوده فرض کند که توانسته قاسم سیلمانی را از سر راه بردارد.

قاسم سلیمانی یک روستازاده‌ی نترس است که از کودکی با سختی و گرسنگی مانوس بوده، اگر آبگوشتی بوده و برنجی دیگران نیز باید در آن شریک می‌شدند تا سهم‌شان کمترینش باشد و اگر پِست یا گوره ماستی حکم جشن برای قاسم و خواهر و برادرانش را داشته تا شکمی ازعزا درآورند.

در توصیف ده‌سالگی‌اش می‌نویسد: "آرام آرام در سرمای شدید زمستانی با حالت نیمه برهنه‌ای بزرگ شدیدم. از همان ابتدای کودکی حالتی از نترسی داشتم." نباید از نظر دور داشت که قاسم سلیمانی این سطور را در دورانی می‌نویسد که نام و شهرتش بر سراسر دنیای غرب و شرق سایه افکنده و طبیعی‌ست که بسیاری از سیاستمداران و فرماندهان بزرگ در چنین موقعیتی در یادآوری گذشته تا حد زیادی احتیاط به خرج می‌دهند، امروزشان بر گذشته سایه می‌اندازد پس آن را آنطور که بخواهند و مناسب شانِ روز آن‌ها باشد، توصیف می‌کنند اما قاسم سلیمانی؛ کودک و نوجوانی را روایت کرده که از آینده هیچ چشم‌اندازی جز یک انسان مذهبی ساده و زحمتکش پیش نظر ندارد و از گذشته نیز فقط گرسنگی، سرما و شجاعتش را به یاد می‌آورد. به یاد بیاورید این جملات بسیار تاثیرگذار را: "مرد چاق نگاهی کرد. با قدری تندی سوال کرد: چه کار داری؟ با صدای زاری گفتم: آقا، کارگر نمی‌خوای؟ آنقدر زار بودم که خودم هم گریه‌ام گرفت. چهره‌ی مرد عوض شد. گفت: بیا بالا."

داستان زندگی قاسم سلیمانی خیلی زود با مبارزه گره می‌خورد. او اصول این مبارزه را از گود پهلوانان می‌آموزد و اخلاقش را از مسجد و جلسات قرآن و تفسیر آن: "با دوستم فتحعلی که اهل جواران بود و علی یزدان پناه، تصمیم به مقابله و خراب‌کاری گرفتیم. شب که همه مشغول تماشای اجرای برنامه‌ها در محل گاردن پارتی بودند، 150 کرمک چرخ و موتور را کشیدیم و همه را پنچر نمودیم و بی‌سر و صدا فرار کردیم. در نوجوارانی این نوع مبارزه با فساد را با افتخار انجام می‌دادیم."

به یاد بیاوریم که قاسم سلیمانی و دوستان مبارزش در این دوران تنها ده سال سن دارند، بچه‌هایی که باید برای دیدن جشن‌های گاردن پارتی و دیدن رقاصه‌ها و خواننده‌ها خود را به خیابان صمصام رسانده و به هر ضرب و زوری به داخل خیمه بکشانند، در میانه‌ی صدها ماشین و موتور به قصد مبارزه با غولی به نام فساد دربار مشغول خراب‌کاری می‌شوند. همین کودک ده‌ساله تصورش از ساواک را چند خط پایین‌تر اینطور مطرح می‌کند: "فقط از زبان حاج محمد بارها اسم ساواک و خوف از ساواک را شنیده و حس می‌کردم. اما از هیچ نمی‌ترسیدم."

قاسم سلیمانی حال برای خودش مبارزی شده و هماورد طلب می‌کند. او با همین سن کم، وقتی گرفتار نیروهای شهربانی می‌شود، به‌جای گریه و زاری، ضرباتی که بر پیکر نحیفش روانه می‌شود را به خاطر می‌سپرد تا سال‌ها بعد آن‌ها را اینطور توصیف کند: "من در محاصره آن‌ها قرار داشتم و هیچ راه گریزی نبود. آن‌ها با سیلی و لگد و ناسزای غیرقایبل بیان می‌گفتند تو شب‌ها می‌روی دیوارنویسی می‌کنی. آنقدر مرا زدند که بی‌حال روی زمین افتادم. از بینی و صورتم خون جاری بود. یکی از آن‌ها با پوتین روی شکمم ایستاد و چنان ضربه‌ای به شکمم زد که احساس کردم همه احشای درونم نابود شد."

این مبارز کوچک خیلی زود پایش به میدانی وسیع‌تر بازمی‌شود، در تظاهرات کرمانی‌ها شرکت و از مسجد جامع شهر دفاع می‌کند. قاسم سلیمانی همان روز اولین شهدا را جلوی چشمانش بر روی زمین می‌بیند: "لحظاتی بعد سه نفر بر زمین افتادند: شهید دادبین و نامجو که در دم شهید شدند…"

اما داستان درست باید جایی که شروع شود، پایان می‌یابد. از این تجربه‌ی شگفت به بعد سلیمانی چیزی ثبت نمی‌کند. از این پس او را باید در گوشه گوشه‌ی شهر کرمان، خوزستان، کردستان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و پس از آن در عملیات فتح‌المبین، رمضان، والفجر هشت، کربلای چهار، کربلای پنج، بستان، طریق القدس… و کوچه پس‌کوچه‌های عراق و لبنان و سوریه سراغ گرفت. شاید او قلم را به دست مخاطبان خاطره‌نوشت خود سپرده تا از این پس را آن‌ها روایت کنند.

یادش گرامی و راهش پاینده باد.

رئیس جمهور سوریه خواننده   اخبار برگزیده
  

آیا بایدن در مسیر نابودی مهم‌ترین میراث سیاست خارجی اوباما قرار دارد؟اقتصادنیوز: بمباران اخیر تاسیسات نظامی در سوریه توسط ایالات متحده و جلسه اخیر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد بررسی آخرین وضعیت پرونده هسته‌ای ایران، آینده برجام را با ابهامات فراوانی مواجه ساخته است.
اقتصادنیوز سیاست خارجی سوریه آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

محمود احمدی نژاد ترور می‌شود؟+فیلممحمود احمدی نژاد در ادامه اظهارات جنجالی اش اینبار از تهدید به ترورش حرف زده است.محمود احمدی نژاد در ادامه اظهارات جنجالی اش اینبار از تهدید به ترورش حرف زده است.
فردا احمدی نژاد جمهوری اسلامی ایران انقلاب اسلامی ایران 

  

به نظارت بر ایران ادامه می‌دهیممدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی بر ادامه نظارت بر فعالیت هسته‌ای ایران تاکید کرد.
ایلنا ایران آژانس بین المللی انرژی اتمی انرژی 

  

برگزاری جلسه فوق‌العاده کمیسیون امنیت با وزیر امورخارجهسخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از برگزاری جلسه این کمیسیون با وزیر امور خارجه خبر داد.
ایلنا کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی وین جمهوری اسلامی 

  

برگزاری نشست شورای حکام با موضوع برجامنشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با حضور 35 کشور عضو با موضوع فعالیت هسته‌ای ایران و برجام آغاز به کار کرد.
گسترش آژانس بین المللی انرژی اتمی انرژی هسته ای 

  

العرب، نزدیک به ریاض: هدف بایدن از فشار بر بن سلمان، دور کردنِ عربستان از پرونده هسته ای ایران استالعرب، نزدیک به عربستان سعودی نوشت: دولت جدید آمریکا با فشار سیاسی به عربستان اعلام کرد گزارش آژانس اطلاعات مرکزی در مورد ترور خاشقچی را منتشر خواهد کرد، تا حمله واضحی را علیه ولی عهد سعودی، محمد بن سلمان ترتیب دهد. به عقیده تحلیلگران عرب و غربی، هدف از این اقدام، دور کردن ریاض از ارتباط با پرونده هسته ای ایران است.
۵۵ آنلاین ریاض محمد بن سلمان عربستان 

  

خشم واعظی آشتیانی به کف و سوتی که پس از شکست علی کریمی زدندقائم مقام اسبق سازمان تربیت بدنی گفت: در این مجمع خیلی‌ها برای علی کریمی کف و سوت زدند، ولی تحلیل من از کف و سوت زدن برای کریمی این است که آنها از روی احترام این کار را نکردند.
خانه فوتبال خشم علی کفاشیان ایران خودرو 

  

همتی: خرید و فروش بیت کوین آزاد نمی‌شود اما آن هایی که به طور رسمی استخراج کرده اند، برای واردات کالا می توانند از آن استفاده کنندعبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی به بیان توضیحاتی درباره مبادله رمزارزها پرداخته و اعلام کرده است: در این خصوص مصوبه هیات وزیران را گرفته ایم که اخیرا اصلاحاتی هم روی آن انجام شد و مقرر شده افرادی که به طور قانونی و رسمی رمز ارز تولید کنند امکان این را داشته باشند که برای واردات از آن استفاده کنند.
مملکت‌آنلاین قیمت بیت کوین دولت واردات 

  

یک سخنگوی کاخ سفید موضع این کشور را درباره رد شدن دعوت اتحادیه اروپا برای شرکت کردن در نشستی با اعضای توافق هسته ای و آمریکا از سوی ایران، بیان کرد.
نامه نیوز فضای مجازی ایران خودرو ایران 

  

هشدار جدی ظریف به اروپا و آمریکاوزیر امور خارجه با بیان اینکه پیگیری قطعنامه علیه ایران در شورای حکام باعث بهم ریختگی شرایط کنونی می‌شود، گفت: توضیحات لازم را درباره این شرایط به همه اعضای شورای حکام داده‌ایم. امیدواریم عقل غلبه کند و اگر چنین نشود راهکارهایی داریم.
مثلث محمدجواد ظریف خندوانه وین 

  

آزادسازی قیمت خودرو در سال 1400؟رئیس هیات‌عامل ایدرو گفت: شرایط باید به‌گونه‌ای باشد که خودروسازی بدون ‌زیان تولید کند. در غیر این ‌صورت دیگر انتظارات ما که شامل استمرار در تولید، نوآوری، کیفیت و تنوع تولید در آن است، رخ نخواهد داد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

الزامات موفقیت عرضه خودرو در بورس و کاهش قیمت هایک کارشناس صنعت خودرو گفت: عدم تعیین سقف قیمت و دامنه نوسان، تداوم عرضه در بورس و عرضه همه محصولات در بورس از جمله الزامات ورود خودرو به بورس‌کالا است‌.
خودروتک موفقیت خودرو بازار خودرو 

  

ارزش روز سهام عدالت | یکشنبه 10 اسفندارزش روز سهام عدالت یکشنبه 10 اسفند اعلام شد.
مستقل‌آنلاین سهام عدالت سهام شاخص 

  

حاشیه جدید سارا و نیکا جنجال به پا کرد + تصاویردنیا جهانبخت از رابطه مهراد جم با سارا و نیکا پرده برداشت.دنیا جهانبخت در یک فیلم از رابطه میان مهراد جم با سارا و نیکا حرف زده و مهراد جم نیز واکنش مثبت نشان داده است.
مستقل‌آنلاین فرودگاه امام سوئد فرودگاه امام خمینی 

  

دفاع قالیباف از کاهش اعتبار بند (و) تبصره 2 لایحه بودجه/ دولت موجب شده حق بازنشستگان کارگری ضایع شود/ نمی‌خواهیم حقوق بازنشستگان را کاهش دهیم!رئیس مجلس در اظهاراتی از سیاست‌های دولت در قبال صندوق ها انتقاد کرد و گفت باید مراقب تورم و نقدینگی باشیم.
ایلنا بازنشستگی تورم بودجه 

  اخبار داغ
  

تمدید چهار اقدام بانکی در حالت کرونایی/ فیلمبا توجه به شرایط خاص کشور و در راستای کنترل و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، تمهیدات ویژه بانک در سال 1400 نیز ادامه دارد.
گسترش بانک ویروس اکو 

  

نکاتی مهم برای بهبودیافتگان کرونا + فیلمفیلمی آموزشی از 9 نکته تغذیه‌ای بسیار پر اهمیت برای بهبودیافتگان ویروس منحوس کرونا به نمایش گذاشته شده است.
گسترش تغذیه ویروس 

  

واکسن روسی کرونا در قدیمی‌ترین جمهوری جهان + فیلمکشور سان مارینو برای مقابله با بیماری کووید_19 واکسیناسیون با واکسن روسی اسپوتنیک وی را آغاز کرد.
گسترش واکسیناسیون 

  

ویتامین ب6 با مهار التهاب و استرس اکسیداتیو برای مقابله با بیماری‌هایی مانند دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی مفید است.
نامه نیوز دیابت قلب فشار خون 

  

علائم عجیب و غریب کروناویروس کرونا علایم عجیب و پایداری دارد که حتی پس از بهبودی هم در بدن بیمار باقی می ماند.
برنا ویروس 

  

نجات کودک 2 ساله از کرونا پس از دوماه!دختربچه 2 ساله پس از 2 ماه و نیم دست و پنجه نرم کردن با ویروس کرونا از مرگ نجات یافت.
برنا ماه ویروس مرگ 

  

جزییات کامل از علایم قطعی کرونای انگلیسیموارد ابتلا به ویروسِ جهش یافته کرونا موسوم به "کرونای انگلیسی" روز به روز در حال افزایش است. آنچه این ویروس را مهم کرده قدرت سرایت بالای آن و در عین حال شدت علائمی است که این ویروس ایجاد می کند.
برنا ویروس 

  

فولادی‌ها از شدت افت شاخص کل بورس کم کردند/ فیلمدر پایان معاملات امروز بازار سهام، شاخص کل با افتی 0٫33 درصدی در سطح یک میلیون و 181 هزار واحدی قرار گرفت. نمادهای فولادی امروز با معاملات مثبت خود از شدت افت شاخص کل کم کردند.
گسترش سهام شاخص تجارت 

  

اهرم تعیین کننده در بورس امروزاقتصادنیوز: با مختصات فعلی بازار سهام، اگرچه سیگنال‌های مثبتی به بازار ارسال شده است اما همچنان شدت عرضه‌ها در روزهای آخر سال تعیین کننده خواهد بود.
اقتصادنیوز سهام 

  

قیمت دلار چگونه کاهشی می شود؟اقتصاد نیوز: کهنه کارهای بازار ارز می گویند قیمت دلار در روزهای آتی فقط در صورت تقویت سمت عرضه کاهشی می شود و جریان خبری و انتظاری اثر پایداری بر بازار ندارد.
اقتصادنیوز قیمت دلار اقتصاد 

  

واکسن کووپارس روی افراد سالم آزمایش شد/ کووپارس پس از 35 روز وارد فاز دوم می شود/ ویروس کرونا هنوز در ماهیت تغییری نکرده استمسعود سلیمانی گفت: ویروس کرونا هنوز در ماهیت تغییری نکرده است که بخواهیم بگوییم واکسن روی نمونه جدید آن تاثیر دارد یا خیر. همه واکسن ها اصلی ترین نقطه را هدف قرار می دهند. تا زمانی که این نقطه ویروس تغییر نکرده است، واکسن ها همچنان موثر خواهند بود.
برنا ویروس 

  

شدت اثر مُسکن بورس تهرانبیشتر از دو هفته می‌شود که دامنه نوسان به شکل نامتقارن اجرا می‌شود، به جز روز اول سایر روزها شاخص کل با افت به کار خود پایان داده و ارزش معاملات نیز با کاهش چشم‌گیری مواجه شده است.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران شاخص 

  

آیا واقعا اهدای خون موجب ابتلا به کرونا می‌شود؟مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، نیاز به خون در استان فارس را جدی توصیف و با اشاره به کاهش ذخایر خون و فرآورده‌های خونی، تاکید کرد که اهدای خون موجب ابتلا به کرونا نمی‌شود.
برنا روابط عمومی شیراز استان فارس