ایلنا   |  اجتماعی  |  

پاسخ صریح به سوالات درباره تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور

با توجه به جامعه‌ی آماری بسیار بالا در کنکور سراسری و رابطه‌ی آماری محاسبه‌ی تراز، هرساله رتبه‌های یکسان ترازهایی تقریبا مشابه دارند، که این نتیجه با توجّه به مستندات موجود، برای تراز سوابق تحصیلی نیز قابل تعمیم است؛ یعنی اگر سال گذشته تراز سوابق تحصیلی داوطلبی با معدل 20 حدود 10900 بوده است، امسال نیز تقریبا این‌چنین خواهد بود و این‌گونه نیست به یک‌باره تراز یک نمره‌ی مشخص بسیا...

پاسخ صریح به سوالات درباره تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور

با توجه به جامعه‌ی آماری بسیار بالا در کنکور سراسری و رابطه‌ی آماری محاسبه‌ی تراز، هرساله رتبه‌های یکسان ترازهایی تقریبا مشابه دارند، که این نتیجه با توجّه به مستندات موجود، برای تراز سوابق تحصیلی نیز قابل تعمیم است؛ یعنی اگر سال گذشته تراز سوابق تحصیلی داوطلبی با معدل 20 حدود 10900 بوده است، امسال نیز تقریبا این‌چنین خواهد بود و این‌گونه نیست به یک‌باره تراز یک نمره‌ی مشخص بسیار بالا و یا بسیار پایین برود.

به گزارش ایلنا، موضوع تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری بحثی است که این روزها اذهان داوطلبان و خانواده‌های آن ها را درگیر کرده است، در نوشتار پیش رو سعی بر آن است تا ابتدا با زبانی ساده و مفهومی به سؤالات زیر صریح پاسخ داده شود:

    *منظور از اعمال سوابق تحصیلی به صورت مثبت و قطعی و تفاوت آن‌ها چیست؟

    *چه نمراتی (سوابق تحصیلی) در نتیجه‌ی کنکور سراسری نتیجه‌ی مثبت و چه نمراتی نتیجه‌ی منفی دارند؟

    *تأثیر مثبت و یا منفی سوابق تحصیلی در چه حدّی است؟

   * آیا در‌صورتی‌که سوابق تحصیلی به صورت قطعی اِعمال شود (همانند سال‌های 93 و 94) می‌توان با کسب درصدهای خوب اثر معدل بد (13-14 و یا….) را جبران کرد؟

    *آیا تأثیر سوابق تحصیلی به‌صورت‌ قطعی می‌تواند، رتبه‌ی 1 کنکور سراسری را به رتبه 500 تبدیل کند ؟

پاسخ این سؤالات را در زیر خواهید خواند، امّا در پاسخ به عادلانه بودن یا نبودن تأثیر قطعی سوابق تحصیلی خودتان قضاوت کنید.

قبل از آغاز بحث لازم است تا مفهوم تراز توضیح داده شود. در آزمون های تستی نمره‌ای به دست می‌آید که از آن به درصد یا نمره خام یاد می‌شود. درصد معیار خوبی برای سنجش وضعیت تحصیلی داوطلب به حساب نمی‌آید به عنوان مثال شما در درس زیست نمره 50% می‌گیرید و در جایگاه اول قرار می‌گیرید، اما فردای همان روز یک آزمون دیگر گرفته می‌شود و شما در همان درس نمره 50% را کسب می کنید، اما این بار در جایگاه آخر قرار می‌گیرید. چرا؟ چون دیروز سؤالات سخت بوده و امروز سؤالات آسان پس به صرف داشتن درصد نمی‌توان رتبه بندی دقیق و خوبی انجام داد، این کار زمانی سخت تر می‌شود که تعداد درصدهای مشابه نیز افزایش یابد و آن موقع باید تعداد افرادی که یک درصد مشابه را کسب کرده‌اند را با یک رتبه اعلام کرد. پس باید نمره ترازی تعریف شود تا با استفاده از آن بتوان شرایط را کنترل کرد.

در بحث تراز یا Balance ما دنبال یکسان‌سازی ارزش نمره و نرمال‌سازی هستیم. یعنی ترازی که می‌گیرید، همیشه ارزشش همان باشد و اینکه نسبت به «همه سؤالات» سنجیده شوید. در ترازبندی، تک‌تک دروس مهم می‌شوند (یعنی هر چه دیگران به آن درس، کمتر پاسخ صحیح دهند، ارزش آن درس بالاتر می‌رود) و اینکه سطح بقیه افراد چطور باشد، روی تراز شما مؤثر است. تراز، معمولاً عددی است بین 0 تا 10000 و ظاهراً گاهی اوقات روی 15000 هم تنظیم می‌شود (بسته به تعداد شرکت کنندگان). حالا که با مفهوم تراز آشنا شدیم باید به اصل مطلب رسیدگی کنیم. در کنکور سراسری سه تراز وجود دارد. تراز آزمون (A)، تراز سوابق تحصیلی (B) و تراز کل . (C) تراز کل عبارت است از حاصل جمع ترازهای آزمون و سوابق تحصیلی  به عبارت دیگر:

 (نمره تراز کل)C= (30% نمره تراز سوابق تحصیلی)B+( 70% نمره تراز آزمون)A

اعمال سوابق تحصیلی به صورت مثبت یعنی اگر C از A+B بیشتر شد، C را در کارنامه‌ی داوطلب درج می‌کنند و اگر C ازA+ B کوچکتر شود همان B را اعلام می‌کنند.

اعمال سوابق تحصیلی به‌صورت قطعی یعنی در‌ هر‌ صورت نمره‌ی تراز C را در کارنامه‌ی داوطلب درج می‌کنند.

در‌ نهایت با‌ توجه‌ به نمرات تراز و به‌ترتیبِ کاهشِ آن، رتبه‌ها را مشخص می‌کنند. فرض کنید 3 نفر در آزمون سراسری درصدهایی مشابه کسب می‌کنند:

نمره تراز آزمون، (B) برای هر سه داوطلب یکسان است. ( فرض کنید B=10000 )

-تراز سوابق تحصیلی(A) نفر اوّل10000  است.

-تراز سوابق تحصیلی(A) نفر دوّم   8000 است.

-تراز سوابق تحصیلی(A) نفر سوم 12000 است.

-تراز این سه نفر با اِعمال سوابق تحصیلی (C) به صورت زیر است:

نفر اول:                                                   %30(10000) + %70(10000)= 10000

نفر دوم:                                                    %30(8000) + %70(10000)= 9400

نفر سوم:                                                  %30(12000) + %70(10000)= 10600

 

نتیجه گیری:

*اگر تراز سوابق تحصیلی با تراز کسب‌شده در آزمون سراسری برابر باشد، تراز اِعمال هم‌زمان سوابق تحصیلی و آزمون سراسری نیز با آن‌ها برابر خواهد بود. (بی‌تأثیر)

*اگر تراز سوابق تحصیلی از تراز کسب‌شده در آزمون سراسری کمتر باشد، تراز اِعمال هم‌زمان سوابق تحصیلی و آزمون سراسری از تراز کسب‌شده در کنکور کمتر خواهد بود. (تأثیر منفی)

*اگر تراز سوابق تحصیلی از تراز کسب‌شده در آزمون سراسری بیشتر باشد، تراز اِعمال هم‌زمان سوابق تحصیلی و آزمون سراسری از تراز کسب شده در کنکور بیشتر خواهد بود. (تأثیر مثبت).

تراز آزمون سراسری و تراز سوابق تحصیلی را باید از کجا بدست آورد؟

هرساله میزان سختی درس‌های مختلف در آزمون سراسری با سال‌های قبل متفاوت است و از این نظر بایستی ارزش درصدهای کسب‌شده‌ی هر سال هم با هم متفاوت باشد، که دقیقاً این‌چنین است (همان چیزی که در بازارِ داغِ تحلیلِ سؤالات کنکور بعد از آزمون، تحتِ عنوانِ اینکه یه عنوان مثال 60 درصد فیزیک امسال معادل 70 درصد پارسال است و…. مطرح می‌شود) امّا حقیقت این است که تفاوت نهایی تراز کنکور سراسری چندان با سال‌های قبل فاصله ندارد، بلکه با‌ توجّه‌ به جامعه‌ی آماری بسیار بالای کنکور سراسری، هر ساله یک رتبه‌ی مشخص تقریباً نمره‌ی ترازی مشخص دارد!

کارنامه‌های زیر مربوط به رتبه‌ی 900 در سه سال پیاپی90 تا 92 در منطقه‌ی2 است:

 

نتیجهگیری:

1-با توجه به جامعه‌ی آماری بسیار بالا در کنکور سراسری و رابطه‌ی آماری محاسبه‌ی تراز، هرساله رتبه‌های یکسان ترازهایی تقریبا مشابه دارند، که این نتیجه با توجّه به مستندات موجود، برای تراز سوابق تحصیلی نیز قابل تعمیم است؛ یعنی اگر سال گذشته تراز سوابق تحصیلی داوطلبی با معدل 20 حدود 10900 بوده است، امسال نیز تقریبا این‌چنین خواهد بود و این‌گونه نیست به یک‌باره تراز یک نمره‌ی مشخص بسیار بالا و یا بسیار پایین برود.

2- با بررسی و مقایسه‌ی کارنامه‌های چند سال پیایی، می‌توان گفت که فلان‌ رتبه در کنکور سراسری چه ترازی کسب خواهد کرد.

امّا از کجا باید دانست که تراز سوابق تحصیلی یک معدل (به عنوان مثال معدل 19) چند است؟

یا باید به آمار و ارقامی که در دست سازمان محترم سنجش آموزش کشور است دسترسی داشت، یا اینکه آن را به‌صورت تقریبی از روی کارنامه‌ی سال‌های قبل محاسبه کرد؛ امّا چگونه؟

در سال 92 و قبل از آن در‌صورتی‌که سوابق تحصیلی در نتیجه‌ی آزمون سراسری تأثیر مثبت داشت، در کارنامه، علامت ستاره در کنار هر یک از ترازهای محاسبه‌شده در زیرگروه‌ها درج می‌گردید. با توجّه به این نکته و توضیحات قبلی، می‌توان حدود تراز سوابق تحصیلی را نیز حدس زد!

فرض کنید در کارنامه‌های سال 92 و قبل از آن دو داوطلب هر دو نمراتی یکسان در امتحانات نهایی کسب کرده‌اند (معدلی یکسان (مثلا 19) که تراز سوابق تحصیلی برابری خواهند داشت).

داوطلب اوّل در زیر‌گروه یک تراز 9960 کسب کرده است که با علامت ستاره به نشانه‌ی تأثیر مثبت سوابق تحصیلی مشخص شده است.

داوطلب دوّم در زیرگروه یک تراز 10000 کسب نموده است که بدون علامت ستاره به نشانه‌ی بی‌تأثیر بودن و یا تأثیر منفی اِعمال‌نشده‌ی سوابق تحصیلی درج شده است.

نتیجهگیری:

با توجه به توضیحات قبلی، مقایسه‌ی این دو کارنامه به ما می‌گوید که تراز سوابق تحصیلی شخصی با معدل 19 از 9960 بیشتر و از 10000 کمتر بوده است. هیچ کارنامه‌ای را در سال‌های 92 و قبل از آن نخواهید دید که تراز بالاتر از 11000 کسب کرده باشد و دارای علامت ستاره به نشانه مثبت بودن تأثیر سوابق تحصیلی در نتیجه‌ی آزمون باشد، حتی با معدل20. این یعنی اینکه در تمام این سال‌ها تراز سوابق تحصیلی کسی که تمام نمراتش 20 بوده است از 11000 کمتر بوده است؛ حال آنکه رتبه‌های زیر 500 در این سال‌ها ترازی بالاتر از 11000 داشته‌اند. به کارنامه‌ی زیر که تقریباً تمام درس‌ها را 20 گرفته است ( معدل 97/19) دقت کنید.

کسی که تقریباً نمره‌ی تمام درس‌هایش20 بوده، در سال 92 تراز سوابق تحصیلی‌اش در زیرگروه یک به 10418 نرسیده است، برای همین تأثیر مثبت نداشته است (در سال‌های قبل از 92 معدل 20 در ترازهای بالاتر از 10418 تأثیر مثبت داشته امّا هرگز به تراز 11000 نرسیده است). در ادامه در این مورد و عواقبش توضیح داده شده است.

1- تراز رتبه‌های کنکور سراسری باتوجّه به کارنامه‌ی سال‌های گذشته قابلِ‌حدس است.

2- تراز سوابق تحصیلی را هم، به‌صورت‌تقریبی می‌توان حدس زد. (حدس= استناد به نتایج گذشته)

بعد از اشاره به رتبه‌ی لازم در هر منطقه برای قبولی در رشته‌ی پزشکی (در صورت ثابت بودن ظرفیت‌ها) به صورت تقریبی در جدول زیر ، پاسخ پرسش‌های مطرح شده در ابتدای متن را خواهیم خواند.

      چه نمراتی (معدل‌) تأثیر مثبت و چه نمراتی تأثیر منفی خواهند داشت؟

با توجّه به توضیحاتی که تاکنون داده شد، مثبت یا منفی بودن سوابق تحصیلی بستگی به نتیجه‌ی آزمون سراسری دارد (جمله‌ای کلیشه‌ای که آن‌ را بسیار شنیده اید، امّا بیایید آن‌ را از کلیشه‌ای بودن خارج کنیم.) اگر ترازِ کسب‌شده در آزمونِ سراسری بالاتر از 11000 باشد (رتبه‌ی زیر 700 کشوری)، حتی اگر معدل‌تان 20 هم باشد، تأثیر مثبت نخواهد داشت. سند این ادعا دو چیز است:

1-   تمام کارنامه‌های با معدل20 دارای تراز بالاتر از 11000 در سال‌های 92 و قبل از آن که در هیچ‌کدام سوابق تحصیلی دارای اثر مثبت نبوده است.

2-   کاهش تراز عمومی داوطلبان سال‌های 93 و 94 نسبت به سال 92 و قبل از آن. این مورد را این‌گونه توضیح بدهم که در سال 92 و قبل از آن یک رتبه‌ی مشخص به عنوان مثال 500 کشوری ترازی حدود 11200 داشت، امّا در سال 93 و 94 رتبه‌ی 500 کشوری ترازی در حدود 10700-10600 داشته است. در‌ واقع این عزیزان در سال 93 و 94 هم در آزمون سراسری تراز حدود 11200 کسب کرده‌اند، امّا با‌ توجه به آن‌که تراز سوابق تحصیلی آن‌ها (با هر معدلی) قطعا از 11000 کمتر بوده است، تأثیر منفی داشته و تراز آن‌ها کاهش یافته است که البته چون برای همه اینگونه است، مشکلی ایجاد نخواهد کرد؛ غیر از یک مورد که در ادامه توضیح داده‌خواهد‌شد. لازم به ذکر است که این کاهش تراز در یک رتبه‌ی مشخص در سال‌های 93 و 94 که اِعمال سوابق تحصیلی به‌صورت قطعی بود، نسبت به سا‌ل‌های 92 و قبل از آن در تمام رتبه‌ها کاملاً مستند است.

به مثال‌های زیر توجه کنید؛

دو داوطلب را در نظر بگیرید؛ یکی با معدّل 13 که با توجّه به سال اخذ دیپلم (قبل از 84) و یا به‌دلیل نوع مدرک تحصیلی (فنی و حرفه‌ای یا …) سوابق تحصیلی برایش تأثیر داده‌نمی‌شود و تنها، تراز کسب‌شده در آزمون سراسری ملاک قرار‌داده‌می‌شود و داوطلبِ دیگر با معدل 19 که سوابق تحصیلی برایش اِعمال می‌گردد.

اگر این دو داوطلب هر دو در آزمون سراسری بدونِ اِعمال سوابق تحصیلی تراز 11200 کسب کنند (حدود رتبه‌ی 500 کشوری)، در کارنامه‌ی داوطلب اوّل همان تراز 11200 ثبت می‌شود و در کارنامه‌ی داوطلب دوّم اگر تراز سوابق تحصیلی‌اش (A) را با توجه به مستندات موجود 9600 در نظر بگیریم، C عبارتست از:

%30(9600) + %70(11200)= 10720

اگر معدل به‌صورتِ مثبت اِعمال شود، برای هر دو داوطلب همان 11200 ثبت می‌شود و اگر به صورتِ قطعی اعمال گردد، برای داوطلب دوم تراز 10720 ( حدود رتبه 800 کشور) ثبت می‌گردد.

البتّه داوطلبانی مانند داوطلب اوّل، در کنکور سراسری، جمعیت و وضعیت تحصیلی نگران‌کننده‌ای ندارند، امّا باز هم، این مورد، یک ایراد به نظر می‌آید.

در همین مثال فرض کنید برای داوطلب اوّل ( دارای معدل 13)  هم سوابق تحصیلی با تأثیر قطعی در نظر گرفته شود:

اگر تراز سوابق تحصیلی را برای او 4000 در نظر بگیریم، خواهیم داشت:

%30(4000) + %70(11200)= 9040

تراز 9040 رتبه ای در حدود 8000 کشور خواهد داشت.

در هر دو مثال ایرادهای تأثیر معدل به‌چشم‌می‌خورد، خودتان مقایسه کنید. در مثال اوّل با تأثیر قطعیِ معدل، هرچند داوطلب دوّم معدل خوبی هم دارد، اما ترازش حدود 400 و رتبه‌اش حدود 300 نفر جابه‌جا می‌شود و در مقایسه با کسی که معدلش 13 است و سوابق تحصیلی‌اش تأثیر داده نمی‌شود متضرّر می‌گردد. در مثال دوم امّا این تأثیر فاجعه است! یعنی رتبه‌ی 500 داوطلب را به 8000 تبدیل می‌کند.

برای اینکه بدانید با معدّلی که دارید برای رسیدن به رتبه‌ی دل‌خواهتان به چه ترازی در آزمون سراسری نیاز دارید، می‌توانید به‌این‌صورت عمل کنید:

به طور مثال می‌خواهید در منطقه‌ی2 رتبه‌ی 1500 کسب کنید:

نگاهی به کارنامه‌ی سال‌های قبل، به شما ثابت می‌کند که برای چنین رتبه‌ای باید تراز نهایی شما درحدود  9600 (در سال 93و94) باشد. با توجّه به جدولی که خدمتتان ارائه شد و می‌شود به آن هم اعتماد کرد (حداقل از برنامه‌های تخمین رتبه‌ی موجود به‌یقین قابل اعتمادتر خواهد‌ بود؛ این را قول می‌دهم) تراز سوابق تحصیلی مربوط به معدل‌تان هم مشخص است. به عنوان مثال اگر معدل 16 دارید:

تراز سوابق تحصیلی معدّل 16 تقریباً 6000 است. تراز رتبه‌ای که می‌خواهید هم که مشخص است. پس:

9600= (X*70%)+ (6000*30%)

X=11142

یعنی شما با معدّل 16 باید در آزمون سراسری ترازی در حدود 11142 کسب کنید (حدود رتبه 400 منطقه2) تا در اثر اعمال سوابق تحصیلی به صورت قطعی ترازتان 9600 بشود و به رتبه 1500 منطقه2 دست پیدا کنید!

یعنی وقتی شما در آزمون سراسری بدون اِعمال معدل یا با اِعمال مثبت آن تراز 11142 و رتبه‌ی 400 کسب می‌کنید، در صورت اِعمال سوابق تحصیلی به‌صورت قطعی، ترازتان به 9600 کاهش و رتبه‌تان به 1500 افزایش خواهد یافت.

مثالی دیگر با بیانی دیگر:

من معدلم 14 است؛ آیا می‌توان با تلاش در آزمون سراسری جبران کنم و پزشکی قبول شوم؟

جواب: بله حتما چرا که نه!!!

بلی؛ پاسخ این سوال مثبت است، امّا اینکه در چه حدّی باید تلاش کنید مهم است!

معدل 14 تراز سوابق تحصیلی حدود 5000 دارد. برای پزشکی قبول شدن در سال 93 و 94 در منطقه2 رتبه ای حدود 2500 نیاز بود. رتبه 2500 در سال 93 و 94 که ترازی حدود 9400-9500 داشته است. پس:

9500= (X*70%)+ (5000*30%)

X=11428

تراز 11428 در کنکور 92 و قبل از آن رتبه‌ای حدود 400-300 منطقه2 داشته است؛ یعنی شما باید درصدهایی در حد رتبه‌ی 400-300 منطقه 2 سال 92 کسب کنید تا در سال 93 و 94 با معدل 14 رتبه‌ای در حدود 2500 داشته باشید! فکر کنم با این مثال دیگر همه چیز مشخص شده باشد. عامل اصلی و هدف از تهیه‌ی این مقاله، تنها و تنها همدردی با شما عزیزان و روشنگری بود، به‌ ویژه در این روزها که هرکس از دید خود جوابی گاه ناآگاهانه به پرسش‌های شما عزیزان می‌دهد و در پایان بازگو کردن یک رویداد واقعی، باشد که این نیز به‌ کار آید.

و باز هم قضاوت با شما….

دکتر میثم رنجبر (مشاور تحصیلی)

کنکور فیزیک آموزش   اخبار برگزیده
  

رقابت حساس پرسپولیس با پالمیراس برزیل +عکسسایت مارکای اسپانیا نظرسنجی ای ترتیب داده که در آن از کاربران خود خواسته تا بهترین هواداران یک باشگاه را معرفی کنند و در این نظر سنجی هواداران پرسپولیس بالاتر از از طرفداران تیم‌های دیگر در صدر قرار گرفتند.
برنا پرسپولیس برزیل عکس 

  

70 درصد پرونده های کلاهبرداری از طریق دستگاه های خودپرداز استرئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ با اعلام این خبر گفت: 70 درصد پرونده های کلاهبرداری در حال رسیدگی در پلیس آگاهی مربوط به کلاهبرداری از طریق کشاندن افراد به پای دستگاه خودپرداز به بهانه واریز پول به حساب بانکی مالباختگان می باشد و این موضوع در حال افزایش است.
برنا کلاهبرداری پلیس پلیس آگاهی 

  

"ژنرال احمد العسیری" مشاور وقت محمد بن سلمان ، در ماه مارس سال گذشته میلادی در نشستی در ریاض، حضور داشته است. موضوع این نشست که با حضور چند تاجر لابی کننده برای دولت سعودی بوده، امکان استفاده از شرکت‌های خصوصی برای ترور مقامات ارشد ایرانی از جمله "قاسم سلیمانی"، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بوده است.
برنا ایران ریاض انقلاب اسلامی ایران 

  

پیام جالب کاپیتان پرسپولیس به هواداران+عکسسیدجلال حسینی بعد از اتمام بازی فینال لیگ قهرمانان پیامی در صفحه شخصی خود منتشر کرد.
برنا پرسپولیس عکس بازی 

  

تردید نکنید شما قهرمان آسیا هستید/ برانکو مربی باشخصیتی استوزیر ورزش و جوانان در جمع بازیکنان تیم فوتبال پرسپولیس از برانکو به عنوان مربی باشخصیت در ایران و‌ منطقه نام برد.
برنا آسیا برانکو ورزش 

  

پروین، جام قهرمانی را روی سکو قرار می‌دهداسطوره تاریخ فوتبال ایران و باشگاه پرسپولیس، جام قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا را روی سکو می‌ برد.
برنا علی پروین ایران زمین 

  

آخرین وضعیت مصدومیت این ستاره پرسپولیس برای بازی با کاشیما+ عکسآخرین وضعیت مصدومیت امید عالیشاه برای بازی با کاشیما آنتلرز تا ساعاتی دیگر مشخص می شود.
برنا ستاره پرسپولیس بازی 

  

دوباره زلزله ؛ دوباره تازه آباد کرمانشاهزلزله ای به بزرگی 4.4 دهم در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت 2 دقیقه و هشت ثانیه بامداد سه شنبه تازه آباد مرکز شهرستان ثلاث باباجانی در استان کرمانشاه را لرزاند.
برنا زلزله کرمانشاه استان کرمانشاه 

  

تمام ظرفیت بلیت بازی با کاشیما، امروز عرضه می‌شودتمام ظرفیت بلیت فروشی بازی پرسپولیس – کاشیما امروز دوشنبه عرضه و از طریق سامانه اینترنتی Gishe3.com به فروش خواهد رسید.
برنا بازی باشگاه پرسپولیس پرسپولیس 

  

راز جنایت رودخانه نوخاله کشف شداز توطئه خونین یک زن که در اقدامی هولناک با همدستی مردی بیگانه، شوهرش را به قتل رسانده بود، فاش شد.
برنا جنایت قتل پلیس 

  اخبار داغ
  

اخذ مالیات از سوداگران بازار سکه، ارز و خودرو فراموش شد؟دستور رئیس جمهور برای برخورد مالیاتی با سوداگران منجر به ارائه پیشنهاد سازمان مالیاتی برای اخذ مالیات از فعالیت‌های سوداگری بازار سکه، ارز و خودرو شد اما طبق گفته رئیس این سازمان، این کار در معاونت اقتصادی رئیس جمهور متوقف است.
فارس مالیات ارز رئیس جمهور 

  

دولت با تغییر نرخ ارز، کسری بودجه خود را می‌پوشاند/کمک دولت به مؤسسات مالی و پولی از جیب مردماستاد دانشگاه علامه با بیان اینکه دولت نقش مهمی در بالا بردن نرخ ارز داشت، گفت: صحبت‌های رئیس جمهور مؤید همین موضوع است و نیازی نیست که اقتصاددانان در مورد کاهش ارزش پول ملی اظهارنظر کنند.
فارس دولت نرخ ارز ارز 

  

بارندگی لب سد بارزوی شیروان را تر نکردبجنورد- ایرنا- مدیر امور منابع آب شیروان گفت: بارشهای دیشب تاثیری بر میزان آب سد بارزو شیروان نداشت و مخزن این سد همچنان خالی است.
ایرنا ایرنا خبرنگار 

  

دیوان عدالت اداری بخشنامه مالیات بردرآمد تسعیر ارز را باطل کردشیراز-ایرنا- نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: بر اساس رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری، بخشنامه های سال های 91 و 95 سازمان امور مالیاتی کشور راجع به شمول مالیات بر درآمد حاصل از تسعیر ارز صادرات کالا و خدمات ابطال شد.
ایرنا دیوان عدالت اداری مالیات ارز 

  

ارزیابی ظریف از سفر رئیس‌جمهور عراق به تهرانوزیر امور خارجه با ابراز خرسندی نسبت به میزبانی از هیات عراقی در ایران تاکید کرد که اولویت دو کشور، «منطقه» است.
ایلنا محمدجواد ظریف سفر رئیس جمهور 

  

آسبادهای خراسان جنوبی برای ثبت جهانی ارزیابی می شودبیرجند- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: نمایندگان سازمان میراث فرهنگی برای ارزیابی ثبت جهانی آسبادها به این استان سفر کردند.
ایرنا جمهوری اسلامی میراث فرهنگی ایرنا 

  

CFT بهانه‌ای برای گره‌زدن مردم به منافع دولتی‌ها/ آیا فقط با CFT می‌توان با پولشویی مبارزه کرد؟نمایندگان مجلس معتقدند، برخی دولتمردان به بهانه بررسی CFT با حمله به نهادهای کشور با رمز پولشویی، می‌کوشند به آنها برچسب زده تا منافع حیاتی مردم را با منافع حزبی خود گره بزنند.
فارس 

  

همایش ارزیابی کیفیت سازمان استاندارد در انزلی آغاز شدرشت - ایرنا - سومین گردهمایی منطقه ای معاونت ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد ایران ( منطقه 4 کشور) به مدت دو روز به میزبانی گیلان در شهرستان بندر انزلی آغاز به کار کرد.
ایرنا استاندارد ایرنا ایران