ایلنا   |  اجتماعی  |  

پاسخ صریح به سوالات درباره تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور

با توجه به جامعه‌ی آماری بسیار بالا در کنکور سراسری و رابطه‌ی آماری محاسبه‌ی تراز، هرساله رتبه‌های یکسان ترازهایی تقریبا مشابه دارند، که این نتیجه با توجّه به مستندات موجود، برای تراز سوابق تحصیلی نیز قابل تعمیم است؛ یعنی اگر سال گذشته تراز سوابق تحصیلی داوطلبی با معدل 20 حدود 10900 بوده است، امسال نیز تقریبا این‌چنین خواهد بود و این‌گونه نیست به یک‌باره تراز یک نمره‌ی مشخص بسیا...

پاسخ صریح به سوالات درباره تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور

با توجه به جامعه‌ی آماری بسیار بالا در کنکور سراسری و رابطه‌ی آماری محاسبه‌ی تراز، هرساله رتبه‌های یکسان ترازهایی تقریبا مشابه دارند، که این نتیجه با توجّه به مستندات موجود، برای تراز سوابق تحصیلی نیز قابل تعمیم است؛ یعنی اگر سال گذشته تراز سوابق تحصیلی داوطلبی با معدل 20 حدود 10900 بوده است، امسال نیز تقریبا این‌چنین خواهد بود و این‌گونه نیست به یک‌باره تراز یک نمره‌ی مشخص بسیار بالا و یا بسیار پایین برود.

به گزارش ایلنا، موضوع تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری بحثی است که این روزها اذهان داوطلبان و خانواده‌های آن ها را درگیر کرده است، در نوشتار پیش رو سعی بر آن است تا ابتدا با زبانی ساده و مفهومی به سؤالات زیر صریح پاسخ داده شود:

    *منظور از اعمال سوابق تحصیلی به صورت مثبت و قطعی و تفاوت آن‌ها چیست؟

    *چه نمراتی (سوابق تحصیلی) در نتیجه‌ی کنکور سراسری نتیجه‌ی مثبت و چه نمراتی نتیجه‌ی منفی دارند؟

    *تأثیر مثبت و یا منفی سوابق تحصیلی در چه حدّی است؟

   * آیا در‌صورتی‌که سوابق تحصیلی به صورت قطعی اِعمال شود (همانند سال‌های 93 و 94) می‌توان با کسب درصدهای خوب اثر معدل بد (13-14 و یا….) را جبران کرد؟

    *آیا تأثیر سوابق تحصیلی به‌صورت‌ قطعی می‌تواند، رتبه‌ی 1 کنکور سراسری را به رتبه 500 تبدیل کند ؟

پاسخ این سؤالات را در زیر خواهید خواند، امّا در پاسخ به عادلانه بودن یا نبودن تأثیر قطعی سوابق تحصیلی خودتان قضاوت کنید.

قبل از آغاز بحث لازم است تا مفهوم تراز توضیح داده شود. در آزمون های تستی نمره‌ای به دست می‌آید که از آن به درصد یا نمره خام یاد می‌شود. درصد معیار خوبی برای سنجش وضعیت تحصیلی داوطلب به حساب نمی‌آید به عنوان مثال شما در درس زیست نمره 50% می‌گیرید و در جایگاه اول قرار می‌گیرید، اما فردای همان روز یک آزمون دیگر گرفته می‌شود و شما در همان درس نمره 50% را کسب می کنید، اما این بار در جایگاه آخر قرار می‌گیرید. چرا؟ چون دیروز سؤالات سخت بوده و امروز سؤالات آسان پس به صرف داشتن درصد نمی‌توان رتبه بندی دقیق و خوبی انجام داد، این کار زمانی سخت تر می‌شود که تعداد درصدهای مشابه نیز افزایش یابد و آن موقع باید تعداد افرادی که یک درصد مشابه را کسب کرده‌اند را با یک رتبه اعلام کرد. پس باید نمره ترازی تعریف شود تا با استفاده از آن بتوان شرایط را کنترل کرد.

در بحث تراز یا Balance ما دنبال یکسان‌سازی ارزش نمره و نرمال‌سازی هستیم. یعنی ترازی که می‌گیرید، همیشه ارزشش همان باشد و اینکه نسبت به «همه سؤالات» سنجیده شوید. در ترازبندی، تک‌تک دروس مهم می‌شوند (یعنی هر چه دیگران به آن درس، کمتر پاسخ صحیح دهند، ارزش آن درس بالاتر می‌رود) و اینکه سطح بقیه افراد چطور باشد، روی تراز شما مؤثر است. تراز، معمولاً عددی است بین 0 تا 10000 و ظاهراً گاهی اوقات روی 15000 هم تنظیم می‌شود (بسته به تعداد شرکت کنندگان). حالا که با مفهوم تراز آشنا شدیم باید به اصل مطلب رسیدگی کنیم. در کنکور سراسری سه تراز وجود دارد. تراز آزمون (A)، تراز سوابق تحصیلی (B) و تراز کل . (C) تراز کل عبارت است از حاصل جمع ترازهای آزمون و سوابق تحصیلی  به عبارت دیگر:

 (نمره تراز کل)C= (30% نمره تراز سوابق تحصیلی)B+( 70% نمره تراز آزمون)A

اعمال سوابق تحصیلی به صورت مثبت یعنی اگر C از A+B بیشتر شد، C را در کارنامه‌ی داوطلب درج می‌کنند و اگر C ازA+ B کوچکتر شود همان B را اعلام می‌کنند.

اعمال سوابق تحصیلی به‌صورت قطعی یعنی در‌ هر‌ صورت نمره‌ی تراز C را در کارنامه‌ی داوطلب درج می‌کنند.

در‌ نهایت با‌ توجه‌ به نمرات تراز و به‌ترتیبِ کاهشِ آن، رتبه‌ها را مشخص می‌کنند. فرض کنید 3 نفر در آزمون سراسری درصدهایی مشابه کسب می‌کنند:

نمره تراز آزمون، (B) برای هر سه داوطلب یکسان است. ( فرض کنید B=10000 )

-تراز سوابق تحصیلی(A) نفر اوّل10000  است.

-تراز سوابق تحصیلی(A) نفر دوّم   8000 است.

-تراز سوابق تحصیلی(A) نفر سوم 12000 است.

-تراز این سه نفر با اِعمال سوابق تحصیلی (C) به صورت زیر است:

نفر اول:                                                   %30(10000) + %70(10000)= 10000

نفر دوم:                                                    %30(8000) + %70(10000)= 9400

نفر سوم:                                                  %30(12000) + %70(10000)= 10600

 

نتیجه گیری:

*اگر تراز سوابق تحصیلی با تراز کسب‌شده در آزمون سراسری برابر باشد، تراز اِعمال هم‌زمان سوابق تحصیلی و آزمون سراسری نیز با آن‌ها برابر خواهد بود. (بی‌تأثیر)

*اگر تراز سوابق تحصیلی از تراز کسب‌شده در آزمون سراسری کمتر باشد، تراز اِعمال هم‌زمان سوابق تحصیلی و آزمون سراسری از تراز کسب‌شده در کنکور کمتر خواهد بود. (تأثیر منفی)

*اگر تراز سوابق تحصیلی از تراز کسب‌شده در آزمون سراسری بیشتر باشد، تراز اِعمال هم‌زمان سوابق تحصیلی و آزمون سراسری از تراز کسب شده در کنکور بیشتر خواهد بود. (تأثیر مثبت).

تراز آزمون سراسری و تراز سوابق تحصیلی را باید از کجا بدست آورد؟

هرساله میزان سختی درس‌های مختلف در آزمون سراسری با سال‌های قبل متفاوت است و از این نظر بایستی ارزش درصدهای کسب‌شده‌ی هر سال هم با هم متفاوت باشد، که دقیقاً این‌چنین است (همان چیزی که در بازارِ داغِ تحلیلِ سؤالات کنکور بعد از آزمون، تحتِ عنوانِ اینکه یه عنوان مثال 60 درصد فیزیک امسال معادل 70 درصد پارسال است و…. مطرح می‌شود) امّا حقیقت این است که تفاوت نهایی تراز کنکور سراسری چندان با سال‌های قبل فاصله ندارد، بلکه با‌ توجّه‌ به جامعه‌ی آماری بسیار بالای کنکور سراسری، هر ساله یک رتبه‌ی مشخص تقریباً نمره‌ی ترازی مشخص دارد!

کارنامه‌های زیر مربوط به رتبه‌ی 900 در سه سال پیاپی90 تا 92 در منطقه‌ی2 است:

 

نتیجهگیری:

1-با توجه به جامعه‌ی آماری بسیار بالا در کنکور سراسری و رابطه‌ی آماری محاسبه‌ی تراز، هرساله رتبه‌های یکسان ترازهایی تقریبا مشابه دارند، که این نتیجه با توجّه به مستندات موجود، برای تراز سوابق تحصیلی نیز قابل تعمیم است؛ یعنی اگر سال گذشته تراز سوابق تحصیلی داوطلبی با معدل 20 حدود 10900 بوده است، امسال نیز تقریبا این‌چنین خواهد بود و این‌گونه نیست به یک‌باره تراز یک نمره‌ی مشخص بسیار بالا و یا بسیار پایین برود.

2- با بررسی و مقایسه‌ی کارنامه‌های چند سال پیایی، می‌توان گفت که فلان‌ رتبه در کنکور سراسری چه ترازی کسب خواهد کرد.

امّا از کجا باید دانست که تراز سوابق تحصیلی یک معدل (به عنوان مثال معدل 19) چند است؟

یا باید به آمار و ارقامی که در دست سازمان محترم سنجش آموزش کشور است دسترسی داشت، یا اینکه آن را به‌صورت تقریبی از روی کارنامه‌ی سال‌های قبل محاسبه کرد؛ امّا چگونه؟

در سال 92 و قبل از آن در‌صورتی‌که سوابق تحصیلی در نتیجه‌ی آزمون سراسری تأثیر مثبت داشت، در کارنامه، علامت ستاره در کنار هر یک از ترازهای محاسبه‌شده در زیرگروه‌ها درج می‌گردید. با توجّه به این نکته و توضیحات قبلی، می‌توان حدود تراز سوابق تحصیلی را نیز حدس زد!

فرض کنید در کارنامه‌های سال 92 و قبل از آن دو داوطلب هر دو نمراتی یکسان در امتحانات نهایی کسب کرده‌اند (معدلی یکسان (مثلا 19) که تراز سوابق تحصیلی برابری خواهند داشت).

داوطلب اوّل در زیر‌گروه یک تراز 9960 کسب کرده است که با علامت ستاره به نشانه‌ی تأثیر مثبت سوابق تحصیلی مشخص شده است.

داوطلب دوّم در زیرگروه یک تراز 10000 کسب نموده است که بدون علامت ستاره به نشانه‌ی بی‌تأثیر بودن و یا تأثیر منفی اِعمال‌نشده‌ی سوابق تحصیلی درج شده است.

نتیجهگیری:

با توجه به توضیحات قبلی، مقایسه‌ی این دو کارنامه به ما می‌گوید که تراز سوابق تحصیلی شخصی با معدل 19 از 9960 بیشتر و از 10000 کمتر بوده است. هیچ کارنامه‌ای را در سال‌های 92 و قبل از آن نخواهید دید که تراز بالاتر از 11000 کسب کرده باشد و دارای علامت ستاره به نشانه مثبت بودن تأثیر سوابق تحصیلی در نتیجه‌ی آزمون باشد، حتی با معدل20. این یعنی اینکه در تمام این سال‌ها تراز سوابق تحصیلی کسی که تمام نمراتش 20 بوده است از 11000 کمتر بوده است؛ حال آنکه رتبه‌های زیر 500 در این سال‌ها ترازی بالاتر از 11000 داشته‌اند. به کارنامه‌ی زیر که تقریباً تمام درس‌ها را 20 گرفته است ( معدل 97/19) دقت کنید.

کسی که تقریباً نمره‌ی تمام درس‌هایش20 بوده، در سال 92 تراز سوابق تحصیلی‌اش در زیرگروه یک به 10418 نرسیده است، برای همین تأثیر مثبت نداشته است (در سال‌های قبل از 92 معدل 20 در ترازهای بالاتر از 10418 تأثیر مثبت داشته امّا هرگز به تراز 11000 نرسیده است). در ادامه در این مورد و عواقبش توضیح داده شده است.

1- تراز رتبه‌های کنکور سراسری باتوجّه به کارنامه‌ی سال‌های گذشته قابلِ‌حدس است.

2- تراز سوابق تحصیلی را هم، به‌صورت‌تقریبی می‌توان حدس زد. (حدس= استناد به نتایج گذشته)

بعد از اشاره به رتبه‌ی لازم در هر منطقه برای قبولی در رشته‌ی پزشکی (در صورت ثابت بودن ظرفیت‌ها) به صورت تقریبی در جدول زیر ، پاسخ پرسش‌های مطرح شده در ابتدای متن را خواهیم خواند.

      چه نمراتی (معدل‌) تأثیر مثبت و چه نمراتی تأثیر منفی خواهند داشت؟

با توجّه به توضیحاتی که تاکنون داده شد، مثبت یا منفی بودن سوابق تحصیلی بستگی به نتیجه‌ی آزمون سراسری دارد (جمله‌ای کلیشه‌ای که آن‌ را بسیار شنیده اید، امّا بیایید آن‌ را از کلیشه‌ای بودن خارج کنیم.) اگر ترازِ کسب‌شده در آزمونِ سراسری بالاتر از 11000 باشد (رتبه‌ی زیر 700 کشوری)، حتی اگر معدل‌تان 20 هم باشد، تأثیر مثبت نخواهد داشت. سند این ادعا دو چیز است:

1-   تمام کارنامه‌های با معدل20 دارای تراز بالاتر از 11000 در سال‌های 92 و قبل از آن که در هیچ‌کدام سوابق تحصیلی دارای اثر مثبت نبوده است.

2-   کاهش تراز عمومی داوطلبان سال‌های 93 و 94 نسبت به سال 92 و قبل از آن. این مورد را این‌گونه توضیح بدهم که در سال 92 و قبل از آن یک رتبه‌ی مشخص به عنوان مثال 500 کشوری ترازی حدود 11200 داشت، امّا در سال 93 و 94 رتبه‌ی 500 کشوری ترازی در حدود 10700-10600 داشته است. در‌ واقع این عزیزان در سال 93 و 94 هم در آزمون سراسری تراز حدود 11200 کسب کرده‌اند، امّا با‌ توجه به آن‌که تراز سوابق تحصیلی آن‌ها (با هر معدلی) قطعا از 11000 کمتر بوده است، تأثیر منفی داشته و تراز آن‌ها کاهش یافته است که البته چون برای همه اینگونه است، مشکلی ایجاد نخواهد کرد؛ غیر از یک مورد که در ادامه توضیح داده‌خواهد‌شد. لازم به ذکر است که این کاهش تراز در یک رتبه‌ی مشخص در سال‌های 93 و 94 که اِعمال سوابق تحصیلی به‌صورت قطعی بود، نسبت به سا‌ل‌های 92 و قبل از آن در تمام رتبه‌ها کاملاً مستند است.

به مثال‌های زیر توجه کنید؛

دو داوطلب را در نظر بگیرید؛ یکی با معدّل 13 که با توجّه به سال اخذ دیپلم (قبل از 84) و یا به‌دلیل نوع مدرک تحصیلی (فنی و حرفه‌ای یا …) سوابق تحصیلی برایش تأثیر داده‌نمی‌شود و تنها، تراز کسب‌شده در آزمون سراسری ملاک قرار‌داده‌می‌شود و داوطلبِ دیگر با معدل 19 که سوابق تحصیلی برایش اِعمال می‌گردد.

اگر این دو داوطلب هر دو در آزمون سراسری بدونِ اِعمال سوابق تحصیلی تراز 11200 کسب کنند (حدود رتبه‌ی 500 کشوری)، در کارنامه‌ی داوطلب اوّل همان تراز 11200 ثبت می‌شود و در کارنامه‌ی داوطلب دوّم اگر تراز سوابق تحصیلی‌اش (A) را با توجه به مستندات موجود 9600 در نظر بگیریم، C عبارتست از:

%30(9600) + %70(11200)= 10720

اگر معدل به‌صورتِ مثبت اِعمال شود، برای هر دو داوطلب همان 11200 ثبت می‌شود و اگر به صورتِ قطعی اعمال گردد، برای داوطلب دوم تراز 10720 ( حدود رتبه 800 کشور) ثبت می‌گردد.

البتّه داوطلبانی مانند داوطلب اوّل، در کنکور سراسری، جمعیت و وضعیت تحصیلی نگران‌کننده‌ای ندارند، امّا باز هم، این مورد، یک ایراد به نظر می‌آید.

در همین مثال فرض کنید برای داوطلب اوّل ( دارای معدل 13)  هم سوابق تحصیلی با تأثیر قطعی در نظر گرفته شود:

اگر تراز سوابق تحصیلی را برای او 4000 در نظر بگیریم، خواهیم داشت:

%30(4000) + %70(11200)= 9040

تراز 9040 رتبه ای در حدود 8000 کشور خواهد داشت.

در هر دو مثال ایرادهای تأثیر معدل به‌چشم‌می‌خورد، خودتان مقایسه کنید. در مثال اوّل با تأثیر قطعیِ معدل، هرچند داوطلب دوّم معدل خوبی هم دارد، اما ترازش حدود 400 و رتبه‌اش حدود 300 نفر جابه‌جا می‌شود و در مقایسه با کسی که معدلش 13 است و سوابق تحصیلی‌اش تأثیر داده نمی‌شود متضرّر می‌گردد. در مثال دوم امّا این تأثیر فاجعه است! یعنی رتبه‌ی 500 داوطلب را به 8000 تبدیل می‌کند.

برای اینکه بدانید با معدّلی که دارید برای رسیدن به رتبه‌ی دل‌خواهتان به چه ترازی در آزمون سراسری نیاز دارید، می‌توانید به‌این‌صورت عمل کنید:

به طور مثال می‌خواهید در منطقه‌ی2 رتبه‌ی 1500 کسب کنید:

نگاهی به کارنامه‌ی سال‌های قبل، به شما ثابت می‌کند که برای چنین رتبه‌ای باید تراز نهایی شما درحدود  9600 (در سال 93و94) باشد. با توجّه به جدولی که خدمتتان ارائه شد و می‌شود به آن هم اعتماد کرد (حداقل از برنامه‌های تخمین رتبه‌ی موجود به‌یقین قابل اعتمادتر خواهد‌ بود؛ این را قول می‌دهم) تراز سوابق تحصیلی مربوط به معدل‌تان هم مشخص است. به عنوان مثال اگر معدل 16 دارید:

تراز سوابق تحصیلی معدّل 16 تقریباً 6000 است. تراز رتبه‌ای که می‌خواهید هم که مشخص است. پس:

9600= (X*70%)+ (6000*30%)

X=11142

یعنی شما با معدّل 16 باید در آزمون سراسری ترازی در حدود 11142 کسب کنید (حدود رتبه 400 منطقه2) تا در اثر اعمال سوابق تحصیلی به صورت قطعی ترازتان 9600 بشود و به رتبه 1500 منطقه2 دست پیدا کنید!

یعنی وقتی شما در آزمون سراسری بدون اِعمال معدل یا با اِعمال مثبت آن تراز 11142 و رتبه‌ی 400 کسب می‌کنید، در صورت اِعمال سوابق تحصیلی به‌صورت قطعی، ترازتان به 9600 کاهش و رتبه‌تان به 1500 افزایش خواهد یافت.

مثالی دیگر با بیانی دیگر:

من معدلم 14 است؛ آیا می‌توان با تلاش در آزمون سراسری جبران کنم و پزشکی قبول شوم؟

جواب: بله حتما چرا که نه!!!

بلی؛ پاسخ این سوال مثبت است، امّا اینکه در چه حدّی باید تلاش کنید مهم است!

معدل 14 تراز سوابق تحصیلی حدود 5000 دارد. برای پزشکی قبول شدن در سال 93 و 94 در منطقه2 رتبه ای حدود 2500 نیاز بود. رتبه 2500 در سال 93 و 94 که ترازی حدود 9400-9500 داشته است. پس:

9500= (X*70%)+ (5000*30%)

X=11428

تراز 11428 در کنکور 92 و قبل از آن رتبه‌ای حدود 400-300 منطقه2 داشته است؛ یعنی شما باید درصدهایی در حد رتبه‌ی 400-300 منطقه 2 سال 92 کسب کنید تا در سال 93 و 94 با معدل 14 رتبه‌ای در حدود 2500 داشته باشید! فکر کنم با این مثال دیگر همه چیز مشخص شده باشد. عامل اصلی و هدف از تهیه‌ی این مقاله، تنها و تنها همدردی با شما عزیزان و روشنگری بود، به‌ ویژه در این روزها که هرکس از دید خود جوابی گاه ناآگاهانه به پرسش‌های شما عزیزان می‌دهد و در پایان بازگو کردن یک رویداد واقعی، باشد که این نیز به‌ کار آید.

و باز هم قضاوت با شما….

دکتر میثم رنجبر (مشاور تحصیلی)

کنکور فیزیک آموزش   اخبار برگزیده
  

واکنش خاص ظریف در آمریکاوزیر امور خارجه کشورمان به اعدام 37 تن از مخالفان حکومت سعودی واکنش نشان داد.
مثلث اعدام خبرآنلاین نیویورک 

  

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه اگر روزی از حضور در برجام ضرر کنیم، از آن خارج خواهیم شد، گفت: افزایش قدرت چین، جهان را از خطر تک قطبی شدن می‌رهاند.
نامه نیوز ایران ایران و چین چین 

  

قیمت خودرو / قیمت کارخانه و بازار تمام خودروهای داخلی (چهارشنبه 4 اردیبهشت 1397) / قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز چهارشنبه 4 اردیبهشت 98 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

بی کیفیت ترین خودرو های تولید داخل را بشناسید (اینوگرافی)وزارت صنعت، معدن و تجارت در تازه‌ترین گزارش خود به رتبه‌بندی خودروهای داخلی بر اساس کیفیت پرداخته است. در این گزارش خودروهای پراید و پژو پارس در گروه بی‌کیفیت‌ترین‌ها جای گرفته‌اند.
خودروتک خودرو تولید صنعت 

  

بعد از آن که صدف خادم، بوکسور زن ایرانی که برای اولین بار در مبارزه رسمی بین‌المللی، مقابل رقیب خود به پیروزی رسید، ادعا شد حکم بازداشت او در ایران صادر شده و از این رو خانم خادم با لغو برنامه خود برای بازگشت به کشور، در همان فرانسه مانده است. با این حال پیگیری‌ها نشان می‌دهد شکایتی از او مطرح نشده است.
نامه نیوز بازداشت بازی زنان 

  

گمانه زنی ها درباره قیمت جدید بنزینبراساس ارزیابی های انجام شده، اجرای چنین طرحی می تواند به معنای تورم 4 درصدی برای چند دهک مرفه جامعه باشد اما دهک های پایین 1 و 2 و 3 هیچ افزایش تورم مستقیمی را که ناشی از این طرح باشند تجربه نخواهند کرد. ثابت ماندن نرخ گاز CNG و گازوییل یکی از محورهای مهم این طرح سهمینه بندی بنزین است که در راستای جلوگیری از تورم حمل و نقل کالا در نظر گرفته شده است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت سهمیه بندی بنزین 

  

استقلال در گروه مرگ به دنبال معجزهاستقلال با شکسن برابر الهلال برای صعود به مرحله حذفی لیگ قهرمانان آسیا نیاز به خلق یک معجزه دارد.
مثلث استقلال مرگ بازی 

  

اینستااگرام فیلتر می شود؟/ پیشنهاد عضو هیات رییسه مجلس را بخوانیدخانه ملت نوشت: عضو هیئت رییسه مجلس با تاکید بر اینکه حق ایران است که از اینستاگرام شکایت و اعلان جرم کند، گفت: اگر مدیران اینستاگرام رفتار خود را جبران نکردند، می‌توان برای استفاده از آن محدودیت قائل شد.
مثلث مجلس شورای اسلامی کمیسیون فرهنگی مجلس هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی 

  

بازار در شوک قیمت جدید پرایدقیمت پراید در حالی از مرز 50 میلیون تومان عبور کرده است که بازار خودرو در سکون و رکودی کامل به سر می‌برد.
خودروتک بازار خودرو خودرو قیمت 

  

رئیس گروه اقدام علیه ایران در وزارت خارجه آمریکا در واکنش به عدم تمدید معافیت‌های نفتی گفت می خواهیم ایران یک کشور عادی شود.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران برنامه موشکی ایران 

  اخبار داغ
  

امام جمعه کرج: مسجد مرکز مبارزه با استکبار در تاریخ شیعه استکرج - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان البرز و امام جمعه کرج گفت: در تاریخ شیعه مسجد به عنوان مرکز مبارزه با استکبار و ظلم به شمار می رود و اگر از این مهم فاصله بگیریم نشان از نفوذ در آن است.
ایرنا کرج مسجد مرکز رسیدگی به امور مساجد 

  

یک مقام میراث فرهنگی:طرح تورهای ارزان قیمت درکشور کلید خوردبوشهر- ایرنا- دبیرستاد هماهنگی خدمات سفرسازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت که طرح تورهای ارزان قیمت به عنوان مهمترین پروژه این سازمان در کشور کلید خورده است.
ایرنا میراث فرهنگی قیمت استان بوشهر 

  

طرح تورهای ارزان قیمت در کشور کلید خوردبوشهر- ایرنا- دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفرسازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: پروژه تورهای ارزان قیمت به عنوان مهمترین پروژه این سازمان در کشور کلید خورده است.
ایرنا قیمت درآمد استان بوشهر 

  

وزیر دفاع: ارزشی برای ‌رفتارهای غیرقانونی ترامپ قائل نیستیمتهران - ایرنا - وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران با محکوم کردن ‌اقدام ترامپ در تروریست خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، گفت: ذره‌ای برای ‌رفتارهای غیرقانونی و فاقد اصول و قواعد بین‌المللی ترامپ ارزش و اعتبار قائل نیستیم.
ایرنا وزارت دفاع ترامپ تهران 

  

وزیر دفاع: برای ‌رفتارهای ترامپ ارزش قائل نیستیمامیر حاتمی، وزیر دفاع ایران با محکوم کردن ‌اقدام ترامپ در تروریست خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: ذره‌ای برای ‌رفتارهای غیرقانونی و فاقد اصول و قواعد بین‌المللی ترامپ ارزش و اعتبار قائل نیستیم...
انصاف‌نیوز امیر حاتمی وزیر دفاع وزارت دفاع ترامپ 

  

ارزانی برق دلیل نپرداختن مطالبات مالکان نیروگاه های تجدیدپذیر استتهران- ایرنا - معاون توسعه بخش غیردولتی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا)، ضمن تایید مشکلات موجود در نپرداختن مطالبات مالکان نیروگاههای تجدیدپذیر، اظهار داشت: پایین بودن قیمت برق دلیل اصلی ناتوانی وزارت نیرو در پرداخت بدهی های خود است.
ایرنا برق تهران ایرنا 

  

ارزش بازار فرابورس 8 درصد افزایش یافتمعاملات فرابورس ایران در نخستین هفته کاری این بورس در اردیبهشت‌ماه 98 با رشد متغیرهای شاخص کل و ارزش
خبرفوری ایران ماه شاخص