ایلنا   |  سیاسی  |  

نهاد قدرت و ثروت مستعد فساد هستند/ 80 درصد مردم دنیا از اقدامات دولت‌ها در مبارزه با فساد ناامید هستند/ اگر عالمان وسط مبارزه با فساد نباشند؛ طعمه فساد می‌شوند

وزیر بازرگانی دوران جنگ گفت: نقطه کلیدی درمبارزه با فساد این است که هم نهاد قدرت و هم نهاد ثروت مستعد فساد هستند یعنی جایی که قدرت و ثروت انباشته شود نباید انتظار مبارزه با فساد داشت.

نهاد قدرت و ثروت مستعد فساد هستند/ 80 درصد مردم دنیا از اقدامات دولت‌ها در مبارزه با فساد ناامید هستند/ اگر عالمان وسط مبارزه با فساد نباشند؛ طعمه فساد می‌شوند

وزیر بازرگانی دوران جنگ گفت: نقطه کلیدی درمبارزه با فساد این است که هم نهاد قدرت و هم نهاد ثروت مستعد فساد هستند یعنی جایی که قدرت و ثروت انباشته شود نباید انتظار مبارزه با فساد داشت.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، حسن عابدی جعفری در همایش مبارزه با فساد دانشکده مدیریت دانشگاه تهران با اشاره به کنوانسیون مبارزه با فساد گفت: فردا روز جهانی مبارزه با فساد است. روزی که این کنوانسیون تصویب شده است و به عنوان نقطه عطف مبارزه با فساد است تا مردم دنیا با یک شیوه واحد این اقدام مهم را رقم بزنند. در ایران نیز از سال 1380 که تقریبا مقارن با تصویب این کنوانسیون بود همه ساله این روز، بزرگ داشته می‌شود. در اوایل دولت و سپس ان جی‌ او ها این روز را بزرگ می‌داشتند و در چهار سال اخیر نیز اتاق بازرگانی و بخش خصوصی وارد این موضوع شده تا ساختار بنگاه‌ها را اصلاح کنند.

وی ادامه داد: نقطه کلیدی در مبارزه با فساد این است که هم نهاد قدرت و هم نهاد ثروت مستعد فساد هستند یعنی جایی که قدرت و ثروت انباشته شود نباید انتظار مبارزه با فساد داشت و این تجربه تاریخی است که مربوط به یک سرزمین یا یک برهه زمانی خاص نیست اینکه ما انتظار داشته باشیم این دو نهاد خودشان را اصلاح کنند بعید است بنابراین نیازمند نهاد سوم هستیم و آن نهاد علمی است.

وزیر بازرگانی دوران جنگ با اشاره به نقش نهاد علم در مبارزه با فساد گفت: در گام اول زیرساخت‌های نظری مبارزه با فساد توسط این نهاد تهیه می‌شود باید توجه داشت که مبارزه با فساد غیرمبتنی بر دانش و علم عین فساد و مهلک‌ترین اشتباه این است که بدون دانش به مبارزه با فساد بپردازیم.

وی ادامه داد: گام دوم این است که اگر دانشمندان و علما گرفتاری خاصی را در جامعه دیدند باید پیشگام عملی مبارزه با آن باشند و البته سخت‌تر از گام اول است اگر حضور فعال حاصل نشود دو نهاد قدرت و ثروت هیچ مبارزه‌ای انجام نخواهند داد.

وی ادامه داد: بر اساس نظرسنجی‌های رسمی نزدیک به 80 درصد مردم دنیا از اقدامات دولت‌ها در مبارزه با فساد ناامید هستند و پایگاه اصلی این مبارزه بر دوش عالمان گذاشته شده است. البته نباید فراموش کرد که در هیچ جای دنیا برای هیچ عالمی در هیچ سطحی فرش قرمزی پهن نشده است.

عابدی جعفری با تاکید بر نقش عالمان و دانشمندان در مبارزه با فساد گفت: عالمان باید توجه داشته باشد و اگر در وسط مبارزه با فساد نباشند بی‌تردید خود طعمه فساد خواهند شد اگر در دانشگاه شاهد فساد آکادمیک هستیم به این دلیل است که در این راستا مبارزه‌ای نشده و باید توجه داشت که فساد پدیده زنده، پویا و توسعه طلب است.

وی تصریح کرد: در مورد مبارزه با فساد عالمان در دو حوزه قرار دارند نخست در خدمت نهاد قدرت و ثروت هستند و حتی راهکارهای مبارزه با فساد را نشان می‌دهند گروه دوم عالمانی هستند که با چراغ دانش اقدام به مبارزه با فساد می‌کنند. البته گروه دوم نباید منتظر دعوت بنشینند و خود وارد میدان شوند ما در ماه‌های اخیر شاهد بودیم که گروهی از اقتصاددانان که فکر می‌کردند راهکار علمی دارند و صدای آنها شنیده نمی‌شود نامه‌ای به رئیس جمهور نوشتند و بلافاصله از آنان دعوت شد تا سخنان‌شان شنیده شود.

رئیس جمهور ثروت دولت   اخبار برگزیده
  

باشگاه استقلال به شایعات نقل و انتقالاتی واکنش نشان دادباشگاه استقلال به شایعات نقل و انتقالاتی که این روزها در رسانه‌ها مطرح می‌شود واکنش نشان داد.
برنا باشگاه استقلال استقلال رسانه 

  

چراغ سبز برانکو به بازگشت طارمیاحتمالا در نقل و انتقالات بازیکن سابق قرمز ها بار دیگر به جمع سرخپوشان اضافه می‌شود.
برنا برانکو مهدی طارمی باشگاه پرسپولیس 

  

پرسپولیس تیم متعصبی است/ سپاهان شانس بیشتری برای برد داردسرمربی سابق تیم فوتبال سپاهان گفت: بزرگترین شاخصه تیم پرسپولیس تعصب آن است همه فکر می‌کردند پرسپولیس چون نتوانسته در پنجره نقل و انتقالات یارگیری کند حالا در بازی‌های آسیایی و لیگ ناموفق است بازیکنانش خسته شده و آسیب دیدگی پیدا کرده‌اند...
برنا پرسپولیس استقلال باشگاه سپاهان 

  

استقلال روند صعودی خود را با قدرت ادامه می‌دهد/ تیم باید نقاط ضعفش را در آسیا ترمیم کند/ پدیده را در تهران می‌بریم و به کورس قهرمانی می‌رسیمپیشکسوت باشگاه استقلال گفت: سومین برد پیاپی استقلال بیانگر این است که تیم روند صعودی خود را با قدرت ادامه می دهد.
برنا باشگاه استقلال استقلال ایران 

  

انفجار انتحاری در چابهارمعاون امنیتی و انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان از انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در چابهار خبر داد.
برنا انفجار 

  

جایگزین انصاری در استقلال مشخص شدبازیکن سابق استقلال بار دیگر در فصل نقل و انتقالات به جمع آبی‌ها اضافه می‌شود.
برنا استقلال فوتبال قزاقستان 

  

مهر تایید بازگشت جباروف به استقلال!بازیکن اسبق استقلال در آستانه پیوستن به این تیم قرار دارد.
برنا باشگاه استقلال استقلال 

  

تا می توانید مغز بخورید و فرقی نمی کند از کدامیک از مغزها استفاده کنید. بادام، بادام زمینی، فندوق... همگی پر خاصیت هستند.
برنا سرطان پروستات رژیم غذایی مغز 

  

پیش‌بینی پدیده استقلال درست از آب درآمدمهاجم استقلال می گوید این تیم با حمایت می تواند نتایج بهتری کسب کند.
برنا باشگاه استقلال استقلال بازی 

  

استقلال و سپاهان نقره داغ شدندکمیته انضباطی آرای خود را در خصوص برخی از تیم های لیگ برتری صادر کرد.
برنا باشگاه استقلال استقلال استقلال خوزستان 

  اخبار داغ
  

تشریح نوسانات ارز بر تعداد زندانیان مهریه از زبان یک نماینده مجلسیک نماینده مجلس تأثیر نوسانات بازار ارز بر تعداد زندانیان مهریه را تشریح کرد.
تسنیم ارز نرخ ارز خبرنگار 

  

صدای پزشکان هم در آمد/ملزوماتی که با کاهش نرخ دلار ارزان نمی شوندبا توجه به نوسانات نرخ ارز و بالارفتن قیمت برخی از ملزومات مصرفی پزشکان، تعدادی از شرکت‌های تجهیزات پزشکی نه تنها حاضر به کاهش قیمت این لوازم مصرفی نیستند بلکه بر افزایش قیمت آنها تأکید دارند.
فارس نرخ ارز دلار ارز 

  

فوتبال جهان|ژوزه مورینیو: اگر میلیونر بودم روی فوتبال سرمایه‌گذاری نمی‌کردم/ هیچ کس به اندازه من برای منچستریونایتد ارزش قائل نیستفوتبال جهان - ژوزه مورینیو از بازیکنانش خواست به جای توجه بازی آینده در لیگ برتر انگلیس مقابل لیورپول روی جدال آخر خودشان در لیگ قهرمانان اروپا تمرکز کنند.
تسنیم فوتبال ژوزه مورینیو سرمایه 

  

دروازه‌بان سابق پرسپولیس و تیم ملی مدعی است قادر به بازگشت به فوتبال ایران است و می‌تواند بار دیگر در دروازه تیم‌های لیگ برتری بازی کند.
ورزش۳ بازی فوتبال پرسپولیس 

  

دانش آموزان تبریزی در جشنواره خوارزمی خوش درخشیدندتبریز- ایرنا - سه طرح دانش آموزان تبریز به عنوان رتبه های برگزیده کشوری بیستمین جشنواره جوان خوارزمی معرفی شدند.
ایرنا تبریز ایرنا آموزش 

  

​میثاق معمارزاده: می‌خواهم به فوتبال برگردم! / در پرسپولیس مرا به انزوا بردنددروازه‌بان سابق پرسپولیس و تیم ملی مدعی است قادر به بازگشت به فوتبال ایران است و می‌تواند بار دیگر در دروازه تیم‌های لیگ برتری بازی کند.
ایلنا زمین فوتبال باشگاه پرسپولیس 

  

نگاهی به وضعیت امروز بازار ارز و سکهامروز طلا و سکه و ارز در حد قابل توجهی کاهش قیمت را تجربه کردند. به گزارش ایسنا، در لحظه ارسال این گزارش هر عدد سکه طرح جدید تمام بهار آزادی سه میلیون و 600 هزار تومان و هر عدد سکه طرح قدیم سه میلیون و 450 هزار تومان معامله می‌شود. همچنین نیم سکه یک … نوشته نگاهی به وضعیت امروز بازار ارز و سکه اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز بهار ارز نرخ ارز 

  

بررسی اثر پیمان‌سپاری ارزی بر صادرات فرش دستبافتهران- ایرنا- بازخوانی سیاست‌ها و تحولات اقتصادی دوره‌های مختلف نشان می‌دهد کاهش ارزش پول ملی، افزایش تسهیلات صادراتی و لغو پیمان‌سپاری ارزی در اوایل دهه 70 بیشترین اثر مثبت را بر صادرات فرش داشت اما با بازگشت دوباره این قانون در سال 1373 صادرات فرش ایران دوباره محدود شد.
ایرنا صادرات غیرنفتی فرش تهران