ایلنا   |  گوناگون  |  

درخواست اصلاح قانون تسری مالیات به همه دریافتی حقوق بگیران

جمعی از کارکنان دولتی در کارزاری خواستار اصلاح قانون بودجه 1401 در خصوص تسری مالیات به همه دریافتی حقوق بگیران شدند.

درخواست اصلاح قانون تسری مالیات به همه دریافتی حقوق بگیران

جمعی از کارکنان دولتی در کارزاری خواستار اصلاح قانون بودجه 1401 در خصوص تسری مالیات به همه دریافتی حقوق بگیران شدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، جمعی از کارکنان دولتی در نامه‌ای به محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس، و حاج بابایی، رئیس کمیسیون تلفیق بودجه مجلس، خواستار اصلاح قانون بودجه 1401 در خصوص تسری مالیات به همه دریافتی حقوق بگیران شدند. 

متن کارزار به شرح زیر است: 

احتراماً همانگونه که استحضار دارید در روند تصویب قانون بودجه 1401 در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، بر خلاف رویه تقنینی پس از انقلاب و مغایر با قانون مالیات‌های مستقیم، حکمی به شرح مندرج در جزء 5 بند الف تبصره 12 به تصویب رسیده که موجبات تضییع حقوق کارکنان و حقوق بگیران و تحمیل فشار مضاعف بر این قشر از جامعه را فراهم نموده است. به موجب جزء فوق مالیات بر درآمد حقوق کارکنان دولتی و غیر دولتی که تا قبل از این حقوق و مزایای مرتبط با شغل مندرج در احکام کارگزینی را دربرمی‌گرفت، به مجموع مندرج در احکام کارگزینی شامل حق شغل، حق شاغل، فوق‌العاده مدیریت و فوق‌العاده مستمر و غیر مستمر و سایر پرداختی‌ها وکارانه به استثناء عیدی پایان سال تسری یافته است. 

این در حالی است که در لایحه پیشنهادی دولت نیز صرفاً حقوق و مزایای مربوط به شغل اعم از مستمر و یا غیر مستمر قبل از کسور و پس از کسور معافیت‌های مقرر در این قانون مشمول مالیات تلقی شده بود ولی متأسفانه در جریان رسیدگی در کمیسیون تلفیق و در نهایتا در صحن علنی بدون توجه به تبعات سنگین ناشی از این موضوع، دامنه شمول مالیات به کلیه دریافتی‌های کارکنان تسری یافته که بنا بر دلایل و مستندات ذیل مستلزم بازنگری و اصلاح می‌باشد. 

الف) ماده 83 قانون مالیات مستقیم، درآمد مشمول مالیات حقوق عبارت است از حقوق (مقرری یا مزد، یا حقوق اصلی‌) و مزایای مربوط به شغل اعم از مستمر و یا غیر مستمر قبل از وضع کسور و پس از کسر معافیت‌های مقرر در این قانون. مصوبه شماره34623.165 مورخ 19/5/1394 قانون مالیات‌های مستقیم در اجرای اصل 123 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم که با عنوان لایحه یک فوریتی اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم مصوب 1366 و اصلاحات بعدی آن به تصویب مجلس شورای اسلامی در جلسه مورخ 31/4/1394 و تأیید شورای محترم نگهبان رسیده و ابلاغ گردیده است. 

ب) در ماده 4 قانون مالیات‌های مستقیم مصوب 28.12/ 1345 درآمد مشمول مالیات عبارت است از حقوق اعم از مقرری یا مزد یا حقوق اصلی (بدون وضع کسور) و مزایای مربوط به شغل از قبیل پاداش – فوق‌العاده‌ها و حق حضور در جلسات – حق کشف ناشی از خدمت مرجوعه – مسکن – اتومبیل اختصاصی و نظایر آن به طور مستمر یا غیر مستمر پس از کسر معافیت‌های مقرر در این قانون. 

ج) مغایرت با رویه قضایی دیوان عدالت اداری که از طریق آراء هیئت عمومی و تخصصی دیوان عدالت اداری ایجاد شده و به موجب آراء متعدد حقوق و مزایای مرتبط با شاغل و سایر عوامل انگیزشی موضوع ماده 40 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت را از شمول مالیات خارج نموده که از بهمن ماه سال 1400 پس از سال‌ها پیگیری در راستای احقاق حق کارکنان، این مهم به حیطه اجرا درآمده است و باعث ایجاد موجی از خشنودی و امید و همچنین التزام به نظام در بین کارکنان دولت به ویژه کارکنان صنعت نفت شده است. 

د) تعیین مالیات بالا بر درآمد حقوق بگیران که از شرایط سخت و طاقت فرسا در کلیه شرکت‌ها و موسسات تولیدی، خدماتی و مناطق عملیاتی اعم از نفتی و غیر نفتی نظیر فولاد، ذوب آهن، کاشی‌سازی و معادن هرچند ممکن است بر درآمد دولت بیفزاید لیکن نتیجه آن کوچک و کوچک‌تر شدن سفره‌های حقوق بگیران و در نهایت ایجاد نارضایتی گسترده در بین این قشر عظیم از جامعه خواهد بود. موضوعی که متأسفانه با افزایش سرسام‌آور قیمت به ویژه در بخش مواد غذایی و مسکن در سنوات اخیر منجر به شکل گیری اعتراضات صنفی در بین جامعه حقوق بگیران و بازنشستگان شده و ادامه وضع موجود وعدم اصلاح بندهای قانونی فوق قطعاً بر موج این اعتراضات خواهد افزود. 

ه) رویه تقنینی در حوزه مالیاتی گویای این واقعیت است که اگرچه در دوره طاغوت نظام مالیاتی، کلیه دریافتی حقوق بگیران را نشانه گرفته ولی پس از انقلاب با رویکرد عدالت جویانه و در راستای حمایت از قشر کارمند که درآمدی جزء حقوق و مزایای ماهیانه ندارند، سیر قانونگذاری به سمت ایجاد عدالت و با رویکرد حمایتی بوده و صرفاً حقوق و مزایای مرتبط با شغل مشمول مالیات واقع شده است که تبلور آن در ماده 83 قانون مالیات‌های مستقیم به وضوح قابل مشاهده است. با توجه به جایگاه قانون مالیات‌های مستقیم به عنوان قانون خاص و دائمی حاکم بر موضوع خلق چنین مقرراتی مغایر با قانون مذکور فاقد پشتوانه حقوقی و شرعی بوده و موجب فشار مضاعف بر حقوق بگیران جامعه که زیر بار فشار تورم، کمر خم کرده‌اند می‌گردد. 

در پایان و بنا بر جهات فوق و از آنجایی که تنها مسیر اصلاح قانون از طریق تصویب اصلاحیه در مجلس شورای اسلامی می‌باشد از محضر جنابعالی به عنوان نماینده مدافع عدالت استدعا داریم ضمن بذل توجه ویژه به مطالب ابرازی نسبت به ارائه پیشنهاد و اصلاح جزء قانونی فوق مبنی بر انطباق آن با قانون مالیات‌های مستقیم و رویه تقنینی و قضایی سال‌های اخیر تقبل زحمت فرمایید. یقین داشته باشید که با تحقق چنین امری ضمن برخورداری از دعای خیر کلیه حقوق بگیران که ذخیره اخروی همه نمایندگان خدوم خواهد بود، گامی ارزنده در راستای تحکیم مبانی انقلاب که همانا عدالت است برخواهید داشت و قشر حقوق بگیر بیش از پیش به تحقق آرمان‌های انقلاب امیدوار خواهید ساخت.

انتهای پیام/

قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون مالیات   اخبار برگزیده
  

آغاز اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی شرکت‌های بورسی از اول آبانسازمان امور مالیاتی از آغاز اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مؤدیان از اول آبان با صدور صورتحساب الکترونیکی از سوی شرکت های بورسی خبر داد.
ایلنا قانون صدا و سیما ماه 

  

طرح مجلس جهت کنترل اجاره بهای مسکنسخنگوی کمیسیون عمران با بیان اینکه در طرح کنترل اجاره بهای مسکن تلاش می‌شود که نه موجر ضرر کند و نه اینکه به مستجران فشار بیاید ، گفت: در این طرح به منظور جلوگیری از متضرر شدن موجران مشوق‌هایی برای آنها در نظر گرفته شده است.
فردا مجلس شورای اسلامی کمیسیون عمران مجلس مسکن 

  

بزرگترین اقتصاد اتحادیه اروپا در مسیر رکودمحققان موسسه اقتصاد جهانی کیل روز پنجشنبه هشدار دادند که اقتصاد آلمان در سال آینده به سمت کاهش شدید پیش می رود.
ایلنا اقتصاد آلمان گاز 

  

واریز سود سهام عدالت میلیونی به حساب این سهامداران | سهام عدالتی حسابشان را چک کنندطبق مصوبات شورای عالی بورس، بعد از اعمال افزایش سرمایه شرکت‌های غیر بورسی، سود سهام عدالت این شرکت‌ها باید توسط سازمان خصوصی سازی به شرکت سپرده گذاری مرکزی ارسال شود.
مثلث سود سهام عدالت سهام 

  

دستیار کی روش:بازی سنگال و اروگوئه خیلی کمک می کندستیار کی‌روش: بازی مقابل سنگال و اروگوئه ایده خوبی به ما می‌دهد/ ممکن است به تماشای بازی لژیونرهای ایران بروم
خانه فوتبال کارلوس کی روش بازی وام 

  

رئیس کمیته مرز مجلس: هیچ مشکل امنیتی در مرزها وجود نداردرئیس کمیته مرز مجلس از بازدید اعضای این کمیته از مرزهای مهران و خوزستان ظرف همین هفته خبر داد.
فردا مجلس شورای اسلامی خبرنگار شهریار 

  

تصمیم نهایی رئیسی برای افزایش قیمت بنزین | قیمت بنزین گران می شود؟مرتضوی، معاون اجرایی رییس جمهور: تحت هیچ شرایطی آقای رئیس جمهور اجازه افرایش قیمت بنزین را نخواهد داد.
مثلث افزایش قیمت قیمت واردات بنزین 

  

نفت روسیه از طریق مسیرهای پنهان به اتحادیه اروپا می‌رودروزنامه نیکی روز چهارشنبه گزارش داد که طی شش ماه گذشته، ده‌ها کشتی روسیه را ترک کرده و نفت را از کشتی به کشتی دیگر در سواحل یونان انتقال داده‌اند.
ایلنا نفت روسیه بازی 

  

ایران بزرگترین کشور قربانی سلاح شیمیایی در تاریخ معاصر استمعاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه کشورمان با مدیرکل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی آقای فرناندو آریاس ملاقات کرد.
ایلنا ایران درمان تاریخ معاصر 

  

حاشیه سازی جدید برای تضعیف قدرت پرسپولیسشایعه برکناری درویش از پرسپولیس از کجا می‌آید؟
خانه فوتبال باشگاه پرسپولیس پرسپولیس بازی 

  

رکوردشکنی کسری تراز تجاری ترکیهعلیرغم جهش صادرات ترکیه کسری تراز تجاری این کشور در ماه ژوئیه به رقم بی سابقه‌ای رسید.
ایلنا ترکیه اوکراین ماه 

  

ایران با همه طرف‌های عراقی ارتباط دارد اما در تحولات این کشور دخالت نمی‌کندسخنگوی کمیسیون امنیت ملی با اشاره به تحولات اخیر عراق و تاکید بر دوری از خشونت و در پیش گرفتن گفتگوی همه طرف های عراقی، گفت: انتظار داریم هر چه سریعتر و با شکل‌گیری یک روند قانونی در عراق، صلح و ثبات به این کشور بازگردد، امنیت درعراق به توسعه صلح و ثبات در منطقه ما کمک می‌کند.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی 

  

توصیه‌های نماینده ایران در سازمان ملل به طالبان و آمریکانماینده ایران در سازمان ملل گفت: طالبان باید به درخواست‌های مکرر جامعه جهانی برای تشکیل یک دولت فراگیر که جامعه چند قومیتی افغانستان را به درستی نمایندگی کند، پاسخ دهد.
مثلث ایران خودرو ایران جمهوری اسلامی ایران 

  

خبر خوش برای بازنشستگان / واریزی میلیونی به حقوق بازنشستگان از شهریورمدیرعامل سازمان تامین اجتماعی از پرداخت حقوق بازنشستگان بر اساس حکم جدید در این ماه خبر داد.
فردا سازمان تامین اجتماعی تامین اجتماعی ماه 

  

مهاجری:می‌توانیم راه‌های نفوذ استقلال را ببندیممهاجری: فردا بازی نفس‌گیر و سنگینی داریم/ باید استقلال را مدیریت کنیم
خانه فوتبال استقلال ایران خودرو ایران 

  اخبار داغ
  

شناسایی 166 بیمار جدید کروناییدر شبانه روز گذشته 2 بیمار کرونایی فوت شدند و مجموع جان باختگان به 144 هزار و 471 نفر رسید.
ایلنا وزارت بهداشت 

  

بورس این هفته هم درجا می زند؟ / پیش بینی از بازار سهام در هفته پیش روبورس تهران در آخرین روز کاری هفته، به روند نزولی ادامه داد و شاهد معاملاتی کم‌حجم بودیم. بورس فردا چگونه خواهد بود؟
گسترش بورس تهران سهام صادرات نفت 

  

625 میلیون نفر در جهان کرونا گرفتندبنا بر جدیدترین آمار رسمی همه‌گیری کرونا، مجموع مبتلایان به بیماری کووید-19 در جهان تاکنون به 625 میلیون و 573 هزار و 506 نفر رسیده و مرگ شش میلیون و 557 هزار و 813 بیمار کووید نیز تایید شده است.
برنا مرگ 

  

برگشت قیمت دلار به کانال 32 /خروج افزایشی ها از بازار ؟بررسی هسته مرکزی بازار ارز تهران‌ در دو سه روز اخیر حکایت از چربی سوزی قیمت دلار دارد.قیمت دلار که در اواسط هفته جاری به سقف جدید 33 هزار و 500 تومان هم رسیده بود در ادامه معاملات هفته به سمت پایین حرکت کرد و اصلاح شد.
گسترش قیمت دلار ارز 

  

بورس نیمه اول سال 1401 را چطور به پایان رساند؟/ رکود در این بازار ادامه داردبسیاری از قیمت‌ سهام در نقاط جذابی قرار دارند و بازار سرمایه مستعد رشد است اما باید دید مشوق‌های دولت می‌تواند باز هم به کمک بازار سرمایه بیاید یا بازار درگیر رکود حداقل 6ماهه دیگر خواهد شد؟
گسترش ایران اوکراین گرانی 

  

اقتصادنیوز: در مجموع کل هفته اخیر هزار و 555 میلیارد تومان سرمایه حقیقی از بازار سهام خارج شد و میانگین روزانه خروج پول حقیقی 388 میلیارد تومان بود که نسبت به هفته پیش رشد 66 درصد داشته است.
اقتصادنیوز پول سرمایه سهام 

  

اقتصادنیوز: میانگین ارزش معاملات خرد بورس در هفته اخیر 2 هزار و 124 میلیارد تومان بود که نسبت به رقم 2 هزار و 314 میلیاردی هفته پیشین، افت 8 درصدی داشته است.
اقتصادنیوز 

  

قیمت سکه عصر پنجشنبه | قیمت سکه 100 هزار تومان ریختقیمت هر قطعه سکه طرح جدید امروز (پنجشنبه، 14 مهرماه) با کاهش 100 هزار تومانی نسبت به روز سه‌شنبه هفته جاری با نرخ 15 میلیون و 100 هزار تومان معامله شد.
فردا قیمت بهار ایران خودرو 

  

بنا بر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته 165 بیمار کووید 19 در کشور شناسایی شدند و متاسفانه در این بازه زمانی، سه بیمار نیز به دلیل این بیماری جان باختند.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت 

  

آمار کرونا امروز 14 مهر در ایران / شناسایی 165 بیمار جدیدبنا بر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته 165 بیمار کووید 19 در کشور شناسایی شدند و متاسفانه در این بازه زمانی، سه بیمار نیز به دلیل این بیماری جان باختند.
نامه نیوز ایران خودرو خودرو ایران 

  

اقتصادنیوز : در بازار امروز قیمت سکه عقب نشینی کرد.
اقتصادنیوز دلار قیمت 

  

اقتصادنیوز: قیمت دلار امروز مسیر نزول را دنبال کرد .
اقتصادنیوز قیمت دلار یورو