ر مثل رانت

رضا صادقیان عضو بخش تحلیلی انصاف نیوز در یادداشتی درباره‌ی رانت نوشت: گویا نه تنها شمار قابل توجهی از شهروندان که بسیاری از اهل قلم و کسانی که علاقه دارند خویشن را با پرتاب کلمات به نمایش بگذارند آنچنان که باید و شاید به رانت، رانت‌خواری، اتصال به منبع رانت و حتی بخشیدن رانت آشنا … نوشته ر مثل رانت اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.

ر مثل رانت

رضا صادقیان عضو بخش تحلیلی انصاف نیوز در یادداشتی درباره‌ی رانت نوشت:

گویا نه تنها شمار قابل توجهی از شهروندان که بسیاری از اهل قلم و کسانی که علاقه دارند خویشن را با پرتاب کلمات به نمایش بگذارند آنچنان که باید و شاید به رانت، رانت‌خواری، اتصال به منبع رانت و حتی بخشیدن رانت آشنا نیستند.

نا آشنایی مردم با مفهوم رانت و بهره‌جویی عده‌ای انگشت شمار از رانت نفت و سایر منابع را می‌توان به دانش، اندوخته‌های تئوری و ناآشنایی عموم مردم با برخی مفاهیم علوم انسانی مرتبط دانست. بی‌دلیل نیست که برخی از مردم با دیدن افراد پول‌دار و اهل ثروت گمان می‌کنند این افراد با داشتن هوش سرشار و آشنایی با فعالیت‌های اقتصادی تخصصی و یا کسب دانش و یادگیری زبان دوم و سوم به چنین ثروت هنگفت و فربه‌ای دست یافته‌اند. چندان عجیب نیست که از منظر عموم مردم بسیاری از اشکالات افراد رانت‌خوار به دلیل ظاهرسازی و پوشاندن نقص‌ها با استفاده از اسکان در ساختمان‌های بزرگ، داشتن ماشین گران قیمت و پوشش خاص برای همیشه مخفی بماند، اما چنین خطایی از سوی ناظران رویدادهای اجتماعی جای بسی گلایه و ناامیدی دارد.

رسیدن به ثروت از طریق جایگاه حقوقی، به عبارتی کسب ثروت از سوی اهل قدرت به دلیل جایگاهی که در اختیار دارند چیزی به جزء بهره‌جویی از رانت و سوء استفاده از مقام حقوقی‌شان نبوده و نیست. در واقع جهش مدیران اجرایی از میز و صندلی مدیریت دولتی به سوی بخش خصوصی و راه‌اندازی کسب و کارهایی که ریشه در فعالیت اقتصادی بخش خصوصی دارد، استفاده از رانت است. تغییر وضعیت مدیر ارشد از بخش دولتی به خصوصی تنها از طریق رانت انجام شدنی است، رانت اطلاعاتی، رانت مالی، رانت ارتباطات با اشخاص صاحب نفوذ و… همه و همه رانت‌ها و امکاناتی بی‌اندازه خاص است که نه تنها دستیابی به آنها برای همگان میسر نیست بلکه از راه رانت صورت می‌پذیرد. باورمندی به توانایی‌ها و هوش مدیری که در دوره مدیریت خویش با صدها و هزاران خطا و افزایش هزینه برای دستگاه تحت نظارتش اتفاق افتاده دشوار است، دشوارتر آنکه همین مدیر بعدها به واسطه استفاده از رانت خود را تولید کننده ارشد، وارد کننده برتر و مدیر فوق حرفه‌ای در بخش خصوصی معرفی کند!

راه‌اندازی برخی مراکز آموزشی که با دریافت زمین رایگان یا خرید زمین‌های ارزان قیمت انجام شده است، تاسیس دانشگاه آن هم در شرایطی که طی سال‌های گذشته برخی از مراکز دانشگاه آزاد اسلامی بدون کنکور پذیرای دانشجویان در رشته‌های مختلف است، در اختیار گرفتن واردات کالاهای مورد نیاز شهروندان به عنوان مثال به وضعیت گوشت، واردات گوشی‌های همراه، شکر، برنج و… بهره‌جویی از رانت شبکه‌های توزیع کالاهای اساسی، راه‌اندازی کارخانه‌های صنعتی که براساس رانت اطلاعاتی از سوی برخی وزارتخانه‌ها صورت می‌گیرد، خرید شماری از کارخانه‌های بزرگ که در زمان فعالیت گردش مالی و سود ساز بوده‌اند از سوی افراد صاحب نفوذ، به عنوان مثال می‌توان به واگذاری کارخانه‌های خوش بنیان اقتصادی از سوی سازمان خصوصی‌سازی طی سال‌های اخیر اشاره کرد و… در واقع رانت‌خواری، بهره‌برداری و کسب سود از امکاناتی است که در شرایط عادی و رقابتی و مساوی امکان استفاده از آن برای فرد و گروه رانت‌خوار تحقق نمی‌یافت.

مهمتر آنکه، اشاره کردن به رانت و رانت‌خواری نمی‌بایست و نمی‌تواند یکسویه باشد. نمی‌توان از رانت‌خواری گفت و چنانچه دوست و یار دیرین ما بهره‌هایی از رانت برده بود را به زبان نیاورد و با سکوت از کنار سودجویی‌های مسلم هم طیفی‌های سابق و امروز عبور کرد. انگشت نهادن روی پدیده رانت همانند ستیز و مبارزه با پدیده اعتماد سوز فساد چپ، راست، هم جریانی و هم حزبی دیروز و امروز نمی‌شناسد. اما به نظر می‌رسد کسانی که به اسم مبارزه با فساد و افشای رانت‌خواری گوی سبقت را از دیگری به اسم عدالت‌خواهان و عدالت‌جویان و بهاری‌ها می‌ربایند در کلیت مباحث خود دیگری را با چشمانی گشاده نظاره می‌کنند ولی از چرخاندن چشم‌های خود برای دیدن رانت‌خواری در سوی دیگر به شدت خودداری می‌کنند!

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/sFexu برچسب هارانت رضا صادقیان فساد

کنکور رایگان ثروت   اخبار برگزیده
  

3 خودروی جایگزین پژو 405 چقدر موفق خواهند بود؟روز گذشته ایران خودرو به صورت رسمی برنامه خود برای معرفی مدل‌های جانشین پژو 405 جی‌ال‌ایکس را اعلام کرد. بر این اساس تیپ گازسوز این خودرو جایگزین مدل‌های تاکسی خواهند شد و البته برای پر کردن جای خالی مدل محبوب بنزینی سمند، پارس و رانا در نظر گرفته شده است. حالا نکته مهم اینجاست که این 3 خودرو در فاز قیمت دیگری قرار دارند.
خودروتک پژو ایران خودرو ایران 

  

تولید یک مدل پراید متوقف نمی شود؟در حالی که بحث توقف تولید پراید جدی است و حتی برنامه زمانبندی آن نیز از سوی شرکت سازنده اعلام شده است، به نظر می رسد تولید دست کم یک مدل از پراید ادامه پیدا خواهد کرد و صحبتی از توقف تولید آن به میان نیامده است.
خودروتک تولید خودرو پژو 

  

نظر رهبر انقلاب در مورد «چندهمسری»/ بیانیه 3 کشور اروپایی در مورد اقدامات برجامی ایران/ مشروح هشتمین پرونده رسیدگی به 9 متهم اقتصادی/ شکایت 100 دانشجو از علی مطهری به هیأت نظارتانتقاد یک وکیل دادگستری از عدم مشخص شدن سرنوشت پرونده معاون شهردار پیشین و عضو دفتر رئیس قوه قضائیه، گزارش نشنال اینترست از آمادگی سیستم دفاعی ایران برای مقابله با تهدیدها، بیانیه 3 کشور اروپایی در مورد اقدامات برجامی ایران، آغاز ثبت نام داوطلبان نمایندگی یازدهمین دوره­ ی مجلس از 10 آذر،‌ مشروح هشتمین پرونده رسیدگی به 9 متهم اقتصادی، شکایت 100 دانشجو از علی مطهری به هیأت نظارت، ...
ایلنا رهبر انقلاب ستاد انتخابات کشور ایران 

  

اگر ترامپ دانشجوی تاریخ بود، می‌دانست که در سال 1964، آمریکا درگیری طولانی و خونینی در ویتنام را با بهانه حمله به دو ناوشکن در آب‌های جنوب چین شروع کرد. لذا اگر ترامپ به‌دنبال دلیلی برای انتقام‌جویی علیه ایران باشد، می‌تواند مطمئن باشد که لیستی بلند از اقدامات تحریک‌آمیز را در جیبش حمل می‌کند و انتخاب‌های فراوانی دارد.
نامه نیوز روزنامه ترامپ باراک اوباما 

  

مدیر بخش سیاست عدم اشاعه تسلیحات اتمی در انجمن کنترل تسلیحات آمریکا، گام چهارم کاهش محدودیت‌های ایران به موجب برجام را نقض این توافق بین المللی ندانست و گفت در حال حاضر ایران به دنبال دستیابی به بمب اتم نیست.
نامه نیوز غنی سازی اورانیوم آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

رییسی : عقب نشینی نمی کنیمدستگاه قضایی در مقابله با فساد عادلانه و منصفانه عمل می کند
مثلث قوه قضاییه جمهوری اسلامی حوزه 

  

نشریه آمریکایی : ترامپ جرات جنگ با ایران را نداردفارن افرز نوشت: در مقابل فشار حداکثری آمریکا ایران تاب آورد و قدرتمندتر شد.
مثلث ترامپ جنگ ایران 

  

آنکه در مبارزه با فساد «خط قرمز» داشت احمدی‌نژاد بودذوالنوری مدعی شده بود که رییس جمهور قصد داشته مردم یزد را با هم درگیر کند. روزنامه ایران در سر مقاله خود به اظهارات رییس کمیسیون امنیت ملی پاسخ داد و نوشت: اتفاقاً آخرین تجربه به جان هم انداختن مردم شاهکار دوستان و همفکران جناب ذوالنور در مشهد و در دی ماه سال 96 بود که به سرعت سراسری شد و با تدابیر وزارت کشور و نیروی انتظامی آن آشوب فروکش کرد.»
مستقل‌آنلاین ابوالحسن بنی صدر پدر احمدی نژاد 

  

تحریم مداحان میلیونی/مداح 25 میلیون تومانی نمی‌خواهیم!مسئول «هیئت انصارالمحسن» قم پ: زنگ زدیم به آقایی که متاسفانه در سیمای خودمان اعلام می‌کند من چیزی نمی‌گیرم، گفت برای یک شب 25 میلیون تومان می‌گیرم. 25 میلیون تومان برای نیم ساعت مداحی، یعنی ثانیه‌ای و دقیقه‌ای چند؟ این درد را به کجا ببریم؟ یک نفر دیگر گوشی را برداشته می‌گوید چه جور برنامه‌ای می‌خواهید؟ ... می‌گوید مثلا اگر توی روضه کسی غش کرد، مبلغ می‌رود بالا!»/ایرنا
مستقل‌آنلاین مداحان قم 

  

اظهارات جدید زنگنه درباره «سهمیه‌بندی بنزین»اقتصادنیوز؛ بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت توضیحاتی را درباره مخزن جدید نفتی کشف شده و بحث‌های مطرح شده درباره سهمیه‌بندی بنزین ارائه کرد.
اقتصادنیوز بیژن نامدار زنگنه سهمیه بندی بنزین بنزین 

  اخبار داغ
  

قیمت طلا و ارز در بازار امروز استانبولدلار آمریکا امروز در بازار استانبول با قیمت 5.7650 لیر و یورو نیز به بهای 6.3460 لیر ترکیه فروخته شد.
ایلنا قیمت یورو ارز 

  

لوئیس سوارز می‌‌گوید مصمم است تمام تلاش خود را برای درخشش با پیراهن بارسا انجام دهد ولی ممکن است بارسا در کنار او یک مهاجم شماره 9 دیگر هم استخدام کند.
ورزش۳ بارسا 

  

ایران در صف مقدم مبارزه با استکبار ایستاده است/ مسائل منطقه باید توسط مردم منطقه حل و فصل شودرییس جمهور گفت: درمحضرمهمانان عزیز عرض می کنم بدون اغراض و بدون اینکه بخواهم ملتی را برملتی ترجیح دهم نباید تردید کنیم که در صف مقدم مبارزه با استکبار ، جمهوری اسلامی و ملت ایران ایستاده است ، این به این معنا نیست که ملت فلطسین وسوریه درخط مقدم نیستنداما نظامی که بهای بزرگ در طول 41سال پرداخته است ایران اسلامی است.
برنا ایران انقلاب اسلامی ایران استقلال 

  

ایران در صف مقدم مبارزه با استکبار و رژیم صهیونیستی استرئیس‌جمهور گفت: رژیم جدید آمریکا تلاش کرد که موضوع فلسطین را با پول معامله کند و آن را به عنوان معام
خبرفوری حسن روحانی رئیس جمهور تروریسم 

  

شفافیتی که از آن دم می‌زنید فقط شعار است/شفاف‌سازی احمد توکلی از ارزهای به‌بادرفتهاحمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام: 35 میلیارد دلار ارز مداخله‌ای و 18 میلیارد دلار زمانی که به شرکت‌ها و افراد مختلف به شکل غیراصولی دلار تخصیص داده شد به باد رفت. فساد یعنی با یک تصمیم غلط ملاکین، صاحبان طلا و جنس یکباره در یک شب اموالشان 4 برابر می‌شود و کسانی که ثروت ریالی دارند اموالشان یک‌سوم می‌شود...
مستقل‌آنلاین احمد توکلی مجمع تشخیص مصلحت نظام دلار 

  

حفظ امنیت سرمایه‌گذاری در گرو مبارزه با فساد است حمیدرضا فولادگر رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل44 قانون اساسی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تشریح نشست کمیسیون متبوعش با رئیس قوه قضاییه، گفت: کمیسیون از مواضع آقای رئیسی مبنی بر مبارزه با فساد و اقدامات موثری که در این مدت در راستای تحقق این امر انجام گرفته، حمایت کرد. اگر مدیر کارخانه یا واحد تولیدی به دلیل فساد اقتصادی محکوم شده، نباید…
خانه‌ملت سرمایه تولید مجلس شورای اسلامی 

  

عضو انجمن تولیدکنندگان شیرینی و شکلات گفت: همچنان انتقال ارز جزو مشکلات اصلی ما است و کمتر بانکی حاضر است پول با منشاء ایران را قبول کند.
ایلنا ارز بانک شیرینی و شکلات 

  

رئیس‌جمهور با صراحت مفاسد را اعلام کند تا مشخص شود چه کسی از آنها جانبداری می‌کند/ ساختار شفافی برای مبارزه با فساد نداریمیک کنشگر سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه این شیوه مبارزه با فساد فقط در جامعه آبرو و حیثیت خانواده و دستگاه متبوع افراد را در معرض حراج می‌گذارد گفت رئیس جمهور با صراحت مفاسد را اعلام کند تا مشخص شود چه کسی از آنها جانبداری می‌کند
ایلنا رئیس جمهور بابک زنجانی مفاسد اقتصادی 

  

رفتار اخلاقی و ارزشی یک ستاره +عکسستاره کره‌ای بعد از ماجرای مصدومیت آندره گومز بازهم خبر ساز شد.
پندارآنلاین سرماخوردگی ستاره عکس