گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ سقوط آزاد نرخ‌ها و غافلگیری نوسان‌گیران

اقتصادنیوز: امروز دوشنبه 29 اردیبهشت 1398 بازار طلا و ارز تهران برای سومین روز متوالی در این هفته روی مدار نزولی حرکت کرد و شیب کاهش قیمت تندتر شد تا پس از نزدیک به یک ماه دلار به کانال 13 هزار تومانی بازگردد. امروز صرافی ملی تا عصر نرخ خرید و فروش دلار و یورو را 650 تا 700 تومان کاهش داد تا دلار در محدوده 13600 و یورو در محدوده 15500 تومانی قرار گرفت...

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ سقوط آزاد نرخ‌ها و غافلگیری نوسان‌گیران

به گزارش اقتصادنیوز؛ بازار طلا و ارز پایتخت در سومین روز از آخرین هفته اردیبهشت‌ماه نیز همانند دو روز اول در مسیر کاهشی حرکت کرد و امروز شیب مدار نزول قیمت تندتر شد و با شکستن مرزهای حمایتی مقدار بیشتری از قیمت‌ها کاسته شد.

فعالان و کارشناسان بازار معتقدند بازار ساز در روزهای اخیر با حجم زیاد عرضه توانسته است قیمت‌ها را در مسیر دلخواه خود قرار دهد و نوسان‌گیران را غافلگیر کند. بازارساز با این اقدام با در دست گرفتن روند قیمت‌ها قدرت اثرگذاری نوسان‌گیران بر بازار را کاهش دهند. دومین هدف بازارساز، افزایش ریسک ورود افراد عادی به بازار ارز است. و سومین و احتمالاً آخرین هدف بازارساز ارزی این است که با غافلگیری نوسان گیران، خود دست بالا را در بازار به دست بگیرد و بتواند سقف و کف قیمتی را تعیین کند. مصاحبه عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی با خبرگزاری خانه مبت نیز ناظر بر همین موضوع است.

بازارساز این پیام را می‌دهد که تنها به دنبال کاهش قیمت نیست، بلکه به دنبال بازی با قیمت ها به منظور بازارسازی است. از سوی دیگر عده ای دیگر از معامله گران باور داشتند، بازارساز برای آنکه نشان دهد، جنگ روانی آمریکا دیگر اثر زیادی بر بازار ارز داخلی ندارد، عرضه ارز خود را افزایش داده است.

برخی دیگر از تحلیل گران برطرف شدن کامل اختلال عرضه درهم را به عنوان یک عامل دیگر مطرح کرده‌اند. دیروز حواله درهم در مقطعی حتی به زیر مرز 3 هزار و 800 تومانی رفت.

برخی فعالان نیز بر بازگشایی دوباره کانال ارزی چین تاکید دارند و خبر همکاری بانک کونلون چین با ایران را بر جو روانی بازار موثر می‌دانند. هم چنین خرید نفت ایران توسط چین دیگر خبر بیرونی بود که در روزهای اخیر کاهشی ها را در بازار فعال تر کرده است.

بیشتر تحلیل گران فنی باور داشتند، بازارساز پس از برخورد به سقف 15 هزار و 700 تومانی با افزایش فروش مواجه شد. پس از آن نوسان گیران چند بار سعی کردند قیمت را به کانال 15 هزار تومانی ببرند ولی این اتفاق رخ نداد تا از افزایش قیمت ناامید تر شوند. با افزایش فروش ها و شکست سطوح حمایتی بیشتر، تمایل برای فروش دلار بالاتر رفت.

گروهی دیگری از فعالان، افت قیمت دلار در بازار نقدی را وابسته به افزایش فروش های آتی در بازار می دانستند. به گفته آنها خالی فروش ها از روز یک شنبه فعالیت خود را در بازار افزایش دادند و با فروش بیشتر، انتظار معامله گران نقدی را تحت تاثیر قرار دادند. یکی از نشانه های افزایش فعالیت خالی فروشها، پایین بودن قیمت دلار در معاملات فردایی نسبت به معاملات نقدی بود

قیمت انواع سکه و طلا

سکه امامی (طرح جدید) روز گذشته با قیمت 4 میلیون و 790 هزار تومان به کار خود پایان داد و صبح امروز با نرخ 4 میلیون و 820 هزار تومان آغاز به کار کرد و با نزدیک شدن به ظهر قیمت سکه روی مدار نزولی قرار گفت و به زیر مرز 4.8 و سپس 4.7 میلیون تومانی رفت. در لحظه تنظیم گزارش (حوالی ساعت 7.30 عصر) هر قطعه سکه امامی روی رقم 4 میلیون و 670 هزار تومان ثبت شد.

سکه بهار آزادی (طرح قدیم) امروز با 150 هزار تومان کاهش به قیمت 4 میلیون و 550 هزار تومان معامله شد. نیم‌سکه به 2 میلیون و 650 هزار تومان رسید و ربع‌سکه 1 میلیون و 700 هزار تومان ثبت شد. سکه گرمی هم روی رقم 1 میلیون تومان بدون نوسان نرخ‌گذاری شد.

مثقال طلای آب‌شده روز گذشته نهایتاً قیمت 1 میلیون و 870 هزار تومان را ثبت کرد و امروز هر مثقال طلای 17 عیار با نرخ 1 میلیون و 885 هزار تومان کار خود را آغاز کرد. با آغاز روند نزولی قیمت‌ها مظنه نیز کاهش یافت و با 50 هزار تومان افت در لحظه تنظیم گزارش (حوالی ساعت 7.30 عصر) رقم 1 میلیون و 820 هزار تومان را ثبت  کرد.

اونس طلا در بازار جهانی امروز 1278 دلار شد. همچنین امروز در بازار داخلی گرم طلای 18 عیار در محدوده 420 هزار تومانی قرار گرفت.

قیمت دلار و ارزهای رایج

صرافی ملی عصر امروز قیمت رسمی خرید دلار آمریکا را 13.650 تومان، و قیمت فروش آن 13,750 تومان اعلام کرد. همچنین صرافی ملی قیمت خرید و فروش یورو را به ترتیب 15,550 تومان و 16,650 تومان اعلام کرد.

در بازار غیررسمی دلار آمریکا که روز گذشته در محدوده 14300 تومانی قرار گرفته بود امروز با کاهش حدود 500 تومانی در محدوده 13800 تومانی قرار گرفت و عصر بین 13870 تا 13920 تومان قرار گرفت.

نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز تهران به شرح زیر است:

 

عنوان

قیمت امروز

بالاترین

پایین‌ترین

دلار آمریکا در بازار آزاد

14.050

13.790

دلار صرافی ملی

14.350

13.600

یورو صرافی ملی

(ارز مسافرتی)

16.250

15.500

پوند انگلیس

(صرافی بانکی)

18.300

17.550

نرخ حواله درهم امارات

3.900

3.770

سکه امامی

(طرح جدید)

4.820.000

4.655.000

سکه بهار آزادی (طرح قدیم)

4.550.000

نیم‌سکه

2.650.000

ربع سکه

1.700.000

سکه گرمی

1.000.000

مثقال طلای آب‌شده 17 عیار

1.885.000

1.810.000

انس طلای جهانی (دلار)

1.278

1.278

گرم طلای 18 عیار

435.100

409.900

گرم طلای 24 عیار

580.900

545.200

 

 

 

 

 

 

این مطلب برایم مفید است 0

بازار طلا و ارز بازی سکه و طلا   اخبار برگزیده
  

10 خودروی برتر 2019 با کمترین هزینه نگهداریفهرست 10 خودروی ارزان‌قیمت سال 2019 برای مالکیت منتشر شد که در آن محصولاتی از هوندا، تویوتا، مزدا، بی‌ام‌و، هیوندای، فولکس‌واگن و آکورا قرار دارند.
خودروتک خودروی الکتریکی هزینه قیمت 

  

بانک مسکن و دولت به دنبال تصویب طرحی برای تامین مالی بازار اجاره و ایجاد تسهیلاتی برای مستاجران هستند.
نامه نیوز بانک مسکن بانک مرکزی بانک 

  

رئیس گروه دوستی ایران و انگلیس با بیان اینکه لندن این روزها در حال بر باد دادن حیثیت خود با پیروی کردن از آمریکا و اتهام زنی به جمهوری اسلامی است گفت: مردم ایران حواسشان به موضع‌گیری‌های لندن است.
نامه نیوز مصطفی کواکبیان فدراسیون فوتبال تولد 

  

سیستم جدید امتیازدهی رانندگان توسط شرکت تاکسی اینترنتی معروفپیش از این اوبر در حال اجرای رویه مشابهی برای رانندگان حاضر در ناوگان خود بوده است. اسنادی که در سال 2015 به بیرون درز کردند حکایت از آن دارند که حساب رانندگان حائز امتیازی کمتر از 4.6 (از حداکثر 5 امتیاز ممکن)، مسدود می شود.
خودروتک تاکسی خودرو نوآوری 

  

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در نشستی خبری در محل تاسیسات آب سنگین اراک (خنداب) به تشریح آخرین اقدامات فنی سازمان انرژی اتمی در راستای اجرای بیانیه اخیر شورای عالی امنیت ملی در توقف برخی تعهدات برجامی پرداخت.
نامه نیوز سازمان انرژی اتمی شورای عالی امنیت ملی اورانیوم 

  

پیشنهاد تحقیق و تفحص از خودروسازان با پیشنهاد وزیر صنعتوزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: هیچ ملاحظه و محدودیتی برای تحقیق و تفحص از خودروسازان در صورت لزوم ندارم.
خودروتک ایران خودرو مجلس شورای اسلامی خودرو 

  

سخنگوی سازمان انرژی اتمی: ایران 6 تیر از سقف 300 کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده عبور می‌کندسخنگوی سازمان انرژی اتمی با حضور در مجتمع آب سنگین خنداب به سئوالات خبرنگاران پاسخ داد.
مثلث سازمان انرژی اتمی انرژی ایران 

  

دلار 4200 تومانی با تصمیم سران قوا حذف می‌شود؟اقتصادنیوز: نماینده شورای اقتصادی سران قوا گفت: حذف ارز 4200 تومانی در جلسه پنج شنبه ستاد اقتصادی سران قوا با توجه به دو سناریوی مطرح شده تعیین تکلیف می‌شود.
اقتصادنیوز پتروشیمی ارز ارز دولتی 

  

سران سه قوه آخر هفته درباره قیمت ارز تصمیم گیری می کنندیک مقام مسئول با بیان اینکه در جلسه پنجشنبه هفته جاری سران قوا ادامه روند تخصیص دلار 4200 تومانی تعیین تکلیف می شود، گفت: سران سه قوه قرار است پنج شنبه این هفته در این رابطه تصمیم بگیرند.
مثلث سران سه قوه قیمت ارز قیمت 

  

رئیس کمیته اطلاعات مجلس آمریکا: در مقابل ایران به شدت شکست خورده ایمایرنا: رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا با انتقاد از سیاست های دولت ترامپ درباره توافق هسته ای ایران گفت: من فکر می کنم در بدترین شرایط هستیم و کارزار فشار حداکثری علیه ایران به شدت شکست خورده ایم.
مثلث مجلس نمایندگان آمریکا ایالات متحده آمریکا ایران 

  اخبار داغ
  

ارزیابی توان سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها و آشنایی با نگرش‌های ترافیکی جهاناقتصادنیوز؛ در نهمین جلسه کمیته فرابخشی مرکز پژوهش‌های مجلس به بررسی دو موضوع ارزیابی توان سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های حمل‌ونقل زمینی و آشنایی با نگرش‌های نوین ترافیکی جهان با حضور مدیران، صاحب‌نظران حمل‌ونقل کشور و کارشناسان مرتبط در محل فدراسیون حمل‌ونقل و لجستیک ایران پرداخته شد.
اقتصادنیوز سرمایه مجلس شورای اسلامی پژوهش 

  

کشف 6 شمش طلا و 50 قطعه عتیقه به ارزش 50 میلیاردفرمانده دریابانی استان هرمزگان از کشف 6 شمش طلای یک کیلویی در قشم خبر داد.
تسنیم استان هرمزگان قشم مراجع 

  

سپاه پاسداران ایران کمک بزرگی به مبارزه با داعش کرده استرئیس سرویس اطلاعات خارجی روسیه با انتقاد از نوع بکارگیری ابزار تحریم‌ها در سیاست آمریکا، به تحریم‌شدن سپاه پاسداران ایران از سوی آمریکا با وجود نقش آن در مبارزه با تروریسم منطقه اشاره کرد.
مثلث سپاه پاسداران ایران داعش