سازمان بورس میزبان خودروهای لوکس می شود؟

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از احتمال عرضه برخی محصولات خودروسازان در بورس صحبت به میان آورده است.

سازمان بورس میزبان خودروهای لوکس می شود؟

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از احتمال عرضه برخی محصولات خودروسازان در بورس صحبت به میان آورده است.

در حالی که هنوز تکلیف قیمت خودروهای داخلی مشخص نشده و ستاد تنظیم بازار تصمیم نهایی خود را در این مورد اعلام نکرده، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از احتمال عرضه برخی محصولات خودروسازان در بورس صحبت به میان آورده است. همزمان از وزارت اقتصاد نیز خبر می‌رسد نامه‌نگاری‌هایی بین این وزارتخانه و سازمان امور اموال تملیکی برای عرضه بخش عمده خودروهای مانده در گمرک، در بورس انجام شده است.

اواسط آبان امسال بود که خبر رسید ستاد تنظیم بازار (متولی جدید تعیین قیمت خودروهای داخلی در مبدا) قیمت جدید خودروهای داخلی را ابلاغ کرده است. خودروسازان نیز بلافاصله قیمت‌های جدید را روی سایت فروش خود قرار دادند، قیمت‌هایی که گفته می‌شود مطابق با هزینه تولید (به شکلی که خودروسازان زیان نکنند) تعیین شده‌اند. با این حال 48 ساعت بعد، رئیس‌جمهور دستور لغو قیمت‌های جدید را به دلیل اینکه ستاد تنظیم بازار مصوبه‌ای در این مورد نداشته، صادر کرد. با دستور ابراهیم رئیسی و در حالی که به نظر می‌رسید قیمت‌های جدید با دستور مستقیم ستاد تنظیم بازار اعلام شده‌اند، خودروها به قیمت قبل برگشتند. با این حال اعلام شد که ستاد تنظیم بازار به زودی قیمت‌های جدید را اعلام خواهد کرد. این در حالی است که این ستاد در اعلام قیمت‌ها همچنان دست دست می‌کند و این وسط نه خودروسازان تکلیف خود را می‌دانند و نه مشتریان. در این اوضاع غیر شفاف حالا خبر می‌رسد ممکن است محصولات به اصطلاح لوکس خودروسازان وابسته به دولت، در بورس عرضه شوند. بنا به گفته مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، این نهاد در حال پیگیری است تا آن دسته از خودروهایی که مشمول قیمت‌گذاری نیستند و به اصطلاح لوکس به حساب می‌آیند، در بورس کالا عرضه شوند. به گفته عشقی، خودروهای عمومی‌تر، یعنی خودروهایی که حالت انحصاری دارند و مصرف‌کننده عمومی بیشتری برای آنها وجود دارد، با مکانیزم مصوب در ستاد تنظیم بازار، قیمت‌گذاری خواهند شد.

با توجه به گفته‌های عشقی، به نظر می‌رسد دولت سیاستی دووجهی را برای قیمت‌گذاری خودرو در نظر گرفته که یک وجه آن شامل محصولات خاص با تیراژ و تقاضای کمتر است و وجه دیگر آن را خودروهای عمومی (پرتیراژ و پر تقاضا) تشکیل می‌دهد. با این حساب همچنان خبری از آزادسازی قیمت خودرو نخواهد بود و حتی مشخص نیست آیا قرار است قیمت‌ها متناسب با هزینه تولید خودروسازان (به شکلی که آنها ضرر نکنند) تعیین شده یا همچنان هر چند وقت یکبار چند درصدی روی قیمت کشیده شود. به هر حال اگر با عرضه محصولات لوکس خودروسازان در بورس کالا موافقت شود، مشروط بر اینکه پای هیچ مدل قیمت‌گذاری دستوری در میان نباشد و تیراژ  نیزقابل توجه باشد، این اقدام می‌تواند به بهبود اوضاع نقدینگی خودروسازان کمک کند.

اما در کنار عرضه احتمالی محصولات لوکس خودروسازان، صحبت از فرستادن خودروهای خارجی مانده در گمرک به بورس کالا نیز به میان آمده است. آن طور که جواد جهرمی معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران در یک برنامه تلویزیونی عنوان کرده، وزیر اقتصاد طی نامه‌ای به سازمان اموال تملیکی دستور عرضه خودرو‌های خارجی دپویی این سازمان، در بورس کالا را صادر کرده است.

 به گفته جهرمی، این خودرو‌ها زیر 2500 سی‌سی {و غیر آمریکایی} هستند و پس از اخذ مصوبه هیات وزیران، با پیگیری وزیر اقتصاد و به محض تعیین تکلیف دادستانی، در بورس کالای ایران عرضه خواهند شد. این خودروها همان‌هایی هستند که به دلایل مختلف به خصوص تخلف در ثبت سفارش، از بیش از سه سال پیش در گمرکات کشور دپو شده و تکلیف‌شان مشخص نیست. تعداد این خودروها البته بسیار بیشتر بود، اما به مرور زمان بخش قابل توجه آنها ترخیص شد. در حال حاضر نیز کمتر از دو هزار و 500 دستگاه از خودروهای موردنظر در گمرکات کشور دپو شده‌اند که گویا قرار است هزار و 800 دستگاه از آنها در بورس کالا عرضه شوند. خودروهای موردنظر پس از مدت‌های بلاتکلیفی در اختیار سازمان امور اموال تملیکی قرار گرفته‌اند و حالا جدیدترین تصمیم در مورد آنها، عرضه‌شان در بورس کالا است.

 باید منتظر ماند و دید آیا این تصمیم به مرحله اجرا می‌رسد و پرونده خودروهای مانده در گمرک سرانجام بسته می‌شود یا دپوی آنها باز هم تمدید خواهد شد.

 

منبع: اقتصاد نیوز

سازمان بورس و اوراق بهادار بورس کالا رئیس جمهور   اخبار برگزیده
  

افزایش ناگهانی قیمت دلارنوسانات نرخ ارز از موضوعاتی است که در این سال‌ها به کرات با آن مواجه بوده‌ایم. در سال‌های اخیر خروج آمریکا از برجام به کاهش درآمدهای ارزی ایران و در نتیجه افزایش نرخ ارزهای خارجی به ویژه دلار منجر شد.
نامه نیوز افزایش قیمت قیمت ارز قیمت 

  

العربیه: تاریخ مشخصی برای پایان مذاکرات وجود نداردشبکه العربیه به نقل از منابع دیپلماتیک با اشاره به اینکه مذاکرات وین به بن بست نرسیده است نوشت که هنوز زمان مشخصی برای پایان مذاکرات وجود ندارد.
فردا العربیه بانک وین 

  

تماس‌های روسیه و ایران در زمینه‌های مختلف ادامه خواهد یافتسخنگوی کاخ کرملین از تداوم تعاملات میان ایران و روسیه خبر داد.
ایلنا روسیه ایران و روسیه ایران 

  

ایجاد ساز و کارهای لازم برای رفع مشکلات تجارت ایران و انگلیسمعاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در دیدار با سفیر انگلستان و رایزن بازرگانی این کشور بر توسعه مناسبات تجاری دو کشور تاکید کرد.
ایلنا کشاورزی حوزه ایران و انگلیس 

  

بازار سهام سبزپوش شد / علت صعود شاخص بورس چه بود؟در حالی که در 3 روز گذشته شاخص کل بورس پایتخت بیش از 73 هزار واحد افت کرده بود، روز چهارشنبه شاخص‌ها رشد کردند، علت چه بود؟
اقتصادنیوز سهام شاخص پایتخت 

  

امیکرون و دلتا چه تفاوتی با هم دارند؟/علائم آنها را بشناسیدامیکرون، سویه‌ای از بطن ویروس "سارس کوو 2" است که به دلیل علائم خفیف‌تر ابتلا به آن، "واریانت ملایم‌" نیز خوانده می‌شود و به نظر می‌رسد که روند شدید بیماری کووید 19 در ابتلا به این سویه به‌ ندرت دیده می‌شود، اما چرا؟
مستقل‌آنلاین کودکان ویروس والدین 

  

ورود سامانه بارشی به کشور طی امروز | کاهش دما تا 8 درجهرئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ضمن اشاره به تداوم آلودگی هوا در چهار کلانشهر طی امروز (6 بهمن‌ماه) از ورود سامانه بارشی به کشور خبر داد.
۵۵ آنلاین ارومیه آلودگی هوا قزوین 

  

جاماندگان سهام عدالت از کی سهام دار می‌شوند؟پرونده جاماندگان سهام عدالت همچنان باز است و درباره تعیین تکلیف آن، وعده های زیادی داده شده است اما همچنان تصمیم گیری درباره 20 میلیون نفر که از گرفتن سهام عدالت جامانده اند، به آینده موکول می شود.
مستقل‌آنلاین سهام عدالت سهام دولت دوازدهم 

  

«بایدن» و دو گزینه نهایی در مساله ایران«روند خاصِ تحولات در عرصه سیاست و اقتصادِ داخلی آمریکا، تا حد زیادی موقعیت بایدن و حزب دموکرات را با چالش هایی قابل توجه رو به رو کرده است. چالش هایی که در نهایت می توانند به ظهورِ دو سناریوی شوکه‌کننده و حتی ناگهانی در زمینه سیاست این کشور در رابطه با ایران ختم شوند. فرصت شناسی و استفاده درستِ ایران از وضعیت کنونی آمریکا است که می تواند مشخص کننده سناریویِ نهایی باشد.»
مثلث دونالد ترامپ باراک اوباما رئیس جمهور 

  

هفته های آینده به پیک مرگ و میر امیکرون می رسیمعضو کمیته علمی مبارزه با کرونا گفت: در هفته های آینده به پیک امیکرون می رسیم که با مرگ و میر همراه خواهد بود.
مستقل‌آنلاین مرگ کودکان والدین 

  

پرسپولیس بدون حریف ماندحریف پرسپولیس در سوپرجام در حال برگزاری مقدمات سفر به امارات و برگزاری اردویی در این کشور بود که این سفر در دقیقه 90 منتفی شد.
خانه فوتبال پرسپولیس سفر وام 

  

قیمت سکه امامی امروز سه شنبه 5 بهمن 1400/ سکه امامی ارزان شداقتصادنیوز ، قیمت سکه در بازار امروز ارزان شد.
اقتصادنیوز قیمت 

  

شرایط آسان و باورنکردنی دریافت وام تا 50 میلیون تومان +جزئیاتروابط عمومی بانک مرکزی از شرایط دریافت وام زیر 100 میلیون تومان بدون ضامن و با اعتبارسنجی خبر داد.
فردا وام دولت بخش خصوصی 

  

جزئیات سفر رئیس جمهور به روسیه از زبان سخنگوی دولتآخرین خبر/ سخنگوی دولت در نشست خبری به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.
نامه نیوز سفر رئیس جمهور روسیه 

  

جزئیات رسیدگی به 2 پرونده در دادگاه مطبوعاتسخنگوی هیات منصفه جرایم مطبوعاتی و سیاسی از رسیدگی به 2 پرونده به ریاست قاضی محمدی کشکولی خبر داد.
ایلنا مطبوعات ماه تهران 

  اخبار داغ
  

افزایش قیمت خودروهای داخلی/قیمت جدید محصولات سایپادر پی اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده خودروهای داخلی، این مالیات از 13 دی‌ماه در طرح‌های جدید فروش خودروسازان نیز اعمال شده و براساس آن قیمت‌های جدید مشخص شده است.
فردا افزایش قیمت قیمت سایپا 

  

آغاز پیک ششم کرونا در کشور/ 2 تا 4 هفته آینده به اوج اومیکرون می رسیمعضو ستاد ملی مقابله با کرونا با هشدار درباره ورود کشور به موج ششم کرونا گفت: کشور 2 تا چهار هفته آینده به اوج اومیکرون می رسد.
اقتصادنیوز 

  

تیم اقتصادی دولت در حمایت از بورس مصمم و هماهنگ استمعاون اقتصادی رییس‌جمهور تأکید کرد: تیم اقتصادی دولت در حمایت از بورس مصمم و هماهنگ است.
ایلنا دولت محسن رضایی ماه 

  

زنان ایران 0 زنان چین‌تایپه 5؛ حذف تیم کرونا زدهتیم ملی فوتبال زنان ایران با نمایشی دور از انتظار در مقابل چین‌تایپه با شکستی سنگین مغلوب شد و از گردونه رقابت‌ها کنار رفت.
مثلث زنان ایران خودرو ایران 

  

خداحافظی دختران ایران با جام ملتهای آسیا؛/ زنان ایران 0 زنان چین‌تایپه 5؛ حذف تیم کرونا زدهتیم ملی فوتبال زنان ایران با نمایشی دور از انتظار در مقابل چین‌تایپه با شکستی سنگین مغلوب شد و از گردونه رقابت‌ها کنار رفت.
ورزش۳ دختران ایران تیم ملی فوتبال ایران 

  

به صدا درآمدن زنگ خطر آغاز موج ششم کرونادر جلسه کمیته تخصصی کرونا به ریاست معاون اول رئیس‌جمور بر لزوم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی تأکید شد.
فردا وزارت بهداشت درمان رئیس جمهور 

  

بورس تغییر جهت داد/ خروجی پول حقیقی ها حداقلی شداقتصادنیوز: امروز 6 بهمن 1400 معاملات بازار سهام در روز پایانی کاری شاهد یک تغییر جدی بود.
اقتصادنیوز پول سهام 

  

زنگ خطر آغاز موج ششم کرونا در کشور به صدا درآمده استجلسه کمیته تخصصی کرونا بعداز ظهر امروز به ریاست معاون اول رییس‌جمهور برگزار شد.
ایلنا درمان وزارت کشور وزارت بهداشت 

  

کرونای دبیر اختلالی در جشنواره فیلم فجر ایجاد نکرده استیزدان عشیری تأکید کرد که ابتلای دبیر جشنواره فیلم فجر به ویروس کرونا اختلالی در این رویداد ایجاد نکرده است.
برنا جشنواره فیلم فجر ویروس 

  

افزایش پنج درصدی قیمت خودرو از فردا؛خریداران ایران خودرو و سایپا دست به جیب شوند|جزئیاتافزایش قیمت خودرو :مثلا صعود 4 میلیونی قیمت پژو پارس به خاطر مالیات!
خانه فوتبال افزایش قیمت قیمت ایران خودرو 

  

درخواست مدیرعامل بورس انرژی از شرکت نفتمدیرعامل بورس انرژی ایران گفت: صنعت نفت صنعت پیشران اقتصاد کشور است و با توجه به پیچیدگی، گستردگی و تنوع نیازهای این صنعت، شرکت ملی نفت باید تامین مالی از طریق بازار سرمایه را به صورت فرایندی مستمر و نه مقطعی مورد توجه قرار دهد. ‌
گسترش انرژی گاز وزارت نفت 

  

5 نفر از اعضای کاروان تیم ملی فوتبال زنان ایران امروز همراه تیم در مسابقه حساس و سرنوشت‌ساز با چین‌تایپه نیستند.
ورزش۳ ورزش فوتبال ورزشگاه 

  

آخرین وضعیت سبد بورسی سهام عدالت (6 بهمن) + جدولوضعیت شرکت‌های بورسی سهام عدالت و نوسان قیمت هر سهم در این گزارش قابل مشاهده است.
گسترش سهام عدالت سهام جدول 

  

خود دولت هم تفاوت دو بسته بورسی را نمی ‌داندیک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به مصوبات امروز دولت برای حمایت از بورس پرداخت و تاکید کرد تا زمانی که این مصوبات اجرایی نشوند، تاثیری بر بازار نخواهند داشت.
گسترش دولت ایران اقتصاد ایران