مهر   |  فرهنگی  |  

«تن‌های محجر»؛ فریم‌هایی از دوران تبعید

خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ و ادب: انتشارات خط مقدم، چندی است کتاب «تن‌های محجر» خاطرات آزاده ایرانی حجت‌الاسلام والمسلمین قدمعلی اسحاقیان از دوران جنگ و مجروحیت و اسارت را روانه بازار کرده است. مرضیه کیان خبرنگار و پژوهشگر یادداشتی در بررسی این کتاب نوشته که برای انتشار در اختیار مهر قرار گرفته است. مشروح این یادداشت را در ادامه می خوانیم: «حضور روحانیت در جبهه‌ها بسیار به چشم…

«تن‌های محجر»؛ فریم‌هایی از دوران تبعید

خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ و ادب: انتشارات خط مقدم، چندی است کتاب «تن‌های محجر» خاطرات آزاده ایرانی حجت‌الاسلام والمسلمین قدمعلی اسحاقیان از دوران جنگ و مجروحیت و اسارت را روانه بازار کرده است.

مرضیه کیان خبرنگار و پژوهشگر یادداشتی در بررسی این کتاب نوشته که برای انتشار در اختیار مهر قرار گرفته است.

مشروح این یادداشت را در ادامه می خوانیم:

«حضور روحانیت در جبهه‌ها بسیار به چشم می‌خورد؛ شاید بتوان گفت اگر روحانیون میدان جنگ را میدان جهاد نمی‌دانستند، مردم برای حضور در آن پیشقدم نمی‌شدند و مانند بسیاری از کشورهای جهان، امر دفاع را وظیفه نیروی نظامی می‌دانستند.

روحانیت در تمام بخش‌های جبهه حضور داشتند؛ از حضور در پشتیبانی و خط مقدم گرفته تا امداد رسانی و حوزه‌های دیگر. طی دوران جنگ تحمیلی بر اساس آمار بنیاد شهید، در حوزه شهدای روحانی 2776 شهید وجود دارد. بسیاری از روحانیون نیز در بند اسارت نیروهای بعثی گرفتار شدند و چه بسا به دلیل روحانی بودن‌شان بیشتر از سایر اسرا مورد شکنجه قرار گرفتند.

حجت‌الاسلام قدمعلی اسحاقیان یکی از روحانیونی است که در دوران جنگ 8 ساله، به بند اسارت بعثی‌ها در آمد. کتاب «تن‌های محجر» خاطرات این آزاده ایران یاست که به قلم امیرمحمد عباس‌نژاد نوشته شده است. او برای تدوین این کتاب و شنیدن خاطرات حجت الاسلام اسحاقیان بیش از چهل ساعت گفت و گو انجام داده است. او طی پیاده‌سازی و تدوین اولیه مصاحبه، زمانی که با برخی کمبودها مواجه می‌شد، مجدداً با حجت الاسلام اسحاقیان هم‌صحبت می‌شد تا اطلاعاتش را تکمیل کند.

در کتاب «تن‌های محجر» خاطرات حجت الاسلام اسحاقیان از دوران تحصیل و جنگ و اسارات گرفته تا عضویت در کمیته جست‌وجوی مفقودان و تفحص، همگی بیان شده است.

عباس نژاد نگارش کتاب را با همکاری و نظرات حجت الاسلام شیرازی، نماینده ولی‌فقیه در نیروی قدس و فرزندان او، مرتضی سرهنگی، ساسان ناطق و خانواده راوی به سرانجام رساند.

در بخشی از کتاب با عنوان «تن‌های محجر» که اسم کتاب نیز به همین نام است، آمده: «از بین نرده‌های در فلزی سلول، نور کم‌جانی به داخل می‌آمد. دیگر از بی‌خبری و تنها بودن خسته شده بودم. به هر سختی و هرجوری بود، از نرده‌های یک و نیم‌متری در بالا رفتم و به بیرون سرک کشیدم. یک لامپ کم سوی تقریباً 80 وات در راهرو بود. هرچه تلاش کردم، نتوانستم دستم را به آن برسانم؛ دستانم دیگر توان نداشت و ول شد. دوباره برگشتم کنج سلولم. همه‌اش یاد معاد بودم؛ یعنی حس می‌کردم در قبر هستم. احساس می‌کردم مُرده‌ام. فکر می‌کردم تشییع جنازه تمام شده و مرا توی قبر گذاشته و رفته‌اند.

چند روز بد، موقع دست‌شویی رفتن، از افرادی که در سلول‌های دیگر بودند، اسم پادگان را پرسیدم و فهمیدم اسم اینجا، زندان الرشید است و نزدیک کاظمین است. با این حرف قوت قلب گرفتم. همیشه دوست داشتم اگر اسیر شدم، مرا به زندان‌های بغداد ببرند؛ چون امام موسی کاظم (ع)، سال‌هایی را در آن‌جا گذرانده بود. همین، مرا دلگرم کرد و خدا را شکر کردم.

چند وقتی گذشت. در همین مدت متوجه شدم که سربازها و نگهبان‌ها به سلول ما اسمی دادند و هرموقع می‌خواهند مرا صدا کنند، می‌گویند «السجن… السجن»؛ یعنی زندانی.

این اسم، عجیب به دلم نشسته بود، و از زمانی که به این‌جا آمده بودم، خودم را تنهای تنها در محجر می‌دیدم. آن‌جا، ما حتی اجازه احوال‌پرسی و حرف زدن با دیگر زندانی‌ها را نداشتیم. این کار ممنوع بود و هرکسی از این دستور تخطی می‌کرد، سخت تنبیه می‌شد و نگهبان‌ها او را به قصد کشت می‌زدند. برای همین، روزها و شب‌ها، جز فریاد و ناله بقیه زندانی‌ها، صدای دیگری به گوشم نمی‌رسید.»

حوزه خانواده جنگ   اخبار برگزیده
  

آغاز اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی شرکت‌های بورسی از اول آبانسازمان امور مالیاتی از آغاز اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مؤدیان از اول آبان با صدور صورتحساب الکترونیکی از سوی شرکت های بورسی خبر داد.
ایلنا قانون صدا و سیما ماه 

  

طرح مجلس جهت کنترل اجاره بهای مسکنسخنگوی کمیسیون عمران با بیان اینکه در طرح کنترل اجاره بهای مسکن تلاش می‌شود که نه موجر ضرر کند و نه اینکه به مستجران فشار بیاید ، گفت: در این طرح به منظور جلوگیری از متضرر شدن موجران مشوق‌هایی برای آنها در نظر گرفته شده است.
فردا مجلس شورای اسلامی کمیسیون عمران مجلس مسکن 

  

بزرگترین اقتصاد اتحادیه اروپا در مسیر رکودمحققان موسسه اقتصاد جهانی کیل روز پنجشنبه هشدار دادند که اقتصاد آلمان در سال آینده به سمت کاهش شدید پیش می رود.
ایلنا اقتصاد آلمان گاز 

  

واریز سود سهام عدالت میلیونی به حساب این سهامداران | سهام عدالتی حسابشان را چک کنندطبق مصوبات شورای عالی بورس، بعد از اعمال افزایش سرمایه شرکت‌های غیر بورسی، سود سهام عدالت این شرکت‌ها باید توسط سازمان خصوصی سازی به شرکت سپرده گذاری مرکزی ارسال شود.
مثلث سود سهام عدالت سهام 

  

دستیار کی روش:بازی سنگال و اروگوئه خیلی کمک می کندستیار کی‌روش: بازی مقابل سنگال و اروگوئه ایده خوبی به ما می‌دهد/ ممکن است به تماشای بازی لژیونرهای ایران بروم
خانه فوتبال کارلوس کی روش بازی وام 

  

رئیس کمیته مرز مجلس: هیچ مشکل امنیتی در مرزها وجود نداردرئیس کمیته مرز مجلس از بازدید اعضای این کمیته از مرزهای مهران و خوزستان ظرف همین هفته خبر داد.
فردا مجلس شورای اسلامی خبرنگار شهریار 

  

تصمیم نهایی رئیسی برای افزایش قیمت بنزین | قیمت بنزین گران می شود؟مرتضوی، معاون اجرایی رییس جمهور: تحت هیچ شرایطی آقای رئیس جمهور اجازه افرایش قیمت بنزین را نخواهد داد.
مثلث افزایش قیمت قیمت واردات بنزین 

  

نفت روسیه از طریق مسیرهای پنهان به اتحادیه اروپا می‌رودروزنامه نیکی روز چهارشنبه گزارش داد که طی شش ماه گذشته، ده‌ها کشتی روسیه را ترک کرده و نفت را از کشتی به کشتی دیگر در سواحل یونان انتقال داده‌اند.
ایلنا نفت روسیه بازی 

  

ایران بزرگترین کشور قربانی سلاح شیمیایی در تاریخ معاصر استمعاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه کشورمان با مدیرکل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی آقای فرناندو آریاس ملاقات کرد.
ایلنا ایران درمان تاریخ معاصر 

  

حاشیه سازی جدید برای تضعیف قدرت پرسپولیسشایعه برکناری درویش از پرسپولیس از کجا می‌آید؟
خانه فوتبال باشگاه پرسپولیس پرسپولیس بازی 

  

رکوردشکنی کسری تراز تجاری ترکیهعلیرغم جهش صادرات ترکیه کسری تراز تجاری این کشور در ماه ژوئیه به رقم بی سابقه‌ای رسید.
ایلنا ترکیه اوکراین ماه 

  

ایران با همه طرف‌های عراقی ارتباط دارد اما در تحولات این کشور دخالت نمی‌کندسخنگوی کمیسیون امنیت ملی با اشاره به تحولات اخیر عراق و تاکید بر دوری از خشونت و در پیش گرفتن گفتگوی همه طرف های عراقی، گفت: انتظار داریم هر چه سریعتر و با شکل‌گیری یک روند قانونی در عراق، صلح و ثبات به این کشور بازگردد، امنیت درعراق به توسعه صلح و ثبات در منطقه ما کمک می‌کند.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی 

  

توصیه‌های نماینده ایران در سازمان ملل به طالبان و آمریکانماینده ایران در سازمان ملل گفت: طالبان باید به درخواست‌های مکرر جامعه جهانی برای تشکیل یک دولت فراگیر که جامعه چند قومیتی افغانستان را به درستی نمایندگی کند، پاسخ دهد.
مثلث ایران خودرو ایران جمهوری اسلامی ایران 

  

خبر خوش برای بازنشستگان / واریزی میلیونی به حقوق بازنشستگان از شهریورمدیرعامل سازمان تامین اجتماعی از پرداخت حقوق بازنشستگان بر اساس حکم جدید در این ماه خبر داد.
فردا سازمان تامین اجتماعی تامین اجتماعی ماه 

  

مهاجری:می‌توانیم راه‌های نفوذ استقلال را ببندیممهاجری: فردا بازی نفس‌گیر و سنگینی داریم/ باید استقلال را مدیریت کنیم
خانه فوتبال استقلال ایران خودرو ایران 

  اخبار داغ
  

اقتصادنیوز: شایعه‌ای در بازار سهام پیچیده که با توجه به کاهش نرخ گاز در بازارهای جهانی این احتمال وجود دارد که نرخ خوراک گاز صنایع هم به رقم 4 هزار تومانی برسد که در صورت تائید آن می‌توان برای بازار نور امیدی را متصور بود.
اقتصادنیوز گاز سهام خوراک 

  

شناسایی 166 بیمار جدید کروناییدر شبانه روز گذشته 2 بیمار کرونایی فوت شدند و مجموع جان باختگان به 144 هزار و 471 نفر رسید.
ایلنا وزارت بهداشت 

  

بورس این هفته هم درجا می زند؟ / پیش بینی از بازار سهام در هفته پیش روبورس تهران در آخرین روز کاری هفته، به روند نزولی ادامه داد و شاهد معاملاتی کم‌حجم بودیم. بورس فردا چگونه خواهد بود؟
گسترش بورس تهران سهام صادرات نفت 

  

625 میلیون نفر در جهان کرونا گرفتندبنا بر جدیدترین آمار رسمی همه‌گیری کرونا، مجموع مبتلایان به بیماری کووید-19 در جهان تاکنون به 625 میلیون و 573 هزار و 506 نفر رسیده و مرگ شش میلیون و 557 هزار و 813 بیمار کووید نیز تایید شده است.
برنا مرگ 

  

برگشت قیمت دلار به کانال 32 /خروج افزایشی ها از بازار ؟بررسی هسته مرکزی بازار ارز تهران‌ در دو سه روز اخیر حکایت از چربی سوزی قیمت دلار دارد.قیمت دلار که در اواسط هفته جاری به سقف جدید 33 هزار و 500 تومان هم رسیده بود در ادامه معاملات هفته به سمت پایین حرکت کرد و اصلاح شد.
گسترش قیمت دلار ارز 

  

بورس نیمه اول سال 1401 را چطور به پایان رساند؟/ رکود در این بازار ادامه داردبسیاری از قیمت‌ سهام در نقاط جذابی قرار دارند و بازار سرمایه مستعد رشد است اما باید دید مشوق‌های دولت می‌تواند باز هم به کمک بازار سرمایه بیاید یا بازار درگیر رکود حداقل 6ماهه دیگر خواهد شد؟
گسترش ایران اوکراین گرانی 

  

اقتصادنیوز: در مجموع کل هفته اخیر هزار و 555 میلیارد تومان سرمایه حقیقی از بازار سهام خارج شد و میانگین روزانه خروج پول حقیقی 388 میلیارد تومان بود که نسبت به هفته پیش رشد 66 درصد داشته است.
اقتصادنیوز پول سرمایه سهام 

  

اقتصادنیوز: میانگین ارزش معاملات خرد بورس در هفته اخیر 2 هزار و 124 میلیارد تومان بود که نسبت به رقم 2 هزار و 314 میلیاردی هفته پیشین، افت 8 درصدی داشته است.
اقتصادنیوز 

  

قیمت سکه عصر پنجشنبه | قیمت سکه 100 هزار تومان ریختقیمت هر قطعه سکه طرح جدید امروز (پنجشنبه، 14 مهرماه) با کاهش 100 هزار تومانی نسبت به روز سه‌شنبه هفته جاری با نرخ 15 میلیون و 100 هزار تومان معامله شد.
فردا قیمت بهار ایران خودرو 

  

بنا بر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته 165 بیمار کووید 19 در کشور شناسایی شدند و متاسفانه در این بازه زمانی، سه بیمار نیز به دلیل این بیماری جان باختند.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت 

  

آمار کرونا امروز 14 مهر در ایران / شناسایی 165 بیمار جدیدبنا بر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته 165 بیمار کووید 19 در کشور شناسایی شدند و متاسفانه در این بازه زمانی، سه بیمار نیز به دلیل این بیماری جان باختند.
نامه نیوز ایران خودرو خودرو ایران 

  

اقتصادنیوز : در بازار امروز قیمت سکه عقب نشینی کرد.
اقتصادنیوز دلار قیمت 

  

اقتصادنیوز: قیمت دلار امروز مسیر نزول را دنبال کرد .
اقتصادنیوز قیمت دلار یورو