معرفی بهترین غذاهای جایگزین گوشت

شما باید اطمینان حاصل کنید که وعده های غذایی متعادل می خورید و مواد مغذی کلیدی را دریافت می کنید که گاهی ممکن است برای گیاهخواران کم باشد، مانند ویتامین B12 ، آهن و امگا 3.

معرفی بهترین غذاهای جایگزین گوشت

جایگزین گوشت یا شبه گوشت غذایی است که ممکن است طعم ، بافت یا ظاهری شبیه به گوشت داشته باشد اما فاقد گوشت باشد. به دلایل مختلف افراد از شبه گوشت استفاده می کنند. برخی از افراد به دلایل اخلاقی یا به دلیل سایر اعتقادات شخصی ، ترجیح می دهند که اصلاً گوشت نخورند. دیگران ممکن است به دلایل بهداشتی جایگزین گوشت را انتخاب کنند.

گوشت در برخی افراد می تواند علائم گوارشی مانند اسهال یا یبوست ایجاد کند. در حقیقت ، برخی شواهد نشان می دهد که خوردن گوشت قرمز می تواند خطر ابتلا به بیماری گوارشی به نام دیورتیکولیت را افزایش دهد.

دلیل انتخاب شبه گوشت هرچه باشد، دانستن اینکه کدام یک از مواد مغذی مورد نیاز شخص را تأمین می کند ، امری حیاتی است. در این مقاله با انواع جایگزین های گوشت و محتوای غذایی آنها آشنا شوید.

جایگزین های محبوب گوشت

در زیر برخی از غذاها و محصولاتی که مردم به جای گوشت استفاده می کنند، چه برای بافت ، چه طعم و چه مواد مغذی اضافه شده ، ذکر شده است.

• توفو

توفو سرشار از پروتئین و جایگزین سالم گوشت است. توفو ، شیر سویای غلیظ شده ای است که تولیدکنندگان آن را به بلوک های مختلف با استحکام فشار می دهند ، مانند نحوه درست کردن پنیر. توفو منبع خوبی از پروتئین است و شامل تمام اسیدهای آمینه ضروری شخص برای سلامتی است.

توفو همچنین چند منظوره است و عطر و طعم بسیار ملایمی دارد ، بنابراین افراد می توانند آنها را مزه دار کنند تا عطر و طعم دلخواه را به آن بدهند. برخی افراد از آن به عنوان جایگزین تخم مرغ استفاده می کنند و یا آن را در غذاهای گرم مانند سوپ و سیب زمینی سرخ کرده مخلوط می کنند.

بسیاری از شرکت ها توفو تولید و عرضه می کنند ، بنابراین محتوای تغذیه ای ممکن است بین محصولات متفاوت باشد.

به طور معمول ، 1 فنجان توفو حاوی:

- کالری: 188.4

- پروتئین: 20 گرم 

- چربی: 11.86 گرم

- کلسیم: 868 میلی گرم 

- آهن: 13.3 میلی گرم

- فیبر: 0.444 گرم

طبق برخی تحقیقات سال 2016 ، 82٪ از مزارع سویا در جهان دارای ارگانیسم های اصلاح شده ژنتیکی یا GMO هستند.

• تمپه

تمپه جایگزین گوشت سنتی سویای اندونزیایی است. چند تفاوت اساسی با توفو دارد.

تولیدکنندگان از کل سویا و نه شیر سویا استفاده می کنند. تمپه بافت خشک تری دارد و برخی از محصولات تمپه حاوی مخلوطی از لوبیا یا غلات دیگر است.

از آنجا که تمپه حاوی کل سویا است ، ممکن است حاوی فیبر و پروتئین بیشتری نسبت به توفو باشد. همچنین در نتیجه فرآیند تخمیر حاوی پروبیوتیک های دوستدار روده است.

تمپه ممکن است از قابلیت انعطاف پذیری مشابه توفو برخوردار نباشد ، زیرا طعم آن قوی تر است. مردم می توانند تمپه را سس کرده یا سرخ کنند و آن را به سالادها یا ساندویچ ها اضافه کنند. همچنین استفاده از آن به عنوان جایگزین گوشت کباب مناسب است.

یک فنجان تمپه حاوی:

- کالری: 319

- پروتئین: 33.7 گرم

- چربی: 17.9 گرم

- کلسیم: 184 میلی گرم

- آهن: 48/4 میلی گرم

تمپه همچنین منبع خوبی از منیزیم و ویتامین B-6 است.

• سیتان

سیتان از گلوتن گندم است. در فرآیند تولید ، معمولاً با شستشو با آب ، نشاسته را از گندم خارج می کند. این فرآیند یک ماده غذایی پروتئین متراکم را پشت سر می گذارد که بافتی شبیه مرغ و طعم ملایم دارد. (بیشتر بخوانید: دستور تهیه سیتان وگان)

اگرچه مقوی است اما برای افرادی که بیماری سلیاک دارند بی خطر نیست و برای افرادی که رژیم غذایی فاقد گلوتن را دنبال می کنند مناسب نیست. برخی از محصولات سیتان حاوی مواد دیگری مانند حبوبات یا چاشنی ها هستند.

یک وعده 4 اونسی سیتان شامل:

- کالری: 140

- پروتئین: 28 گرم

- چربی: 2 گرم

سیتان سرشار از ریبوفلاوین ، نیاسین و ویتامین B-6 است ، اما حاوی کلسیم یا آهن نیست.

• پروتئین بافت دار گیاهی 

پروتئین بافت دار گیاهی(TVP) محصول جانبی نتیجه روغن سویا است. برخی افراد آن را آرد سویا بدون چربی می نامند. تولیدکنندگان با جداسازی پروتئین سویا از چربی با استفاده از یک فرآیند حرارت بالا TVP را تولید می کنند و در نتیجه محصولی شبیه کشک تولید می کنند که دارای پروتئین زیادی است.

TVP بدون آب است ، بنابراین فرد باید آن را در آب گرم خیس کند تا پخته شود. بافت آن هنگام پخته شدن شبیه گوشت چرخ شده است.

یک وعده 1 فنجانی (خشک) TVP شامل:

- کالری: 222

- پروتئین: 35 گرم

- چربی: 0.83 گرم

- کلسیم: 164 میلی گرم

- آهن: 28/6 میلی گرم

- فیبر: 11.9 گرم

از آنجا که TVP از سویا تهیه می شود ، حاوی کلیه اسیدهای آمینه ضروری است. همچنین منبع خوبی از منیزیم و برخی ویتامین های گروه B است.

• قارچ

وقتی طعم گوشت را می خواهید، قارچ ها گزینه خوبی هستند. عطر و طعم آنها غنی ، خاکی و گوشتی است. آنها سالم و سیرکننده هستند و می توانند گوشت را در هر دستور العمل جایگزین کنند.

• بادمجان

وقتی کسی گیاهخوار می شود ، بادمجان احتمالاً اولین سبزیجاتی است که به ذهن شما خطور می کند. بادمجان طعم گوشتی غنی و بسیار متنوع است. 

غذاهای گیاهی غنی از پروتئین

برخی غذاهای کامل مانند لوبیا ، عدس ، نخود و قارچ حاوی پروتئین هستند و یا دارای بافتی گوشتی هستند و می توانند به عنوان جایگزین های گوشت به خوبی عمل کنند. تولیدکنندگان مواد غذایی اغلب این نوع مواد غذایی را در محصولات گیاهی خود قرار می دهند.

فرد می تواند در وعده های غذایی خود از لوبیا و قارچ برای تغذیه بیشتر و احساس سیری بیشتر استفاده کند. از آنجایی که غذاهای گیاهی غالباً به ازای هر پوند نسبت به گوشت هزینه کمتری دارند ، این امر همچنین می تواند هزینه کلی وعده غذایی را کاهش دهد.

به عنوان مثال ، مردم می توانند به جای گوشت از لوبیای سیاه یا قارچ برای کاهش هزینه ها ، کاهش کلسترول و افزایش مصرف سبزیجات استفاده کنند.

با این حال ، فقط چند غذای گیاهی (از جمله گندم سیاه ، کینوا و سویا) حاوی تمام اسیدهای آمینه ضروری هستند. گیاهخواران و وگان ها برای دریافت تمام اسیدهای آمینه ضروری باید سعی کنند انواع غذاهای گیاهی را بخورند.

نحوه انتخاب جایگزین گوشت

جایگزین های گوشت موجود در فروشگاه ها ممکن است همیشه وگان نباشند.

برخی از جایگزین های گوشت خریداری شده در فروشگاه ها ، مانند برگرهای گیاهی یا "ناگت مرغ" ، می توانند حاوی مواد حیوانی از جمله تخم مرغ و پنیر باشند.

گیاهخواران همیشه باید برچسب را بررسی کنند تا مطمئن شوند کالا عاری از محصولات حیوانی است.

برخی از جایگزین های گوشت منابع خوبی از پروتئین ، ماده مغذی لازم برای بدن انسان هستند. تحقیقات نشان می دهد که پروتئین همچنین به فرد کمک می کند تا برای مدت طولانی تری احساس سیری کند و خطر پرخوری را کاهش دهد.

هر کسی که احساس کند پروتئین کافی در رژیم غذایی خود دریافت نمی کند ، ممکن است مایل باشد که جایگزینهای گوشت غنی از پروتئین بیشتری داشته باشد.

برخی از جایگزین های گوشت حاوی ویتامین ها و مواد مغذی اضافه شده هستند که ممکن است در رژیم گیاهخواری یا وگان وجود نداشته باشد ، مانند آهن ، روی و ویتامین B-12. انتخاب محصولاتی که این مواد مغذی را در خود جای دهند می تواند رژیم متعادل را در افرادی که گوشت نمی خورند ، حفظ کند.

آیا جایگزین های گوشت از گوشت سالم ترند؟

جایگزین های گوشت می توانند جایگزین مفیدی برای گوشت باشند ، اما به محصول خاص ، نحوه تهیه فرد و مقایسه آن با گوشت بستگی دارد.

به عنوان مثال ، خوردن جایگزینهای گوشتی که سرشار از شکر ، نمک ، چربی های اشباع شده یا مواد فرآوری شده هستند ، ممکن است بهتر از خوردن ماهی یا سینه مرغ ارگانیک نباشد.

برعکس ، خوردن مقدار زیادی گوشت نمکی فرآوری شده ممکن است بهتر از خوردن جایگزین گوشت طبیعی نباشد. گوشت ها منابع غنی پروتئین هستند و حاوی کلیه اسیدهای آمینه ضروری هستند. آنها همچنین حاوی آهن و ویتامین B-12 هستند که بسیاری از غذاهای گیاهی فاقد آن هستند.

با این حال ، گوشت فاقد فیبر است و ممکن است حاوی کلسترول و چربی اشباع باشد. انستیتوی تحقیقات سرطان آمریکا می گوید که خوردن بیش از 18 اونس گوشت قرمز در هفته خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد.

همچنین ، انجمن قلب آمریکا (AHA) پیشنهاد می کند که خوردن مقداری گوشت خوب است و ممکن است مفید باشد ، ماهی حاوی چربی های امگا 3 سالم برای قلب است. با این حال ، آنها همچنین پیشنهاد می کنند که افراد مصرف گوشت های فرآوری شده مانند بیکن ، سوسیس و گوشت های سرشار از چربی های اشباع شده را به حداقل برسانند.

فرادی که از رژیم گیاهخواری یا وگان پیروی نمی کنند ممکن است دریابند که جایگزینی شبه گوشت هم از نظر سلامتی و هم از نظر محیط زیست سالم است.

به عنوان مثال یک مطالعه نشان داد که مصرف بیشتر گوشت قرمز و فرآوری شده منجر به افزایش انتشار CO2 می شود که برای محیط زیست مضر است.

مواد مغذی موجود در گوشت

افرادی که مقداری گوشت می خورند ممکن است بخواهند مواد مغذی موجود در جایگزین های گوشت را با مواد مشابه گوشت مقایسه کنند. موارد زیر برخی از مواد مغذی موجود در گوشت های رایج و ماهی ها است.

یک وعده 4 اونس گوشت گاو چرخ شده حاوی:

- کالری: 290

- پروتئین: 19 گرم

- چربی: 23 گرم

- کلسیم: 20.2 میلی گرم

- آهن: 1.8 میلی گرم

نیمی از سینه مرغ بدون پوست متوسط شامل:

- کالری: 198

- پروتئین: 37.2 گرم

- چربی: 4.66 گرم

- کلسیم: 8.4 میلی گرم

- آهن: 0.552 میلی گرم

یک فیله ماهی سالمون حاوی:

- کالری: 363

- پروتئین: 58.6 گرم

- چربی: 12.6 گرم

- کلسیم: 4/20 میلی گرم

- آهن: 1.09 میلی گرم

برای پایین نگه داشتن کالری و چربی ، از سرخ کردن و افزودن روغن خودداری کنید. در عوض ، سعی کنید گوشت ها را پخته یا کباب کنید.

خلاصه

گزینه های گوشت به طور گسترده در دسترس هستند و می توانند راهی سالم برای دریافت پروتئین و سایر مواد مغذی بدون خوردن گوشت باشند.

بسیاری از آنها برای گیاهخواران و وگانها مناسب است، اما همچنین می تواند گزینه مناسبی برای افرادی باشد که گوشت می خورند اما به دلایل بهداشتی یا زیست محیطی بدنبال کاهش آن هستند.

کلید هر رژیم غذایی سالم انتخاب انواع مواد غذایی کامل غنی از مواد مغذی است و حتماً به اندازه کافی پروتئین ، فیبر ، ویتامین ها و مواد معدنی داشته باشید.

 

منبع: دنیای اقتصاد

گوشت مواد غذایی رژیم غذایی   اخبار برگزیده
  

رونمایی از تیم فرهاد، مدل 1400 | ترکیب استقلال در فصل جدیداستقلال امروز در نخستین دیدار خود از بیست و یکمین دوره رقابت های لیگ برتر، به مصاف هوادار می رود تا از تیم جدید فرهاد مجیدی رسما رونمایی شود.
خانه فوتبال بازار خودرو بازی فرهاد مجیدی 

  

کدام استان‌ها با روند افزایشی کرونا مواجه هستند؟معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه روند افزایشی مختصری در موارد بروز کرونا در چهار استان دیده شده، گفت: البته این روند افزایشی مختصر به معنای پیک ششم کرونا نیست.
۵۵ آنلاین درمان وزارت بهداشت 

  

قالیباف: کارمندان اداری در لایحه رتبه‌بندی معلمان اضافه نشوندرئیس مجلس درواکنش به پیشنهادات متعدد نمایندگان برای اصلاح لایحه رتبه بندی گفت: لایحه دولت مربوط به رتبه بندی معلمان است، مسائل بخش‌های اداری و کارمندی در مسیر قانون خدمات کشوری بررسی می‌شود.
فردا مجلس شورای اسلامی کمیسیون فرهنگی مجلس دولت 

  

تیم های ذوب آهن و استقلال به خاطر داشتن 3 و 4 بازیکن در تیم امید فعلا درخواستی برای تاخیر در زمان برگزاری بازی هفته دوم خود به سازمان لیگ ارایه ندادند.
ورزش۳ استقلال بازی 

  

سه عامل جدید برای صعود قیمت دلار/سرگیجه معامله گران در بازاربخشی از فعالان بازار اعتقاد دارند در صورتی که در روز جاری حواله درهم به بالای سطح 7 هزار و 500 تومان برود، خریداران ارزی قدرت خواهند گرفت و در غیر این صورت، قیمت دلار می تواند به سوی حمایت 27 هزار و 150 تومان بار دیگر حرکت کند.
اقتصادنیوز قیمت دلار سرگیجه 

  

بازگو کردن مرثیه جدایی هفده شهر قفقازی ایرانمحمدجعفر محمدزاده، نویسنده و پژوهشگر در یادداشتی درباره قفقاز نوشته است: هیچ‌گاه پیشینه و فرهنگ ایرانی ازقفقاز زدوده نخواهد شد و این حقیقت نباید از یادها برود و بر نویسندگان و اهل قلم است که مرثیه جدایی هفده شهر قفقازی ایران را بازگو کنند.
ایبنا ایران نویسنده قفقاز 

  

نسخه اصلاح شده واکسن آسترازنکا برای مقابله با دلتا تولید می شود به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایندپندنت، پژوهش‌های اولیه توسط اعضای گروه پروفسور سارا گیلبرت در دانشگاه آکسفورد آ غاز شده است. این گروه از محققان قبلاً در توسعه واکسن آسترازنکا نیز فعالیت کرده بودند. با توجه به تأثیرگذاری واکسن اولیه محققان آکسفورد در جلوگیری از بستری شدن و مرگ بیماران مبتلا به کووید 19، توسعه دهندگان آن به طور احتیاطی ساخت واکسنی برای مقابله با سویه دلتا را…
مهر تولید پژوهش فناوری 

  

طرحی که فشار اقتصادی به مردم را بالا می‌برد!دولت در حالی خبر اولیه برای حذف ارز دولتی را مطرح کرده که قیمت ارز سامانه نیما تا ارز دولتی 5 برابر است و تورم عمومی هم بسیار بالاست و این طرح می تواند فشار اقتصادی بر مردم را تشدید کند.
گسترش ایران تهران دانشگاه تهران 

  

نحوه مراجعه برای تزریق دُز سوم واکسن کروناافرادی که شش ماه از دریافت نوبت دوم واکسنشان گذشته باشد می‌توانند به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنند و سپس این امکان در سامانه ما فراهم است تا دُز سوم را ثبت کنند.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت درمان سالمندان 

  

موضوع مذاکرات ایران و اروپا در بروکسل چیست؟سخنگوی وزارت خارجه:مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا در بروکسل توافقی دوسویه بوده است
فردا ایران وین وزارت خارجه 

  

نامه کنایه آمیز لاریجانی به سخنگوی شورا: به کسی ظلم نکنید، حتی به‌نحو ایهامعلی لاریجانی به صحبت‌های اخیر سخن‌گوی شورای نگهبان واکنش نشان داد و نوشت: از ابتدای خدمت در نظام اسلامی، مراقب باشید در بیان و عمل خود به کسی ظلم نکنید، حتی به‌نحو ایهام.
نامه نیوز علی لاریجانی شورای نگهبان دولت 

  

جزئیات شرط ایران برای آمریکا | پشت پرده گفت‌وگو محرمانه ایران با عربستانفارس/ سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا در بروکسل توافقی دوسویه بوده است، فضای گفتگوها با عربستان را محترمانه و جدی قلمداد کرد و خبر دوویچه وله مبنی بر سفر هیأتی از عربستان به ایران را تأیید نکرد.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و عربستان 

  

پیشنهاد افزایش 20 درصدی قیمت خودرو برای حذف دلالان بازارنماینده مردم سقز و بانه در مجلس با اشاره به کمبود عرضه در بازار خودرو از نحوه عرضه خودروی داخلی انتقاد کرد و گفت: شنیده‌ها حاکی از آن است که بعضی افراد شرط نداشتن پلاک فعال برای خرید خودرو را دور می‌زنند و سوء استفاده می‌کنند.
اقتصادنیوز قیمت خودرو بازار خودرو 

  

واکنش تند علی لاریجانی به صحبت‌های سخن‌گوی شورای نگهبانعلی لاریجانی با انتشار این پست در صفحه اینستاگرامش به صحبت‌های اخیر عضو حقوق‌دان و سخنگوی شورای نگهبان، هادی طحان نظیف، واکنش نشان داده است.
مثلث علی لاریجانی شورای نگهبان قیمت 

  اخبار داغ
  

ترمز رشد قیمت خودرو کشیده شد + جدولاقتصادنیوز: امروز 28 مهر 1400 بالاخره ترمز رشد قیمتدر بازار خودروهای پرتیراژ ایران‌خودروکشیده شد و قیمت‌ها تغییر نداشتند.
اقتصادنیوز قیمت خودرو جدول 

  

قیمت دلار امروز چهارشنبه 1400/07/28 کاهش قیمت دلارقیمت دلار در بازار ارز بر خلاف روز قبل کاهش را تجربه کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار ارز 

  

پایان نزولی هفته / بورس از نیمه کانال پائین افتاداقتصادنیوز: امروز 28 مهر 1400 شاخص کل بورس از نیمه کانال 1.4 میلیونی عقب نشست.
اقتصادنیوز شاخص 

  

آغاز تزریق دز سوم واکسن کرونا در چیندر چارچوب برنامه پیشگیری و کنترل کرونا شورای دولتی چین، تزریق دز سوم یا تقویت کننده در میان افراد بالای 18 سال چین آغاز شد.
۵۵ آنلاین چین تلویزیون ویروس 

  

هشدار درباره خطر طغیان آنفلوانزا در صورت برداشتن محدودیت‌های کروناییناجی گفت: تا 13 اکتبر، بیش از 238 میلیون مورد اثبات شده آزمایشگاهی کووید 19 در سراسر جهان شناسایی شده است که از این تعداد حدود 4 میلیون مرگ اتفاق افتاده است و تا الان بیش از 6 میلیارد و سیصد میلیون دوز واکسن در سراسر جهان تزریق شده است.
اقتصادنیوز آنفلوانزا مرگ 

  

ابلاغیه مهم بورسی مخبر درباره فروش املاکبا صدور بخشنامه تامین منابع مالی دولت از طریق فروش اموال و املاک مازاد در بورس کالا توسط معاون اول رئیس جمهور ، دولت رسما" وارد این حوزه شد.
گسترش دولت شهرسازی وزارت راه و شهرسازی 

  

این بحران جهانی به جان بورس ایران افتادبازار سرمایه روند نسبتا متعادلی را با شروع مثبت در اول هفته و پایانی منفی در انتهای آن تجربه کرد.
گسترش بورس کالا ایران سرمایه 

  

نوعی جدید از سفته‌بازی در بورسسفته بازی یک اصطلاح رایج در بازارهای مالی از جمله بازار سرمایه است. شاید این اصطلاح به گوش شما هم خورده باشد.
گسترش بازی ایران خودرو بندرعباس 

  

26 میلیون و 806 هزار و 374 نفر دُز دوم واکسن کرونا را زدندمجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به 76 میلیون و 517 هزار و 781 دُز رسید.
اقتصادنیوز 

  

واردات آخرین محموله های واکسن کرونا توسط هلال احمر تا اوایل آبان محمدحسین قوسیان مقدم در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص آخرین وضعیت وادارت واکسن به کشور توسط هلال احمر گفت: در اوایل مهرماه 12 میلیون دوز واکسن توسط هلال احمر وارد کشور شد و مجموعاً تا امروز تعداد واکسن‌های وارداتی از سوی هلال احمر به 30 میلیون دوز رسیده است. وی در پاسخ به این سوال که سقف واردات واکسن از سوی هلال احمر چه میزان خواهد بود عنوان کرد: بر اساس آخرین درخواست‌هایی که به…
مهر واردات هلال احمر خبرنگار 

  

آیا واکسن کرونا مهران غفوران را راهی بیمارستان کرد؟مهران غفوریان که سر صحنه یکی از پروژه‌های شبکه نمایش خانگی دچار ایست قلبی شده بود، پس از پشت سر گذاشتن عمل قلب باز دوران نقاهت را می‌گذراند.
گسترش بیمارستان شبکه نمایش خانگی فضای مجازی 

  

محمد صالحی‌آرام بر اثر کرونا در رومانی درگذشتمحمد صالحی‌آرام، روزنامه‌نگار، شاعر، طنزپرداز و نویسنده کتاب «مشکل حکایتی ست» بر اثر ابتلا به بیماری کرونا درگذشت.
ایبنا رومانی روزنامه شاعر 

  

آمار کرونا امروز 28 مهر/ کاهش شمار فوتی ها و مبتلایان کرونا در کشور/ مرگ 162 نفرطی شبانه روز گذشته 11هزار و 770 بیمار جدید کووید 19 در کشور شناسایی شدند و 162 تن نیز جان خود را از دست دادند. آمار امروز کرونا در مقایسه با آمار روز گذشته کاهش شمار مبتلایان و فوتی ها در کشور را نشان می دهد.
اقتصادنیوز مرگ 

  

خطر طغیان آنفلوانزا در صورت برداشتن محدودیت‌های کرونایی به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا ناجی با بیان با اینکه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک در دوران شیوع کرونا، میزان انتقال ویروس‌های تنفسی کاهش یافته است، اظهار کرد: البته اگر همچنان پروتکل‌های بهداشتی که برای کووید 19 رعایت می‌شود را ادامه دهیم، واکسن آنفلوانزا را هم بزنیم، ممکن است آنفلوانزا همچنان در فصل آینده نیز کاهش یابد. وی با بیان اینکه در…
مهر آنفلوانزا خانواده ویروس 

  

آمارجدید کرونا در ایران (28 مهرماه) + جدولوزارت بهداشت در اطلاعیه ای آمار مبتلایان و قربانیان کرونا در شبانه روز اخیر را اعلام کرد.
گسترش ایران جدول وزارت بهداشت