سفره مردم با خلق پول کوچک شده است

تیمور رحمانی، کارشناسان اقتصادی معتقدند ریشه تورم در ایران ناشی از کاهش بهره وری تولید، خلق پول توسط دولت و حمایت از بخش خصوصی ناکارآمد و تحریم است.

سفره مردم با خلق پول کوچک شده است

اعتمادآنلاین| معاون اقتصادی مرکز آمار ایران در ارتباط اینترنتی با برنامه تیتر امشب شنبه شب شبکه خبر، گفت: عمده افزایش قیمت‌ها در دی گذشته مربوط به میوه و تره بار، دخانیات، حمل و نقل و مسافرت‌ها بوده است.

 

ایوب فرامرزی افزود: عمده تورم ماهانه در گروه خوراکی‌ها بوده است و در ماه گذشته شاهد 5.2 درصد تورم در بخش خوراکی‌ها بودیم.

 

وی تورم نقطه به نقطه را مربوط به خوراکی‌های وابسته به واردات اعلام کرد و افزود: تورم نقطه‌ای در بهمن 99 معادل 48.2 درصد و بیشترین تورم نقطه‌ای مربوط به موز با 200 درصد (دو برابر) افزایش و کمترین آن مربوط به تخم مرغ و تجهیزات رایانه‌ای با 130 و 100 درصد افزایش بوده و تورم نقطه‌ای گروه عمده خوراکی‌ها هم به 66.8 درصد رسیده است.

 

معاون اقتصادی مرکز آمار ایران همچنین بیشترین نرخ تورم سالانه (12 ماهه) را باز هم مربوط به گروه‌های خوراکی و مصرفی مردم اعلام کرد.

 

رقابت دولت، بانک مرکزی و بخش خصوصی در خلق پول!

 

تیمور رحمانی کارشناس اقتصادی، نرخ تورم را مرتبط با ارزش کالای سبد خانواده‌ها اعلام کرد و گفت: نوع کالا و وزن آن‌ها نزدیک به 36 درصد تورم را به خود اختصاص می‌دهد.

 

وی با قرائت سروده استاد سخن حضرت سعدی "چو دخلت نیست خرج آهسته‌تر کن" افزود: پیش از این تنها دولت و بانک مرکزی با خلق پول سعی می‌کرد کسری بودجه را تأمین کند و موجب تورم می‌شد و هم اکنون بخش خصوصی نیز همین کار را می‌کند.

 

این کارشناس اقتصادی حمایت بی مورد از برخی از شرکت‌ها و صنایع ناکارآمد و زیان ده از عوامل افزایش تورم است و همچنین بانک‌های خصوصی بعنوان یکی از بخش‌های بخش خصوصی نیز خلق نقدینگی می‌کنند و در دریافت مالیات‌های تورمی با دولت شریکند.

 

مشکلات را با خلق پول رفع می‌کنند!

 

وی افزود: خلق پول توسط بخش خصوصی، حمایت از بخش ناکارآمد در اقتصاد بخش خصوصی است.

 

این کارشناس اقتصادی اظهار داشت: متوسط تورم از سال 68 تاکنون 22 درصد بوده است و اقتصاد کشور ما یادگرفته مشکل خود را با خلق پول رفع کند.

 

ریشه تورم بهره وری پایین تولید است / «خلق پول» سفره مردم را کوچک کرده است

 

در این برنامه، صمد عزیزنژاد کارشناس اقتصادی نیز با بیان اینکه بحث گرانی از تورم جداست گفت: در تورم میانگین ارقامی استفاده می‌شود که در سبد غذایی اهمیت و ارزش دارد و می‌توان محاسبه تورم را برای دهک‌های مختلف، مجزا محاسبه کرد.

 

وی افزود: در کشور ما شناسایی درآمد سخت است و مرکز آمار ایران نرخ تورم را بر اساس سبد غذایی مشترک برای تمام کشور محاسبه می‌کند.

 

عزیزنژاد ریشه تورم را ناشی از دو مقوله تحریم و بهره وری تولید اعلام کرد و گفت: بین 30 تا 35 درصد ریشه تورم مربوط به شوک تحریم‌هاست و حدود 60 تا 65 درصد هم مربوط به بهره وری پایین تولید است.

 

وی با بیان اینکه زمانی که تورم با خلق پول (چه خصوصی و چه دولتی) زیاد می‌شود کل مردم هزینه اضافه پرداخت می‌کنند، اما بخش خاصی استفاده می‌کند.

 

این کارشناس اقتصادی افزود: علت اصلی تورم‌های ساختاری فارغ از شوک‌های مقطعی ناشی از تحریم؛ حکمرانی نامناسب است یعنی کسی را بابت خلق پول مواخذه نمی‌کنند.

 

وی با بیان اینکه «تورم یعنی پول از جیب مردم برداشتن است» گفت: «خلق پول» حل مشکل مقطعی است که موجب کوچک شدنِ سفره مردم می‌شود.

 

منبع: مهر

بانک مرکزی بانک پول   اخبار برگزیده
  

بایدن با مجموعه‌ای از بحران‌ها مواجه است/ رئیس‌جمهور جدید آمریکا اشتیاق خود برای بازگشت به برجام را نشان داده است/ گذاشتن پیش شرط مانعی برای مذاکره استاستاد روابط بین‌الملل گفت: دولت جدید آمریکا اشتیاق خود را نشان داده است و تاکید کرده که می‌خواهد مذاکرات را برای بازگشتن به توافق هسته‌ای آغاز کند.
ایلنا ایران ایران و آمریکا هسته ای 

  

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : یه گزارش نامه نیوز، محمود احمدی‌نژاد روز یکشنبه 17 اسفند 1399 با ارسال دو نامه جداگانه خطاب به پاپ فرانسیس رهبر مسیحیان کاتولیک جهان و آیت‌الله العظمی سیستانی مرجع عالیقدر مسلمانان، از ملاقات و گفت‌و‌گوی اخیر این دو رهبر عالی مقام دینی با یکدیگر ابراز خرسندی کرد و از شخصیت‌های دینی، نخبگان، آزادی‌خواهان، عدالت‌طلبان و صلح‌جویان جهان…
نامه نیوز احمدی نژاد سود نخبگان 

  

احمدی نژاد به دنبال تخریب کدام چهره سیاسی بود؟سلیمی نمین گفت: احمدی نژاد تلاش زیادی کرد که لاریجانی را تخریب کند و این تخریب را هم به دست برخی از نیروهای اصولگرا صورت داد.
گسترش احمدی نژاد عباس سلیمی نمین شورای نگهبان 

  

آمریکا: منتظر پیشنهادی سازنده از طرف ایران هستیمسخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به اینکه کشورش پیشنهاد حضور در نشستی با حضور طرف‌های برجام را داده گفت که واشنگتن منتظر «پیشنهادی سازنده» از طرف ایران است.
مثلث سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای امنیت سازمان ملل 

  

خبر بد درباره فروش میوه در کشورآمارها هم مهر تائیدی است از فشار اقتصادی روی شانه‌های مردم. بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران نرخ تورم کل کشور بهمن ماه سال 99 بیش از 34 درصد بود.
مستقل‌آنلاین فروشنده مرکز آمار ایران ایران 

  

پشت پرده شادی گل ستاره استقلالمرادی اعلام کرد که برای عقد قرارداد با استقلال تنها به 20 ثانیه زمان نیاز داشته است.
خانه فوتبال شادی ستاره استقلال 

  

افزایش 25درصدی حقوق تا سقف 10 میلیون است/ اختصاص 50 هزار میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال در مناطق محروم در بودجه سال 1400/ پرداخت مالیات‌ها باید بر اساس عدالت باشدیک عضو کمیسیون تلفیق به بررسی ابعاد مختلف مصوبه بودجه سال 1400 و نقاط قوت آن پرداخت و با بیان اینکه افزایش 25درصدی حقوق دارای سقف است، گفت: معتقدم در پرداخت دستمزد نباید تبعیضی صورت بگیرد و همه باید بر اساس یک مبنا باشد.
ایلنا افزایش قیمت تامین اجتماعی بیمارستان 

  

تفاوت قیمت نوبرانه چند خودرو مدل 1400 با 99 در بازارقیمت برخی خودروها که در یکی دو هفته اخیر با مدل 1400 تحویل شده اند در بازار مشخص شده است.
خودروتک قیمت خودرو پژو 

  

سیدحسن خمینی می‌تواند رئیس‌جمهور باشد؟درباره سید‌حسن خمینی قصه متفاوت است. ایشان فاقد تجربه اجرائی کلان در سطح حکومت هستند اما او به لحاظ ظرفیت فکری و عقبه اجتماعی و سیاسی‌ای که دارد و حمایت گسترده‌ای که می‌تواند از جانب نیرو‌های توانمند از ایشان صورت بگیرد و همچنین با ملاحظه توان بسیج‌کننده‌ای که در جامعه دارد، می‌تواند در نبود آقای خاتمی یکی از چهره‌های مثبت و مؤثر در انتخابات باشد
فردا سید حسن خمینی انقلاب اسلامی ایران رئیس جمهور 

  

2 شرط کاندیدای نظامی انتخابات 1400 برای رابطه با آمریکا /نمی شود دور کشور دیوار کشیدسردار دهقان کاندیدای انتخابات 1400 به خبرگزاری ایسنا گفت: شاید زمانی می شد دور کشور دیوار کشید و فرکانس ها را کنترل کرد تا تنها یک صدا ارسال شود ولی الان چنین امری غیرممکن است.
اقتصادنیوز 

  

قیمت خودرو در 1400 کاهش می یابد؟ عوامل موثر بر جهت گیری بازار خودروبازار خودرو در حالی روزهای نسبتا آرام و کم مشتری را سپری می کند که ایجاد اطمینان نسبت به این بازار برای خریداران و فروشندگان نیازمند برنامه ریزی دقیق در خصوص میزان تولید و عرضه خودروسازان است...
خودروتک قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

چگونگی پذیرش بیمار در بیمارستان‌های دولتی با حذف دفترچه بیمه تامین اجتماعیرئیس بیمارستان سینا درباره حذف دفترچه بیمه تامین اجتماعی و اقدامات انجام شده در این بیمارستان در جهت نسخه نویسی الکترونیک، گفت: هنوز فرایند نوشتار مکتوب نسخ وجود دارد، زیرا زیرساخت‌های پیچیده‌تری لازم است که شاید در مراکز تامین اجتماعی وجود داشته باشد ولی ما در عمل نسخ را در سرنسخه بیمارستانی می‌نویسیم.
۵۵ آنلاین بیمارستان بیمه تامین اجتماعی بیمه 

  

دادستان اسبق کل کشور گفت: امام راضی نبود که نظامی‌ها در سیاست دخالت کنند ولی متأسفانه دخالت می‌کنند. احمد آقا نظر امام را می‌گفت که سپاهی‌ها و ارتشی‌ها در مسائل سیاسی دخالت نکنند و کار خودشان زیاد است. اگر می‌خواهند مردم را به انتخابات جذب کنند، خودشان را فراموش کنند و به فکر ملت و ایران باشند.
نامه نیوز سهام عدالت شهاب حسینی سهام 

  

درمان رایگان در مراکز درمانی دولتی از 21 اسفند ماه + جزئیاتسازمان تامین اجتماعی اعلام کرده است که از روز پنجشنبه، 21 اسفند و همزمان با عید مبعث در تمامی شهرهایی که فاقد بیمارستان تامین اجتماعی هستند، درمان بیمه شدگان در مراکز درمانی دولتی «رایگان» خواهد بود.
مستقل‌آنلاین درمان رایگان سازمان تامین اجتماعی 

  

نباید به دنبال حذف حداقل مزد باشیم/ اجرای «طرح طبقه بندی مشاغل» در ذوب آهن به خوبی در حال اجراستمعاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جریان سفر خود به استان اصفهان از مجتمع ذوب آهن بازدید کرد و با اشاره به تغییرات بنیادی، کمی و کیفی در این مجموعه گفت: اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل در این مجموعه به خوبی در حال انجام است.
ایلنا حداقل دستمزد دستمزد روابط عمومی 

  اخبار داغ
  

رشد بورس بر شانه غول‌ها +اینفودر معاملات امروز شاخص کل بورس بر شانه رشد قیمت نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز رشد کرد.
اقتصادنیوز شاخص قیمت 

  

افزایش شدید تعداد کودکان کرونایی در تهراناستاندار تهران با ابراز نگرانی از افزایش 11.1 درصدی افراد بستری زیر 10 سال در استان تهران بر ضرورت دقت، مراقبت و رعایت پروتکل های بهداشتی تاکید کرد.
اقتصادنیوز کودکان تهران 

  

فرار ویروس جهش یافته از کیت های تشخیص کرونامتخصص بیماری های عفونی دانشگاه گفت: با استفاده از کیت های PCR علی رغم اینکه ابتلای افراد به کرونا قابل تشخیص است، اما امکان شناسایی نوع ویروس کرونایی که فرد را آلوده کرده فراهم نیست.
گسترش ویروس ایران کودکان 

  

واکسن های ایرانی ضد کرونا از شهریور 1400 در دسترس استرئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در خصوص آخرین اطلاعات تولید واکسن های ایرانی کرونا شرح داد.
برنا تولید 

  

ایمن ترین واکسن کرونا در اختیار مردم قرار می گیرد/ تا دو ماه و نیم آینده دیگر دغدغه واکسن کرونا نخواهیم داشترییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) گفت: امکانات تولید انبوه واکسن کرونا فراهم شده است و به ملت عزیز ایران قول می دهیم طی 2 ماه و نیم آینده، چیزی به نام دغدغه واکسن در کشور نخواهیم داشت.
برنا ماه تولید ایران 

  

ظرف یکماه آینده خبرهای خوبی درباره واکسن ایرانی کرونا به مردم می دهیمرئیس ستاد اجرایی فرمان امام گفت: شان جمهوری اسلامی این است که علاوه بر خود کشور واکسن کل منطقه را هم
خبرفوری وزارت بهداشت بهار جمهوری اسلامی 

  

رشد 10 هزار واحدی شاخص بورس / سه سهام سبز امروزشاخص کل بورس تهران در جریان معاملات امروز با صعود 10 هزار واحدی در ارتفاع یک میلیون و 210 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص بورس تهران سهام 

  

آمار واکسن‌های تزریق شده کرونا در ترکیه به بیش از 10 میلیون دوز رسیدوزارت بهداشت ترکیه اعلام کرد شمار واکسن‌های تزریق شده کرونا در این کشور به بیش از 10 میلیون دوز رسید.
اعتماد ترکیه وزارت بهداشت 

  

جالبترین یافته محققان: پولدارها بیشتر کرونا می‌گیرند!؟براساس جدیدترین تحقیقات موسسه ملی آمار فرانسه، کرونا پولدارها را بیشتر مبتلا می‌کند. منبع: صدا و سیما
فردا فرانسه صدا و سیما 

  

آیا واقعا کیت های تشخیص کرونا، نوع ویروس جهش یافته جدید را هم مشخص می کنند؟متخصص بیماری های عفونی دانشگاه درباره امکان تشخیص ویروس جهش یافته کووید 19 به کمک کیت های موجود در کشور، گفت: با استفاده از کیت های PCR علی رغم اینکه ابتلای افراد به کرونا قابل تشخیص است، اما امکان شناسایی نوع ویروس کرونایی که فرد را آلوده کرده فراهم نیست.
برنا ویروس 

  

شفاف سازی ربیعی درباره درامد دولت از بورسعلی ربیعی سخنگوی دولت اظهار کرد: دولت از بورس کسری درآمد خود را تأمین نکرده است.
اقتصادنیوز علی ربیعی دولت سخنگوی دولت 

  

بازیکنان نساجی تست کرونا دادندبازیکنان تیم نساجی مازندران تست کرونا را پشت سر گذاشتند.
ایلنا نساجی روابط عمومی استاندارد