فردا   |  سیاسی  |  

سردار سنایی‌راد : تجزیه‌طلبان در اقلیم عراق عوامل نیابتی هستند

معاون سیاسی دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا گفت: گروهک‌های تروریستی تجزیه‌طلب در اقلیم شمال عراق را باید عوامل نیابتی بیگانگان در منطقه دانست.

سردار سنایی‌راد : تجزیه‌طلبان در اقلیم عراق عوامل نیابتی هستند

سردار رسول سنایی‌راد معاون سیاسی دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا با اشاره به دور جدید حملات موشکی و پهپادی قرارگاه حمزه سیدالشهدا (ع) نیروی زمینی سپاه پاسداران به مقرهای باقی‌مانده تروریست‌های تجزیه‌طلب در اقلیم شمال عراق، اظهار داشت: این اقدام سپاه بعد از چندین اخطار مقامات سیاسی و نظامی کشور صورت گرفت و دلیل آن هم، عدم پایبندی مسئولین اقلیم شمال عراق به رعایت مفاد مورد توافق با ایران برای چگونگی حضور نیروهای ضد انقلاب در آنجا بوده است که بایستی حتماً از مرز فاصله می‌گرفتند و فاقد هرگونه امکان عملیات نظامی بودند.

وی ادامه داد: با وجود این توافق، متأسفانه این گروهک‌ها اقدام به ساخت مقرهای عملیاتی در مجاورت مرز ایران یا با فاصله نزدیک و بر پایه مقرهای آموزشی ستادی که در آن تردد عناصر بیگانه هم در چند سال گذشته بعد از اشغال عراق معمول شده بود صورت می‌گرفت و نه تنها در نشست‌های آنها عناصر سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه شرکت می‌کردند، بلکه برخی از نیروهای بیگانه هم به این مقرها رفت و آمد داشتند. ضمن اینکه فعالیت‌های تروریستی را هم برای ناامن سازی غرب و یا مناطقی در کنار مرزها و در داخل کشور در اختیار این گروهک‌ها قرار گرفته بود.

معاون سیاسی دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا با اشاره به اخطارها و هشدارهای ایرانی به مقامات عراق و مسئولان اقلیم، تصریح کرد: چندین مرحله به مسئولین اقلیم در مورد جمع آوری این قرارگاه‌ها و رفتن به سمت اجرای توافقات هشدار داده شد، اما متأسفانه علیرغم این هشدارها رویه نا امن ساز ادامه پیدا کرد تا اینکه تصمیم بر هدف قرار دادن و زیر ضربه بردن این مقرها گرفته شد.

سردار سنایی‌راد افزود: بعد از اینکه به هشدارهای سپاه توجه نشد، نیروی زمینی سپاه تاکنون چند مرحله آتش باری توسط سلاح‌های مختلف صورت گرفته و در مرحله جدید علاوه بر مقرهای همجوار مرزی و با عمق کم، مناطق عمیق‌تر هم زیر ضربه قرار گرفت. البته از آنجایی که بعضاً این پایگاه‌های استقراری ضد انقلاب در جوار اماکن مسکونی قرار داشت، قبل از آتش باری اخطارهایی به ساکنین داده شد تا از محل‌ها و پایگاه‌های استقراری ضد انقلاب فاصله بگیرند.

وی با اشاره به دقت اصابت موشک‌ها و حملات سپاه به مقر تروریست‌ها، گفت: در این حملات ضمن اجرای آتش دقیق و استفاده از تسلیحات نقطه زن حتی با هشدارهای قبلی، سپاه مانع از تلفات شهروندان کُرد شد و با وجود اینکه امکان حمله به همه محل‌های استقرار ضد انقلاب وجود داشت، اما حساب خانواده‌های عناصر ضد انقلاب هم جدا شده بود.

معاون سیاسی دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا خاطرنشان کرد: تمام تلاش بر این بود که حتی به مراکز استقرار خانواده‌های ضد انقلاب هم لطمه‌ای وارد نشود و لذا ضمن قاطعیت در حمله به مراکز استقرار ضد انقلاب، نگاه انسان دوستانه هم مدنظر قرار گرفته شد. در حالی که طی روزهای اخیر شاهد اقدامات ناجوانمردانه از سوی گروه‌هایی در کردستان از جمله حمله به خانه بسیجی تا حتی تهدید کسبه محل برای واداشتن آنها به همراهی با اغتشاشات بودیم. لذا تفاوت دو نوع نگرش و دو رویه را در طرفین با وجود ضرورت عملیات مسلحانه علیه مراکز گروه‌های تروریستی شاهد بودیم.

سردار سنایی‌راد در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا ایران حق انجام این عملیات را دارد چرا که با وجود اینکه همه کشورها برای تأمین امنیت خود مقرهای تروریست‌ها را مورد هدف قرار می‌دهند مانند ترکیه، اما در خصوص ایران گاهی اوقات دیده می‌شود که سعی می‌کنند ایران را متجاوز و اقدام ایران را ناحق بدانند، گفت: تفاوت در این است که در برابر حملات سایر کشورها از جمله کشور ترکیه حمایت علنی از گروه‌های معارض با ترکیه وجود ندارد، اما گروه‌های ضد انقلاب ایران، مورد حمایت مستقیم کشورهای بیگانه هستند و همانطور که عرض کردم عناصری از نیروهای بیگانه با آنها ارتباط دارند و نشست‌هایی با طیف مختلفی از بیگانگان برگزار می‌کنند.

وی ادامه داد: وقتی این گروه‌ها را برسی می‌کنیم، به حمایت مالی عربستان سعودی تا ارتباطات اطلاعاتی - امنیتی آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها با آنها پی می بریم. به هر حال آنچه قبل از این در حمله موشکی به اربیل عراق صورت گرفت، هدف قرار دادن محل استقرار عناصر اطلاعاتی رژیم صهیونیستی بود.

معاون سیاسی دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا با تاکید بر اینکه این گروهک‌ها مورد حمایت مستقیم بیگانگان قرار دارند، بیان کرد: جنگ روانی رسانه‌ای که علیه ما به راه می‌اندازند، به نوع تعاملات و ارتباطاتی که بین این گروهک‌ها وجود دارد، بر می‌گردد. این گروهک‌ها عموماً ابزار پیشبرد سیاست‌های امنیتی کشورهای بیگانه به حساب می‌آیند و نقش مزدوری را ایفا می‌کنند و در واقع آنها را بایستی عوامل نیابتی بیگانگان در منطقه دانست.

سردار سنایی‌راد با اشاره به عملکرد این گروه‌های تروریستی در دوران جنگ تحمیلی، خاطرنشان کرد: در زمان جنگ تحمیلی هم بسیاری از این گروهک‌ها به عنوان ابزار در اختیار رژیم بعثی عراق قرار داشتند و با آن پرچم به صورت همزمان ارتباطاتی با کشورهای بیگانه داشتند.

وی ادامه داد: سران این گروهک‌ها عموماً در کشورهای اروپایی مستقر هستند. در واقع لابی و ارتباطاتی که با برخی از این کشورها دارند، نقش نیابتی و مزدوری که برای آنها بازی می‌کنند، برای فشار علیه جمهوری اسلامی ایران است.

معاون سیاسی دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا امنیت را خط قرمز ایران دانست و گفت: ما بارها اعلام کرده‌ایم، امنیت ما خط قرمز ماست و این حق را داریم که هم عملیات پیش دستانه و هم عملیات مقابله‌ای را علیه عناصر مخل امنیت انجام دهیم. در شرایط جدید این را بایست یک اقدام مقابله‌ای دانست، چرا که ورود سلاح به داخل و ناا من سازی مناطق مرزی ما توسط همین گروهک‌ها انجام می‌شود و حتی از اعلام رسانه‌ای آن هم هیچ ابایی ندارند.

سردار سنایی‌راد با بیان اینکه سران این گروهک‌ها بارها ضمن حضور در نشست‌هایی که توسط سرویس‌های بیگانه و عناصر آنها در اقلیم برگزار می‌شود، اقدام عملیاتی علیه امنیت ایران نیز هم انجام داده‌اند، گفت: حملات موشکی و پهپادی قرارگاه حمزه سیدالشهدا (ع) نیروی زمینی سپاه پاسداران به مقرهای باقی‌مانده تروریست‌های تجزیه‌طلب در اقلیم شمال عراق را بایستی یک نوع مقابله با تهدید و عملیات آنها تلقی کرد که حق قانونی ماست.

وی تاکید کرد: مسئولین اقلیم بایستی پاسخگو باشند که چرا با وجود دادن تعهداتی به ایران، این گروهک‌ها به سمت ایجاد مقرهای عملیاتی و انجام اقدامات و عملیات ضد امنیتی علیه ما فعال هستند.

مهر

عراق معاون سیاسی ایران   اخبار برگزیده
  

قانون کار، قانون کارگران است نه قانون تجارت!مراسم بزرگداشت سالروز تصویب قانون کار به همت خانه کارگر جمهوری اسلامی ایران امروز در محل دانشگاه علمی و کاربردی خانه کارگر برگزار شد.
ایلنا قانون قانون تجارت قانون کار 

  

ترس عجیب وزیر دفاع آمریکا نسبت به همکاری ایران و روسیهوزیر دفاع آمریکا با تکرار ادعاها مبنی بر ارسال پهپادهای ایران به روسیه برای استفاده علیه اوکراین گفت که این همکاری‌ها نگرانی‌های امنیتی جدید را برای واشنگتن و متحدانش ایجاد کرده است.
مثلث ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و روسیه 

  

خبر خوش درباره حقوق کارگران | مبلغ نهایی حقوق کارگران مشخص شدمدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی گلستان از افزایش حق مسکن کارگران مشمول قانون کار به 650 هزار تومان خبر داد و گفت: این مهم در مصوبه جدید با افزایش 40 درصدی همراه بود.
فردا کارگر بازار کار کار 

  

پیش‌بینی جالب طارمی از 3 بازی ایران در جام جهانیمهدی طارمی مهاجم تیم ملی فوتبال کشورمان 3 دیدار ایران را مرحله گروهی پیش بینی کرد.
خانه فوتبال مهدی طارمی بازی ایران 

  

همه چیز درباره همسان سازی حقوق کارمندان و بازنشستگان/ زمان واریزی جدید به حقوق کارمندان / میزان حق عائله‌مندی و حق اولاد چقدر شدبا تصویب مصوبه لایحه متناسب‌سازی حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشکری از سوی شورای نگهبان ماه، میزان افزایش حقوق از مهرماه اعمال می‌شود. این خبر را سخنگوی شورای نگهبان در چهاردهم آبان‌ماه اعلام کرده و گفته است اجرای آن از آذرماه عملیاتی خواهد شد.
فردا ایران خودرو مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران 

  

واریز مابه التفاوت حقوق بازنشستگان | حقوق کدام بازنشستگان افزایش یافت؟وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: پرداخت معوقات 5ماهه بازنشستگان سایر سطوح، در ماه جاری آغاز خواهد شد و تا قبل از پایان سال جاری، کلیه معوقات این گروه از بازنشستگان از محل افزایش 81 درصدی به عالوه مبلغ ثابت 585 هزار تومان تسویه خواهد شد.
مثلث وزارت بازرگانی کارگر بازار کار 

  

بازهم توافق با دولت بر سرِ طرح ساماندهی؟ / مجلس به خانه‌ی اول برمی‌گردد!کارگران بسیاری در انتظار تصویب طرح ساماندهی کارکنان دولت هستند. این نگرانی البته با توجه به صحبتهای اخیر قالیباف در مورد توافق با دولتی‌ها بی‌مورد نیست.
ایلنا دولت خبرنگار مصاحبه 

  

حمله به ایران، در دستور کار بنیامین نتانیاهو استروزنامه صهیونیستی هاآرتص مدعی شد که نتانیاهو در حال ورود به یک واقعیت جدید است و با در نظرگرفتن اهمیت موضوعی که او تهدید هسته‌ای ایران می‌نامد، ممکن است به دنبال آن باشد تا از او به عنوان حمله کننده به ایران و نه تضعیف کننده دموکراسی در اسرائیل، یاد شود.
ایلنا ایران کار بنیامین نتانیاهو 

  

صدر جدول لیگ یک تغییر کرد|استقلال ملاثانی باختپایان شکست ناپذیری استقلال ملاثانی و فجر/ صدر جدول تغییر کرد
خانه فوتبال جدول استقلال استقلال خوزستان 

  

بلاروس در آستانه تقابل با ایرانتیم ملی فوتبال جوانان در صورت موافقت فدراسیون با تیم امید بلاروس دیدار خواهد کرد.
ایلنا بلاروس فدراسیون فوتبال فوتبال 

  

دستور جلسات نمایندگان مجلس در این هفته مشخص شدنمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسات علنی هفته جاری خود به بررسی تقاضای استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌پردازند.
ایلنا مجلس شورای اسلامی درمان شورای نگهبان 

  

بررسی راهکارهای تقویت امنیت در مجلسنماینده سمنان، مهدی‌شهر و سرخه در مجلس گفت: کمیسیون امنیت ملی راهکارهای تقویت تدابیر امنیتی در اماکن مذهبی و عمومی را با دستگاه‌های ذیربط بررسی خواهد کرد.
فردا خانواده اماکن مذهبی ایران 

  

سیاست‌ورزی آمریکا به شیوه گاوچران‌های آمریکایی استجعفر قنادباشی گفت: آمریکایی‌ها در ظاهر فشار می‌آورند و در پشت پرده التماس می‌کنند.
مثلث سیاست خارجی استثنایی جعفر قنادباشی 

  

شکارچی قهار مقابل تیم ملی ایرانضربه هالند به ایران/شکارچی قهار مقابل شاگردان کی‌روش در جام جهانی
خانه فوتبال ایران هری کین خودرو 

  

6 درصد تولید گاز کشور صادر می‌شود/ مصرف خانگی در زمستان 3 برابر می‌شودرییس امور نظارت، اندازه‌گیری و کنترل کیفیت گاز اظهار داشت: در تابستان 200 میلیون مترمکعب گاز در بخش خانگی مصرف می‌شود و این رقم در زمستان به بالای 600 میلیون مترمکعب گاز در روز می‌رسد.
ایلنا تولید گاز زمین 

  اخبار داغ
  

اقتصادنیوز: رصد بازار محصولات پرطرفدار ایران خودرو از ثبات قیمت در بازار ایران خودرویی ها در بازار حکایت دارد.
اقتصادنیوز قیمت ایران خودرو خودرو 

  

هشدار | یک ویروس جدید جای کرونا را گرفتدانشمندان می‌گویند، یک ویروس شبیه به کروناویروس عامل بیماری کووید-19 که در خفاش‌های ساکن در جنوب چین پنهان شده است، می‌تواند یکی از پنج ویروسی باشد که پتانسیل جهش به انسان را دارد.
شما‌نیوز ویروس ایران بهشت زهرا 

  

اقتصادنیوز: بازار امروز هم با این که سبز پوش آغاز شد اما در ادامه با افت همراه شد تا در نهایت با افت یک هزارو 980 واحدی کار خود را تمام کند.
اقتصادنیوز شاخص وزن کار 

  

شکست رکورد قیمت سکه و طلا | سکه امامی به مرز 17 میلیون تومان رسیدآخرین قیمت سکه و طلا برای امروز 5 آذر ماه سال 1401 اعلام شد که بر اساس آن قیمت سکه امامی (طرح جدید) به 16 میلیون و 791 هزار تومان رسید.
فردا قیمت سکه و طلا ایران خودرو 

  

2174 خودرو در راه بورس؛ از تارا تا 207 اتوماتیکقطار عرضه خودرو در بورس کالا همچنان در حرکت است و در هفته جاری این بازار میزبان خودروهای مختلفی خواهد بود.
مملکت‌آنلاین ایران خودرو خودرو بورس کالا 

  

دومین روز متوالی بدون مرگ و میر کرونایی در ایرانوزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اطلاعیه‌ای از دومین روز متوالی بدون مرگ و میر کرونایی در ایران خبر داد.
ایلنا مرگ وزارت بهداشت آموزش 

  

اقتصادنیوز: امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 141 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.
اقتصادنیوز خودرو مالکیت پول 

  

جزئیات خرید چهار مدل خودرو در بورس کالا اعلام شدمهلت ثبت سفارش برای خودروهای عرضه شده در تاریخ هفتم آذر ساعت 17 روز یکشنبه 6 آذر بوده و میزان پیش دریافت خرید 25 درصد است.
ایلنا خودرو بورس کالا پژو 

  

اقتصادنیوز: در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید در رقم 97 میلیارد تومان ایستاد و بازار با مازاد تقاضا بسته شد.
اقتصادنیوز شاخص 

  

افت شاخص بورس در نخستین روز معاملاتی هفتهشاخص کل بورس در پایان معاملات امروز با افت هزار و 979 واحدی به سطح یک میلیون و 408 واحد رسید.
برنا شاخص