ایلنا   |  اجتماعی  |  

عدم استقبال از مجتمع‌های ایستگاهی مترو به دلیل مال‌سازی‌ گسترده در پایتخت/ برگزاری 2 مزایده بدون مشتری

مدیرعامل شرکت مترو تهران گفت: رکود اقتصادی در کشور باعث شده است تا بخش خصوصی نسبت به خرید مجتمع‌های ایستگاهی استقبال نداشته باشد و دو مزایده شهریور ماه نیز به همین دلیل هیچ مشتری نداشت.

عدم استقبال از مجتمع‌های ایستگاهی مترو به دلیل مال‌سازی‌ گسترده در پایتخت/ برگزاری 2 مزایده بدون مشتری

مدیرعامل شرکت مترو تهران گفت: رکود اقتصادی در کشور باعث شده است تا بخش خصوصی نسبت به خرید مجتمع‌های ایستگاهی استقبال نداشته باشد و دو مزایده شهریور ماه نیز به همین دلیل هیچ مشتری نداشت.

 «علی امام» مدیرعامل شرکت مترو تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره انتقاد رئیس شورای شهر تهران مبنی بر عدم کسب درآمد از طریق مجتمع‌های ایستگاهی مترو گفت: مجتمع‌های ایستگاهی از سال 91 فعالیت چندانی نداشت و در دوره جدید مدیریت شهری سعی شد، راه‌اندازی شود.

او با بیان اینکه در سال اول، بحث بر سر جانمایی آن در معاونت‌ها بود، گفت: معاونت اقتصادی و مالی مدعی بود، مجتمع باید زیرمجموعه آنها باشد، اما در نهایت در سال 97 به زیرمجموعه معاونت حمل ونقل منتقل شد.

امام با اشاره به دیگر موانع بر سر راه مجتمع‌های ایستگاهی ادامه داد: از آنجایی که ارکان قانونی آن از جمله هیات مدیره و مدیرعامل نیز وجود نداشت، پس از پیگیری‌ها و طی کردن مراتب قانونی عملا فعالیت جدی خود را از سال 98 آغاز کردند.

مدیر عامل شرکت مترو تهران با بیان اینکه زمین‌هایی وجود دارد که از گذشته بحث اجرای مجتمع‌های ایستگاهی در آن مطرح شده بود، ادامه داد: اما این زمین ها به حال خود رها شده بودند و به دنبال احیای آنها هستیم.

امام با اشاره به اینکه ساز و کارهای مد نظر قرار گرفته در سال های 87 تا 91 برای مجتمع‌های ایستگاهی در مجمموعه مناطق و معاونت شهرسازی به فراموشی سپرده شده بود، افزود: اما برخی از ضوابط شهرداری اجازه پیگیری چارچوب‌ها را نمی‌داد. برای مثال در گذشته شرکت مجتمع‌های ایستگاهی مجوزی را گرفته بود تا روی زمینی که مالکیت نداشت، یعنی در مالکیت شهرداری نبود از شهرداری پروانه اخذ کند، اما این اقدام از نظر قانونی درست نبود و در دوره جدید مورد تایید قرار نگرفت. پس از آن قرار شد تا راهکار دیگری در نظر گرفته شود، از جمله اینکه رضایت مالک جلب و یا پروژه مشارکتی تعریف شود.

او با بیان اینکه فعالیت پروژه‌های مجتمع‌های ایستگاهی از سال گذشته شروع شده است، گفت: آنچه که در سال‌های بین 87 تا 91 کار می‌شد، در واقع طرحی بود و در زمین‌هایی که تاسیسات مترو در آن قرار داشت پروانه اخذ و به مزایده گذاشته و بعد از آن به سرنوشت زمین و به اینکه تبدیل به مجتمع ایستگاهی می‌شود یا خیر کاری نداشتند و تنها نقش درآمدزایی داشت.

امام افزود: اما در دوره جدید بحث TOD برای مجتمع‌های ایستگاهی مطرح شد که بر مبنای آن تنها کسب درآمد مد نظر نیست. برمبنای مصوبه شورای شهر درآمد هرگونه ساخت و ساز در محدوده 300 متری به شرکت مترو تعلق می‌گیرد و از همین رو لازم بود پلاک های املاکی که در این شعاع قرار دارد، مشخص و بحث درآمدی آن تعیین شود که این اتفاق رخ داده، اما هنوز به صورت کامل اجرائی نشده است.

مدیرعامل شرکت مترو تهران با بیان اینکه در برنامه امسال حدود 15 نقطه برای مجتمع‌های ایستگاهی در نظر گرفته شده است، گفت: طراحی برخی انجام و از ماه گذشته دو مورد در مزایده قرار گرفت.

او به عدم استقبال بخش خصوصی در خرید مجتمع‌های ایستگاهی اشاره کرد و گفت:  بخش خصوصی با توجه به رکود اقتصادی کشور نسبت به خرید مجتمع‌های ایستگاهی و خرید پروانه، استقبال زیادی ندارد. به همین دلیل دو مورد مزایده مجتمع‌های ایستگاهی در شهریور ماه که توسط سازمان املاک برگزار شد، هیچ مشتری نداشت.

امام ادامه داد: تلاش کردیم تا پیمانکارانی که برای مترو کار می‌کنند را تشویق کنیم تا جای مطالبات خود مجتمع‌های ایستگاهی را بردارند. از طرفی در خط سه که سال‌ها از بهره‌برداری آن می‌گذرد و فاقد پایانه است، وقتی مناقصه پیمانکار ساخت پایانه را در سال گذشته برگزار کردیم، شرطی گذاشتیم مبنی بر اینکه در تامین منابع مالی اجرای کار 70 درصد از محل مجتمع‌های ایستگاهی و 30 درصد از منابع نقد شرکت مترو داده شود.

او با بیان اینکه با این روش‌ها سعی کردیم مجتمع‌های ایستگاهی را احیا کنیم، گفت: الان نیز مجتمع‌های ایستگاهی در شرایط رکود هستند و استقبال چندانی از سمت سرمایه‌گذاران نمی‌شود، اما سعی کردیم چرخ آن را به حرکت در آوریم و در 6 ماه دوم اتفاقات خوبی رقم بخورد.

امام در پاسخ به این سوال که چرا از مجتمع‌های ایستگاهی استقبالی نمی‌شود، گفت: در تمام شهر تهران اینگونه است و مال سازی در تهران استقبال از مجتمع های تجاری جدید را با علامت سوال مواجه کرده است.

مدیرعامل شرکت مترو تهران در پاسخ به این سوال که با توجه به مال‌سازی گسترده در تهران نقش مجتمع‌های ایستگاهی در توسعه TOD منتفی خواهد بود، گفت: باید نگاه به TOD را عوض کرد. در زمان آقای هاشمی رویکرد اداری، تجاری بوده است، اما اکنون با این رویکرد استقبال کمتری می‌شود. لزومی ندارد که حتما TOD با توجه به شرایط کنونی با رویکرد اداری تجاری باشد و می‌تواند طبق شرایط هر منطقه برای آن کاربری از جمله مسکونی، آموزشی، فرهنگی و غیره در نظر گرفته شود و اینها در طرح‌های جدید توسعه مجتمع‌های ایستگاهی مدنظر قرار می‌گیرد.

شهرسازی ساخت و ساز مترو   اخبار برگزیده
  

افزایش قیمت خودروهای وطنی و فشار بیشتر بر مردم/ چرا کارگران امکان اعتراض به دستمزد 99 را ندارند؟!عضو هیات مدیره کانون عالی شوراها با بیان اینکه روز به روز وضع معیشتی طبقه کارگر سخت‌تر می‌شود؛ خواستار توجه به معاش کارگران شد.
ایلنا افزایش قیمت قیمت تورم 

  

ریزش شدید دلارارزش دلار در مقابل تمامی رقبای اصلی‌اش کاهش یافت.
گسترش دلار بازار کار بازی 

  

خبر تازه ترامپ در مورد احتمال آغاز مذاکره ایران و آمریکارئیس جمهور آمریکا بامداد روز پنجشنبه در سخنرانی خود در ایالت کارولینای شمالی بار دیگر مدعی شد در صورت پیروزی در انتخابات، ایران اولین کشوری خواهد بود که با وی برای انجام مذاکره تماس می‌گیرد.
مثلث دونالد ترامپ ترامپ ایران 

  

مقام معظم رهبری:«بعضی ها جوری حرف می زنند، جوری اقدام می کنند که به اسم اینکه می خواهیم اوضاع را درست کنیم؛ در نقشه دشمن کار می کنند، خودشان ملتفت نیستند. اینهایی که خطاب می کنند به دولت که بایستی دولت برکنار بشود و از این قبیل حرف ها، اینها دارند در نقشه دشمن کار می کنند. نخیر، دولت باید با قوّت سرِ کار بماند، کارها را باید این دولت انجام بدهد.»
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی بازی 

  

قیمت خودرو تا کجا کاهش پیدا می کند؟روند کاهش قیمت خودرو که از ابتدای این هفته با شیب ملایمی آغاز شده بود از روز سه شنبه تند شد و قیمت خودروهای داخلی با سرعت زیادی کاهش یافت. هر چند به دلیل افزایش بی رویه هفته های گذشته شاید هنوز کاهش قیمت خودرو برای بسیاری محسوس نباشد. اما در این میان سوال این است که کاهش قیمت خودرو تا کجا ادامه پیدا می کند.
خودروتک قیمت ارز قیمت ایران خودرو 

  

قیمت پراید 2 میلیون تومان دیگر ارزان شد / پراید به زیر 100 میلیون برمی گردد؟روند کاهش قیمت خودرو در بازار که از روز سه شنبه شدت گرفته بود دیروز نیز ادامه یافت و قیمت پراید 2 میلیون تومان دیگر نیز کاهش یافت.
خودروتک قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

هشدار حجاریان به همایون شجریان / شاید شما هم دچار مصائب پدر شوید!استاد شجریان در زندگی خود همواره جانب مردم را گرفتند و به این خاطر صدمه‌ها دیدند تا ‌حدی که ممنوع‌الصدا شدند و حتی ربنای‌شان را خاموش کردند. ایشان می‌گفتند «من صدای خس‌و‌خاشاکم». به‌ گمانم شما نیز به‌ مرور با این مصائب روبه‌رو خواهید شد!
اعتماد همایون شجریان محمدرضا شجریان پدر 

  

کار ترامپ تمام است؟بایدن در همه نظرسنجی‌های ملی با میانگین 8 تا 10 درصد پیشتاز است و این پیشتازی خود را در ایالت‌های موسوم به میدان نبرد همچون ویسکانسین، پنسیلوانیا، میشیگان، نوادا و... خارج از حاشیه خطای نظرسنجی‌ها حفظ کرده است.
اقتصادنیوز کارگر کار ترامپ 

  

بحران انسولین|چرا انسولین به دست مردم نمی‌رسد؟!شیخی مبارکه سخنگوی کمیسیون بهداشت گفت: پس از بررسی موضوع کمبود انسولین در کمیسیون بهداشت، واردات دوبرابری دارو از جمله داروهای داخلی نسبت به سال گذشته از سوی وزارتخانه و سازمان غذا و دارو به کمیسیون گزارش شد. درحال بررسی اتفاقاتی هستیم که باعث عدم رسیدن دارو به دست مصرف کنندگان شده است کمبود انسولین و موارد اینچنینی در کمیسیون و مراجع ذی‌ربط در حال بررسی و پیگیری است.
مستقل‌آنلاین انسولین واردات دارو 

  

جو بایدن نسبت به دونالد ترامپ در ایالت پنسیلوانیا 7 درصد پیشتاز استنظرسنجی مشترک روزنامه یو اس‌ای تودی- دانشگاه سوفلوک حاکی است جو بایدن نامزد دموکرات ریاست جمهوری آمریکا نسبت به دونالد ترامپ در ایالت پنسیلوانیا 7 درصد پیشتاز است. بر اساس این گزارش 49 درصد رای دهندگان گفته اند که از بایدن حمایت می‌کنند و این رقم برای ترامپ به 42 درصد رسیده است.
۵۵ آنلاین دونالد ترامپ ترامپ انتخابات ریاست جمهوری 

  

اقدام عجیب انگلیس برای آزمایش واکسن کروناقرار است یک کارآزمایی چالش انسانی برای واکسن استنشاقی بالقوه کووید19 در انگلیس انجام شود که طی آن 90 فرد سالم به ویروس کرونا مبتلا می شوند.
مملکت‌آنلاین انگلیس ویروس پوند 

  

اگر شکستی را به پای ما بنویسند دهانم را باز می‌کنم و نام تمام مقصران را خواهم گفتوزیر بهداشت: ایهاالناس بدانید که من به تنهایی نمی‌توانم اپیدمی را جمع کنم. اگر روزی شکستی را به پای ما بنویسند دهانم را باز می‌کنم و مقصران را خواهم گفت تا خون شهید سلامت پایمال نشود چند ماه است التماس می‌کنیم اما نمی‌دانم چه کسی باید مشکل‌های رعایت پروتکل‌ها را حل کند. کجای دنیا وزیر بهداشتش التماس می‌کند؟! آنجا وزیر نامه می‌زند و همه مکلف به اجرا هستند...
مستقل‌آنلاین بهاره رهنما ماه سلامت 

  

دیگر خبری از افسانه بورس نیستکارشناس اقتصادی با بیان اینکه بانک مرکزی قادر به حفظ ارزش پول ملی نبوده است، گفت: از ماه گذشته دیگر از رشد افسانه‌ای شاخص‌ها خبری نیست و حباب قیمت‌ها در حال شکستن است.
گسترش رشد اقتصادی بانک مرکزی بانک 

  

بازار ارز تماما قرمز شدتمامی نرخ‌ها در بازار ارز کاهشی شدند، از نرخ صرافی تا نرخ بازار. رنگ قرمز، اگرچه مدت‌هاست که با بورس تهران عجین شده، اما بازار ارز چندان با این رنگ، در ماه‌های اخیر آشنایی نداشت.
اقتصادنیوز ارز صرافی رنگ 

  

علی لاریجانی در کدام پروژه با دولت همراهی می‌کند؟رئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفت: بعد از اینکه لاریجانی از مجلس بیرون آمد، از او درخواست کردیم کار خود را در خصوص پیگیری سند همکاری ایران و چین ادامه دهد، او هم پذیرفت.
اعتماد علی لاریجانی دولت رئیس جمهور 

  اخبار داغ
  

پیش‌بینی قیمت خودرو/ چه خودروهایی ارزان شدند؟یک فعال بازار خودرو می‌گوید: با کاهش قیمت دلار قیمت خودروهای ایرانی بین 10 تا 30 میلیون تومان ارزان شدند. چنانچه قیمت دلار در هفته اول آبان کاهش یابد قیمت خودروها مجدد ارزان خواهد شد.
رویداد۲۴ قیمت خودرو خودروسازان 

  

بورس | حرکت منطقی بورس در گرو کاهش هیجان فروش سهامدارانیک کارشناس بازار سرمایه گفت: امیدواریم با کم شدن هیجان فروش در سهامداران، بازار به سمت روند منطقی حرکت کند و شاهد کاهش نوسان در معاملات بورس باشیم.
۵۵ آنلاین بورس کالا ایران خودرو خودرو 

  

سخنگوی وزارت بهداشت آخرین موارد بروز و فوتی ناشی از کروناویروس در کشور طی 24 ساعت گذشته را اعلام کرد و گفت: متاسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 335 بیمار کووید19 جان خود را از دست دادند.
صراط وزارت بهداشت قزوین تهران 

  

بدبیاری رحمتی در آستانه لیگ؛ / 5بازیکن شهرخودرو کرونایی شدندتست کرونای 5 بازیکن تیم فوتبال شهرخودرو خراسان مثبت اعلام شد.
ورزش۳ لیگ برتر فوتبال ورزش 

  

خطر عوارض بلندمدت کرونا!دانشمندان انگلیسی با انجام تحقیقات گسترده اعلام کردند خطر وجود علائم بلند مدت کووید 19 در بدن برخی افراد بیشتر است.
گسترش بارداری تندرستی ماه 

  

کرونا باز هم رکورد زد؛ شناسایی 6134 مبتلای جدید/ جانباختگان در مرز 32 هزار نفرسخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون 556 هزار و 891 نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت 335 نفر از بیماران کرونایی در 24 ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به 31 هزار و 985 نفر رسیده است.
اقتصادنیوز همدان درمان وزارت بهداشت 

  

تست کرونای 5 بازیکن شهر خودرو مثبت شدبا اعلام پزشک تیم فوتبال شهر خودرو، پنج بازیکن این تیم به کرونا مبتلا شده‌‌اند.
تسنیم خودرو فوتبال پزشک 

  

کشفی جدید برای نابودی ویروس کرونا با شامپو بچه!محققان دانشگاه پنسیلوانیا دریافته اند که شامپو‌های کودکان و برخی از دهانشویه‌ها می‌توانند به میزان 99/9 درصد ویروس کرونا را از بین ببرند.
رویداد۲۴ ویروس کودکان پژوهش 

  

با ثبت بالاترین شمار روزانه مبتلایان، زنگ خطر کرونا در روسیه به صدا درآمدبا شناسایی 17 هزار و 340 فرد مبتلا به کرونا در شبانه روز گذشته، شمار کل مبتلایان در مناطق مختلف این
خبرفوری درآمد روسیه وزارت بهداشت 

  

اجرایی شدن ردیابی هوشمند افراد مبتلا به کرونا از هفته آیندهمعاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: باید افراد مبتلا به ویروس کرونا را زود پیدا کرده و اطرافیان آنها را هم شناسایی کنیم و اگر این فرد جایی رفته و برگشته، باید ردیابی شده و افراد را پیدا کنیم که به همین منظور با هماهنگی وزارت ارتباطات، ردیابی هوشمند از هفته آینده اجرا می‌شود.
برنا وزارت بهداشت ویروس 

  

شناسایی 6134 بیمار جدیدکرونا در کشور/ جان باختن 335 بیمار دیگرسیما سادات لاری از 335 فوت بیمار کرونایی دیگر در کشور خبر داد.
برنا 

  

محدودیت‌های کرونایی پایتخت شدیدتر می‌شود + جزئیاتفرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به تعداد موارد مراجعه سرپایی و بستری بیماران در استان تهران، از اعمال محدودیت های بیشتر از هفته آینده خبر داد.
شما‌نیوز پایتخت نیروی انتظامی بانک مرکزی