اعتماد   |  سیاسی  |  

انتخابات 1400| مناظرات دو به دو برگزار شود/ اقبال عمومی به سمت همتی بالا رفته است/ مجری مناظرات سعی بر انحراف نامزدها دارد/ جبهه اصولگرا برای فحاشی به دولت به عرصه انتخابات آمده است/ روحانی وارث مشکلات تحمیلی اصولگراها است

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: در مجموع می‌توان گفت بعد از مناظره اول اقبال عمومی به سمت آقای همتی بالا رفته است. این نشان دهنده تاثیرگذار بودن مناظره ها است. اما اگر مناظرات به صورت دو به دو برگزار شود و کاندیداها فرصت نقد یکدیگر را داشته باشند، بیشتر می‌تواند مفید واقع شود.

انتخابات 1400| مناظرات دو به دو برگزار شود/ اقبال عمومی به سمت همتی بالا رفته است/ مجری مناظرات سعی بر انحراف نامزدها دارد/ جبهه اصولگرا برای فحاشی به دولت به عرصه انتخابات آمده است/ روحانی وارث مشکلات تحمیلی اصولگراها است

اعتمادآنلاین| «مردم شریف ایران» عبارتی که این روزها میان نامزدهای انتخابات 1400 پاسکاری می‌شود، اما هیچ نشانه‌ای از توجه به مطالبات این مردم شریف دیده نمی‌شود. این روزها مناظرات انتخابات ریاست جمهوری 1400 بیشتر شبیه به میدان منازعه است نه مناظره.

 

به گزارش اعتمادآنلاین، در همین راستا با داریوش قنبری، فعال سیاسی اصلاح‌طلب به گفت‌وگو نشستیم که مشروح آن به شرح زیر است:

 

***

 

صداوسیما سعی بر انحراف موضوع کاندیداها دارد/ آن چیزی که مردم در این دوره از مناظرات منتظر شنیدنش هستند، مطرح نمی‌شود

 

*با توجه به رویه برگزاری منتظرات انتخاباتی و شرایط برگزاری صداوسیما و بی برنامگی کاندیداها به نظر شما این دور از منتظران تا چه اندازه در ایجاد انگیزه مردم برای شرکت در انتخابات تاثیر گزار است؟

 

مجری صداوسیما با سوالاتی که می‌پرسد، باعث شده است که کاندیداها به جای پرداختن به مسائل مهم کشور به سمت مسائلی خاص منحرف شوند. در این دوره از مناظرات، مجری نقشی منفی را ایفا می‌کند به دلیل آن‌که مسائل و مشکلات محوری را مطرح نمی‌کند. آن چیزی که مردم در این دوره از مناظرات منتظر شنیدنش هستند، مطرح نمی‌شود. مثلا در ارتباط با سوالات اقتصادی انگار نه انگار ما یک کشور تحریم زده هستیم و سوالی در این راستا که کاندیداها چه برنامه‌ای برای برون‌رفت از تحریم‌ها دارند، مشاهده نشد. در خصوص FATF که مراودات مالی ما را با خارج از کشور دچار مشکل کرده است، بحث خاصی مطرح نشد. به نظر بنده مجری سعی بر این دارد که مناظرات حالت هدایت شده به خود بگیرد. البته بعضی از کاندیداها مثل آقای همتی با وجود این که سوالات مجری چیز دیگری بود، تلاش کردند که چند موضوع محوری را بیان کنند. به نظر من بهتر است برای بالا رفتن سطح کیفی، مناظرات دو به دو برگزار شود. به هرحال مردم می‌خواهند کسی را انتخاب کنند که 4 سال از سرنوشت‌شان تاثیرپذیر از تصمیمات این شخص است. به دلیل شرایط کرونایی کاندیداها امکان رفتن به سفرهای استانی را ندارند. بنابراین بهترین روش مناظره دو به دو است و صداوسیما می‌تواند این چند روز باقی مانده را به مناظره‌های دو به دو اختصاص دهد. این رویکرد می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

 

مناظرات باید دو به دو برگزار شود

 

*آقای قنبری به سوال من پاسخ ندادید به نظر شما این مناظرات تا چه اندازه می‌تواند در کیفیت مشارکت مردم تاثیر بگذارد؟

 

جواب به این سوال مستلزم برگزاری یک نظرسنجی است اما در مجموع می‌توان گفت بعد از مناظره اول اقبال عمومی به سمت آقای همتی بالا رفته است. این نشان دهنده تاثیرگذار بودن مناظره ها است. اما اگر مناظرات به صورت دو به دو برگزار شود و کاندیداها فرصت نقد یکدیگر را داشته باشند، بیشتر می‌تواند مفید واقع شود.

 

نظرسنجی‌ها خبر از بالا رفتن آرای همتی می‌دهند

 

*چند روز پیش ایسپا در نظرسنجی خود اعلام کرد که با شروع مناظرات تلویزیونی کاندیداها، سطح مشارکت مردم در انتخابات پایین آمده است، تحلیل شما در این باره چیست؟

 

این نظرسنجی‌ها باید به صورت دقیق انجام شود. به هر حال ما هم نظرسنجی‌هایی داریم که نشان دهنده بالا رفتن سطح آرا آقای همتی است.

 

وضعیت موجود، حاصل دست پخت اصولگراهاست / اصولگراها برنامه‌ای برای اداره کشور ندارند

 

*با توجه به حمایت محسوس کاندیداهای اصولگرا از رئیسی، حملات مکرر 5 کاندیدای اصولگرا به دولت و شخص آقای همتی این عملکرد اصولگرایان و انداختن همه تقصیرات و مشکلات بر گردن دولت را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

 

کاندیداهای اصولگرا هیچ برنامه‌ای ندارند. آن‌ها با یک نگاه سلبی و تقریبی وارد عرصه انتخابات شده‌اند. اصولگراها می‌خواهند از مشکلات موجود که نتیجه دست پخت آن‌ها است، به نوعی سوءاستفاده کنند. اصولگراها فقط تخریبی صحبت می‌کنند. انگار جبهه اصولگرا فقط برای فحاشی به آقای روحانی به عرصه انتخابات آمده‌ است. به فرض این جماعت رئیس‌جمهور هم شدند، آن زمان دیگر دولت روحانی‌ای وجود ندارد که همه تقصیرات و مشکلات را بر گردن او بیندازند. من ندیده‌ام که اصولگراها برنامه‌ای برای اداره کشور ارائه بدهند. ظاهرا همه کاندیداهای اصولگرا درصدد دنبال کردن یک خط هستند و آن هم تخریب دولت روحانی است. این رویکرد اصولگراها نشان از فقدان برنامه نزد آنها دارد. اصولگراها هیچ‌وقت برنامه‌ای برای اداره کشور نداشتند. ما همه می‌دانیم آقای روحانی وارث همه مشکلاتی است که جریان اصولگرا آن را ایجاد کرده‌ است. آقای روحانی در دولت اولش تلاش کرد وضعیتی را که دولت اصولگرای قبلی به بار آورده بود را بی اثر کند. منتهی با کارشکنی دلواپسان داخلی و البته خوش شانسی این جناح، با روی کار آمدن ترامپ، دولت آقای روحانی در دور دوم نتوانست برجام را ادامه دهد. مسائل و مشکلاتی که در کشور وجود دارد دست پخت اصولگراهاست و آن‌ها نمی‌توانند با فرار به جلو از این قضیه شانه‌خالی کنند. آن‌چه که من مشاهده می‌کنم اصولگراها برای فرار به جلو به نگاه تخریبی پناه می‌برند.

 

به دولت همتی امیدوارم

 

*به نظر می رسد منتظران در این دوره به میدان مشاجره کاندیداها تبدیل شده است. تا چه اندازه می‌شود با وضع موجود به دولت آینده امیدوار بود؟

 

با توجه به بحث‌های صورت گرفته من به دولت آقای همتی امیدوار هستم به این دلیل که به مسائل ریشه‌ای پرداخته است. در حال حاضر در کشور دو مسئله بسیار مهم وجود دارد که آقای همتی به آن ورود کرده است، یکی برجام و دیگری FATF است و این امیدوار کننده است.

 

هیچکس درباره تولید ثروت صحبت نمی‌کند

 

*چرا هیچکدام از نامزدها از مطالبات پرداخت نشده کارگران هفت تپه و ...صحبتی نکردند؟

 

آقای همتی دقیقا به مسئله کارگری پرداخته است و در این خصوص میان کاندیداها تفاوت وجود دارد. بحث تولید ثروتی که آقای همتی مطرح کردند، یک بحث جدی است. یک تفاوت معناداری میان دو نفر از کاندیداها با آن 5 نفر دیگر وجود دارد و در آن شکی نیست. آقای همتی یک مسئله مهم دیگری را نیز بیان کردند و گفتند 5 کاندیدا در پی توجیه فقر هستند و هیچکس درباره تولید ثروت صحبت نمی‌کند. مسئله امروز جامعه ما تولید ثروت است. هنوز ثروتی وجود ندارد که برخی به دنبال توزیع آن هستند. این توزیع، توزیع فقر است که باعث نابودی کشور و اقتصاد می‌شود.

 

انتخابات ریاست جمهوری دولت ریاست جمهوری   اخبار برگزیده
  

شایعات عجیب درباره دختر رئیسی و همتی / واکنش همتی چه بود؟+ سنداین روزها شایعات زیادی درباره کاندیداهای ریاست جمهوری شکل گرفته است؛ شایعاتی که شکل آن‌ها تغییر پیدا کرده و خانواده‌ نامزدها را هدف قرار داده است.
نامه نیوز وام کودکان شورای نگهبان 

  

اقدامات اسرائیل هیچ سنخیتی با اندیشه‌های یهود ندارد/ زمان آن فرارسیده که اسرائیل را مجبور به پرداخت هزینه‌های بازسازی غزه کنیمحقوق بشر، حقوق بشر است و طبق منشور سازمان ملل متحد بخشی از حقوق بین الملل قلمداد می‌گردد. خواه پرونده سین کیانگ و اویغورها، میانمار و روهینگیا باشد یا اسرائیل و اعراب فلسطینی. روش صحیح دفاع از حقوق بین الملل از طریق سازمان ملل متحد است و از تحقیقات مستقل تحت نظارت شورای حقوق بشر سازمان ملل آغاز می‌شود.
ایلنا سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای حقوق بشر سازمان ملل 

  

بمب نقل و انتقالاتی در پرسپولیس؟+جزئیات بیشتریکی از افراد فعال در امور نقل و انتقالات که با بازیکنان خارجی ارتباط خوبی دارد، مدعی شد یکی از بازیکنان خارجی مطرح در فوتبال ایران خیلی دوست دارد پرسپولیسی شود.
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازی 

  

مصوبه‌ای برای جلوگیری از واگذاری سِمت‌‌های متعدد به مسئولان نداریم/ برخی چند شغله‌ها حتی صلاحیت یک شغل را هم را ندارند/ "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم استعضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم است، گفت: در حقیقت مقوله تربیت در کشور ما خاموش است، اگر احساس مسئولیت را در بحث تربیت تفهیم می‌کردند، خیلی از مشکلات کاسته می‌شد.
ایلنا شورای عالی انقلاب فرهنگی عکس رسانه 

  

رفتار دوگانه جریان اصلاحات در قبال لاریجانیعضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید شورای نگهبان نه معصوم است و نه علم غیب دارد. به همین دلیل نیز مبرا از اشتباه نیست، اما در جامعه قانونمند باید حتی از تصمیم غلط یک نهاد قانونی تبعیت کرد.
فردا علی لاریجانی شورای نگهبان بانک مرکزی 

  

گاف نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره چینرئیس اتاق ایران و چین ادعای علی رضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در 1400 را درباره چین زیر سئوال برد.
۵۵ آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری چین 

  

کراس اوور جدید چینی با برند ایرانی به نمایندگی ها رسید + عکسبهمن موتور در ادامه دور جدید فعالیت خود در بازار خودروهای کراس اوور شهری ، دومین محصول خود را راهی نمایندگی های فروش کرد.
خودروتک بازار خودرو عکس خودرو 

  

صداوسیما امروز برای کاندیداها چه برنامه ای دارد؟امروز سه شنبه (11 خرداد ماه) و در پنجمین روز از تبلیغات نامزدها در صداوسیما، پنج برنامه تلویزیونی و چهار برنامه رادیویی مربوط به کاندیداهای ریاست جمهوری برای نخستین بار به پخش‌ می رسد.
مثلث ایران محسن رضایی ماه 

  

خداحافظی بازار خودرو با دلالانچهارشنبه گذشته طرح اخذ مالیات از عایدی سرمایه در صحن علنی مجلس مصوب شد. این طرح با هدف حذف دلالان و سفته‌بازان در بازارهای عمومی کشور از جمله بازار خودرو و مسکن در دستور کار قرار گرفته بود. به نظر می‌رسد تصویب کلیات طرح در صحن علنی مجلس تا حدود زیادی بر کاهش رانت بازار‌ها از جمله خودرو تاثیرگذار باشد.
خودروتک بازار خودرو خودرو مالیات 

  

همتی جفت پوچسه شب پیش در حالیکه همتی در کلاب‌هاوس گفتگوی مستقیم داشت، جو انتخاباتی بازار ارز را زیر و رو کرد. دلار بیش از 600 تومان رشد کرد و به کانال 24هزار تومانی قدم گذاشت.
مستقل‌آنلاین ارز قیمت ارز نرخ ارز 

  

دروغ گویی به سبک احمدی نژاد!احمدی نژاد : آقای دکتر الهام ممکنه در یک جلسه بقیه هیچ وقت حضور نداشته.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد عکس شورای نگهبان 

  

قالیباف رئیس مجلس باقی ماندانتخابات هیات رئیسه مجلس در سال دوم در صحن علنی مجلس برگزار شد.
۵۵ آنلاین اصولگرایان فریدون عباسی 

  

یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود قرار دهد/ شأن سپاه اجل از این است که بازوی یک جناح شود/ سیاست بنزینی دولت خاتمی درست بود/ احمدی‌نژاد نباید خدمات جریان‌های دیگر را به نام خودش می‌زدمعاون سیاسی وزیر کشور دولت نهم، گفت: به نظر من یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود داشته باشد اما در حد خودش و در حاشیه نه در متن.
ایلنا فیزیک مکانیک دولت 

  

مجمع نیروهای خط امام به رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کرددر پی رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، مجمع نیروهای خط امام بیانیه‌ای صادر کرد.
ایلنا امام خمینی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

چه ترکیباتی محافظ ریه و دشمن ویروس کرونا هستند؟پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، ترکیبات خاصی را معرفی کرده‌اند که شاید بتوانند از ورود کروناویروس به ریه و تکثیر شدن جلوگیری کنند.
برنا ویروس 

  

مدیرکل دفتر حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای اعلام کرد که بر اساس آمارهای اعلام شده تا کنون بیش از 86 درصد رانندگان حمل‌ونقل عمومی بین‌شهری تسهیلات کرونایی مصوب را دریافت کرده‌اند و دیگر رانندگان نیز باید آن را دریافت کنند.
نامه نیوز حمل و نقل وام اتوبوس 

  

مظنه تست جعلی کرونا چند؟ + فیلمچندی پیش مدیر کل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفته بود مهم ترین تخلف در حوزه آزمایشگاه ها بعد از دوران کرونا، فروش تست منفی برای برخی افراد از جمله مسافران پروازها بوده است.
گسترش سلامت وزارت بهداشت درمان 

  

دژپسند: فرصت نجات بورس را از ما گرفتندوزیر اقتصاد با بیان اینکه، از ابتدای فروردین سال 99 تا پایان اسفند ماه سال 99 میزان رشد شاخص حدود 155 درصد بود، گفت: فرصت اجرای مصوبات طلایی برای نجات بورس را از ما گرفتند.
گسترش ماه سرمایه اقتصاد 

  

آیا واقعا ورزش مانع بروز نوع شدید کرونا می‌شود؟نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد ورزش کردن خطر ابتلا به نوع شدید بیماری کووید-19 را کاهش می‌دهد.
برنا ورزش 

  

دوران ریکاوری کرونا چه غذاهایی بخوریمپژوهش ها نشان می­ دهد خطر ابتلا به ویروس کووید 19 در افرادی که تغذیه نامناسبی دارند، بیشتر است.
برنا پژوهش ویروس تغذیه 

  

انتشار اطلاعیه دبیرخانه ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره عدم ممنوعیت سفرهای نوروزیموضوع سفرهای نوروزی در قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا و با حضور نمایندگان همه دستگاههای اجرایی، قضایی، انتظامی و امنیتی مورد بررسی قرار گرفت و نهایتا خروجی آن جلسه مبنی بر استمرار اجرای طرح محدودیت‌های هوشمند ( آزاد بودن سفر به مناطق زرد، آبی و ممنوعیت سفر به مناطق نارنجی و قرمز) در ایام تعطیلات نوروز به ستاد ملی مبارزه با کرونا ارائه گردید.
اقتصادنیوز نوروز سفر تعطیلات 

  

اطلاعیه دبیرخانه ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره عدم ممنوعیت سفرهای نوروزی و انتساب آن به رئیس جمهوردر پی طرح برخی ادعاهای تکراری در خصوص فرایند تصمیم‌گیری درباره وضع نشدن ممنوعیت سفر در تعطیلات نوروزی سال 1400 در ستاد ملی مبارزه با کرونا و انتساب این تصمیم به شخص رئیس‌جمهور از سوی یکی از نامزدهای محترم انتخابات ریاست‌جمهوری توضیحاتی ارائه شد.
برنا انتخابات ریاست جمهوری تعطیلات نوروزی رئیس جمهور 

  

مصوبات بانکی ستاد کرونا ابلاغ شد + جزئیاتبانک مرکزی در بخشنامه‌ای مصوبات ستاد ملی کرونا در حوزه بانکی در مورد امهال بازپرداخت اقساط تسهیلات کرونایی کسب و کارهای آسیب دیده و ممنوعیت محدودیت ارائه خدمات به چک‌های وصول نشده را ابلاغ کرد.
گسترش بانک مرکزی بانک ایرنا 

  

افت نسبی شاخص‌ها در بازار سهام/ بورس در تعلیق و انتظار + نموداراقتصادنیوز: امروز 23 خرداد 1400 شاخص‌های بورس نزول کردند و شاهد رشد خروج سهام داران از بازار بودیم.
اقتصادنیوز شاخص سهام 

  

پاسخ دبیرخانه ستاد ملی مقابله با کرونا به اظهارات رئیسی درمورد تجمع انتخاباتی اهواز/ پروتکل‌ها رعایت نشددبیرخانه ستاد ملی مقابله با کرونا در واکنش به اظهارات رئیسی از نامزدهای سیزدهمین انتخابات ریاست جمهو
خبرفوری انتخابات ریاست جمهوری اهواز ریاست جمهوری 

  

پاسخ ستاد ملی مقابله با کرونا به اظهارات رئیسی درمورد تجمع انتخاباتی اهوازدبیرخانه ستاد ملی مقابله با کرونا به اظهارات رئیسی درمورد تجمع انتخاباتی اهواز پاسخ داد
نامه نیوز انتخابات ریاست جمهوری اهواز استان خوزستان 

  

بلایی هولناکی که کرونا سر مغز می‌آوردبیش از یکسال است که جهان درگیر ویروس کرونا شده و تاکنون میلیون ها نفر به این ویروس مبتلا شده و تعداد زیادی از این افراد نیز درگذشته اند. متاسفانه پژوهش ها نشان می دهد این بیماری دارای تبعات و عوارض متعددی است.
برنا مغز ویروس پژوهش 

  

بورس و ضرر و زیاد برخی سهامداران | پاسخ مهرعلیزاده درباره وضعیت بورسمهرعلیزاده درباره وضعیت بورس گفت: به نظر من باید کار بورس را به بورس سپرد و نقش سهامداران عمده را به حداقل رساند.
۵۵ آنلاین پول دولت تولید 

  

پاسخ دبیرخانه ستاد ملی مقابله با کرونا به اظهارات سید ابراهیم رئیسی در مورد تجمع انتخاباتی اهواز/ به رغم تاکیدات فراوان، پروتکل‌های بهداشتی در این تجمع رعایت نشدبراساس اعلام ستاد مقابله با کرونا استان خوزستان، در نهایت با پیگیری عوامل استانی ستاد انتخاباتی این نامزد انتخابات، بالغ بر 4 هزار نفر از 28 شهرستان استان با اتوبوس به محل سخنرانی اعزام و تجمع انتخاباتی در ساعت 22 آغاز می شود و آنچه در این تجمع انتخاباتی برگزار شده برخلاف تمامی دستورالعمل ها و مجوزها بوده و پروتکل های بهداشتی مقرر شده از سوی ستاد ملی کرونا رعایت نشده است.
اعتماد انتخابات ریاست جمهوری اهواز استان خوزستان