گسترش   |  اقتصادی  |  

کشورهای عربی عاشق ایران هستند

رییس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های صنایع و معادن ایران گفت: در حال حاضر کشورهای عربی عاشق محصولات لبنی و گوشتی ایران هستند اما چالش‌های تجاری نظیر تغییر زود هنگام قوانین تجاری و تولیدی به این معنی که ثبات قوانین وجود ندارد و در نتیجه تولید کننده نمی‌داند در مورد صادرات محصولات را چگونه برنامه‌ریزی کند.

کشورهای عربی عاشق ایران هستند

دیپلماسی اقتصادی از جمله وظایف اصلی وزارت امور خارجه است که براساس آن دولت و به ویژه رئیس دستگاه دیپلماسی موظف است از طریق رایزنی راه ورود سرمایه به کشور و از طرفی قبضه کردن بازارهای خارجی را هموار کند. سطح انتظارات از دولت برای فعال شدن دیپلماسی اقتصادی از آنجایی افزایش پیدا کرد که دولت سیزدهم با شعار گسترش روابط با همسایگان روی کار آمد.

شعاری که به باور کارشناسان با گذشت حدود 2 سال از عمر دولت عملیاتی نشد و همچنان جای خالی ایران در بازار 15 کشورهمسایه مشهود است. بر همین اساس خبرنگار گسترش نیوز با رییس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های صنایع و معادن سرب و روی ایران درباره چالش‌های صادرات در ایران و راهکارهای خروج از آن گفتگو کرد.

حسن حسینقلی، رییس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های صنایع و معادن سرب و روی ایران در گفتگو با خبرنگار گسترش‌نیوز ضمن ارزیابی چالش‌های حوزه معدن به ویژه در مورد صادرات مواد معدنی گفت: در حوزه معدن چند مشکل اساسی داریم که یکی از آنها تحریم است و شامل تحریم داخلی و خارجی می‌شود. تحریم خارجی مشکلات ارزی را برای ما به وجود آوردند، خارجی‌ها گاهاً پول محصولات خریداری شده را پرداخت نمی‌کنند اما عمده مشکلات در حوزه بازرگانی خارجی مربوط به بازاریابی است، به این ترتیب که حدود 6 ماه تا یک سال طول می‌کشد اعتماد طرف خارجی جذب شود، در این میان ناگهان دولت می‌گوید صادرات ممنوع است. سود کار تولید 30 درصد نیست بلکه تولیدکنندگان با 5 درصد محصولات خود را می‎فروشند اما به دلیل اینکه این اتفاق بیش از 10 بار در سال اتفاق می‌افتد، این کار سودآور است.

جنسی که با دلار 50 هزار تومانی تولید می‌شود را می‌گویند با دلار 38 هزار به دولت بفروش

او افزود: گاهی از طرف دولت گفته می‌شود که می‌خواهند بر روی کالاهای صادراتی عوارض بگذارند که در این شرایط سود تولیدکننده از بین می‌رود و یا در شرایط دیگر وقتی صادرات انجام می‌شود تولید کننده را از دریافت ارزش افزوده محروم می‌کنند و در کنار آن می‌گویند نیم درصد هم عوراض باید پرداخت شود. علاوه بر این جنسی که با دلار 50 هزار تومانی تولید می‌شود را می‌گویند با دلار 38 هزار به دولت بفروش، این کار عملی و اجرایی است؟

وزارت امور خارجه توسعه بازار را وظیفه خود نمی‌داند

حسینقلی با تاکید بر خود تحریمی تصریح کرد: ایران دیپلماسی اقتصادی ندارد، به این معنی که وزارت امور خارجه توسعه بازار، جذب سرمایه‌گذار خارجی و مواردی از این قبیل را وظیفه خود نمی‌داند. در چنین شرایطی از دولت می‌خواهیم، با روابط و رویدادهای مختلف بین‌المللی خود، بازارهای جهانی ما را از بین نبرد و به جای آن بازارگشایی کنند، تولیدکنندگان را کشورها معرفی کرده و از طرفی به این قشر خدمات ارائه کند.

با کشورهای همسایه رابطه اقتصادی نداریم

این کارشناس حوزه معدن ادامه داد: در شرایط تحریم خارجی تولیدکنندگان ایرانی می‌توانند محصولات خود را به کشورهایی نظیر کشورهای اروپایی صادر کنند؟ در حال حاضر 15 کشور در اطراف ایران وجود دارد که اگر ما با همه این کشورها تعامل سیاسی و اقتصادی داشته باشیم برای صادرات ما کافی است اما متاسفانه ما با همان کشورها هم رابطه اقتصادی نداریم.

معادن گروگان شرکت هپکو هستند

حسینقلی با اشاره به چالش‌های بخش تجاری اظهار کرد: در حال حاضر کشورهای عربی عاشق محصولات لبنی و گوشتی ایران هستند اما چالش‌های تجاری نظیر تغییر زود هنگام قوانین تجاری و تولیدی به این معنی که ثبات قوانین وجود ندارد و در نتیجه تولید کننده نمی‌داند در مورد صادرات محصولات را چگونه برنامه‌ریزی کند. یکی دیگر از چالش‌های تجاری اعمال ممنوعیت‌های وارداتی و یا تعرفه‌های بالای وارادتی برای مواد و محصولات اولیه مانند اینکه حدود 5 سال که جلوی واردات ماشین‌آلات معدنی را گرفتند. البته به صورت قطره‌چکان گفتند هزار دستگاه وارد شود در صورتی که در حوزه معادن به 20 هزار ماشین‌آلات نیاز داریم. در حال حاضر معادن گروگان شرکت هپکو هستند که می‌خواهد ماشین‌آلات تولید کند اما این شرکت در سال گذشته 30 عدد ماشین‌آلات هم تولید نکرده است.

رییس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های صنایع و معادن سرب و روی ایران همچنین متذکر شد: چالش دیگر تجاری ایران قیمت‌گذاری دستوری دولت در بازارهای رقابتی است. به این ترتیب که سالانه 220 هزار تُن شمش تولید می‌کنیم در صورتی که مصرف داخلی 30 هزار تن است، چرا دولت می‌گوید شمش کیلویی 80 میلیون تومان اما قیمت بیرون از بورس 130 میلیون تومان است، چرا این 50 میلیون تفاوت باید به جیب رانت‌خوارها برود؟ یکی دیگر از چالش‌ها این است که گسترش مونتاژکاری است، اینها می‌گویند ما تولیدکننده ماشین‎آلات صنعتی هستیم در صورتی که دروغ می‌گویند، بنده به مکان‌هایی که ادعا می‌کنند ماشین‌آلات صنعتی در آنجا ساخته می‌شوند، رفتم، واقعیت امر این است که کارخانه ساخت ماشین‌آلات صنعتی وجود ندارد بلکه سوله دارند و در آن مونتاژ کاری می‌کنند. مونتاژ که تولید نیست.

حسینقلی درباره سایر موانع تجارت محصولات معدنی در ایران ابراز کرد: وضع تعرفه‌های بالا و پیچیده با تمرکز بر کالاهایی نهایی یکی دیگر از موانع تجاری ایران است، از طرف دیگر می‌گویند به دنبال حمایت از تولید هستیم، اگر واقعاً به دنبال حمایت از تولید هستید این حجم از تعرفه برای چه وجود دارد؟ هر چیزی حد و حدودی دارد، اعمال  عوارض صادراتی نامتمرکز بر محصولات صادراتی مازاد، وقتی مازاد داریم عوارض معنا و مفهوم ندارد.  مورد دیگر سرکوب نرخ ارز، تولیدزدایی و رونق واردات از جمله چالش‌های تجاری ایران هستند.

حدود 2 سال است که ورود موقت ممنوع شده

او افزود: در حال حاضر ورود موقت داریم، به این ترتیب گفتند می‌توانید خاک روی را وارد کنید، تبدیل به شمش کنید و به طرف خارجی بفروشید اما 2 سال است که این اقدام صورت نمی‌گیرد و تولیدکنندگان روی را به عنوان مجرمینی که ارز را به کشور برنگرداندند، در نظر می‌گیرند، در صورتی که ارزی به آنها داده نشده، بلکه اجازه ورود موقت داده شده و سپس خارج شده است.

قیمت‌گذاری دستوری باید ممنوع شود

حسینقلی در مورد راهکارهای خروج از بن بست صادرات محصولات معدنی تصریح کرد: کاهش پلکانی تعرفه واردات محصولات حلقه‌های نهایی زنجیره تولید، کاهش پلکانی تعرفه واردات قطعات میانی و کالاهای واسطه‌ای، ممنوعیت و کاهش تدریجی تعرفه واردات و انواع ناوگان حمل بار و مسافر و ماشین‌آلات و تجهیزات سرمایه‌ای اعم از نو و کارکرده، بورس کالا به عنوان یکی از ابزارهای مناسب برای کشف قیمت واقعی و همچنین مسیری برای گذار از قیمت‌گذاری دستوری، به این معنا که قیمت‌گذاری دستوری باید ممنوع شود.

رییس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های صنایع و معادن سرب و روی ایران خاطرنشان کرد: حذف تدریجی سهمیه‌بندی خرید در بورس کالا و فراهم آوردن امکان خرید و فروش محصول و ابزارهای مشتقه آن توسط کلیه اشخاص که عضو سامانه معدیان سازمان نظام مالیاتی، شناورسازی قیمت جهت رفع مازاد عرضه و تقاضا همزمان با رفع ممنوعیت واردات و صادرات محصولات از جمله راه‌های رفع موانع از تجارت خارجی در ایران هستند.

دولت اینترنت با کیفیت در اختیار ما بگذارد

حسینقلی در واکنش به اینکه هوشمندسازی معادن تا چه اندازه می‌تواند به توسعه این صنعت کمک کند؟ یادآور شد: نیاز نیست دولت اقدامی در زمینه هوشمندسازی انجام دهد در حقیقت اگر دولت می‌خواهد خدمتی به تولیدکنندگان و صاحبان معادن کند، اینترنت با کیفیت در اختیار ما بگذارد ما بقی اقدامات را خودمان انجام می‌دهیم.

ایران بورس کالا پول   اخبار برگزیده
  

ظریف: انتخاب کردیم آنان را که در پی کاستن از خسارات بودند را «سازشکار» و حتی «خائن» بنامیموزیر امور خارجه پیشین کشورمان با انتشار یادداشتی علت و چرایی استفاده خود از عبارت «خودمان انتخاب کردیم» که چندسال قبل از سوی او مطرح شد و مورد انتقادات فراوان قرار گرفت را تشریح کرد.
مثلث محمدجواد ظریف اینستاگرام ایران 

  

محسن رضایی: نیازمند اجرای طرح‌های دراز مدت در زمینه آب هستیممعاون اقتصادی رئیس جمهور تنش آبی را یکی از مشکلات کشور و بالتبع استان سمنان دانست و گفت: نیازمند اجرای طرح‌های دراز مدت در زمینه آب هستیم.
فردا محسن رضایی رئیس جمهور ایران 

  

نقش سازنده ‎ایران در عرصه بین‌المللی به نفع چندجانبه‌گرایی افزایش خواهد یافتسخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد:نقش سازنده ‎ایران در عرصه بین‌المللی به نفع چندجانبه گرائی افزایش خواهد یافت.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران وزارت خارجه 

  

ائتلاف‌های جدید منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در حال شکل‌گیری است/ عربستان، امارات و قطر جزو متقاضیان اقدام اشتراکیفرمانده نیروی دریایی ارتش از شکل‌گیری ائتلاف‌های جدید منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای خبر داد و گفت: ائتلاف مشترک نیروی دریایی ایران با کشورهای منطقه از جمله عربستان و امارات به زودی شکل می‌گیرد.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران رزمایش 

  

بمب خبری در فوتبال ایران/ بیرانوند با رونالدو هم‌تیمی می‌شود؟علیرضا بیرانوند مرد شماره یک تیم ملی و پرسپولیس مورد توجه دو باشگاه عربستانی قرار گرفته است.
خانه فوتبال تیم ملی فوتبال ایران فوتبال ایران 

  

مکاتبه مالیاتی دولت با شورای نگهبان و مجمع تشخیصوزیر اقتصاد گفت: با شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام برای به ثمر رسیدن لایحه مالیات بر سوداگری مکاتبه کردیم و امیدواریم که هرچه زودتر این قوانین به نتیجه برسد.
ایلنا دولت شورای نگهبان بازار کار 

  

دربی؛آخرین حضور ساپینتو در استقلال|تمدید فقط با قهرمانیبازی آخر ریکاردو روی نیمکت استقلال! شاید ... با قرارداد یا بدون قرارداد، ساپینتو پنج شنبه می رود
خانه فوتبال دربی ایران خودرو خودرو 

  

رئیس قوه قضائیه دستور داد؛ دستگاه‌های اطلاعاتی عناصر ضدانقلاب را شناسایی و معرفی کنندرئیس قوه قضائیه گفت: امروز در برخی از این ناهنجاری‌ها، دست دشمن برای ضربه زدن به نظام آشکار است؛ بر همین اساس دستگاه‌های اطلاعاتی ما باید این جریانات سازمان‌یافته را که با عناصر ضدانقلاب مرتبط هستند، شناسایی و معرفی کنند.
مثلث قوه قضاییه اینستاگرام تورم 

  

خبر خوش به خریداران خودرو | قیمت خودروهای داخلی اعلام شدامروز هشتم خرداد ماه 1402، قیمت خودرو طبق معمول روزهای گذشته به روند نزولی خود ادامه داد. با این حال تعداد محدودی از محصولات اندکی افزایش قیمت را تجربه کردند.
مثلث بهاره رهنما خودرو بازار خودرو 

  

موافقت‌نامه مطالعه و همکاری میدان مشترک هنگام بین ایران و عمان امضا شدایران و عمان موافقت‌نامه‌ای با موضوع مطالعه و همکاری میدان مشترک هنگام امضا کردند.
ایلنا جمهوری اسلامی ایران وزارت نفت جمهوری اسلامی 

  

دلیل تعطیلی شرکت داروگر | جلسه اضطراری برای حل مشکل کارگرانمدیرعامل داروگر به بهانه مسائل مالیاتی تعداد زیادی از کارگران را بیکار و بخش هایی از کارخانه را پلمب کرده است.
فردا بخش خصوصی استثنایی کارگر 

  

هشدار نماینده مجلس نسبت به حذف ارز 28500 تومانی/ دوباره شوک قیمتی وارد می‌شودعضو کمیسیون برنامه و بودجه اظهار داشت: معتقدم دولت نباید به این شکل با ارز بازی می‌کرد اما اگر حالا بخواهد ارز ترجیحی را قطع کند باید منتظر جهش قیمتی هم باشد.
ایلنا ارز نرخ ارز پتروشیمی 

  

اولویت فصل نقل و انتقالات پرسپولیس مشخص شدمسیر پرسپولیس در نقل‌وانتقالات تابستانی مشخص شد
خانه فوتبال باشگاه پرسپولیس پرسپولیس فوتبال 

  

کمیته استیناف، مدرک جدیدی از باشگاه‌ها نمی‌گیردسازوکار معرفی تیم‌ها به AFC/ کمیته استیناف، مدرک جدیدی از باشگاه‌ها نمی‌گیرد
خانه فوتبال باشگاه پرسپولیس فوتبال کنفدراسیون فوتبال آسیا 

  

صحرایی به مجلس رفت«رضامراد صحرایی» که شامگاه 31 اردیبهشت به عنوان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش به مجلس معرفی شد، امروز - دوشنبه - برای تعامل با نمایندگان و تشریح برنامه های خود در کمیسیون‌های تخصصی به مجلس شورای اسلامی رفت.
فردا مجلس شورای اسلامی وزارت آموزش و پرورش آموزش 

  اخبار داغ
  

اقتصادنیوز: میانگین ارزش معاملات خرد سهام در خرداد ماه نسبت به ماه پیشین کاهش شدیدی داشته است.
اقتصادنیوز سهام ماه 

  

جدیدترین آمار کرونا | آمار جان باختگان کرونا امروزمرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: طی 24 ساعت گذشته، یک فرد به کووید19 جان خود را از دست داد و مجموع جان باختگان این بیماری در کشور به 146 هزار و 268 رسید.
فردا روابط عمومی ایران خودرو وزارت بهداشت 

  

16 مبتلا و یک فوتی؛ جدیدترین آمار کرونا در ایرانمرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت آخرین وضعیت کرونا در کشور را اعلام کرد.
ایلنا وزارت بهداشت روابط عمومی ایران 

  

وزارت بهداشت، از فوت یک نفر بر اثر ابتلا به کرونا در شبانه روز گذشته خبر داد.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت 

  

پیش‌بینی متفاوت از آینده بازار طلا و سکه | کاهش 3.5 میلیون تومانی قیمت سکهرییس اتحادیه طلا و جواهر درباره روند قیمت طلا و سکه در روزهای آینده می‌گوید: به اعتقاد من در روزهای آینده افزایش قیمتی در بازار نداریم و کاهش قیمت‌ها نیز در حدود یک تا 3 درصد خواهد بود.
فردا ایران خودرو خودرو پول 

  

دو و میدانی بین المللی بورسا - ترکیه؛ فصیحی قهرمان رقابت های ماده 100 متر شدفرزانه فصیحی قهرمان دوهای سرعت دو و میدانی بانوان کشورمان در جریان برگزاری رقابت‌های بین المللی دو و میدانی بورسا ترکیه موفق شد در جایگاه نخست رقابت ماده 100 این مسابقات قرار گیرد.
ایلنا دوومیدانی ترکیه 

  

آنچه باید درباره تغییر ساعت کاری ادارات بدانید؛ بانک‌ها و بورس‌ها چه زمانی آغاز بکار می‌کنند؟ساعت کاری ادارات دولتی و دستگاه‌های اجرایی در تهران بار دیگر تغییر کرد. این تغییر از سه‌شنبه 16 خرداد اعمال می‌شود. اما بانک‌ها و بورس چه زمانی فعالیت خود را آغاز می‌کنند. تکلیف حمل‌ونقل عمومی چه می‌شود؟
اعتماد بانک تهران 

  

قیمت خودرو کوییک سقوط کرد! | کوییک صفر به 268 میلیون رسیدبرای اطلاع از قیمت خودرو کوییک در بازار در ادامه این خبر باما همراه باشید.
۵۵ آنلاین قیمت خودرو ماه 

  

اقتصادنیوز: در این گزارش به بررسی تحولات بازار طلا و سکه در نیمه اول خرداد 1402 پرداخته شده است.
اقتصادنیوز قیمت 

  

قیمت دلار 14 خرداد 1402 | قیمت روز دلار و نرخ ارز امروز یکشنبه 1402/3/14قیمت هر دلار آمریکا در روز یکشنبه 1402/3/14 در بازار آزاد 50 هزار و 650 تومان تعیین شده و به فروش می رسد.
خانه فوتبال قیمت دلار دلار آمریکا 

  

اعطای بورس تحصیلی دولت مالزی در مقطع کارشناسی ارشددولت مالزی در رشته‌های تحصیلی متنوع در مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد بورس تحصیلی عطا می‌کند.
ایلنا دولت مالزی جمهوری اسلامی ایران 

  

حباب قیمتی بازار خودرو ترکید | قیمت خودرو به کارخانه نزدیک شد | خرید کدام خودرو از کارخانه به‌صرفه‌تر است؟وضعیت بازار خودرو طی چند هفته گذشته به‌حدی کاهشی بود که برخی از خودروها تا مرز قیمت کارخانه پایین آمده است.
فردا بازار خودرو ایران خودرو خودرو