صراط   |  سیاسی  |  

نیروهای ژاپنی‌ هم به خلیج فارس اعزام می شوند؟

منابع خبری از پیشنهاد آمریکا به ژاپن برای اعزام نیرو به خلیج فارس و پیوستن به ائتلاف این کشور به بهانه حفظ امنیت کشتی‌های باری خبر می‌دهند.

صراط:

دولت ژاپن پس از پیشنهاد اخیر آمریکا مبنی بر ایجاد یک ائتلاف نظامی مشترک برای تضمین امنیت در آبهای ایران و یمن به دقت درحال بررسی احتمال اعزام نیروهای دفاع از خود به تنگه هرمز است.

به گزارش منابع اطلاعاتی دولت شینزو آبه بعد از انتخابات 21 جولای درباره این موضوع تصمیم گیری نهایی انجام خواهد داد. طبق گفته این منابع دولت با تصمیمی سخت مواجه است زیرا ارسال نیرو می‌تواند با انتقادات شدید افکار عمومی مواجه شود.

با اینحال یوشیهیده سوگا در کنفرانس خبری روز جمعه خود گفت: ژاپن به تلاشهای دیپلماتیک برای کاهش تنش در خلیج فارس و تثبیت وضعیت منطقه‌ای از طریق همکاری با آمریکا و کشورهای مرتبط ادامه می‌دهد.

سوگا از پاسخ به این سوال که آیا آمریکا پیشنهاد ائتلاف نظامی با ژاپن را به توکیو ارائه داده حاضر به پاسخ مشخصی نشد.

به موجب قانون ژاپن دولت این کشور درصورتی مجاز به اعزام این نیروها است که نیروهای دفاع از خود به منظور حفظ امنیت کشتی‌های تجاری این کشور و همچنین انجام بازرسی بر روی کشتی‌های مشکوک اقدام به فعالیت کنند. البته حوزه این ماموریتها بسیار محدود بوده و از سلاح تنها برای دفاع از خود مجاز است.

البته با اینحال منابع اطلاعاتی معتقدند در این بین محدودیت‌هایی وجود دارد و شکل گرفتن این ائتلاف با مشکلاتی مواجه است. ژاپن از 2009 به بعد ناوشکنهای SDF و هواپیمای گشتی p-3c را در راستای قوانین ضد دزدی دریایی به خلیج عدون و سومالی اعزام کرد.

تحت قانون، نیروهای دفاع از خود تنها امکان حفاظت از کشتی‌های غیرژاپنی را داشت اما مجاز به واکنش درصورت حمله دزدان دریایی بود، نه واکنش به تهدید از سوی کشتی‌های تحت کنترل کشورهای خارجی دیگر.

البته اگر ژاپن احساس کند که وضعیت در آب‌های راهبردی هرمز امنیت ملت ژاپن را تهدید می‌کند، نیروهای دفاع از خود می‌توانند به حمایت لجستیکی از ائتلاف بین المللی بپردازند.

با اینحال برای دولت ژاپن ارسال نیروی دفاع از خود به تنگه هرمز چندان ساده نیست زیرا تحت هر شرایطی دولت نیازمند اخذ تایید از سوی پارلمان است.

یک سیاستمدار قدیمی حزب لیبرال دمکرات درباره این موضوع گفت: ژاپن تحت سیستم قانونی موجود خود قادر به اعزام نیروهای دفاع از خود و پیوستن به ائتلاف مورد نظر نیست. وضع یک قانون ویژه تنها گزینه ممکن است.

هرچند دولت شینزو آبه مدعی شده که قوانین امنیت ملی به ژاپن این اجازه را می‌دهد واکنشی یکپارچه در برابر هر موقعیتی داشته باشد، اما با اینحال دولت ژاپن درصورت حرکت به سمت وضع یک قانون ویژه جدید، با انتقادات افکار عمومی مواجه خواهد شد.

 

شینزو آبه خلیج فارس ژاپن   اخبار برگزیده
  

معلوم نیست چرا آقای روحانی در این بحبوحه دم از مذاکره می‌زندعلیرضا پناهیان: بنده درباره برخی نمایندگان اجمالا می‌دانستم که آنان مواضع دیگری دارند ولی فکر نمی‌کردم اینقدر رذیلانه بتوانند تهمت بزنند. شما مسئولان به چه دلیلی می‌خواهید با آمریکا گفتگو و مذاکره کنید؟ اگر منافع ملت برعکس تامین شود چه؟ متاسفانه مسئولان اصلا حاضر به شنیدن این سخنان نیستند و تنها به فحش دادن و ناسزاگویی اقدام می‌کنند...
مستقل‌آنلاین 

  

قیمت نفت به بشکه‌ای 100 دلار می‌رسدکارشناسان می‌گویند، در پی حمله به تأسیسات شرکت نفتی آرامکو در عربستان سعودی ممکن است دوشنبه 25 شهریور (16 سپتامبر) که اولین روز کاری در غرب بعد از این حمله است قیمت هر بشکه نفت پنج تا 10 دلار بالا برود. به گزارش رویترز، برخی کارشناسان حتی بیم آن دارند، در صورتی که عربستان نتواند سریعا سر پا شده و به ظرفیت عادی این کشور در تولید نفت برگردد بهای نفت به بشکه‌ای 100 دلار نیز برسد...
مستقل‌آنلاین قیمت نفت دلار 

  

اکنون وقت امتیاز گرفتن ایران از آمریکاست​استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه یوسی‌ال‌اِی ، بر نیاز ترامپ به مذاکره با ایران تاکید کرد و گفت: ترامپ برای محبوبیت در سیاست، باید با ایران مذاکره انجام دهد و اکنون شرایطی است که ایران می‌تواند امتیازات مورد نظر خود را از ترامپ بگیرد
مثلث ایران ایران و آمریکا حسن روحانی 

  

آخرین وضعیت بازار مسکن / معاملات به کمتریم حد در 6 سال اخیر رسیداقتصاد نیوز: معاملات مسکن کل کشور در 22 روز شهریورماه با منفی 62 درصد به بیشترین افت خود در شش سال اخیر رسید؛ در 22 روز ابتدای شهریورماه 1398 تعداد 18 هزار و 229 قرارداد خرید و فروش در کل کشور به امضا رسیده که پایین‌ترین میزان دست کم از سال 1392 تا کنون محسوب می‌شود.
اقتصادنیوز مسکن قیمت مسکن اقتصاد 

  

جانشین قرارگاه ثارالله گفت: کسی به حرف پمپئو گوش نمی دهد چون همه می دانند حرفهای او پشتوانه ای ندارد و بی ربط و دروغ است بنابراین خیلی روی اظهارات پمپئو تعمق نمی کنیم.
نامه نیوز عربستان ایران ترامپ 

  

این پول (15 میلیارد دلار) چگونه وارد می‌شود و قرار است با اقتصاد ایران چه کند؟ در این ارتباط با چند تن از کارآفرینان و فعالان اقتصادی اتاق بازرگانی و تعدادی از کارشناسان اقتصادی گفتگو کرده‌ایم.
نامه نیوز دلار فرانسه بانک مرکزی 

  

اکنون وقت امتیاز گرفتن ایران از آمریکاست/ترامپ هرگز فرمان جنگ را امضا نمی‌کند/ تغییر لحن ترامپ نتیجه تلاش‌های ماکرون استاستاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه یوسی‌ال‌اِی ، بر نیاز ترامپ به مذاکره با ایران تاکید کرد و گفت: ترامپ برای محبوبیت در سیاست، باید با ایران مذاکره انجام دهد و اکنون شرایطی است که ایران می‌تواند امتیازات مورد نظر خود را از ترامپ بگیرد
ایلنا ایران ایران و آمریکا ترامپ 

  

تاکید مجلس امریکا بر مذاکره با ایرانرئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا دیپلماسی با مقامات ایرانی را تنها راه حل خروج از وضعیت فعلی در تنش تهران و واشنگتن عنوان کرد.
شما‌نیوز مجلس نمایندگان آمریکا ایران رئیس جمهور 

  

جنجال پشت رختکن استقلال + فیلمبعد از پایان دیدار تیم‌های نفت و استقلال پشت در رختکن استقلال درگیری به وجود آمد که با وساطت زرینچه و نیروی انتظامی قضیه ختم به خیر شد.
مثلث استقلال نفت نیروی انتظامی 

  

حباب قیمت مسکن در تهران ترکیدبرخی محله‌ها و مناطق شهر تهران هم اکنون با کاهش قیمت‌های حباب آلود مسکن همراه است طوری که قیمت خانه در برخی مناطق شهر تهران در پی شکست حباب قیمت بیش از 10 درصد ارزان شده است.
شما‌نیوز قیمت کاهش قیمت ها قیمت مسکن 

  اخبار داغ
  

2800 مدرسه و 150 مرکز آموزش عالی تحت پوشش پلیس مبارزه با مواد مخدر قرار گرفتند/ سالانه 800 تا 1200 نفر به کودکان تحت پوشش بهزیستی تهران اضافه می‌شوند/صدور حکم عزل برای مدیران متخلف مدارس غیردولتی2800 مدرسه و 150 مرکز آموزش عالی تحت پوشش پلیس مبارزه با مواد مخدر قرار گرفتند، سالانه 800 تا 1200 نفر به کودکان تحت پوشش بهزیستی تهران اضافه می‌شوند، صدور حکم عزل برای مدیران متخلف مدارس غیردولتی، تمهیدات ویژه شهرداری تهران در طرح «استقبال از مهر98»، وجود 264 مدرسه بالای 60 سال در تهران، وجود 264 مدرسه بالای 60 سال در تهران و بازنشستگی 21 هزار فرهنگی تا سه سال آینده از جمله عنا...
ایلنا مدرسه کودکان فرودگاه 

  

مجلس ایرادات لایحه مالیات بر ارزش‌ افزوده را برطرف کندرییس شورای عالی استانها با تاکید بر لزوم رفع ایرادات لایحه مالیات بر ارزش افزوده توسط مجلس گفت: مهم‌
خبرفوری مجلس شورای اسلامی کمیسیون اقتصادی مجلس مالیات 

  

قیمت خودروهای سایپا امروز 98/06/25|تیبا 1 میلیون تومان ارزان شدگزارش امروز قیمت خودرو حکایت از کاهش 500 تا 1 میلیون تومانی قیمت تعدادی از محصولات شرکت خودروسازی سایپا در بازار دارد.
تسنیم قیمت سایپا خودرو 

  

از کجا میتوان بلیط هواپیما ارزان برای اربعین پیدا کرد + عکس زیارت مرقد مطهر امام حسین (ع) از جمله مهم ترین خواسته ی محبان اهل بیت و مسلمان سراسر دنیا می باشد. در ایام خاصی مانند ایام محرم و صفر، سفر به کربلا آرزوی هر مسلمانی می گردد. اما چگونه می توانید بهترین راه را برای رسیدن به شهر کربلا پیدا کنید. چگونه می توانید بلیط ارزان هواپیما خریداری کنید؟ ایام معنوی ماه محرم و ماه صفر تا اربعین حسینی، فرصتی مناسب برای زیارت مرقد مطهر امام حسین…
مستقل‌آنلاین عوارض خروج از کشور بلیط هواپیما 

  

شیوه مداخله بانک مرکزی در بازار ارز محرمانه استمعاون اسبق بانک مرکزی با بیان اینکه مداخله در بازار ارز از سوی بانک مرکزی، مصوبه شورای پول و اعتبار
خبرفوری بانک مرکزی بانک صندوق ضمانت صادرات ایران