صراط   |  سیاسی  |  

نیروهای ژاپنی‌ هم به خلیج فارس اعزام می شوند؟

منابع خبری از پیشنهاد آمریکا به ژاپن برای اعزام نیرو به خلیج فارس و پیوستن به ائتلاف این کشور به بهانه حفظ امنیت کشتی‌های باری خبر می‌دهند.

صراط:

دولت ژاپن پس از پیشنهاد اخیر آمریکا مبنی بر ایجاد یک ائتلاف نظامی مشترک برای تضمین امنیت در آبهای ایران و یمن به دقت درحال بررسی احتمال اعزام نیروهای دفاع از خود به تنگه هرمز است.

به گزارش منابع اطلاعاتی دولت شینزو آبه بعد از انتخابات 21 جولای درباره این موضوع تصمیم گیری نهایی انجام خواهد داد. طبق گفته این منابع دولت با تصمیمی سخت مواجه است زیرا ارسال نیرو می‌تواند با انتقادات شدید افکار عمومی مواجه شود.

با اینحال یوشیهیده سوگا در کنفرانس خبری روز جمعه خود گفت: ژاپن به تلاشهای دیپلماتیک برای کاهش تنش در خلیج فارس و تثبیت وضعیت منطقه‌ای از طریق همکاری با آمریکا و کشورهای مرتبط ادامه می‌دهد.

سوگا از پاسخ به این سوال که آیا آمریکا پیشنهاد ائتلاف نظامی با ژاپن را به توکیو ارائه داده حاضر به پاسخ مشخصی نشد.

به موجب قانون ژاپن دولت این کشور درصورتی مجاز به اعزام این نیروها است که نیروهای دفاع از خود به منظور حفظ امنیت کشتی‌های تجاری این کشور و همچنین انجام بازرسی بر روی کشتی‌های مشکوک اقدام به فعالیت کنند. البته حوزه این ماموریتها بسیار محدود بوده و از سلاح تنها برای دفاع از خود مجاز است.

البته با اینحال منابع اطلاعاتی معتقدند در این بین محدودیت‌هایی وجود دارد و شکل گرفتن این ائتلاف با مشکلاتی مواجه است. ژاپن از 2009 به بعد ناوشکنهای SDF و هواپیمای گشتی p-3c را در راستای قوانین ضد دزدی دریایی به خلیج عدون و سومالی اعزام کرد.

تحت قانون، نیروهای دفاع از خود تنها امکان حفاظت از کشتی‌های غیرژاپنی را داشت اما مجاز به واکنش درصورت حمله دزدان دریایی بود، نه واکنش به تهدید از سوی کشتی‌های تحت کنترل کشورهای خارجی دیگر.

البته اگر ژاپن احساس کند که وضعیت در آب‌های راهبردی هرمز امنیت ملت ژاپن را تهدید می‌کند، نیروهای دفاع از خود می‌توانند به حمایت لجستیکی از ائتلاف بین المللی بپردازند.

با اینحال برای دولت ژاپن ارسال نیروی دفاع از خود به تنگه هرمز چندان ساده نیست زیرا تحت هر شرایطی دولت نیازمند اخذ تایید از سوی پارلمان است.

یک سیاستمدار قدیمی حزب لیبرال دمکرات درباره این موضوع گفت: ژاپن تحت سیستم قانونی موجود خود قادر به اعزام نیروهای دفاع از خود و پیوستن به ائتلاف مورد نظر نیست. وضع یک قانون ویژه تنها گزینه ممکن است.

هرچند دولت شینزو آبه مدعی شده که قوانین امنیت ملی به ژاپن این اجازه را می‌دهد واکنشی یکپارچه در برابر هر موقعیتی داشته باشد، اما با اینحال دولت ژاپن درصورت حرکت به سمت وضع یک قانون ویژه جدید، با انتقادات افکار عمومی مواجه خواهد شد.

 

شینزو آبه خلیج فارس ژاپن   اخبار برگزیده
  

بازجویی و اخراج ایرانی‌ها از آمریکااقتصادنیوز: دانشجوی ایرانی پس از ورود به فرودگاه، بازداشت شد.
اقتصادنیوز نیویورک دانشجو فرودگاه 

  

گزارش اندیشکده واشنگتن : ترس بزرگ پوتین پس از ترور سردار سلیمانی​ به دنبال ترور سردار سلیمانی، پوتین به صورت علنی از این بحران صحبت نکرد، اما بیانیه ای که از سوی کرملین صادر شد، حکایت از آن داشت که رئیس جمهور روسیه با همتای فرانسوی خود در این باره صحبت کرده است و طبق این بیانیه، هر دو رئیس جمهور، در خصوص ترور سردار سلیمانی، اظهار نگرانی کرده اند.
مثلث واشنگتن سردار آزمون سردار سلیمانی 

  

یک نماینده مجلس گفت: تا آنجایی که من می‌دانم جبهه پایداری می‌خواهد لیست دهد، مجمع اصولگرایان و یکی دو گروه دیگر نیز شنیده‌ام می‌خواهند لیست جداگانه بدهند.
نامه نیوز انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری اصولگرایان 

  

یک عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت: در روزهای آینده تعداد آمار کاندیداهای رد صلاحیت شده در انتخابات مجلس یازدهم کاهش خواهد یافت.
نامه نیوز انتخابات مجلس مجلس شورای اسلامی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس 

  

دور جدید فروش کوئیک R از امروزفروش فوری اقساطی کوییک به صورت اینترنتی از امروز اول بهمن ماه آغاز خواهد شد.
خودروتک ماه خبرآنلاین رنگ 

  

فیلم دیده نشده از آتش سوزی پلاسکویک فیلم دیده نشده از تلاش دو آتشنشان برای خروج از پنجره پلاسکو، هنگام فرو ریختن ساختمان به تازگی منتشر شده است. ساختمان پلاسکو در تهران سه سال پیش آتش گرفت.
مستقل‌آنلاین آتشنشان آتش سوزی پلاسکو 

  

یک انتخابات آزاد می‌تواند شکاف بین حاکمیت و مردم را ترمیم کند/ با رفتار شورای نگهبان امکان مشارکت فعال از ما گرفته شدقائم مقام حزب اتحاد ملت ایران اسلامی تاکید کرد: نهادهای انتخاباتی می‌توانند با شکل‌گیری بستر یک انتخابات آزاد شکاف بین حاکمیت و مردم و همچنین بی‌اعتمادی‌ها را پر و ترمیم کنند.
ایلنا رقابت انتخاباتی انتخابات مجلس رئیس جمهور 

  

طرح فروش اعتباری 3 مدل پژو توسط ایران خودرو از امروزطرح جدید فروش اقساطی 3 محصول ایران خودرو از امروز اول بهمن ماه 98 آغاز شده و فردا نیز ادامه خواهد داشت.
خودروتک پژو ایران خودرو ایران 

  

پمپ بنزین‌ هایی که هوا به مشتریانشان می‌ فروشند!آیا یک لیتر پمپ بنزین‌ ها واقعا یک لیتر است؟! بعد از سه برابر شدن قیمت بنزین داستان های عجیبی از کم شدن بنزین پس از هربار سوخت گیری تا هوا فروختن جایگاه ها شنیده شد. اما واقعیت داستان چیست؟
مستقل‌آنلاین بنزین قیمت 

  

ترامپ به متحدان نزدیک خود تاکید کرده درگیری با ایران دیوانگی استپایگاه دیلی بیست نوشت: دو فردی که بعد از ترور سردار سلیمانی با ترامپ صحبت کرده‌اند، می‌گویند هرچند که او در محافل عمومی از تشدید تنش با ایران دفاع می‌کند، اما همچنان به صورت خصوصی به متحدان نزدیک خود تاکید کرده که درگیری با ایران دیوانگی است.
مثلث دونالد ترامپ ترامپ مصاحبه 

  اخبار داغ
  

تشکیل مجلس انتصابی ارزش سیاسی دارد و نه حقوقی/ ضد انقلاب که در انتخابات ثبت نام نمی‌کندیک فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به رد صلاحیت گسترده اصلاح طلبان می‌گوید: ضد انقلاب که، اصلا نظام را قبول ندارد که بخواهد ثبت‌نام کند.
برنا اصلاح طلبان 

  

رشد ماهانه شاخص قیمت‌ها زیر ذره‌بین؛ آیا حباب تورم بنزین در دی‌ماه تخلیه شد؟+نموداراقتصادنیوز: گزارش مرکز آمار در دی ماه می‌گوید تورم حاصل از افزایش قیمت بنزین در این ماه تخلیه شده است.
اقتصادنیوز شاخص قیمت افزایش قیمت 

  

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه بیش از 43 میلیون نفر در کشور تحت پوشش این سازمان هستند، گفت: بیش از 3 میلیون نفر در کشور مستمری بگیر اصلی هستند.
صراط درمان سازمان سنجش سازمان تامین اجتماعی 

  

کاهش 1.4 درصدی تورم در دی‌ماهبنا بر اعلام مرکز آمار تورم در دی ماه با کاهش 1.4 درصدی به 38.6 درصد رسید. به گزارش ایسنا، اعلام مرکز آمار از شاخص تورم در دی ماه سال جاری نشان می‌دهد که نرخ تورم سالانه دی ماه 1398 برای خانوارهای کشور به 38,6 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، … نوشته کاهش 1.4 درصدی تورم در دی‌ماه اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز تورم ماه شاخص 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ تغییر مسیر دلار و سکه به مدار نزولی با آغاز بهمن‌ماهاقتصادنیوز؛ امروز سه‌شنبه اول بهمن‌‌ماه 1398 قیمت دلار آمریکا در بازار آزاد از مدار افزایشی ملایم به مدار کاهشی کم‌شیب تغییر مسیر داد و با نزول از مرز حمایتی 13500 تومانی در محدوده 13400 تومانی مستقر شد. امروز سکه طرح جدید روی مدار نزولی تندتری کاهش قیمت یافت و از سقف محدوده 4.8 میلیون تومانی به نیمه پایین این محدوده منتقل شد...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز بازار تهران پایتخت 

  

تورم کم شد/38.6 درصد در دی‌ماهتورم در دی ماه با کاهش 1.4 درصدی به 38.6 درصد رسید.
خبرفوری تورم ماه شاخص 

  

تأکید استاندار مرکزی بر انتقال حساب‌ دهیاری‌ها و ارزش افزوده به پست‌بانک‌ایرانسیدعلی آقازاده استاندار مرکزی در نشست مشترک با مجتبی باقری مدیرشعب پست بانک استان بر انتقال حساب‌ دهیاری‌ها و ارزش افزوده به این بانک تأکید کرد.
شما‌نیوز اشتغال صندوق توسعه ملی تولید 

  

تورم کم شدتورم در دی ماه با کاهش 1.4 درصدی به 38.6 درصد رسید.
شما‌نیوز تورم ماه خبرنگار