علل خیانت همسر در زندگی زناشویی

امروزه متاسفانه از دلایل رایج اختلاف میان زوجین، خیانت همسر است. در دهه گذشته، آمار خیانت به همسر در جامعه بسیار افزایش یافته و نه تنها مردان بلکه زنان نیز در مقایسه با قبل در میزان زیادی به همسران خود خیانت کرده‌اند.در ابتدا باید علل خیانت همسر، ریشه یابی شود تا بتوان به درمان آن پرداخت.

علل خیانت همسر در زندگی زناشویی

یکی از مهمترین و اصلی‌ ترین ارکان جامعه، خانواده می باشد که تاثیر مستقیمی در سلامت جسمی و روانی افراد خصوصا فرزندان دارد. تشکیل خانواده با ازدواج و شکل‌ گیری رابطه زناشویی میسر می‌شود. اما همواره مسیر ازدواج به یک زندگی موفق منتهی نشده و گاهی نیمه کاره رها می گردد.  امروزه متاسفانه از دلایل رایج اختلاف میان زوجین، خیانت همسر است. در دهه گذشته، آمار خیانت به همسر در جامعه بسیار افزایش یافته و نه تنها مردان بلکه زنان نیز در مقایسه با قبل در میزان زیادی به همسران خود خیانت کرده‌اند. دلایل زیادی در رابطه با خیانت زناشویی وجود دارد. اما به طور کلی، در ازدواج هر نوع رابطه پنهانی و صمیمانه با جنس مخالف خیانت محسوب می‌شود.  به بیان دیگر، وجود هرگونه رابطه ی جنسی و عاطفی خارج از چارچوب زوجین و ازدواج، خیانت بوده که منجر به تخریب رابطه زناشویی و عدم ثبات آن می گردد.  تجربه مواجهه با خیانت عموماً آسیب زیادی به فرد وارد می‌کند و به نوعی، مشکلات روحی و روانی زیادی برای شخص آسیب دیده به وجود می‌آورد.  گرچه در بسیاری از موارد، فرد خیانتکار نیز از عملکرد خود پشیمان شده و از نظر روحی و روانی رنج خواهد برد. اما در ابتدا باید علل خیانت همسر، ریشه یابی شود تا بتوان به درمان آن پرداخت.

 

 

انواع خیانت  باید توجه داشت که رابطه پنهانی از نظر عاطفی و یا جنسی خیانت بوده و به این صورت، ابعاد گسترده ای را در بر خواهد داشت. به همین جهت خیانت به همسر دارای انواع مختلفی است که به آن اشاره خواهیم کرد:

 

 خیانت رفتاری:  در این حالت یکی از زوجین با فرد دیگری ارتباط عاطفی و... برقرار کرده و به همسر خود خیانت می کند.

 خیانت ذهنی: خیانت یکی از زوجین در ذهن خود به فرد دیگری می اندیشد و مدام در حال مقایسه همسر خود با او بوده که نهایت آن منجر به بروز مشکلات زناشویی و حتی جدایی خواهد شد.

 خیانت کلامی: در این شرایط که به نوعی خیانت عاطفی می باشد، ارتباط با شخصی دیگر به صورت تلفنی، اینترنتی و یا حتی ویدیویی و ... بوده که در همه این موارد، در نهایت مشکلات خانوادگی و زناشویی ایجاد شده و این اختلافات می‌تواند باعث جدایی و طلاق زوجین از یکدیگر شود.

 به همین علت آگاهی از دلایل خیانت همسر و نشانه‌های خیانت می تواند از بروز این گونه مشکلات جلوگیری نماید.

دلایل فردی خیانت به همسر

 

همانطور که اشاره کردیم، ابعاد روان شناختی گوناگونی می تواند باعث بروز خیانت زناشویی شود. در این رابطه دو نوع از عوامل می توانند موثر باشند.

 

 در حالت اول دلایل از نوع فردی بوده و در نوع دوم، عوامل متاثر از زندگی زناشویی هستند که می توانند مسیر خیانت به همسر را جلوی هر کدام از زوجین قرار داده و زندگی زناشویی را به پرتگاه بکشانند.

 

و اما از عوامل فردی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

اختلالات روانی و شخصیتی

 

افرادی که مبتلا به اختلال شخصیت ضد اجتماعی و یا اختلال شخصیت خودشیفته هستند، بیشتر از دیگران احتمال خیانت در آنها وجود دارد. همچنین افرادی که دارای دلبستگی اجتنابی هستند نیز به دلیل عدم برقراری ارتباط سالم با همسر خود، عموماً برای رفع این ناتوانی به روابط دیگر پناه می‌برند.

 در برخی اختلالات روانی از جمله اختلال دوقطبی نیز احتمال بروز خیانت زیاد است. زیرا افرادی با مشکل اختلال دو قطبی، به فعالیت هایی با ریسک بالا مانند رفتار جنسی پرخطر بیشتر روی می آورند.

 

اعتیاد

 

اعتیاد از هر نوع آن، چه در زمینه فردی و چه در زندگی زناشویی مخرب است. از جمله اعتیاد رفتاری، اعتیاد به مواد مخدر، اعتیاد به الکل و ... به صورت کلی افرادی که به مواد مخدر یا الکل اعتیاد دارند، دارای رفتارهای پرخطر بوده که منجر به خیانت به همسر نیز می شود.

 

 داشتن سابقه خیانت

 

 تحقیقات روی افرادی که سابقه خیانت داشته اند، نشان می دهد که احتمال تکرار رفتار های خیانت آمیز در آنها بیشتر است. به همین جهت درصورتی که همسرتان به شما خیانت کرده و یا سابقه خیانت داشته است، با مراجعه به روانشناس و انجام زوج درمانی، از تکرار خیانت جلوگیری نموده و پیوند زناشویی خود را محکم تر کنید.

 

 وجود برخی مشکلات در کودکی

 

 افرادی که در کودکی خود با بحران های خاصی روبرو شده‌اند، از جمله بزرگسالانی که در دوران کودکی مورد سوء استفاده و آزار جنسی قرار گرفته اند، در صورت عدم درمان آسیب روحی خود، بیش از دیگران در معرض بروز رفتارهای خیانت آمیز و خیانت همسر هستند.

 

عوامل  مخرب در روابط بین فردی در زندگی زناشویی

 

سرد شدن روابط عاطفی میان زوجین

 

عدم ارتباط کافی میان زن و شوهر، کاهش ابراز علاقه به یکدیگر، یکنواخت شدن جذابیت‌های ظاهری و دلایل متعدد دیگر می‌توانند باعث سرد شدن روابط عاطفی بین زن و شوهر شود. و در صورت عدم توجه و رفع مشکل، می‌تواند به خیانت یکی از زوجین منتهی گردد.

 

نداشتن اعتماد به نفس

 

زمانی که زن یا شوهر، عزت نفس و اعتماد به نفس نداشته باشد، همواره به دنبال اثبات خود از طریق ایجاد رابطه های خارج از چارچوب ازدواج است که منجر به خیانت و فروپاشی بنیاد خانواده خواهد شد.

 

ازدواج های اجباری

 

درمواقعی که زوجین بدون علاقه به یکدیگر و تنها با اصرار خانواده ها ازدواج کرده باشند، احتمال بروز خیانت زیاد خواهد بود.

 

عدم رضایت از رابطه جنسی

 

هنگامی که روابط زناشویی زوجین با مشکل مواجه گردد، بهترین راهکار مراجعه به مشاور و رفع مشکل است. اما متاسفانه در اکثر مواقع شاهد خیانت به همسر در این زمینه هستیم.

 

فشارهای اقتصادی

 

از دیگر عوامل خیانت به همسر، فشارهای اقتصادی بوده که عموماً در زنان منجر به خیانت شده و از هم پاشیدگی زندگی زناشویی را به همراه خواهد داشت.

باید به این نکته اشاره کرد که خیانت پدیده‌ای تک عاملی نبوده و فرآیندی چند مرحله‌ ای است که نیاز به شناخت و آسیب ‌شناسی بیشتری دارد.

 

 همچنین عواملی مانند کنجکاوی، هیجان خواهی، ساعات کاری طولانی زن و شوهر، سفرهای کاری متعدد، خشونت های خانگی، عدم سازگاری زوجین با یکدیگر، عدم درک و احترام متقابل، عدم مهارت خودآگاهی، حس انتقام‌جویی، خلاء عاطفی، فیلم های ماهواره‌ای، عدم استفاده درست از فضای مجازی و ... می توانند باعث خیانت به همسر شوند.

 

اگرچه نمی توان در جامعه امروزی دلایل مشخصی در رابطه با بروز خیانت زناشویی عنوان کرد، اما باید به این مسئله اشاره نمود که فشارهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، گرایش به خیانت و بروز رفتارهای پرخطر را افزایش می‌دهند.

 

 ضمن آن که متاسفانه امروزه در جامعه با از بین رفتن قبح خیانت در خانواده ها، مواجه هستیم و این عمل را هم برای زنان و خصوصاً مردان بیشتر مشاهده می کنیم.

 با توجه به آمارهای خیانت و شرایطی که در جامعه وجود دارد و همچنین عدم آسیب شناسی دقیق و رفع بنیادین عوامل ایجاد خیانت، در آینده نیز شاهد مشکلات بیشتری در ازدواج و روابط زناشویی خواهیم بود.

 

 نشانه های خیانت به همسر

 

 خیانت به همسر همیشه با نشانه‌ های یکسانی همراه نیست و حتی در برخی مواقع هیچگونه تفاوت رفتاری از فرد خیانتکار دیده نمی شود.

 اما به طور کلی شاید یکسری تغییرات رفتاری قابل مشاهده باشند. هرچند تنها با تغییر رفتار نمی توان از خیانت مطمئن شد و بهتر است با مراجعه به مشاور، از راهنمایی های او در جهت تشخیص خیانت همسر استفاده کنید.

 

 برخی از تغییرات رفتاری خیانت همسر شامل موارد زیر است:

 

 کمرنگ شدن حضور همسر در خانه

 بهانه جویی های بی دلیل و مکرر

 خلق و خوی خشن و نامتعادل

 صحبت از طلاق و جدایی

 عدم احساس مسئولیت نسبت به همسر و فرزندان

 ارتباط تلفنی مشکوک

 عدم دسترسی در مواقع مهم

 تغییرات ظاهری

و...

 

 گرچه همانطور که اشاره کردیم، هیچ کدام از این عوامل به طور قاطع، نشان‌ دهنده خیانت همسر نبوده و برای بهبود روابط زناشویی و رفع شک و تردیدهای خود بهتر است در وهله اول با مشاور صحبت نمایید.

 

با خیانت همسر چگونه برخورد کنیم؟

 

هنگامی که زن یا شوهر متوجه خیانت همسر خود می شود، باید آرامش خود را حفظ کرده و سریع واکنش نشان ندهند. هرچند بروز این مسئله از نظر روحی و روانی برای فرد آسیب دیده بسیار آزاردهنده است، اما برای رفع مشکل و داشتن نگاه واقع بینانه باید در فرصتی مناسب با همسر خود صحبت کرده و برای مشاوره خیانت از روانشناسی و مشاور کمک بگیرید.

 

 زوج درمانی توسط مشاور می تواند ریشه اصلی اختلافات و علل بروز خیانت را آشکار کرده و زندگی زناشویی را ترمیم کند. در مواقعی نیز با مشخص شدن مسیر متفاوت زندگی زوجین از یکدیگر، زندگی آنها مسیر جداگانه ای را در پی خواهد گرفت.

 

 در هر حال به کمک مشاوره خیانت همسر  و زوج درمانی می ‌توان مهارت های زندگی مانند: خودشناسی و ... را تقویت کرده و با شناسایی مشکلات زوجین، آنها را برطرف نمود. برای اطلاعات بیشتر به سایت مشاوره خیانت همدل مشاور(https://hamdelmoshaver.com/) رجوع کنید.

 

خیانت به همسر مواد مخدر درمان   اخبار برگزیده
  

امتحانات دانش‌آموزان حضوری است مگر اینکه متخصصان بهداشت اجازه ندهند/ آموزش حضوری کلاس اولی‌ها را توصیه می‌کنیم​وزیر آموزش و پرورش گفت: به محض خارج شدن از این تعطیلی دوهفته‌ای به خانواده‌ها توصیه آموزش حضوری به ویژه برای کلاس اولی‌ها را داریم و خود ما بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی تاکید می‌کنیم.
ایلنا آموزش اینستاگرام همراه اول 

  

ترور فخری‌زاده بی‌پاسخ نخواهد ماند/ در دام توطئه اسرائیل نخواهیم افتادرئیس‌جمهور در جلسه ستاد مقابله با کرونا با اشاره به ترور دانشمند هسته‌ای ایران ضمن تاکید بر بی‌پاسخ نماندن این اقدام، گفت: در دام توطئه رژیم صهیونیستی نخواهیم افتاد.
ایلنا رئیس جمهور هسته ای ایران 

  

ایران: نشانه‌های جدی مسئولیت اسرائیل در ترور شهید فخری زاده وجود داردامروز ، 27 نوامبر 2020 ، در شهر آبسرد استان تهران ، آقای محسن فخری‌زاده دانشمند برجسته ایرانی، در یک حمله تروریستی ترور شد...
۵۵ آنلاین ایران جمهوری اسلامی ایران حمله تروریستی 

  

نتیجه کالبدشکافی دیه گو مارادونا مشخص شددلیل دقیق مرگ دیه‌گو مارادونا، اسطوره فقید فوتبال آرژانتین و جهان روشن شد.
مملکت‌آنلاین دیه مارادونا مرگ 

  

عملیات تروریستی دیروز بر بورس چه تاثیری می گذارد؟یک تحلیلگر بازار سرمایه با بیان اینکه اگرچه اتفاق تلخی به دلیل ترور یکی از دانشمندان ارزشمند کشور در روز گذشته رخ داد، اما به نظر نمی‌رسد بازار به این اتفاق واکنش منفی نشان دهد.
اقتصادنیوز سرمایه نرخ سود بانکی خودرو 

  

اطلاعات دانشمندان هسته‌ای را چه کسی لو داد؟ + فیلممشاور رهبر انقلاب درباره‌ی لورفتن اطلاعات دانشمندان هسته‌ای اظهار نظر کرد.
گسترش هسته ای مشاور رهبر انقلاب 

  

«بهروز کمالوندی» معتقد است روند بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی از اماکن غیر اعلام شده در چارچوب موضوعات پروتکلی مشخص است و نمی تواند از هر مکانی بدون ارائه توضیحات به کشور عضو بازرسی کند.
نامه نیوز سازمان ملل سازمان انرژی اتمی آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

هدف روحانی از بازگشت به برجام حل مشکلات دولت خودش استسید محمد غرضی: اوباما اعلام کرد که بایدن به برجام برمی‌گردد؛ چون برجام خصوصیت بین المللی دارد بنابراین ارزشمندتر از سیاست‌های دولتی و یا فردی است. اقای روحانی از مطرح کردن برجام به دنبال حل مشکلات دولت خودش است اما ما نگران منطقه و حضور بیگانگان هستیم. استعداد داخلی ایران بسیار قوی است و قدرت سیاسی ما بالاخره آمریکا را از لشکرکشی مایوس کرد.
مستقل‌آنلاین الناز شاکردوست دولت محمد غرضی 

  

ادعای تکراری پمپئو درباره برنامه موشکی ایرانوزیر امور خارجه آمریکا در پی تحریم علیه چهار نهاد روسی و چینی در بیانیه ای ادعاهایی را درباره برنامه موشکی ایران مطرح کرد.
مثلث مایک پمپئو برنامه موشکی ایران ایران 

  

خودروهای تولید داخل که کاهش قیمت بیش از 100 میلیون داشتندکاهش یا به تعبیر بهتر ریزش اخیر خودروها به گونه ای بوده که برخی خودروهای تولید داخل کاهش قیمت بیش از 100 میلیون تومان و برخی چند صد میلیون تومان را هم تجربه کرده اند.
خودروتک تولید قیمت بازار خودرو 

  

کاهش قیمت خودرو به 30 درصد رسید/ سقوط قیمت پژو 207در حال حاضر خریداران خودرو با توجه به روند کاهشی قیمت ها در بازار دست از خرید برداشته و منتظر کاهش بیشتر قیمت ها هستند.
خودروتک قیمت ارز قیمت خودرو 

  

اسرائیل، در پشت پرده ترور دانشمندان هسته‌ای ایرانمحسن فخری‌زاده دانشمند هسته‌ای کشورمان، عصر امروز، مورد سوءقصد قرار گرفت. منابع رژیم صهیونیستی اعلام کرده بودند که سازمان جاسوسی این رژیم «موساد» تلاش کرده یک دانشمند هسته‌ای ایران را ترور کند اما عملیات او موفق نبوده است.
مستقل‌آنلاین خودرو هسته ای ایران 

  

رایزنی وزاری خارجه ایران و آذربایجان مسائل دوجانبه و شرایط پسا جنگ قره‌باغ محوروزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان بصورت ویدئو کنفرانس آخرین تحولات روابط دو جانبه و شرایط پسا جنگ در منطقه را بررسی کردند.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

گزارش قالیباف از راهکارهای چهارگانه نجات اقتصادی + فیلمقالیباف از اقدامات مجلس در خصوص راهکارهای چهارگانۀ اقتصادی گزارشی ارائه کرد.
گسترش رهبر انقلاب کسری بودجه بودجه 

  

درخواست بی‌شرمانه آل سعود از آژانس بین المللی انرژی اتمیایسنا/ عربستان سعودی از آژانس بین المللی انرژی اتمی درخواست کرد که بازرسی های خود برای کشف ''فعالیت‌های غیرصلح آمیز هسته‌ای'' ایران را افزایش دهد.
مثلث دبی آژانس بین المللی انرژی اتمی انرژی 

  اخبار داغ
  

صعود 36 هزار واحدی بورس در پایان معاملات/ شاخص سبز ماندشاخص کل بورس تهران با افزایش 36هزار واحدی (معادل 2.6 درصد رشد)در ارتفاع یک میلیون و 427 هزار واحد قرار گرفت
اقتصادنیوز بورس تهران خودرو شاخص 

  

تعداد مرگ و میرهای کرونایی کاهش یافته است/تعداد فوتی‌های کرونا به 389 نفر رسیدسعید نمکی گفت: از مردم می خواهم با توجه به کاهش آمار مرگ و میرهای کرونایی در روزهای اخیر، پروتکل های بهداشتی را نادیده نگیرند.
برنا مرگ 

  

آمار فوتی‌های امروز کرونا به 389 نفر رسیدوزیر بهداشت بیان کرد: آمار فوتی‌های امروزکرونا تعداد 389 نفر است که نسبت به روزهای قبل که حدود 500 نفر بود، دستاورد بسیار ارزشمندی است.
ایلنا خبرنگار درمان وزارت کشور 

  

فریب کرونا را نخوریم/مراقب دقیقه 90 باشیم به گزارش خبرنگار مهر، سعید نمکی، روز یکشنبه در ارتباط زنده با شبکه خبر، با اشاره به روند مطلوب کنترل بیماری بعد از اجرای تعطیلی های دو هفته ای در شهرهای قرمز کشور، افزود: اگر باز هم به این سمت برویم که اوضاع عادی شده است، دوباره همان اتفاقی رخ خواهد داد که اردیبهشت ماه بنده تذکر دادم. وی با عنوان این مطلب که شیوع کرونا بیشتر از قبل شده است، ادامه داد: شیوع ویروس بسیار بیشتر از…
مهر خبرنگار ماه ویروس 

  

هیچ اختلالی در زنجیره عرضه برق در روزهای تعطیل کرونایی نداشته‌ایمسخنگوی صنعت برق از تداوم فعالیت و خدمت‌سانی به مردم توسط صنعت برق در شرایط کرونا و حتی روزهای تعطیل خبر داد و گفت: به‌جز گروه‌های عملیاتی که به‌ویژه در هنگام تغییرات جوی در آمادگی کامل قرار دارند، نیروهای فنی در نیروگاه‌ها به‌منظور حفظ تولید برق و پرسنل بهره برداری در طول خطوط انتقال، فوق توزیع و پست‌های برق کشور در حال بازرسی و پایش لحظه‌ای به‌سر می‌برند.
ایلنا برق صنعت وزارت نیرو 

  

آغاز پذیره‌نویسی دهمین صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه در فرابورسپذیره‌نویسی دهمین صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه با سرمایه 500 میلیارد ریال در فرابورس آغاز شد.
گسترش سرمایه ریال معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری 

  

رصد روند یادگیری دانش آموزان ابتدایی در ایام کرونادرباره تمهیدات در نظر گرفته شده برای ارزیابی میزان یادگیری دانش آموزان دوره ابتدایی و چگونگی برگزار
خبرفوری مدرسه بودجه آموزش 

  

سلطان بورس دقیقا کجایی؟بازار سرمایه یکی از عجیب‌ترین و غیرقابل پیش‌بینی‌ترین روزهای خود را در سال جاری در حال طی کردن است.
اعتماد سرمایه تورم تولید 

  

جزئیات جدید از واکسن کرونای «شهید فخری‌زاده» از زبان علیرضا زالیرئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با تبریک و تسلیت شهادت محسن فخری‌زاده، گفت: پروژه ساخت واکسن کرونای «شهید فخری‌زاده» به مرحله آزمایش‌های انسانی رسیده است.
اقتصادنیوز علیرضا زالی تهران نوآوری 

  

آقای قالیباف، صحن علنی مجلس «کرونا» ندارد؟ + عکسصحن علنی مجلس را امروز می‌بینید که فاصله‌گذاری اجتماعی رعایت نشده است.
اعتماد عکس 

  

جلال‌الدین معیریان پس از حدود یک ماه بستری بودن در بیمارستان به دلیل ابتلا به کرونا به منزل بازگشت.
صراط مسعود کیمیایی ناصر تقوایی داریوش مهرجویی 

  

کرونا چگونه و تا چه زمانی ریه بیمار را درگیر می کند؟سلامت نیوز:یک متخصص ریه گفت: کرونا لزوما با مشکلات ریوی همراه نیست و درصورت درگیری ریه با این ویروس مدت زمان ابتلا به آن وابسته به بیماری های زمینه ای فرد و ژنتیک او خواهد بود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر حسن عادلی بیان کرد: بیماری کرونا دارای عوامل و علائم متفاوتی است و در برخی موارد نیز بدون علائم رشد پیدا می کند و تمام نقاط بدن بیمار درگیر می شود...
سلامت‌نیوز ویروس سلامت ژنتیک 

  

تداوم ممنوعیت‌های ترافیکی کرونا در جاده‌هارئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا تاکید کرد که محدودیت‌های تردد بین جاده‌ای که در پی شیوع کرونا ابلاغ شده بود، همچنان ادامه دارد.
شما‌نیوز جاده پلیس راهور ویروس