ایلنا   |  گوناگون  |  

افزایش 100 درصدی مزد، تنها 3 درصد قیمت تمام شده کالا را افزایش می‌دهد/ کارفرمایان اندازه پیچ و مهره هم برای کارگران ارزش قائل نیستند

یک اقتصاددان و استاد دانشگاه، گفت: حتی اگر 100 درصد حداقل دستمزد افزایش یابد، هزینه نیروی انسانی در قیمت تمام شده کالاها حدود 3 درصد افزایش می‌یابد. با این حال کارفرمایی که در چند نوبت از سال قیمت کالای خود را افزایش می‌دهد، بر سر 3 درصد افزایش قیمت تمام شده کالای تولید، مقاومت می‌کند.

افزایش 100 درصدی مزد، تنها 3 درصد قیمت تمام شده کالا را افزایش می‌دهد/ کارفرمایان اندازه پیچ و مهره هم برای کارگران ارزش قائل نیستند

یک اقتصاددان و استاد دانشگاه، گفت: حتی اگر 100 درصد حداقل دستمزد افزایش یابد، هزینه نیروی انسانی در قیمت تمام شده کالاها حدود 3 درصد افزایش می‌یابد. با این حال کارفرمایی که در چند نوبت از سال قیمت کالای خود را افزایش می‌دهد، بر سر 3 درصد افزایش قیمت تمام شده کالای تولید، مقاومت می‌کند.

«سیدجواد نوفرستی» در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به مقاومت کارفرمایان در برابر افزایش مکفی حداقل دستمزد، گفت: باتوجه به اینکه در هیچ یک از سال‌های اخیر، حداقل دستمزد به صورت شایسته، مکفی و بالاتر از خط فقر اعلامی تعیین نشده است، می‌توان گفت که کارگران از پیش 2 به 1 در مذاکرات مزدی باخته‌اند و هیچگاه هم به حقشان نمی‌رسند.

وی با بیان اینکه کارفرمایان مدام می‌گویند که ما و کارگران در جنگ اقتصادی در یک جبهه قرار داریم، گفت: من شخصا به کارفرمایان احترام می‌گذارم. زمانی که می‌گویند کار عبادت است، پس کارآفرین هم اشرف عبادت‌‌ها است؛ اما تا زمانی که کارگر مزد شایسته‌‌ خود را دریافت نکند و اقتصاد خانوار به بالندگی لازم نرسد، امکان تبدیل نظام تولید را به عنوان پشتیبان پول ملی نخواهیم داشت و همچنان اقتصادمان آسیب‌پذیر می‌ماند.

این اقتصاددان، افزود: واقعیت این است که گفتن این جمله توسط کارفرمایان که ما و کارگران در یک جبهه قرار داریم، بیشتر شعار است؛ چراکه اندازه‌ی پیچ و مهره‌های فلزی کارخانه‌جات هم برای کارگران ارزشی قائل نیستند. کارفرمایان زمانی که قیمت مواد اولیه‌، مثلا فلزاتی مانند مس، آلومنیوم یا فراورده‌های پتروشیمی گران می‌شود؛ و حتی زمزمه‌های گرانی مواد اولیه در بازار می‌پیچد به صورت سریالی شروع به افزایش قیمت می‌کنند و در کمترین زمان افزایش هزینه‌‌های خرید مواد اولیه را از محل افزایش قیمت کالا جبران می‌کنند.

این استاد دانشگاه با اشاره به مطالعات خود بر اطلاعات 400 شرکت بورسی، گفت: به استناد اطلاعات و ارقامی که سازمان بورس اوراق بهادار منتشر کرده است، با احتساب سهم دستمزد، پاداش‌های مدیران، حقوق مدیران و اعضای هیات مدیره، سهم حقوق و دستمزد در قیمت تمام شده‌ی کالاهای تولیدی، زیر 8 درصد است؛ اما اگر بخواهیم به تنهایی سهم هزینه‌‌های کارگران که حقوق انسانی آنها رعایت نمی‌شود را ارزیابی کنیم، سهم دستمزد در قیمت تمام شده‌ی کالاها به کمتر از 4 درصد می‌رسد.

 نوفرستی، افزود: با این حساب، حتی اگر 100 درصد حداقل دستمزد افزایش یابد، هزینه نیروی انسانی در قیمت تمام شده کالاها حدود 3 درصد افزایش می‌یابد. با این حال کارفرمایی که در چند نوبت از سال قیمت کالای خود را افزایش می‌دهد، بر سر 3 درصد افزایش قیمت تمام شده کالای تولیدی خود مقاومت می‌کند.

وی با بیان اینکه نمایندگان کارفرمایان در مذاکرات مزدی شورای عالی کار، سفسطه می‌کنند، گفت: اگر نمایندگان کارگران در چند دهه‌ی گذشته خوب دفاع می‌کردند و اعداد و ارقام این چنینی را به رخ طرف مذاکره می‌کشیدند و آنها را از ابتدا به پذیرش اعداد و واقعیت‌های مبتنی بر اعداد عادت می‌دادند، امروز شاهد این نمی‌بودیم که کارفرمایان به انکار موقعیت مالی خود، آنهم پس از چند نوبت افزایش قیمت‌ کالاها در طول سال بپردازند.

این اقتصاددان، تصریح کرد: کارفرمایان نه تنها اندازه‌ی پیچ و مهره‌‌های فلزی که حتی اندازه‌ی پیچ و مهره‌‌های پلاستیکی کارخانه‌جات خود هم برای کارگران ارزش قائل نیستند. آنها به انکار زیر خطر فقر بودن کارگران می‌پردازند؛ درحالیکه اگر کارگر بداند دستمزدش به صورت واقعی ترمیم شده است، بهره‌وری خود را افزایش می‌دهد.

وی با بیان اینکه کارگر باید بتواند با یک شفیت کار معیشت خود را تامین کند و به کار دوم و سوم فکر نکند، گفت: کارگران به قشری تبدیل شده‌اند که زیر فشارهای اقتصادی له شده‌اند و می‌شوند اما با این وجود تصمیم‌گیران اصلی مذاکرات مزدی یعنی دولت و کارفرمایان حاضر نیستند که مزدی بالاتر از خط فقر را تعیین کنند.

نوفرستی با بیان اینکه دولت باتوجه به اوضاع اقتصاد خانوارها اعلام می‌کند که به 60 میلیون نفر حمایت معیشتی پرداخت کرده است، افزود: دولت با پرداخت نقدی مبلغی بسیار ناچیز و کم ارزش اما پرهزینه برای بودجه عمومی، سعی می‌کند رضایت مردم را جلب کند؛ درحالیکه نه با این پول که با پرداخت دستمزد مکفی و بالاتر از خط فقر می‌توان رضایت کارگران را جلب کرد.

وی با بیان اینکه دولت به عنوان بزرگترین کارفرمای کشور باید رضایت دهد که دستمزد متناسب با واقعیت‌های اقتصادی کشور تعیین شود، افزود: به جای اینکه دولت یارانه‌ی معیشتی پرداخت کند، کمک کند تا دستمزد واقعی تعیین شود و بودجه‌‌ی یارانه معیشتی را هم صرف پرداخت یارانه‌ بیمه کارگران به تولیدکنندگان کنند. می‌خواهم بگویم که دولت به جای اینکه دستمزد را به حبس بفرستد، آن را واقعی کند و به جای پرداخت یارانه نقدی به مردم سقف تعهدات خود در بیمه‌های اجتماعی کارگران را افزایش دهد.

افزایش قیمت دستمزد حداقل دستمزد   اخبار برگزیده
  

بیانیه وزارت ورزش در واکنش به مصاحبه وزیر بهداشت/ لیگ در ابهاموزارت ورزش و جوانان پس از مصاحبه وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی بیانیه ای تاکید کرد برای شروع مسابقات لیگ برتر تابع تصمیم مسئولان بهداشتی کشور است!
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت وزارت ورزش و جوانان ورزش 

  

اسامی شهرهای وضعیت قرمز کرونا در ایراناقتصاد نیوز:در روزهایی که خطر کرونا و شیوع آن توسط بسیاری از مردم فراموش شده و علیرغم فروکش کردن شیوع و مرگ و میر ناشی از این ویروس، برخی از شهرها و استان های کشور شرایط بدتری دارند و به اصطلاح در وضعیت قرمز هستند.
اقتصادنیوز درمان درآمد ایران 

  

خبر خوب ظریف چیست؟وزیر خارجه کشورمان در صفحه اینستاگرامش خبر خوبی را خطاب به مخاطبانش منتشر کرد.
اعتماد وزارت خارجه ایران بازداشت 

  

مجلس قانونگذاری یا محفل اشعار تملق آمیز؛ مسئله این است!نماینده طرقبه در جلسه علنی این هفته مجلس شورای اسلامی اشعاری در مدح قالیباف و نمایندگان خواند! مجلس یازدهم کار خود را با حواشی جالبی شروع کرد.
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی محمدرضا گلزار دولت 

  

شانس برنده شدن در قرعه کشی فروش خودرو چقدر است؟مطابق اعلام دو شرکت ایران خودرو و سایپا تعداد 25 هزار دستگاه خودرو برای طرح فروش فوری در نظر گرفته شده اما شنیده ها حکایت از آن دارد تا این ساعت حدود 5 میلیون و 500 هزار نفر اقدام به پیش ثبت نام کرده و این آمار ساعتی در حال رکورد زنی است.
خودروتک ایران خودرو خودرو ایران 

  

ترکمنچای بانکی برای سهام عدالت؛ نظارت دولت کجاست؟روزنامه خراسان : برخی رسانه ها دیروز به نقل از گزارش های مردمی مدعی شدند که تعدادی از بانک ها به متقاضیان فروش سهام عدالت گفته اند در ازای فروش 30 درصد این سهام، تنها 450 هزار تومان به آن ها تعلق می گیرد. این موضوع با تکذیب سازمان خصوصی سازی مواجه شد...
مثلث سهام عدالت سهام دولت 

  

با افزایش و تشدید ناآرامی‌ها و اعتراضات در واشنگتن،‌ رئیس جمهور آمریکا از انظار عمومی پنهان شده است.
نامه نیوز دونالد ترامپ ترامپ رئیس جمهور 

  

محمود احمدی نژاد اولین کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری 1400قدیری ابیانه، فعال سیاسی اصولگرا گفت: سفرهای مکرر احمدی نژاد، موج سفرهایش و شعارهایی که به راه می‌اندازد نظیر اینکه احمدی نژاد برگرد، زمینه سازی طرفدارانش و اظهارات مشاور رسانه‌ای او یعنی جوانفکر مبنی بر اینکه احمدی نژاد در انتخابات 1400 شرکت خواهد کرد همه نشان از تصمیم قاطع او برای حضور دارد ؛ اگرچه او تایید صلاحیت هم بشود رای نخواهد آورد.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

کاهش شدید قیمت خودرو نسبت به روزهای اوجرئیس اتحادیه فروشندگان خودرو از کاهش 35 درصدی قیمت خودرو در بازار آزاد طی روزهای اخیر خبر داد.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  اخبار داغ
  

فریب نخورید: ارزش واقعی سهام عدالت 15 برابر قیمت اولیه استسخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت گفت:ارزش واقعی سهام عدالت 15 برابر قیمت اولیه است، اگر قصد فروش آن
خبرفوری سهام عدالت سهام قیمت 

  

مهلت اپراتورها برای اجرای مصوبه خدمات ارزش افزوده به پایان رسید به گزارش خبرنگار مهر، حسین فلاح جوشقانی در توئیتر گفت: 15 خرداد 99 مهلت پایانی اپراتورها برای اجرای مصوبه موسوم به «پایان وس» است. وی ادامه داد: بنابر بررسی ها، زیرساخت لازم برای اجرای مصوبه 300 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در اپراتورهای همراه اول و ایرانسل آماده است و اپراتور رایتل بنا دارد کل خدمات ارزش افزوده تلفن همراه را متوقف کند. معاون وزیر ارتباطات تاکید کرد: این مصوبه…
مهر خبرنگار توئیتر 15 خرداد 

  

مارتین برایثویت خرید جدید بارسلونا بزرگترین تهدید لوئیس سوارز برای بازگشت به ترکیب ثابت آبی اناری ها محسوب می شود.
ورزش۳ بارسا بارسلونا 

  

مشاهده ارزش دارایی و معامله سهام عدالت، تنها از طریق سامانه های کارگزاری ها/ نیازی به کد بورسی نیستافرادی که در سامانه سهام عدالت سازمان خصوصی سازی، به آدرس samanese.ir، گزینه سهامداری مستقیم را انتخاب کرده‌اند، می‌توانند با مراجعه با سامانه سهام عدالت هر شرکت کارگزاری که تمایل دارند، به صورت غیرحضوری از خدماتی مانند مشاهده دارایی و ارزش سبد سهام عدالت خود و یا فروش هر میزان از سهام خود بهره‌مند شوند.
برنا سازمان خصوصی سازی خصوصی سازی سهام عدالت 

  

خیرین حوزه سلامت در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا / مهار نسبی شیوع کرونا در شهرستان‌های خوانسار و گلپایگان سید مسعود خاتمی در گفت‌وگو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت ،در رابطه با وضعیت شیوع بیماری کرونا در شهرستان گلپایگان و خوانسار از توابع استان اصفهان، گفت: موارد ابتلا به بیماری کرونا در حوزه انتخابیه بنده رو به افزایش نبوده و خوشبختانه به دلیل فعالیت‌های خوب دستگاه‌های مربوطه تا حد زیادی کنترل شده است. مهار نسبی شیوع کرونا در شهرستان‌های خوانسار و گلپایگان / عملکرد مطلوب متولیان…
خانه‌ملت حوزه سلامت درمان