ایلنا   |  اقتصادی  |  

در هنگام استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی چه نکاتی باید رعایت بشود؟

برای طراحی آزمایشگاه مجهز و تخصصی نیاز به تجهیزات مختلف داریم. تجهیزات آزمایشگاهی در واقع همان تجهیزات و ابزارهای مختلفی هستند که برای کار و فعالیت دانشجویان شاغل و متخصصان در فضای آزمایشگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در هنگام استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی چه نکاتی باید رعایت بشود؟

برای طراحی آزمایشگاه مجهز و تخصصی نیاز به تجهیزات مختلف داریم. تجهیزات آزمایشگاهی در واقع همان تجهیزات و ابزارهای مختلفی هستند که برای کار و فعالیت دانشجویان شاغل و متخصصان در فضای آزمایشگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای طراحی آزمایشگاه مجهز و تخصصی نیاز به تجهیزات مختلف داریم. تجهیزات آزمایشگاهی در واقع همان تجهیزات و ابزارهای مختلفی هستند که برای کار و فعالیت دانشجویان شاغل و متخصصان در فضای آزمایشگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تجهیزات شامل کالری‌سنج، میکروسکوپ، انواع ظروف آزمایشگاهی، مشعل، بورت و... است. تمام تجهیزات و ابزارهای آزمایشگاهی در راستای جمع‌آوری و اندازه‌گیری داده‌ها به کار گرفته می‌شوند.

تجهیزات آزمایشگاهی چگونه انتخاب می‌شود؟

انتخاب نوع ابزارهای آزمایشگاهی به کار گرفته شده در فضای آزمایشگاه به آزمایشات انجام شده توسط محققان و دانشجویان مربوط می‌شود. همچنین در هنگام خرید تجهیزات آزمایشگاهی باید به برند تولیدی آن دقت کنید و شرکت مناسبی را برای خرید انتخاب نمایید. خرید تجهیزات آزمایشگاهی آزوناکس یکی از بهترین برندها برای بهره‌مندی از ابزارهای آزمایشگاهی است. این نوع برند مدت زمان طولانی در زمینه تولید ابزارهای آزمایشگاهی فعالیت می‌کند و محصولات خود را باکیفیت بالا عرضه می‌نماید.

کوره آزمایشگاهی

کوره آزمایشگاهی یکی از لوازم مهم و کاربردی برای هر آزمایشگاه تخصصی یا عمومی است. به طور کلی چهار نوع کوره آزمایشگاهی مافلی، الکتریکی، وکیوم و خاکسترگیری وجود دارد. کوره الکتریکی با قدرت فرآوری 1100 درجه سانتی‌گراد  یا بیشتر عرضه می‌شود. کوره الکتریکی برای ذوب فلزات و سوزاندن برخی از مواد در محیط آزمایشگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد. کوره مافل نیز با قدرت 3.5 کیلووات عرضه می‌شود.

زمانی که با کوره الکتریکی کار می‌کنید، باید از باز گذاشتن درب آن به شکل طولانی بپرهیزید. چون در این صورت حرارت تولیدی را به سرعت از دست خواهید داد.

میزان استهلاک و فرسودگی کوره آزمایشگاهی نسبت به دیگر تجهیزات آزمایشگاهی بالاست. این استهلاک به دلیل کارکرد طولانی آون آزمایشگاهی در دمای بالا اتفاق می‌افتد.

قیمت کوره آزمایشگاهی

قیمت کوره آزمایشگاهی با توجه به نوع کوره، خصوصیات و قابلیت‌های آن متفاوت است. خریدار باید پیش از خرید کوره آزمایشگاهی، نوع نیاز خود را به خوبی بشناسد. در این صورت می‌تواند انتخاب درستی در زمینه خرید تجهیزات آزمایشگاهی داشته باشد.

در ابتدا باید کوره آزمایشگاهی بر روی یک میز یا کابینت مسطح و محکم قرار گیرد. حال کابل آن را به سوکت و سپس آن‌ها را به پریز آرت‌دار وصل کنید. نمونه را درون دستگاه قرار دهید و محکم درب آن را ببندید. برای تنظیم دمای مورد نظر خود به سراغ ترموستات دستگاه بروید. به محض رسیدن دمای دماسنج به دمای مورد نظر یا خاموش شدن چراغ قرمز بالای ترموستات می‌توانید به کمک تایمر زمان مورد نظر خود را به دستگاه بدهید. معمولا پس از به پایان رسیدن زمان، عمکلرد دستگاه به صورت خودکار متوقف می‌شود. دقت کنید که پس از پایان کار دستگاه، هرگز درب آن را برای خنک شدن سریع‌تر کوره باز نگذارید چراکه به دلیل حرارت بالای آن احتمال سوختگی پوست زیاد است. 

ترازوی آزمایشگاهی

ترازوهای آزمایشگاهی در انواع مختلفی تهیه و تولید می‌شوند. ترازوی تحلیلی یا آنالیتیکال یکی از مهم‌ترین ترازوها برای فضای آزمایشگاهی است. این ترازوها قابلیت اندازه‌گیری مقادیر کمتر از میلی‌گرم را دارند. ترازوهای تحلیلی با محفظه‌ای برای توزین طراحی شده‌اند. این محفظه اجازه نمی‌دهد ماده اندازه‌گیری تحت تاثیر هوا و دما قرار بگیرد. بر روی ترازو نیز حباب وجود دارد. وجود این حباب‌ها برای اطمینان از تراز بودن ترازو مورد توجه قرار می‌گیرد. ترازوی پیچشی، کفه‌ای، سه اهرمی و... از جمله ترازوهای آزمایشگاهی هستند.

آسیاب میکرونیزه

آسیاب میکرونیزه یکی از تجهیزات آزمایشگاهی فوق‌العاده است. امروزه به دست آوردن مواد نرم در صنایع مختلف آرایشی و بهداشتی، صنایع دارویی، صنایع غذایی و شیمیایی اهمیت زیادی دارد. در واقع این آسیاب‌ها در فضای آزمایشگاه‌ها برای نرم کردن مواد سخت یا شکننده کاربرد دارند.

پی ‌اچ ‌متر (ph متر )

پی‌اچ‌متر یکی از ابزارهای آزمایشگاهی با اطلاعات کمی است. این دستگاه وضعیت اسیدیته مواد مختلف را نشان می‌دهد. به طور کلی  PH یک ماده، بین عدد  صفر تا 14 قرار دارد.

اندازه‌گیری پی ‌اچ ‌متر بر مبنای فعالیت یون هیدروژن است. در واقع هر چه میزان این یون در مایعات و مواد بیشتر باشد، مواد اسیدی‌تر هستند. برای دستگاه پی‌اچ‌متر دو قسمت محاسبه‌کننده و نمایش دهنده میزان PH و الکترود پی ‌اچ تعریف می‌شود.

پی ‌اچ ‌متر در سه مدل پی ‌اچ ‌متر رومیزی، پرتابل و قلمی تولید می‎شود. نمونه پی ‌اچ‌ متر رومیزی از سایر پی ‌اچ‌ متر دقیق‌تر بوده و برای فضای آزمایشگاهی پیشنهاد می‌شود. قیمت پی ‌اچ ‌متر با توجه به میزان دقت، کارایی و رزولوشن متفاوت است.

نکات ایمنی در حین کار با تجهیزات آزمایشگاهی

فضای هر کاری برای پیشگیری از خطرات و زیان‌های احتمالی نیاز به رعایت اصول ایمنی دارد. این اصول ایمنی در فضایی نظیر آزمایشگاه نیز بسیار مهم و ضروری است و بخشی از روند کار به حساب می‌آید.

در هنگام کار در فضای آزمایشگاه از تجهیزات لازم و ضروری برای ایمنی و سهولت انجام کار استفاده می‌شود.

انتخاب پوشش مناسب برای محیط آزمایشگاه

نوع لباس پوشیدن در محیط آزمایشگاه از اهمیت بالایی برخوردار است. در هنگام کار با تجهیزات آزمایشگاهی باید روپوش  مناسب بپوشید و از دستکش، ماسک، کفش مناسب، عینک ایمنی و... استفاده کنید. ممکن است شما در محیط آزمایشگاه با مواد سمی یا خطرناک کار کنید. در برخی از موارد حتی بخار این مواد می‌تواند بر روی پوست دست، چشم‌ها و... تاثیر منفی داشته باشد.

دفع پسماندهای آزمایشگاهی

پسماندهای آزمایشگاهی می توانند برنده یا تیز باشند. این نوع پسماندها باید در سیفتی‌باکس‌ها دفع شوند. در صورتی که با این نوع پسماندها برش بر روی پوست ایجاد شود، عفونت سلامت فرد را تهدید می‌کند. ضمن اینکه شرایط برای انتقال بیماری‌هایی نظیر هپاتیت و... افزایش می‌یابد.

قرارگیری ابزارهای آزمایشگاهی در جایگاه مناسب

 سمپلرها، لوله‌های آزمایش و پیپت‌ها باید در محیط آزمایشگاه در محل خود قرار بگیرند. از قرار دادن این نوع تجهیزات آزمایشگاهی بر روی میز اجتناب کنید. چون شکستن این لوازم می‌تواند شرایط آلوده شدن محیط آزمایشگاه را به وجود آورد.

عدم استنشاق مواد

هرگز مواد آزمایشگاهی را استنشاق نکنید. یکی از دلایل استفاده از ماسک در محیط آزمایشگاهی ایمن شدن در برابر بخار و گازهای آلوده و سمی است. با استنشاق مواد به‌خصوص مواد شیمیایی، بخار سمی و آلوده را به ریه وارد می‌کنید.

تعویض به‌موقع روپوش آزمایشگاه

اگر مواد آزمایشگاه بر روی روپوش شما ریخته شد، فوراً روپوش خود را تعویض کنید و اجازه ندهید آلودگی به سایر نقاط بدن یا محیط آزمایشگاه انتقال پیدا کند.

سایر نکات مهم در هنگام کار در آزمایشگاه در محیط آزمایشگاه از سیگار کشیدن، خوردن، آشامیدن، آدامس جویدن و... بپرهیزید. عوامل حواس ‌پرتی در محیط آزمایشگاه باید به حداقل ممکن برسند. در این صورت میزان خطا و احتمال وقوع حادثه در محیط آزمایشگاه کاهش می‌یابد. در هنگام کار در محیط آزمایشگاه به مسئول آزمایشگاه اطلاع دهید. شما باید از محل چشم‌شور در آزمایشگاه اطلاع داشته باشید. ضمن اینکه این دستگاه باید در محیط مناسب و قابل دسترسی قرار گرفته باشد تا در مواقع اضطراری به سرعت بتوان از آن استفاده کرد. جمع بندی

خرید تجهیزات آزمایشگاهی با توجه به نوع فعالیت و تخصص آزمایشگاه متفاوت است. این تجهیزات در اشکال و با قابلیت‌های متنوع عرضه می‌شوند و همین موضوع قیمت تجهیزات آزمایشگاهی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. شرکت آرکا راد تجارت به عنوان وارد کننده انواع تجهیزات آزمایشگاهی از کمپانی های بین المللی، محصولات تولیدی خود را نیز با قیمت رقابتی و کیفیت بالا با نام تجهیزات آزمایشگاهی آزوناکس AZONAX با یک سال گارانتی و ده سال خدمات پس از فروش ارائه مینماید.

 

 

 

 

 

 

 

 

خدمات پس از فروش فضای آزمایشگاهی پوست   اخبار برگزیده
  

شایعات عجیب درباره دختر رئیسی و همتی / واکنش همتی چه بود؟+ سنداین روزها شایعات زیادی درباره کاندیداهای ریاست جمهوری شکل گرفته است؛ شایعاتی که شکل آن‌ها تغییر پیدا کرده و خانواده‌ نامزدها را هدف قرار داده است.
نامه نیوز وام کودکان شورای نگهبان 

  

اقدامات اسرائیل هیچ سنخیتی با اندیشه‌های یهود ندارد/ زمان آن فرارسیده که اسرائیل را مجبور به پرداخت هزینه‌های بازسازی غزه کنیمحقوق بشر، حقوق بشر است و طبق منشور سازمان ملل متحد بخشی از حقوق بین الملل قلمداد می‌گردد. خواه پرونده سین کیانگ و اویغورها، میانمار و روهینگیا باشد یا اسرائیل و اعراب فلسطینی. روش صحیح دفاع از حقوق بین الملل از طریق سازمان ملل متحد است و از تحقیقات مستقل تحت نظارت شورای حقوق بشر سازمان ملل آغاز می‌شود.
ایلنا سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای حقوق بشر سازمان ملل 

  

بمب نقل و انتقالاتی در پرسپولیس؟+جزئیات بیشتریکی از افراد فعال در امور نقل و انتقالات که با بازیکنان خارجی ارتباط خوبی دارد، مدعی شد یکی از بازیکنان خارجی مطرح در فوتبال ایران خیلی دوست دارد پرسپولیسی شود.
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازی 

  

مصوبه‌ای برای جلوگیری از واگذاری سِمت‌‌های متعدد به مسئولان نداریم/ برخی چند شغله‌ها حتی صلاحیت یک شغل را هم را ندارند/ "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم استعضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم است، گفت: در حقیقت مقوله تربیت در کشور ما خاموش است، اگر احساس مسئولیت را در بحث تربیت تفهیم می‌کردند، خیلی از مشکلات کاسته می‌شد.
ایلنا شورای عالی انقلاب فرهنگی عکس رسانه 

  

رفتار دوگانه جریان اصلاحات در قبال لاریجانیعضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید شورای نگهبان نه معصوم است و نه علم غیب دارد. به همین دلیل نیز مبرا از اشتباه نیست، اما در جامعه قانونمند باید حتی از تصمیم غلط یک نهاد قانونی تبعیت کرد.
فردا علی لاریجانی شورای نگهبان بانک مرکزی 

  

گاف نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره چینرئیس اتاق ایران و چین ادعای علی رضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در 1400 را درباره چین زیر سئوال برد.
۵۵ آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری چین 

  

کراس اوور جدید چینی با برند ایرانی به نمایندگی ها رسید + عکسبهمن موتور در ادامه دور جدید فعالیت خود در بازار خودروهای کراس اوور شهری ، دومین محصول خود را راهی نمایندگی های فروش کرد.
خودروتک بازار خودرو عکس خودرو 

  

صداوسیما امروز برای کاندیداها چه برنامه ای دارد؟امروز سه شنبه (11 خرداد ماه) و در پنجمین روز از تبلیغات نامزدها در صداوسیما، پنج برنامه تلویزیونی و چهار برنامه رادیویی مربوط به کاندیداهای ریاست جمهوری برای نخستین بار به پخش‌ می رسد.
مثلث ایران محسن رضایی ماه 

  

خداحافظی بازار خودرو با دلالانچهارشنبه گذشته طرح اخذ مالیات از عایدی سرمایه در صحن علنی مجلس مصوب شد. این طرح با هدف حذف دلالان و سفته‌بازان در بازارهای عمومی کشور از جمله بازار خودرو و مسکن در دستور کار قرار گرفته بود. به نظر می‌رسد تصویب کلیات طرح در صحن علنی مجلس تا حدود زیادی بر کاهش رانت بازار‌ها از جمله خودرو تاثیرگذار باشد.
خودروتک بازار خودرو خودرو مالیات 

  

همتی جفت پوچسه شب پیش در حالیکه همتی در کلاب‌هاوس گفتگوی مستقیم داشت، جو انتخاباتی بازار ارز را زیر و رو کرد. دلار بیش از 600 تومان رشد کرد و به کانال 24هزار تومانی قدم گذاشت.
مستقل‌آنلاین ارز قیمت ارز نرخ ارز 

  

دروغ گویی به سبک احمدی نژاد!احمدی نژاد : آقای دکتر الهام ممکنه در یک جلسه بقیه هیچ وقت حضور نداشته.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد عکس شورای نگهبان 

  

قالیباف رئیس مجلس باقی ماندانتخابات هیات رئیسه مجلس در سال دوم در صحن علنی مجلس برگزار شد.
۵۵ آنلاین اصولگرایان فریدون عباسی 

  

یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود قرار دهد/ شأن سپاه اجل از این است که بازوی یک جناح شود/ سیاست بنزینی دولت خاتمی درست بود/ احمدی‌نژاد نباید خدمات جریان‌های دیگر را به نام خودش می‌زدمعاون سیاسی وزیر کشور دولت نهم، گفت: به نظر من یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود داشته باشد اما در حد خودش و در حاشیه نه در متن.
ایلنا فیزیک مکانیک دولت 

  

مجمع نیروهای خط امام به رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کرددر پی رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، مجمع نیروهای خط امام بیانیه‌ای صادر کرد.
ایلنا امام خمینی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

ماندگاری شاخص کل بورس در نیمه کانال 1.1 میلیونیدر آخرین هفته خرداد ماه شاهد افزایش ارزش صف‌های خرید و افزایش خروج پول حقیقی از بورس بودیم.
اقتصادنیوز شاخص ماه پول 

  

کاهش مرگ و میر مادران باردار و کودکان زیر 5 سال در پاندمی کرونا به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا زالی، در جلسه شورای فرماندهی ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران که در قرارگاه ثارالله برگزار شد به تشریح اقدامات و دستاوردهای ستاد پرداخت. فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران در ابتدای این نشست با بیان اینکه جمعیت رأی دهنده استان تهران معادل 13 استان کشور است، مشارکت شهروندان تهرانی در این انتخابات را بسیار وثیق و وزین…
مهر مرگ کودکان نیروی انتظامی 

  

خبر مهم بانک مرکزی در مورد خرید واکسن کرونابانک مرکزی از آمادگی این بانک برای پرداخت وجه مورد نیاز برای خرید واکسن خبر داد.
اقتصادنیوز بانک مرکزی بانک 

  

جدید ترین رنگ‌بندی شهرهای کرونایی اعلام شدامروز پنجشنبه 27 خرداد 1400، اپ ماسک رنگ جدید کرونایی شهرستان‌ها را به‌روزرسانی کرد.
۵۵ آنلاین رنگ ماسک ایران 

  

این افراد نیازی به تزریق واکسن کرونا ندارند!جمعی از محققان در مطالعه اخیر خود با ارائه برخی دلایل مشخص کردند که چه کسانی ممکن است نیازی به واکسیناسیون نداشته باشند.
برنا واکسیناسیون 

  

اوج‌گیری واکسیناسیون کرونا از هفته آینده«ایرج حریرچی»معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: از هفته آینده تزریق واکسن داخلی و خارجی کرونا در سطح کشور افزایش می‌یابد و این روند تا موقعی که نیاز به واردات واکسن از طریق تولید واکسن داخلی رفع شود، ادامه خواهد داشت. وی بیان کرد: واکسن راهکار اصلی مقابله با کروناست اما تا زمانی که پوشش واکسیناسیون به 70 الی 80 درصد نرسیده است، به ایمنی جمعی دست پیدا نخواهیم کرد.
۵۵ آنلاین واکسیناسیون وزارت بهداشت درمان 

  

آخرین تغییرات قیمت خودرو (27 خرداد)فعالان سه بازار خودرو، سهام و اوراق دولتی، چشم‌انتظار پساانتخابات هستند و همین دیده‌بانی اوضاع باعث تغییر در نبض معاملات شده است.
گسترش قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

حال و هوای بازار خودرو و بورس در آستانه انتخاباتفعالان سه بازار خودرو، سهام و اوراق دولتی، چشم‌انتظار پساانتخابات هستند و همین دیده‌بانی اوضاع باعث تغییر در نبض معاملات شده است.
اقتصادنیوز خودرو بازار خودرو سهام 

  

چه میوه‌هایی برای کرونا خوب است؟میوه‌های مناسب برای کرونا در تابستان زیاد هستند و در این فصل می‌توانیم به خوبی سیستم ایمنی بدن را در برابر کرونا تقویت کنیم.
نامه نیوز استرس درمان آویشن 

  

ایران به زودی در تولید واکسن کرونا خودکفا می شود به گزارش خبرگزاری مهر، سعید نمکی، در سی و یکمین آئین پویش ره سلامت که با حضور رئیس جمهور برگزار شد، افزود: به رغم مشکلات عدیده ناشی از تحریم‌ها و کرونا توانستیم در توسعه زیرساخت‌ها گام‌های مناسبی برداریم. وی ادامه داد: در ماه‌های گذشته توانستیم هر ماه 1000 تخت به تخت‌های بیمارستانی اضافه کنیم. بیماری کرونا را به شکلی مدیریت کردیم که هیچ بیماری پشت در بیمارستان نماند و این از…
مهر ایران جمهوری اسلامی ایران تولید 

  

واردات یک میلیون دُز دیگر واکسن کرونا هفته آتی به کشور توسط هلال احمر/ وزارت بهداشت فقط 100 هزار دز اسپوتنیک_وی وارد کرده استمدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر از ورود چهارمین محموله واکسن کرونا به کشور از سوی این جمعیت خبر داد و گفت: یک‌ میلیون دوز دیگر نیز تا اوایل هفته آینده وارد کشور می شود.
ایلنا وزارت بهداشت هلال احمر خبرنگار 

  

چرا تحقیقات جامع سازمان بهداشت جهانی برای ردیایی منشاء کرونا در آمریکا ضرورت دارد؟تحقیقات جدید نشان می دهد که دستکم در اوایل دسامبر 2019 ویروس کرونا در بسیاری از مناطق ایالات متحده آ
خبرفوری سازمان بهداشت جهانی ایالات متحده آمریکا ویروس 

  

بورس به اوراق دولتی پشت کرد!وضعیت فروش اوراق بدهی دولتی در چهارمین مرحله حراج دومین صفر را ثبت کرد. 4 دوره بازار اولیه در سال 1400 سپری شده اما در دو هفته اخیر آن هیچ فروشی ثبت نشده. حجم کل اوراق فروخته شده نیز دراین مدت یک هفتم موقعیت مشابه خود در سال گذشته بوده است
گسترش اوراق بدهی دولت انتخابات ریاست جمهوری