ایلنا   |  سیاسی  |  

مردم در خصوص کرونا ساده ‌نگاری می‌‌کنند/ واکسن برای ویروس جدید و جهش یافته معجزه نمی‌کند/ با چند دستور ساده می‌توانیم زنجیره انتقال ویروس را متوقف کنیم

یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: واکسن برای ویروس جدید کرونا معجزه نخواهد کرد چرا که این ویروس وحشیانه رفتار می‌کند.

مردم در خصوص کرونا ساده ‌نگاری می‌‌کنند/ واکسن برای ویروس جدید و جهش یافته معجزه نمی‌کند/ با چند دستور ساده می‌توانیم زنجیره انتقال ویروس را متوقف کنیم

یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: واکسن برای ویروس جدید کرونا معجزه نخواهد کرد چرا که این ویروس وحشیانه رفتار می‌کند.

پروین صالحی مبارکه در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره شیوع موج جدید ویروس کرونا در کشور، گفت: متاسفانه بیماری کرونا در کشور پیشرفت کرده است و مسافرت‌های عید و حتی خریدهای قبل از سال نو باعث شد آلودگی در کشور بسیار بالا برود.  

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مردم در تعطیلات به شهرهایی سفر کردند که به شدن با ویروس درگیر بودند و این در حالی اتفاق افتاد که این ویروس، مانند ویروس قبلی نیست؛‌جهش یافته و سرعت انتقالش بیش از ویروس‌های قبلی است و موجب شده تا امروز شاهد پر شدن کلیه تخت‌های بیمارستانی باشیم.

وی با بیان این که ویروس کرونا، ویروسی است که در حال  حاضر درمان ندارد، عنوان کرد: کووید 19 درمان ندارد، حتی واکسنی که بر روی آن تا این حد تاکید می‌شود فقط یک مقدار سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند که در حال حاضر مطرح می‌شود که از 6 ماه تا یک سال می‌تواند ایمنی به وجود می‌آورد و بعد امکان ابتلای مجدد وجود دارد.

نماینده مردم مبارکه ادامه داد: چند روز پیش در خبرها آمده بود که حتی بعضی از افرادی که دوز دوم این واکسن‌ها را دریافت کرده‌اند پس از 40  روز به کرونا مبتلا شده‌اند، چنین چیزی  یک هشدار است که این ویروس جدید است و واکسن هایی که ساخته می‌شود بر روی میزان مصونیت و  ایمنی‌اش همچنان بحث وجود دارد. 

وی تاکید کرد: واکسن درمان نیست و مردم عزیز ما باید به این نکته توجه کنند  که این ویروس در کل جهان فعلاً درمان خاصی ندارد و تنهاراه جلوگیری از انتقالش، همان دستورهای ساده بهداشتی است که در هر جای دنیا هم که باشیم باید رعایت کنیم؛ به این معنا که ماسک بزنیم، دست‌هایمان را در روز و شب چندین بار  بشوریم، فاصله اجتماعی رعایت کنیم و در مکان‌هایی که ازدحام جمعیت وجود دارد وارد نشویم.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: با همین چند دستور ساده می‌توانیم زنجیره انتقال ویروس را شکست دهیم؛ اما متاسفانه در  ایام عید و حتی  قبل از سال نو آن‌طور که باید پروتکل‌ها رعایت نشد.

وی یادآور شد: کارشناسان پزشکی درباره مسافرت‌های نوروزی و رعایت‌ پروتکل‌های بهداشتی تذکر دادند اما مردم با ساده انگاری با این بیماری برخورد کردند؛ در حالی که مردم باید گوش به زنگ صحبت‌های کارشناسان بهداشت باشند و هر زمان که این کارشناسان گفتند وضعیت ما خوب است و شرایط عادی است از رعایت پرو‌تکل‌ها دست برداریم.

این نماینده  مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که از ساده انگاری کرونا توسط مردم تعجب می‌کنم، گفت: به یاد دارم قبل از سال نو وزیر بهداشت در رسانه ملی فقط گریه نکرد؛ در حالی‌که صحبت‌هایش مبنی بر عدم مسافرت رفتن مردم  با عجز و التماس بود اما متاسفانه یک مقدار شنوایی کم بود و کمتر مردم  این پیام را شنیدند و مسافرت‌های‌شان را انجام دادند و امروز عواقبش را در کشور مشاهده می‌کنیم.

وی افزود: باز هم تکرار می‌کنم که این ویروس درمان ندارد و واکسن هم برای کسی معجزه نمی‌کند؛ حتی  آنهایی که 2 دوز واکسن را هم زده‌اند باید برای عدم ابتلای مجدد مراقبت کنند؛ بنابراین تنها راه شکستن زنجیره انتقال ویروس، رعایت دستورات بهداشتی است و لاغیر. 

صالحی مبارکه در خصوص قرنطینه سراسری در کشور نیز گفت: ما امتحان مثبتی را درباره قرنطینه پس دادیم اما به شرطی که پس از آن هم پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود. همان زمانی که کشور 2 هفته قرنطینه صورت گرفت، آمار ابتلای ما به شدت پایین  آمد. از سوی دیگر با طرح شهید سلیمانی یک اتحادی بین و وزارت بهداشت و بسیج به وجود آمد و ما تا حدود زیادی آمار فوتی‌ها و مبتلایان‌مان را پایین آوردیم.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان  مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: طرح شهید سلیمانی هم چیزی نبود مگر اینکه خانه به خانه موارد مثبت را شناسایی می کردند آموزش‌های لازم و می دادند که از خانه خارج نشوند و به جماعت‌ها نروند.

وی ادامه داد: جای سوال دارد چرا تا یک مقدار  میزان ابتلا و مرگ و میر پایین می‌آید فوری مردم عادی انگاری را در دستور کار خود قرار داده و به دستورات مبنی بر رعایت پروتکل‌ها گوش نمی‌دهند.

صالحی مبارکه گفت:گاهی اوقات جملاتی از اطرافیان می شنوم که تعجب می‌کنم، می‌گویند که کرونا تمام شده است! می‌گویم چه کسی به شما گفته کرونا تمام شده است؛ هنوز کادر بهداشت و درمان درگیر این بیماری است.

 وی تاکید کرد: نباید درباره بیماری کرونا ساده انگاری کنیم ،نباید هر کاری را که دوست داریم را آزادانه انجام دهیم چرا که عواقبش  آن چیزی می شود که امروز وجود دارد.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای با بیان این‌که امروز مشاهده می‌کنیم بیمارستانهای ما پر از بیمار شده است، اظهار داشت: رفتار این ویروس جدید و جهش یافته وحشیانه است و حتی واکسن هایی که تا به امروز ساخته‌اند نسبت به این ویروس که جدیدا جهش یافته پاسخگو نیست. شاید مثلاً بتواند انواع قبلی این ویروس را به طور محدود پوشش دهد اما نسبت به این ویروس جهش یافته جدید نمی تواند واکنش نشان دهد.

وی ادامه داد: به طور مثال ما در شهرستان مبارکه تا به امروز با کمبود تخت مواجه نشده بودیم اما امروز بیمارستان ما روزانه پذیرای 70 الی 80 بیمار بستری جدید است، مرگ و میر ما بالا رفته است و مسئولین این  بیمارستان هشدار داده‌اند که اگر وضعیت این‌گونه پیش برود، نیروی پرستار ما کم می‌آید و اگر بازهم ما بخواهیم بستری کنیم از جهت تجهیزات کم می‌آوریم.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: البته کمبود تخت و تجهیزات مختص به یک جای کشور نیست، بیماری شدید و عفونی است و به سرعت هم سرایت می‌کند. مشخص است که کل کشور دچار مشکلاتی می‌شود؛ از این رو مردم باید در بحث بیماری‌های مسری و عفونی گوش به زنگ باشند و ببینند کارشناسان بهداشت و درمان چه می‌گویند و همکاری کنند تا خدای نکرده دیگر این مسائل را در کشور نداشته باشیم.

درمان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مجلس شورای اسلامی   اخبار برگزیده
  

ویدئو| مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا به کجا رسید؟مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین اکنون به کجا رسیده است؟
مثلث ایران ایران و آمریکا وین 

  

کاندیداهایی که برنامه‌های خود را به جبهه اصلاحات ایران ارائه دادند/ جلسه گفت‌و‌گو و ارائه برنامه کاندیداها ادامه داردسخنگوی جبهه اصلاحات ایران گفت: تاکنون آقایان مصطفی تاجزاده، محمود صادقی، مسعود پزشکیان، محمد شریعتمداری، محمد صدر، محسن هاشمی، صادق خرازی، عباس آخوندی و مصطفی کواکبیان و همچنین خانم‌ها شهیندخت مولاوردی و زهرا شجاعی برنامه‌های خود را ارائه و به پرسش‌های اعضای مجمع عمومی پاسخ دادند.
ایلنا ایران صادق خرازی عباس آخوندی 

  

مصوبه جدید شورای نگهبان ، نه شرعی است نه حقوقی و سیاسیعباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت:متنی که از سوی شورای نگهبان ابلاغ شد، اتفاق نادری در تاریخ 42 سال پس از انقلاب بود. به نظرم خودشان نیز خوب می‌دانند که این متن واجد اعتبار حقوقی نیست و به هیچ‌وجه الزام‌آور برای وزارت کشور و هیچ مرجع دیگری نیست. در نتیجه برای توجیه آن به نکاتی اشاره کردند که چیزی جز ادعای فوق را ثابت نمی‌کند.
۵۵ آنلاین شورای نگهبان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

بررسی تاثیر ردصلاحیت‌های گسترده داوطلبان شوراها بر رفتار انتخاباتی شهروندانعضو شورای عالی استان‌ها معتقد است با ردصلاحیت‌های گسترده کاندیداهای شوراها و خالی ماندن برخی صندلی‌ها در برخی از شهرها، متاسفانه بخشی از مردم عملا در انتخابات شرکت نمی‌کنند و انگیزه مشارکت شهروندان به طور حتم کاهش خواهد یافت.
ایلنا شوراهای شهر خبرنگار شورای نگهبان 

  

اصرار خودروسازان به افزایش بیشتر قیمت خودروبا وجود تصویب افزایش 10 درصدی قیمت کارخانه‌ای خودرو، ظاهراً خودروسازان به افزایش 9 درصدی قیمت محصولاتشان رضایت نداده و در حال نامه نگاری و رایزنی برای آزادسازی قیمت خودرو هستند.
خودروتک خودروسازان بهره وری افزایش قیمت 

  

احمدی‌نژاد: مسئولین خودشان واکسن زده‌اند خیالشان راحت استمن احتمال می‌دهم مسئولین کشور خودشان واکسن زده‌اند. خیالشان راحت است. خیلی نگران مردم نیستند. سوز و گدازی نمی‌بینیم. آدم بگوید روزی 450 نفر فوت می‌کنند، خیلی راحت. هیچ تغییری در روش‌ها و منش‌ها داده نمی‌شود. این امر فضای ذهنی و روحی مردم را سخت می‌کند.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد دولت دهم مترو 

  

جزئیات جدید از ترور سردار سلیمانی/ چه کسانی تلفن حاج قاسم را ردیابی کردند؟سه تیم تک‌تیرانداز خود را در فاصله 500 تا 800 متر دورتر از "منطقه ترور" مستقر کرده بودند، که همان جاده ورودی به فرودگاه بود، و به نحوی قرار گرفته بودند تا هدف خود را هنگام خروج از فرودگاه در یک مثلث احاطه کنند.
اقتصادنیوز سردار سلیمانی تلفن جاده 

  

افشاگری سنگین پرسپولیسی ها علیه زردها+جزئیات بیشترتیم سپاهان در سال 1350 با هدایت محمود یاوری در برابر پرسپولیس قدرتمند آن زمان با نتیجه تحقیرآمیز 6 بر صفر شکست خورد.
خانه فوتبال بهاره رهنما فوتبال بازی 

  

توئیت جدید ظریف: بایدن باید تصمیم بگیردوزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: رئیس جمهور بایدن باید تصمیم بگیرد که آیا ایالات متحده به بی‌قانونی ادامه خواهد داد و یا به قانون پایبند می‌شود.
فردا رئیس جمهور وین قانون 

  

اعلام پیش فروش سایپا با شاهین و 4 خودرو دیگر + مبالغ پیش پرداختسایپا برنامه پیش فروش خود به مناسبت عید سعید فطر را اعلام کرد. در این پیش فروش خودرو شاهین و 4 محصول دیگر سایپا عرضه شده است.
خودروتک سایپا خودرو خودروسازان 

  

ظریف روی مین رفتبه جهت بررسی دو مشکل عمده انتخابات یعنی رد صلاحیت‌ها و میزان مشارکت گفتگو کردیم با منصور حقیقت پور فعال سیاسی اصولگرا و نماینده مجلس نهم که مشروح آن را می‌خوانیم:
مستقل‌آنلاین دولت سردار سلیمانی رئیس جمهور 

  

تذکر رهبری به معنای نادیده گرفتن ظرفیت ظریف نیست/ پشت پرده افشای فایل صوتی باید مشخص شود/ جریان رقیب بدنبال ناامیدی اصلاح‌طلبان استیک عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: سخنان رهبری درباره برخی از گفته‌های وزیر امورخارجه به معنای این نیست که آقای ظریف مهره سوخته است.
ایلنا محمدجواد ظریف اصلاح طلبان مجلس شورای اسلامی 

  

ظریف شناخته‌شده ترین رقیب جدی جریان اصولگرا است/ اصولگرایان به اجماع نخواهند رسید/ عملکرد شورای نگهبان مشخص می‌کند مشارکت چگونه باشدیک کنشگر سیاسی اصوگرا فضای انتخاباتی جریان‌‌های سیاسی کشور را مورد بررسی قرار داد و میزان مشارکت را وابسته به عملکر شورای نگهبان دانست.
ایلنا اصولگرایان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

آغاز فروش اقساطی محصولات MVM با پیش پرداخت 30 درصدطرح جدید فروش اقساطی محصولات ام وی ام شرکت مدیران خودرو ویژه ماه اردیبهشت ماه آغاز شد.
خودروتک خودرو ماه ایران 

  

متن عجیب ارسالی به واتس آپ استقلالی‌ها+جزئیات بیشتر را بخوانیداستقلال نماینده پرقدرت کشورمان با اقتدار صدرنشین گروه خود در آسیا شد اما باز هم کادرفنی این تیم، آبی پوشان را ممنوع المصاحبه کرد!
خانه فوتبال مصاحبه کعبه فرهاد مجیدی 

  اخبار داغ
  

شهرام تقی زاده انصاری در پی ابتلا به کرونا درگذشتشهرام تقی زاده انصاری؛ نویسنده، پژوهشگر و مترجم حوزه فلسفه، فیزیک و تاریخ علم و از شاگردان با سابقه علامه محمد تقی جعفری در پی ابتلا به بیماری کرونا در سن 76 سالگی در گذشت.
ایلنا علامه محمدتقی جعفری نویسنده حوزه 

  

آخرین خبرها از واکسن‌های ایرانی کرونا / 4 واکسن جدید در راه استرئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا آخرین خبرها از وضعیت تولید و کارآزمایی بالینی واکسن‌های ایر
خبرفوری استرالیا بانک ملی کوبا 

  

بورس به پرواز در آمد /وال استریت سبز شدهمه شاخص های مهم بورسی جهانی به طور قابل توجهی صعود کردند.
اقتصادنیوز وال استریت شاخص 

  

وضعیت بورس در آخرین هفته اردیبهشت 1400در هفته پایانی اردیبهشت ماه رفته رفته گزارش‌های 12 ماهه شرکت‌ها نیز منتشر خواهد شد. انتشار گزارش‌های مالی می‌تواند انتظارات فعالان بازار را واقعی‌تر کند.
گسترش بندرعباس ماه شرکت فولاد 

  

مانی رهنما و همسرش بعد از کرونا+عکساقتصادنیوز : مانی رهنما با همسرش صبا راد عکسی دو نفره از خود منتشر کردند .
اقتصادنیوز عکس 

  

پیش بینی بورس ‌شنبه /بورس در انتظار گزاش‌های مالیدر هفته پایانی اردیبهشت ماه رفته رفته گزارش‌های 12 ماهه شرکت‌ها نیز منتشر خواهد شد. انتشار گزارش‌های مالی می‌تواند انتظارات فعالان بازار را واقعی‌تر کند.
اقتصادنیوز ماه 

  

کاهش قطره چکانی قیمت خودرو در بازار کم مشتریبازار خودرو که چندی است با کمبود خریدار مواجه شده، در اولین هفته بعد از پایان محدودیت ها نیز باز روی مشتری را به خود ندید و قیمت ها نیز به صورت قطره چکانی روند نزولی به خود گرفتند.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

استارت رالی صعودی بورس از امروز؟با تقویت سمت تقاضا در دو روز گذشته، ناظران تکرار این سناریو را به معنای احتمال شروع یک رالی صعودی ارزیایی می کنند. هر چند که اما و اگرها در این خصوص بسیار زیاد است.
گسترش انتخابات ریاست جمهوری دولت تهران 

  

کاهش قیمت دلار موقتی است؟استاد اقتصاد دانشگاه تهران گفت: دولت در صدد است تا نرخ ارز را هر چند دستکاری شده در آخرین روز‌های حضور خود کم کند و با نرخ کم به دولت بعدی بسپارد، اما دولت بعدی با توجه به کسری بودجه بالا و نقدینگی بزرگی که ایجاد شده قطعا مشکلات مختلفی را پیش رو خواهد داشت.
گسترش قیمت ارز قیمت دلار 

  

روایت روزنامه حامی دولت از معامله خسارت‌بار با بورسیک روزنامه حامی دولت تصریح کرد سوء سیاستگذاری دولت، موجب رشد حبابی بورس و سپس سقوط سنگین آن شد.
فردا روزنامه دولت رشد اقتصادی