مهر   |  سلامت  |  

اهمیت قرنطینه مسافران ورودی در مرزها/پروتکل ها بازنگری شود

خبرگزاری مهر؛ گروه جامعه: کابوس کرونا همچنان ادامه دارد و واکسن هنوز نتوانسته تبدیل به معجزه شود. با این حال به نظر می‌رسد برخی جوامع قصد دارند این کابوس را به فراموشی بسپارند و این اقدام نه با توسل به واکسیناسیون سراسری و قرنطینه هوشمند بلکه با نادیده گرفتن این بیماری صورت می‌پذیرد. اقدامی که نه تنها خودشان بلکه سایر کشورها را نیز می‌تواند با مشکلات عدیده که کمترین آن شیوع جهش…

اهمیت قرنطینه مسافران ورودی در مرزها/پروتکل ها بازنگری شود

خبرگزاری مهر؛ گروه جامعه: کابوس کرونا همچنان ادامه دارد و واکسن هنوز نتوانسته تبدیل به معجزه شود. با این حال به نظر می‌رسد برخی جوامع قصد دارند این کابوس را به فراموشی بسپارند و این اقدام نه با توسل به واکسیناسیون سراسری و قرنطینه هوشمند بلکه با نادیده گرفتن این بیماری صورت می‌پذیرد. اقدامی که نه تنها خودشان بلکه سایر کشورها را نیز می‌تواند با مشکلات عدیده که کمترین آن شیوع جهش جدید کووید 19 است، مواجه کند.

به عنوان نمونه، می‌توان به برگزار شدن کنسرت‌های موسیقی در کشور ترکیه اشاره کرد. مسئله‌ای که طی چند روز اخیر مورد توجه کاربران فضای مجازی با هر دیدگاه و سلیقه سیاسی قرار گرفته است. تصاویر منتشر شده از کنسرت‌های روزهای گذشته ترکیه بیانگر نقض تمامی پروتکل‌های بهداشتی مرتبط با کرونا است. جمعیت پرحجم و متراکم افراد حاضر در سالن‌ها، نگرانی‌های بسیاری را برانگیخته است. تا جایی که سیل عظیم پیام‌های کاربران فضای مجازی را برای برخورد با این افراد در پی داشته است.

کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی در روزهای گذشته، چه آنهایی که ساکن کشور هستند و چه ایرانیان خارج از کشور با انتقاد شدید از برگزاری بدون ضابطه کنسرت‌ها در ترکیه خواستار ورود مرجع قضائی ایران به این موضوع و برخورد با ایرانیان شرکت کننده در این مراسم‌ها شده‌اند.

مطالبه صورت گرفته زمانی اهمیت پیدا می‌کند که بدانیم کشور ترکیه برای حضور توریست‌ها در چنین مراسم‌هایی هیچ‌گونه الزامی درباره ارائه کارت واکسیناسیون نداشته و افراد بدون هرگونه محدودیتی می توانستد در کنسرت‌ها حضور پیدا کنند.

از جمله مطالباتی که کاربران ایرانی فضای مجازی در این باره مطرح کرده‌اند، قرنطینه افراد پس از بازگشت از ترکیه و پیش از ورود به کشور است. کاربران پیشنهاد کرده‌اند تا این افراد با هزینه خودشان در مبادی مرزی قرنطینه شوند و پس از مطمئن شدن از عدم ابتلاء به بیماری کرونا اجازه ورود به کشور به آنها داده شود.

البته این در حالی است که از بیستم اسفند 1399، طرح مراقبت بهداشتی و پیشگیری از شیوع بیماری کرونا در مبادی مرزی رسمی کشور توسط جمعیت هلال احمر کشور و با همکاری وزارت بهداشت در حال اجراست. تاکنون در این طرح 605 هزار و 639 نفر پایش (دریافت برگه تست منفی pcr و یا انجام تست pcr) و 211 مسافر مشکوک هم قرنطینه شده‌اند.

اما اطلاعاتی که درباره تست‌های کرونا موجود است، نشان می‌دهد درصد منفی کاذب بسیار بالاست و عملاً انجام پایش لحظه‌ای و یا انجام تست پیش از سفر و ارائه نتیجه تست در کشور مقصد نمی‌تواند روش مطمئنی برای جلوگیری از بیماری به کشور باشد. بنابراین لازم است تا همانطور که رئیس جمهور در اولین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا کشور در دولت سیزدهم به طرح تحول مقابله با کرونا تاکید داشت، پروتکل‌ها و روش‌های پایش مسافران ورودی به کشور نیز متحول شوند.

شاید کمترین اقدام می‌تواند همین مطالبه صورت گرفته باشد. به این صورت که مسافرانی که قصد سفرهای سیاحتی را دارند، پس از بازگشت به کشور به مدت معلومی (سه تا 5 روز) و با هزینه شخصی در مکان‌های مشخصی قرنطینه شوند. اگر چه برخی از سفرهای بین المللی جنبه تجاری و اداری دارند اما با وجود ادامه دار بودن اپیدمی کرونا و سرعت پایین واکسیناسیون و همچنین عدم توجه جدی برخی کشورها (به خصوص کشورهایی که اقتصادشان وابسته به صنعت گردشگری است) به پروتکل‌های بهداشتی در قبال پذیرش توریست، لازم است تا نظارت جدی و سختگیرانه ای برای مسافران سفرهای سیاحتی اعمال شود.

مطمئناً در روزهایی که کادر بهداشت و درمان کشور همچنان در حال دست و پنجه نرم کردن با این ویروس منحوس است و در حالی که بسیاری از افراد جامعه از حداقل تفریحات، سرگرمی‌ها و دورهمی های خانوادگی محروم مانده‌اند، ضروری است مسئولان تصمیم گیر در مورد کرونا به خصوص ستاد ملی مقابله با کرونا تا پیش از واکسیناسیون اکثریت جمعیت کشور همچنان نسبت به این بیماری و سویه های جدید، جدی تر باشند. به خصوص اینکه طبق گفته وزیر بهداشت، جهش جدید ویروس کرونا در آبان ماه می‌تواند کشور را تحت تأثیر قرار دهد.

درمان رئیس جمهور وزارت بهداشت   اخبار برگزیده
  

دستور لغو اجرای سند 2030 صادر شددبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: هفت مصوبه مهم این شورا که مدت‌ها بر زمین مانده بود،از سوی رئیس‌جمهور و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اجرا به دستگاه‌های مربوط ابلاغ شد...
مستقل‌آنلاین شورای عالی انقلاب فرهنگی زمین رئیس جمهور 

  

مدیرکل آژانس آمد و رفت، ما از توافق صورت گرفته بی‌اطلاعیم/ اسلامی فردا به نمایندگان ملت توضیح دهدنماینده قم در مجلس در تذکر شفاهی خواستار دعوت و توضیح رئیس سازمان انرژی اتمی درخصوص توافق صورت گرفته با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، شد.
ایلنا آژانس بین المللی انرژی اتمی مجلس شورای اسلامی قانون 

  

اعتراف خبرنگار عربستانی بعد از بازی: استقلال غول آسیاستخبرنگار عربستانی در تحلیل بازی الهلال و استقلال، گفت: الهلال به خاطر بازی در زمین بی طرف شانس زیادی آورد.
خانه فوتبال خبرنگار بازی استقلال 

  

طرح نمایندگان برای تحقیق و تفحص مدیریت مقابله با کرونا در دولت روحانیفارس/ 40 نفر از نمایندگان در طرح خود برای تحقیق و تفحص از ستاد ملی مقابله با کرونا، مدعی شدند که دلایل سوء مدیریت کرونایی دولت روحانی، علت تغییر در پروتکل درمانی و داروها، تخصیص ارز واردات دارو و علت تاخیر در واکسیناسیون باید بررسی شود.
مثلث مجلس شورای اسلامی وزارت بهداشت دولت دوازدهم 

  

واردات واکسن جایگزین سیاست تولید واکسن شد | چرا برکت به نتیجه نرسید؟«اینکه بعضا گفته می شود «نگذاشتند دولت قبل واکسن بخرد»، کاملا عاری از حقیقت است؛ زیرا در دولت جدید شخص آیت الله رئیسی در تماس با رئیس جمهور چین درخواست خرید 90 میلیون دز واکسن را مطرح کرد و با پذیرش «شی جینپینگ» روند واردات واکسن «سینوفارم» یکباره متحول شد»؛
۵۵ آنلاین واردات تولید وزارت بهداشت 

  

اشخاصی مانند موسوی خوئینی‌ها همچنان امکان ارتباط و گفت‌وگو با حاکمیت را دارند/ ظرفیت روحانی، لاریجانی و ناطق نوری می‌تواند در بزنگاه‌های کشور، کنار یکدیگر قرار گیردیک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: از نظر حاکمیت و بخش اصلی قدرت، اصلاح‌طلبان یکدست نیستند بنابراین اشخاصی از اصلاح طلبان هستند که مورد اعتماد حاکمیت باشند و از گذشته امکان گفت‌گو داشتند و امروز نیز این گفتمان ادامه دارد.
ایلنا حسن روحانی علی اکبر ناطق نوری مشروطه 

  

حمله تند یک نماینده به روحانی: ما تحریم پرزیدنت روحانی بودیم!انتخاب/ پس از نماینده کاشمر، نماینده اراک هم خواستار محاکمه روحانی شد.
نامه نیوز بنیامین بهادری کار مجلس شورای اسلامی 

  

سطح حساس برای بازار ارز/ دامنه پیش روی قیمت دلاردیشب در معاملات پشت خطی تمایل به خرید دلار در بازار ارز بیشتر بود و به همین دلیل، قیمت دلار توانست خود را تا محدوده 27 هزار و 300 تومان بالا بکشد.
اقتصادنیوز ارز قیمت دلار 

  

محمد هاشمی: نوبت به اصلاح‌طلبان هم می‌رسدقدرت رسمی را محدود کند. یادمان هست که لیست خبرگانِ منسوب به مرحوم آیت‌الله هاشمی رأی آورد یا در انتخابات مجلس دهم لیست اصلاح‌طلبان رأی آورد.
فردا محمد هاشمی اصلاح طلبان مجلس دهم 

  

جزئیات حذف محدودیت سنی در واکسیناسیون کروناآیا محدودیت سنی در واکسیناسیون کرونا برداشته شده است؟ فرمانده ستاد مقابله با کرونای تهران درباره ماجرای مطرح شده در فضای مجازی در خصوص برداشته شدن محدودیت سنی در واکسیناسیون کرونا توضیح داد.
مستقل‌آنلاین واکسیناسیون تهران فضای مجازی 

  

تمام روستاها را گشته‌ام نه اینکه مثل آقای روحانی با ماشین سر بزنممن به جرات اعلام می‌کنم که تمام روستاها را گشته‌ام و با دقت مسائل را رصد کرده‌ام. نه اینکه مثل آقای روحانی با ماشین بروم و سر بزنم، تک تک مناطق را شخصا در میان مردم حضور داشته‌ام و از مشکلات مردم خبر دارم. اصلی‌ترین مشکلات مردم هم تبعیض بوده که من پیگیری کرده‌ام.
مستقل‌آنلاین تهران شورای فرهنگ عمومی جمهوری اسلامی 

  

هیچ مرز زمینی برای تردد به عتبات باز نیست مردم مراجعه نکنند + فیلمهیچ مرز زمینی برای تردد به عتبات باز نیست و زائران فریب تبلیغات فضای مجازی سفر زمینی به عتبات را نخورند.
۵۵ آنلاین حمل و نقل تبلیغات فضای مجازی 

  

قرائت یک گزارش درباره روحانی در دستور کار مجلسفارس/ قرائت گزارش استنکاف حسن روحانی از و سازمان برنامه از اجرای قانون پتروپالایشگاه‌ها و چرایی تأخیر چندماهه در ترخیص کالاهای اساسی از گمرک بخشی از دستور کارهای صحن علنی مجلس است.
مثلث حسن روحانی دریای خزر خودرو 

  

مصباحی مقدم: FATF در دستور کار مجمع قرار نداردبررسی دوباره FATF بستگی به تحریم‌های آمریکا دارد. اگر تحریم‌های آمریکا لغو شود احتمال دارد دوباره FATF در مجمع مورد بررسی قرار گیرد.
فردا غلامرضا مصباحی مقدم کار مجمع تشخیص مصلحت نظام 

  

نرخ ارز دلار سکه طلا یورو امروز شنبه 1400/06/20| عقب نشینی طلا و دلارسکه امامی امروز با کاهش 0.57 درصدی، از 12,210,000 (دوازده میلیون و دویست و ده هزار) تومان به 12,140,000 (دوازده میلیون و یکصد و چهل هزار) تومان رسید..قیمت طلا و دلار هم پایین رفت.
اقتصادنیوز ارز دلار یورو 

  اخبار داغ
  

شاخص بورس تا پایان شهریور صعودی است یا نزولی؟هفته گذشته افت شاخص آن را در کانال یک میلیون و 488 هزار واحد قرار داد. روند بازار سهام در هفته آینده به چه صورت خواهد بود؟
گسترش شاخص واردات خودرو خودرو 

  

این سه گروه بیشترین وام کرونا را گرفتنداقتصادنیوز : بر اساس گزارش معاونت اشتغال وزارت کار، بیشتر بنگاه‌های متقاضی تسهیلات کرونا از نوع کسب و کارهای خرد و کوچک بوده و 64 درصد تسهیلات پرداختی کرونا متعلق به سه رسته حمل و نقل عمومی برون شهری، مجتمع‌های فرهنگی، آموزشی و هنری و مراکز تهیه و توزیع غذاهای آماده بوده است.
اقتصادنیوز وام اشتغال کار 

  

بازگشایی سایت ثبت نام واکسن کرونا برای متولدین دهه 60 | جزئیاتسایت ثبت‌نام واکسن کرونا برای متولدین 1363 بازگشایی شد.
شما‌نیوز عکس وزارت بهداشت مصاحبه 

  

پیش بینی بورس در آخرین هفته تابستان 1400اقتصادنیوز: بورسی‌ها به استقبال آخرین هفته کاری تابستان می‌روند در حالی که نیروهای صعودی بازار کمرنگ‌تر از هفته‌های قبل هستند و باد پائیزی در بازار سهام وزیدن گرفته است.
اقتصادنیوز سهام 

  

تهران و بسیاری از شهرها از وضعیت قرمز کرونا خارج شدند به گزارش خبرگزاری مهر، رنگ‌بندی 27 شهریور 1400 در اپلیکیشن ماسک منتشر شد. بر اساس اطلاعیه اپلیکیشن ماسک، بناب، تبریز، مراغه، مرند، ملکان و میانه در آذربایجان شرقی، ارومیه، اشنویه، بوکان، پیرانشهر، تکاب، چالدران، چایپاره، خوی، سردشت، سلماس، شاهین دژ، شوط، ماکو، مهاباد، میاندوآب و نقده در آذربایجان غربی، قدس در تهران، بردسکن، خلیل آباد و درگز در خراسان رضوی، بندرماهشهر، شوش، شوشتر…
مهر تهران ارومیه بهار 

  

جهت ورود به سایت ثبت نام واکسن کرونا اینجا کلیک کنیدهم اکنون متولدین 1363 و قبل از آن می توانند با ورود به سایت سلامت http://salamat.gov.ir/ جهت دریافت سهمیه واکسن کرونا خود اقدام کنند.
شما‌نیوز وزارت بهداشت بهزیستی مصاحبه 

  

رنگ بندی کرونایی کشور/ تهران از وضعیت قرمز خارج شد/ عکستهران و بسیاری از شهرها از وضعیت قرمز کرونا خارج شدند.
خبرفوری رنگ تهران عکس 

  

روزهای سختِ کرونایی "خاله شادونه" روی تخت بیمارستان/ عکسمجری برنامه‌های کودک تلویزیون در صفحه اینستاگرامی‌اش عکسی منتشر کرده که نشان می‌دهد به علت کرونایی ش
خبرفوری بیمارستان عکس کودکان 

  

آخرین رنگ بندی کرونایی در کشور / تهران نارنجی شدبا عبور اکثر مناطق کشور از قله موج پنجم و کاهشی شدن روند بستری، تهران و بسیاری از شهرها از وضعیت قرمز کرونا خارج شدند.
گسترش رنگ تهران مهاباد 

  

بالاخره نوبت واکسن کرونا دهه شصتی ها شد | سایت ثبت نام واکسن کرونامتولدین 1363 به پایین از امروز میتوانند در سایت سلامت ثبت نام کنند و سهمیه واکسن کرونا را دریافت کنند.
شما‌نیوز وزارت بهداشت مصاحبه ازدواج 

  

چطور سرمایه گذاری مطمئنی در بورس داشته باشیم؟برای اینکه در بورس سرمایه گذاری مطمئنی داشته باشیم نیاز است که به چند نکته توجه داشته باشیم.
شما‌نیوز سرمایه درآمد مصاحبه 

  

واردات دو میلیون دُز واکسن کرونا به کشورمعاون فنی گمرک گفت: تا ساعاتی دیگر 2 میلیون دُز واکسن دیگر به کشور وارد می‌شود.
گسترش گمرک 

  

وضعیت بورس در هفته آینده چگونه خواهد بود؟هفته گذشته بازار سهام با افت شاخص رو به رو شد و به کانال یک میلیون و 488 هزار واحد رسید؛ شاخص هم‌وزن هم در تمام روزهای هفته گذشته با افت رو به رو شد و این مساله نشان از روند نامتعادل و منفی گروه‌های کوچک بازار داشت.
شما‌نیوز واردات خودرو خودرو سهام