گسترش   |  اقتصادی  |  

بورس در انتظار مسیر بهتر

کارشناس بازار سرمایه می‌گوید با توجه به افزایش قیمت کالاهای اساسی در بازار جهانی و سال نو چینی و همچنین گزارش 9 ماهه شرکت‌ها بازار مسیر بهتری را طی خواهد کرد.

بورس در انتظار مسیر بهتر

بعد از تجمع سهامداران در برابر سازمان بورس و در پی آن استعفای رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، بازار از یکم بهمن در چهار روز کاری خود روند روبه رشدی داشت و از 1میلیون 150 هزار واحد به 1میلیون 235 هزار واحد در 6 بهمن ماه رسید. بازار امروز 7 مرداد، با ریزش 20هزار واحدی به یک میلیون و 214 هزار واحد رسید.

در صورتی که دلار ریزش داشته باشد سوددهی شرکت‌ها پایین می‌آید که برای جبران ان باید میزان فروش را بالاتر ببرند که در این شرایط تحریمی این کار سختی است و در نتیجه احتمال کاهش ارزش سهام آنها در بازار وجود دارد

این اطلاعاتی بود که امروز بر روی تابلوی بورس درج شده بود که نشان از کاهش حجم معاملات طی یک روز شد که به نظر می‌رسد بیشتر ناشی از کاهش هیجانات بازار و انتظارات سهامداران از آینده دلار و بازار است.

یکی از کارشناسان بازارهای مالی بازار این روزها بورس را شل توصیف کرد و می‌گوید که نرخ دلار بیشتر تاثیر خود را در بازار دارد و انتظارات سهامداران از نرخ آن مسیر بازار را مشخص می‌کند.

امین بهمنش کارشناس بازارهای مالی در مورد اوضاع این روزهای بورس گفت: فروشندهای بازار اعم از حقیقی و حقوقی زیاد شده، و بازار این روزها را آهسته‌تر و کم رمق‌تر طی می‌کند. پولی که در بازار وجود دارد یا به سمت سهم‌های بزرگ در جریان است یا به سمت سهم‌های کوچک اما کمتر می‌بینیم که به صورت تعادل در بین هر دو گروه سهم‌ها حرکت کند.

بهمنش حواشی این روزهای بازار سرمایه که از سوی دولت و مجلس که در حال رخ دادن است، را امنیتی کردن مسائل اقتصادی عنوان کرد و آن را به زیان بازار سرمایه توصیف می‌داند.

او می‌گوید: ساختار بازار سرمایه باید درست شود وگرنه با بگیر و ببند بازار جواب مثبتی دریافت نمی‌کند. از اول بنا دعوت کردن بدون آگاهی دادن به مردم توسط دولت اشتباه بود، اگر آن زمان دولت از ریسک بازار سرمایه برای سرمایه‌گذاران صحبت کرده بود الان برای ریزش بازار می‌توانست توجیحی داشته باشد.

این کارشناس بازار سرمایه حرکت نقدینگی به سمت سهم‌های کوچک بازار را حاصل تحلیل متغیرهای کلان اقتصادی مانند کاهش نرخ دلار می‌داند و می‌گوید: ریزش قیمت دلار در روزهای اخیر سهم‌های بزرگ را اذیت کرده است، و کمی جریان پول را به سمت سهم‌ها کوچک برده است.

وی اضافه کرد: معمولا کسی به شاخص هم وزن توجه نمی‌کند؛ اما در بسیاری از مواقع به این گونه است که وقتی شاخص هم وزن منفی می‌شود توجه به سهم‌های بزرگ بیشتر می‌گردد اما این قاعده همیشگی نیست.

بهمنش نرخ دلار را مهم‌ترین عامل در حرکت بورس عنوان کرد و افزود: فکر نمی‌کنم دلار از این مقدار پایینتر بیایید، در صورت مذاکره هسته‌ای در نهایت دلار بر روی 20 هزار تومان تثبیت می‌شود و کمتر از آن به نظر زیاد منطقی نیست.

او با بیان اینکه انتظار دلار 15 هزار تومان واقعی نیست اظهارکرد: در صورتی که دلار ریزش داشته باشد سوددهی شرکت‌ها پایین می‌آید که برای جبران آن باید میزان فروش را بالاتر ببرند که در این شرایط تحریمی این کار سختی است و در نتیجه احتمال کاهش ارزش سهام آنها در بازار وجود دارد.

اگر شاخص کل بخواهد ریزش کند، نهایت به یک میلیون 120 یا یک میلیون 150 هزار واحد می‌رسد، با این حال نمی‌تواند بر روی این اعداد حساب کرد چرا که تحلیل تکنیکال زمانی جواب می‌دهد که دستکاری در بازار صورت نگیرد و بازار مسیر خود را طی کند

افزایش قیمت کالاهای جهانی، افزایش قیمت نفت و تثبیت آن بر روی 60دلار و همچنین گزارش 9 ماهه عملکرد شرکت‌ها از دیگر دلایلی بود که این کارشناس به عنوان رشد بازار در آینده مطرح کرد.

او بر این باور است که بعد از سال نو چینی تقاضا در بازار جهانی رشد پیدا می‌کند و به تبع آن قیمت کامودیتی‌ها و سایر اقلام رشد پیدا خواهد کرد.

بهمنش گفت: زمانی که گزارش 9 ماهه شرکت‌ها بیرون بیایید این احتمال وجود دارد که نسبت قیمت به سودآوری (p/e) شاخص‌سازها و سهم‌های بنیادی به 8 هم برسد که این موضوع می‌تواند برای سهامداران امیدوار‌کننده باشد.

به گفته او، اگر شاخص کل بخواهد ریزش کند، نهایت به یک میلیون 120 یا 1میلیون 150 هزار واحد می‌رسد، با این حال نمی‌تواند بر روی این اعداد حساب کرد چرا که تحلیل تکنیکال زمانی جواب می‌دهد که دستکاری در بازار صورت نگیرد و بازار مسیر خود را طی کند.

منبع: مشرق

سازمان بورس و اوراق بهادار سرمایه افزایش قیمت   اخبار برگزیده
  

نقشه اصلاح‌طلبان برای رقابت با رئیسیرئیسی اعلام کاندیداتوری نکرده اما اصلاح‌طلبان دنبال راه‌هایی هستند که از رقابت احتمالی با وی جا نمانند.
فردا اصلاح طلبان سیاست خارجی ریاست جمهوری 

  

اظهارات جهانگیری درباره مذاکره با آمریکا: تابع سیاست‌های رهبری هستیممعاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه مسیر مذاکره ایران با آمریکا تابع سیاست‌های مقام معظم رهبری است منتها باید تحریمها علیه کشورمان لغو شود تا ایران پای مذاکره بیاید و قطعاً آمریکا در این باره کوتاه خواهد آمد، گفت: نباید اعتبار موضع گیری وزیر خارجه را با اظهار نظرهای غیرکارشناسی و غیرمسئولانه مخدوش کرد چرا که موضع وزیر خارجه تنها موضع جمهوری اسلامی در این حوزه است.
مثلث اسحاق جهانگیری رئیس جمهور جمهوری اسلامی 

  

این هفته؛ انتشار گزارش نهایی هواپیمای اوکراینسخنگوی سازمان هواپیمایی گفت: گزارش نهایی سانحه هواپیمایی اوکراین در هفته جاری به صورت عمومی منتشر می‌شود.
گسترش اوکراین سازمان هواپیمایی کشوری ایران 

  

طرح افزایش دوبار در سال حقوق کارگران تصویب می شود؟دی ماه امسال طرح افزایش دوبار در سال حقوق کارگران از سوی تعدادی از نمایندگان مجلس به جریان افتاد؛ طرحی راهبردی که به گفته بسیاری از کارشناسان و فعالان حوزه کار در صورت اجرا می تواند در بهبود وضع معیشت و تقویت قدرت خرید خانوارهای کارگری اثرگذار باشد.
اقتصادنیوز ماه حوزه کار 

  

وال استریت ژورنال: بایدن حمله دوم به سوریه را 30 دقیقه قبل از انجام، لغو کردوال استریت ژورنال فاش کرد که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا پس از دریافت اطلاعاتی در مورد حضور کودکان و زنان در یکی از اهداف مورد نظر، حمله هوایی دوم به سوریه را در 25 فوریه لغو کرد.
۵۵ آنلاین وال استریت حمله به سوریه سوریه 

  

فاش شد: علی دایی استقلالی است! + جزئیات عجیبفدراسیون امار و تاریخ فوتبال ایران عکسی از علی دایی را منتشر کرد که او در سال 1366 پیش از معروفیت در تیم منتخب اردبیل به میدان رفته بود.
خانه فوتبال علی دایی استقلال پرسپولیس 

  

مصوبه کمیسیون تلفیق «بدون تغییر» در صحن علنی تصویب شد/ دولت مکلف به پرداخت 90 هزار میلیارد تومان از بدهی خود به تامین اجتماعی استسخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1400 گفت: مصوبه پرداخت بدهی دولت به تامین اجتماعی بدون کم و کاست در صحن علنی تصویب شد.
ایلنا دولت سازمان تامین اجتماعی تامین اجتماعی 

  

هیچ‌ شرکت‌ سازنده‌‌ واکسن کرونا در دنیا، مسئولیت مستقیم عوارض آن را قبول نمی‌کند/ ورود یک میلیون و 200 هزار دوز واکسن استرازنیکا تا روزهای آغازین 1400سخنگوی سازمان غذا و دارو از ورود یک میلیون و 200 هزار دوز واکسن استرازنیکا به کشور تا روزهای پایانی سال یا روزهای آغازین 1400 خبر داد.
ایلنا درمان قرارداد روسیه 

  

علی مطهری در رابطه با حضورش در انتخابات 1400 گفت: من خودم را اصلح می‌دانم گرچه ممکن است برخی کاندیدا‌ها از جنبه‌های دیگری از من قوی‌تر باشند، اما من درباره خودم احساس می‌کنم در مجموع تواناتر و قوی ترم و بیشتر به مصلحت کشور است که این سکان را کسی مثل من به دست گیرد. حدس می‌زنم آقای ظریف برای مردم جاذبه بیشتری داشته باشد؛ این را نظر سنجی‌ها بهتر نشان می‌دهد.
نامه نیوز علی مطهری علی لاریجانی علی کریمی 

  

خودروسازان باز هم یکه تاز بخش صنعت شدندخودروسازی ایران در سال 97 تحریم شد تا آمار تولید آن نسبت به سال 96 حدود 40 درصد افت کند. در سال 98 اوضاع کمی بهتر شد، تا جایی که تیراژ خودروهای داخلی اندکی رشد را در مقایسه با 97 به خود دید، هرچند نسبت به سال 96 بالغ بر 30 درصد کمتر بود.
خودروتک خودروسازان صنعت ایران 

  

چرا اصولگرایان از احمدی‌نژاد هراس دارند؟حامیان آن روزهای احمدی‌نژاد باید امروز مسئولیت کارهایش را قبول کنند. اصولگرایان باید خودشان را در قبال رفتارهای حاشیه‌ساز احمدی‌نژاد مسئول بدانند.
مستقل‌آنلاین اصولگرایان احمدی نژاد مجلس شورای اسلامی 

  

چشم انداز کم نوسان قیمت خودرو / دست بالای خریداران خودرو در بازاربازار خودرو این روزها آرام است و خریداران همچنان در انتظار سیگنال هایی هستند که می تواند سمت و سوی قیمت خودرو را در سال آینده مشخص کند.
خودروتک قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

مصاحبه و نظرات مطرح شده در مصاحبه محسن رضایی شخصی می‌باشدمحسن رضایی در گفتگویی با روزنامه انگلیسی «فایننشال تایمز» اظهار داشته است که ایران اماده ی از سر گرفتن مذاکرات بر سر برجام با آمریکا و سایر قدرت های اروپای است، البته مشروط به اینکه آنها «سیگنال مشخصی» ارسال کنند که تحریم ها در عرض یک سال لغو می شود
مستقل‌آنلاین مصاحبه روزنامه وزارت خارجه 

  

افت 8 هزار واحدی شاخص بورس/ سه سهام سبز امروزشاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز بازار سرمایه با افت 8 هزار و 300 واحدی در سطح یک میلیون و 177 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص بورس تهران سهام 

  اخبار داغ
  

احوالپرسی کرونایی قالیباف با باغبان‌های مجلس +عکسرییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به احوالپرسی خود با باغبان‌های فضای سبز مجلس گفت: روز درختکاری را به همۀ کسانی که دستانشان برای کاشت گیاهان و درختان و فضای سبز، پینه بسته، تبریک می گویم.
فردا مجلس شورای اسلامی عکس اینستاگرام 

  

نکات مهم خرید لباس نو در دوران کرونانزدیک شدن به عید نوروز شور و شوق خرید را به دل‌ها می‌اندازد. رعایت یک سری نکات بهداشتی در زمان خرید
خبرفوری نوروز درمان پرو 

  

بورس رشد چند سال آینده را پیش خور کردکارشناس بازار سرمایه گفت: شاخص رشد آینده را طی چند ماه نخست سال 99 پیش خور کرد اما به دلایل متعدد نتوانست رشد خود را به خوبی حفظ کند.
گسترش ایران سرمایه شاخص 

  

سرخآبی ها آماده ورود به بورسبه گفته مدیرکل حقوقی وزارت ورزش و جوانان، افزایش سرمایه دو باشگاه فرهنگی، ورزشی استقلال و پرسپولیس طی مصوبه مجمع عمومی فوق‌العاده مورد تصویب قرار گرفت و حال این دو باشگاه آماده عرضه در بورس هستند.
گسترش سهام وزارت ورزش و جوانان ورزش 

  

ارزش روز سبد بورسی سهام عدالت شنبه 16 اسفند 99/ سه سهم در لیست خرید حقوقی‌هابورس بازان حقوقی سه سهم سهام عدالت را به لیست خرید خود اضافه کردند.
اقتصادنیوز سهام عدالت سهام 

  

تکذیب تغییر کاربری سینمای حوزه هنری/ حوزه هنری پرچمدار احیای سینما در سال کروناییدر پی انتشار برخی اخبار غیررسمی درخصوص تغییر کاربری سینمای متعلق به حوزه هنری روابط عمومی این سازمان فرهنگی با انتشار بیانیه ای این موضوع را تکذیب کرد.
برنا حوزه سینما روابط عمومی 

  

ریه چه میزان درگیر کرونا انگلیسی می‌شود؟فوق تخصص بیماری‌های عفونی کشور درباره درگیری ریه به کرونا انگلیسی توضیحاتی را ارائه کرد.
خبرفوری سازمان بهداشت جهانی تهران رادیو 

  

پیش بینی قیمت خودرو برای بازار شب عیداگرچه بازار خودرو در روزهای نخستین سال با نوسانات زیاد و نرخ‌های نجومی روبرو بود اما فعالان این بازار روزهای پایانی سال را با سردی معاملات و کسادی پشت سر می‌گذارند.
فردا قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

یک شرکت پتروشیمی ساکن تابلوی بورس شداقتصادنیوز :‌شرکت پتروشیمی غدیر با نماد "شغدیر" در فهرست نرخ‌های بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران درج شد.
اقتصادنیوز پتروشیمی تهران