اعتماد   |  سیاسی  |  

ابتکار از تعلل غیرقانونی مجلس در اعلام‌ وصول لایحه حمایت از زنان گفت/ فعلا برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری برنامه‌ای ندارم

معصومه ابتکار از معدود زنان اصلاح‌طلبی است که شرایط قانونی برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری دارد. با این حال او تاکید دارد که برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری برنامه‌ای ندارد. با این حال تاکید دارد که فعالیت و کنشگری اصلاح‌طلبان به صورت جبهه‌ای می‌تواند بسیار موثر باشد.

ابتکار از تعلل غیرقانونی مجلس در اعلام‌ وصول لایحه حمایت از زنان گفت/ فعلا برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری برنامه‌ای ندارم

اعتمادآنلاین| معصومه ابتکار از معدود زنان اصلاح‌طلبی است که شرایط قانونی برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری دارد. با این حال او تاکید دارد که برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری برنامه‌ای ندارد. با این حال تاکید دارد که فعالیت و کنشگری اصلاح‌طلبان به صورت جبهه‌ای می‌تواند بسیار موثر باشد.

 

به گزارش روزنامه اعتماد، ابتکارهمچنین معتقد است که ائتلاف میان جریان اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان همچنان استراتژی‌ست که می‌تواند نتیجه‌بخش باشد. او در گفت‌وگویی که در حاشیه نشست هیات دولت با «اعتماد» داشت از آخرین وضعیت لایحه زنان و برابری دیه زن و مرد نیز گفت.

 

*شما از معدود زنان اصلاح‌طلبی هستید که با توجه به اصلاح قانون انتخابات ریاست‌جمهوری، شرایط حضور در این سمت را دارید. فارغ از اینکه شورای نگهبان امسال برای احراز صلاحیت‌ زنان چه برنامه‌ای دارد، آیا شما قصد کاندیداتوری دارید؟

 

فعلا برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری برنامه‌ای ندارم.

 

*مدتی است که جبهه اصلاح‌طلبان به صورت جدی فعالیت انتخاباتی خود را آغاز کرده است. همواره انتقاداتی به جریان اصلاح‌طلب وارد بوده که تنها به راه‌اندازی جبهه‌ و تشکیلات مشغول هستند. به نظر شما این جبهه و ساختار جدید چقدر می‌تواند به اجماع نهایی کمک کند و چقدر در بازی انتخابات تاثیرگذار خواهد بود؟

 

تشکیل جبهه می‌تواند باعث ایجاد ارتباط بیشتر بین طیف‌های مختلف اصلاح‌طلبی شده و باعث اتحاد و همفکری بیشتری بر سر اصول‌ اصلاح‌طلبی می‌شود. در مجموع امروز رسیدن به اجماع بر سر مباحث سیاسی و اجتماعی و فرهنگی بر تحقق منافع ملی موثر است. حتی به نظر من نباید بحث بر سر اصلاح‌طلبی باشد، جبهه‌ها حتی باید فراتر از یک جناح و حتی بین جریانی تشکیل شوند. موفقیت ائتلاف صورت گرفته میان اصلاحات و اعتدال می‌تواند دلیلی بر استمرار آن باشد؛ چراکه امروز اصلاح‌طلبان، اعتدال‌گرایان و حتی برخی اصولگرایان در مورد مسائل مربوط به سیاست داخلی و خارجی همفکری و همراهی‌هایی دارند و می‌توانند با تشکیل این جبهه‌ها کنشگری بهتری در عرصه سیاسی داشته ‌باشند. توجه داشته ‌باشید که این انتخابات، یکی از حسا‌س‌ترین انتخابات از نظر تثبیت مردم‌سالاری و تضییع نشدن حقوق مردم و بیان خواست و سلیقه آنهاست. بنابراین حرکت جبهه‌ای می‌تواند بسیار موثر باشد.

 

*با توجه به فضای سیاسی موجود چقدر امیدوارید که شورای نگهبان کاندیداهای درجه یک اصلاح‌طلبان را ردصلاحیت نکند و نیازی به تشکیل این نوع ائتلاف نباشد؟

به هر حال نمی‌توان امیدوار نبود. امروز مهم‌ترین مساله این است که مردم امید و اعتمادشان نسبت به اینکه حق تعیین سرنوشت‌شان را دارند، ترمیم شود. متاسفانه برخی فضاسازی‌های رسانه‌ای باعث شده که مردم نسبت به شرایط بدبین شوند. برخی تلاش می‌کنند که واقعیات کمتر برای مردم بازگو شود همان‌طور که دیروز هم رییس‌جمهوری در جلسه هیات دولت گفتند فیلم‌ها و خبرها و توییت‌ها اغلب بدبینانه است و اگر نگوییم مغرضانه و عامدانه اما در راستای تخریب و نابود کردن اعتماد مردم است. رییس‌جمهوری هم در جلسه هیات دولت تاکید کردند که چرا از دستاوردهای بزرگ و اتفاقات بزرگی که در کشور رخ می‌دهد و حاصل انتخاب مردم و فداکاری آنهاست و باعث شده امروز امریکا پای میز مذاکره بنشیند، فیلم نمی‌سازند، موضوعاتی که حاصل اقدامات دولت و همکاری و فداکاری مردم است. البته ممکن است نقدی هم وجود داشته‌ باشد اما نگاه در نقد هم باید منطقی و متعادل باشد. امیدوارم که امسال هم مردم در راستای تحکیم مبانی مردم‌سالاری در انتخابات شرکت کنند.

 

*به حوزه مسوولیت شما بازگردیم. لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان برابر خشونت یکی از پرچالش‌ترین لوایح حوزه زنان طول مدیریت شما بود؛ چرا این لایحه از سوی مجلس اعلام وصول نمی‌شود؟

 

ما همچنان پیگیر هستیم. لایحه نزدیک به 90 روز است که در اختیار مجلس قرار گرفته اما اعلام وصول نشده است. این یک تخلف قانون اساسی است. نه‌تنها این لایحه چندین لایحه دولت تاکنون و با وجود گذشت زمانی طولانی هنوز اعلام وصول نشده است. مجلس فعلا مشغول طرح‌هایی است که اغلب کارشناسی نشده‌اند و به همین دلیل هم نتیجه‌ای از آن حاصل نمی‌شود.

 

*رایزنی با مجلس داشته‌اید؟

بله، هم به رییس مجلس و هم به رییس‌جمهوری در این مورد نامه نوشتیم. رییس‌جمهوری حتی به معاون پارلمانی تاکید کرد که این موضوع را پیگیری کند. البته ما لایحه جدید در ارتباط با گذرنامه زنان نیز پیشنهاد دادیم که نگاهی جامع به بحث حق خروج زنان از کشور است. علاوه بر آن لایحه‌ای در خصوص خسارت معنوی در دست داریم؛ چراکه معتقدیم آثار برخی خشونت‌ها معنوی است و اگر نادیده گرفته شود بخشی از حقوق زنان و خانواده تضییع می‌شود.

 

*اخیرا دیه جنین تعیین شده و بر اساس آن دیه جنین دختر از جنین پسر و حتی جنین تعیین جنسیت نشده کمتر لحاظ شده است. سال‌ها این مشکل عدم برابری دیه وجود داشته است. واکنش شما به این موضوع که رسانه‌ای هم شده، چیست؟

 

بحث دیه محل اختلاف است و اجماعی در مورد آن وجود ندارد، اما به صورت جدی روی آن کار کردیم و لایحه آن نیز در کمیسیون لوایح است. همچنین برای برابری دیه نشست‌های تخصصی هم با قم برای امکان‌سنجی برابری دیه زن و مرد داشته‌ایم. معتقدیم که زن و مرد از نظر خلقت کاملا مساوی بوده و نفس واحده‌ای آنها را خلق کرده است و روحی که در وجود انسان دمیده شده، تفاوتی ندارد؛ بلکه تفاوت در مسوولیت‌ها و جایگاه‌های خانوادگی و فردی و اجتماعی است، نه حقوق انسانی.

معصومه ابتکار بازی زنان   اخبار برگزیده
  

جدیدترین فهرست از مشاغل مجاز به فعالیت در شرایط قرمز کروناییاتاق اصناف ایران جدیدترین به روز رسانی از فهرست و گروه بندی مشاغل صنفی مجاز به فعالیت در شهرهای قرمز را اعلام کرد.
اقتصادنیوز ایران 

  

امکان لغو تحریم‌ها را بعید می‌دانم/ پول‌های بلوکه شده وارد سیستم رانتی می‌شود/ هیچ نشانه‌ای از رشد مثبت اقتصادی وجود ندارداستاد اقتصاد دانشگاه الزهرا اظهار داشت: البته در داخل برخی‌ها با خوش‌بینی به این مواضع غربی‌ها نگاه می‌کنند حتی اگر منابع بلوکه شده ما آزاد شود نمی‌تواند تاثیری در بهبود وضعیت داشته باشد چون آنها موجب تقویت تولید و کاهش تورم نمی‌شوند بلکه در این سیستم پر از رانت تبدیل به رانت شده و در اختیار گروه‌های خاص قرار می‌گیرند.
ایلنا ایران ترامپ فرانسه 

  

ابراز رضایت اروپا از گفت‌وگوهای ویننماینده اتحادیه اروپا در آمریکا از گفت‌وگوهای وین ابراز رضایت کرد.
ایلنا وین دیپلماسی هسته ای 

  

مگر از وجود تحریمها خبر نداشتید که وعده طلایی واکسن دادید؟متأسفانه اخیراً راه دیگری اختراع شده و آن اینست که مسئولان بهداشتی تقصیر را به گردن دیگران می‌اندازند و عجیب اینکه آن دیگران را نیز نام نمی‌برند و با مجهول باقی گذاشتن مقصرین، افکار عمومی را دچار سرگردانی می‌کنند.
۵۵ آنلاین سلامت اختراع روزنامه 

  

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت که اصرار تهران بر لغو تمامی تحریم‌هایی که از سال 2017 علیه این کشور اعمال شده، مذاکرات را به بن‌بست می‌کشاند.
نامه نیوز ایران ایران و کره جنوبی وزارت خارجه 

  

رحمانی‌فضلی با اینکه از عواقب تصمیم به اجرای این طرح آگاه شده بود و مستندات آن هم موجود است، تصمیم به اجرا گرفت؛ بدون آنکه اقدامات پیشگیرانه را لحاظ کند.
نامه نیوز مجلس دهم انتخابات مجلس وزارت کشور 

  

کاندیداهای جدی اصولگرایان در انتخابات 1400دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی گفت: چهره‌هایی که در عرصه انتخابات از جبهه اصولگرایان حضور خواهند یافت رئیسی، قالیباف، محمد، جلیلی و رضایی هستند.
فردا اصولگرایان انتخابات ریاست جمهوری فضای مجازی 

  

خبر بد برای هواداران استقلال و فرهاد مجیدی!غیبت احتمالی بابک مرادی در دیدار استقلال و الاهلی عربستان
خانه فوتبال استقلال بی ام و فوتبال 

  

6 سناریو برای انتخابات 1400نزدیک به یک ماه تا ثبت‌نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم باقی مانده اما فضای سیاسی کشور نه تنها انتخاباتی نشده بلکه در غباری از تردید جریانات سیاسی برای اجماع بر سر کاندیداهای مورد توافق فرو رفته است.
مثلث انتخابات ریاست جمهوری انتخابات مجلس ایران و آمریکا 

  

مهاجری: شما نظامی‌ها از جان مردم چه می‌خواهید؟سردار حسین دهقان، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری 1400 تاکید کرد به عنوان یک چهره مستقل و غیر نظامی وارد میدان شده است و توانایی برعهده گرفتن مسئولیت را دارد./خبرآنلاین
مستقل‌آنلاین حسین دهقان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

رشد «گذرا» در بازار خودرو / عامل تغییر مسیر قیمت خودرو در هفته گذشتهرئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران ضمن تاکید براینکه تغییر مسیر قیمت خودرو در روزهای پایانی هفته‌ گذشته (از روز سه‌شنبه) تحت تاثیر تصمیم شورای رقابت برای افزایش قیمت خودرو برای سه ماه ابتدایی سال جاری و اعمال نرخ تورم بخشی، اتفاق افتاده است، این افزایش قیمت را مقطعی و گذرا و ناشی ازجو روانی این خبر دانست.
خودروتک ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

وضعیت جالب قیمت احتمالی خودرو تارادر روزهای گذشته قیمت تارا در اسناد ارائه شده از ایران خودرو مشخص شد. با افزودن هزینه های جاری تا رسیدن خودرو به دست مصرف کننده حدود قیمت خودرو تارا را در کارخانه می توان متوجه شد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

این 3 واکسن کرونا در ایران مجوز اضطراری گرفتند!بنابر اعلام وزارت بهداشت، باید توجه کرد که سازمان جهانی بهداشت، واکسن Oxford- AstraZeneca ساخت کره‌جنوبی SKBio و واکسن Covaxin از شرکت Bharat Biotech هند را در تاریخ 8 فوریه جهت مصرف اضطراری در کل دنیا توصیه کرده است.
مستقل‌آنلاین ایران سازمان غذا و داروی ایران وزارت بهداشت 

  

صدور مجوز تولید انبوه واکسن ایرانی احتمالا در اواخر فروردین ماه صادر می‌شود/ واکسن انبوه کرونا را خردادماه تحویل وزارت بهداشت می‌دهیمرئیس ستاد اجرایی فرمان امام با بیان اینکه در فاز اول تولید انبوه واکسن ایرانی کرونا توان تولید ماهانه 3 میلیون دوز وجود دارد و به محض صدور مجوزها، تولید انبوه در فاز اول آغاز خواهد شد.
ایلنا تولید ماه وزارت بهداشت 

  

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید، نشست وین درباره برجام را قدمی در مسیر دیپماسی توصیف کرد.
نامه نیوز ایران ایران و آمریکا وین 

  اخبار داغ
  

تیپ جدید و ضدکرونایی لیندا کیانی + عکسلیندا کیانی عکسی جدید از خود در اینستاگرام منتشر کرد.
مثلث اندروید جام جهانی فوتبال خندوانه 

  

بررسی داروهای موثر در درمان بیماری کرونا با حضور مسئولان مربوطه به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دستور کار هفته جاری کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی به شرح زیر اعلام شد: یکشنبه: دعوت از وزیر نفت برای پاسخگویی به سوال جلیل مختار نماینده مردم آبادان. بررسی داروهای موثر در درمان بیماری کرونا با حضور معاون سلامت و دفاع زیستی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، دبیر علمی ستاد کرونا، معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رئیس سازمان…
خانه‌ملت درمان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بانک مرکزی 

  

وام کرونایی به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟دبیر کل اتاق اصناف ایران از خسارت 300 هزار میلیارد تومانی اصناف از آغاز شیوع کرونا تا پایان آبان ماه بعلاوه دو هفته تعطیلی در آذر ماه خبر داد و با بیان اینکه سال گذشته تنها 7 درصد مشمولان وام کرونا از آن استقبال کردند، دلایل استقبال کم از این وام را تشریح کرد.
برنا وام ایران ماه 

  

مبتلا شدن 30 میلیون ایرانی به کرونا!30میلیون نفر در ایران به کرونا مبتلا شده‌اند. این ادعایی است که دکتر مردانی اعلام کرده است.
گسترش وزارت بهداشت ایران 

  

تاکنون حدود 30 میلیون نفر در ایران به کرونا مبتلا شده اند!/ ویدئومردانی، عضو کمیته کشوری کرونا گفت که تاکنون حدود 30 میلیون نفر در ایران به کرونا مبتلا شده اند. پیش
خبرفوری ایران وزارت بهداشت سلامت 

  

پاسخ سازمان بورس به انتشار یک شایعهروابط عمومی سازمان بورس و اوراق بهادار در اطلاعیه ای نسبت به انتشار برخی شایعات در فضای مجازی واکنش نشان داد.
ایلنا سازمان بورس و اوراق بهادار روابط عمومی فضای مجازی