مهر   |  فرهنگی  |  

طنز کشور به بیراهه رفته است/بیان مشکلات و معضلات بن مایه اصلی طنز

به گزارش خبرنگار مهر، عصر پنجشنبه سومین جشنواره ملی نگاهی به طنز معاصر «طنزپهلوی 3» با حضور اهالی فرهنگ و هنر و طنزپردازان برجسته کشور همانند داریوش کاردان، رضا رفیع، فرامرز ریحان صفت، رضا بنفشه خواه و هنرمندان استان گیلان در سالن شهدای خدمتگزار مجتمع فرهنگی و هنری سید الشهدای اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان فومن برگزار شد. فومن خاستگاه طنز ایران رئیس اداره فرهنگ ارشاد اسلامی…

طنز کشور به بیراهه رفته است/بیان مشکلات و معضلات بن مایه اصلی طنز

به گزارش خبرنگار مهر، عصر پنجشنبه سومین جشنواره ملی نگاهی به طنز معاصر «طنزپهلوی 3» با حضور اهالی فرهنگ و هنر و طنزپردازان برجسته کشور همانند داریوش کاردان، رضا رفیع، فرامرز ریحان صفت، رضا بنفشه خواه و هنرمندان استان گیلان در سالن شهدای خدمتگزار مجتمع فرهنگی و هنری سید الشهدای اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان فومن برگزار شد.

فومن خاستگاه طنز ایران

رئیس اداره فرهنگ ارشاد اسلامی فومن در ادامه این برنامه با اشاره به اینکه امروز میزبان مهمانان و طنزپردازنان برجسته کشور هستیم، اظهار کرد: تشکیل این جشنواره توسط استاد رضا رفیع و فرامرز ریحان صفت بوده است.

یوسف نیک انجام امسال برای سومین سال پیاپی در شهرستان فومن برگزار شده است، افزود: خوشبختانه در سال‌های گذشته با حضور طنزپردازان برجسته کشور این برنامه در سطح ملی و با کیفیت بالا به با محوریت بزرگداشت استاد کیومرث صابری فومنی «گل آقا» برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه شهرستان فومن دارای مفاخر بزرگی در حوزه‌های مختلف است، گفت: استاد کیومرث صابری فومنی «گل آقا» یکی از نمونه‌های این مفاخر است که امروز به واسطه سابقه وی در طنز، فومن را خاستگاه طنز کشور می‌شناسند.

نیک انجام با اشاره به افزایش دو برابری آثار ارسالی به دبیرخانه این جشنواره نسبت به سال گذشته، بیان کرد: آثار در قالب شعر و نثر طنز و داستان کوتاه ارسال شده است.

وی با اشاره به برگزیده شدن 11 اثر در این جشنواره از سراسر کشور، گفت: آثار ارسالی توسط سه داور برجسته کشوری در حوزه طنز بازبینی و بازخوانی شده و این 11 نفر از میان انها انتخاب شده‌اند.

نیک انجام با بیان اینکه افزایش آثار ارسالی به این جشنواره مسئولیت ما را در اجرای این جشنواره سنگین‌تر خواهد کرد، ادامه داد: امیدواریم در سال‌های آینده نیز شاهد ارتقای کیفی و کمی این جشنواره باشیم.

دغدغه امروز طنزپردازان واقعی تغییر شرایط حوزه طنز است

در ادامه این برنامه داریوش کاردان ضمن ابزار خوشحالی از حضور در زادگاه طنزپرداز برجسته کشور مرحوم کیومرث صابری معروف به گل آقا، اظهار کرد: امیدوارم این سرگشته موجود در حوزه طنز کشور که مدتها است به بیراهه رفته است به جای درست برسد.

وی با بیان اینکه طنز باید بجای چنین مسیری به بیان مشکلات و معضلات جامعه بیشتر بپردازد، افزود: در بیشتر موارد طنز ایران به ناکجا آباد رفته است که امیدواریم هرچه زودتر به همت جوانان حاضر در حوزه طنز در بخش‌های مختلف در خدمت انتقاد استفاده کنند.

کاردان در ادامه با اشاره به اینکه خنداندن یک ارزش است، گفت: متأسفانه امروز اهل درد و آنهایی که با فرهنگ و ادب آشنایی دارند دغدغه تغییر شرایط امروز در حوزه طنز را دارند.

وی ادامه داد: متأسفانه امروز طنز ایران به سمت بی ادبی و استفاده از واژه‌های نادرست رفته و به جایی رسیده‌ایم که این بی ارزشی‌ها در کشور ارج گذاشته شده و اما طنزپردازان واقعی بیکار هستند.

کاردان با اشاره به اینکه باید ببینم در هر حوزه چه میزان مشهور و معروف شدن برای فعالان آن عرصه به عنوان یک هدف مهم است، تصریح کرد: فعالان این حوزه باید در نگاه و میان مردم محبوب و مؤثر باشند.

وی با تاکید بر اینکه در مسیر درست قرار گرفتن در حوزه طنز بسیار مهم و حائز اهمیت است، ادامه داد: بسیاری از کسانی که امروز در حوزه طنز فعال هستند تنها واژه‌های سخیف و بی ادبانه بکار می‌برند که بدتر از تهاجم فرهنگی دشمن علیه این کشور است.

کاردان در ادامه همچنین با اشاره به شخصیت و نوع کار مرحوم کیومرث صابری فومنی، افزود: در زمانی که هیچکس جرأت انتقاد نداشت گل آقا بسیار زیبا و با زبان طنز معضلات و مشکلات زمان خود را به باد انتقاد می‌گرفت.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه امروز تحمل مردم و مسئولان در زمینه انتقادها بسیار کم شده و سریع نسبت به هر چیزی عکس العمل نشان می‌دهند، گفت: گل آقا با شناخت درست از جامعه زمان خود و با ظرافت از طنز برای انتقاد از مسئولان و وضعیت جامعه استفاده می‌کرد.

طنز گل آقا برگرفته از دل جامعه بود و بر دل می نشست

رضا رفیع مجری طنزپرداز سیما در ادامه این برنامه با اشاره به فعالیت 26 ساله خود در حوزه طنز، اظهار کرد: مرحوم کیومرث صابری «گل آقا» نقش بزرگی در ارتقای حوزه طنز ایران داشته است.

وی طنز را دست مایه بیان مشکلات و معضلات کشور دانست و گفت: طنز گل آقا به دلیل اینکه وی خود را از مردم و دوست مسئولان می‌دانست هم در میان آحاد جامعه و هم در میان مسئولان مورد پذیرش قرار گرفته بود.

رفیع با بیان اینکه طنزپردازان جدا از این مردم و مسئولان نیستند، بیان کرد: ما نیز همانند شما مسئولان که به فکر خدمت به مردم هستید ما نیز برای همین کار آماده ایم قصد و غرضی نداریم همه برای خدمت در یک کشور قرار داریم.

وی به تأثیرگذاری طنز در همه حوزه‌ها، ادامه داد: طنزپزداران باید از هنر خود در راستای بیان مشکلات مردم و معضلات جامعه استفاده کنند و در شرایطی که امروز خندیدن برای مردم سخت شده برگزاری چنین جشنواره‌هایی می‌تواند در ایجاد نشاط و امید اجتماعی تأثیرگذار باشد.

طنز باید طنز موقعیت باشد

رضا بنفشه خواه بازیگر تلویزیون و سینما نیز در این برنامه با اشاره به اینکه طنز باید تأثیر گذار باشد، اظهار کرد: طنز باید طنز موقعیت باشد اینکه در سایه طنز از واژه‌های سخیف و نادرست استفاده کرده و به لودگی پرداخته شود.

در پایان از 11 اثر برگزیده با اهدای تندیس و لوح تقدیر و هدایایی تجلیل شد و هر کدام از برگزیدگان به ارائه آثار خود پرداختند.

طنز استان گیلان داستان کوتاه   اخبار برگزیده
  

ایرنا- وزیر امور خارجه پیشین انگلیس معتقد است که آمریکا بدون پشتوانه منطقی از برجام خارج شد و لازم است که اولاً به این توافق بازگردد و ثانیاً متوجه اشتباه خود شود.
نامه نیوز ایران ایران و آمریکا حسن روحانی 

  

توضیحاتی در مورد رفع فیلتر تلگرامرئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در خصوص احتمال رفع فیلتر تلگرام توضیحاتی ارائه داد.
مستقل‌آنلاین تلگرام وزارت کشور کارت ملی هوشمند 

  

خط قرمز وزارت کشور در انتخابات/رایزنی با شورای نگهبان نتیجه دادرئیس ستاد انتخابات کشور با اشاره به اینکه تاکنون کار سازماندهی شده در داخل کشور برای تحریم انتخابات نداشته‌ایم، گفت: همه گروه‌های سیاسی کشور، مشارکت در انتخابات را ترجیح خواهند داد.
مثلث وزارت کشور ستاد انتخابات کشور انتخابات مجلس 

  

پیش فروش بزرگ ایران خودرو با عرضه 9 مدل (قیمت)مرحله سوم پیش فروش محصولات ایران خودرو از امروز (30 مهرماه جاری) آغاز می شود.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

رمزگشایی از 2 مدل کاندیدای توقف تولید پراید و 405داستان حذف پراید و یک خودرو دیگر که احتمالا پژو 405 است اکنون به اینجا رسیده است که نه به طور کامل بلکه مدل هایی از این 2 خودرو از چرخه تولید خودرو کشور حذف می شوند. با توجه به شواهد موجود می توان پی برد که کدام مدل از این دو خودرو برای سال آینده خط تولید را ترک خواهند کرد.
خودروتک خودروسازان تولید ایران خودرو 

  

ارائه گزارش حمله به نفتکش ایران به سازمان ملل/ تکذیب ادعای دستگیری در نهاد ریاست جمهوری/ برگزاری چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت‌زادهخودکفایی ایران در تولید جنگنده‌ها، رایزنی وزارت اقتصاد با اتاق بازرگانی برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات، ارائه گزارش حمله به نفتکش ایران به سازمان ملل، تکذیب اعطای وام 18 میلیارد و 400 میلیون دلاری به ایران توسط ژاپن، تکذیب ادعای دستگیری در نهاد ریاست جمهوری، برگزاری چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت‌زاده، ادعای آژانس امنیت ملی آمریکا درباره استفاده روسیه از زیرساخت‌ها...
ایلنا ایران خودرو ایران ایران و روسیه 

  

ترامپ: به وعده انتخاباتی‌ام عمل می‌کنماقتصادنیوز : رئیس‌جمهور آمریکا بار دیگر تأکید کرد که طبق وعده‌ای که در جریان انتخابات سال 2016 به حامیان خود داده است، سربازان آمریکایی را به کشورشان بازخواهد گرداند.
اقتصادنیوز دونالد ترامپ ترامپ رئیس جمهور 

  

ایران ارزان‌ترین بنزین را در منطقه دارد و از همین رو قاچاق بنزین از این کشور همواره جذابیت بالایی برای قاچاقچیان داشته است اما آیا بنزین در ایران در مقایسه با درآمد سرانه،‌ در واقعیت نیز ارزان‌ترین بنزین در خاورمیانه به شمار می‌آید.
نامه نیوز بنزین درآمد ایران 

  

کاخ سفید به دنبال درگیری مستقیم و نظامی با تهران نخواهد بودمحمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان در گفت‌وگو با شبکه المسیره گفت: اگر شرایط مناسب فراهم شود، من آماده سفر به ریاض برای حل اختلافات خواهم بود.
مستقل‌آنلاین کاخ سفید دونالد ترامپ جمهوری اسلامی ایران 

  

دکتر ظریف: من آماده سفر به عربستان هستموزیر خارجه کشورمان گفت که آماده سفر به عربستان برای حل اختلافات است.
مثلث یمن سفر عربستان 

  اخبار داغ
  

دلار آمریکا در یک ماه اول پاییز، صرفا بین 11 هزار و 420 تا 11 هزار و 650 تومان نوسان داشته. نوسان 200 تومانی در یک ماه نشان می‌دهد دلار دیگر توانایی تغییرات آنچنانی ندارد و با بازدهی منفی به استقبال سرمایه‌گذارانش آمده است
صراط ارز دلار دلار آمریکا 

  

پشت پرده قاچاق داروی ایرانی/رانت و فساد ارز 4200 تومانی به گزارش خبرنگار مهر، دست اندرکاران صنعت داروسازی کشور در این سال ها توانسته اند به رغم محدودیت ها و موانعی که در مسیر تولید دارو در داخل ایجاد شده است، بیش از 97 درصد نیاز بازار دارویی کشور را تامن کنند. این در حالی است که صنعت دارو در ایران، با مشکلات و چالش های زیادی در مسیر توسعه و ارتقای این صنعت مواجه است. در چنین شرایطی که تحریم ها باعث شده صنعت داروسازی با موانع و محدودیت…
مهر قاچاق قاچاق دارو داروخانه 

  

فیلم زندگی طاهره صفارزاده ساخته می شودمعصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده قول ساخت فیلمی از زندگی طاهره صفارزاده با همکاری انجمن آثار و مفاخر فرهنگی داد.
ایبنا معصومه ابتکار رئیس جمهور زنان 

  

بانک ملت با صدور اطلاعیه ای در سامانه کدال اعلام کرد: به استناد ماده 2 مکرر 3 دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت های ثبت شده نزد سازمان پیرو شایعه منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی، افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌های ثابت به تصویب هیات مدیره این بانک رسیده و در دستور کار قرار گرفته است.
نامه نیوز سرمایه بانک ملت بانک 

  

ارزش 80 میلیارد دلاری تولیدات کشاورزی ایرانهفتمین نشست از نهمین دوره هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با حضور وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد.
ایلنا وزارت جهاد کشاورزی محصولات کشاورزی کشاورزی 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ ثبت رکورد 9 ماهه سکهاقتصادنیوز: امروز سه‌شنبه و در آخرین روز مهر 1398 ریزش قیمت‌ها در بازار طلا و ارز تهران در حالی شدت گرفت که دلار کم‌نوسان‌ترین ماه خود را از ابتدای سال 98 تجربه کرده بود و قیمت طلا و سکه نیز روزهای اخیر در مقابل نوسانات مقاومت نشان می‌داد. امروز 30 مهرماه 1398 دلار سطح حمایتی 11300 تومانی را شکست و به 11290 تومان نیز رسید تا پایین‌ترین نرخ یک ماه اخیر را به ثبت برساند...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز سوئیس یورو 

  

تحقق نیاز ارزی کشور از مسیر صادرات غیر نفتیمدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران گفت: همزمان با تشدید تحریم ها و کاهش درآمدهای نفتی این باور وجود داشت که صادرات غیرنفتی ظرفیت تامین نیاز ارزی کشور را دارد و خوشبختانه با بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور این امر تا حد قابل توجهی محقق شده است.
شما‌نیوز اتاق بازرگانی صادرات غیرنفتی بانک 

  

پتروشیمی اروند بزرگترین تولید کننده پی وی سی بعد از عربستان/جلوگیری از خروج ارز با تولید استراتژیک ”ای پی وی سی“حسن نشان زاده مقدم نایب رییس هیات مدیره و مدیر عامل شرکت پتروشیمی اروند در بازدید از غرفه این شرکت در ششمین نمایشگاه بین المللی کیف، کفش، چرم و صنایع وابسته در تهران در خصوص حضور این شرکت در نمایشگاه اظهار کرد: فرصت این نمایشگاه باعث شد که از نزدیک با مشتریان و مصرف کنندگان نهایی محصولاتمان تعامل و مذاکره داشته باشیم و مشکلات را بشناسیم و وفاداری و رضایتمندی مشتریان و مصرف کنندگ...
شما‌نیوز پتروشیمی تولید سیمان