فردا   |  سیاسی  |  

طرف‌های برجامی باید قدری نگران باشند

جمالی نوبندگانی زبانی که ایران در روزهای اخیر به کار گرفته را تلاشی برای افزایش دغدغه‌های طرف‌های برجامی دانسته و تاکید می‌کند که همین انجام مذاکرات به خاطر دغدغه‌های امنیتی است که دارند.

طرف‌های برجامی باید قدری نگران باشند

گروه سیاست سایت فردا - علی باقری‌کنی مذاکره کننده ارشد کشورمان به وین رفته تا یک بار دیگر پیشنهادات ارائه شده طرفین برجامی را بررسی کنند. طرف آمریکایی نیز حرف‌ها امیدوار کننده‌ای زده و برای نهایی کردن توافق اعلام آمادگی می‌کند. در این شرایط شاهدیم که محمد اسلامی، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان دیروز تاکید کرد که اگر به برجام برنگردند، دوربین‌ها را نصب نمی‌کنیم و خلاصه با همان موضوع چند روز قبل کلی خط و نشان کشید. پیش از آن هم مثل خرازی و محمدجواد لاریجانی بر توانایی ایران برای ساخت سلاح اتمی تاکید کرده بود. 

این مواضع تهران، همزمان با افزایش احتمال احیای برجام اما چه معنایی دارد؟ این سوالی است که محمد جمالی‌نوبندگانی نماینده پیشین مجلس در گفت‌وگو با «فردا» به آن پاسخ می‌دهد. او با اشاره به اینکه « طرحی که بورل روی میز مذاکره گذاشته و به قول خودشان برای احیای برجام تلاش می‌کنند، بهترین گزینه برای ما نیست» گفت: « شاهدیم که همزمان با این طرح که طی آن صراحتا اعلام شده فشار حداکثری جواب نداده، طرف آمریکایی دست به تحریم زده است. آنها تحریم‌هایی را در حوزه نفت، پتروشیمی و ترانسپورت نفت را در کشورهای مختلف و شرق آسیا مورد تحریم قرار داده‌اند‌. این نشان می‌دهد که بیشتر در حال بازی توپ در زمین طرف مقابل انداختن، هستند تا یک تلاش واقعی برای احیای برجام.»

وی افزود: «این رویکرد، عجیب نیست زیرا از اول هم روح برجام این بوده که ایران از نظر هسته‌ای تحت کنترل بیشتری باشد. البته ایران در عین حال که این نظارت را حتی بیش از حد NPT پذیرفته است، باید از شرایط بهتر اقتصادی و روابط تجاری تحت تاثیر لغو تحریم‌ها برخوردار شود. همچنان که خیلی از مقامات غربی هم در مذاکرات دوجانبه اعتراف می‌کنند که این حق ایران است اما آنها در مقابل آمریکا نمی‌توانند کاری کنند.»

این نماینده ادوار مجلس در دفاع از رویکردی که ایران در روزهای اخیر پیش گرفته، گفت: «اقدامات ایران در ارتباط با سانتریفیوژها نیز اکنون با اطلاع آژانس صورت گرفته است. به نظر من این رویکرد هم بخشی از مقابله به مثل جمهوری اسلامی است و چاره دیگری هم نداریم. به هرحال اگرچه حزب دموکرات می‌گوید که فشار حداکثری شکست خورده و باید به برجام برگشت اما به نظر می‌رسد که آنها نیز دوست دارند به این فشار علیه ایران ادامه دهند.»

جمالی‌نوبندگانی تاکید کرد: «باید هوشیار بود که صرف امضای توافق فایده ندارد. ممکن است 10 روز همه خوشحال باشند که به توافق رسیدیم اما توافقی که در عمل تحریم‌ها را رفع نکند، صرفا ما را در چارچوبی قرار می‌دهد که هم تحریم باشیم و هم پیشرفت‌های هسته‌ای را از دست بدهیم. بنابراین باید به صورت عملی توافق منصفانه صورت بگیرد. اینکه با فشار بگویند که ما موافق برگشت برجام هستیم اما در عین حال فشار آورده و تحریم اعمال کنند، با این ضرورت متناقض است.»

وی درباره اینکه آیا رویه فعلی کمکی به حصول یک توافق منصفانه خواهد کرد یا خیر؟ گفت: «اگر طرف مقابل زور بگوید، نمی‌توان با نرمی پاسخ داد. چرا امروز اروپایی‌ها بیش از آمریکایی‌ها به احیای برجام اصرار دارند؟ خودشان می‌گویند که بحث امنیتی است. بنابراین آنها هم باید دغدغه‌هایی داشته باشند. اگر برای طرف مقابل دغدغه ایجاد نکنیم قطعا قدرتی مثل آمریکا با ما کنار نخواهد آمد. همان‌طور که تا وقتی غنی‌سازی در حد 3 و 5/3 درصد داشتیم کسی حاضر به مذاکره با ما نبود. این مذاکرات هم بعد از غنی‌سازی 20 درصد صورت گرفت. الان نیز این اصراری که برای برگشت به برجام و انجام مذاکره دارند، به خاطر غنی‌سازی 60 درصد است. بنابراین در دنیایی که زور بیش از منطق حاکم است، باید گاهی اوقات با زبان خودشان گفت‌وگو کرد.»

وی در پاسخ به اینکه در شرایط موجود احتمال احیای برجام و توافق با طرف غربی چقدر است؟ گفت: «من قبلا هم بارها گفته‌ام که آمریکایی‌ها خیلی آمادگی به توافق رسیدن را ندارند. آنها در آبان ماه انتخابات کنگره را پیش‌رو دارند. بایدن نیز تحت فشار نیروهای تندروی داخلی است. در دو جبهه دیگر یعنی چین و اوکراین هم مساله دارد. به نظر می‌رسد که جمهوریخواهان نیز فشار زیادی را به او وارد می‌کنند و توافق با ایران به نفع بایدن در این انتخابات نیست. بر این اساس خوشبین نیستم که قبل از آبان‌ماه توافقی صورت بگیرد.»

 

ایران کار تهران   اخبار برگزیده
  

بازنشستگان کارگری خوزستان: دولت افزایش مصوب شورایعالی کار را ابلاغ کندبازنشستگان در اهواز و شوش، خواستار اجرای مصوبات مزدی شورایعالی کار شدند.
ایلنا دولت کار اهواز 

  

رئیسی: دولت در امر به معروف و نهی از منکرات اقتصادی مصمم استرئیس‌جمهور در دیدار اعضای ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر:همه دولتمردان و دستگاه‌های در این رابطه مسئولیت دارند و باید با دقت و جدیت وظایف خود را انجام دهند.
فردا دولت رئیس جمهور 

  

تلاش دولت و رئیس‌جمهور خدمت‌رسانی به مردم استوزیر کشور گفت: در مورد این دولت که امروز خودش را دولت مردمی و متعهد به اسلام و خدمت به مردم می‌داند باید بتوانیم خدمات را تشریح کنیم. دولت و در راس آن آقای رئیس‌جمهور تلا‌شان این است که به مردم خدمت کنند.
ایلنا دولت رئیس جمهور حوزه 

  

تغییر قیمت بنزین تصویب شد؟ | گرانی قیمت بنزین در راه استطرح بنزین برای همه از کیش به پاستور رسیده و منتظر جلسه بررسی در حضور رئیس جمهور است. همزمان با جدی شدن طرح بنزین برای همه، زمزمه‌هایی در خصوص تغییر قیمت بنزین هم شنیده می‌شود. چه تغییراتی در انتظار بنزین است؟
مثلث قیمت افزایش قیمت قیمت مسکن 

  

تمام دغدغه اتحادیه تسهیل شرایط تولید برای تولیدکنندگان استرئیس اتحادیه صنف کفاشان دستدوز گفت:‌ تمام دغدغه اتحادیه تسهیل شرایط تولید برای تولیدکنندگان است.
ایلنا تولید جوانان مسکو 

  

دستیار وزیر خارجه:دایران در بازسازی سوریه برادرانه کنار مردم خواهد بوددستیار وزیر امور خارجه ایران گفت: ملت ایران برادرانه و بدون قید و شرط به منظور بازسازی سوریه، کنار مردم ما بوده و خواهد بود.
فردا سوریه ایران جمهوری اسلامی ایران 

  

واریزی جدید به حساب این سهامداران | افزایش ارزش سهام عدالت در بازار امروزبا افزایش شاخص کل بورس امروز 1 مرداد 1401، ارزش سهام عدالت 532 هزار تومانی به 11 میلیون 387 هزار و 172 تومان رسید.
مثلث افزایش قیمت سهام عدالت سهام 

  

ایران کانون جوشش دیپلماتیک برای حل مشکلات و چالش‌های منطقه‌ای استسردار رمضان شریف با اشاره به نفوذ،اثرگذاری و نقش بسیج کنندگی جمهوری اسلامی برای حل مسائل منطقه ای گفت: ایران کانون جوشش دیپلماتیک برای حل مشکلات و چالش های منطقه‌ای است.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران رئیس جمهور 

  

اسکوچیچ:کریم باقری را برگردانیددرخواست اسکوچیچ از فدراسیون فوتبال برای بازگشت باقری به تیم ملی
خانه فوتبال دراگان اسکوچیچ کریم باقری ایران خودرو 

  

اقدامات مجلس برای حمایت از اقشار تحت پوشش نهادهای حمایتیرئیس مجلس گفت: حمایت کامل و توجه به توانمندسازی افرادِ دارای نیازهای ویژه و تمامی افرادی که بر اساس قانون به هر شکلی نیازمند حمایت نهادهای حمایتی کشور هستند، وظیفه قطعی و حاکمیتی ماست.
فردا مجلس شورای اسلامی پوشش جمهوری اسلامی ایران 

  

مطالبات بازنشستگان قانونی پیگیری می‌شوددبیرخانه کارگر استان زنجان گفت: با هرگونه تجمع غیرقانونی و خودسرانه که منجر به سوءاستفاده منافقان و دشمنان نظام و ملت شود مخالف هستیم و مطالبات خود را از راه قانونی و صلح‌آمیز پیگیری می‌کنیم.
ایلنا جمهوری اسلامی ایران سازمان تامین اجتماعی تامین اجتماعی 

  

مردم باید با حقوق عامه آشنا شوندعضو حقوقدان شورای نگهبان گفت:‌ بخشی از آنچه به آحاد مردم مربوط می‌شود این است که این حقوق برای آن‌ها تبیین شود. ممکن است بسیاری از افراد ندانند که از نظر حقوقی این‌ها یک حق است؛ ولی چیزهای کلی غیرحقوقی ممکن است در ذهن باشد. طبیعتاً اولین کار این است که مردم نسبت به این حقوق آشنا شوند و دستگاه‌ها باید تلاش کنند، اما خود مردم هم باید این حقوق را در خودشان به رسمیت بشناسند.
ایلنا شورای نگهبان ذهن کار 

  

ادامه بردهای پیش فصل پورتو با طارمیپیروزی پورتو با طارمی در دیدار دوستانه
خانه فوتبال فوتبال مهدی طارمی ایران خودرو 

  

درخواست ولیعهد کویت از ایرانولیعهد کویت در اظهاراتی گفت که ایران را به همکاری بیشتر با آژانس بین المللی انرژی اتمی دعوت می کنیم.
مثلث کویت ایران خودرو ایران 

  اخبار داغ
  

طلسمی که در بورس سرانجام شکست!اقتصادنیوز: پس از 35 روز معاملاتی بالاخره حقیقی ها دست از خروج پول خود از بازار سهام برداشتند و به این بازار نقدینگی تزریق کردند.
اقتصادنیوز سهام پول نقدینگی 

  

قیمت سکه زندانی شد/ طلا اوج گرفتاقتصادنیوز: بررسی قیمت سکه در نیمه اول مرداد 1401 نشان می دهد که این فلز گران بها در محدوده 14میلیون و 800 هزار تومان تا 15 میلیون تومان زندانی شده است.
اقتصادنیوز قیمت 

  

شناسایی 3379 مبتلای جدید به کرونا و فوت 54 بیماربراساس آخرین وضعیت کرونا در کشور، 54 بیمار مبتلا به کووید19 در کشور جان خود را از دست داده اند و 130 شهرستان در وضعیت قرمز قرار دارند.
ایلنا وزارت بهداشت روابط عمومی 

  

3379 ابتلا و 54 فوتی جدید کرونا در کشور/ 259 شهر در وضعیت قرمز و نارنجیبنابر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت طی شبانه روز گذشته 3379 بیمار مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شدند و 54 نفر نیز به علت ابتلا به این بیماری جان خود را از دست دادند.
برنا وزارت بهداشت روابط عمومی 

  

کره شمالی 2 نشست درباره پاندمی کرونا برگزار می‌کندبا وجود اینکه کره شمالی مدعی است از اواخر ژوئیه 2022 هیچ مورد جدیدی از ابتلا به کرونا نداشته اما رسانه دولتی کره شمالی امروز (دوشنبه) گزارش کرد، دولت پیونگ یانگ قرار است در هفته‌های پیش رو دو نشست کلیدی شامل بررسی سیاست ضد اپیدمی کرونا در کره شمالی برگزار کند.
نامه نیوز کره شمالی رسانه دولت 

  

هشدار :امیکرون طولانی در این افراد | زمان مناسب تزریق واکسن کرونابه طور متوسط فردی که به کووید19 مبتلا می‌شود، بین چهار تا شش ماه مصونیت دارد. بعد از آن باید مجددا واکسن تزریق کند یا خودش را مصون نگه دارد تا مبتلا نشود.
خانه فوتبال درمان ماه یارانه 

  

این استان رتبه نخست واکسیناسیون دُز سوم و چهارم کرونا را داردسیدمحمود حسینی پور نوری گفت: واکسیناسیون فعال در مناطق روستایی و حضور در درب منازل و تزریق واکسن، طراحی سامانه رصد وضعیت اصناف و ارائه دهندگان خدمت واکسیناسیون و انجام تست کرونا و قرار دادن اطلاعات در اختیار مدیران دستگاه های دولتی و اصناف از جمله اقدامات مهم در این راستا بوده است.
اقتصادنیوز واکسیناسیون