برنا   |  فرهنگی  |  

تولد خالق گاو و پری

امروز زادروز داریوش مهر جویی کارگردان ، رمان‌نویس و مترجم ایرانی است. او که کارگردان بسیاری از فیلم های ماندگار تاریخ سینمای ایران است در 17 آذر ماه دیده به جهان گشوده .

تولد خالق گاو و پری

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛   صبر بسیار بباید پدر پیر فلک را، تا دگر مادر گیتی چو تو فرزند بزاید .(سعدی)

داریوش مهرجویی  (زادهٔ 17 آذر 1318 در تهران) فیلم‌ساز، رمان‌نویس و مترجم ایرانی است.

داریوش مهرجویی در خانواده‌ای از طبقه فرودست جامعه به‌دنیا آمد. در کودکی تحت تأثیر مادربزرگش که مسلمانی معتقد بود قرار می‌گیرد. خود در مصاحبه‌ای در سال 1351 در این باره می‌گوید: «مادر بزرگم از آن نمازخوان‌های دوآتشه بود؛ و تحت تأثیر فضای روحانی او، من هم از سن هفت تا پانزده‌سالگی، شده بودم یک مسلمان واقعی. نماز و روزه‌ام یک آن ترک نمی‌شد. اما از پانزده سالگی به بعد، درست آن موقعی که نماز و روزه‌ام به حساب می‌آمد، شک در دلم نشست. چهره خدا تدریجاً کدر شد و ایمانم رفت از دست.»در نوجوانی به موسیقی علاقه‌مند می‌شود و مدت کوتاهی به کلاس آموزش موسیقی آقای زندی می‌رود. نزد پدرش که موسیقی ایرانی را خوب می‌شناخت به نواختن سنتور می‌پردازد و بعد به موسیقی کلاسیک غربی آشنا می‌شود و به نواختن پیانو و نوشتن قطعاتی برای پیانو می‌پردازد.

در هفده‌سالگی به سینما علاقه‌مند می‌شود و برای درک بهتر فیلم‌های روز به آموختن زبان انگلیسی می‌پردازد. تحصیلات مقدماتی را در تهران به پایان برد و یک سال در هتل آتلانتیک مدیر می‌شود و سپس بیست ساله بود که برای ادامهٔ تحصیل به کالیفرنیا در آمریکا رفت. نخست به خواندن سینما روی آورد اما خیلی زود سینما را رها کرد و به فلسفه پرداخت و در سال 1344 از دانشگاه یوسی‌ال‌ای در لس‌آنجلس لیسانس فلسفه گرفت. در همین سال سردبیری نشریهٔ پارس ریویو در لس‌آنجلس را به‌عهده گرفت و سال بعد به تهران آمد و در سال 1346 نخستین فیلم خود به نام الماس 33 که فیلمی بسیار پرهزینه بود را ساخت. این فیلم در 5 بهمن 1346 در تهران روی پرده آمد و فروش متوسطی داشت و با توجه به هزینهٔ بالای ساخت آن شکستی تجاری محسوب می‌شد و توجه منتقدین را هم چندان به خود جلب نکرد.[6] الماس 33 در سال 1346 اولین اثر وی در زمینه کارگردانی است.

در 1348 با هم‌کاری غلامحسین ساعدی فیلم‌نامهٔ گاو را از روی یکی از داستان‌های کوتاه مجموعهٔ عزاداران بیل نوشتهٔ ساعدی نوشت و فیلم را کارگردانی کرد. این فیلم برای مهرجویی و سینمای ایران جوایز متعددی را در جشنواره‌های بین‌المللی به ارمغان آورد. گاو هم از نظر تجاری هم از نظر هنری فیلم موفقی از کار درآمد و فصل جدیدی در سینمای ایران گشود. طی چهل سال گذشته به جز وقفهٔ چند سالهٔ پس از انقلاب 1357 و رویدادهای پس از آن که منجر به مهاجرت مهرجویی به فرانسه شد، او همواره یکی از فیلم‌سازان مطرح و پرکار ایرانی بوده‌است. داریوش مهرجویی همچنین از اعضای هیئت‌مدیره موزه هنرهای معاصر تهران بوده‌است.

مهرجویی سه فرزند با نام‌های مریم و صفا و مونا است.

مهرجویی با ساخت فیلم گاو در سال 1348 نگاه‌ها را متوجه سینمای ایران کرد و به موج نوی سینمای ایران شکل داد. پس از انقلاب مدتی از ایران مهاجرت کرد اما چند سال بعد بازگشت و به فیلم‌سازی پرداخت و عضو پیوستهٔ فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران شد.

براساس نتایج یک نظرسنجی در سال 1383، او با آفریدن هفت شخصیت، بیشترین شخصیت سینمایی ماندگار را در سینمای ایران خلق کرده‌است. همچنین شخصیت هامون در فیلمی به همین نام از مهرجویی، ماندگارترین شخصیت در تاریخ سینمای ایران دانسته شده‌است.در نظرسنجی دیگری به سال 1381 مهرجویی، پس از بهرام بیضایی، برترین کارگردان همهٔ تاریخ سینمای ایران شناخته شده‌است.

هرچند از آغاز فعالیت فیلم‌سازی تاکنون شماری از فیلم‌هایش توقیف شده‌اند اما هم‌چنان به ساختن فیلم‌های متفاوت ادامه می‌دهد. او جوایز متعدد بین‌المللی دریافت کرده‌است که می‌توان به جایزه صدف طلایی بهترین فیلم جشنواره فیلم سن‌سباستین، سه جایزه ذکر ویژه و جایزه بخش نگاه نو و جایزه جایزهٔ فیپرشی از جشنواره فیلم برلین، جایزه فیپرشی جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز و جایزه هوگو نقره‌ای جشنواره بین‌المللی فیلم شیکاگو اشاره کرد. وی همچنین داور جشنواره‌های سینمایی زیادی هم بوده‌است. علاوه بر سینما به نوشتن رمان و نیز ترجمه هم می‌پردازد. داریوش مهرجویی یکی از مهم‌ترین و بزرگترین کارگردان‌های سینمای ایران و کارگردانی مؤلف می‌باشد. به غیر اثر ماندگار و تاریخ ساز وی یعنی فیلم گاو از دیگر فیلم‌های قابل توجه وی می‌توان به دایره مینا، اجاره‌نشین‌ها، هامون، سارا، پری، لیلا، درخت گلابی، مهمان مامان و سنتوری اشاره کرد. در آبان 1393 در سفارت فرانسه در تهران از سوی سفیر فرانسه جایزه شوالیه ادب و هنر فرانسه به داریوش مهرجویی اهدا شد.

وی ، کارگردان فیلم‌های مطرحی چون "گاو”، "هامون”، "لیلا”، "سارا”، "پری”، "مهمان مامان”، "بمانی” و "سنتوری” است. فیلم‌های او اکثرا با مسایل واقعی و سرنوشت بشر همراه بوده و نوعی روحیه ‌اجتماعی در آن‌ها مطرح است.

آغاز فعالیت های سینمایی

داریوش مهرجویی فعالیت در سینما را با کارگردانی فیلم "الماس 33″ آغاز کرد. این فیلم در 5 بهمن 1346 در تهران روی پرده رفت و فروش متوسطی داشت و با توجه به هزینه‌ بالای ساخت آن شکستی تجاری محسوب ‌می شد و توجه منتقدین را هم چندان به خود جلب نکرد اما پس از آن در سال 1348 با هم‌کاری غلامحسین ساعدی فیلمنامه‌ "گاو” را از روی یکی از داستان‌های کوتاه "عزادارن بیل” نوشته‌ "غلامحسین ساعدی” نوشت و کارگردانی کرد.

نقش داریوش مهرجویی در ساخت فیلم "گاو” در سینمای نوی ایران نقشی کاملاً چشمگیر بود. این فیلم برای مهرجویی و سینمای ایران جوایز متعددی را در جشنواره‌های بین‌المللی به ارمغان آورد. "گاو” هم از نظر تجاری هم از نظر هنری فیلم موفقی از کار درآمد و فصل جدیدی در سینمای ایران گشود.

یکی از سردمداران موج نوی سینمای ایران

سینمای ایران که از دهه 20 شکل جدی خود را پیدا کرد، سینمایی بود که با ساخت فیلمهای کم هزینه و سخیف که بیشتر متأثر از سینمای هند و مصر بود، به راه خود ادامه می داد و روند آن در دهه 30 و اوایل دهه 40 نیز ادامه داشت اما مهمترین نکته که بر سینمای آن دوران حاکم بود این اتفاق بود که فیلم ها بار معنایی درستی نداشتند و قشر روشنفکر اجتماع آن دوران، سینمای ایران را سینمایی ضعیف و فاقد ارزشهای هنری و اجتماعی می دانستند.

کم کم سلطه سینمای هند و مصر بر پرده سینماهای ایران کم شد و مردم رغبت بیشتری برای تماشای فیلم های ساخت ایران داشتند فیلمهایی که بعد ها با نام سینمای فیلم فارسی شناخته می شدند. فیلم فارسی ها با ابر قهرمانانی که داشتند جذاب بودند اما هویت ایرانی نداشتند یعنی باور های ملی و مذهبی کمتر در آنها دیده می شد و مماس با اجتماع و خواست مردم پیش نمی رفتند.

با بیداری قشر روشنفکر و هم مسیر شدن آنها با مردم و خواسته آنها، از اواخر دهه 40 کم کم اندیشه ای که حلقه مفقوده سینمای ایران بود شکل گرفت و به سینمای ایران اضافه شد. فیلم سازانی چون ناصر تقوایی، مسعود کیمیایی، داریوش مهرجویی و بهرام بیضایی سردمداران جریانی در روند فیلم سازی سینمای ایران شدند که با نام موج نوی سینمای ایران شناخته شد. اتفاقی که با موج نو در سینمای ایران رخ داد اعتراض به وضع حاکم بود، نشان دادن فقر و بی عدالتی در اجتماع و دوری از باورهای مذهبی مؤلفه های این سینما بودند در واقع سینمای ایران با خواست مردم به سوی انقلاب قدم بر می داشت اما بدنه سینما به سوی دیگری حرکت می کرد.

بیوگرافی داریوش مهرجویی

در سال های انتهایی حکومت پهلوی غرب زدگی و استفاده از المان های غربی مانند رقص و آواز و عریان گری به قدری در فیلمها متداول شده بود که بسیاری تماشای فیلم و رفتن به سینما را تحریم کرده بودند و بسیاری نیز بر این باور بودند که با برپایی دولت جمهوری اسلامی عمر سینما در ایران به پایان میرسد اما این گونه نشد چرا که امام خمینی(ره) با بینش و بصیرتی که داشتند می دانستند که ارتقاء سطح فرهنگی یک جامعه بدون وجود عنصری مانند هنر امکان پذیر نیست. امام(ره) در سخنرانی بهشت زهرا تکلیف سینما راروشن کردند و فرمودند: «با سینما (هنر) مخالف نیستیم بلکه با فحشا مخالفیم…» با این باور بود که فصل تازه ای در سینمای ایران شروع شد.

نمایش آثار مهرجویی در بوستون آمریکا

14 برنامه سالانه موزه هنرهای معاصر بوستون در آمریکا در سال 2008 به نمایش فیلم های ایرانی اختصاص داشت. این برنامه از 24 آبان تا 16 آذر 1387 برگزار شد. در این موزه مراسمی در تجلیل از داریوش مهرجویی برگزار گردید.

داریوش مهرجویی پیش از این در سال 1378 نیز در موزه هنرهای زیبای بوستون مورد تقدیر قرار گرفته و فیلم های "درخت گلابی”، "لیلا”، "سارا”، "هامون”، "اجاره نشین ها”، "مدرسه ای که می رفتیم”، "دایره مینا” و "گاو” در این موزه به نمایش درآمد بود.

از سوی دیگر، روزنامه اطلاعات در 24 آبان ماه 1387 گزارش داد: «داریوش مهرجویی در مدت اقامت یک ماهه خود در آمریکا در در 9 ﻣﺮﻛﺰ ﻓﺮﻫﻨگی و داﻧﺸﮕﺎهی ﭼﻮن داﻧﺸﮕﺎه ﺷﻴﻜﺎﮔﻮ، استانفورد، ﺑﺮﻛلی، UCLA، اﻧﺠﻤﻦ آﺳﻴﺎیی در ﻧﻴﻮﻳﻮرک ،آﺗﻼﻧﺘﺎ و ﻛﻠﻤﺒﻮس ﺣﻀﻮر ﻳﺎﻓﺘﻪ و ﺳﺨﻨﺮانی ﺧﻮاﻫﺪ ﻛﺮد.»

نویسندگی در کنار فیلم سازی

داریوش مهرجویی علاوه بر فیلمسازی در حوزه های دیگر فرهنگ چون ترجمه، نویسندگی و فلسفه نیز تجربیاتی دارد.

در سال 1387 بود که برای بار نخست، چاپ اول از رمان "به خاطر یک فیلم بلند لعنتی”، نوشته داریوش مهرجویی منتشر شد، 4 سال بعد یعنی در 1391، رمان "در خرابات مغان” در دسترس علاقمندان قرار گرفت. مهرجویی در رمان "به خاطر یک فیلم بلند لعنتی” سرگذشت پسر جوان فیلمسازی را روایت می‌کند که همیشه فیلم‌های کوتاه ساخته و برای اولین بار می‌خواهد فیلم بلندی بسازد و شخصیت این رمان هنگام ساخت این فیلم بلند درگیر ماجرای عاطفی می‌شود.

او در رمان "در خرابات مغان” کوشیده است با گره زدن اندیشه در بافت روایت داستانی خود به این موضوع بپردازد که آیا با این همه دشمنی و خشونت و اختلاف مذهبی و مسلکی می‌توان در کنار هم با عشق زیست؟ آیا می‌توان بری از مسائل سیاسی به عشق، دین و عرفان پرداخت؟

رمان داریوش مهرجویی در بیست و یکمین دوره جایزه کتاب فصل به عنوان یکی از برگزیدگان و شایستگان معرفی شد که سرانجام جایزه این دوره به رمان "قیدار” نوشته "رضا امیرخانی” رسید.

داستایفسکی از نگاه مهرجویی

کتاب "روشنفکران رذل و مفتش بزرگ” داریوش مهر جویی در سال 1391 منتشر شد. مهرجویی این کتاب را درباره "فئودور داستایفسکی” نوشته است. این کتاب در واقع پایان‌نامه دوره لیسانس داریوش مهرجویی است که در دانشگاه UCLA آمریکا از آن دفاع کرده است. "روشنفکران رذل و مفتش بزرگ” درباره داستایفسکی و جریان روشنفکری و نیهیلیسم در عصر این نویسنده بزرگ قرن نوزدهم روسیه است.

مهرجویی و فعالیت در عرصه تئاتر

داریوش مهرجویی با ترجمه دو نمایشنامه در سال 1387 از "اوژن یونسکو” باردیگر علاقه مندی خود به هنر تئاتر را بیان کرد. او دو متن "درس” و "آوازه‌خوان طاس” را برای ترجمه از زبان فرانسه انتخاب کرد و در این باره نوشت: «دو نمایشنامه "درس” و "آوازه‌خوان طاس” را می‌توان جزء مهم‌ترین آثار اوژن یونسکو دانست و از آنجا که هر دو از کارهای اولیه اوست، از تر و تازگی بیشتری نسبت به سایر آثارش برخوردار است… این نمایشنامه‌ها را به قصد اجرا از متن فرانسه و ترجمه انگلیسی آن به فارسی برگردانده‌ام.»

اجرای نمایشنامه "درس” در تماشاخانه ایرانشهر

درس از آن دست نمایشنامه‌هایی است که به عدم ارتباط و برقراری یک رابطه مفهومی بین انسان‌ها دلالت می‌کند. نمایش "درس” به کارگردانی داریوش مهرجویی در اواخر بهمن سال 1389 در تماشاخانه ایرانشهر اجرا شد. داستان این نمایش درباره دانش آموزی است که برای درس به پروفسور مراجعه می کند. نمایشنامه های "آوازه‌خوان طاس” و "درس” علاوه بر ترجمه، منتشر نیز شد.

از دیگر ترجمه های مهرجویی می توان به "بعد زیبایی شناختی و زیباشناختی واقعیت” اثر "هربرت مارکوزه”، "جهان هولوگرافیک” اثر "مایکل تالبوت” و "یونگ، خدایان و انسان مدرن” اثر "آنتونیو مورنو” اشاره کرد.

بیوگرافی داریوش مهرجویی

آثار

-”الماس 33″ محصول سال 1346، به نویسندگی و کارگردانی مهرجویی

-”گاو” محصول سال 1348، مهرجویی نویسنده، کارگردان و تهیه کننده

-”آقای هالو” محصول سال 1349، به نویسندگی و کارگردانی مهرجویی

-”پستچی” محصول سال 1351، به نویسندگی و کارگردانی مهرجویی

-”دایره مینا” محصول سال 1353 به نویسندگی و کارگردانی مهرجویی

-”مدرسه‌ای که می‌رفتیم” محصول سال 1359، به نویسندگی و کارگردانی مهرجویی

-”اجاره‌نشین‌ها” محصول سال 1365، به نویسندگی و کارگردانی مهرجویی

-”شیرک” محصول سال 1366، به نویسندگی، کارگردانی و تهیه کنندگی مهرجویی

-”هامون” محصول سال 1368، به نویسندگی و کارگردانی مهرجویی

-”بانو” محصول سال 1370،‌  به نویسندگی، کارگردانی و تهیه کنندگی مهرجویی

-”سارا” 1371،  به نویسندگی، کارگردانی و تهیه کنندگی مهرجویی

-”پری” محصول سال 1373، به نویسندگی، کارگردانی و تهیه کنندگی مهرجویی

-”لیلا” محصول سال 1375، به نویسندگی، کارگردانی و تهیه کنندگی مهرجویی

-”درخت گلابی” محصول سال 1376،  به نویسندگی، کارگردانی و تهیه کنندگی مهرجویی

-”داستانهای جزیره” (اپیزود اول، دختردایی گمشده) محصول سال 1377، به نویسندگی و کارگردانی مهرجویی

-”میکس” محصول سال 1378، به نویسندگی، کارگردانی و تهیه کنندگی مهرجویی

-”بمانی” محصول سال 1380، به نویسندگی، کارگردانی و تهیه کنندگی مهرجویی

-”مهمان مامان” محصول سال 1382،  به نویسندگی، کارگردانی و تهیه کنندگی مهرجویی

-”سنتوری” 1385،  به نویسندگی، کارگردانی و تهیه کنندگی مهرجویی

-”طهران – تهران” محصول سال 1387، به کارگردانی مهرجویی

-”آسمان” محصول سال 1388، به کارگردانی مهرجویی

-”نارنجی پوش” محصول سال 1390،  به نویسندگی، کارگردانی و تهیه کنندگی مهرجویی

-”اشباح” محصول سال 1392، به نویسندگی و کارگردانی مهرجویی

آثار مکتوب

ترجمه

– بعد زیبایی شناختی و زیباشناختی واقعیت اثر:هربرت مارکوزه

– جهان هولوگرافیک اثر: مایکل تالبوت، انتشارات هرمس

– یونگ، خدایان و انسان مدرن اثر آنتونیو مورنو

– نمایشنامه‌های غرب واقعی و طفل مدفون اثر: سام شپارد

– آوازه‌خوان طاس و درس اثر اوژن یونسکو

رمان

– به خاطر یک فیلم بلند لعنتی اثر: داریوش مهرجویی

– در خرابات مغان اثر: داریوش مهرجویی

سایر

1345-1344 سردبیر مجلهٔ پارس‌ریو منتشر شده در لوس آنجلس

1344 – بوف کور، رساله‌ای درباره رمان صادق هدایت به زبان انگلیسی

1346 – مقالهٔ مفتش بزرگ و روشن‌فکران رذل داستایوسکی

روزنامه جمهوری اسلامی موسیقی   اخبار برگزیده
  

قیمت خودرو/ قیمت کارخانه و بازار تمام خودروهای داخلی (چهارشنبه 24 بهمن 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز چهارشنبه 24 بهمن ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

دریافت سود بیشتر، در صورت حفظ سهام عدالت توسط مشمولانعضو هیات عامل و معاون برنامه ریزی، توسعه منابع و امور پشتیبانی تاکید کرد: اگر مشمولان، سهام عدالت خود را نگه دارند طی سالهای آینده سود بیشتری دریافت خواهند کرد.
ایلنا سود سهام عدالت سهام 

  

نرم افزار Waze برای پلیس دردسرساز شداداره‌ی پلیس نیویورک از گوگل درخواست کرد نمایش اطلاعات مکانی مربوط‌به ایستگاه‌های بازرسی DWI را در برنامه‌ی ویز حذف کند؛ زیرا باعث سوءاستفاده‌ی قانون‌شکنان می‌شود.
خودروتک پلیس استرالیا نیویورک 

  

مستندات آنفلوانزای خوکی در کشور/ ادعای یک مورد فوتی به گزارش خبرنگار مهر، به دنبال اظهارات همایون هاشمی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، مبنی بر وجود مواردی از آنفلوانزای خوکی در کشور، مدیران وزارت بهداشت این موضوع را تکذیب کردند. اما، این پایان ماجرا نبود، زیرا به دنبال تکذیب مسئولان وزارت بهداشت، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، ادعا وزارت بهداشت را تکذیب کرد. همایون هاشمی با بیان اینکه صدور تکذیبیه بدون تحقیق در مورد وجود…
مهر آنفلوانزای خوکی درمان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس 

  

زمان فعال شدن کارت سوخت مشخص شدعضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از فعال شدن دوباره کارت سوخت در کشور خبر داد.
خودروتک کمیسیون انرژی مجلس انرژی مجلس شورای اسلامی 

  

قیمت در بازار خودرو به کدام سمت می رود؟نگرانی نسبت به آغاز دور جدید تحریم ها در سال جاری شرایط ویژه ای را در اقتصاد رقم زد به گونه‌ای که آثار تحریم در اقتصاد کشور پیش خور شد و شاهد افزایش قیمت طلا و ارز بودیم که سایر بازارها از جمله بازار خودرو را تحت تاثیر خود قرار داد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

قیمت انواع پراید صفر کیلومتر در بازار + جدولشاید باورکردنی نباشد ولی قیمت پراید 111 سفید به 41 میلیون و 500 هزار و مدل رنگی این خودرو با 200 هزار تومان افزایش قیمت خرید و فروش می شود.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

جزئیات کامل پیش فروش محصولات ایران خودرو از فرداشرایط پیش فروش مشارکت در تولید محصولات ایران‌خودرو به مناسبت دهه مبارک فجر بهمن ماه 97 از روز دوشنبه 97/11/15 لغایت 97/11/30 اعلام شد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

مجلس پیش فروش خودرو را ممنوع کردسخنگوی کمیسیون صنایع و معادن گفت :بازار خودرو به دلیل مسائلی که بعد از برجام اتفاق افتاد دچار تلاطم شد و خودروسازها عملا نتوانستند به وعده‌هایی که در خصوص زمان تحویل خودروها و نوع خودروها به مشتریان داده بودند، عمل کنند.تا زمانی که خودروهای پیش‌فروش قبلی تحویل نشده پیش‌فروش خودروی جدید خلاف قانون خواهد بود.
خودروتک واردات خودرو خودرو خودروسازان 

  

ایران خودرو دعوتنامه جدید می دهد / بازپرداخت اضافه دریافت ها به مشتریانمعاون مدیرعامل­ در بازاریابی و فروش ایران‌خودرو گفت:­ ایران‌خودرو خود را مکلف به اجرای قوانین و ضوابط ابلاغی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت می داند.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  اخبار داغ
  

گزارش ویژه از مبارزه بوکس زیر زمینی بانوان ایرانبانوی بوکسور ایران از روزهای سخت تمرین برای رشته‌ای که به آن علاقه داشت صحبت کرده است.
ایلنا بازی بوکس ایران 

  

تحلیل رئیس کل بانک مرکزی از علت شوک ارزیرئیس کل بانک مرکزی : شوک ارزی نتیحه یک جنگ اقتصادی بود که کنترل شد و هدف ما این است که این کنترل بیشتر شود.
خودروتک بانک مرکزی بانک جنگ 

  

لیگ برتر هندبال|سقوط زاگرس و پیروزی ارزشمند نیروی زمینی برابر نفت‌وگازهفته شانزدهم مسابقات هندبال لیگ برتر باشگاه‌های کشور امروز با برگزاری سه دیدار به پایان رسید.
تسنیم لیگ برتر هندبال فولاد 

  

دور باطل افزایش تورم و فقر طبقه متوسطروند افزایشی تورم علاوه بر اثرگذاری بر شاخص‌های کلان اقتصادی همچنین روی وضعیت فقر طبقات مختلف و افزا
خبرفوری تورم ثروت حوزه 

  

پیام هشدار آمیز رئیس کل بانک مرکزی به برخی تحلیل گران ارزیرئیس کل بانک مرکزی نوشت: متأسفانه در شرایط جنگ اقتصادی و بیم از استفاده بدخواهان و سودجویان و علیرغم میل باطنی، برخی اطلاعات اقتصادی و توانایی ها قابل ارائه عمومی نیست، لذا به دوستان اقتصادی توصیه می کنم در ارائه تحلیل احتیاط لازم را داشته باشند.
خودروتک بانک مرکزی بانک جنگ 

  

گوشی ارزان جدید سونی را از نزدیک ببینیددر طول این چند روز باقی مانده به برگزاری کنگره جهانی موبایل در اسپانیا ما تمرکز ویژه‌ای بر روی پوشش
خبرفوری سونی اندروید موبایل 

  

پاکستان در مبارزه با تروریست‌ها کوتاهی نکندزاهدان- ایرنا- امام جمعه شهرستان خاش سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه تروریستها و گروهک های خرابکار پس از انجام جنایت و ایجاد شرارت و ناامنی در ایران به پاکستان پناه می برند از دولت آن کشور خواست با این اشرار و تروریستهای خائن با قاطعیت برخورد کند.
ایرنا پاکستان حمله تروریستی ایرنا 

  

ورزش باید مطابق ارزش ها و موازین اسلامی باشدقصرشیرین- ایرنا- امام جمعه قصرشیرین گفت: ورزش موجب نشاط و پویایی و شادی در جامعه می شود اما ورزش کردن باید طبق موازین و ارزش های اسلامی باشد.
ایرنا ورزش ورزش بانوان جوانان 

  

مبارزه با تروریسم و داعش از مواضع مشترک ایران و روسیه استدر حاشیه اجلاس کمیته فرهنگی و اجتماعی مجمع بین المجالس آسیایی (APA) در بانکوک هیأت پارلمانی ایران با
خبرفوری تروریسم فاطمه ذوالقدر روسیه