ایلنا   |  فرهنگی  |  

به تعداد شاعران زبان داریم

مریم جلالوند (شاعر و ترانه‌سرا و دکتری زبان و ادبیات فارسی) در یادداشتی با اشاره به کارکرد زبان در زندگی و خلق ادبیات می‌نویسد: امروزه شاعران در تلاش هستند تا با فاصله‌گیری از استعاره‌پردازی و تزیین‌گرایی، شعری کاملأ متفاوت خلق کنند و به این ترتیب راهی تازه در ادبیات را جستجو می‌کنند.

به تعداد شاعران زبان داریم

مریم جلالوند (شاعر و ترانه‌سرا و دکتری زبان و ادبیات فارسی) در یادداشتی با اشاره به کارکرد زبان در زندگی و خلق ادبیات می‌نویسد: امروزه شاعران در تلاش هستند تا با فاصله‌گیری از استعاره‌پردازی و تزیین‌گرایی، شعری کاملأ متفاوت خلق کنند و به این ترتیب راهی تازه در ادبیات را جستجو می‌کنند.

برای زبان نقش‌های گوناگونی وجود دارد، ازجمله اساسی‌ترین نقش‌های زبان: ایجادِ ارتباط، محمل اندیشه، حدیث نفس و در آخر آفرینش ادبی که به نظر می‌رسد بسیار ظریف و حساس است.

اساسی‌ترین نقش زبان «ایجاد ارتباط» در میان افراد است، هدف از هر ارتباط زبانی می‌تواند انتقال اطلاع به دیگران یا ایجاد حس هم‌دلی و هم‌زبانی در میان افراد یک جامعه باشد که با این ارتباط زبانی فردی را از مسئله‌ای آگاه می‌کنیم که احتمالأ از آن بی‌خبر است یا باخبر!

اگر باخبر باشد از پیامی که به او می‌دهیم، این ارتباط فقط ارتباط زبانی محسوب می‌شود، ولی گاه ممکن است ارتباط زبانی برقرار شود ولی در این ارتباط زبانی هیچ‌گونه اطلاعاتی در اختیار طرف مقابل قرار نداده‌ایم بلکه فقط با او هم‌دل و همزبان شده‌ایم.

نقش دیگر زبان «محمل اندیشه» است؛ یعنی زبان ابزاری برای بیان افکار محسوب می‌شود و تکیه‌گاهِ اندیشه است.

آن‌چنان‌که بدون زبان نمی‌توان به تفکر پرداخت، اندیشیدن بدون وجود مفاهیم عام و مفاهیم انتزاعی یا به کلی میسر نیست یا ما را به احکام علمی عام درباره‌ی خودمان و جهان پیرامون‌مان نمی‌رساند. و تنها از راه زبان است که هر دو دسته مفاهیم عام و انتزاعی فراهم می‌شوند، پس با تکیه بر زبان است که می‌توانیم در چارچوب همین مفاهیم عام و انتزاعی درباره‌ی جهان بیندیشیم و درباره‌ی موضوعی تأمل کنیم و قاطعانه در مورد آن نظر بدهیم.

نقش دیگر زبان «حدیث نفس» است که به کمک آن می‌توانیم از خود و آن‌چه درون‌مان می‌گذرد سخن بگوییم آن‌چنان که گاهی اوقات پیش می‌آید که در گوشه‌ای می‌نشینیم و آهسته و بی‌صدا با خود حرف می‌زنیم.

نقش دیگر زبان این است که با آن به «آفرینش ادبی» می‌پردازیم و برای این کار طبیعتاً از اصول، قواعد و ضوابطی کمک می‌گیریم که البته جزو نظام زبان نیستند، بلکه به نظریه‌ها و علوم و فنون ادبی تعلق دارند که با استفاده از آن‌ها به خلق اثری ادبی می‌پردازیم و آفرینش ادبی در جایگاه خود حساس‌ترین نقش زبان است که در چارچوب سنت‌ها و روش‌هایی عمل می‌کند که به زبان مربوط نمی‌شود بلکه به ادبیات و پیشینه‌ی آن مربوط می‌شود به‌طوری‌که برساخت‌های صوری زبان یا ساخت‌های معنایی آن لایه‌هایی از ساخت‌های تازه افزوده می‌شود که در محدوده‌ی نظام زبان توصیف‌پذیر نیستند و فقط در محدوده‌ی علوم و فنون و نظریه‌های ادبی قابل وصف‌اند، مانند ساختار شعر که شاعر به کمک اصول و قواعد شعری نظیر عروض و قافیه در چارچوب سنت‌ها و روش‌های شاعری، ساخت وزن و ساخت قافیه را بر مجموعه ساخت‌های آوایی می‌افزاید و اثری ادبی آفریده می‌شود که می‌توان نام نظم و سخن منظوم بر آن نهاد که گاهی به‌خاطر کاربرد صحیح و به جای کلمه‌ای و رساندن مفهوم به مخاطب، شنونده یا خواننده را بسیار تحت تأثیر قرار می‌دهد. چگونگی پیدایش یک اثر ادبی ارتباط به این دارد که یک اثر تا چه انداره می‌تواند زاییده‌ی روح، عوامل درونی، استعداد و الهامات نویسنده و غیره باشد که بی‌شک زبان در این مهم نقش مؤثری دارد.

زبان تجسم و نماد ذهن است عمل ذهنی زمانی که به مرحله‌ی زبان می‌رسد، بیان می‌شود و این بیان چیزی جز ترکیب واژه‌ها و کلمات نیست که به‌طور اصولی و با رعایت قواعد و اصول نوشتاری در کنار هم به پیدایش اثری ادبی و زیبا و گاه شگفت منجر می‌شود، در واقع نویسنده یا شاعر و کسی که دست به آفرینشی ادبی می‌زند، ذهن نامرئی خود را مرئی و قابل درک می‌سازد.

زبان صرفاً آواهای گفتاری و کلمه‌هایی نیست که می‌شنویم در واقع اصول و قواعدی که در ذهن فرد وجود دارد و درونی شده‌اند دانش زبانی را می‌سازند و این دانش زبانی گاهی برای برقراری ارتباط در قالب یک زبان مشخص به‌کار می‌رود که به زبان گفتاری تبدیل می‌شود بنابراین می‌توانیم بگویم، شعر یک فرایند زبانی است چون دانش زبانی در شعر برای برقراری ارتباط با مخاطب است و نقش زبان در شعر، دانش زبانی است نه زبان گفتاری!

در واقع بین شعر و زبان تفاوتی وجود دارد، هدف از شعر انتقال معنای مورد نظر شاعر به شنونده نیست، هدف شعر متفاوت است مثلأ گاهی برای درک مفهوم شعر لزوماً نیازی نیست به دنیای بیرون پناه برد. در شعر عمومأً هنجارگریزی‌ها باعث می‌شوند مدلول‌ها از مصداق‌های جهان بیرون دور شوند و این هنجارگریزی می‌تواند؛ نحوی، سبکی، معنایی، آوایی، واژگانی و… باشد. شاعر در آفرینش اثر ادبی به عنوان شعر، افکار و احساسات خود را با توجه به این هنجارگریزی‌ها بیان می‌کند.

با ظهور نیما زبان هم به مسیر تازه‌ای راه یافت و این موضوع به شاعران پس از نیما این مجال را داد که با توجه به استعداد، توانایی و ذوقی که در خلق شعر به عنوان یک آفرینش ادبی دارند، دنیای تازه‌ای را تجربه کنند و به این ترتیب زبان شعر و مسیر تکراری شعر را تا حدودی به مقصدی جدید، دشتی بکر و دیاری خوش آب و هوا ترک کنند و دیگر زبان به عنوان بنیادی‌ترین ابزار بیانی در کانون توجه برخی شاعران قرار گرفت و هدف اصلی شعر قلمداد شد.

امروزه شاعران در تلاش هستند تا با فاصله‌گیری از استعاره‌پردازی و تزیین‌گرایی، شعری کاملأ متفاوت خلق کنند و به این ترتیب راهی تازه در ادبیات را جستجو می‌کنند. هر شاعری بنا بر گرایش‌های فکری، باورهای شخصی، سلیقه‌های ذهنی، نوع نگاه به اشیاء و طبیعت، زبان خاص خود را در شعر دارد که طبیعتاً هر گونه‌ای از زبان در شعر پیروانی هم دارد. در نهایت به این نتیجه می‌رسیم که زبان شاعرانِ سیاسی، انتقادی، اجتماعی، حماسی، انقلابی با زبان شاعرانِ احساسی و رمانتیک متفاوت است. به امید فرداهای روشن و زبانی فصیح و بلیغ در شعر و ادبیات این مرز و بوم.

شاعر آب و هوا خواننده   اخبار برگزیده
  

شایعات عجیب درباره دختر رئیسی و همتی / واکنش همتی چه بود؟+ سنداین روزها شایعات زیادی درباره کاندیداهای ریاست جمهوری شکل گرفته است؛ شایعاتی که شکل آن‌ها تغییر پیدا کرده و خانواده‌ نامزدها را هدف قرار داده است.
نامه نیوز وام کودکان شورای نگهبان 

  

اقدامات اسرائیل هیچ سنخیتی با اندیشه‌های یهود ندارد/ زمان آن فرارسیده که اسرائیل را مجبور به پرداخت هزینه‌های بازسازی غزه کنیمحقوق بشر، حقوق بشر است و طبق منشور سازمان ملل متحد بخشی از حقوق بین الملل قلمداد می‌گردد. خواه پرونده سین کیانگ و اویغورها، میانمار و روهینگیا باشد یا اسرائیل و اعراب فلسطینی. روش صحیح دفاع از حقوق بین الملل از طریق سازمان ملل متحد است و از تحقیقات مستقل تحت نظارت شورای حقوق بشر سازمان ملل آغاز می‌شود.
ایلنا سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای حقوق بشر سازمان ملل 

  

بمب نقل و انتقالاتی در پرسپولیس؟+جزئیات بیشتریکی از افراد فعال در امور نقل و انتقالات که با بازیکنان خارجی ارتباط خوبی دارد، مدعی شد یکی از بازیکنان خارجی مطرح در فوتبال ایران خیلی دوست دارد پرسپولیسی شود.
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازی 

  

مصوبه‌ای برای جلوگیری از واگذاری سِمت‌‌های متعدد به مسئولان نداریم/ برخی چند شغله‌ها حتی صلاحیت یک شغل را هم را ندارند/ "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم استعضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم است، گفت: در حقیقت مقوله تربیت در کشور ما خاموش است، اگر احساس مسئولیت را در بحث تربیت تفهیم می‌کردند، خیلی از مشکلات کاسته می‌شد.
ایلنا شورای عالی انقلاب فرهنگی عکس رسانه 

  

رفتار دوگانه جریان اصلاحات در قبال لاریجانیعضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید شورای نگهبان نه معصوم است و نه علم غیب دارد. به همین دلیل نیز مبرا از اشتباه نیست، اما در جامعه قانونمند باید حتی از تصمیم غلط یک نهاد قانونی تبعیت کرد.
فردا علی لاریجانی شورای نگهبان بانک مرکزی 

  

گاف نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره چینرئیس اتاق ایران و چین ادعای علی رضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در 1400 را درباره چین زیر سئوال برد.
۵۵ آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری چین 

  

کراس اوور جدید چینی با برند ایرانی به نمایندگی ها رسید + عکسبهمن موتور در ادامه دور جدید فعالیت خود در بازار خودروهای کراس اوور شهری ، دومین محصول خود را راهی نمایندگی های فروش کرد.
خودروتک بازار خودرو عکس خودرو 

  

صداوسیما امروز برای کاندیداها چه برنامه ای دارد؟امروز سه شنبه (11 خرداد ماه) و در پنجمین روز از تبلیغات نامزدها در صداوسیما، پنج برنامه تلویزیونی و چهار برنامه رادیویی مربوط به کاندیداهای ریاست جمهوری برای نخستین بار به پخش‌ می رسد.
مثلث ایران محسن رضایی ماه 

  

خداحافظی بازار خودرو با دلالانچهارشنبه گذشته طرح اخذ مالیات از عایدی سرمایه در صحن علنی مجلس مصوب شد. این طرح با هدف حذف دلالان و سفته‌بازان در بازارهای عمومی کشور از جمله بازار خودرو و مسکن در دستور کار قرار گرفته بود. به نظر می‌رسد تصویب کلیات طرح در صحن علنی مجلس تا حدود زیادی بر کاهش رانت بازار‌ها از جمله خودرو تاثیرگذار باشد.
خودروتک بازار خودرو خودرو مالیات 

  

همتی جفت پوچسه شب پیش در حالیکه همتی در کلاب‌هاوس گفتگوی مستقیم داشت، جو انتخاباتی بازار ارز را زیر و رو کرد. دلار بیش از 600 تومان رشد کرد و به کانال 24هزار تومانی قدم گذاشت.
مستقل‌آنلاین ارز قیمت ارز نرخ ارز 

  

دروغ گویی به سبک احمدی نژاد!احمدی نژاد : آقای دکتر الهام ممکنه در یک جلسه بقیه هیچ وقت حضور نداشته.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد عکس شورای نگهبان 

  

قالیباف رئیس مجلس باقی ماندانتخابات هیات رئیسه مجلس در سال دوم در صحن علنی مجلس برگزار شد.
۵۵ آنلاین اصولگرایان فریدون عباسی 

  

یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود قرار دهد/ شأن سپاه اجل از این است که بازوی یک جناح شود/ سیاست بنزینی دولت خاتمی درست بود/ احمدی‌نژاد نباید خدمات جریان‌های دیگر را به نام خودش می‌زدمعاون سیاسی وزیر کشور دولت نهم، گفت: به نظر من یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود داشته باشد اما در حد خودش و در حاشیه نه در متن.
ایلنا فیزیک مکانیک دولت 

  

مجمع نیروهای خط امام به رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کرددر پی رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، مجمع نیروهای خط امام بیانیه‌ای صادر کرد.
ایلنا امام خمینی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

احتمال آزمایشگاهی بودن ویروس کرونا دوباره قوت گرفت!پس از مقایسه با کروناویروس های مسئول سارس و مرس، تفاوت چشمگیری در تنوع ژنتیکی CoV-2 مشاهده شده است.
برنا ویروس 

  

پیش بینی بورس فردا؛ فروشندگان پُرزور میشوند؟اقتصادنیوز: بازار سهام دوشنبه را به تاثیر از عرضه ها، ممکن است متفاوت با دو روز ابتدایی هفته دنبال کند.
اقتصادنیوز سهام 

  

افت جالب قیمت دلار در صرافی های بانکی| کاهش قیمت دلار در صرافی های بانکیافت جالب قیمت دلار در صرافی های بانکی امروز رخ داد. کاهش قیمت دلار در صرافی های بانکی را شاهد هستیم. ریزش قیمت دلار در صرافی‌های بانکی اتفاق افتاده است.
۵۵ آنلاین قیمت دلار صرافی 

  

کسانی که کرونای حاد گرفتن چند درصد ممکن است دوباره مبتلا شوند؟یک مطالعه جدید نشان می‌دهد بیمارانی که از موارد شدید کووید 19 بهبود می‌یابند، احتمالاً دوباره به این عفونت مبتلا نمی‌شوند.
برنا 

  

آیا واقعا ترکیبات دارچینی در درمان ویروس کرونا موثرند؟نتایج یک مطالعه نشان می دهد که سینامالدئید موجود در دارچین، مکمل خوبی همراه با دگزامتازون برای درمان ویروس کرونا است.
برنا درمان ویروس 

  

جزئیات شیوه ‌نامه ضد کرونایی کنکورسخنگوی سازمان سنجش با اشاره به تدابیر در نظر گرفته شده بهداشتی برای برگزاری کنکور، گفت: داوطلبانی که از 24 خرداد به بعد به کرونا مبتلا شده‌اند تا دوشنبه 31 خرداد فرصت دارند برای خوداظهاری به سایت سنجش مراجعه کنند.
گسترش کنکور سازمان سنجش وزارت بهداشت 

  

آب استخر کرونا را نابود می‌کندبر اساس آخرین تحقیقات آب استخر‌های شنا تنها در 30 ثانیه ویروس کرونا را از فعالیت می‌اندازد.
برنا شنا ویروس 

  

تست کرونای 22 فرنگی‌کار اردوی جوانان مثبت شد!اردوی تیم کشتی فرنگی جوانان کشورمان با توجه به مثبت شدن تست کرونای 22 نفر از اعضای این تیم لغو شد.
مملکت‌آنلاین کشتی فرنگی کار جوانان 

  

آیا واقعا داروهای فشار خون بر میزان شدت کرونا موثرند؟محققان دانشگاه مینه‌سوتای آمریکا به این سوال که آیا مصرف داروی فشار خون تاثیری بر شدت کرونا در بیماران دارد یا خیر، پاسخ دادند.
برنا فشار خون 

  

آغاز خوداظهاری کنکوری‌های مبتلا به کرونا 1400مهلت خوداظهاری داوطلبان کنکور سراسری 1400 در درگاه الکترونیکی سازمان سنجش آموزش کشور از امروز 30 خرداد ماه آغاز شد.
برنا کنکور سازمان سنجش آموزش 

  

با عرضه خودرو در بورس مخالفم/ طرح وزارت صمت برای قیمت‌گذاری خودرو به مجلس ارائه شدوزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه عرضه خودرو در بورس کارشناسی نیست، گفت: تحریم موجب شده واردات خودرو متوقف شود لذا بازار رقابتی نیست.
مملکت‌آنلاین بازار خودرو بازار رقابتی واردات خودرو 

  

این آب در 30 ثانیه ویروس کرونا را نابود می کنداقتصادنیوز :‌نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که آب استخرهای شنا تنها در 30 ثانیه ویروس کرونا را از فعالیت می‌اندازد.
اقتصادنیوز ویروس شنا 

  

افراد بالای 70 سال برای تزریق دوز دوم واکسن کرونا حتما منتظر دریافت پیامک باشندرئیس مرکز بهداشت شرق تهران با بیان این‌که افراد بالای 70 سال برای تزریق دوز دوم واکسن کرونا منتظر پیامک بمانند، گفت: افراد ترجیحاً دوز دوم واکسن را در همان مرکزی دریافت کنند که دوز اول را تزریق کرده بودند...
برنا پیامک تهران 

  

آخرین وضعیت کرونایی سپند امیرسلیمانی + تصاویر بیمارستاناولین ویدئو و صحبت‌های سپند امیرسلیمانی که چند روز است به دلیل عوارض کرونا جراحی انجام داده بود را ببینید. این ویدیو را خواهرش در اینستاگرام منتشر کرده است.
خانه فوتبال بیمارستان جراحی اینستاگرام