گسترش   |  اجتماعی  |  

کاهش چشمگیر وزن مرغ در بازار

قیمت مرغ، تقریبا 4 ماه پس از برگزاری جلسه ستاد تنظیم بازار برای قیمت‌گذاری، از حدود 13 هزار تومان به 26 هزار تومان افزایش پیدا کرده است.

کاهش چشمگیر وزن مرغ در بازار

رشد دو برابری فقط از مرداد تا مهر ماه امسال که تولیدکنندگان محصولات پروتئینی می‌گویند به دلیل افزایش قیمت نهاده‌های دامی رخ داده است. قیمت مرغ، تقریبا 4 ماه پس از برگزاری جلسه ستاد تنظیم بازار برای قیمت‌گذاری، از حدود 13 هزار تومان به 26 هزار تومان افزایش پیدا کرده است. رشد دو برابری فقط از مرداد تا مهر ماه امسال که تولیدکنندگان محصولات پروتئینی می‌گویند به دلیل افزایش قیمت نهاده‌های دامی رخ داده است. ابتدای تیر ماه بود که ستاد تنظیم بازار قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ را از 12 هزار و 900 تومان به 15 هزار تومان افزایش داد.

اما یک ماه پس از برگزاری جلسه ستاد تنظیم بازار درخصوص نرخ مرغ در بازار و در مرداد ماه به یک‌باره قیمت هر کیلو مرغ مرز 20 هزار تومان را هم رد کرد و اواسط مهر ماه قیمت مرغ به 21 تا 22 هزار تومان رسید و درحال‌حاضر قیمت این کالا در خرده‌فروشی‌های سطح شهر از 26 هزار تومان نیز گذشته است. این افزایش قیمت‌ها در حالی رخ داده که کاظم خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی در تیر ماه اعلام کرده بود؛ درحال‌حاضر در حوزه تولید مرغ هیچ‌گونه کمبودی وجود ندارد و از ارتباط و همکاری خوب بین وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه نهاده‌های دامی خبر داده بود و اینکه در بنادر کشور محموله‌های زیادی از محصولات جو، ذرت و کنجاله سویا وجود دارد و با توزیع آنها مشکلات مرغداران مرتفع خواهد شد.

هر چند فعالان این صنعت علت این موضوع را کمبود نهاده دامی و عدم تخصیص ارز برای واردات نهاده عنوان می‌کنند اما برخی مسئولان اختصاص ارز 4200 تومانی را علت کمبود نهاده دامی می‌دانند. در این خصوص چندی پیش نصرالله پژمانفر نماینده مردم مشهد در مجلس به وزیر جهاد کشاورزی به خاطر نایاب شدن نهاده‌های دامی وارد شده به کشور با ارز 4200 تومانی تذکر داد و عنوان کرد؛ چرا بیش از 80درصد نهاده‌های دامی مورد نیاز کشور که می‌تواند در درون کشور تولید شود و منجر به خود کفایی نیز شود با ارز 4200 تومانی وارد شده و حالا حتی چند برابر قیمت هم در بازار سیاه نایاب شده و ظرفیت تولید مرغ را به نصف کاهش داده است؟ در شرح تذکر این نماینده گفته شده در یک دهه اخیر مجموع ارزش واردات سویا، کنجاله سویا و ذرت دامی از 2.3 میلیارد دلار به بیش از 4 میلیارد دلار در سال 1398 رسیده است.

از این رو واردات این نهاده‌‌ها به میزان 1.7 میلیارد دلار افزایش پیدا کرده و بازار نیز منحصرا دراختیار جوجه‌های وارداتی بوده است، بنابراین، بدون اینکه دستور کاری برای احیای مرغ داخلی وجود داشته باشد، این افزایش قابل‌توجه در واردات نهاده اتفاق افتاده است و بررسی آمارها نشان می‌دهد که، متوسط رشد سالانه ارزش واردات نهاده‌های دامی (ذرت و کنجاله سویا) در یک دهه اخیر حدود 13درصد بوده، اما در همین دوره میزان رشد سالانه تولید گوشت مرغ تنها به میزان 5درصد بوده است.

تنها 30 تا 40درصد نیاز بازار از سوی دولت تامین می‌شود

حمید فاضلی، مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توسعه صنعت طیور در این باره می‌گوید: باتوجه به کمبود نهاده برای طیور و افزایش قیمت مواد اولیه شاهد افزایش قیمت تمام‌شده مرغ و تخم‌مرغ در چند ماه اخیر بودیم به‌گونه‌ای که قیمت تمام شده مرغ زنده از کیلویی 8 تا 9 هزار تومان در مدت مشابه سال گذشته به دو برابر رسیده و قیمت هر کیلو مرغ آماده طبخ در حدود 26 هزار تومان برای مصرف‌کننده است و با ادامه این رویه احتمال افزایش بیشتر هم وجود دارد. فاضلی در ادامه به قیمت نهاده‌های دام و طیور اشاره می‌کند و توضیح می‌دهد: نرخ کنجاله سویا و ذرت 4 تا 5 برابر سال گذشته شده است و درحالی که قیمت مصوب ذرت برای مرغدار در محدوده 1500 تومان مصوب شده بین 3200 تا 3500 تومان رسیده و قیمت کنجاله سویا هم که باید به قیمت مصوب 2700 تومان عرضه شود بین 13 تا 14 هزار تومان در بازار آزاد عرضه می‌شود ضمن آنکه عرضه و تقاضا هم در بازار متعادل نیست.

جوجه‌ریزی و وزن مرغ‌ها کاهش یافته است

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توسعه صنعت طیور با تاکید بر اینکه تنها 30 تا 40درصد نیاز بازار از سوی دولت تامین می‌شود، ادامه می‌دهد: حدود 70درصد نیاز بازار را بازار آزاد تامین می‌کند و این گرانی‌ها و کمبود نهاده بر میزان جوجه‌ریزی و همچنین وزن مرغ‌ها اثر گذاشته است تا جایی که امسال بین 20 تا 30درصد جوجه‌ریزی نسبت به سال گذشته کمتر شد و وزن مرغ‌ها که در گذشته بین 2.5 تا 3 کیلوگرم بود امروز به یک کیلو و 800 تا 2.5 کیلوگرم رسیده است.

تزریق واکسن تقلبی طیور در بازار

فاضلی با بیان اینکه به جز موضوع نهاده موضوع مهم دیگری نیز در این مدت اتفاق افتاد، می‌گوید: در این مدت به دلیل کمبود ارز متاسفانه شاهد داروها و واکسن تقلبی هم در بازار بودیم و این هم به عدم اطمینان مرغداران برای تولید اضافه کرد و ضربه دیگری در تولیدات به‌ شمار می‌رود. این فعال حوزه طیور درخصوص صادرات مرغ نیز ادامه می‌دهد: تا هفته گذشته صادرات انجام می‌شد و عوارض صادراتی هم اعمال می‌شد، اما به دلیل آشفتگی بازار مرغ از روز چهارشنبه صادرات مرغ و تخم‌مرغ تا زمانی که بازار به تعادل برسد ممنوع شده است. او می‌گوید: تمامی این مشکلات به دلیل این بود که حدود 4 تا 5 ماه برای نهاده‌ها ارزی تعلق نگرفت و ترخیص نهاده‌ها هم در بنادر به مشکل خورد و در نتیجه مرغداران از ذخایر استراتژیک شرکت پشتیبانی امور دام استفاده کردند و تمام انبارها و ذخایر نیز خالی شدند. متاسفانه مسوولان با اختصاص ارز 4200 تومانی به واردات نهاده، راه سودجویی و دلالی را باز و برای عده‌ای رانت ایجاد کرده‌اند و باعث شده‌اند عده‌ای در این بازار کاسبی کنند و تولیدکنندگان واقعی نیز از بین بروند.

تغییر الگوی مصرف

در ماه‌های اخیر قیمت فرآورده‌های گوشتی نیز همسو با دیگر کالاها به شکل تصاعدی افزایش یافته است و علت آن نیز، افزایش قیمت مواد اولیه ازجمله گوشت، مرغ، سویا، ادویه‌جات و سایرترکیبات افزودنی است که این مسئله در میزان فروش این محصولات نیز اثر گذاشته است. درحال‌حاضر قیمت هر کیلو گوشت گوسفند 143 هزار تومان و هر کیلو گوشت گوساله به 118هزار تومان رسیده است ضمن آنکه قیمت 300 گرم سوسیس در بازار 56 هزار تومان و قیمت یک کیلو سوسیس 90درصد گوشت قرمز 166 هزار و 500 تومان است، همچنین 300 گرم کالباس خشک 44 هزار و 500 تومان و یک بسته 600 گرمی کالباس خشک 92 هزار و 560 هزار تومان نرخ‌گذاری شده است و این روزها شاهد آنیم که باتوجه به افزایش قیمت گوشت قرمز این محصولات نقش پررنگ‌تری در سبد خرید مردم پیدا کرده‌اند.

انعام شکری، مدیر بازرگانی شرکت تعاونی فرآورده‌های گوشتی در این خصوص می‌گوید: از ابتدای سال با تغییرات قیمت گوشت قرمز فرآورده‌های گوشتی نیز افزایش قیمت داشتند و درحال‌حاضر نسبت به سال گذشته 50درصد قیمت‌ها بالاتر رفته است، البته موضوع مهمی که باعث این افزایش نرخ شده صعودی شدن نرخ دلار است زیرا بخشی از مواد اولیه برای تولیدات فرآورده‌های گوشتی وارداتی هستند البته کارخانه‌های تولید فرآورده‌های گوشتی در تعیین قیمت آن نقشی ندارند، بلکه قیمت‌ها توسط سازمان حمایت مصر‌ف‌‌کنندگان و تولیدکنندگان تعیین و در بازار عرضه می‌شود. شکری در مورد تغییر الگوی مصرف‌کنندگان ادامه می‌دهد: باتوجه به شیوع ویروس کرونا و مراجعات کمتر مردم به رستوران‌ها و اغذیه‌فروشی‌ها میزان مصرف‌کنندگان خانگی نسبت به گذشته بالاتر رفته این در حالی است که پیش از پاندمی کرونا میزان خرید و مصرف ساندویچ‌فروشی‌ها بسیار بالاتر بود.

 

منبع: تجارت نیوز

وزن مرغ و تخم مرغ تنظیم بازار   اخبار برگزیده
  

نائب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این که حرف‌های اخیر مجتبی ذوالنور نماینده قم در مجلس مورد تأیید بزرگان قم نیست، گفت: او هتک حرمت آقای روحانی رئیس‌جمهور را کرده که این زیبنده نیست.
نامه نیوز قم جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اعدام 

  

اگر در انتخابات برنده شوم ایران با من تماس می‌گیرد/ اقتصاد ایران فاجعه استرئیس‌جمهور آمریکا در تجمع انتخاباتی بامداد امروز دوشنبه(به وقت تهران) ضمن تاختن به مواضع رقیب دموکراتش مدعی شد اولین کشوری که بعد از پیروزی او در انتخابات با او تماس می‌گیرد، ایران خواهد بود.
اعتماد درمان برنی سندرز انتخابات ریاست جمهوری 

  

انتقاد هانا کامکار از صداوسیما؛ تیشه به ریشه موسیقی سنتی ایران زده‌اندهانا کامکار خواننده و نوازنده گروه «کامکارها» یکی از دلایل اساسی در شناخته نشدن بزرگان موسیقی ایران در سطح بین‌المللی را نبود شناخت مردم ایران از آن بزرگان دانست و گفت:‌ صداوسیما آن‌گونه که باید در این زمینه فعالیت نمی‌کند؛‌ گویی با هنر ایران دشمن است و تیشه به ریشه این هنر زده.
مملکت‌آنلاین موسیقی موسیقی سنتی ایران 

  

افزایش بی‌سابقه موارد مرگ و میر ناشی از ویروس کروناسخنگوی وزارت بهداشت گفت: گرچه همه گیری ویروس کرونا محدود به جنسیت خاصی نیست، اما جمعیت زنان کشور ظرف هشت ماه شیوع روز افزون بیماری در کشورمان، متحمل بخش قابل توجهی از مشکلات مقابله با این ویروس بوده اند.
ایلنا بیمارستان مرگ وزارت بهداشت 

  

آیا روحانی به فکر رفراندوم است؟ + فیلمصحبت‌های رئیس‌جمهور درباره‌ی صلح امام حسن علیه السلام با واکنش‌های زیادی در فضای سیاسی کشور مواجه شد.
گسترش رفراندوم رئیس جمهور 

  

دردسر جدیدی برای بایدن رقم خوردیکی از قانونگذاران اوکراینی مدعی شد که دومین لپ تاپ متعلق به پسر جو بایدن حاوی اطلاعات تماس‌های تجاری او، توسط نیروهای پلیس این کشور کشف شد که این مشکل دیگری برای کاندیدای دموکرات انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا محسوب می‌شود.
اقتصادنیوز لپ تاپ اوکراین پلیس 

  

همه علل و عوامل نابسامانی بازار فولاد ایران | امتناع از خرید، در کاهش قیمت فولاد اثر فوری دارد | با تعزیرات و بگیر و ببند، مشکل بازار حل نمی شودجنان صفت: یک راه این است که کسانی که خریدار عمده هستند، نخرند. اگر این خریداران، می توانند و توانایی و تب آوری دارند برای یک دوره تقاضا را به تاخیر بیندازند، کاهش قیمت اتفاق می افتد
۵۵ آنلاین تورم بودجه خودرو 

  

جزئیات سه جلسه مهم درباره سانحه هواپیمای اوکراینیدومین دور از مذاکرات هیات‌های ایرانی و اوکراینی درباره سانحه هواپیمای اوکراین در وزارت امور خارجه برگزار شد.
مثلث سامسونگ اوکراین قوه قضاییه 

  

اغلب شانس بایدن را بیشتر از ترامپ می‌دانند، چرا که ترامپ بزرگترین برگه برنده و شانس خود برای پیروزی، که شکوفایی اقتصادی بود را به دلیل پیامد‌های کرونا از دست داد. علاوه بر این، دولت پنهان اصرار دارد تا این بار از شر ترامپ خلاص شود.
نامه نیوز ترامپ دموکرات انتخابات ریاست جمهوری 

  

مشکل ما این است که آقای رئیس‌جمهور می‌ترسد از دفتر کارش بیرون بیایدسلیمی نماینده محلات در مجلس شورای اسلامی گفت: این دولت غیر قابل اعتماد است. مشکل ما با این است که آقای رئیس جمهور میترسد از دفتر کارش بیرون بیاید.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی دولت 

  

روی قیمت فعلی خودروها حساب باز نکنیدرئیس اتحادیه فروشندگان خودرو گفت: میزان خرید و فروش در بازار تقریبا به نقطه صفر رسیده است و قیمت‌های موجود کاذب است.
خودروتک قیمت خودرو صنعت 

  

به هرکس که ریش گذاشت و تسبیح گرفت و از فلان آقا توصیه آورد پست دادیم و خراب کردیمبه هرکس که ریش گذاشت و تسبیح گرفت و از فلان آقا توصیه آورد پست دادیم ... خراب کردیم! مدیر حزب اللهی ناکارآمد باید در اولویت عزل شود. کمیل نخعی از “اصحاب سر” حضرت علی (ع) بدلیل ناکارآمدی ظرف چند هفته عزل و توبیخ می شود . این اقدام رسانه ای هم می شود!
مستقل‌آنلاین موبایل رسانه ایران 

  

کف قیمت خودرو به ثبات رسیدبررسی بازار خودروهای داخلی نشان می دهد که فعلا قیمت خودرو در برخی محصولات به ثبات رسیده است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

تهدید به اعدام روحانی، بورس را ریزشی کرد؟ + عکسفعال سیاسی اصلاح‌طلب در توئیتی نوشت: در مملکتی که رئیس‌جمهوری تهدید به اعدام می‌شود انتظاری جز سقوط بورس دارید؟
اعتماد اعدام عکس رئیس جمهور 

  

قدرت صداوسیما یا وزارت ارشاد برای مجوز تولید برنامه «عادل فردوسی‌پور» ؟برنامه عادل فردوسی‌پور برای شبکه نمایش خانگی و چالشی که بین وزارت ارشاد و سازمان صدا و سیما بر سر مجوز این برنامه به وجود آمده است، یک سوال مهم را مطرح می‌کند؛ محوزهای سازمان سینمایی در این مسیر چقدر اعتبار دارند؟ و آیا اقدامی برای جلوگیری از این بی‌اعتبار شدن انجام می‌شود؟
مملکت‌آنلاین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تولید شبکه نمایش خانگی 

  اخبار داغ
  

سایه شوم کرونا بر سر لیگ برتر/ تکلیف برگزاری مسابقات والیبال هرچه زودتر مشخص شودپس از گذشت هفت هفته از لیگ سایه شوم کرونا با شیوع موج سوم بر روی تیم‌ها پررنگ‌تر از همیشه شد تا جایی که فدراسیون را مجبور به تعطیلی دو هفته‌ای مسابقات کرد.
برنا لیگ برتر والیبال 

  

محرز: الان 4700 کرونایی در آی سی یو بستری هستند/ دولت بداند تعطیل نکند ،اقتصاد بهداشت کمرشکن استچرا ستاد مقابله با کرونا زیر بار نظر کارشناسانی نمی رود که چند ماه است اصرار می کنند مهار کرونا را ج
خبرفوری درمان دولت تعطیلات 

  

کمردرد شایع ترین و جدیدترین علامت ابتلا به کرونا است و مبتلایان با استفاده از استامینوفن می توانند این درد را تسکین دهند.
نامه نیوز کمردرد ورزش هالیوود 

  

ابتلا به کرونا در کدام مناطق شهر تهران بیشتر است؟با توجه به نقشه پراکندگی و توزیع موارد ابتلا به کرونا در مناطق 22 گانه تهران ، مناطق شهرداری تهران به 4 دسته تقسیم شده اند.
برنا شهرداری تهران تهران 

  

استاد اپیدمیولوژی، معتقد است که ایران در قله انتقال ویروس کرونا قرار دارد.
صراط ایران ویروس وزارت بهداشت 

  

کدام سلبریتی‌های سینمایی و تلویزیونی تا به حال کرونا گرفته‌اند؟موج سوم کرونا در ایران درحالی قربانیان زیادی گرفته که بسیاری از چهره‌های مشهور نیز در میان مبتلایان
خبرفوری تلویزیون ویروس نوید محمدزاده 

  

لاله اسکندری کرونا گرفت + عکسلاله اسکندری با انتشار پستی از مبتلا شدن خود به کرونا خبر داد.
مستقل‌آنلاین لاله اسکندری ستاره اسکندری عکس 

  

مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران گفت: در صورت تداوم وضعیت فعلی و نحوه اجرای سختگیری‌ها تشدید وضعیت درگیری استان تهران با بیماری کرونا پیش‌بینی می‌شود.
صراط دستورالعمل تهران استانداری تهران 

  

از دست دادن حس شنوایی ، جدیدترین علامت ابتلا به ویروس کرونا!گروهی از دانشمندان انگلیسی اعلام کردند که از دست دادن حس شنوایی یکی از جدیدترین علامت ابتلا به کووید 19 می باشد.
برنا ویروس 

  

چرا برخی تصمیمات ستاد ملی کرونا دیر گرفته می‌شود؟/ ویدئوبا افزایش تلفات حاصل از کرونا بسیاری این پرسش را مطرح می‌کنند که آیا واقعا تصمیمات دیرهنگام ستاد ملی
خبرفوری سلامت 

  

علائم وخیم کرونا را بشناسیددشواری تنفس، درد قفسه سینه، گیجی یا ناتوانی در بیدار شدن، قطع نشدن تب بعد از پنج روز، تشدید سرفه‌ها و کبودی صورت و لب‌ها از علائم وخیم شدن بیماری کرونا هستند.
شما‌نیوز تنفس آموزش خانواده