صراط   |  اجتماعی  |  

در سفرهای هوایی، از چه کارهایی اجتناب کنیم؟

صحبت درباره ویروس کرونا داغ است و نکته‌ها و توصیه‌های بهداشتی برای جلوگیری از ابتلا به کرونا و حفظ سلامت فردی در سفر، فکر مسافران بسیاری را به خود مشغول کرده است.

صراط:

وسایل داخل هواپیما منبع آلودگی و میکروب هستند که می‌توانند باعث بیماری شوند؛ پس هنگام پرواز، توصیه‌های بهداشتی را جدی بگیرید.

به گزارش کجارو صحبت درباره ویروس کرونا داغ است و نکته‌ها و توصیه‌های بهداشتی برای جلوگیری از ابتلا به کرونا و حفظ سلامت فردی در سفر، فکر مسافران بسیاری را به خود مشغول کرده است. در سفرهای هوایی باید از برخی رفتارها اجتناب کنید که در ادامه این مقاله از کجارو از زبان گیلبرت اوت (Gilbert Ott) خواهید خواند. گیلبرت اوت، مسافری کنجکاو و یکی از کارشناسان برجسته‌ی سفر است که سالانه بیش از 300 هزار کیلومتر سفر هوایی انجام می‌دهد. شرح سفرها و ماجراجویی‌های او معمولا در بی‌بی‌سی، ساندی تایمز، تراول اند لیژر، سی‌ان‌ان و چندین رسانه‌ی معتبر دیگر منتشر می‌شود.

از میان سوال‌های عجیب و غریبی که از طرف مخاطبانم دریافت می‌کنم، یک سوال بیشتر از بقیه تکرار می‌شود:

چه کاری انجام می‌دهی که با وجود مسافرت‌های زیاد، بیمار نمی‌شوی؟

در شرایط فعلی که ویروس کرونا، زندگی‌ بسیاری از مردم را تهدید می‌کند، این سوال بیشتر از هر زمان دیگر اهمیت دارد. در پاسخ این باید بگویم: حداقل 10 کار وجود دارد که سایر مسافران در سفرهای هوایی انجام می‌دهند؛ ولی من هیچ‌وقت و تحت هیچ شرایطی مرتکب آن‌ها نمی‌شوم.

نوشیدن آب هواپیمااگر تابه‌حال به مطالعه مقاله‌هایی که توصیه می‌کنند در هواپیما قهوه ننوشید، علاقه نداشته‌اید، در حق خود جفا کرده‌اید. مخزن‌های آب هواپیما، فرق زیادی با ظرف‌های کشت میکروب ندارند و آب داخل آن‌ها، حاوی انواع باکتری‌ها است. من هیچ‌وقت از آب شیر هواپیما برای نوشیدن یا مسواک‌زدن دندان‌هایم استفاده نمی‌کنم؛ شما نیز این کار را نکنید.

همیشه یک بطری همراه خودتان داشته باشید و آن را با آب فرودگاه پر کنید یا حتی اگر مجبور شدید، آب معدنی بخرید. گفتن این جمله که «آب شیر ننوشید»، به این معنا است که قهوه، چای یا هر نوشیدنی دیگری را که با این نوع آب تهیه می‌شوند، نیز استفاده نکنید. محض اطلاع بهتر است بگویم که حتی اگر آب مخزن‌ها هیچ آلودگی‌ای نداشته باشند، قوری‌های قهوه، چندان تمیز نیستند.

مطالعه مجله‌صندلی‌های هواپیما به‌ندرت به‌اندازه‌ کافی تمیز می‌شوند؛ پس چرا فکر می‌کنید که مجله‌ها از این امر مستثنا هستند؟ هر هفته، صدها مسافر سوار هواپیما می‌شوند و دستان پر از آلودگی و میکروب خود را روی صفحه‌های متعدد این مجله‌ها قرار می‌دهند. من هیچ‌وقت این مجله‌ها را نمی‌خوانم یا به وسایلی که در جیب جلوی صندلی است، اصلا دست نمی‌زنم. مجله‌های خودتان را از خانه بیاورید یا به‌صورت آنلاین مطالعه کنید تا در مصرف کاغذ هم صرفه‌جویی کرده باشید.

پابرهنه راه رفتن در هواپیمااین حرف را همیشه به خاطر بسپارید: پابرهنه راه‌رفتن در هواپیما اصلا کار درستی نیست. از آنجا که هواپیماها، از نظر بیولوژیکی، یکی از ترسناک‌ترین مکان‌های روی زمین و بالای زمین هستند، باید به این نکته توجه کنید که هر زخم کوچکی در پای شما می‌تواند در معرض باکتری‌های متعددی قرار بگیرد و جان شما را به خطر بیندازد. زمانی که روی صندلی نشسته‌ام، از جوراب استفاده می‌کنم؛ اما هنگام بلندشدن از روی صندلی، کفش می‌پوشم؛ چراکه شیشه و اشیای دیگر می‌توانند پاها را زخمی کنند و قطعا، کسی دلش نمی‌خواهد در چنین محیطی، دچار خون‌ریزی شود.

نشستن طولانی روی صندلیاگر سفر هوایی شما چندین ساعت طول می‌کشد، پس بلندشدن از روی صندلی، حرکت‌دادن بدن و تقویت جریان خون در اندام‌ها، برای حفظ سلامتی بدن حیاتی است. هر روز جان یک نفر در گوشه‌ای از جهان به‌خاطر تشکیل لخته در عروق خونی به خطر می‌افتد. حتی در پروازهایی که شانس با من یار است و به‌خاطر خالی بودن صندلی کناری، فضای کافی برای تحرک و جابه‌جاشدن دارم، باز هم از بلندشدن، کشیدن عضلات و حرکت‌کردن (برای بالابردن ضربان قلب) غافل نمی‌شوم تا قلبم بتواند عملیات پمپاژ خون در ارتفاع بالا را به‌خوبی انجام دهد. مسئله‌ی فشار هوا در هواپیماهای جدید به‌دقت در نظر گرفته شده است؛ بنابراین، تا حد ممکن هواپیماهای جدیدتر را برای پرواز انتخاب کنید.

لباس نامناسب و ناکافیاگر از من بپرسید، می‌گویم لباس‌، مهم‌ترین عامل برای تجربه‌ی یک سفر هوایی راحت است. زمانی که پا به درون هواپیما می‌گذارید، هوای آن یا سرد است یا گرم. چند لایه لباس روی هم پوشیدن، به مدیریت این‌ موارد کمک می‌کند و همچنین، برای سلامتی فرد هم مفید است. یک بار، دانشمندی که درباره‌ی روش‌های کنترل بیماری پژوهش می‌کرد، در برنامه‌ای گفت، اگر پس از سرفه‌ی فرد کنار دستتان، به‌سرعت روی دهان و بینی خود را بپوشانید، تا حد زیادی می‌توانید خطر ورود این ذرات آلوده به مجاری تنفسی را کم کنید. از زمانی که متوجه صحت این موضوع از نظر علمی شده‌ام، همیشه یک شال یا سوئی‌شرت می‌پوشم تا در صورت نیاز، سریع جلوی دهان و بینی‌ام را بگیرم. ضمن اینکه این موضوع به‌راحتی خودم هم کمک می‌کند.

رها کردن وسایل قیمتیدر سراسر این کره‌ی خاکی، خلاف‌کارانی وجود دارند که محفظه‌های بار بالای سر مسافران را نشانه رفته‌اند. شاید این موضوع عجیب به نظر برسد؛ اما حقیقت دارد. این افراد تا خوابیدن مسافران صبر کرده و در این مدت، کیف‌های لپ‌تاپ، پول نقد یا هر وسیله‌ی ارزشمند دیگر را شناسایی می‌کنند. در بیشتر موارد، مسافران زمانی متوجه سرقت اموالشان می‌شوند که از هواپیما پیاده شده‌اند؛ اما، حتی اگر زودتر از آن هم متوجه قضیه شوند، نمی‌توانند برای یافتن اموال گمشده خود، جیب مسافران را بگردند.

من به‌طور معمول تنها با کیفی سفر می‌کنم که بتوانم آن را با خود به داخل هواپیما ببرم. بنابراین، همیشه محفظه‌ی بالای سرم پر است؛ اما هیچ‌وقت وسیله‌ی باارزشی را درون آن نمی‌گذارم. پاسپورت، کیف پول، تبلت و وسایلی از این قبیل را در کوله‌پشتی یا جیب‌هایم قرار می‌دهم تا کسی فکر سرقت آن‌ها به ذهنش خطور نکند.

بحث‌وجدل با مهماندارانبحث‌نکردن با مهمانداران، مانع از بیماری نمی‌شود؛ اما توصیه‌ی خیلی مهمی بری حفظ سلامت روان شما است. کادر پرواز، دشمن شما نیستند؛ پس در برخورد با آن‌ها، خونسرد باشید و این موضوع را بپذیرید که حتی اگر اشتباه می‌کنند، باز هم آن‌ها کنترل امور را در دست دارند. بروز هرگونه دعوا و درگیری در حین پرواز، به معنی تغییر مسیر هواپیما است که شاید به پیاده‌کردن شما در شهری سرد بینجامد؛ آن هم در صورتی که تصمیم داشتید به شهری گرم و آفتابی سفر کنید.

حتی زمانی که حق با شما است و فرد مقابل، رفتار ناعادلانه‌ای دارد، سعی کنید مودب باشید. دعواهای پرخاشگرانه با کادر پرواز، به نفع هیچ‌کس نیست و فقط باعث بروز تنش‌ می‌شود.

بی‌توجهی به تشنگیدر هواپیما به‌اندازه‌ی کافی آب و مایعات بنوشید. سفرهای هوایی به میزان زیادی باعث کاهش آب بدن می‌شوند. این موضوع نه‌تنها وضعیت بدن را از حالت مطلوب خارج می‌کند، بلکه حتی بدن را بیشتر در معرض آلودگی به انواع میکروب‌ها قرار می‌دهد. در واقع، من از یک روز قبل از پرواز، شروع به تامین آب لازم برای بدنم می‌کنم و همین روند را در طول پرواز ادامه می‌دهم. در حال حاضر با مشکلات دیگری دست‌وپنجه نرم می‌کنم که کاهش آب بدن می‌تواند تنها شرایط را بدتر کند.

متکی بودن به سرگرمی‌های هواپیمااگر در هواپیما حوصله‌تان سر می‌رود، کسی غیر از خودتان مقصر نیست. برخی از شرکت‌های هواپیمایی در جمع‌آوری جدیدترین فناوری‌های سرگرم‌کننده، عالی عمل کرده‌اند و در نقطه‌ی مقابل، برخی عملکرد خوبی در این زمینه نداشته‌اند؛ اما نکته‌ی قابل‌توجه آن است که نمایشگرهای هواپیماها نیز مانند منبع آب آن‌ها، حکم یک ظرف کشت میکروب را دارند. افراد بسیاری با انگشت‌های خود به آن ضربه می‌زنند؛ اینجا درست همان نقطه‌ای است که اصلا به آن فکر نمی‌کردید. نمایشگرها به‌طور کامل تمیز نمی‌شوند و این ربطی به نوع ایرلاین و کلاس کابین ندارد.

اگر در طول پرواز، گوشی هوشمند یا تبلت ندارید، با شرایط خسته‌کننده‌ای مواجه خواهید شد؛ اما در غیر این صورت، همین حالا چند فیلم و موسیقی یا هر محتوای دیگری را برای خود دانلود کنید تا در هواپیما حوصله‌تان سر نرود. من همیشه بیشتر از حد نیاز، این برنامه‌ها را دانلود می‌کنم. استفاده‌ی همیشگی از هدفون بی‌سیم و نمایشگر خودم نیز تا حد زیادی به من کمک کرده است تا از میکروب‌های سایر وسایل، دوری کنم.

درآوردن کفش‌ها پیش‌ از برخاستن هواپیماخلبانی به من گفت که یکی از بزرگ‌ترین اشتباه‌های مسافران، درآوردن کفش‌ها پیش‌ از برخاستن هواپیما و همچنین قبل از نشستن کامل و امن روی زمین است. این دو لحظه، زمان‌های حساس یک پرواز هستند که احتمال وقوع رویدادهای اضطراری در آن‌ها بیشتر است و اگر مسافری کفش به پا نداشته باشد، ممکن است دچار بریدگی، کوفتگی یا حتی از کار افتادگی این عضو از بدن شود.

تا زمانی که هواپیما چند هزار متر از زمین فاصله می‌گیرد، هیچ‌وقت کفش‌های خود را درنمی‌آورم و همیشه پیش از فرود، آن‌ها را دوباره می‌پوشم. این کار کاملا عاقلانه به نظر می‌رسد؛ قطعا دلتان نمی‌خواهد در صورت بروز شرایط اورژانسی و موقع خروج از هواپیما، مانعی سر راهتان قرار بگیرد. علاوه بر این، اگر از شما خواسته شد هواپیما را تخلیه کنید، فکر برداشتن کیف‌هایتان را از سر بیرون کنید.

دست زدن به وسایل غیرضرورینکته‌ی آخر اینکه نیازی نیست به هر چیزی دست بزنید. نمایشگرها از نظر تمیزی خوب نیستند؛ اما وسایلی مانند میزهای صندلی که به‌جای انگشت، غذاها با آن‌ها تماس دارند، از آن‌ها هم بدتر هستند.

به‌طور معمول، برای گرفتن یا دست‌زدن به وسایل هواپیما، از دستمال استفاده می‌کنم تا از تماس با هر سطحی که در معرض سرفه و عطسه و... بوده است، دور بمانم.

ویروس سلامت روان گوشی هوشمند   اخبار برگزیده
  

ادعای پمپئو درباره پیشنهاد کمک آمریکا به ایران برای مقابله با «کرونا»وزیر خارجه آمریکا طی سخنانی بی‌اساس مدعی شد که این کشور برای مقابله با شیوع ویروس «کرونا» به ایران پیشنهاد کمک داده است.
ایلنا مایک پمپئو ایران ویروس 

  

تصویر اثرگذار دو پرستار زن در مرز قرنطینه و عادی در کاشاندر روزهای سخت مبارزه با کرونا تصویر این دو پرستار در صف اول مبارزه با بیماری حسابی وایرال شده است. ملاقات دو دوست در مرز بین محیط قرنطینه و محیط عادی بیمارستانی در کاشان
۵۵ آنلاین پرستار کاشان 

  

دست زدن به نازل بنزین ممنوع شدشرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران طی اطلاعیه‌‌ای اعلام کرد: تمامی عملیات اختصاصی در جایگاه‌های CNG توسط اپراتورها انجام می‌شود و سرنشینان خودرو با توجه به محدودیت‌های ایجاد شده در راستای پیشگیری از کرونا ویروس، حق دست زدن به نازل را ندارند.
خودروتک بنزین خودرو ویروس 

  

کلید زنگ متصل به پایه صندلی‌ای که رهبر انقلاب روز گذشته برای پزشکان و پرستاران پیام تشکر داده بودند، مورد توجه و البته هجمه جدید رسانه‌های ضدانقلاب قرار گرفت.
نامه نیوز فضای مجازی رهبر انقلاب خواننده 

  

هفته سختی در پیش است؛ پیک اصلی کرونا در روزهای آتی/ کاهش ساعت کاری ادارات/ کنترل ترددها بجای قرنطینه/ مرخصی زندانیان با شرایط خاص/ تعطیلی مدارس و دانشگاه‌هااقتصادنیوز؛ سعید نمکی وزیر بهداشت در پایان پنجمین جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا ضمن توضیح درباره شرایط کشور در زمینه شیوع ویروس کرونا، به تشریح تصمیمات این نشست پرداخت.
اقتصادنیوز درمان ساعت کار دورکاری 

  

اطلاعیه سازمان لیگ فوتبال برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونامرکز پزشکی سازمان لیگ فوتبال ایران اطلاعیه‌ای را در ارتباط با وظایف بخش‌های مختلف فوتبال برای مقابله با ویروس کرونا صادر کرد.
مملکت‌آنلاین لیگ برتر فوتبال بازی 

  

روسیه دوست است یا خیانتکار؟ / گزارش دیلی صباح درباره سیاست های جدید مسکوروسیه از سال 1971 تا کنون در بندر طرطوس سوریه پایگاه دریایی در اختیار دارد و به تازگی به نوسازی و تجهیز آن مبادرت کرده است. روسیه در غرب سوریه نیز پایگاه هوایی حمیمیم را در اختیار دارد. بزرگترین دستاور جنگ داخلی سوریه دسترسی پیدا کردن روسیه به آب های گرم مدیترانه است.
مثلث روسیه ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا 

  

اگر می خواهید خودرو بخرید، الان بخرید (دلیل)آنچه مشخص است در آغازین روزهای هر سال همراه با تعیین میزان ارزش افزوده، بیمه، هزینه شماره‌گذاری و مالیات خودرو، قیمت‌ها به‌طور طبیعی در شرکت‌های خودروساز افزایش می‌یابد.
خودروتک خودرو خودروسازان بیمه 

  

آیا پنیر سیستم ایمنی را تقویت می کند؟پنیر موتزارلا سدیم و کالری کمتری نسبت به اکثر پنیر ها دارد. همچنین حاوی پروبیوتیک است که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن میشود.
مستقل‌آنلاین سیستم ایمنی پوکی استخوان وزن 

  

بهترین روش برای پیشگیری کروناشستن مداوم دست‌ها برای مقابله با ویروس کرونا موضوعی مهم است و برای انجام این کار باید 12 مرحله را طی کرد.
مستقل‌آنلاین ویروس کار ایتالیا 

  اخبار داغ
  

بحران حقیقی؛ مبارزه رسانه با بیماری کرونارخساره رستگارمقدم- جامعه‌شناس
برنا رسانه 

  

اعلام ابتلا به کرونا از سوی مقامات ایرانی نماد بارزی از شفافیت ایران استسفارت ایران در پاریس اعلام ابتلا به ویروس کرونا از سوی مقامات ایرانی را نماد بارزی از حقیقت گویی و شفافیت از سوی جمهوری اسلامی برشمرد.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت ایران جمهوری اسلامی ایران 

  

اعلام آمادگی چین برای ارسال کمک‌های تخصصی بیشتر به ایران برای مبارزه با کروناوزیر امور خارجه چین در تماس تلفنی با همتای ایرانی خود ضمن تشکر از وی بابت ابراز همدردی با دولت و ملت چین در اوج بحران کرونا، از آمادگی کشورش برای ارسال کمک‌های تخصصی و همکاری علمی با ایران در زمینه مبارزه با کرونا خبر داد.
۵۵ آنلاین چین ایران دولت 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ هفته صعودی با کاهش قیمت پایان یافتاقتصادنیوز؛ در اولین هفته از آخرین ماه سال 1398 قیمت‌ها در بازار طلا و ارز تهران با حرکت در مسیر صعودی، رشد قابل توجهی را تجربه کردند، اما در آخرین روز هفته التهاب بازار فروکش کرد و دلار و سکه و طلا با اصلاح قیمتی مواجه شده و روند ملایم کاهشی را پیمودند.
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز بازار تهران پایتخت 

  

تسلا در آستانه تبدیل شدن به با ارزش ترین برند خودرویی دنیاگفتنی است که تا تاریخ 26 فوریه، ارزش بازار تسلا به 145 میلیارد دلار رسیده است و اکنون تنها با خودروسازی ژاپنی تویوتا رقابت می‌کند که بیش از 200 میلیارد دلار ارزش دارد.
خودروتک خودرو تویوتا دلار