فشار خون را با این خالکوبی اندازه گیری کنید!

پژوهشگران آمریکایی با همکاری "روزبه جعفری"، دانشمند ایرانی، خالکوبی‌هایی را با استفاده از گرافین ابداع کرده‌اند که می‌توانند فشار خون را اندازه‌گیری کنند.

فشار خون را با این خالکوبی اندازه گیری کنید!

به گزارش نیوساینتیست، خالکوبی‌های موقتی که با استفاده از گرافین ساخته می‌شوند، می‌توانند فشار خون را طی چند روز به صورت دائمی کنترل کنند. عملکرد این خالکوبی‌ها با روش کار دستگاه‌های فشار خون استاندارد که از زمان ابداع خود تاکنون تغییر چندانی نکرده‌اند، بسیار متفاوت است.

"دجی آکینوانده"(Deji Akinwande)، پژوهشگر "دانشگاه تگزاس در آستین"(UT Austin) گفت: خالکوبی گرافین، بی‌وزن و نامرئی است. کاربر پس از خالکوبی، آن را فراموش می‌کند.

آکینوانده و همکارانش، نوعی خالکوبی را ابداع کرده‌اند که شامل 12 نوار گرافین تقریبا نامرئی است که در دو ردیف و در امتداد دو شریان اصلی ساعد قرار گرفته‌اند. نوارهای بیرونی هر ردیف، سیگنال‌های الکتریکی کوچکی را به عمق ساعد ارسال می‌کنند. نوارهای داخلی می‌توانند تغییرات جریان خون را با تغییر ولتاژ تشخیص دهند.

خالکوبی‌ها می‌توانند فشار خون را به طور دائمی و با دقت "سطح A" که توسط استانداردهای بین‌المللی تعریف شده است، اندازه‌گیری کنند. سطح A، بالاترین سطح دقت ممکن برای یک دستگاه پزشکی به شمار می‌رود.

این گروه پژوهشی، خالکوبی‌ها را روی شش نفر آزمایش کردند و متوجه شدند که آنها طی ساعت‌ها کار کردن و پیاده‌روی کاربر خود، به خوبی کار می‌کنند. آنها حتی زمانی که شرکت‌کنندگان به چیزی فشار می‌آوردند یا بازوهای خود را به مدت یک دقیقه در سطل آب سرد فرو می‌بردند، کارآیی داشتند. خالکوبی‌ها هنگام شب و در خواب نیز بدون ایجاد مزاحمت کار می‌کردند.

آکینوانده گفت: در حال حاضر، بسیاری از سخت‌افزارهای مورد نیاز برای ثبت و تجزیه و تحلیل داده‌های به دست آمده از خالکوبی باید در نزدیکی آن قرار داشته باشند و توسط یک سیم به هم متصل شوند اما در آینده، این گروه پژوهشی ممکن است با استفاده از اتصالات بی‌سیم به بررسی بپردازند. یک امکان دیگر این فناوری، استفاده از تماس بین خالکوبی‌های گرافین و ساعت هوشمندی است که در بالای آنها قرار می‌گیرد.

داشتن دستگاهی که می‌تواند فشار خون را حتی زمانی که کاربر در حال حرکت کردن یا خواب است اندازه‌گیری کند، در ارائه یک اندازه‌گیری قابل اعتمادتر و اساسی، سودمند خواهد بود.

"روزبه جعفری"(Roozbeh Jafari)، دانشمند ایرانی "دانشگاه ای اند ام تگزاس"(Texas A&M) گفت: ما می‌خواهیم به سوی اندازه‌گیری مداوم فشار خون حرکت کنیم. این بدان معناست که حتی نمی‌دانید چه زمانی فشار خون شما اندازه‌گیری می‌شود.

جعفری ادامه داد: در مقایسه، یک دستگاه فشار خون استاندارد که فشار را یک بار در مطب یا در خانه اندازه‌گیری می‌کند، می‌تواند به دلایل زیادی از جمله استرس یا کم‌آبی، نتایج نادرستی را ارائه دهد. حتی فشار خون برخی از افراد با مراجعه کردن به پزشک، به صورت موقت افزایش می‌یابد. همچنین، دستگاه‌های فشار خون استاندارد معمولا از افراد می‌خواهند که به جای ایستادن یا حرکت کردن، بنشینند.

سایر پژوهشگران در حال بررسی "فوتوپلتیسموگرافی"(PPG) به عنوان یک روش مبتنی بر نور هستند تا از آن برای اندازه‌گیری فشار خون استفاده کنند. پوشیدنی‌های محبوب مانند دستگاه‌های "فیت بیت"(Fitbit)، این روش را آزمایش کرده‌اند اما عواملی مانند رنگ پوست و لایه چربی زیر پوست می‌توانند اندازه‌گیری با روش فوتوپلتیسموگرافی را کاهش دهند.

پژوهشگران با نشان دادن قابلیت‌های خالکوبی گرافین در داوطلبان سالم می‌خواهند آن را در افرادی که فشار خون بالا دارند، آزمایش کنند.

این پژوهش، در مجله "Nature Biotechnology" به چاپ رسید./ایسنا

آنچه دیگران میخوانند : برگ‌های چای حاوی رد پای(DNA) بندپایان است قتل پسربچه 6 ساله توسط نامادری برگ‌های چای حاوی رد پای(DNA) بندپایان است قتل پسربچه 6 ساله توسط نامادری

فشار خون بالا فشار خون خالکوبی   اخبار برگزیده
  

درخواست رئیسی جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمترئیس مجلس شورای اسلامی از درخواست رئیس جمهور جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمت خبر داد و گفت: با توجه به اینکه طرح استیضاح در راستای اصلاح امور و پیشرفت کار است، بهتر است این فرصت را برای اصلاح اصولی ساختار به دولت بدهیم.
مثلث وزارت نیرو رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی 

  

طرح اصلاح قانون کاهش مجازات حبس تعزیری با فوریت بررسی می‌شودنمایندگان مجلس با بررسی یک فوریتی طرح الحاق یک ماده به قانون کاهش مجازات حبس تعزیری موافقت کردند.
ایلنا قانون بازداشت مجلس شورای اسلامی 

  

مربی پرسپولیسی دستیار مطهری در نساجی شدیک پرسپولیسی دستیار مطهری در نساجی شد
خانه فوتبال خودرو نساجی فوتبال 

  

تاوان تحریم‌ها را فقط مردم پس دادندتاوان تحریم‌ها را فقط مردم پس دادند. صحبت‌های انتقادی کارگردان «برادران لیلا» درباره تحریم‌ها در جشنواره مونیخ: یک فاجعه رخ داده و همچنان هم ادامه دارد.
مستقل‌آنلاین خودکشی معتاد مسکن 

  

واریز یارانه نقدی جدید در دولت رئیسی/ کالابرگ چه زمانی توزیع می‌شود؟جانشین معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: قرار است یارانه نقدی در قالب یک پلتفرم و بستر، به کالابرگ تبدیل شود و مردم با مراجعه به فروشگاه‌ها بتوانند کالاها را خریداری کنند که خوشبختانه کارهای آن تا حد خوبی پیش رفته است.
فردا یارانه نقدینگی دولت 

  

لزوم ارائه گزارش سفرهای خارجی شهرداری به شورارئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورا طی تذکری خواهان ارائه گزارش سفرهای خارجی شهرداری به این کمیسیون شد.
ایلنا شهرداری تهران جوانان مرگ 

  

چرا باید با غرب خبیث مذاکره کنیم وقتی از تحریم و مشکلات اقتصادی عبور کردیم؟بر چالش تحریم غلبه کرده و در حال خروج تدریجی از رکود اقتصادی هستیم. سؤال اساسی که مطرح می‌شود این است که با این ‌حال چه نیازی به مذاکره با غرب خبیث و جنایتکار است؟
مستقل‌آنلاین بانک جمهوری اسلامی ایران روزنامه 

  

نامهٔ جبههٔ اصلاحات ایران به ابراهیم رئیسیاکنون به‌هر تقدیر این وظیفه و انتظار متوجه دولت جنابعالی است تا با کسب اختیارات لازم، هر چه سریع‌تر موضوع مذاکرات هسته‌ای کشور را با شجاعت و بر اساس تامین منافع ملی کشور به نتیجه برسانید.
مستقل‌آنلاین ایران جمهوری اسلامی ایران اقتصاد ایران 

  

اعلام آمادگی فرانسه برای توافق با ایران در وینوزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای با اشاره به سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران تصریح کرد که برای به نتیجه رساندن برجام آمادگی دارند.
مثلث فرانسه بانک صادرات بانک 

  

رونمایی از مربی جدید تراکتورسازیسرمربی جدید تراکتور دستیار خود را روسیه می آورد.
ایلنا تراکتورسازی ایران روسیه 

  

افزایش وام ضروری بازنشستگان به 15 میلیون تومانبازنشستگان کشوری منتظر دریافت وام 15 میلیون تومانی از تیرماه هستند.
ایلنا وام بازنشستگی خبرنگار 

  

فرصت احیای مذاکراتسفر بورل به تهران و تحرکات اخیر در روند مذاکرات برجامی با تحلیل‌های مختلفی همراه شده، مثلا «فرهیختگان» نوشته: اگر بخواهد توافقی اتفاق بیفتد، حداکثر تا نیمه‌ شهریور فرصت باقی است.
فردا سفر تهران روزنامه 

  

رئیس قوه قضاییه، نورانی و معتقد استمن رئیس نورانی قوه قضاییه فعلی را از 50 سال قبل و از دوره نوجوانی می‌شناسم و هم نسبت به خانواده و هم به خودشان شناخت دارم.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور قوه قضاییه تجاوز 

  

رئیسی: مردم اروپا هم از کوپن استفاده می کنندبرخی از کشور‌های اروپایی نیز به دلیل گرانی کالا‌های اساسی روش تخصیص کوپن را برای توزیع کالا در پیش گرفتند و برخی کالا‌ها را بدین شکل در کشورشان توزیع می‌کنند.
مستقل‌آنلاین گرانی اوکراین دختران 

  

مصوبه مجلس نقض قانون اساسی جمهوری اسلامی استدکتر گرجی می‌گوید: مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی به معنای دقیق کلمه نقض حق دادخواهی شهروندان و بنیان‌های قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است.
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون 

  اخبار داغ
  

بورس بازان بخوانند: رقیب جدید برای بازار بورسبا وجود چشم انداز مثبتی که بورس دارد، اما روند معاملات در این بازار به گونه ای نیست که سرمایه گذاران ترغیب به ادامه حضور در آن شوند و هر روز شاهد خروج بخشی از سرمایه حقیقی ها از بازار هستیم.
نامه نیوز بورس تهران خودرو درآمد 

  

نخستین عرضه املاک در بورس کالا در 1401بورس کالای ایران اعلام کرده که ملک تجاری متعلق به بانک ملت در بازار فرعی پذیرش شده است که نخستین عرضه املاک در سال جاری در بورس کالا است.
اقتصادنیوز بورس کالا ایران بانک ملت 

  

قیمت سکه, نیم سکه و قیمت دلار متشکل یکشنبه 12 تیر 1401اقتصادنیوز: در بازار امروز قیمت سکه کاهش یافت و قیمت دلار متشکل اندکی رشد را تجربه کرد. .
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

قیمت دلار در صرافی اعلام شد / 12 تیرقیمت دلار در صرافی ملی امروز اعلام شد.
گسترش قیمت دلار دلار آمریکا 

  

پیش بینی قیمت دلار امروز 12 تیر 1401تحلیل گران فنی باور دارند در صورت تثبیت دلار در بالای سقف کانال جدید ، قدرت نمایی خریداران ادامه خواهد یافت و اسکناس آمریکایی به سوی محدوده مقاومتی در کانال جدید حرکت خواهد کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار اسکناس 

  

سود عجیب شکاف قیمت دلار آزاد و سهمیه‌ای+ جزئیاتاتفاق مهم بازار دلار آزاد در روز شنبه، فاصله بالای قیمت خرید و فروش بود. در حالی که قیمت فروش در میانه کانال 32 هزار تومان بود، قیمت خرید در کانال 31 انجام می‌شد.
نامه نیوز سود قیمت افزایش قیمت 

  

2 پیش بینی متفاوت از قیمت سکه / 12 تیراز نظر عده ای از سکه بازان در صورتی که نرخ دلار امروز به روند صعودی روز گذشته ادامه دهد و سکه در محدوده 15 میلیون و 800 هزار تومان ثبیت بدهد این امر می تواند زمینه ساز ورود سکه به کانال 16 میلیون تومان شود .
گسترش قیمت افزایش قیمت دلار 

  

قیمت خودروهای سایپا 12 تیر 1401/ جدولقیمت خودروهای سایپا امروز 12 تیر 1401 در جدول زیر آمده است.
اقتصادنیوز قیمت سایپا جدول 

  

پشت پرده افزایش قیمت دلار /پیش بینی قیمت دلار 12 تیراقتصادنیوز: معامله گران معتقدند پس از بازگشت تیم مذاکره‌کننده ایرانی از دوحه نرخ دلار با جبران افت قیمت‌های هفته پیش خود به سطوح قیمتی پیش از مذاکرات برگشته است.
اقتصادنیوز افزایش قیمت قیمت دلار 

  

سازمان بورس و سهام عدالت | سازمان بورس با سهام عدالت چه می‌کند؟دستیار رییس سازمان بورس در امور سهام عدالت سه تصمیم جدید این سازمان در مورد سهام عدالت را تشریح کرد.
فردا سازمان خصوصی سازی پول خصوصی سازی 

  

تمرینات تیم نوجوانان اینروزها با جدیت در کمپ تیم های ملی دنبال می شود. این بازیکنان به دنبال صعود به مرحله نهایی جام ملت ها و انتخابی جام جهانی هستند.
ورزش۳ حسین عبدی جام جهانی نوجوانان 

  

پیش بینی جدید از قیمت سکه در بازاریکی از نشانه های احتیاط بازیگران سکه، کاهش حباب این فلز گران بها بود. فاصله ارزش ذاتی و قیمت بازاری فلز گران بهای داخلی در روز ابتدایی هفته به حدود 11 درصد رسید. حال آنکه در انتهای هفته بالای محدوده 13 درصدی قرار داشت.
گسترش قیمت افزایش قیمت رنگ 

  

هشدار درباره جهش های بعدی کرونا در کشور / پیک بعدی در راه است؟دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کشوری مقابله با کووید19 با اشاره به روند افزایشی کرونا در کشور طی روزهای اخیر، گفت: دور از انتظار نیست که واریانت BA4 و BA5 به زودی در کشورمان غالب شود.
گسترش وزارت بهداشت دارو پژوهش 

  

ناامیدی سهامداران از احیای برجام/ پیش بینی بورس 12 تیر 1401روز شنبه تمامی شاخص‌های بازار سهام نزول کردند و شاخص کل تا یک قدمی سقوط به کانال پائین‌تر افت کرد. دیروز شاخص برای دومین روز کاری متوالی ریزش کرد و تنها هزار و 631 واحد بالاتر از سطح یک میلیون و 500 هزار واحد قرار دارد.
اقتصادنیوز شاخص سهام