مهر   |  فرهنگی  |  

تهیه فهرست نادره‌کاران از افتخارات وزارت میراث‌فرهنگی است

به گزارش خبرگزاری مهر مراسم رونمایی از تندیس و لوح ثبت ملی میراث زنده بشری استاد غلامحسین امیرخانی در خط نستعلیق با حضور محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی، سید مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسن بلخاری رئیس گروه هنرهای سنتی و صنایع‌دستی فرهنگستان هنر و جمعی از هنرمندان و شاگردان استاد به میزبانی مجموعه فرهنگی‌تاریخی سعدآباد برگزار شد. طالبیان بیان کرد:…

تهیه فهرست نادره‌کاران از افتخارات وزارت میراث‌فرهنگی است

به گزارش خبرگزاری مهر مراسم رونمایی از تندیس و لوح ثبت ملی میراث زنده بشری استاد غلامحسین امیرخانی در خط نستعلیق با حضور محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی، سید مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسن بلخاری رئیس گروه هنرهای سنتی و صنایع‌دستی فرهنگستان هنر و جمعی از هنرمندان و شاگردان استاد به میزبانی مجموعه فرهنگی‌تاریخی سعدآباد برگزار شد.

طالبیان بیان کرد: «در دهه گذشته معنا و مفهوم میراث‌فرهنگی تغییر کرده و سعی بر پرداختن به دانش و محتوایی بوده که پشت خلق این آثار عظیم بوده است. یکی از افتخارات چند سال اخیر ما تهیه فهرست نادره‌کاران (حاملان) میراث‌فرهنگی بوده که نام هر کدام از این هنرمندان این فهرست را مزین کرده است.»

او افزود: «در این پرونده که در حد بضاعتمان تهیه شده نام هر یک از اساتید متعلق به فرهنگ‌ها و اقوام مختلف است که نشان از زیبایی‌های این مرز و بوم و تاریخ ایران دارد. ثبت نام این افراد کمترین کاری است که باید اتفاق بیفتد.»

معاون میراث‌فرهنگی بیان کرد: «از اساتیدی که در این مراسم حضور دارند درخواست می‌کنم، هنرمندان و اساتید سرمنشایی که این فهرست را غنی‌تر می‌کنند به ما معرفی کنند تا به عنوان نادره‌کاران ثبت کنیم و بیشتر ارزش‌های کشور عزیزمان رانشان دهیم. خوشنویسی به عنوان یک هنر مقدس و متعالی بسیار اهمیت داشته و نوروز امسال پرونده خوشنویسی ایران برای همه سبک‌ها را به عنوان پاسداری خوب و کسانی که میراث‌دار بودند و این هنر را تداوم بخشیدند به یونسکو فرستادیم و در حال حاضر بارگذاری شده است.»

طالبیان از تلاش و کمک‌های دستگاه‌ها و سمن‌های مختلف از جمله انجمن خوشنویسان، انجمن مفاخر، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت علوم برای تداوم پیدا کردن این هنر متعالی یاد کرد.

پارسا مدیر مجموعه فرهنگی‌تاریخی سعدآباد نیز با خوشامدگویی به حضار و استاد امیرخانی بیان کرد: «یک بار دیگر شاهد قدردانی از زحمات خستگی‌ناپذیر یک عمر مجاهدت هنری و ادبی یک استاد ارزشمند هستیم و از زحمات یک عمر آموزش، تربیت و انتقال امانت بزرگ تاریخی و فرهنگی هنر خوشنویسی به آیندگان تجلیل و قدردانی کنیم.»

او با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته در وزارتخانه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی افزود: «وزارت میراث‌فرهنگی چند صباحی است که در جهانی شدن تنوعات فرهنگی با ثبت ملی اثار منقول و ناملموس خود در فهرست آثار ملی حرکات ارزنده‌ای انجام داده است.»

پارسا تصریح کرد: «پس از ثبت ملی مکتب میرعماد الحسنی در فهرست آثار ناملموس، گام بعدی به منظور ادامه این حرکت فرهنگی با شناسایی و معرفی آثار و هنرمندان در گستره فرهنگی و ملی برداشته شد و با پیشنهاد و ارائه پرونده میراث‌فرهنگی ناملموس سال 98 به اداره کل ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی با عنوان استاد غلامحسین امیرخانی گنجینه زنده بشری در خط نستعلیق، به بخش مهم دیگری از فعالیت‌های مرتبط با پاسداشت وصیانت از میراث مادی و معنوی خود تحقق بخشید.»

او افزود: «این پرونده به همت وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با شماره 45 در تاریخ 29 بهمن سال 98 در فهرست ملی (نادره‌کاران) و حاملان میراث‌فرهنگی ناملموس ثبت شد.»

در ادامه استاد امیرخانی با عرض ادب و احترام به حضار بیان کرد: «زمانی که آدم به این جایگاه می‌رسد نگاه می‌کند به گذشته و اینکه کجا فرصت را از دست داده، امروز باید چه کند و فردا چه وظیفه‌ای دارد. من در زندگی‌ام این توفیق را داشتم که از حضور 50 استاد تلمذ کنم و از هر یک درس بگیرم. حضور داشتند.»

او افزود: «ما که توفیق داشتیم در یکی از هنرهای فاخر کار کنیم با خودمان فکر می‌کنیم آیا توانسته‌ایم یکی از اشعار حافظ را آن چنان که باید خطاطی کنیم؟ در مقابل این همه عظمت و خلاقیت در عرصه‌های هنر سعی می‌کنیم خطی بنویسیم که قابل باشد و نمی‌دانم تا چه حد موفق بوده‌ام؟»

این هنرمند بیان کرد: «بنده به‌عنوان یک شاگرد کوچک تاریخ و کسی که 60 سال مسئولیت داشتم، مورد اعتماد بودم و مدیریت کرده‌ام، می‌گویم درد این جهان پیشرفته و بسیار قدرتمند شرق و غرب درد ما عدم تعادل است.»

امیرخانی تصریح کرد: «ما در سایه تعادل است که می‌توانیم نقشی کوچک یا بزرگ داشته باشیم. در جایگاه خودمان و در حد توانمان خدمت کنیم. این عدم تعادل خیلی مردافکن و روزگار خراب کن است. در این روزگار به جای اینکه تکنولوژی در خدمت ما باشد ما اسیر تکنولوژی شده‌ایم.»

او حکمت، عفت، شجاعت و عدالت را چهار ستون تعادل‌دهنده رفتار جامعه عنوان کرد که جان مایه مذهب شیعه است و باید برای ما قطب‌نما باشد.

امیرخانی تأکید کرد: «مسئله هنر و فرهنگ بستری است که جامعه در بستر آن رشد می‌کند و همه چیز معنا پیدا می‌کند.»

او در پایان با اشاره به ماهیت بصری خط نستعلیق بیان کرد: «شاکله خط نستعلیق بر مدار بیضی طراحی شده و شناور و رقصان است. این رقصان بودن باید استوار هم باشد که این دو نکته ضد هم هستند. اگر شاگرد خوبی باشیم می‌توانیم از عمر خودمان راضی باشیم.»

در ادامه مراسم حسن بلخاری با تشکر از وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برای این پاسداشت افزود: «میراث حقیقی شیء نیست بلکه انسانی است که شیء را می‌سازد و به جامعه بشری هدیه می‌کند. انسان میراث خداست و بنابراین دارای شأن خلاقیت و سازندگی است. وزارتخانه میراث‌فرهنگی با نام‌گذاری زیبای میراث زنده بشری ما را از شیء بودن رها کرد و این کار پسندیده و ارزشمندی است.»

او با بیان اینکه استاد فرشچیان حکیم فرش و استاد امیرخانی حکیم خط است، اضافه کرد: «زمانی که از حکیم صحبت می‌کنم درباره سه ویژگی اخلاق، فرزانگی و خلاقیت صحبت می‌کنم. تمامی حضار به تواضع، بزرگ‌منشی، شرافت، جوانمردی، فتوت و فرزانگی استاد امیرخانی شهادت می‌دهند.»

رضا بنی‌رضی نیز از شاگردان استاد درباره او گفت: «استاد امیرخانی در زمانه‌ای ظهور کرد که خط و خوشنویسی به حدی از ناتوانی رسیده بود که خوشنویسان جایگاه سزاواری میان هنرمندان نداشتند. استاد امیرخانی بود که این آب رفته را به جوی برگرداند و امیرخانی نه نام یک شخص بلکه نام یک دوران و تحول است.»

او امیرخانی را تنها استادی دانست که این همه شاگرد نامدار تربیت کرده و افزود: «کدام‌یک از بزرگان این قدر تنوع ترکیب در آثارشان موج می‌زند. او سخنوری نکته‌سنج، مدیری مدبر و ادیبی ژرف‌اندیش است و شاهد این مدعا انتخاب مضامین نابی است که در آثارش مشهود است. در فضل و بزرگی او همین بس که دشمنانش هم به احترام او کلاه از سر برمی‌دارند.»

کیوان ساکت نیز که در این مراسم حضور داشت دقایقی به نواختن تار برای حضار پرداخت.

این مراسم از تندیس و لوح ثبت ملی میراث زنده بشری استاد غلامحسین امیرخانی در خط نستعلیق رونمایی شد.

وزارت علوم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی میراث فرهنگی   اخبار برگزیده
  

اعتراف رئیس‌جمهور به قیمت ناعادلانه قیمت‌ها/ روحانی: شنبه و یکشنبه آینده روز پیروزی ملت ایران استرئیس جمهور پیشاپیش پیروزی ملت ایران در روزهای شنبه و یکشنبه بعد را تبریک گفت و با بیان اینکه ما کالا تولید کرده‌ایم و مازاد نیاز هم داریم و به دنبال صادرات هستیم اما همزمان کالا در بازار به درستی یافت نمی‌شود، گفت: امروز اعتراف می‌کنم مردم عزیز ایران مواد مصرفی تولید شده اما قیمت نا عادلانه است.
مثلث رئیس جمهور 22 بهمن قیمت 

  

ریزش قیمت دلار در راه است؟فعال شدن مکانیزم ماشه، گشایش احتمالی در عراق، بهبود روابط با افغانستان و دستور روحانی درباره تسویه وام ارزی چهار کلیدواژه مهم امروز در بازار ارز است. با این سیگنال‌های رسمی از اخبار منتشر شده، قیمت دلار چه خواهد شد؟
گسترش قیمت دلار عراق 

  

روابط عمومی دادگستری استان فارس در مورد پرونده نوید افکاری اطلاعیه‌ای صادر کرد
رویداد۲۴ استان فارس اعدام روابط عمومی 

  

رییس جمهور گفت: آمریکا که بسیار روشن آمده و از برجام خارج شده، هرچه فحش عالم بوده نثار برجام کرده، بقیه کشورها را به خروج از آن تشویق کرده و به دنبال تهدید کشورهایی رفته که با ایران ارتباط اقتصادی داشتند و حال می‌خواهد از مکانیسم درون برجام استفاده کند و دیدیم که یک قدم هم نتوانست بردارد.
نامه نیوز حسن روحانی ازدواج الناز شاکردوست 

  

3 اتفاق مهم در بورس امروز /توقف نمادهای بزرگبازار سهام امروز با صف‌های خرید شروع کرد، اما رفته رفته صف‌های فروش بزرگ‌تر شدند.
اقتصادنیوز سهام شاخص فولاد 

  

زمزمه کاندیداتوری کدخدایی برای ریاست‌جمهوری 1400کدخدایی روزهای گذشته در گفتگو با روزنامه اطلاعات اعلام کرده دیگر تمایلی برای حضور در شورای نگهبان ندارد و تیرماه نیز از قائم مقامی دبیر شورای نگهبان کناره گیری کرده است.
۵۵ آنلاین عباسعلی کدخدایی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

جلیلی توانمندی لازم را برای ریاست جمهوری نداردیکی از ضعف‌ها و مشکلات پایداری همین محدود نگری است. وضعیت این افراد مشخص است. حداقل روشن است که آقای جلیلی به عنوان جدی‌ترین گزینه آنان توانمندی لازم رابرای ریاست جمهوری ندارد.
مستقل‌آنلاین اصولگرایان ریاست جمهوری بازی 

  

کاهش 11 میلیون تومانی قیمت ها در بازار خودرودر حال حاضر متوسط تغییرات قیمتی خودروهای داخلی نسبت به هفته گذشته شاهد کاهش 6 تا 11 میلیون تومانی قیمت ها است اما باید این نکته را در نظر گرفت که همچنان قیمت ها نا معقول و بالاست و فقط به صورت مقطعی کاهش اندکی را تجربه کرده است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

انقلاب نکردیم که هشتاد میلیون نفر یک طرف باشند و یک نفر یک طرف دیگراردشیر مطهری در انتقاد از روحانی گفت: خون رئیس جمهور رنگین‌تر از مردم نیست. ما انقلاب نکردیم که هشتاد میلیون نفر یک طرف باشند و یک نفر یک طرف دیگر. رئیس جمهور از وزیر خود 3/5متر فاصله می‌گیرد؛ خودش برای افتتاح حضوری به مدارس نمی‌رود اما دانش‌آموزان ...
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور مهناز افشار عکس 

  

استراماچونی: امروز به شدت عصبانی و غمگین‌امسرمربی ایتالیایی سابق استقلال نسبت به اخبار منتشر شده درباره عدم توافقش با مدیران این باشگاه واکنش تندی نشان داد.
مملکت‌آنلاین استقلال کار عشق 

  

احمدی‌ نژاد دوباره سکان قوه مجریه را به دست می گیرد؟پایداری ها هنوز هم خاطره خوش احمدی ‌نژاد را در ذهن خود یدک می‌کشند؛ تنها کاندیدایی که توانست از میان این تفکر خود را به خیابان پاستور برساند. بدشان نمی‌آید احمدی‌ نژاد دوباره سکان قوه مجریه را به دست بگیرد.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد ایران شورای نگهبان 

  

نظارت استصوابی را کنار بگذاریم تا مردم پای صندوق بیایند /انتخابات 1400 دو مرحله‌ای خواهد شدهادی غفاری، روحانی اصلاح طلب می‌گوید: نیاز داریم فردی در کشور رئیس جمهور شود که فن مذاکره را بداند و بر اساس قانون عمل کند.
رویداد۲۴ مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان جبهه پایداری 

  

چهره واقعی بایدن در مورد ایران رو شدحنیف غفاری در سرمقاله امروز روزنامه رسالت با عنوان چهره واقعی بایدن ‌نوشت: جو بایدن نامزد حزب دموکرات در انتخابات ‌ریاست جمهوری آمریکا، اخیرا به نکات قابل‌تأملی در خصوص نحوه مواجهه با ایران اشاره‌کرده است.
مثلث ایران روزنامه انتخابات ریاست جمهوری 

  

بورس با حمایت مجلس جان می گیرد؟روز گذشته جلسه روسای کمیسیون اقتصادی مجلس با مسوولان بورس نشان داد عزم دولت و مجلس برای حمایت از بازار سرمایه جزم شده است.
گسترش مجلس شورای اسلامی کمیسیون اقتصادی مجلس دولت 

  

در این میان باید منتظر ماند و دید که در نهایت پایداری‌ها بر تصمیم خود برای کشاندن حسن روحانی به مجلس اصرار کرده و موفق به شکست قالیباف و زاکانی در این مسیر خواهند شد و روحانی تنها رییس‌جمهوری ایران خواهد شد که دو بار برای سوال نمایندگان به پارلمان احضار می‌شود یا اینکه رایزنی‌های پشت‌ پرده و هماهنگی‌ها و مناسبات نه چندان عیان می‌تواند حق نمایندگان مجلس برای سوال از رییس‌جمهوری ر...
نامه نیوز علیرضا زاکانی علی لاریجانی استیضاح 

  اخبار داغ
  

پیش‌بینی بورس فردا 29 شهریور 99در هفته‌ای که گذشت ارزش معاملات خرد افزایش داشت و بخش عمده این معاملات در گروه‌های فلزی، خودرویی و بانکی انجام شد، شاخص کل نیز در هفته اخیر تحت تاثیر معاملات همین سهم‌ها کانال یک میلیون و 700 هزار واحد را پس گرفت، اما روند بازار فردا چگونه خواهد بود؟
گسترش ایران افزایش قیمت سرمایه 

  

آسیب شدیدی که کرونا به کلیه‌‌ها می‌زندپژوهشگران می‌گویند کووید-19 می‌تواند به کلیه‌ها آسیب بزند و باعث افزایش خطر نیازمند شدن به دیالیز شود.
برنا 

  

مقتدایی به کرونا مبتلا شد به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ عباس مقتدایی نماینده مردم اصفهان و نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به کرونا مبتلا شد. حال عمومی وی مساعد است و در قرنطینه خانگی مراحل درمان را طی می کند./ پایان پیام
خانه‌ملت اصفهان مجلس شورای اسلامی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی 

  

پیش‌بینی بورس در فردا شنبه 29 شهریور 99 / بازار فردا کدام سمت می رود؟در هفته‌ای که گذشت ارزش معاملات خرد افزایش داشت و بخش عمده این معاملات در گروه‌های فلزی، خودرویی و بانکی انجام شد، شاخص کل نیز در هفته اخیر تحت تاثیر معاملات همین سهم‌ها کانال یک میلیون و 700 هزار واحد را پس گرفت، اما روند بازار فردا چگونه خواهد بود؟
خودروتک ایران افزایش قیمت سرمایه 

  

تاثیر غرغره آب نمک بر کرونادانشمندان از داوطلبان خواسته‌اند در آزمایشی شرکت کنند که هدف آن تعیین میزان تاثیر غرغره و استنشاق آب‌نمک بر عوارض اولیه کووید-19 است.
برنا 

  

دانشگاه علوم پزشکی قم در اطلاعیه‌ای اعلام کرد:با توجه به پیک شدید کرونا در قم هر گونه تجمع و گردهمایی در استان ممنوع است.
صراط قم بیمارستان پیامک 

  

فرصت دریافت تسهیلات کرونایی برای کسب و کارهای بیمه نشده رو به پایان است/ آخرین مهلتمطابق تصمیم ستاد کرونا، مهلت زمانی تشکیل پرونده و پرداخت تسهیلات به «کسب وکارهای بیمه نشده» تا پایان شهریور 99 است که تا پایان ثبت نام سه روز باقی مانده است.
اقتصادنیوز ویروس جدول سود 

  

روسیه به نخستین داروی کرونا در این کشور مجوز فروش در داروخانه دادروسیه مجوز فروش داروی «کروناویر» (Coronavir) ساخت این کشور را برای درمان بیماران دچار بیماری خفیف تا متوسط کووید-19 صادر کرد. شرکت «آر-فارم» (R-Pharm) سازنده این دارو اعلام کرد روز جمعه 28 شهریور اعلام کرد این داروی ضدویروس ممکن است تا هفته آینده در داروخانه‌ها در روسیه عرضه شود...
رویداد۲۴ روسیه درمان داروخانه 

  

ظرف ده روز اخیر تعداد فوتی‌های ناشی از کرونا فقط در شهر تهران دو برابر شده/مدارس همچنان محل انتقال ویروس استمجید فراهانی، عضو شورای شهر تهران در پستی توییتری که تصویر آن را در اینستاگرام خود نیز منتشر کرده نسبت به تصمیمات مربوط به کرونا در تهران انتقاد کرد. وی نوشته است: بر اساس آمار ظرف ده روز اخیر تعداد فوتی‌های ناشی از کرونا فقط در شهر تهران دو برابر شده است و عجیب آنکه شرایط دورکاری در استان تهران لغو شد و مدارس همچنان محل انتقال ویروس است...
رویداد۲۴ شورای شهر تهران تهران دورکاری 

  

واکنش مهران رجبی به اخبار منتشر شده درباره وضعیتش پس از ابتلا به کرونامهران رجبی، بازیگر تلویزیون و سینما درباره آخرین وضعیت جسمی خود بعد از ابتلا به کرونا توضیحاتی را ارائه داد.
شما‌نیوز بازی تلویزیون تولد 

  

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم آخرین وضعیت ابتلا به ویروس کرونا در استان قم تا 28 شهریور ماه را اعلام کرد.
صراط قم استان قم ویروس 

  

راستی‌آزمایی کاهش قیمت خودرو/ خودرو منتظر چکاندن ماشهسرعت افزایش قیمت محصولات پرتیراژ در بازار به نسبت هفته گذشته کاهش‌یافته اما همچنان قیمت خودرو در بازار روند صعودی خود را حفظ کرده است.
اقتصادنیوز قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

همچنان شاهد حضور برخی مردم بدون ماسک در مکان های عمومی و خدمات رسان و همچنین عدم وجود مواد ضد عفونی کننده در اکثر مراکز عمومی شهر هستیم.
نامه نیوز قم استان قم عکس