ایلنا   |  اجتماعی  |  

تهیه بسته‌های معیشتی و بن‌کارت برای اتباع غیرایرانی مجاز/طرد سالانه 800 هزار تبعه غیرمجاز از کشور/ افراد دارای مادر ایرانی و پدر خارجی در خارج از کشور هم می‌توانند شناسنامه دریافت کنند

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین وزارت کشور از تهیه بسته‌های معیشتی و بن‌کارت برای اتباع غیرایرانی مجاز در ایام کرونا خبر داد.

تهیه بسته‌های معیشتی و بن‌کارت برای اتباع غیرایرانی مجاز/طرد سالانه 800 هزار تبعه غیرمجاز از کشور/ افراد دارای مادر ایرانی و پدر خارجی در خارج از کشور هم می‌توانند شناسنامه دریافت کنند

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین وزارت کشور از تهیه بسته‌های معیشتی و بن‌کارت برای اتباع غیرایرانی مجاز در ایام کرونا خبر داد.

«مهدی محمودی مدیرکل امور اتباع و مهاجرین وزارت کشور» در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره اعطای شناسنامه و تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی گفت: در پی تصویب قانون اعطای شناسنامه و تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان غیرایرانی بعد از ابلاغ قانون و تصویب آن و تعیین آیین‌نامه اجرایی با همکاری دستگاه‌های دیگر در حال انجام است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر حدود 28 هزار نفر زیر 18 سال و 47 هزار نفر بالای 18 سال ثبت‌نام کرده‌اند، ادامه داد: تاکنون نیز 10 هزار پرونده تکمیل شده و به ادارات ثبت احوال نیز ارسال شده است و امیدواریم هر چه زودتر این شناسنامه‌ها صادر شود.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین وزارت کشور در پاسخ به این سوال که روند ثبت‌نام در استان سیستان و بلوچستان به کندی پیش می‌رود، علت این امر چیست، گفت: این قانون و آیین‌نامه به تازگی اعلام شده است و یک سری ابهامات در آیین‌نامه وجود داشت که لازم بود این ابهامات برطرف شده و هماهنگی لازم بین دستگاه‌ها صورت بگیرد و مشکل خاصی در حال حاضر وجود ندارد.

محمودی تصریح کرد: این کار باید با دقت انجام شود و بحث احراز هویت و تطبیق مدارک یک فرآیند زمان‌بر است، بنابراین اینگونه نیست که با تاخیر کار انجام شود. برای انجام همه این مراحل حدود سه ماه فرصت لازم است تا انجام شود و پس از تایید همه مدارک پرونده برای ادارات ثبت‌احوال کشور ارسال شود. براساس آیین‌نامه‌ای که وجود دارد، شناسنامه برای کودکانی صادر می‌شود که ازدواج مادر آنها با مرد غیرایرانی در دفاتر ثبت شده است، البته مواردی که پیش از این بوده شامل این موضوع نمی‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا مادرانی که در خارج از کشور هستند و فرزندان حاصل از ازدواج با مردان غیرایرانی دارند هم می‌توانند برای دریافت شناسنامه ایرانی اقدام کنند، گفت: این زنان نیز می‌توانند به کنسولگری‌ها مراجعه کرده و ثبت‌نام کنند و از طریق وزارت امور خارجه اقدامات لازم برای صدور شناسنامه انجام و پس از طی مراحل به فرزندان آنها نیز شناسنامه اعطا خواهد شد.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین وزارت کشور در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره مشکلاتی که کودکان اتباع برای استفاده از سیم‌کارت و حضور در شاد برای ادامه تحصیل دارند، گفت: همانطور که روابط عمومی وزارت ارتباطات و همچنین آقای وزیر اعلام کرده‌اند، محدودیت و ممنوعیتی برای ارائه سیم‌کارت به اتباع غیرایرانی که به صورت قانونی در کشور ما هستند، نداریم و اگر کارمندی در این خصوص تخطی کرده است، دلیل بر این نیست که در کل جامعه این اتفاق می‌افتد.

محمودی تاکید کرد: تمامی اتباع غیرایرانی که دارای کارت آمایش و گذرنامه هستند، می‌توانند از این خدمات استفاده کنند. فرزندان آنها نیز مانند دانش‌آموزان ایرانی می‌توانند از شاد برای ادامه تحصیل استفاده کنند و به جای کد ملی، کد پیگیری اتباع را وارد کرده و از شاد استفاده کنند. کما اینکه در حال حاضر نیز فرزندان اتباعی که به صورت قانونی در کشور حضور دارند نیز در حال تحصیل هستند.

وی همچنین درباره اقدامات صورت گرفته برای اتباع غیرایرانی در ایام کرونا گفت: از همان ابتدا که کشور درگیر این بیماری شد، جامعه اتباع خارجی هم در کشور ما مستثنی از این موضوع نبود و برنامه‌های پیشگیری و تمهیدات لازم نیز برای این گروه نیز در نظر گرفته شده است. اتباع غیرایرانی هم در مهمان‌شهرها ساکن هستند و هم در خارج از مهمان‌شهرها، از همین‌رو تمام اقداماتی که برای اتباع ایرانی در نظر گرفته شده و اطلاع‌رسانی شده است، برای اتباع غیر ایرانی نیز درحال انجام است.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین وزارت کشور خاطرنشان کرد: اتباع غیرایرانی که نیازمند بودند را شناسایی کرده و تلاش کردیم از نظر معیشتی به این گروه نیز کمک‌هایی صورت بگیرد و همچنین بن‌کارت‌های اعتباری و بسته‌های بهداشتی و اقلام مورد نیاز پیشگیری از بیماری کرونا در چندین نوبت به آنها ارائه شده است.

محمودی تصریح کرد: همچنین در خصوص ابتلا به بیماری کرونا در بین اتباع غیرایرانی ما کمترین ابتلا و کمترین تلفات را نسبت به جمعیت داشته‌ایم.

وی همچنین درباره کودکان کار و خیابان گفت: همه کودکان کار و خیابان اتباع غیرایرانی نیستند و کودکان ایرانی هم در بین آنها حضور دارند. ما در استان البرز و تهران طرحی را به صورت پایلوت در دستور کار قرار داده‌ایم و با همکاری نیروی انتظامی، سازمان بهزیستی و نیروی انتظامی و دیگر دستگاه‌هایی که در این زمینه مسئولیت دارند، کار دنبال می‌شود.

تصریح کرد: اولین اقدام جمع‌آوری و سامان‌دهی این افراد است، چراکه کودکان زیر 15 سال را نه می‌توانیم طرد کنیم و نه می‌توان این کودکان را در سطح جامعه رها کرد. توسط بهزیستی و شهرداری برنامه‌هایی برای شناسایی این کودکان وجود دارد تا به خانواده‌‌ها برگردانده شوند. خانواده‌ها نیز باید مجاب شوند که از تکرار چنین مواردی خودداری کنند و اگر تکرار شود، خانواده به همراه فرزندش از کشور طرد خواهد شد.

محمودی همچنین در پاسخ به این سوال که سالانه چه تعداد از اتباع غیرایرانی که به صورت غیرقانونی در کشور حضور دارند از کشور طرد می‌شوند، گفت: هر سال حدود 800 هزار نفر از اتباع غیرایرانی که به صورت غیرقانونی در کشور هستند دستگیر و طرد می‌شوند و اگر از مرز‌ها مراقبت نشود، ممکن است همین میزان دوباره به کشور بازگردند.

وزارت کشور کودکان ازدواج   اخبار برگزیده
  

رایزنی وزاری خارجه ایران و آذربایجان مسائل دوجانبه و شرایط پسا جنگ قره‌باغ محوروزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان بصورت ویدئو کنفرانس آخرین تحولات روابط دو جانبه و شرایط پسا جنگ در منطقه را بررسی کردند.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

گزارش قالیباف از راهکارهای چهارگانه نجات اقتصادی + فیلمقالیباف از اقدامات مجلس در خصوص راهکارهای چهارگانۀ اقتصادی گزارشی ارائه کرد.
گسترش رهبر انقلاب کسری بودجه بودجه 

  

درخواست بی‌شرمانه آل سعود از آژانس بین المللی انرژی اتمیایسنا/ عربستان سعودی از آژانس بین المللی انرژی اتمی درخواست کرد که بازرسی های خود برای کشف ''فعالیت‌های غیرصلح آمیز هسته‌ای'' ایران را افزایش دهد.
مثلث دبی آژانس بین المللی انرژی اتمی انرژی 

  

گفت‌وگوی سخنگوی وزارت خارجه با حامد کرزایسخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با «حامد کرزای»، رئیس جمهور سابق افغانستان دیدار و رایزنی کرد .
ایلنا سخنگوی وزارت امور خارجه وزارت خارجه کرزای 

  

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان، سند راهبردی بین ایران و افغانستان را یکی از اسناد خیلی مهم در روابط دو کشور عنوان و تاکید کرد: گفت‌وگوها میان تهران و کابل درباره سند راهبردی در ابعاد مختلف پیشرفت‌های زیادی داشته است.
نامه نیوز وزارت خارجه واشنگتن جمهوری اسلامی ایران 

  

«طرح شفافیت آرا» در کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس به تصویب رسیدطرح شفافیت آرای نمایندگان در کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس بررسی و تصویب و گزارش آن برای رسیدگی به صحن علنی پارلمان ارسال شده تا در دستورکار پارلمان قرار گیرد.
۵۵ آنلاین رایانه 

  

پایانِ سبز هفته پرنوسان بورسشاخص کل بورس در روز چهارشنبه 10 هزار واحد رشد کرد تا هفته پرنوسان را صعودی به پایان ببرد.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص ایران خودرو 

  

این افراد وام یک میلیونی و بسته معیشتی 100 تومانی دریافت می کنندحامد شمس رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی درباره جزئیات مشمولان بسته معیشتی 100 هزار تومانی و وام یک میلیون تومانی، اظهار کرد: مشمولان بسته معیشتی دولت که شغل و درآمد ثابت ندارند مشمول این طرح هستند.
مستقل‌آنلاین وام بودجه دولت 

  

خبر خوب معاون وزیر بهداشت برای بیماران کرونایی + جزئیاتقاسم جان‌بابایی صبح امروز در بازدید از بیمارستان بهشتی کاشان از بستری بیماران به صورت خانوادگی در این بیمارستان ابراز تاسف کرد و اظهار داشت:
مستقل‌آنلاین بیمارستان کاشان وام 

  

امروز مرز مقاومت قیمت پراید سرانجام شکستقیمت پراید پس نزدیک به دو ماه و نیم بار دیگر به زیر 100 میلیون تومان بازگشت.
خودروتک قیمت ماه خودرو 

  

خدا را شکر عادل رفت!«خدا را شکر عادل رفت و فوتبال ایران عمق پیدا کرد. خدا را شکر دیگر کسی به کسی بدوبیراه نمی‌گوید. خدا را شکر همه دارند حرمت هم را نگه می‌دارند!»
مملکت‌آنلاین ایران شکر روزنامه 

  

ریزش عجیب و غریب قیمت خودرو / روند کاهشی ادامه داردروند کاهش قیمت خودرو در چند هفته اخیر به گونه ای شده است که اکنون می توان با قاطعیت گفت در یک موج ریزش قیمت خودرو قرار گرفته ایم. موج ریزشی که به نظر می رسد فعلا قصد فروکش کردن ندارد.
خودروتک خودرو بازار خودرو تولید 

  

برخی آمریکایی‌ها نگران احتمال کمک سیاسی پوتین به ترامپ جهت بقا در قدرت هستند. به هر حال نباید فراموش کرد که هنگام ایجاد یک بحران داخلی، این مقامات خارجی هستند که نقش تعیین‌کننده پیدا می‌کنند.
نامه نیوز دموکرات فضای مجازی ولادیمیر پوتین 

  

اتخاذ رویکرد درست آمریکا در قبال برجام برای بهبود شرایط پرتنش فعلیوزیر امور خارجه فرانسه اتخاذ رویکرد درست از سوی آمریکا در قبال برجام را در بهبود شرایط پرتنش فعلی مناسب دانست.
ایلنا فرانسه 

  

آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور/ بررسی طرح مشترک بسیج و وزارت بهداشت در خصوص مهار کووید 19 در کمیسیون بهداشتسخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور در این کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت .
ایلنا تولید درمان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس 

  اخبار داغ
  

پیش‌ بینی قیمت دلار در هفته دوم آذراز نگاه مهدی پورمهر،کارشناس ارزی، استمرار تعطیلی بازارها، پیشرفت سیاسی دموکرات‌ها در معادلات سیاسی امریکا، خبرهای مثبت برای کنترل کرونا و استمرار سیاست‌های کنترل قیمت توسط دولت مجموعه عواملی هستند که بر نرخ ارز در هفته پیش‌رو اثرگذار می‌گذارد و احتمال رسیدن قیمت دلار به قیمت 20 تا 24 هزار تومان در روزهای آینده محتمل است.
گسترش قیمت دلار دموکرات 

  

در صورت تماس با فرد کرونایی باید چیکار کنیم؟رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران گفت: هر فردی در صورت تماس با فرد کرونایی باید 14 روز خود را قرنطینه کند.
برنا ایران 

  

پیش‌بینی بورس در فردا شنبه 8 آذر 99 / ورود شاخص به کانال جدیددر هفته‌ای که گذشت با وجود اینکه عرضه در نمادهایی چون شستا زیاد بود اما شاخص کل بازار سهام روندی صعودی داشت و به یک میلیون و 367 هزار واحد رسید.
خودروتک شاخص سرمایه سهام 

  

کاهش قیمت خودرو به 30 درصد رسید/ سقوط قیمت پژو 207در حال حاضر خریداران خودرو با توجه به روند کاهشی قیمت ها در بازار دست از خرید برداشته و منتظر کاهش بیشتر قیمت ها هستند.
خودروتک قیمت ارز قیمت خودرو 

  

چرا باید در روزهای کرونایی بیشتر کدوتنبل بخوریم؟کدو تنبل چیزهای فراتر از طعم غیررسمی پاییز است. این محبوب پاییزی فواید مختلف سلامتی دارد و می تواند در تمام سال خورده شود.
برنا 

  

پیش‌بینی قیمت دلار در هفته آینده/ دلار به سد سخت مقاومتی نزدیک می‌شوددر اولین هفته آذرماه قیمت دلار با کاهشی نزدیک به دو هزار تومان در کانال 24 هزار تومان قرار گرفت.
خبرفوری قیمت کاهش قیمت ها دلار 

  

کدام گروه خونی کمتر به کرونا مبتلا می‌شود؟نتایج یک مطالعه که به تازگی انجام شده، نشان می‌دهد، افراد دارای گروه خونی O و گروه‌های خونی منفی نسبت به افرادی که دارای سایر گروه‌های خونی هستند، کمتر به کرونا مبتلا می‌شوند.
برنا 

  

برای رشد دوباره بورس چه گام هایی برداشته شد؟ریزش شاخص بورس که از مردادماه آغاز شد، باعث اتخاذ تصمیماتی با هدف کاهش هیجان فروش سهام و ساماندهی بازار شد که تاثیر مثبت برخی از این اقدامات را می‌توان در بهبود روند معاملات بورس و بازگشت بازار سرمایه به مدار رشد مشاهده کرد.
گسترش سازمان بورس و اوراق بهادار بورس تهران شاخص