اعتماد   |  سیاسی  |  

انگیزه دولت از انعقاد توافق اخیر با آژانس انرژی اتمی چه بود / قوه قضاییه به عنوان داوری بی‌طرف مجلس انقلابی را از عدم تخلف دولت مطمئن کند

عضو فراکسیون امید در مجلس دهم می‌گوید توافق اخیر دولت با آژانس انرژی اتمی برای صرفه جویی و استفاده از زمانی است که بعد از بازگشت احتمالی آمریکا به برجام، برای ایران حیاتی خواهد بود.

انگیزه دولت از انعقاد توافق اخیر با آژانس انرژی اتمی چه بود / قوه قضاییه به عنوان داوری بی‌طرف مجلس انقلابی را از عدم تخلف دولت مطمئن کند

اعتمادآنلاین|  مجلس یازدهم روز گذشته در پی تذکر تعدادی از نمایندگان درباره بیانیه آزانس بین المللی انرژی اتمی درباره سفر اخیر رییس این ان به ایران و گفت و گو و توافق با مقامات ایرانی، موضوع بررسی بودجه 1400 را به صورت موقت از دستورکار خارج و ضمن اعتراض به این توافق در حالی که تنها یک روز تا پایان مهلت قانون اقدام راهبردی برای توقف اجرای پروتکل الحاقی باقی بوده است، خواستار این شدند که قوه قضائیه خارج از نوبت اقدامات رئیس جمهور در زمینه نقض قانون اقدام راهبردی را بررسی کند.

 

قاسم میرزایی نیکو، نماینده دوره دهم مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با اعتمادآنلاین درباره اتفاقات روز گذشته مجلس گفت:مجلس روز گذشته تصمیم قاطعی درباره مقابله با دولت برای  گرفتند و به دولت هم قاطعانه این اولتیماتوم را داد که در صورت تخطی باید با قوه قضاییه طرف حساب شود.

 

عضو فراکسیون امید در مجلس دهم در پاسخ به این سوال که قوه قضاییه تا چه اندازه در این موضوع با درخواست نمایندگان مجلس  همراهی خواهدکرد، گفت:با توجه به روحیات مشترک بین این دو مجموعه در حال حاضر زیاد است و با توجه به پیوستگی‌هایی که در این زمینه وجود دارد، نسبت به این درخواست به طور کامل بی توجه نخواهند بود.

 

میرزایی نیکو خاطر نشان کرد: تصور می‌کنم حالا که مساله به قوه قضاییه ارجاع شده و با توجه به این که دولت در حال اجرای قانون اقدام راهبردی است، قوه قضاییه همچون داوری بی طرف باید مجلس را از عدم تخلف دولت مطمئن کند.

 

*دولت نگران بازه زمانی است که در صورت بازگشت آمریکا به برجام از دست می رود

 

نماینده مجلس دهم همچنین درباره انگیزه دولت از توافق اخیر با آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: دولت در حال اجرای مصوبه است و روند کار بازرسان را متوقف کرده است اما سازوکارهایی را هم تعریف کرده است که در آینده در صورت برگشت آمریکا به برجام کارها برای اجرای دوباره داوطلبانه پروتکل الحاقی به مشکل برخورد نکند.

 

وی خاطر نشان کرد: اگر فرض بگیرید ظرف مدت یک ماه اینده قرار باشد همین مساله عدم اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی حذف شود و دوباره به روال قبل بازگردد، دو تا سه ماه بازه زمانی مورد نیاز آژانس است تا گزارش جدید درباره عدم ساخت سلاح هسته ای را با بازرسی جدید ارائه بدهد و این زمان در آن برهه برای ایران مهم است.

 

میرزایی نیکو در تشریح انگیزه دولت از توافق با آژانس گفت: در سند برجام آمده است که وقتی شما بازرسی از مجموعه ای را که درباره آن با 1+5 توافق کرده اید و در متن برجام قید شده، تعطیل می کنید  در صورت راه اندازی مجدد و تصمیم به بازگشت به عقب، در خوشبینانه ترین حالت ممکن حداقل  دو برابر زمان تعطیلی بازرسی زمان نیاز است تا بازرسی جدید صورت گرفته و گزارش رسمی داده شود.

 

وی افزود: در شرایطی که جلسات مختلف این روزها در آمریکا و اروپا تا یک ماه آینده به نتیجه برسد ، چندین ماه زمان لازم است تا دوباره به وضعیت امروز از دیدگاه بازرسی های آژانس برگردیم و این زمان برای کار بررسی بازرسان است.

 

عضو فراکسیون امید مجلس دهم با بیان این که « شاید اتفاق روز گذشته اولتماتومی برای غرب باشد تا درباره به نتیجه رساندن نتایج بحث ها تسریع کند»، گفت: امیدواریم رفتار روز گذشته مجلس بتواند آمریکا را تحت الشعاع قرار دهد تا دستورکار برای جمع بندی بحث ها با ایران را در رده چندم نگذارد.

 

*چکیده گفت‌و‌گو با قاسم میرزایی نیکو:

 

*دولت در حال اجرای مصوبه است و روند کار بازرسان را متوقف کرده است. *در توافق اخیر با آژانس دولت سازوکارهایی را هم تعریف کرده است که در آینده در صورت برگشت آمریکا به برجام کارها برای اجرای دوباره داوطلبانه پروتکل الحاقی به مشکل برخورد نکند. *در سند برجام آمده است که با تعطیلی بازرسی از مجموعه ای را که درباره آن با 1+5 توافق کرده اید برای راه اندازی مجدد و تصمیم به بازگشت به عقب، در خوشبینانه ترین حالت ممکن حداقل دو برابر زمان تعطیلی بازرسی زمان نیاز است تا بازرسی جدید صورت گرفته و گزارش رسمی داده شود.

 

دولت آژانس بین المللی انرژی اتمی انرژی   اخبار برگزیده
  

افت 8 هزار واحدی شاخص بورس/ سه سهام سبز امروزشاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز بازار سرمایه با افت 8 هزار و 300 واحدی در سطح یک میلیون و 177 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص بورس تهران سهام 

  

فوری/خبری مهم از اولین جلسه حقوق کارگراندر نخستین جلسه دستمزد شورای عالی کار پیشنهاد کارفرمایان برای تعیین مزد منطقه ای پذیرفته نشد و مقرر شد که برای سال 1400 تعیین مزد ملی همچون روال سالهای قبل در دستور کار قرار گیرد.
گسترش سازمان تامین اجتماعی دستمزد حداقل دستمزد 

  

اولین واکنش بازار سکه وطلا به تعویق FATFبازار طلا و سکه به خبر تعویق FATF در فروردین سال 1400 واکنش نشان داد. دبیر هیات مدیره اتحادیه طلای تهران درباره اولین واکنش بازار طلا به تعویق FATF می‌گوید: امروز طلای 18 عیار پنج هزار تومان و سکه طرح جدید 50 هزار تومان گران شد
فردا تهران تجارت ارز 

  

احتمال تشدید برخورد با تخلفات کرونایی خودروها/ ممکن است علاوه بر جریمه خودروها توقیف شوندرئیس پلیس راهور ناجا گفت: در صورت تشدید وضعیت بیماری علاوه بر اینکه خودروهای متخلف جریمه می‌شوند، ممکن است توقیف این خودروها نیز در دستور کار قرار بگیرد.
ایلنا خبرنگار پلیس راهور پلیس 

  

قرعه کشی خودرو از سیستم فروش خودروسازان حذف می شود؟10 ماه از آغاز قرعه‌کشی متقاضیان خرید خودروی صفر با هدف توزیع عادلانه خودرو می‌گذرد. اما شنیده‌ها حکایت از ناخشنودی دولت نسبت به این رویه دارد.
خودروتک خودرو خودروسازان ماه 

  

کیهان: مخالفت با FATF در «مجمع» بیشتر نشده باشد، کمتر نشدهدر حالی که هیچ تغییری در رویکرد ضدایرانی گردانندگان FATF رخ نداده، نشریات زنجیره‌ای، در یک عملیات روانی هماهنگ ادعا کردند نظر مخالفان FATF در «مجمع تشخیص مصلحت نظام» تغییر کرده و احتمال تصویب دو لایحه مربوط به آن افزایش یافته است!.
مثلث خودرو مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران 

  

شرط جنجالی فرهاد مجیدی برای بازگشت به استقلال ؛ او نباشد !فرهاد مجیدی یک استوری را در اینستاگرام منتشر کرد و نوشت : آفرین بر حسد ! چقدر عدالت پیشه است ،نخست به سراغ صاحبش می رود و او را می کشد.
خانه فوتبال فرهاد مجیدی استقلال اینستاگرام 

  

تصویر عجیب از سفر احمدی نژاد به سی‌سخت| تیم حفاظتی احمدی نژاد فعال استتصویر عجیب از سفر احمدی نژاد به سی‌سخت در رسانه ها منتشر شد. تیم حفاظتی احمدی نژاد فعال است. اصلاحات نیز در این تصویر از احمدی نژاد مورد خاصی را فاش کرد.
۵۵ آنلاین سفر احمدی نژاد رسانه 

  

رئیس جمهور در جلسه هیات دولت با بیان اینکه باید بدانیم وقتی لوایح FATF اجرا نمی‌شود یعنی برای نقل و انتقال پول باید پول بیشتری از جیب مردم بدهیم، گفت: الان مجمع تشخیص باید قدرت خود را برای حل معضلات مالی مردم نشان دهد.
نامه نیوز رئیس جمهور سازمان ملل حسن روحانی 

  

فوری و مهم / 9 خدمه کشتی سانچی زنده اند!؟ + فیلم و جزئیاتگواهی فوت 9 نفر از خدمه کشتی سانچی در حالی صادر شد که هنوز برخی خانواده ها فوت آنها را باور ندارند و با توجه به اینکه از صدور این گواهی هم مطلع شده اند هیچ اعتراضی در این زمینه نداشته اند.
مستقل‌آنلاین سازمان ثبت احوال رئیس جمهور وام 

  

آغاز فروش فوق العاده دنا پلاس توربو اتومات با قیمت دولتی از امروزچهاردهمین مرحله از فروش فوق العاده ایران خودرو در حالی از امروز آغاز می شود که قیمت مصوب دولتی احتمالا تقاضای زیادی را وارد چرخه ثبت نام این خودرو خواهد کرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو ایران 

  

پیش بینی جهانگیری از رفع تحریم ها در آینده نزدیکمعاول اول رئیس جمهور گفت: در این شرایط سخت که آمریکایی ها قصد زمین گیر کردن تولید و صنعت کشور را داشتند اما یک عده ایستادند و تولید کشور را سرپا نگه داشتند.
مستقل‌آنلاین اسحاق جهانگیری رئیس جمهور زمین 

  

هشدار قاطع ایران به اعضای شورای حکامشورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز گذشته در پی توقف اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران که در چارچوب اقدام تلافی‌جویانه به عدم تحقق منافع برجامی اش انجام شده بود، نشست ویژه ای برگزار کرد.
گسترش ایران جمهوری اسلامی ایران آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

بایدن می‌خواهد برای ایجاد ارتباط با ایران، رابطه با عربستان را تخریب کندوزیر امور خارجه پیشین آمریکا به بیان اظهارات بی‌اساس علیه ایران پرداخت.
ایلنا ایران عربستان مایک پمپئو 

  اخبار داغ
  

اجباری شدن تست کرونا در پایانه های خوزستانرییس عملیات قرارگاه مبارزه با ویروس کرونا در خوزستان گفت: بر اساس مصوبه این ستاد انجام تست کرونا برای تمامی مسافران در پایانه های استان اجباری شد.
گسترش استان خوزستان ویروس فرودگاه 

  

نوسان ادامه‌دار قیمت خودرو در بازار/ تیبا2 به 134 میلیون تومان رسید/ جدولطی هفته های گذشته بازار خودرو به افزایش نرخ ارز واکنشی نشان نداد تا اینکه در هفته ای که گذشت همزمان
خبرفوری قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

کدام نوع واکسن کرونا در جایگاه بالاتری قرار گرفت؟واکسن "اسپوتنیک وی" ساخت موسسه میکروبیولوژی و اپیدیمیلوژی گامالیا نخستین واکسن ثبت‌شده در جهان است. این واکسن در حال حاضر به طور گسترده در روسیه و ده‌ها کشور دیگر استفاده می‌شود.
اقتصادنیوز روسیه 

  

چرا کرونای جهش یافته به سلول‌های تنفسی می‌چسبد؟یک متخصص بیماری‌های عفونی گفته است که کرونای جهش یافته از قدرت چسبندگی بالایی به سلول‌های تنفسی برخوردار است.
برنا 

  

شرط مهم کاهش قیمت خودرو در بازاربازار خودرو روزهای نسبتا آرامی را سپری می‌کند و همزمان با ثبات قیمت ارز قیمت خودرو نیز از ابتدای هفته تاکنون ثابت مانده است؛ در این بین اما متقاضیان خودرو به امید کاهش قیمت‌ها از این بازار کوچ کرده‌اند و تنها معدود مصرف‌کنندگان واقعی در این بازار حضور دارند.
خودروتک کاهش قیمت ها قیمت ارز قیمت 

  

خبر مهم برای بورس بازان زیان دیده + فیلمدهقان دهنوی، رئیس سازمان بورس گفت: در هفته پیش رو به سهامداران خرد یک نماد را برای حمایت معرفی می کنیم که مبلغش یک ریال است.
گسترش ریال 

  

توضیحات امیدوارکننده دهنوی درباره آینده بورسرئیس سازمان بورس اظهار کرد: در بلند مدت، همه در بورس سود می کنند.
گسترش سود