اعتماد   |  سیاسی  |  

تحقیق و تفحص از خودروسازان نوری به تاریکخانه صنعت خودرو تاباند

رئیس هیات تحقیق و تفحص از علل ناکارآمدی شرکت‌های خودروساز داخلی گفت: این تحقیق و تفحص نوری به تاریکخانه این صنعت تاباند. اگر این سیاست‌ها به درستی اجرا شود در میان‌مدت بخش مهمی از انحرافات بنیان برافکن، خسارت‌ها و عقب‌ماندگی‌های صنعت خودرو جبران می‌شود.

تحقیق و تفحص از خودروسازان نوری به تاریکخانه صنعت خودرو تاباند

اعتمادآنلاین| محمدرضا نجفی، رئیس هیات تحقیق و تفحص با اشاره به فرآیند طی شده در گزارش تحقیق و تفحص از علل ناکارآمدی شرکت‌های خودروساز داخلی گفت: صنعت خودروی کشور یک صنعت چند بعدی است و از بخش‌های مختلفی برخوردار است که آحاد ملت و اقتصاد کشور را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.اگر این صنعت مولد، پویا، روبه آینده و خوداتکا باشد موجب بهبود زندگی مردم و اقتصاد کشور می شود و اگر صنعتی بحرانی و ناکارامد، غیر شفاف و پر هزینه باشد اسباب خسارت مردم و اقتصاد کشور خواهد شد که متاسفانه صنعت خودروی کشور در سنوات طولانی گذشته در عموما در مسیر دوم حرکت کرده است.

 

این عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که «صنعت خودرو علی‌رغم همه حمایت‌ها از سوی دولت، ملت و حاکمیت عاملی برای هزینه های مادی و معنوی در کشور شده است»، ادامه داد: ما شاهد ده‌ها هزار میلیارد تومان زیان انباشته، بدهی و تعهدات در این شرکت‌ها هستیم، از سویی عموم مردم در این سال‌ها ناگزیر به استفاده از خودروهایی گران، فاقد کیفیت و ایمنی نازل بوده‌اند که با کیفیت و استانداردهای متعارف دنیا فاصله زیادی داشته‌اند و در نتیجه آن خسارات مالی و جانی فراوانی ایجادشده بوده است.

 

نجفی اضافه کرد: در بعد ملی نیز به دلیل نابهره‌وری مصرف سوخت در خودروهای تولیدی منابع و سرمایه های زیادی در کشور تلف گردیده و تبدیل به آلودگی‌های محیط زیستی بیماری‌ها، تلفات و تخریب زیست بوم گردیده است آن هم در صنعتی که می‌توانسته و می‌تواند پیشران اقتصاد و نماد توسعه صنعتی کشور باشد. فقدان رویکرد و عملکرد راهبردی زمینه ناکارامدی و فساد را در این حوزه فراهم کرده است.

 

وی با تاکید بر ضرورت بررسی راهکار و راهبردهای خروج از این وضعیت و تبدیل صنعت خودرو به یک صنعت مولد اقتصادی یادآور شد: ما با همین رویکرد تحقیق و تفحص از عملکرد خودروسازان را بعد از گذشت یکسال و نیم از مجلس دهم را کلید زدیم و در نهایت با اطالهٔ زمان در بروکراسی نه چندان شفاف مجلس، نهایتا در شهریورماه سال 1397 تحقیق و تفحص از بررسی علل ناکارامدی خودروسازان داخلی در حوزه های کیفیت، قیمت، محیط زیست، تکنولوژی، ایمنی، طراحی، فروش و خدمات پس از فروش به تصویب رسید و باز هم به دلیل اطاله زمان در حوزه ریاست و هیأت رئیسه شش – هفت ماه از زمان طلایی انجام کار را از دست دادیم و در اسفندماه سال 1397 با ابلاغ رییس مجلس مقرر شد دیوان محاسبات نیروهای مورد نیاز را در اختیار گروه تحقیق و تفحص قرار دهد لیکن ایشان صرفا در خصوص چهار محور از محورهای ده گانه تحقیق و تفحص که عمدتا ناظر بر بخش تفحصی پروژه بود امکان همکاری داشتند و با توجه به تعطیلات نوروزی خودروسازان عملا این بخش کار از 18 فروردین‌ماه سال 1398 آغاز شد.

 

رییس هیات تحقیق و تفحص ادامه داد: معمولا کوچکترین تحقیق و تفحص‌ها در مجلس شورای اسلامی اگر به نتیجه برسند در زمانی کمتر از یکسال نبوده است، اما با توجه به آمادگی و مطالعاتی که ما از قبل روی این موضوع به عمل آورده بودیم توانستیم کار را در دو فصل تحقیق و تفحص در اوایل اسفند 1398 تقدیم مجلس شورای اسلامی کنیم.

 

نجفی گزارش تحقیق و تفحص از علل ناکارآمدی خودروسازان را سندی منحصر به فرد، راهبردی، قابل اجرا و رافع عمده مشکلات زیر ساختی که منشاء انحرافات و ناکارامدی های بعدی است، دانست و گفت: ما در طول دوره اجرای تحقیق و تفحص تعامل و تضارب مستمر و سازنده ای با ذی‌نفعان کلیدی این صنعت، صاحبنظران و دستگاه‌های مسئول داشتیم که به نوعی مستقیم یا غیرمستقیم در جریان کار و نتایج و دستاوردهای مختلف ما قرار می گرفتند و به همین دلیل بسیاری از اصلاحاتی که انتظار می‌رود در یک تحقیق و تفحص در نهایت ایده‌آل اتفاق بیفتد، در طول انجام این کار صورت پذیرفت. در واقع این کار نوری به تاریکخانه این صنعت تاباند تا اشکالات و به تبع الزامات و نقشه راه اصلاحات راهبردی در مرئی و منظر اشخاص حقیقی و حقوقی مسئول و نقد و نظارت صاحب نظران و ذینفعان قرار گیرد.

 

نجفی در پایان اضافه کرد: ما معتقدیم این کار ظرفیت‌های بسیار بیشتری دارد، نقشه راه و اقدامات کلیدی در این گزارش تبیین شده و کاملا معلوم است و به همین دلیل بسیاری از اشخاص حقیقی و حقوقی، بصورت فردی یا جمعی بخشهایی از نتایج آن را پیش و پس از انتشار گزارش، البته متاسفانه بدون ذکر منبع منتشر کردند که صرف نظر از ناپسندی اخلاقی اینگونه برداشت و اقتباس، از سرایت و فراگیری آن استقبال می‌کنیم و از ابتدا هم بدنبال اجماع سازی حول آن بوده‌ایم. اگر این سیاستها به درستی اجرا شود صنعت خودرو را در مسیر درستی قرار می‌دهد و در میان مدت بخش مهمی از انحرافات بنیان برافکن، خسارت‌ها و عقب‌ماندگی‌ها جبران می‌شود و زمینه‌ی تامین حقوق عادلانه و پایدار همه ذی‌نفعان و مردم را فراهم خواهد کرد.

 

منبع: ایسنا 

 

مجلس شورای اسلامی خودرو خودروسازان   اخبار برگزیده
  

مجلس یازدهم تا ساعتی دیگر رسما آغاز به کار می‌کنداقتصادنیوز :دوره یازدهم مجلس تا ساعتی دیگر رسما افتتاح می شود.
اقتصادنیوز کار رهبر انقلاب 

  

انتقال بنزین از ایران به ونزوئلا طبق قوانین بین‌المللی است/ آمریکا بیش از هر کشوری صبر ایران را امتحان کرده است/ اصل مقابله مثل را همیشه برای خود محفوظ می‌دانیمیک عضو کمیسیون امنیت مجلس دهم تاکید کرد: انتقال بنزین از ایران به ونزوئلا طبق قوانین بین‌المللی و منافع ملی‌مان صورت می‌گیرد.
ایلنا بنزین ایران جمهوری اسلامی ایران 

  

خاموش کردن آتش سوزی گچساران با الاغ!تلاش برای رساندن کپسول‌های آتش‌نشانی برای خاموش کردن آتش در کوهستان دهرود در شهرستان دشتستان استان بوشهر با الاغ درخور توجه است! آتش‌سوزس مراتع این کوه امروز وارد هفتمین روز شده است. فرماندار گچساران گفت: آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع مناطق «خنگ بنار» و «کوه گوهر نارک» این شهرستان پس از هفت روز کوشش طاقت‌فرسا همچنان ادامه دارد...
مستقل‌آنلاین آتش سوزی بالگرد کوهستان 

  

هنوز میزان سود و میزان ارزش سهام مد نظر مشخص نیست و فعلا تنها ثبت آزاد سازی 30 درصد سهام عدالت انجام می شود.
نامه نیوز کارت ملی بانک رفاه کارگران کار 

  

داستان اعتراض مردم غیزانیه چیست؟غیزانیه نام دهستانی است در حدود 50 کیلومتری شهر اهواز مرکز استان خوزستان و چند روزی است که به‌واسطه مطالباتی که بر سر مسئله آب شرب در آن شکل‌گرفته نام این دهستان بیش از گذشته به گوش می‌رسد.
۵۵ آنلاین استان خوزستان اهواز وزارت نفت 

  

تفاوت فروش فوق العاده خودرو با پیش فروش از نظر قیمت چیست؟فروش فوق العاده خودرو از سوی طرف تقاضا با استقبال زیادی مواجه شده است. به نحوی که برندگان این ماراتن خرید خودرو قطعا باید ازتوسط قرعه کشی مشخص شوند. در همین حال یک مقام مسئول در وزارت صمت تداوم برنامه فروش فوق العاده خودرو را در سال 99 اعلام کرد. به این ترتیب کسانی که در این مرحله نامشان از قرعه بیرون نیاید، این شانس را دارند که در مراحل بعد بخت خود را بیازمایند.
خودروتک خودرو قیمت رادیو 

  

فروش فوق العاده اخیر قیمت خودرو را کاهش می دهد؟رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو در خصوص شرط کاهش قیمت خودرو در بازار و آیا اینکه فروش فوق العاده اخیر روی بازار تاثیر می گذارد یا خیر توضیحاتی ارائه داد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

دو پیام از طرف آمریکا برای ایران/ پاسخ روحانی چه بود؟مقامات آمریکایی از طریق امیر قطر و سلطان عمان به ایران پیام هشدار دهنده ارسال کرده اند تا از حرکت نفتکش‌های ایرانی به سمت ونزوئلا جلوگیری کنند.
مثلث مهناز افشار ایران قطر 

  

جزئیات واریز 3 یارانه و 2 وام در خرداد 99 +مبلغقرار است دولت در خرداد ماه سه یارانه معیشتی، نقدی و کرونا را پرداخت کند، همچنین فرایند واریز وام مشاغل نیز از اوایل خرداد ماه آغاز می‌شود.
مستقل‌آنلاین یارانه رئیس جمهور وام 

  

آیا ونزوئلا 9 تن طلا می‌خواهد به ایران بدهد؟سفیر ایران در ونزوئلا گفت: خبر انتقال 9 تن طلا که ادعا شده ونزوئلا در برابر سوخت به ایران ارسال کرده، 100 درصد دروغ است.
اعتماد ونزوئلا ایران و ونزوئلا ایران 

  اخبار داغ
  

کیهانی: کریمی با همان کیفیت قبلی به کشتی برمی‌گردد/ یزدانی مشکلی برای مبارزه در المپیک نداشتمتخصص جراحی استخوان و مفاصل و فوق تخصص جراحی زانو گفت: علیرضا کریمی می‌تواند با همان کیفیت قبلی‌اش به میدان برگردد و به کشتی ادامه دهد.
تسنیم کشتی آزاد فدراسیون کشتی المپیک 

  

هفته نامه «چلچراغ» با طراحی یک صفحه انتقادی، به واگذاری اموال دولتی و... در بورس توسط دولت، انتقاد کرد. این هفته‌نامه، تلویحا حسن روحانی رئیس جمهوری را «حاجی ارزونی» خوانده است!
صراط حسن روحانی دولت 

  

اکثر مشمولان سهام عدالت، با این موضوع مواجه شده‌اند که ارزش سهام روی برگه مذکور یک میلیون تومان درج شده است، اما میزان سهام آن‌ها در سامانه کم‌تر از یک میلیون تومان است. در واقع روی برگه ارزش یک میلیون تومان قید شده، اما ارزش واقعی سهم یک میلیون تومان نیست. ریشه این موضوع مربوط به مبلغی است که مشمول باید در سال 1394، پرداخت می‌کرد.
صراط سهام عدالت سهام کمیته امداد 

  

گزارش اقتصادنیوز از بازار طلاوارز پایتخت| تغییر مسیر نرخ‌ها در آخرین سکانس هفته نزولیاقتصادنیوز؛ روز پنجشنبه 8 خرداد 99 نرخ‌ها بازار طلا و ارز تهران از مدار نزولی هفتگی تغییر مسیر داده و دلار و سکه وارد سیر صعودی شدند. با این حال رشد 200تومانی دلار و 90هزار تومانی سکه برای جبران کاهش روزهای پیش‌تر کافی نبود و به این ترتیب هم شاخص ارزی و هم فلز گرانبهای داخلی بازدهی هفتگی منفی را به ثبت رساندند.
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز پایتخت بهار 

  

ارزش ریالی سهام عدالت مشخص شد + جزییاتامکان مشاهده اطلاعات صورت وضعیت دارایی سهام عدالت برای سهامدارانی که قبلا روش سهامداری مستقیم را انتخاب کرده‌اند، فراهم شده است.
برنا سهام عدالت سهام 

  

ایسنا نوشت: امکان مشاهده اطلاعات صورت وضعیت دارایی سهام عدالت برای سهامدارانی که قبلا روش سهامداری مستقیم را انتخاب کرده‌اند، فراهم شده است...
انصاف‌نیوز سهام عدالت سهام ماه 

  

مردم را از شر تورم خلاص می‌کنیم/ ثبات بازار ارز را ادامه می‌دهیمرئیس‌کل بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی با نظارت شدید و دقیق بر ترازنامه بانک‌ها، ناترازی بانک‌ها را کاهش
خبرفوری تورم ارز بانک مرکزی 

  

چگونه ارزش برخی شرکت‌ها در 3 ماه 10 برابر شد و سهامداران زیان دیدندماجرای ورود اطلاعات اشتباه به کدال و زیان سهام‌داران
۵۵ آنلاین سهام درآمد ماه