ایرنا   |  فرهنگی  |  

بازی‌های خارجی قاچاق، صنعت بازی در کشور را نابود می‌کند

تهران- ایرنا- دبیر جشنواره بازی‌سازان مستقل ایران گفت: بازی‌های ایرانی در یک رقابت سالم، امکان رقابت با بازی‌های خارجی را دارند ولی تمایل به خرید بازی‌های خارجی قاچاق با قیمت ارزان‌تر، این صنعت را به نابودی می‌کشاند.

بازی‌های خارجی قاچاق، صنعت بازی در کشور را نابود می‌کند

حمزه آزاد، دبیر جشنواره بازی‌سازان مستقل ایران در گفت‌وگو با خبرنگار تجسمی ایرنا با اشاره به توانایی بالای بازی‌سازان در کشور، افزود: بدون شک بازی ایرانی که با زحمت و هزینه تولید شده است قیمتی بالاتر از بازی‌های خارجی قاچاق با کپی‌های غیرقانونی در بازار دارد و عدم حمایت و نظارت‌ نهادهای ناظر در برخورد با بازی‌های قاچاق سبب شده است که تمایل به خرید این بازی‌ها در بازار افزایش پیدا کند.این فعال حوزه بازی با انتقاد از رانت‌های موجود در حوزه بازی، گفت: متاسفانه همه به یک اندازه از امکانات ملی سهم ندارند و تنها افرادی که در حلقه نزدیکان حضور دارند مورد توجه قرار می‌گیرند. صنعت بازی‌سازی در ایران به هیچ عنوان حمایت نمی‌شود و نهادهایی که در ظاهر برای حمایت بازی شکل گرفتند به دنبال بزرگ کردن دایره فامیلی خود هستند.آزاد با انتقاد از فعالیت بنیاد ملی بازی های یارانه‌ای گفت: نظام مالی بنیاد ملی یکی از مباحث سوال‌برانگیز است که هیچگاه پاسخی به آن داده نشده است. نهادی که کمترین وظیفه‌اش حمایت از فعالان بازی برای حضور در رویدادهای خارج از کشور است، افرادی نزدیک به حلقه همیشگی خود را مورد حمایت قرار می‌دهند.این فعال حوزه بازی افزود: در سالیان گذشته به ظاهر10 میلیارد تومان برای حمایت از بازی‌سازان در نظر گرفته شد که فکر نمی‌کنم شرایط و ظوابط پرداخت این وام شامل بازی‌سازی شده باشد و بازهم افراد محدودی به این وام‌ها دسترسی پیدا کردند.وی با تاکید بر نقش نهادهای حمایتی در حوزه بازی افزود: در حوزه فرهنگ باید هزینه کرد و نمی‌توان با بی‌توجهی به این حوزه انتظار معجزه داشته باشیم.آزاد با گلایه از عدم حمایت بازی‌سازان در بخش خصوصی گفت: به دلیل محقق نشدن آمال و آرزوی‌های افراد در این فضای آلوده شاهد مهاجرت بازی‌سازان به صورت انفرادی بودیم اما اکنون تیم‌های پرفروش‌ترین بازی‌های ایرانی در حال مهاجرت هستند.وی با اشاره به ضرورت ترغیب سرمایه‌گذار در حوزه بازی گفت: در هیچ دوره‌ای «بازی» مورد توجه قرار نگرفت و به یک نحو می‌توان گفت ما هنوز صنعت بازی در کشور نداریم و با توجه به نبود قانون کپی رایت و همچنین نبود ناشر و فروشنده‌های تخصصی جذابیتی برای سرمایه‌گذار در این حوزه وجود ندارد.آزاد با تاکید بر ضرورت ترغیب سرمایه‌گذار به حوزه بازی‌های رایانه‌ای، گفت: در حال حاظر بیشتر رفتارها شعاری و هیجانی است، درحالی که برای توسعه در این حوزه نیازمند رفتارهای منطقی هستیم تا سرمایه‌گذار نسبت به ظرفیت‌های فرهنگی و اقتصادی بازی آگاه شود.دبیر جشنواره بازی‌سازان مستقل ایران افزود: معمولا بازی‌هایی که بتوانند به بازارهای خارج از ایران راه یابند «موفق» تعریف می‌شوند و همه تلاش می‌کنند با حضور در بازارهای بین المللی برای مجموعه خود سودآوری داشته باشند. به این ترتیب بازی‌هایی که با چشم انداز حضور در بازارهای خارجی ساخته می‌شود با عرف جامعه هم‌خوانی ندارد و حال و هوای بازی و شخصیت‌ها از الگوی اسلامی پیروی نمی‌کنند.آزاد با انتقاد از فراهم نبودن بسترهای مناسب برای ارائه بازی‌ها، گفت: امکانات موجود همچون «کافه بازار» به دلیل محدودیت‌های بین الملی جوابگوی نیازهای بازی‌سازان نیست و آنها نیاز به حضورهای گسترده‌تری دارند و نبود این امکان یکی از دلایل عمده مهاجرت بازی‌سازان است.فراهنگ**9031** 9053

بازی قاچاق صنعت   اخبار برگزیده
  

بیانیه مهم روس ها درباره ایرانوزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که افزایش غنی سازی توسط تهران، نقض توافقنامه هسته ای محسوب نمی شود.
مثلث روسیه ایران غنی سازی 

  

رقیب حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 گفت: باید انصاف به خرج داد، آقای روحانی در اداره کشور دچار گرفتاری های زیادی شده است. او از پس اداره کشور در حوزه اقتصاد، تولید و توزیع بر نمی آید. دولت معارض هایی دارد که برخی شان از دولت قوی تر هستند. یعنی دولت نمی تواند هزینه ها را تأمین و با قاچاق مبارزه کند و حرفش را به کرسی بنشاند.
نامه نیوز محمد غرضی حسن روحانی پتروشیمی 

  

پیشنهاد حذف همیشگی قیمت خودرو از سایت های خرید و فروشرئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران با تاکید بر اینکه لزومی برای درج قیمت‌ خودروها در سایت‌های خرید و فروش اینترنتی وجود ندارد، گفت: افزایش قیمت‌ها در پی درج قیمت‌های ساختگی در بازارهای خرید و فروش مجازی خودرو در شرایطی اتفاق می‌افتد که خرید و فروش در بازار خودرو کم است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

گران‌ترین مربی لیگ هجدهم فوتبال ایران چه کسی بود؟اقتصاد نیوز:در لیگی که تمام شد برخی باشگاه‌ها قراردادهای سنگینی با مربیان خود داشتند.
اقتصادنیوز لیگ برتر فوتبال ایران 

  

سخنگوی وزارت خارجه چین، با اشاره به دیدار هفته گذشته محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با همتای چینی‌اش، گفت: دو طرف بر سر مشکلات دوجانبه و همچنین تحولات اخیر حول محور ایران صحبت کردند. وی در ادامه افزود: آمریکا واردات نفت سایر کشورها از ایران را مختل کرده است. آمریکا همچنین از برجام نیز خارج شده و دیگر کشورها را به نسبت به انجام وظایفشان ذیل این توافق تهدید می‌کند
نامه نیوز چین ایران و چین ایران 

  

أیا مذاکره ایران و آمریکا شروع شده است؟رئیس‌جمهور آمریکا برخی خبرها در مورد مذاکره با ایران را تکذیب کرد.
مثلث ایران ایران و آمریکا اقتصاد ایران 

  

بازگشت شورای رقابت، قیمت خودرو را کاهش می دهد؟یکشنبه گذشته اما مجلس شورای اسلامی با برگرداندن شورای رقابت به پروسه قیمت‌گذاری، تیر خلاص را به آزادسازی بازار خودرو زد. طبق مصوبه مجلس، خودروسازان باید قیمت تمام شده، سود حاصله و قیمت قطعی محصولات خود را به شورای رقابت اعلام کنند...
خودروتک مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان شورای رقابت 

  

3 مامور پلیس مورد حمله قرار گرفتند و کشته شدند.
نامه نیوز پلیس دولت کابل 

  

اسرار وزارت نفت فاش می شود؟/ پشت پرده تلاش برای استیضاح وزیر کابینه روحانیاین استیضاح به جایی نمی‌رسد. نظام قدر آقای زنگنه و توانایی‌های او را می‌شناسد و برخی جریان‌ها بیهوده برای زدن او تلاش می‌کنند
مثلث وزارت نفت نفت صادرات نفت 

  

اندیشکده آمریکایی «موسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک» گزارش داد: حملات به نفتکش‌ها در نزدیکی تنگه هرمز و یک خط لوله نفت عربستان سعودی می‌تواند موجب افزایش قیمت جهانی نفت شود. ایران بدین‌ترتیب آسیب‌پذیری امارات و عربستان را یادآور شد.
نامه نیوز ایران تهران ریاض 

  اخبار داغ
  

خانواده های شهدا و ایثارگران سرمایه های ارزشمند نظام هستندمهاباد- ایرنا- فرماندار مهاباد گفت: خانواده های معظم شهدا و ایثارگران از سرمایه های ارزشمند نظام اسلامی و انقلاب محسوب می شوند.
ایرنا خانواده جوانان نویسنده 

  

مبنا و شاخص های حرکت ارزشی و انقلابی به تصویب رسیدتهران- ایرنا- چهارمین نشست هم اندیشی احزاب و تشکل های ارزشی، ولایی و انقلابی در محل جامعه روحانیت مبارز برگزار شد و 4 مبنا و 14 شاخص به تصویب جلسه رسید.
ایرنا جامعه روحانیت مبارز مصطفی پورمحمدی شاخص 

  

افزایش تورم در نتیجه رهاسازی نقدینگی است محمود بهمنی؛ عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص میزان چاپ اسکناس و تاثیر آن در نقدینگی موجود در کشور گفت: اگر چاپ اسکناس بی رویه باشد قطعاً نقدینگی را بالا می برد و بالا رفتن نقدینگی موجب افزایش قیمت‌ها می شود. وی افزود: نقدینگی باید کنترل و نظارت شده باشد، نقدینگی موجود در جامعه به حد بالایی رسیده است و زمانی که کنترل و نظارتی…
خانه‌ملت افزایش قیمت تورم خودرو 

  

معین اقتصادی قلعه گنج به جمع مبارزان با آفت ملخ ملحق شدجیرفت - ایرنا - بنیاد مستضعفان به عنوان معین و یاور اقتصادی شهر نمونه اقتصاد مقاومتی با اهدای کمک هزینه 500 میلیون تومانی خرید سَم، به جمع مبارزان و نابودگران ملخ صحرایی ملحق شد.
ایرنا ایرنا بنیاد مستضعفان اقتصاد مقاومتی 

  

ثبات بهای طلا همزمان با افزایش ارزش دلار در سایه نگرانی‌های تجاریبهای طلا امروز- پنجشنبه- همزمان با افزایش نرخ دلار در سایه افزایش تنش‌های تجاری آمریکا و چین ثابت ماند.
ایلنا بانک مرکزی بانک دلار 

  

جزئیات افطاری رئیس جمهور با فعالان اقتصادی، از دلار 7000 تومانی تا تک شرط روحانی برای بازگشت ارز صادراتوزیر اسبق بازرگانی که از مهمانان ضیافت افطاری شب گذشته رئیس جمهور و فعالان اقتصادی بود، جزئیاتی از جلسه شب گذشته و مباحث مطرح شده که عمدتاً در خصوص قیمت ارز، بازگشت ارز صادراتی و مشکلات معیشتی بود را تشریح کرد.
تسنیم رئیس جمهور ریاست جمهوری اتاق بازرگانی