اعتماد   |  فرهنگی  |  

جشنواره ونیز توجه ویژه‌ای به سینمای ایران دارد

هفتادوهفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز امسال با شکل و شمایل متفاوت‌تری برگزار شد. در دوران پاندمی کرونا برگزاری این رویداد هنری قطعا اتفاق چالش‌برانگیزی برای برگزارکنندگانش محسوب می‌شد، اما به‌هرروی این جشنواره معتبر جهانی برگزار شد و امسال پذیرای سه نماینده از سینمای ایران بود.

جشنواره ونیز توجه ویژه‌ای به سینمای ایران دارد

اعتمادآنلاین| هفتادوهفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز امسال با شکل و شمایل متفاوت‌تری برگزار شد. در دوران پاندمی کرونا برگزاری این رویداد هنری قطعا اتفاق چالش‌برانگیزی برای برگزارکنندگانش محسوب می‌شد، اما به‌هرروی این جشنواره معتبر جهانی برگزار شد و امسال پذیرای سه نماینده از سینمای ایران بود. شهرام مکری هم امسال با تازه‌ترین ساخته سینمایی خود «جنایت بی‌دقت» در این جشنواره حضور داشت. فیلمی که پس از ساخت در ایران دیده نشده و نخستین نمایش بین‌المللی‌اش را در جشنواره فیلم ونیز تجربه کرد. چهاردهمین دوره جوایز «بیساتوی» طلایی که سالانه از سوی هیئت داورانی مستقل و به‌موازات جشنواره ونیز برگزار می‌شود و برگزیدگان خود را از میان فیلم‌های حاضر در این رویداد سینمایی انتخاب می‌کنند، امسال جایزه بهترین فیلم‌نامه خود را به شهرام مُکری و نسیم احمدپور برای فیلم «جنایت بی‌دقت» اهدا کرد.

 

در خلاصه داستان فیلم «جنایت بی‌دقت» آمده است: «فیلم مضمونی مرتبط با سینما دارد و درباره تماشاگرانی است که قبل از شروع اکران فیلمی درباره آن حرف می‌زنند و با شروع ماجراها بر پرده سینما، داستان‌ آنها و قصه فیلم با هم یکی می‌شود». بابک کریمی، راضیه منصوری، ابوالفضل کاهانی، محمد ساربان، عادل یراقی، محمد بهرازنیا و بهزاد دورانی بازیگران این فیلم سینمایی هستند. به بهانه نخستین نمایش جهانی فیلم «جنایت بی‌دقت» و درخشش در جشنواره فیلم ونیز با شهرام مکری هم‌کلام شدیم که شما را به خواندن آن دعوت می‌کنیم:

 

‌شما از جمله کارگردان‌هایی هستید که برای دومین‌بار در جشنواره فیلم ونیز شرکت کردید و البته امسال حال‌و‌هوای برگزاری جشنواره هم با دوران گذشته متفاوت بود، بازخورد مخاطبان بعد از دیدن فیلم «جنایت بی‌دقت» در جشنواره چطور بود و چه بخشی از فیلم بیشتر محل پرسش بود؟ و با توجه به اینکه فیلم نخستین‌بار در یک جشنواره به نمایش گذاشته شد، تجربه دیدن این فیلم با مخاطب غیرایرانی چطور بود؟

بله، دومین‌بار است که در جشنواره فیلم ونیز شرکت می‌کنم. بار اول با فیلم «ماهی و گربه» در سال 2013 در جشنواره فیلم ونیز شرکت کردم و الان در سال 2020. نکته مهم و تفاوت بزرگی که این دوره از جشنواره با دوره پیشین داشت، برگزاری آن در شرایط ویژه کرونا بود. همین موضوع باعث شده بود که تعداد مخاطبان ایتالیایی جشنواره بیشتر از مخاطبان بین‌المللی‌اش از کشورهای دیگر باشد. در نتیجه ما تقریبا فیلم‌ها را با مخاطبان، منتقدان، اهالی مطبوعات و علاقه‌مندان به سینما از ایتالیا می‌دیدیم و تعداد مخاطبان بین‌المللی خیلی کمتر در سالن حضور داشتند.

 

این کاهش فقط شامل مخاطبان فیلم‌ها نمی‌شد، عکاسان جشنواره به نسبت گذشته کمتر شده بود، مراسم فتوکال، رد کارپت و همه این موارد در شکل و شرایط جدیدی برگزاری می‌شد و در کل جشنواره کمی شکل جدیدتر و غریب‌تری داشت که برای خود برگزارکنندگان هم تازگی داشت. درباره «جنایت بی‌دقت» هم به نظرم برخورد مخاطب با فیلم، بهتر از چیزی بود که از قبل تصور می‌کردم. فیلم من یک داستان کاملا وابسته به فرهنگ و تاریخ ایران است، به‌همین‌دلیل از روز اولی که فیلم‌نامه را می‌نوشتم و می‌ساختم، فکر می‌کردم برخورد مخاطب غیرایرانی با فیلم چطور خواهد بود؟ در جشنواره فیلم ونیز و نمایش فیلم «جنایت بی‌دقت» برای اولین‌بار بود که فیلم را با مخاطبی غیر از مخاطب ایرانی می‌دیدیم. پیش از این در ایران تنها با چند نفر محدود فیلم را دیده بودم. خوشبختانه به این دلیل که فیلم داستانی مرتبط با سینما دارد و ایده فیلم در فیلم را در «جنایت بی‌دقت» داریم، متوجه شدم این بخش ارتباط سریع و خوبی با مخاطب غیرایرانی برقرار می‌کند و خوشبختانه ما نقدهای مکتوب و ویدئویی خوبی در فضای مجازی و مطبوعات درباره فیلم گرفتیم و از طرف دیگر جایزه منتقدان مستقل جشنواره ونیز برای فیلم‌نامه اورژینال را در شب قبل از مراسم اصلی دریافت کردیم. به نظرم این موارد نشان می‌دهد فیلم توانسته برخلاف تصور اولیه من، ارتباط خوبی با تماشاچی غیرایرانی برقرار کند.

‌جشنواره فیلم ونیز از جهت حضور پرتعداد فیلم‌های ایرانی در این رویداد هنری کم‌نظیر است، چه ارزیابی‌ای از این دوره از جشنواره و حضور نمایندگان سینمای ایران دارید؟

به نظرم در این دوره از جشنواره فیلم‌های ایرانی موفق عمل کردند. فیلم «دشت خاموش» ساخته احمد بهرامی در روزهای اول جشنواره به نمایش درآمد و خوشبختانه از همان روزها مورد توجه منتقدان قرار گرفت و نقدهای مثبت خوبی داشت و در مراسم اختتامیه هم جایزه بهترین فیلم بخش افق‌ها را دریافت کرد. از طرف دیگر فیلم آقای مجیدی در نمایش عمومی که برای مخاطبان داشت، مورد استقبال قرار گرفت. مخاطبان داستان مرتبط با کودکان کار را پسندیدند. به نظرم هر دو فیلم توانستند احساسات تماشاچی خودشان را درگیر کنند. در این دوره از جشنواره، از این نظر که سه فیلم ایرانی حضور داشتند و از طرف دیگر هر سه فیلم از طرف منتقدان مورد توجه قرار گرفتند و از طرف دیگر جوایز مختلفی هم دریافت کردند، به نظرم یکی از دوره‌های کم‌نظیر در جشنواره بود، به‌ویژه از نظر تعداد فیلم. فکر می‌کنم جشنواره ونیز توجه ویژه‌ای به سینمای ایران دارد و امیدوارم هر سال در این جشنواره فیلم‌های ایرانی حضور داشته باشد.

 ‌تصمیمی برای اکران فیلم در ایران دارید یا سفرهای جشنواره‌ای در پیش خواهد بود؟

ما دوست داشتیم خیلی زودتر فیلم را در ایران به نمایش بگذاریم، اما به توجه به شرایط ویژه‌ای که امسال سینما پیدا کرده که فقط مخصوص ایران هم نیست، کمی وضعیت اکران پیچیده شده است. ما به‌زودی چند جشنواره معتبر دیگر برای نمایش «جنایت بی‌دقت» پیش‌رو داریم. قصد داشتیم برنامه جشنواره‌ای فیلم را زودتر از اینها شروع کنیم. فیلم ما برای جشنواره کارلووی واری، قبل‌تر از ونیز انتخاب شده بود؛ اما به‌خاطر اینکه این جشنواره به‌دلیل شیوع ویروس کرونا برگزار نشد، در نتیجه نمایش اول فیلم ما به جشنواره ونیز رسید که خوشبختانه البته شرایط خوبی بود و از این به بعد هم به‌زودی اخبار حضور فیلم در جشنواره‌های دیگر اعلام خواهد شد. خوشبختانه خانم میرشب در کمپانی خودش، روی حضورهای بین‌المللی و فروش فیلم کار می‌کند. در طول جشنواره ونیز توانستیم پخش فیلم را برای فرانسه واگذار کنیم و امیدواریم که فیلم در سال 2020 تا پایان سال در فرانسه اکران شود؛ اما درباره اکرانش در ایران هنوز نمی‌دانم چه تاریخی را باید در نظر گرفت، به این دلیل که کمی منتظریم شرایط اکران در ایران عادی‌تر شود. می‌دانم فیلم‌های زیادی در ایران هست که منتظر همین شرایط هستند و بعد از اینکه این اتفاق افتاد و شرایط عادی‌تری به اکران ایران برگشت، حتما برای نمایش فیلم برنامه‌ریزی می‌کنیم. «جنایت بی‌دقت» داخل ایران پخش‌کننده هم دارد و امیدوارم به‌محض اینکه شرایط اکران سینمای ایران عادی‌تر شد، ما هم بتوانیم فیلم را تا پایان سال جاری اکران کنیم.

 

منبع: شرق

جشنواره فیلم ونیز ایتالیا ایران   اخبار برگزیده
  

اعتراف رئیس‌جمهور به قیمت ناعادلانه قیمت‌ها/ روحانی: شنبه و یکشنبه آینده روز پیروزی ملت ایران استرئیس جمهور پیشاپیش پیروزی ملت ایران در روزهای شنبه و یکشنبه بعد را تبریک گفت و با بیان اینکه ما کالا تولید کرده‌ایم و مازاد نیاز هم داریم و به دنبال صادرات هستیم اما همزمان کالا در بازار به درستی یافت نمی‌شود، گفت: امروز اعتراف می‌کنم مردم عزیز ایران مواد مصرفی تولید شده اما قیمت نا عادلانه است.
مثلث رئیس جمهور 22 بهمن قیمت 

  

ریزش قیمت دلار در راه است؟فعال شدن مکانیزم ماشه، گشایش احتمالی در عراق، بهبود روابط با افغانستان و دستور روحانی درباره تسویه وام ارزی چهار کلیدواژه مهم امروز در بازار ارز است. با این سیگنال‌های رسمی از اخبار منتشر شده، قیمت دلار چه خواهد شد؟
گسترش قیمت دلار عراق 

  

روابط عمومی دادگستری استان فارس در مورد پرونده نوید افکاری اطلاعیه‌ای صادر کرد
رویداد۲۴ استان فارس اعدام روابط عمومی 

  

رییس جمهور گفت: آمریکا که بسیار روشن آمده و از برجام خارج شده، هرچه فحش عالم بوده نثار برجام کرده، بقیه کشورها را به خروج از آن تشویق کرده و به دنبال تهدید کشورهایی رفته که با ایران ارتباط اقتصادی داشتند و حال می‌خواهد از مکانیسم درون برجام استفاده کند و دیدیم که یک قدم هم نتوانست بردارد.
نامه نیوز حسن روحانی ازدواج الناز شاکردوست 

  

3 اتفاق مهم در بورس امروز /توقف نمادهای بزرگبازار سهام امروز با صف‌های خرید شروع کرد، اما رفته رفته صف‌های فروش بزرگ‌تر شدند.
اقتصادنیوز سهام شاخص فولاد 

  

زمزمه کاندیداتوری کدخدایی برای ریاست‌جمهوری 1400کدخدایی روزهای گذشته در گفتگو با روزنامه اطلاعات اعلام کرده دیگر تمایلی برای حضور در شورای نگهبان ندارد و تیرماه نیز از قائم مقامی دبیر شورای نگهبان کناره گیری کرده است.
۵۵ آنلاین عباسعلی کدخدایی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

جلیلی توانمندی لازم را برای ریاست جمهوری نداردیکی از ضعف‌ها و مشکلات پایداری همین محدود نگری است. وضعیت این افراد مشخص است. حداقل روشن است که آقای جلیلی به عنوان جدی‌ترین گزینه آنان توانمندی لازم رابرای ریاست جمهوری ندارد.
مستقل‌آنلاین اصولگرایان ریاست جمهوری بازی 

  

کاهش 11 میلیون تومانی قیمت ها در بازار خودرودر حال حاضر متوسط تغییرات قیمتی خودروهای داخلی نسبت به هفته گذشته شاهد کاهش 6 تا 11 میلیون تومانی قیمت ها است اما باید این نکته را در نظر گرفت که همچنان قیمت ها نا معقول و بالاست و فقط به صورت مقطعی کاهش اندکی را تجربه کرده است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

انقلاب نکردیم که هشتاد میلیون نفر یک طرف باشند و یک نفر یک طرف دیگراردشیر مطهری در انتقاد از روحانی گفت: خون رئیس جمهور رنگین‌تر از مردم نیست. ما انقلاب نکردیم که هشتاد میلیون نفر یک طرف باشند و یک نفر یک طرف دیگر. رئیس جمهور از وزیر خود 3/5متر فاصله می‌گیرد؛ خودش برای افتتاح حضوری به مدارس نمی‌رود اما دانش‌آموزان ...
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور مهناز افشار عکس 

  

استراماچونی: امروز به شدت عصبانی و غمگین‌امسرمربی ایتالیایی سابق استقلال نسبت به اخبار منتشر شده درباره عدم توافقش با مدیران این باشگاه واکنش تندی نشان داد.
مملکت‌آنلاین استقلال کار عشق 

  

احمدی‌ نژاد دوباره سکان قوه مجریه را به دست می گیرد؟پایداری ها هنوز هم خاطره خوش احمدی ‌نژاد را در ذهن خود یدک می‌کشند؛ تنها کاندیدایی که توانست از میان این تفکر خود را به خیابان پاستور برساند. بدشان نمی‌آید احمدی‌ نژاد دوباره سکان قوه مجریه را به دست بگیرد.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد ایران شورای نگهبان 

  

نظارت استصوابی را کنار بگذاریم تا مردم پای صندوق بیایند /انتخابات 1400 دو مرحله‌ای خواهد شدهادی غفاری، روحانی اصلاح طلب می‌گوید: نیاز داریم فردی در کشور رئیس جمهور شود که فن مذاکره را بداند و بر اساس قانون عمل کند.
رویداد۲۴ مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان جبهه پایداری 

  

چهره واقعی بایدن در مورد ایران رو شدحنیف غفاری در سرمقاله امروز روزنامه رسالت با عنوان چهره واقعی بایدن ‌نوشت: جو بایدن نامزد حزب دموکرات در انتخابات ‌ریاست جمهوری آمریکا، اخیرا به نکات قابل‌تأملی در خصوص نحوه مواجهه با ایران اشاره‌کرده است.
مثلث ایران روزنامه انتخابات ریاست جمهوری 

  

بورس با حمایت مجلس جان می گیرد؟روز گذشته جلسه روسای کمیسیون اقتصادی مجلس با مسوولان بورس نشان داد عزم دولت و مجلس برای حمایت از بازار سرمایه جزم شده است.
گسترش مجلس شورای اسلامی کمیسیون اقتصادی مجلس دولت 

  

در این میان باید منتظر ماند و دید که در نهایت پایداری‌ها بر تصمیم خود برای کشاندن حسن روحانی به مجلس اصرار کرده و موفق به شکست قالیباف و زاکانی در این مسیر خواهند شد و روحانی تنها رییس‌جمهوری ایران خواهد شد که دو بار برای سوال نمایندگان به پارلمان احضار می‌شود یا اینکه رایزنی‌های پشت‌ پرده و هماهنگی‌ها و مناسبات نه چندان عیان می‌تواند حق نمایندگان مجلس برای سوال از رییس‌جمهوری ر...
نامه نیوز علیرضا زاکانی علی لاریجانی استیضاح 

  اخبار داغ
  

اطلاعات و نشانه های جدید از بیماری کرونامحققان اعلام کردند برخی علائم کرونا حتی پس از بهبودی نیز در بدن بیماران باقی می‌ماند.
برنا 

  

کرونا چند درصد از شغل های ایرانی را غیر حضوری کرد؟یک فعال حوزه کار با تاکید بر لزوم فرهنگسازی برای استفاده از اینترنت در روزهای کرونا، گفت: با توجه به تداوم شیوع کرونا پیش‌بینی می‌شود بیش از 80 درصد مشاغل موجود به شکل الکترونیکی و غیرحضوری ادامه فعالیت بدهند.
گسترش بیمه بیکاری بیکاری حوزه 

  

مرگبارترین علامت کرونادانشمندان اعلام کردند برخی از افراد مبتلا به کووید 19 مرگبارترین علامت این بیماری را از خود نشان می‌دهند.
برنا 

  

شنبه تاریخی پیش روی بورس/ انتظار برای خبر مهمبورس اوراق بهادار حالا در موقعیتی تازه قرار دارد، انتظار برای خبر مهم، پیش بینی وضعیت بازار را دشوارتر از قبل کرده است.
اقتصادنیوز خبرآنلاین ایران بازی 

  

تزریق واکسن کرونا به 350هزار چینی/ ظرفیت تولید کرونا به 800 میلیون دوز در سال می رسد/ کدام گروه ها واکسینه می شوند؟رئیس «گروه ملی زیست‌فناوری چین» (CNBG) می‌گوید واکسن‌های تجربی ساخت این شرکت برای کروناویروس در برنامه تلقیح اضطراری این کشور تا به حال به حدود 350000 نفر تزریق شده‌اند.
اقتصادنیوز تولید فناوری چین 

  

پیش‌بینی بورس فردا 29 شهریور 99در هفته‌ای که گذشت ارزش معاملات خرد افزایش داشت و بخش عمده این معاملات در گروه‌های فلزی، خودرویی و بانکی انجام شد، شاخص کل نیز در هفته اخیر تحت تاثیر معاملات همین سهم‌ها کانال یک میلیون و 700 هزار واحد را پس گرفت، اما روند بازار فردا چگونه خواهد بود؟
گسترش ایران افزایش قیمت سرمایه 

  

آسیب شدیدی که کرونا به کلیه‌‌ها می‌زندپژوهشگران می‌گویند کووید-19 می‌تواند به کلیه‌ها آسیب بزند و باعث افزایش خطر نیازمند شدن به دیالیز شود.
برنا 

  

مقتدایی به کرونا مبتلا شد به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ عباس مقتدایی نماینده مردم اصفهان و نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به کرونا مبتلا شد. حال عمومی وی مساعد است و در قرنطینه خانگی مراحل درمان را طی می کند./ پایان پیام
خانه‌ملت اصفهان مجلس شورای اسلامی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی 

  

پیش‌بینی بورس در فردا شنبه 29 شهریور 99 / بازار فردا کدام سمت می رود؟در هفته‌ای که گذشت ارزش معاملات خرد افزایش داشت و بخش عمده این معاملات در گروه‌های فلزی، خودرویی و بانکی انجام شد، شاخص کل نیز در هفته اخیر تحت تاثیر معاملات همین سهم‌ها کانال یک میلیون و 700 هزار واحد را پس گرفت، اما روند بازار فردا چگونه خواهد بود؟
خودروتک ایران افزایش قیمت سرمایه 

  

تاثیر غرغره آب نمک بر کرونادانشمندان از داوطلبان خواسته‌اند در آزمایشی شرکت کنند که هدف آن تعیین میزان تاثیر غرغره و استنشاق آب‌نمک بر عوارض اولیه کووید-19 است.
برنا 

  

دانشگاه علوم پزشکی قم در اطلاعیه‌ای اعلام کرد:با توجه به پیک شدید کرونا در قم هر گونه تجمع و گردهمایی در استان ممنوع است.
صراط قم بیمارستان پیامک 

  

فرصت دریافت تسهیلات کرونایی برای کسب و کارهای بیمه نشده رو به پایان است/ آخرین مهلتمطابق تصمیم ستاد کرونا، مهلت زمانی تشکیل پرونده و پرداخت تسهیلات به «کسب وکارهای بیمه نشده» تا پایان شهریور 99 است که تا پایان ثبت نام سه روز باقی مانده است.
اقتصادنیوز ویروس جدول سود 

  

روسیه به نخستین داروی کرونا در این کشور مجوز فروش در داروخانه دادروسیه مجوز فروش داروی «کروناویر» (Coronavir) ساخت این کشور را برای درمان بیماران دچار بیماری خفیف تا متوسط کووید-19 صادر کرد. شرکت «آر-فارم» (R-Pharm) سازنده این دارو اعلام کرد روز جمعه 28 شهریور اعلام کرد این داروی ضدویروس ممکن است تا هفته آینده در داروخانه‌ها در روسیه عرضه شود...
رویداد۲۴ روسیه درمان داروخانه