مهر   |  فرهنگی  |  

انقلاب اسلامی تاکنون فاقد جریان تاریخ‌نگاری منسجم بوده است

به گزارش خبرنگار مهر، در یکصدمین سالگرد کودتای سوم اسفند 1299، به همت پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، همایش نیم‌روزه «پس از یک قرن؛ واکاوی کودتای سوم اسفند 1299» با حضور و سخنرانی اساتید برجسته، یکشنبه 3 اسفندماه به صورت مجازی برگزار شد. یعقوب توکلی واسکس نویسنده و پژوهشگر به ایراد سخن پرداخت که در ادامه متن سخنان وی را می خوانید؛ بحثی را که امروز…

انقلاب اسلامی تاکنون فاقد جریان تاریخ‌نگاری منسجم بوده است

به گزارش خبرنگار مهر، در یکصدمین سالگرد کودتای سوم اسفند 1299، به همت پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، همایش نیم‌روزه «پس از یک قرن؛ واکاوی کودتای سوم اسفند 1299» با حضور و سخنرانی اساتید برجسته، یکشنبه 3 اسفندماه به صورت مجازی برگزار شد. یعقوب توکلی واسکس نویسنده و پژوهشگر به ایراد سخن پرداخت که در ادامه متن سخنان وی را می خوانید؛

بحثی را که امروز می‌خواهم ارائه بدهم، بر خلاف همیشه یک بحث تاریخی نیست. در حالی که در نظر داشتم درباره جریان تاریخی و انگلیسی و در مورد مجموعه عناصر سیاست خارجی انگلستان در ایران بحث کنم، ولی ترجیح دادم در خصوص علل قهرمان‌سازی رضاخان در ایران بعد از یک دوره تاریخی طاغوت بودن او صحبت کنم. تغییر افکار عمومی در ایران نسبت به عامل کودتا محصول چه عللی است؟ در حال حاضر ما به طور جدی شاهد تغییر منظر اجتماع نسبت به کسی هستیم که به باور ما بیشترین ضربات تاریخی را به هویت و اصالت جامعه ایرانی زد. اگر طبق تعاریف قرآنی و باورهای سیاسی‌، پیش از این رضاخان را طاغوت می‌دانستیم که علیه او و پسرش قیام‌های متعددی در این کشور صورت گرفته‌اند، علت این تغییر نگاه چه می‌تواند باشد؟

واقعیت این است که رضاخان و محمدرضا پهلوی در افکار عمومی جامعه و در مباحث تخصصی تاریخی ما دارای ویژگی‌هائی چون نفی اسلام و توحید، اسلام‌زدائی، ظلم و ستم بر مردم، وابستگی حداکثری، فساد مالی و اخلاقی و مهم‌تر از همه تابعیت حداکثری نسبت به انگلستان و قدرت‌های جهانی از جمله امریکا و کشورهای اروپائی هستند. این روزها در نشست‌های مختلفی که به مناسبت صدمین سالگرد کودتای سوم اسفند 1299 برگزار می‌شوند، استدلال‌های مختلفی درباره نحوه روی کار آوردن رضاخان و محمدرضا پهلوی مطرح می‌شوند و مشاهده می‌کنیم که هر دو در اوج قدرت، با یک اشاره بیگانگان و بدون هرگونه مقاومتی از کشور خارج می‌شوند و نمی‌توانند بمانند.

همه تعاریفی که درباره حاکمیتی مستبد و ستمگر و ویژگی‌هائی از این دست، برای جامعه ایرانی ملموس بوده اند، اینک طی چه فرآیندی در حال تغییرند و چه اتفاقی روی داده که نگاه‌ها نسبت به پهلویها عوض شده اند؟ بدیهی است که باید این تغییر نگاه را با دقت مورد بررسی قرار داد.

نکته مهم این است که جریان انقلاب اسلامی تا کنون فاقد یک جریان تاریخ‌نگاری منسجم و سازمان‌یافته بوده است. یعنی از ابتدا در مجموعه نظام، کسی به فکر تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی و بیان واقعیت‌های تاریخ معاصر نبود. تنها فرد پیگیر در این گونه مسائل، آقای سید حمید روحانی بود که به دلیل نگاه‌های تند دوران انقلاب، بخش خاصی از تاریخ انقلاب را گزارش کرد و بخش‌های دیگر را نادیده گرفت. در مجموع جریان تاریخ‌نگاری در دست عناصر انقلابی نبود. اما در جهت مخالف، پهلوی‌ها و طرفداران آنها به شکلی جدی به تاریخ توجه کردند. می‌بینیم که محمدرضا پهلوی در اوج بیماری و در دوران جابه‌جائی‌ها و آوارگی‌های متعدد به کمک آقای شجاع‌الدین شفا و سید حسین نصر، کتاب «پاسخ به تاریخ» را می‌نویسد. حال ممکن است بگوئیم که این کتاب، املای محمدرضا پهلوی نیست، ولی به هر حال در ماه‌های اول انقلاب، اولین کتابی است که به امضای پهلوی‌ها منتشر شد. پس از آن پهلوی‌ها به شکلی مستمر شروع به خاطره‌نویسی کردند. درست است که هریک از آنها تلاش می‌کردند خود را از واقعه‌ای که روی داده بود مبرا بدانند، ولی همه اینها در مورد فاجعه بودن وقوع انقلاب اسلامی وحدت نظر داشتند.

من در کتاب «سبک‌شناسی و جستارهائی در تاریخ‌نگاری»، این نگاه حاکم بر پهلوی‌ها را به تفصیل شرح داده‌ام. البته هریک از اینها به دنبال مقصریابی برای وقوع انقلاب بودند، ولی هیچ‌کدام متعرض شخص شاه یا رضاخان نشدند، بلکه فضائی را ترسیم کردند که از دل آن، محمدرضا و خصوصاً رضاخان قهرمان بیرون آمدند. شایان ذکر است که تا اواخر دهه 70 و شاید اوایل دهه 80، نسلی از مورخان جوان‌تر که وارد عرصه تاریخ‌نگاری شده بودند، هنوز دانشجو بودند و دست به قلم نبودند، اما در آن طرف، آقای حبیب لاجوردی با هزینه دپارتمان تاریخ شفاهی دانشگاه هاروارد، در همان 4، 5 سال اول انقلاب، 160 مصاحبه مفصل از شخصیت‌های سیاسی عصر پهلوی می‌گیرد و هنوز هم شاهدیم که این آثار هر سال منتشر می‌شوند و تأثیر فکری و روانی خود را بر فضای تاریخ‌نگاری کشور می‌گذارند.

موضوع دیگری هم که در کشور اتفاق افتاد این بود که در خلاء تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی دهه 60 و 70 و حضور جریان تاریخ‌نگاری پهلوی‌ها اعم از چپ‌ها و ملی‌گراها بسیاری از آثار و نوشته‌های دوره پهلوی منتشر می‌شوند. از جمله کتاب‌هائی که در تعظیم و تکریم رضاخان نوشته شدند، می‌توان به کتاب «رضاشاه کبیر» نوشته الول ساتن [1] اشاره کرد و نیز کتاب های اشخاصی که خاطرات خود را از دوره پهلوی را نوشته‌اند، اما هیچ‌گاه اجازه انتشار اثرشان را پیدا نکردند. لذا به اعتقاد من، عصر پهلوی عصر انسداد تاریخی ماست. مثلاً خاطرات مرحوم دکتر مصدق تحت عنوان «خاطرات و تألّمات مصدق» در سال 64 یا 65 منتشر شد. خاطرات مرحوم مدرس تحت عنوان «گنجینه خواف» اگر اشتباه نکنم در سال 1385 منتشر شد. خاطرات یحیی دولت‌آبادی [2] در همین سال‌ها منتشر شد. خاطرات سپهبد امیراحمدی، اولین سپهبد ایران، در سال‌های پس از انقلاب منتشر شد. طیف وسیعی از آثاری که درباره رضاخان نوشته شده‌اند، پس از انقلاب فرصت انتشار پیدا کردند، در حالی که در این طرف هیچ نوشته‌ای نداریم. این را به عنوان کسی که سال‌ها در حوزه کتاب‌شناسی و تاریخ‌نگاری کار کرده‌، می‌گویم که در این فضا هیچ کتاب جدی‌ای نداریم. به دو سه کتابی که نوشته شده‌اند اشاره خواهم کرد.

طیفی از روزنامه‌نویسان عصر پهلوی که بین موافقان و مخالفان حکومت در تردد بودند، در دهه‌های 60 و 70 فرصت پیدا کردند و حجم وسیعی از آثار را نوشتند. مثلاً آقای مسعود بهنود کتاب‌های فراوانی مانند «از سید ضیاء تا بختیار» را نوشته است. حتی کتابهای جعلی مانند کتاب «دخترم فرح». این کتاب را چند نفر برای خانم فریده دیبا نوشتند، ولی واقعیت این است که این کتاب نویسنده خاصی ندارد. همچنان که بعدها برای همسر رضاخان هم خاطراتی جعلی را نوشتند. نکته تأسف بار این است که بعضی از آقایان اساتید دانشگاه‌ها به این کتاب‌های جعلی استناد می‌کنند! من بارها این نکته را تذکر داده‌ام و جالب اینجاست که بعضی از سایت‌های آن طرف که به این کتاب‌ها انتقاد دارند، به حرف‌های من استناد کرده‌اند که فلانی هم گفته که این کتاب جعلی است، ولی بعضی‌ها اصرار دارند که این نکته را نپذیرند. کتاب «دخترم فرح» را تقریباً هیچ خانم خانه‌داری نیست که نخوانده باشد. وقتی که من به ناشرش اعتراض کردم که چرا کتاب جعلی منتشر می‌کنید، به من گفت: «آقای توکلی! دست از سر ما بردار. حالا یک ممر درآمدی برای ما پیدا شده!» واقعاً در این دوره، این طیف از نویسندگان، از جمله، آقای بهنود، آقای عاقلی، آقای معتضد و امثالهم که من در کتاب «سبک‌شناسی» اسامی آنها را به عنوان تجاری‌نویسان آورده‌ام، در آن زمان به شدت روند تطهیر پهلوی‌ها را پی گرفتند. من حتی یک بار در جلسه‌ای به آقای باقر عاقلی اعتراض کردم و گفتم: «شما چطور درباره شهدای 17 شهریور نوشته‌اید که در اثر زد و خورد با پلیس کشته شدند؟ حداقل بر سر مظلومیت این مردم که همه وحدت نظر دارند. اما درباره سربازان رضاخان که در دره سقوط کردند و کشته شدند در همه کتاب‌هایتان، از جمله کتاب «قشون متحدالشکل» بلااستثنا نوشته‌اید که به شهادت رسیدند.» ایشان پاسخ داد: «وزارت ارشاد اینها را جابه‌جا کرده» (!) گفتم: «اگر قرار بود وزارت ارشاد چیزی را جا به جا کند، باید عکس این قضیه اتفاق می‌افتاد.» این آقایان این ادبیات را تولید کردند، در حالی که هنوز هیچ ادبیات جدی و مهمی در این زمینه در این طرف نوشته نشده است.

با نگاهی به تاریخ‌نگاری دانشگاهی پس از انقلاب درمی‌یابیم که این نوع تاریخ‌نگاری در تداوم تاریخ‌نگاری قبل از انقلاب شکل گرفت و تحول جدی‌ای در این فضا صورت نگرفت. این جریان تاریخ‌نگاری در تداوم تاریخ‌نگاری پیرنیا، علی‌اکبر سیاسی و خانلری و به لحاظ تاریخی کاملاً به آن تفکر وفادار بود. این رویکرد به شدت بر نظام آموزش دانشگاهی ما حاکم شد. در دوره‌ای که ما خودمان دانشجو بودیم، برخی از اساتید، به شدت طرفدار رضاخان بودند و وقوع کودتا توسط انگلستان را براساس اسناد وزارت خارجه انگلستان به شدت نقد می‌کردند، در حالی که خودشان می‌دانستند که اسناد وزارت خارجه انگلستان به تنهائی مبین تمام سیاست خارجی انگلستان نیست، چون سیاست خارجی انگلستان در ایران را چندین جریان پی می‌گرفتند که فقط یکی از آنها وزارت خارجه انگلستان بود. وزارت دفاع، نیروی دریائی انگلستان، سازمان MI6، حتی روزنامه تایمز، بانک شاهنشاهی، شرکت نفت، مؤسسات تاریخ‌نگاری انگلیسی و… در ایران به طرز گسترده و دائمی، از زمان نگارش خاطرات برادران شرلی(Shirley) تا حالا، مستمراً درباره ایران کتاب نوشته‌اند که آخرین آنها، خاطرات آقای جک استراو(Jack Straw) هست که ترجمه هم شده است. [3]

انگلیسی‌ها در این فضاها و حوزه‌ها، از تاریخ اسلام گرفته تا تاریخ استان‌ها و شهرستان‌ها، از جمله تاریخ گیلان آثار فراوانی را تولید کرده‌اند و همواره حضور داشته اند. لذا جریان تاریخ‌نگاری دانشگاهی ما تا حدود زیادی تحت تأثیر جریان تاریخ‌نگاری روشنفکری و نیز تحت تأثیر تاریخ‌نگاری انگلیسی قرار دارد. این یک واقعیت است. امکان دارد که بنده به عنوان یک معلم دانشگاه چوبش را هم بخورم، ولی ما این واقعیت را در فضای آموزشی حس می‌کنیم.

این رویکرد متأسفانه در بدنه وزارت آموزش و پرورش ما هم جریان پیدا کرد. من چند سال در آموزش و پرورش بودم. هر موقع که با معلم‌ها و سرگروه‌ها جلسه می‌گذاشتیم و می‌گفتیم هر سئوال و مطلبی که دارید مطرح کنید، بلافاصله دو موضوع را مطرح می کردند. یکی اینکه شما در فضای رسانه‌ای و جریان انقلاب حرف‌های نادرست زیادی زده‌اید، در حالی که اسناد و منابع تاریخی چیز دیگری می گویند. اساتید ما در دانشگاه‌ها هم چیزهای دیگری را به ما گفتند و ما حرف‌های شما را باور نداریم. دوم اینکه امام خمینی چون یک فئودال و زمیندار بزرگ بود، برای حفظ زمین‌های خود جریان انقلاب را به راه انداخت! این حرف هائی بود که من در جلسات مختلف از معلمان تاریخ می شنیدم. به علاوه در مدرسه فضای «به ما اجازه نمی‌دهند حرف بزنیم» را به وجود آوردند و به راحتی ذهن دانش‌آموزان و معلمان جوان را تصرف کردند. در یکی از جلسات یکی از معلمان گفت: «خیلی چیزها را نمی‌شود گفت.» گفتم: «این چه چیزی است که شما می‌دانید و ما نمی‌دانیم؟ بفرمائید بگوئید. شما به چه کتاب و سندی دسترسی دارید که ما نداریم؟» بعد که بحث جدی شد، دیدیم به کتاب «پدر و پسر» محمود طلوعی استناد می‌کند. [4] گفتم: «آن که اصلاً داستان تاریخی است.» ولی واقعیت این است که داستان‌های تاریخی تأثیر خودشان را بر فضای فکری جامعه گذاشته اند.

یکی از حوزه‌هائی که متأسفانه به دامن زدن این فضا کمک کرد، صدا و سیما بود. اکثر فیلمنامه‌های فیلم‌های مستند یا داستانی در تلویزیون بر اساس تاریخ‌نگاری‌های عصر پهلوی، به خصوص داستان‌های تاریخی‌ای مورخانی که به پهلوی‌ها نظر لطف داشتند، نوشته شده اند. این فضا به تغییر چهره پهلوی‌ها و عدم بیان عللی که منجر به اعتراضات مردمی و انقلاب ایران شد، بسیار کمک کرد. به عنوان نمونه، فیلم ویژه‌ای که درباره کشف حجاب در ایران توسط مرحوم آقای دری ساخته شد. (کلاه پهلوی). بانوئی در این فیلم مظهر حجاب است (با بازی خانم مریلا زارعی)، بانوی معترضی است که همواره با حوزه‌های دردناک و خشن سر و کار دارد. در این طرف بانوان علاقمند به کشف حجاب به گونه‌ای لباس می‌پوشیدند و رفتار می‌کردند که از بازخورد آن در بین دختران دانش‌آموزی که با آنها سر و کار داشتم، این گونه نتیجه گیری می شد که کشف حجاب در واقع رهائی زن از خشونت و تندی و عدم برازندگی بوده است. این واقعیتی است که در جامعه ما اتفاق افتاد و اگر اعتراضی هم می‌شد، آقایان گوش شنوائی نداشتند.

نکته دیگری که در صدا و سیما باید مورد توجه دقیق قرار بگیرد، بی‌مهری محض به پژوهش‌های تاریخی است. متأسفانه تفکر حاکم بر صدا و سیما یا حداقل آنچه که از رویکردهای آن میتوان استنباط کرد این است که باید از کسانی که در حوزه پژوهش‌های تاریخی مطالعه کرده‌اند و قرار است به عنوان کارشناس اظهارنظر کنند، بیگاری کشید. این بیگاری کشیدن سبب شده که محققان حوزه تاریخ علاقه‌ای به حضور جدی در صدا و سیما نداشته باشند، مگر کسانی که وظیفه خود می‌دانند که وارد این عرصه بشوند. مشاهده می‌کنید که برای خط و خال و سیما و امثال این مسائل در صدا و سیما ارزش و قیمت قائل هستند، اما پژوهش های ارزشمند اساتید و محققان حوزه تاریخ پشیزی نمی ارزد. این رویکرد، دسترسی‌های اجتماعی را به مطالعات بخش فرهیخته و دانشمند جامعه ما کوتاه کرده است.

یکی از کم‌کاری‌های جدی نظام جمهوری اسلامی که تقریباً همه ما در آن مقصر هستیم و هیچ کسی نمی‌تواند خود را مبرّا بداند، عدم تلاش برای تربیت نیروی پژوهشگر در این حوزه است. ما برای رشته تاریخ دانشگاه داریم و آن را بسط هم داده‌ایم، اما در حوزه پژوهش‌های انقلاب و پژوهش‌های تاریخ معاصر که حوزه پرمخاطره‌ای هم هست و نیاز به جسارت دارد، نیروی کافی تربیت نکرده‌ایم. من وقتی کتاب «سبک‌شناسی» را نوشتم، آن را در سمیناری در کرمان به جمعی از اساتید تاریخ هدیه دادم. اساتید از من پرسیدند که آیا منظور شما تاریخ‌نگاری عصر قاجار است و آثار آن دوره را طبقه‌بندی کرده‌اید؟ گفتم خیر. تاریخ دوره پهلوی است. آقای دکتر خیراندیش به عنوان یک پیشکسوت در این حوزه گفت: «پسر! مگر تو دیوانه‌ای؟» پرسیدم: «چطور مگر؟» گفت: «مگر کسی می‌آید و درباره تاریخ‌نگارانی که هنوز زنده هستند اظهارنظر کند؟ اینها بعداً پوستت را می‌کنند.» گفتم: «این کاری بود که باید انجام می‌شد تا این کتاب‌ها جریان‌شناسی شوند و مشخص شود که سمت و سو و جهت هر کدام چیست.»

منظورم این است که فرصت کافی برای این کار گذاشته نشد و کسانی هم که وارد این حوزه شدند، عمدتاً از سر علاقه این کار را می کنند و عمدتاً هم از رشته علوم سیاسی یا از حوزه آمده‌اند و از رشته تاریخ کمتر کسی را سراغ داریم که وارد این فضا شده باشد.

نکته دیگر توجه بیش از حد دستگاه‌های دولتی به بخش معارض با انقلاب است. خیلی جالب است که آقایان هر چه به نیروهای انقلابی بی‌توجه هستند، فرصت زیادی را صرف تألیف قلوب می کنند و به عنوان مؤلفه‌القلوب برای آن طرفی ها وقت می گذارند. برای مثال نهاد نمایندگی ولی‌فقیه در دانشگاه‌ها، کتاب درسی انقلاب اسلامی نوشته دکتر عیوضی را منتشر کرده است. ایشان تحت تأثیر فضای رسانه‌ای و دانشگاهی ای که اشاره کردم، در این کتاب نوشته که ما در تاریخ معاصر ایران دو گفتمان داریم: گفتمان ترقی، گفتمان تعالی. تمام تعاریفی که برای گفتمان تعالی بیان شده و امام خمینی که به عنوان الگوی این گفتمان مطرح شدهاند، دارای ویژگی‌های نسیه ای از قبیل شرف، استقلال، آزادی و… هستند که هیچیک برای مخاطب قانع‌کننده نیستند؛ اما ویژگی‌هائی که برای رضاخان تعریف شده، دانشگاه، راه‌آهن، صنعت، ارتش و امثالهم و کاملاً پذیرفتنی و ملموس هستند. البته کسانی که با تاریخ دوره رضاخانی آشنائی کافی دارند می‌دانند که بخش زیادی از این ادعاها واقعیت تاریخی ندارند. من چون این بحث را در محضر نویسنده محترم و نهاد نمایندگی رهبری به چالش کشیدم، در اینجا مطرح کردم.

در مجموع ما شاهد طیف گسترده‌ای از کم‌کاری و کم‌التفاتی نسبت به واقعیت‌های تاریخ معاصرمان هستیم که منجر به این شده که گفتمان طاغوت در مورد رضاخان، متأسفانه در بخش وسیعی از نظام آموزشی، رسانه‌ای و فکری مردم ما در حال تغییر و رضاخان در حال تبدیل شدن به قهرمان است.

و این چیزی است که خون شهدا و واقعیت‌های تاریخی، آن را بر ما نخواهند بخشید.

پی نوشتها:

[1] رضاشاه کبیر یا ایران نو / نوشته الول ساتن / ترجمه عبدالعظیم صبوری

[2] تاریخ معاصر یا حیات یحیی / انتشارات فردوس

[3] کار، کار انگلیسی‌هاست: چرا این به ما بی‌اعتماد است؟ / جک استراو / ترجمه علی مجتهدزاده / بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه

[4] پدر و پسر: ناگفته‌هائی از زندگی و روزگار پهلوی‌ها / محمود طلوعی / انتشارات علم / 1398

تاریخ انقلاب جمهوری اسلامی تاریخ اسلام   اخبار برگزیده
  

آخرین بررسی ها درباره پالرمو و CFT از زبان محسن رضاییدبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام از پایان کار کمیسیون مشترک مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره پالرمو و CFT خبر داد و گفت: پیشنهادات کمیسیون برای طرح در صحن مجمع تشخیص آماده شد.
فردا گروه ویژه اقدام مالی دولت محسن رضایی 

  

سود بانک‌های آمریکا 36.5 درصد کاهش یافتبانک‌های امریکا مقادیر عظیمی را برای پشتیبانی در برابر ضرر و زیان‌های احتمالی طی بحران کرونا کنار گذاشته بودند که باعث کاهش 36.5درصدی سوددهی آنها در 2020 شد، کاهش نرخ بهره هم بر سود این بانک‌ها تأثیر گذاشته است.
گسترش سود بانک مرکزی بانک 

  

کاهش قیمت نفت در پی افزایش ذخیره‌سازی‌های آمریکاقیمت شاخص نفت خام برنت ساعت 5 و 6 دقیقه امروز (چهارشنبه، ششم اسفندماه) با 38 سنت کاهش به 64 دلار و 99 سنت و قیمت شاخص دبلیوتی‌آی آمریکا با 55 سنت کاهش به 61 دلار و 12 سنت برای هر بشکه رسید.
ایلنا قیمت قیمت نفت نفت 

  

تکذیب تغییر دبیرکل و مسئولین واحدها در حزب جمهوریتبا توجه به انتشار برخی خبرهای کذب در تعدادی از رسانه های مغرض، درباره تغییر دبیرکل و مسئولین برخی واحدهای حزب جمهوریت، پایگاه رسمی اطلاع رسانی این حزب، اطلاعیه ای را صادر کرد.
مستقل‌آنلاین کمیسیون ماده 10 احزاب قانون رسانه 

  

شهر‌های ممنوعه اعلام شدن | ورود به استان‌های شمالی و 8 شهر دیگر ممنوع استرئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور ناجا جزئیات ممنوعیت ورود خودروهای شخصی به شهرهای ممنوعه را تشریح کرد.
۵۵ آنلاین استان خوزستان هواشناسی خودرو 

  

آماده‌باش پلیس از 20 اسفند تا 19 فروردین 1400/ منتظر تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا برای ایام نوروز هستیمفرمانده ناجا با بیان اینکه پلیس بیشترین سهم را در پیشگیری از ویروس کرونا داشته است، گفت: پلیس از 20 اسفند تا 19 فرودین آماده باش هستم؛ ما آماده ارائه خدمات به مردم هستیم و باید دید ستاد ملی مقابله با کرونا چه تصمیمی برای عید خواهد گرفت.
ایلنا پلیس ساخت و ساز استان خوزستان 

  

کنایه های تند روحانی به مجلس: حق نداریم با اعضاب مردم بازی کنیم/ هیچ قوه‌ای نمی تواند در کار قوه مجریه دخالت کندرئیس جمهوری با تاکید بر اینکه هیچ قوه ای نمی‌تواند در امر قوای دیگر دخالت کند، گفت: اصل 113 کامل روشن و از بدیهیات است واضحات تفسیر ندارد کاملا روشن است که رییس جمهور مسئول اجرای قانون است نه ناظر.
اقتصادنیوز بازی کار قانون 

  

گروهی از نمایندگان جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای به رئیس جمهور این کشور، خواستار تجدید نظر در لغو احتمالی تحریم‌های ایران شدند.
نامه نیوز جمهوری خواه سهام عدالت سهام 

  

توییت قالیباف: اتحاد مردم، قفل تحریم را خواهدشکسترییس مجلس در توییتی نوشت: قفل تحریم‌ها هم با اتحاد مردم ایران شکسته خواهد شد.
مملکت‌آنلاین ایران مجلس شورای اسلامی قانون 

  

آمار کرونای انگلیسی در این شهر ایران شدت گرفت + جزئیاتآمار کرونای انگلیسی در هرمزگانی به 9 تن رسید سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت :
مستقل‌آنلاین ایران مصاحبه خبرنگار 

  

عادل فردوسی پور- علی کریمی؛ پای چه کسی در میان است؟بعد از آنکه حسین شریعتمداری، علی کریمی را به‌دلیل بستن مچ‌بند سبز، شایسته احراز صلاحیت ندانست، جریانی همسو با این تفکرات، با مطرح‌کردن مسائلی غیرواقع، سعی در برهم‌زدن شرایط به ضرر کریمی کردند.
خانه فوتبال علی کریمی فدراسیون فوتبال ازدواج 

  

کاهش قیمت خودرو با اهرم دلار / افت یک تا 4 میلیون تومانیپس از یک روند افزایشی تقریبا 10 روزه اما آرام، قیمت خودرو از یکی دو روز پیش روند کاهشی را در پیش گرفت.
خودروتک کاهش قیمت ها قیمت ارز قیمت 

  

پنتاگون: دفاع موشکی ما بر کره شمالی متمرکز است نه چین، روسیه و ایرانمعاون رییس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده گفت: توانایی دفاع موشکی آمریکا به وضوح بر کره شمالی متمرکز است، نه چین، روسیه و ایران و باید برای مقابله با تهدیدات این کشور به پیشرفت خود ادامه دهیم.
مثلث صدا و سیما کره شمالی ماه 

  

فرمول دریافت مالیات از خودروهای لوکس / 2 مثال از میزان مالیات خودرو لوکسدر جریان بررسی لایحه بودجه 1400 در مجلس شورای اسلامی، دریافت مالیات از خودروهای لوکس برای سال آینده تصویب شد. همچنین در این مصوبه فرمول دریافت مالیات از خودروهای لوکس نیز آمده است. با این مصوبه همچنین ملاک لوکس بودن خودرو که آن را مشمول دریافت مالیات می کند نیز مشخص شد.
خودروتک مالیات خودرو لایحه بودجه 

  

جدی گرفتن صادرات یک واجب سیاسی استنماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: بازرگانی باید صادرات محور باشد و باید با برنامه‌ریزی بازار صادرات را جدی بگیریم چراکه این یک واجب سیاسی است.
۵۵ آنلاین صادرات غیرنفتی استان مرکزی تولید 

  اخبار داغ
  

تاثیرات بلندمدت کرونا بر خانواده‌ و فرزندان را جدی بگیریمروح‌الله شهابی (روانشناس و پژوهشگر) در یادداشتی متذکر شد که نباید فراموش کرد مدیریت رفتاری بچه‌ها در دوران کرونا تاثیرات بلند مدتی بر شیوه‌ زندگی و ادامه تحصیل آنها خواهد داشت.
ایلنا خانواده ورزش کودکان 

  

رئیس جمهوری که منکر کرونا است!تصمیم درباره سرنوشت میلیون‌ ها تانزانیایی اکنون در دست رهبر این کشور است که کرونا را منکر شده است.
مثلث رئیس جمهور سازمان بهداشت جهانی صرافی 

  

نسخه مردانه پیشگیری از کرونااقتصادنیوز : مدیر کل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه نوع تغذیه ی مردان در حفظ سلامت آن ها مؤثر است، بیان کرد: مردان با پیروی از یک برنامه غذایی درست، می توانند از بروز بسیاری بیماری ها مانند بیماری های غیر واگیر (بیماری های قلبی عروقی دیابت فشار خون چربی خون ) و بیماری واگیر دار مانند کرونا پیشگیری کنند.
اقتصادنیوز تغذیه وزارت بهداشت درمان 

  

3 خبر مهم برای بورس بازان /افزایش سرمایه شرکت ها در ایستگاه اسفنداقتصادنیوز: سه گانه اخبار مربوط به تحولات برجامی و آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده و بررسی لوایح FATF با پیگیری جدی بورس بازان همراه بود.
اقتصادنیوز سرمایه 

  

تاثیر عجیب دهان شویه بر پیشگیری از کرونااقتصادنیوز : یک متخصص دندانپزشک در همدان بر استفاده از دهان شویه برای جلوگیری از ورود کرونا به بدن تاکید کرد.
اقتصادنیوز همدان 

  

به این دلیل کرونا جان مردان را بیشتر می گیریداقتصادنیوز : سخنگوی وزارت بهداشت گفت: شدت موارد ابتلا و مرگ و میر ناشی از کووید-19 در مردان بیش از زنان است.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت مردان مرگ 

  

کرونا در کودکان به دو شکل بروز می کند/علائم مشابه بیماری کاوازاکی به گزارش خبرگزاری مهر، وحید ضیایی، گفت: در رشته روماتولوژی به دو شکل با کرونا مواجه هستیم، ابتدا بیمارانی که مادام‌العمر دارو مصرف می‌کنند و دارای بیماری مزمن هستند و سیستم ایمنی آنها تحت تأثیر این بیماری قرار می‌گیرد. وی به شکل دوم بروز بیماری کرونا در کودکان اشاره کرد و افزود: شکل دوم به این صورت است که در کودکان عارضه‌ای ایجاد می‌شود و نشان می‌دهد ارتباطی با عفونت کووید 19…
مهر کودکان دارو سیستم ایمنی 

  

سهم 130 کشور از واکسن کرونا «هیچ» است + فیلمدبیرکل سازمان ملل برای چندمین بار نسبت به توزیع ناعادلانه واکسن کرونا ابراز تاسف کرده است؛ چرا که 75 درصد از واکسن کرونا در دسترس تنها 10 کشور است و سهم 130 کشور دیگر از دوز‌های واکسن هیچ است.
گسترش سازمان ملل