اعتماد   |  فرهنگی  |  

نگاه‌ها‌ی ‌برچسب‌دار را نمی‌پذیرم

در بچگی دوست داشتم یک خبرنگار آزاد باشم و هر وقت که دوست داشتم، بتوانم حتی از رئیس‌جمهور گفت‌وگو بگیرم. در بین روزنامه‌نگاران ایرانی «مسعود بهنود» را دوست دارم؛ چون بسیار باسواد است؛ اما نگاه‌هایی را که تولید برچسب می‌کند، نمی‌توانم بپذیرم.

نگاه‌ها‌ی ‌برچسب‌دار را نمی‌پذیرم

اعتمادآنلاین| «جشنواره» و «سینمای کودک و نوجوان» هر دو با نام «ابوالفضل جلیلی» گره خورده‌اند؛ هم از بابت حضور در جشنواره‌های مختلف سراسر دنیا و هم اینکه این نام با سینمای کودک و نوجوان از ابتدای فعالیت تاکنون عجین بوده است.

 

او سال گذشته یکی از مربیان سومین المپیاد فیلم‌سازی نوجوانان بود و امسال هم در جشنواره سی‌و‌سوم فیلم کودک و نوجوان در بخش رقابتی با فیلم «مسیر معکوس» حضور دارد و به‌عنوان یکی از مربیان چهارمین المپیاد فیلم‌سازی نوجوان فعال است. به بهانه شروع سی‌و‌سومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، با این فیلم‌ساز گفت‌وگو کردیم.

 

*وقتی از سینمای کودک و نوجوان حرف می‌زنیم، بلافاصله همه به دوران طلایی «سینمای کودک» رجوع می‌کنند. در این سال‌ها اتفاقا فیلم‌های متنوعی هم برای این مخاطب ساخته شده؛ اما واقعا علت این رجوع سریع و بی‌فاصله به سینمای آن سال‌ها چیست؟ به نظر شما چرا همه آسیب را می‌شناسند و درمانش را هم می‌دانند! اما اتفاق شگفت‌انگیزی در این سینما رخ نمی‌دهد؟

موفق‌ترین فیلم بعد از انقلاب که برای بچه‌ها ساخته شده، کماکان و با فاصله «شهر موش‌ها» است که بر مبنای یک برنامه تلویزیونی موفق (شهر موش‌ها) ساخته شد. علتش خیلی ساده است. خانم برومند و عوامل این فیلم عروسکی، بچه‌ها و دنیای آنها را به‌طور‌کامل می‌شناختند.

*یعنی این شناخت امروز وجود ندارد؟

طبعا هم شناخت باید قوی‌تر باشد و هم نسل امروز بسیار جلوتر از نسل دیروز است که باید بیش از گذشته از آنها بهره گرفت. من معتقدم وقتی در عصری هستیم که افق دید کودکان و نوجوانان از ما بهتر است، باید از آنها در ساخت فیلم‌های‌مان هم کمک بگیریم. در این زمینه، اگر به باورهای مذهبی هم رجوع کنیم، می‌بینیم بهترین آموزش برای کودک را در دین اسلام داریم که می‌گوید بچه‌ها را تا هفت‌سالگی آزاد بگذارید، از هفت تا 14‌سالگی به آنها آموزش بدهید و از 14‌سالگی از او کمک بگیرید؛ ولی ما این روش را در جامعه‌ عملی نمی‌کنیم و به‌همین‌دلیل فیلم‌هایی که برای مخاطب کودک و نوجوان می‌سازیم، از آن چیزی که خواسته بچه‌هاست، فاصله دارد، به‌همین‌دلیل آنها سرگردان فضاهای مجازی هستند و اولین چیزی‌ هم که پیدا می‌کنند، نکات غیراخلاقی است!

*اما در مرزبندی سینما برای کودک و درباره کودک، شما در آن سو قرار می‌گیرید. آیا فیلم‌هایی که ساخته‌اید، برای مخاطب کودک و نوجوان است و به خواسته آنها پاسخ می‌دهد؟

در دوران فعالیتم، برای بچه‌ها نه؛ ولی از بچه‌ها فیلم ساخته‌ام. وقتی برای بچه‌ها فیلم می‌سازی، باید یک چیزی مانند «زورو» بسازی که مخاطبش را به حرکت وامی‌دارد. تفکر غالب این است که وقتی برای بچه‌ها کاری ساخته می‌شود، نمی‌توانیم از مشکلاتشان صحبت کنیم؛ اما من معتقدم که ما باید کودکان و نوجوانانمان را آزاد بار بیاوریم تا بتوانند درباره مسائل مختلف نظر بدهند.

 

فیلم سینمایی باید برای آنها تفکربرانگیز باشد. ما به‌عنوان کارگردان سینمای کودک و نوجوان در برابر تفکرات مخاطبان وسیعی که داریم، مسئول هستیم. البته درباره فیلم‌های خودم، این را باید بگویم که هنوز به باور عصر دیجیتال نرسیده‌ام و هنوز دوست دارم شخصیت‌های فیلمم مانند گذشته در جامعه سنتی زندگی کنند. بچه‌ای را که در دنیای chat زندگی می‌کند، دوست ندارم و هنوز هم به نامه‌‌نوشتن روی کاغذ فکر می‌کنم و قلم و کاغذ را بستری برای حرف‌زدن می‌دانم. من برای دو شخصیت اصلی فیلم «رقص خاک» کل ایران را به دنبال بازیگر گشتم؛ چون دلم می‌خواست برای این فیلم از کاراکترهایی استفاده کنم که چهره و رفتار نابی دارند. البته نسخه‌ای که الان از آن فیلم در دسترس مردم است، دچار تغییر شده؛ چون در نسخه اولیه آن موزیک و دیالوگ وجود ندارد.

*و می‌رسیم به سینمایی که برچسب سیاه‌نمایی به آن می‌خورد. واکنش شما به این نوع نگاه‌ها چیست؟

در بچگی دوست داشتم یک خبرنگار آزاد باشم و هر وقت که دوست داشتم، بتوانم حتی از رئیس‌جمهور گفت‌وگو بگیرم. در بین روزنامه‌نگاران ایرانی «مسعود بهنود» را دوست دارم؛ چون بسیار باسواد است؛ اما نگاه‌هایی را که تولید برچسب می‌کند، نمی‌توانم بپذیرم. این نیمه خالی لیوان را دیدن، در جاهای مختلفی رخ داده است. در تمام این سال‌ها، بسیاری از اهالی رسانه و خبرگزاری‌ها به جای پرداختن به نقاط قوت یک رویداد سینمایی منتظر رخ‌دادن اشتباه در رخدادها بوده‌اند و درصدد فرصتی که در رسانه‌های‌شان آن اتفاق و رویداد را بکوبند. درست مثل برخوردی که با جشنواره‌های مختلف صورت می‌گیرد. این همان نگاهی است که می‌تواند در جایی، من و فیلمم را به سیاه‌نمایی محکوم کند. در زمان شهرداری «غلامحسین کرباسچی» به او گفتم همه‌چیز را درست کنید تا من نخواهم نکته سیاهی را به نمایش بگذارم!

*جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان به نظر شما یک رویداد موفق است؟

در وهله نخست باید جشنواره را برای خودمان تعریف کنیم. بعد درباره موفقیت یا عدم آن حرف بزنیم. برای اولین بار چند کارگردان فرانسوی تصمیم گرفتند یک هفته فیلم برگزار کنند تا فیلم‌سازانی که در کشور خودشان اجازه نمایش ندارند، در این یک هفته، فیلم‌های‌شان را برای مردم جهان به نمایش بگذارند. این گردهمایی را «جشنواره» نام‌گذاری کردند.

 

پس در اصل جشنواره ریشه در یک عده فیلم‌ساز معترض داشت که فیلم‌هایشان در کشور خودشان پخش نشده بود! حالا رسیده‌ایم به جشنواره‌هایی مثل فجر که می‌گوییم فیلم برای فلان فیلم‌ساز است؛ پس آن را کنار بگذارید تا به جایش یک‌سری فیلم‌های خودی را که سانسور هم شده(!) نمایش بدهیم! این دیگر تبدیل به دورهمی می‌شود و اسمش فستیوال یا جشنواره نخواهد بود.

 

دورهمی‌هایی که بیشتر برای مسئولان کاربرد دارد؛ اما درباره جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان به‌عنوان فیلم‌سازی که دغدغه مخاطبان این جشنواره را دارد، رویدادی است که زمینه رشد را دارد و همیشه دوست داشته‌ام و دوست دارم که در مسیر موفقیت حرکت کند. چند سال پیش به رایزن فرهنگی فرانسه گفتم که با مسئولانشان صحبت کند تا یک جشنواره‌ را تأسیس کنم و تمام مسئولان این فستیوال نوجوانان باشند و آنها زیر نظر یک نفر ‌ که باتجربه است‌ فعالیت کنند.

 

جشنواره‌ای که تمام نوجوانان جهان در برپایی آن دخیل باشند. جالب آنکه آنها به من پیشنهاد دادند که این جشنواره را با توجه به جمعیت نوجوان کشورمان، در ایران راه‌اندازی کنم! به آنها گفتم که در ایران به دلیل برخی قوانین سفت‌و‌سختش اجازه این کار را نمی‌دهند و... این مسئله را مطرح کردم که به جای دیگری برسم؛ اینکه جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان در مسیر پیشرفت و تکاملش، روزی به جایی برسد که برپاکنندگانش کودکان و نوجوانان باشند.

 

یک زمانی در مصر اجازه برگزاری جشنواره را نمی‌دادند؛ آن‌قدر مردم با این موضوع مبارزه کردند که الان یکی از بزرگ‌ترین کشورهای سینمایی دنیا شده است. باید ببینیم به‌عنوان کسانی که جشنواره را برپا می‌کنیم، چه چیز را باید پوشش بدهیم. وقتی در نمایش فیلم‌هایمان همیشه باید نگران باشیم تا به یکی از نهادهای کشور برنخورد، این وسط سهم کودکان و نوجوانان چه می‌شود؟

*با توجه به ذهنیتی که دارید و به زمینه‌های مدرن ارتباطی علاقه ندارید؛ پس احتمالا میانه‌ای با برپایی آنلاین این دوره جشنواره کودک هم نخواهید داشت. این‌طور نیست؟

خب طبیعتا نظر من این است. جشنواره آنلاین به پای جشنواره حضوری نمی‌رسد. ما در عصری زندگی می‌کنیم که به جای چشم باید از باورها‌یمان استفاده کنیم. باید به مردم این را منتقل کنیم که باید به باورهایشان قدرت بدهند.

 

اجرای جشنواره به صورت حضوری به باور من این را تلقین می‌کند که یک رویداد سینمایی برپا شده و همه ما درگیر این رویداد هستیم. با این اوصاف، این دوره جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان اولین قدم در عبور از عصر دیجیتال است.

*سال پیش تجربه متفاوتی از آموزش و انتقال تجربه به نوجوانان را در المپیاد فیلم‌سازی جشنواره در اصفهان تجربه کردید که گویا امسال هم جزء مربیان این رویداد هستید. فکر می‌کنید این حرکت‌ها، با نتیجه همراه خواهد بود؟

بهترین چیزی که درباره بچه‌ها یاد گرفته‌ام، ارتباط رو‌در‌رو با آ‌نهاست که می‌تواند موجب یادگیری درست آنها شود. سال گذشته دختر نوجوانی در کلاس‌ها حضور داشت که ایده‌های بسیار خوبی را ارائه می‌داد؛ اما در بیان ایده‌هایش ترس داشت.

 

در اولین قدم برای او، ترسش را از بین بردم که بتواند حرف بزند. وقتی می‌خواست طرحش را در فینال المپیاد تعریف کند، قرار شد دختری از بوشهر این کار را بر عهده بگیرد. من با کمک بقیه بچه‌ها روی اعتماد‌به‌نفسش کار کردیم و دست آخر، این کلاس‌ها روی این نوجوان آن‌قدر تأثیر عجیب‌و‌غریبی داشت که امسال توانست فیلم خودش را بسازد و ارائه بدهد.

 

خب طبیعتا این غلط است که به این نوجوان‌ها از الان بگوییم که تو یک فیلم‌ساز هستی و در این مسیر می‌توانی قدم برداری.

 

ما می‌توانیم به کودکانمان بگوییم که پرواز زیباست و می‌توانی در این راستا قدم برداری و پرواز‌کردن را یاد بگیری.

 

فیلم‌سازی همین‌طور است. ما می‌توانیم نوجوان را برای این کار آماده کنیم و برای راهیابی به این عرصه، او را راهنمایی کنیم.

 

*با فیلم «مسیر معکوس» در بخش مسابقه این دوره از جشنواره حضور دارید. آیا این هم فیلمی در حال و هوای سینمای «ابوالفضل جلیلی» است؟

فیلم «مسیر معکوس» به‌نوعی از خودم برگرفته شده و بنیاد سینمایی فارابی هم در ساخت آن مشارکت داشته است. از‌آنجا‌که هیچ‌‌وقت فیلم‌هایم برای مخاطبان ایرانی نمایش داده نشده، در فیلم‌هایم تمام جهان را در نظر می‌گیرم؛ چون ممکن است روزی در یک فستیوال برای تمام فیلم‌سازان جهان پخش شود. «مسیر معکوس» هم چنین حال‌و‌هوایی دارد.

 

منبع: روزنامه شرق

 

اصفهان ایران سینما   اخبار برگزیده
  

دیگر خبری از افسانه بورس نیستکارشناس اقتصادی با بیان اینکه بانک مرکزی قادر به حفظ ارزش پول ملی نبوده است، گفت: از ماه گذشته دیگر از رشد افسانه‌ای شاخص‌ها خبری نیست و حباب قیمت‌ها در حال شکستن است.
گسترش رشد اقتصادی بانک مرکزی بانک 

  

بازار ارز تماما قرمز شدتمامی نرخ‌ها در بازار ارز کاهشی شدند، از نرخ صرافی تا نرخ بازار. رنگ قرمز، اگرچه مدت‌هاست که با بورس تهران عجین شده، اما بازار ارز چندان با این رنگ، در ماه‌های اخیر آشنایی نداشت.
اقتصادنیوز ارز صرافی رنگ 

  

علی لاریجانی در کدام پروژه با دولت همراهی می‌کند؟رئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفت: بعد از اینکه لاریجانی از مجلس بیرون آمد، از او درخواست کردیم کار خود را در خصوص پیگیری سند همکاری ایران و چین ادامه دهد، او هم پذیرفت.
اعتماد علی لاریجانی دولت رئیس جمهور 

  

پلیس: کسانی که در فضای مجازی حجاب را رعایت نکنند، فراخوانده می‌شوند | در بیشتر موارد، پس از تذکر پلیس، دیگر این اقدام خود را تکرار نمی‌کنندسردار ذوالقدر تصریح کرد: در فضای مجازی کسانی که ناخواسته حجاب را رعایت نکنند به پلیس فراخوانده می‌شوند و در بیشتر موارد بعد از تذکر پلیس به این افراد دیگر این اقدام خود را در فضای مجازی تکرار نمی‌کنند.
۵۵ آنلاین پلیس پلیس امنیت اخلاقی خودرو 

  

آقایان، کارهای روزمره را به نام سفر استانی یا نظارت مطرح نکنند/ با جلوگیری از سفرهای غیرضروری از هدررفت بودجه جلوگیری شودنماینده سابق مجلس، گفت: در سفرهای قالیباف به استان‌ها باید تصمیمات قابل اجرا گرفته شود نه اینکه کلی‌گویی شود و یا اینکه کارهای روزمره را به نام سفرهای استانی یا نظارت میدانی مطرح کنند.
ایلنا مجلس شورای اسلامی وزارت بهداشت سفر 

  

واکنش رهبرانقلاب به نامه قالیباف درباره بودجه 1400رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه چهارم شهریورماه طی نامه ای خطاب به رییس جمهور تاکید شد لایحه بودجه 1400 باید بر اساس توافق صورت گرفته با سازمان برنامه و بودجه به مجلس شورای اسلامی ارائه شود، گفت: در این بین این نامه به رهبر معظم انقلاب نیز تقدیم شد از این رو ایشان نیز در دیدار حضوری تاکید جدی بر پیگیری این امر داشتند...
مثلث سازمان برنامه و بودجه بودجه لایحه بودجه 

  

کجاست جمهوری اسلامی که قرار بود عدالت اجتماعی را برقرار کند؟سرمایه داری الان تشکیل خانواده را گران کرده است، در دوره سرمایه داری فقط اشرف می توانند ازدواج کنند. فاصله بین صحبتهای آقایان در قدرت با مردم را مقایسه کنید. بحث آنها چیست، بحث مردم چیست؟ کجاست جمهوری اسلامی که قرار بود عدالت اجتماعی را برقرار کند، تمام سخنرانی های شریعتی و بقیه در قبل از انقلاب عدالت اجتماعی بود، چه شد که رسیدیم به رستگاری شخصی؟ تمام مملکت شد عرفان و روان‌شناسی...
مستقل‌آنلاین جمهوری اسلامی سرمایه سرمایه داری 

  

شیوه فعلی پیش فروش خودرو و شکل گیری تورم انتظاریبا این شرایط، هر متقاضی نامش در قرعه‌کشی فروش فوق‌العاده از گوی بیرون آمده، عملا صاحب سودی هنگفت (شاید بیش از 150 میلیون تومان) شده است. این در حالی است که استقبال بالغ‌بر 700 هزار نفری از پیش‌فروش، نشان از تورم انتظاری بالای شهروندان در بازار خودرو دارد.
خودروتک خودرو بازار خودرو تورم 

  

اگر روحانی نمی‌تواند کشور را اداره کند کنار برودنمی‌شود که مملکت را با تعدادی آدم پخمه اداره کرد. مردم دیگر به تنگ آمده‌اند، صبح که بیدار می‌شوند همه کالاهایی که دیروز خریده‌اند 10 الی 15 درصد گران‌تر شده؛ این چه اداره‌ای است؟
مستقل‌آنلاین ایران ترامپ دموکرات 

  

آرمان ملی: «شواهدی از کمک روحانی به ستاد انتخاباتی ترامپ» هنوز پرونده توهین ذوالنوری نماینده دلواپس مجلس به رئیس‌جمهور بسته نشده که مخالفان دولت پروژه جدیدی را در روز گذشته گشودند؛ پروژه‌ای که حتی مخالفان قسم‌خورده دولت هم به خود اجازه طرح آن را نمی‌دهند.
نامه نیوز حسن روحانی ترامپ مهناز افشار 

  

قیمت کارحانه خودرو واقعی می شود؟ / خودرو عملا 3 قیمت داردبه اعتقاد سکاندار جدید وزارت صمت در حال حاضر خودرو سه قیمت دارد. تمام شده که خودروسازان بر اساس آن محصولات خود را تولید می‌کنند،قیمت مصوب که از سوی شورای رقابت به خودروسازان برای عرضه محصولاتشان دیکته می‌شود و در نهایت قیمت بازار که ملاک داد و ستد قرار می‌گیرد.
خودروتک قیمت خودرو خودروسازان 

  

کشف راهی جدید که می‌تواند در درمان دیابت انقلابی به پا کنددانشمندان به کمک میدان‌های مغناطیسی و الکتریکی یک راه جدید برای کنترل سطح قند خون افراد کشف کردند.
مملکت‌آنلاین تحصیلات تکمیلی درمان دیابت 

  

نائب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این که حرف‌های اخیر مجتبی ذوالنور نماینده قم در مجلس مورد تأیید بزرگان قم نیست، گفت: او هتک حرمت آقای روحانی رئیس‌جمهور را کرده که این زیبنده نیست.
نامه نیوز قم جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اعدام 

  

اگر در انتخابات برنده شوم ایران با من تماس می‌گیرد/ اقتصاد ایران فاجعه استرئیس‌جمهور آمریکا در تجمع انتخاباتی بامداد امروز دوشنبه(به وقت تهران) ضمن تاختن به مواضع رقیب دموکراتش مدعی شد اولین کشوری که بعد از پیروزی او در انتخابات با او تماس می‌گیرد، ایران خواهد بود.
اعتماد درمان برنی سندرز انتخابات ریاست جمهوری 

  

انتقاد هانا کامکار از صداوسیما؛ تیشه به ریشه موسیقی سنتی ایران زده‌اندهانا کامکار خواننده و نوازنده گروه «کامکارها» یکی از دلایل اساسی در شناخته نشدن بزرگان موسیقی ایران در سطح بین‌المللی را نبود شناخت مردم ایران از آن بزرگان دانست و گفت:‌ صداوسیما آن‌گونه که باید در این زمینه فعالیت نمی‌کند؛‌ گویی با هنر ایران دشمن است و تیشه به ریشه این هنر زده.
مملکت‌آنلاین موسیقی موسیقی سنتی ایران 

  اخبار داغ
  

ریزش قیمت دلار و یورو ادامه داردامروز قیمت هر اسکناس دلار براساس نرخ صرافی ملی ایران 27 هزار و 500 تومان است.
خبرفوری قیمت دلار دلار آمریکا 

  

جزئیات توزیع جهانی واکسن کرونا/ عدم دسترسی 3 میلیارد نفر در جهان به واکسندر یک مطالعه بین‌المللی پیش‌بینی شده است که احتمالا سه میلیارد نفر در جهان به علت کمبودِ "تجهیزات ذخیره‌سازی در سرما" از دسترسی به واکسن کرونا محروم خواهند شد.
رویداد۲۴ آمریکای لاتین سرما آسیای مرکزی 

  

ترمز سقوط قیمت دلار کشیده شد + جدولنرخ ارز در صرافی‌ ملی امروز چهارشنبه برای پنجمین بار اعلام شد و بر این اساس قیمت دلار و یورو نسبت به دقایقی بیش از هزار تومان افزایش یافت و بهای دلار به رقم 29 هزار و 80 تومان رسید.
گسترش قیمت دلار جدول 

  

روانپزشک و استاد دانشگاه علوم پزشکی بابل از زنان به عنوان قربانیان اصلی خشونت‌های خانگی در دوران خانه‌نشینی کرونایی نام برد و گفت: آسیب روانی جدی ناشی از کرونا در زنان سه برابر مردان است.
رویداد۲۴ زنان مردان استقلال 

  

گام جدید دولت برای مهار کرونا؛ تزرق 900 میلیارد تومان دیگر از صندوق توسعه ملی به وزارت بهداشتاقتصادنیوز: 16 مهرماه سال جاری سازمان برنامه و بودجه کشور مبلغ 1.650 میلیارد تومان برای پرداخت هزینه‌های مربوط به مقابله با کرونا از صندوق توسعه ملی به وزارت بهداشت پرداخت کرد.
اقتصادنیوز دولت سازمان برنامه و بودجه صندوق توسعه ملی 

  

شکل ابتلا به کرونا خانوادگی شده استمعاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه شکل ابتلا به کرونا خانوادگی شده است، گفت: تعداد بیماران بدحال افزایش یافته است که یکی از دلایلش این است که بیماران دیرتر مراجعه می‌‌کنند.
تسنیم وزارت بهداشت درمان خبرنگار 

  

تصاویر/ کافه نشینی در ایام کروناتصاویر پیش رو روایت زندگی کافه‌نشینی تا قبل از اسفند 98 بود. در ماه‌های اخیر با آمدن مهمان ناخوانده‌ای به اسم کرونا، زندگی برای همه دگرگون شد و این سختی، برای کافه‌ها از برخی جهات بیشتر بود؛ مدتی به‌کل تعطیل بودند و برخی در این میان به اجبار اقدام به بستن کافه خود کردند...
گسترش ماه 

  

ویروس کرونا 2 بار در ماه تغییر ژنتیکی می‌دهد!شواهد علمی نشان دهنده این واقعیت است که ویروس کرونا حداقل دو بار در ماه دستخوش تغییرات ژنتیکی می‌شود.
برنا ویروس ماه تغییر ژنتیکی 

  

محمدخانی: انتظار داشتیم نتیجه تست کرونا زودتر اعلام می‌شدسرمربی تیم هندبال سپاهان گفت: برابر یک تیم جوان به میدان رفتیم و بچه‌ها با انگیزه و برای پیروزی وارد میدان شدند.
تسنیم هندبال خواب خبرنگار 

  

عمر کرونا روی سطوح مختلف چقدر است؟بر اساس نتایج تحقیقات، ماسک‌های پارچه‌ای و اسفنجی قادر به جلوگیری از ورود ویروس بیماری کووید-19 به بدن نیستند و پژوهشگران پژوهشگاه مواد و انرژی با استفاده از لایه نشانی نانو ذرات به پارچه به الیافی دست یافتند که قادر به تخریب 99.9 درصدی این ویروس هستند و به گفته آنها این طرح برای ورود به فاز تولید صنعتی برنامه‌ریزی شده است.
گسترش طول عمر ماسک فناوری 

  

واکنش دلالان ارز به کاهش قیمت دلار در بازاربررسی نرخ ارز صرافی ملی در روز جاری نشان می‌دهد، بانک مرکزی با شکاف قابل توجهی اقدام به خرید ارز می‌کند تا میل کاهشی بازارساز و شکننده بودن نرخ‌های کنونی شفاف شود.
گسترش ارز قیمت ارز نرخ ارز 

  

متوسط هزینه بستری بیماران کرونایی چقدر است؟مهدی رضایی معاون بیمه خدمات سلامت گفت: درحال‌حاضر به طور میانگین حدود 5 میلیون و 400 هزار تومان متوسط هزینه بستری هر بیمار کرونایی در مراکز درمانی است که حدود 4 میلیون و 100 هزار تومان آن در تعهدات بیمه است و سازمان از بیمه شدگان خود در این خصوص حمایت می‌کند.
گسترش هزینه بیمه سلامت 

  

دولت نمی‌خواهد قیمت دلار کاهشی شود؟!دلال‌ها دلار را 24هزارتومان هم نمی‌خرند اما دولت خریدار دلار 25هزارتومانی است!در آشفته بازار قیمت دل
خبرفوری دولت قیمت دلار