خودرو چطور گران شد؟

18 اردیبهشت ماه سال جاری بود که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده، خروج این کشور از توافق برجام را اعلام کرد. از همان روز بخش عظیمی از اقتصاد و صنعت کشور با تنش روانی شدیدی نسبت به این اتفاق روبه‌رو شد.

خودرو چطور گران شد؟

18 اردیبهشت ماه سال جاری بود که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده، خروج این کشور از توافق برجام را اعلام کرد. از همان روز بخش عظیمی از اقتصاد و صنعت کشور با تنش روانی شدیدی نسبت به این اتفاق روبه‌رو شد.

به گزارش خودروتک، ترس و واهمه از بازگشت تحریم‌ها، (البته پیش از اجرایی شدن آن‌ها) مدیران و مسئولان را وادار به اتخاذ برخی از تصمیم‌های عجولانه و در حقیقت آرایش تدافعی کرد. صنعت نفت، بانک ‌و بیمه و البته صنایع خودروسازی از جمله مهم‌ترین اهداف آمریکایی‌ها در بحث بازگشت تحریم‌ها بودند.

چرا ضرر انباشته ناشی از هزینه‌های سربار تولید که 140 تا 150 شرکت زیرمجموعه خودروسازان به وجود می‌آورند را باید با کشیدن روی قیمت نهایی محصول از جیب مردم پرداخت شود؟

خداحافظ واردات

در این میان خودرو به دلیل رابطه نزدیکی که با مردم داشت، از حساسیت بسیار بالایی برخوردار بود. دولت که از سال 96 درگیری شدیدی با بحران تخلف در واردات و ثبت سفارش خودرو روبه‌رو شده بود، بهترین چاره را در پاک کردن صورت ‌مسئله دید و با این بهانه که می‌بایست به منظور جلوگیری از ارزبری شدید واردات خودرو، جلوی واردات خودرو گرفته شود و به این ترتیب ممنوعیت واردات از ابتدای تابستان استارت خورد و البته تا همین امروز نیز ادامه دارد. بسته شدن برق‌آسای سایت ثبت‌سفارش بدون خبر قبلی و با دستوری خلق‌الساعه شوکی مرگبار به بازار وارد کرد.

نمایش عامه‌پسند در 3 پرده

در حالی که تمام نگاه‌ها به بازار وارداتی و آینده مبهم آن‌ها دوخته شده بود، خودروسازان فرصت را طلایی دیدند. حالا با قطع شدن دست رقبا از بازار، تنش ارزی، زیر سؤال رفتن برجام و البته بازگشت تحریم‌ها، نمایش عامه‌پسندی با عنوان «چرا کسی به داد ما نمی‌رسد؟» روی صحنه رفت و ساز «ما در بحرانیم» کوک شد. روابط عمومی خودروسازان بزرگ کار خود را خوب بلدند. گروهان رسانه‌ای که آن‌ها به لطف بریز و بپاش‌های مختلف تهیه کرده بودند، حالا به خط شدند.

اینکه خودروساز از همان روز اول بیاید و بگوید که باید قیمت‌ها افزایش پیدا کند، روش درستی نیست و طبیعتاً با گارد جامعه روبه‌رو می‌شود. آن روابط عمومی‌ها و این رسانه‌ها، در پرده اول این نمایش سعی کردند اوضاع نابسامان خودروسازان را تشریح کنند. پرده‌ای که تقریباً از اواسط تابستان تا پایان آن به طول انجامید. کلیدواژه این بیانیه‌ها و اطلاعیه‌ها، چیزی نبود جز «کمبود نقدینگی»؛ اما با هوشمندی تمام اشاره‌ای به افزایش قیمت خودرو نمی‌شد.

حقیقتاً که تحریم‌ها چه موهبتی برای خودروسازان بود. حالا که چشم جامعه از آینده ترسیده بود، بازار آن روی سیاه خود را نشان داد و پراید بوسه‌ای کوتاه به کانال 40 میلیون زد. این اتفاق آغازگر پرده دوم نمایش یعنی «قطعه نداریم» شد. تحویل خودروها به مشکل برخورد. ساندروها و هاوال‌هایی بود که روی هوا رفتند و شرکت‌های سازنده نامه زدند و گفتند که بیایید به جایش تیبا و بسترن بگیرید. گروهان رسانه‌ای وابسته به خودروسازان روی ماجرای کمبود قطعه واقعاً سنگ تمام گذاشتند. مصاحبه‌های گریه‌آور با این عنوان که برخی از قطعه‌سازان به دلیل تحریم‌ها با ورشکستی و تعدیل نیرو روبه‌رو شده‌اند، پشت هم چاپ و منتشر می‌شد. حالا جامعه کم‌کم با این سؤال که «چه کار باید کرد؟» آشنا می‌شد. از سویی دیگر سمند 60 میلیونی و امثالهم روز به روز رکورد می‌زدند. اینجا بود که با یک آنتراکت، به پیشواز پرده سوم رفتیم.

حالا دیگر به اواسط مهر ماه رسیده‌ایم. هزاران مشتری بی‌آنکه بدانند و البته بی‌آنکه بپرسند،‌ هزاران میلیارد تومان را از طریق پیش‌فروش‌های بحث‌برانگیز راهی جیب خودروسازان کردند. پرده دوم در حالی پایین آمد که مردم پول برای خودرویی داده بودند که نمی‌دانستند چه زمانی به دستشان می‌رسد و جالب‌تر از همه اینکه نمی‌دانستند قیمت نهایی‌اش چقدر است. پرده سوم و البته پرده نهایی این‌جا بود که بالا رفت؛ «افزایش قیمت». تراژدی خون‌بار خودروسازان در نهایت با اجازه رسمی افزایش قیمت‌ها تبدیل به یک کمدی شد.

آزادسازی در بازاری که آزاد نیست

به زبان اقتصادی، هرگونه دخل و تصرف دستوری به شیوه قیمت‌ گذاری، بازار را از تعادل خارج می‌کند. قیمت‌ها هرچند روندی رو به رشد داشته باشند ولی می‌بایست روی جریان سیال بازار باشند و باید این نظام عرضه و تقاضا باشد که چند و چون آن را تعیین کند. تنها این بخش از اقتصاد باب میل دولتی‌ها و خودرویی‌ها بوده است؛ یعنی بگذارید قیمت‌ها به حاشیه بازار نزدیک شود تا دست دلالان کوتاه شود؛ اما حالا این نکته نباید فراموش شود که گزاره فوق بر مبنای اقتصاد آزاد و بازار آزاد تبیین شده است. نه در بازار فوق انحصاری ایران که شرکت‌های خودروسازی 40 سال تمام با شدیدترین حمایت‌های تمام دولت‌ها توانسته‌اند 90 درصد بازار را اشغال کنند.

خودروسازان چگونه حرف از کمبود نقدینگی می‌زنند در حالی‌که بزرگ‌ترین بدهکار سیستم بانکی همین خودروسازان هستند؟ چرا ضرر انباشته ناشی از هزینه‌های سربار تولید که 140 تا 150 شرکت زیرمجموعه خودروسازان به وجود می‌آورند را باید با کشیدن روی قیمت نهایی محصول از جیب مردم پرداخت شود؟ دو خودروساز بزرگ کشور روی هم 26000 نفر «نیروی مازاد» دارند. دو خودروساز بزرگ روی هم 2700 عضو هیات‌مدیره دارند. حقوق و مزایا این افراد حدود هزار و 100 میلیارد تومان است.

آری، آزادسازی در این شرایط عملاً یک «هاراگیری» است.

منبع: باما

واردات خودرو خودرو خودروسازان   اخبار برگزیده
  

شفاف سازی ایران خودرو در مورد قیمت تحویل خودروهای ثبت نامیمعاون مدیر عامل دربازاریابی و فروش ایران خودرو در پی اظهار نگرانی برخی مشتریان درخصوص افزایش قیمت تعهدات فروش قطعی محصولات اعلام کرد: این گروه از مشتریان خودروهای خود را بدون اعمال هرگونه افزایش قیمت تحویل خواهند گرفت.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

یک ستاره اروپایی دیگر در راه پیوستن به حریف پرسپولیسباشگاه السد قصد دارد بازیکن سابق منچستر سیتی را به خدمت بگیرد.
ایلنا ستاره پرسپولیس منچستر 

  

تکلیف قیمت تحویل خودروهای ثبت نامی روشن شددر حالی که برخی از خریداران خودروهای داخلی به برخی شرایط تحویل خودرو از جمله افزایش قیمت‌های اخیر مقابل وزارت صنعت اعتراض داشتند، وزیر صمت اعلام کرد: خودروهایی که پیش از این با قیمت قطعی پیش‌فروش شده‌اند، مشمول افزایش قیمت‌های جدید نمی‌شوند.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

قیمت خودرو «3 نرخی» شد!سه نرخی شدن قیمت خودرو با اجرایی شدن پیش فروش های جدید نشان می‌دهد که وعده تنظیم بازار و کاهش قیمت خودرو صرفا بهانه‌ای از سوی مدیران خودروسازان و وزارت صمت برای افزایش قیمت محصولات بوده است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

قیمت خودرو/ قیمت بازار و کارخانه تمام خودروهای داخلی (دوشنبه 24 دی 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز دوشنبه 24 دی ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

استقبال جالب استقلالی‌ها از مربی جدیدشان دریافت 3 MB ویدئومهر: مارتین فورکل مربی جدید استقلال تهران سابقه بازی در تیم ملی جوانان آلمان را در کارنامه دارد ضمن آنکه در دوران مربی گری به عنوان بدنساز در تیم ملی جوانان ویتنام هم به فعالیت پرداخته است. فورکل متولد 31 تیر ماه 1358 متولد منطقه کوبورگ آلمان غربی یکی از شهر های ایالت باواریا است . وی در طول دورانی که به بازی می پرداخت به عنوان مدافع راست چندان بازیکن شاخصی نبود.…
مهر بازی استقلال تهران 

  

سولسشر: یونایتد همیشه باید به دنبال پیروزی باشداوله گنار سولسشر، سرمربی منچستریونایتد، پس از پیروزی 1-0 مقابل تاتنهام در ومبلی، تاکید کرد که تیمش در هر دیدار باید برای پیروزی به میدان برود.
ورزش۳ بازی تاتنهام ورزش 

  

بازار در شوک اعلام قیمت جدید خودروهاگزارش امروز قیمت خودرو حکایت از انتظار بازار برای عرضه خودرو دارد به اعتقاد فعالان بازار خودرو اگر عرضه خودرو همچنان قطره چکانی باشد رشد قیمت ها ادامه خواهد داشت.
خودروتک بازار خودرو خودرو خودروسازان 

  

خودرو چطور گران شد؟18 اردیبهشت ماه سال جاری بود که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده، خروج این کشور از توافق برجام را اعلام کرد. از همان روز بخش عظیمی از اقتصاد و صنعت کشور با تنش روانی شدیدی نسبت به این اتفاق روبه‌رو شد.
خودروتک واردات خودرو خودرو خودروسازان 

  

حمله سازمان حمایت به خودروسازانعباس تابش با اشاره به مصوبات جدید ستاد تنظیم بازار در دو بخش خودروهای پرتیراژ مشمول قیمت گذاری شورای رقابت و همچنین خودروهای خارج از شمول این قیمت گذاری اظهاراشت: در بخش خودروهای پرتیراژ مشمول قیمت گذاری شورای رقابت با توجه به شرایط جدید، خودروسازها مکلف به افزایش تولید بر اساس برنامه ارائه شده و مورد تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند.
خودروتک خودروسازان تنظیم بازار ایران خودرو 

  اخبار داغ
  

واردات بدون انتقال ارز مجاز شد محسن کوهکن عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال 98 در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح مصوبات نشست عصر کمیسیون تلفیق بودجه سال 98، گفت: در جلسه عصر کمیسیون پیشنهادات الحاقی در بخش درآمدی لایحه بودجه کل کشور مورد بررسی قرار گرفت؛ براساس تصویب کمیسیون واردات بدون انتقال ارز در سال آینده مجاز شد و دولت می‌تواند تا سقف 4 درصد از این محل مالیات دریافت کند. این مصوبه منبع درآمدی…
خانه‌ملت واردات ارز بودجه 

  

آخرین قیمت سکه، طلا و ارزامروز نرخ خرید دلار در بانک‌ها و معامله دلار در بازار آزاد نسبت به روز گذشته تغییر محسوسی نداشته و ث
خبرفوری قیمت یورو پوند 

  

7.5 میلیارد یورو ارز صادرکنندگان به سامانه نیما آمد/ بحث لغو واگذاری‌ها مطرح نیستوزیر امور اقتصادی و دارایی، گفت: تلقی ما این است که صادرکنندگان ارز را بازگردانده و به چرخه اقتصادی می‌آورند، ولی آنچه تاکنون به بازار نیما آمده حدود 7.5 میلیارد یورو ا ست.
فارس یورو ارز 

  

مبارزه اقتصادی بهترین راه مقابله با مواد مخدر است/65 درصد زندانیان استان کرمان مرتبط با مواد مخدر هستندرئیس کل دادگستری استان کرمان با تاکید بر اینکه بهترین راه مبارزه با مواد مخدر مبارزه اقتصادی است، گفت: کرمان در این راستا با همکاری رده های اطلاعاتی کارهای بسیار خوبی انجام داده که می تواند در کشور به عنوان استان نمونه مطرح شود
برنا شورای عالی مبارزه با پولشویی ستاد مبارزه با مواد مخدر مواد مخدر 

  

حذف صفرهای پولی ملی در شرایط تورمی موفقیت‌آمیز نخواهد بودعضو کمیته ارزی اتاق ایران گفت: علی‌رغم ثبات نسبی در بازار ارز اما هنوز به لحاظ شرایط تورمی، امکان حذ
خبرفوری حذف صفر از پول ملی موفقیت اتاق بازرگانی 

  

دستگیری مرضیه هاشمی در آمریکا و ارزیابی ابعاد انسانی آنبرنامه زنده «مناظره باز» (Open Debate ) کانال سحر بالکان، امشب با دعوت ازهرو وان لایتم کارشناس سیاسی در استودیوی بروکسل و آندرا مریدا، هماهنگ کننده حزب سبز در کلورادوی آمریکا، موضوع دستگیری مجری و مستندساز ایرانی-آمریکایی پرس تی وی، مرضیه هاشمی در خاک آمریکا را مورد بحث قرار خواهد داد.
برنا نیویورک روزنامه دولت 

  

تلاش رئیس جمهور ایران در مبارزه با تروریسمملاقات رییس جمهوری ایران با رییس مجلس پاکستان، آداب و رسوم مردم گواتمالا درخصوص بدی ها و شرارت ها و تلاش ترامپ برای ممانعت از تجارت ایران با دیگر کشورهای جهان عنوان سه موضوع مورد بررسی در برنامه این هفته «نشر خبر» (press release) است.
برنا رئیس جمهور ایران تروریسم 

  

انتخاب مجمع روحانیون مبارز؛ هاشمی یا خوئینی؟!مجتبی رحیمی در “سازندگی” نوشت: اظهارات اخیر سید‌محمد موسوی خوئینی عضو ارشد مجمع روحانیون مبارز درباره‌ی هاشمی رفسنجانی و بعد از آن درباره‌ی مصطفی چمران و امام موسی صدر، اگرچه سیاستمداران را به واکنش واداشت اما در این میان ورود برخی از اعضای مجمع روحانیون مبارز و رفع و رجوع کردن آن اظهارات در نوع خود … نوشته انتخاب مجمع روحانیون مبارز؛ هاشمی یا خوئینی؟! اولین بار در انصاف نیوز پد...
انصاف‌نیوز انتخابات ریاست جمهوری انتخابات مجلس مجمع روحانیون مبارز 

  

بسته‌های اینترنت تلفن همراه ارزان می‌شودوزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر از پیگیری جدی کاهش بسته‌های اینترنت اپراتورها داد.
تسنیم اینترنت کاربران اینترنت تلفن 

  

رحمانی خطاب به تجار: واردات بدون انتقال ارز عملی نشد،خبر دهیدتهران- ایرنا- وزیر صنعت، معدن و تجارت، در نشست هیات نمایندگان اتاق ایران با یادآوری اینکه هفته گذشته «واردات بدون انتقال ارز» در دولت تصویب و مصوبه آن ابلاغ شد تصریح کرد، اگر این مصوبه عملی نشد به این وزارتخانه اطلاع دهید.
ایرنا تجارت واردات ارز