ایلنا   |  اقتصادی  |  

پنج عامل موثر بر دورنمای بازار سهام

در بررسی روند شاخص کل در هشت ماه پیشرو و عوامل تاثیر گذار بر آن، می‌توان به پنج عامل شرایط سیاست خارجی، نوسانات نرخ دلار، نقدینگی، بازارهای جهانی و سیاست‌های اقتصادی سیاست‌گذار اشاره کرد.

پنج عامل موثر بر دورنمای بازار سهام

در بررسی روند شاخص کل در هشت ماه پیشرو و عوامل تاثیر گذار بر آن، می‌توان به پنج عامل شرایط سیاست خارجی، نوسانات نرخ دلار، نقدینگی، بازارهای جهانی و سیاست‌های اقتصادی سیاست‌گذار اشاره کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، در اقتصادهای امروز بازار سرمایه از جایگاه مهم و تعیین‌کننده‌ای برخوردار است هم از لحاظ تامین مالی برای بنگاه‌های اقتصادی و هم  محلی برای به جریان انداختن اندوخته‌های خرد و کلان مردم و کسب سود از آن، در واقع این بازار به عنوان پلی میان سپرده‌گذار و بنگاه عمل می‌کند. در یک تقسیم بندی بازار سرمایه را می‌توان به دو بازار سهام و اوراق قرضه ‌تقسیم‌بندی کرد که در سال‌های اخیر  بازار بورس اوراق بهادر توجه ویژه‌ای را از سوی سرمایه‌گذاران ایرانی به خود جلب کرده است. البته با این وجود هنوز فاصله زیادی میان بازار سهام کشور با سایر کشورهای صنعتی پیشرفته وجود دارد.

همانطور که ذکر شد عامل مهم در جذب سپرده‌های مردم به سمت هر بازاری منجمله بورس و سهام، بازدهی بالای آن بازار در مقایسه با بازارهای موازی خود مانند دلار، سکه و بانک است. براساس آمارها میزان بازدهی بازار سهام ایران در سال گذشته تقریبا 86 درصد بود که نسبت به سال 96 با رشد 60 درصدی همراه بوده است.

از سویی از اوایل سال جاری و کاهش نوسانات بازار دلار و سکه و همچنین عدم افزایش سود بانکی، شاخص بورس با رشد قابل توجهی همراه بوده است بطوریکه شاخص کل بورس توانسته ارقامی را تجربه کند که در اقتصاد ایران بی‌سابقه بوده است.در بررسی این روند، شاخص کل از 164 هزار واحد در 12 اسفند 97 به 246 هزار واحد در 29 تیرماه رسیده است. البته در این میان روند حرکتی شاخص به دلیل تاثیرپذیری بالا از مولفه‌های مختلف با فراز و فرود همراه بوده است.

در بررسی روند شاخص کل در هشت ماه پیشرو و عوامل تاثیر گذار بر آن، می‌توان به پنج عامل شرایط سیاست خارجی، نوسانات نرخ دلار، نقدینگی، بازارهای جهانی و سیاست‌های اقتصادی سیاست‌گذار اشاره کرد.

سیاست خارجی

با توجه به ربط وثیق سیاست و اقتصاد، هرگونه تحول در حوزه سیاست می‌تواند متغیرهای اقتصادی را نیز متاثر کند. مثلا افزایش خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه اقتصاد ایران و در نهایت افزایش تنش‌ها می‌تواند مهمترین مولفه این عامل در ماه‌های اخیر باشد. این عامل معمولا تکانه‌هایی را وارد اقتصاد می‌کنند که می‌تواند اقتصاد یک کشور بویژه بخش سرمایه را که نسبت به ثبات حساس است را تحت تاثیر قرار دهد.

 نرخ دلار

با توجه به همبستگی بالای شاخص کل با نرخ ارز، هرگونه نوسانات و تحول در نرخ ارز از کانال شرکت‌های صادرکننده و واردکننده فعال، شاخص بورس را متاثر کند. برای نمونه شرکت‌های صادراتی مانند پالایشگاهی و فلزی با افزایش نرخ دلار می‌توانند تولیدات خود را با قیمت بالاتر به فروش برسانند که آن نیز اثر خود را به صورت افزایش ارزش سهام این شرکت‌ها نشان خواهد داد. البته این مورد برای شرکت‌های وارداتی به صورت برعکس عمل می‌کند.

بازارهای جهانی

هرگونه تحول در بازارهای جهانی مواد خام، اثر قابل ملاحظه‌ای بر تولیدکنندگان کامودیتی‌ها مانند مس و روی در بازار ایران خواهد داشت. همچنین برای کشورهایی مانند ایران که وابستگی بالایی به درآمدهای نفتی دارد، هر گونه نوسان در قیمت نفت می‌تواند سهام  شرکت‌های پالایشی و پتروشیمی را تحت تاثیر قرار دهد. برای نمونه جنگ تجاری بین آمریکا و چین و متعاقبا تاثیر منفی آن بر رشد اقتصادی جهانی، می‌تواند بر قیمت کالاهای جهانی تاثیرگذار باشد.

نقدینگی

براساس آخرین آمار رسمی میزان نقدینگی کشور بالغ بر 1800 هزار میلیارد تومان است که می‌تواند در صورت هدایت مناسب تاثیر مثبت و در غیر اینصورت عامل ویران‌گر در اقتصاد باشد. بنابراین توسعه و فعال بودن این بازار تا حدود زیادی بستگی به جذب حجم نقدینگی دارد، البته حضور پررنگ سهامداران خرد و افزایش دریافت کدهای معاملاتی در سال‌های اخیر گویای آن است که می‌توان از این جریان استفاده بهینه کرد.

سیاست‌های اقتصادی

 اصولا سیاست‌های اقتصادی پولی، مالی یا بودجه‌ای که از سوی سیاست‌گذار اعمال می‌شود یا تعیین دستوری نرخ ارز و قیمت محصولات، نقش تعیین کننده در این موضوع دارد. مثلا حذف یا عدم حذف نرخ ارز ترجیحی که برای کالاهای اساسی اختصاص می‌یابد، می‌تواند در سهام این گروه‌ها تاثیرگذار باشد.

بنابراین با در نظر گرفتن این پنج عامل می‌توان گفت که به دلیل تاثیر و وزن بالای سیاست خارجی در مورد، روند حرکتی  بورس  در هشت ماه پیشرو تا حدود زیادی به تحولات بیرونی و تکانه‌های ناشی از آن بستگی داشته باشد.

خبرنگار سهام شاخص   اخبار برگزیده
  

نحوه ترور سردار سلیمانی توسط ترامپ فاش شددر حالی که دولت ترامپ پس از ترور و شهادت سردار سلیمانی تا کنون سه بار از ارائه توضیح در این خصوص به کنگره و مجلس نمایندگان اجتناب کرده است، شبکه سی ان ان گفت که ترامپ در میهمانی جمعه شب خود با جمهوریخواهان گزارشی در باره این ترور ارائه کرد.
مستقل‌آنلاین سردار سلیمانی قاسم سلیمانی دونالد ترامپ 

  

ردصلاحیت‌ تعداد زیادی از نیروهای اصلاح‌طلب قدری عرصه سیاسی را برای این جبهه مبهم کرده است. اسماعیل گرامی‌مقدم، مصطفی هاشمی‌طبا و صادق نوروزی از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب برای بررسی ابعاد این ردصلاحیت‌ها و چگونگی حضور اصلاح‌طلبان در این دوره از انتخابات ساعتی را با نامه‌نیوز به گفت‌وگو پرداختند.
نامه نیوز مصطفی هاشمی طبا شورای نگهبان رقابت انتخاباتی 

  

عیدیِ امسالِ کارگران چقدر است؟ کارگرانی که یک‌ شبه کارمند می‌شوند!هر کارگر مشمول قانون کار چه حداقل‌بگیر و چه سایر سطوح، در ماه‌های پایانی امسال باید حداقل 3 میلیون و 32 هزار تومان عیدی بگیرد. در نتیجه هیچ نیروی کاری که دفترچه تامین اجتماعی دارد، نباید کمتر از این میزان به عنوان عیدی دریافت کند.
ایلنا عیدی بیمه تامین اجتماعی تامین اجتماعی 

  

چرا خبری از ارزان شدن خودرو نیست؟فعالان بازار خودرو معتقدند هنوز فاصله زیادی میان قیمت کارخانه و بازار وجود دارد که این مشکل با افزایش عرضه برطرف خواهد شد اما وضعیت بازار نشان می‌دهد همچنان خودروسازان در عرضه خودرو قطره چکانی عمل می‌کنند.
خودروتک فضای مجازی خودروسازان بازار خودرو 

  

نشریه الشرق الاوسط نوشت: هیات اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا (ای‌اف‌سی) تصمیم خود را پیرامون لغو امتیاز میزبانی باشگاه‌های ایرانی در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا، از طریق تماس تلفنی به اطلاع اعضاء رسانده و تصمیم پیشین ای‌اف‌سی را تایید کرده است.
نامه نیوز کنفدراسیون فوتبال آسیا فوتبال فوتبال آسیا 

  

چشم انداز قیمت خودرو در 2 ماه آخر سالاین روزها برخی اخبار از افزایش میزان تولید خودرو حکایت دارد. افزایشی که می تواند زمینه ثبات در بازار خودرو را فراهم کرده و در صورت عرضه مناسب به بازار زمینه کاهش قیمت خودرو را نیز فراهم کند...
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

اگر "ترامپ" برودبه روز موعود استیضاح ترامپ نزدیک می‌شویم، درحالیکه برخی در ایران امید به رای آوردن استیضاح دارند. با رفتن ترامپ طبق قوانین، مایک پنس معاون رئیس جمهور به قدرت می‌رسد، و پنس از تندروترین اعضای حزب جمهوری‌خواه است که در زمان "بوش دوم" موافق حمله نظامی آمریکا به افغانستان و عراق و یکی از مخالفان سرسخت برچیده شدن زندان "گوانتانامو" بود.
مستقل‌آنلاین ترامپ استیضاح درآمد 

  

جانشین فرمانده سپاه: سفیر انگلیس را به میدان آوردند تا به خبیثان داخلی‌شان بگویند ما با شما هستیمجانشین فرمانده کل سپاه گفت: عظمت جبهه حق چنان زیاد است که جبهه باطل نماینده همه شیاطین یعنی سفیر انگلیس را در تهران به میدان آوردند تا به خبیثان داخلی‌شان بگویند ما با شما هستیم. این حماقت بزرگی را که کردند، جواب آن را حتما از مردم خواهند گرفت.
اقتصادنیوز انگلیس تهران تاریخ انقلاب 

  

عراقچی: باید مقابل سوء استفاده عربستان در لغو میزبانی ایستاد+فیلممعاون سیاسی وزیر امورخارجه کشورمان نسبت به تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا در قبال میزبانی ایران واکنش نشان داد.
مثلث عربستان کنفدراسیون فوتبال آسیا معاون سیاسی 

  

دیدارجانسون و ماکرون؛هنوز به برجام متعهد هستیم«بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس و «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه روز یکشنبه در حاشیه نشست برلین، مدعی شدند که به توافق هسته‌ای با ایران متعهد هستند.
مثلث دونالد ترامپ رئیس جمهور دولت 

  اخبار داغ
  

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه گفت: این استان رتبه 25 تورم کشور را دارد.
صراط کرمانشاه استان کرمانشاه تورم 

  

برنامه های بانک سینا برای ایجاد ارزش افزوده و رضایتمندی مشتریانمدیرعامل بانک سینا در بازدید از مدیریت منطقه غرب تهران و البرز و شعبه فاطمی، گفت: خلق درآمد، صرفه‌ جویی در هزینه ها و ارتقای بهره‌وری از جمله شاخص های مهمی است که زمینه رضایتمندی مشتریان را فراهم می آورد و بانک سینا برنامه های مناسبی را برای تقویت این بخشها در نظر دارد.
ایلنا بانک حوزه صرفه جویی 

  

کریستوف پیانتک، ستاره لهستانی میلان مورد توجه بارسلونا قرار گرفته است.
ورزش۳ بارسلونا ایتالیا لوییس سوارز 

  

دلار دیگر ارزان خواهد شد؟!اقتصادنیوز: ​با توجه به احتمال همکاری چین و آمریکا در تحریم نفت ایران، فعال‌سازی مکانیسم ماشه توسط اروپا و بالارفتن تنش در منطقه به دلیل درگیری نظامی ایران و آمریکا احتمال اینکه دوباره شاهد دلار 11,000 تومانی باشیم بسیار کم است و در صورت کاهش قیمت احتمالا مقاومت روانی 12,000 تومانی بسیار قوی عمل می‌کند.
اقتصادنیوز دلار چین ایران و آمریکا 

  

امضای 27 قرارداد به ارزش 6.5 میلیارد پوند میان انگلیس و آفریقانخستین نشست سرمایه‌گذاری مشترک انگلیس و افریقا در لندن، روز دوشنبه با عقد 27 قرارداد تجاری به ارزش 6.5 میلیارد پوند به پایان رسید.
برنا قرارداد پوند انگلیس 

  

عذرخواهی جالب لیورپول بابت لوویس سوارز!اخیرا اسکای اسپورتس بسیار به مساله نژادپرستی در فوتبال می‌پردازد. پاتریس اورا، مدافع منچستر یونایتد هم اخیرا به ماجرای سال 2011 اشاره کرد که در بازی با لیورپول، لوییس سوارز به او توهین نژادپرستانه کرد.
شما‌نیوز باشگاه لیورپول لیورپول لوییس سوارز 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ رشد آرام و ناتوانی دلاروسکه در شکستن سطوح مقاومتیاقتصادنیوز؛ امروز دوشنبه 30 دی‌ماه 1398 دلار آمریکا در بازار آزاد روی مدار صعودی از مرز 13500 تومانی عبور کرد اما توان افزایشی خاصی برای عبور از مرز مقاومتی 13600 تومانی نشان نداد و نهایتاً در بازه 13510 تا 13540 تومان قیمت خورد. سکه طرح جدید امروز از میانه کانال 4.8 میلیون تومانی به سمت مرز 4.9 میلیون تومانی حرکت کرد اما توان عبور از این مرز مقاومتی را نداشت...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز بازار تهران پایتخت