ایلنا   |  اقتصادی  |  

پنج عامل موثر بر دورنمای بازار سهام

در بررسی روند شاخص کل در هشت ماه پیشرو و عوامل تاثیر گذار بر آن، می‌توان به پنج عامل شرایط سیاست خارجی، نوسانات نرخ دلار، نقدینگی، بازارهای جهانی و سیاست‌های اقتصادی سیاست‌گذار اشاره کرد.

پنج عامل موثر بر دورنمای بازار سهام

در بررسی روند شاخص کل در هشت ماه پیشرو و عوامل تاثیر گذار بر آن، می‌توان به پنج عامل شرایط سیاست خارجی، نوسانات نرخ دلار، نقدینگی، بازارهای جهانی و سیاست‌های اقتصادی سیاست‌گذار اشاره کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، در اقتصادهای امروز بازار سرمایه از جایگاه مهم و تعیین‌کننده‌ای برخوردار است هم از لحاظ تامین مالی برای بنگاه‌های اقتصادی و هم  محلی برای به جریان انداختن اندوخته‌های خرد و کلان مردم و کسب سود از آن، در واقع این بازار به عنوان پلی میان سپرده‌گذار و بنگاه عمل می‌کند. در یک تقسیم بندی بازار سرمایه را می‌توان به دو بازار سهام و اوراق قرضه ‌تقسیم‌بندی کرد که در سال‌های اخیر  بازار بورس اوراق بهادر توجه ویژه‌ای را از سوی سرمایه‌گذاران ایرانی به خود جلب کرده است. البته با این وجود هنوز فاصله زیادی میان بازار سهام کشور با سایر کشورهای صنعتی پیشرفته وجود دارد.

همانطور که ذکر شد عامل مهم در جذب سپرده‌های مردم به سمت هر بازاری منجمله بورس و سهام، بازدهی بالای آن بازار در مقایسه با بازارهای موازی خود مانند دلار، سکه و بانک است. براساس آمارها میزان بازدهی بازار سهام ایران در سال گذشته تقریبا 86 درصد بود که نسبت به سال 96 با رشد 60 درصدی همراه بوده است.

از سویی از اوایل سال جاری و کاهش نوسانات بازار دلار و سکه و همچنین عدم افزایش سود بانکی، شاخص بورس با رشد قابل توجهی همراه بوده است بطوریکه شاخص کل بورس توانسته ارقامی را تجربه کند که در اقتصاد ایران بی‌سابقه بوده است.در بررسی این روند، شاخص کل از 164 هزار واحد در 12 اسفند 97 به 246 هزار واحد در 29 تیرماه رسیده است. البته در این میان روند حرکتی شاخص به دلیل تاثیرپذیری بالا از مولفه‌های مختلف با فراز و فرود همراه بوده است.

در بررسی روند شاخص کل در هشت ماه پیشرو و عوامل تاثیر گذار بر آن، می‌توان به پنج عامل شرایط سیاست خارجی، نوسانات نرخ دلار، نقدینگی، بازارهای جهانی و سیاست‌های اقتصادی سیاست‌گذار اشاره کرد.

سیاست خارجی

با توجه به ربط وثیق سیاست و اقتصاد، هرگونه تحول در حوزه سیاست می‌تواند متغیرهای اقتصادی را نیز متاثر کند. مثلا افزایش خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه اقتصاد ایران و در نهایت افزایش تنش‌ها می‌تواند مهمترین مولفه این عامل در ماه‌های اخیر باشد. این عامل معمولا تکانه‌هایی را وارد اقتصاد می‌کنند که می‌تواند اقتصاد یک کشور بویژه بخش سرمایه را که نسبت به ثبات حساس است را تحت تاثیر قرار دهد.

 نرخ دلار

با توجه به همبستگی بالای شاخص کل با نرخ ارز، هرگونه نوسانات و تحول در نرخ ارز از کانال شرکت‌های صادرکننده و واردکننده فعال، شاخص بورس را متاثر کند. برای نمونه شرکت‌های صادراتی مانند پالایشگاهی و فلزی با افزایش نرخ دلار می‌توانند تولیدات خود را با قیمت بالاتر به فروش برسانند که آن نیز اثر خود را به صورت افزایش ارزش سهام این شرکت‌ها نشان خواهد داد. البته این مورد برای شرکت‌های وارداتی به صورت برعکس عمل می‌کند.

بازارهای جهانی

هرگونه تحول در بازارهای جهانی مواد خام، اثر قابل ملاحظه‌ای بر تولیدکنندگان کامودیتی‌ها مانند مس و روی در بازار ایران خواهد داشت. همچنین برای کشورهایی مانند ایران که وابستگی بالایی به درآمدهای نفتی دارد، هر گونه نوسان در قیمت نفت می‌تواند سهام  شرکت‌های پالایشی و پتروشیمی را تحت تاثیر قرار دهد. برای نمونه جنگ تجاری بین آمریکا و چین و متعاقبا تاثیر منفی آن بر رشد اقتصادی جهانی، می‌تواند بر قیمت کالاهای جهانی تاثیرگذار باشد.

نقدینگی

براساس آخرین آمار رسمی میزان نقدینگی کشور بالغ بر 1800 هزار میلیارد تومان است که می‌تواند در صورت هدایت مناسب تاثیر مثبت و در غیر اینصورت عامل ویران‌گر در اقتصاد باشد. بنابراین توسعه و فعال بودن این بازار تا حدود زیادی بستگی به جذب حجم نقدینگی دارد، البته حضور پررنگ سهامداران خرد و افزایش دریافت کدهای معاملاتی در سال‌های اخیر گویای آن است که می‌توان از این جریان استفاده بهینه کرد.

سیاست‌های اقتصادی

 اصولا سیاست‌های اقتصادی پولی، مالی یا بودجه‌ای که از سوی سیاست‌گذار اعمال می‌شود یا تعیین دستوری نرخ ارز و قیمت محصولات، نقش تعیین کننده در این موضوع دارد. مثلا حذف یا عدم حذف نرخ ارز ترجیحی که برای کالاهای اساسی اختصاص می‌یابد، می‌تواند در سهام این گروه‌ها تاثیرگذار باشد.

بنابراین با در نظر گرفتن این پنج عامل می‌توان گفت که به دلیل تاثیر و وزن بالای سیاست خارجی در مورد، روند حرکتی  بورس  در هشت ماه پیشرو تا حدود زیادی به تحولات بیرونی و تکانه‌های ناشی از آن بستگی داشته باشد.

خبرنگار سهام شاخص   اخبار برگزیده
  

مدیرعامل ایران خودرو بازداشت شد / علی آبادی مدیرعامل جدید ایران خودرو شدهاشم یکه زارع مدیرعامل شرکت ایران خودرو عصر امروز بازداشت شد.
شما‌نیوز ایران خودرو ایران خودرو 

  

آمبولانس‌های تقلبی در تهران!روزنامه شهروند از پدیده راه‌ افتادن آمبولانس‌های تقلبی پرده‌ برداشته و نوشته: برخی خودروهایشان را به شکل تقلبی و جعلی به آمبولانس بدل می‌کنند تا از آزادی عمل آمبولانس‌ها در تهران پرترافیک استفاده کنند و اتفاقا مشتریان دست‌ به‌ نقد و اوضاع خوبی دارند.
مستقل‌آنلاین تهران روزنامه شهروند 

  

قیمت روز گوشی موبایل در بازار ایراناقتصاد نیوز: به گفته فعالان گوشی های موبایل، قیمت این کالا در روزهای اخیر با کاهش کمی مواجه شده است.
اقتصادنیوز قیمت موبایل ایران 

  

در دولت تدبیر شخص متخلف برکنار نمی‌شود بلکه به درجات بالاتر ارتقا می‌یابدوزارت اقتصاد و دارایی قصد دارد ابراهیم حمیدی مدیر عامل معزول بیمه ایران معین را بعنوان مدیرعامل بیمه البرز انتخاب کند. نامبرده مدتی پیش به دلیل تخلفات گسترده در خرید اوراق خارج از بورس و جهت دادن منابع 500 میلیارد تومانی بیمه ایران‌معین به سمت کارگزاری بورس مدبر آسیا که وابسته به بستگانش است از مدیرعاملی شرکت بیمه ایران معین عزل شد...
مستقل‌آنلاین دولت اقتصاد بیمه 

  

چرا ایران برای روسیه و چین مهم است؟په‌په اسکوبار-آسیاتایمز: موقعیت متقابل ایران و روسیه در شطرنج ژئوپلیتیک، آن‌قدر پیچیده است که زبان از توصیف آن قاصر است. ایران، روسیه و چین، مثلثی حیاتی در روند اتحاد چندلایه و بلندمدت اوراسیا خواهند داشت. چابهار بندری عمیق در دریای عمان است و پایه‌ای کلیدی در رویای راه ابریشم کوچک هند است...
مستقل‌آنلاین ایران ایران و روسیه ایران و ونزوئلا 

  

یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: متأسفانه به رغم تلاش ده ساله کانون‌های بازنشستگان کشوری برای تصویب قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان در مجلس و نیز با وجود گذشت دو سال از تصویب این قانون مهم هنوز سازمان تأمین اجتماعی از اجرای آن سر باز می‌زند.
نامه نیوز کمیسیون اجتماعی مجلس مجلس شورای اسلامی قانون 

  

وکیل مدافع محمدعلی نجفی از ثبت اعتراضش نسبت به دادنامه صادره در خصوص پرونده موکلش خبر داد و گفت: ما قتل را شبه عمد می دانیم.
نامه نیوز محمدعلی نجفی قتل قوه قضاییه 

  

وضعیت حضور بانوان در ورزشگاه‌ها مشخص شد + جزئیاتسخنگوی دولت در نشست خبری امروز توضیحاتی را پیرامون حضور زنان در ورزشگاه‌ها ارائه کرد.
شما‌نیوز ورزشگاه سخنگوی دولت دولت 

  

آخرین وضعیت زن قاتل چهار شهروند ملایریفرمانده انتظامی شهرستان ملایر از دستگیری زنی که قاتل چهار شهروند ملایری بود، خبر داد و گفت: زن متهم به قتل 4 شهروند ملایری با ذکاوت پلیس شناسایی و در یک عملیات غافلگیرانه دستگیر شد.
مثلث شهروند خانواده قتل 

  

ظریف بار دیگر دربازه مذاکره با آمریکا موضع گیری کردوزیر امور خارجه کشورمان بار دیگر تاکید کرد که ایران تمایلی برای گفت‌وگو با آمریکا بر سر توافق هسته‌ای جدید ندارد.
مثلث ایران هسته ای سفر 

  اخبار داغ
  

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه در طول هشت ماه گذشته ارزش پول ملی ما مجدداً 40 درصد تقویت شده است، تاکید کرد: اکنون بر نرخ ارز کنترل داریم و ثبات نسبی بر بازار ارز حاکم شده است
برنا پول صندوق بین المللی پول شورای پول و اعتبار 

  

ایرنا - سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان ملل و سایر سازمان های بین المللی مستقر در وین گفت: یکجانبه گرایی و تحریم های غیرقانونی، تهدید بزرگی برای مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی است.
نامه نیوز ایرنا جمهوری اسلامی ایران تروریسم 

  

تحلیل بورس و بازارهای ارز، سکه و خودرو در هفته‌ای که گذشتایرنا نوشت: طی هفته گذشته، قیمت سکه، یک درصد افت کرد. دلار در کانال 11 هزار و 600 تومانی تثبیت شد و بورس 1.8 درصد رشد کرد. بازار خودرو نیز ثبات در قیمت برخی محصولات و کاهش یک میلیون‌تومانی برخی دیگر را در آخرین هفته مردادماه، از سر گذراند. دلار هفته گذشته را در کانال … نوشته تحلیل بورس و بازارهای ارز، سکه و خودرو در هفته‌ای که گذشت اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز بورس تهران ایران خودرو سکه و طلا 

  

رییس بانک مرکزی: ارزش پول ملی در 8ماه گذشته 40درصد تقویت شده«عبدالناصر همتی»، رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه در طول هشت ماه گذشته ارزش پول ملی ما مجدداً 40 درصد تقویت شده است، تاکید کرد: اکنون بر نرخ ارز کنترل داریم و ثبات نسبی بر بازار ارز حاکم شده است به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی،‌ عبدالرضا همتی در گفت‌وگو با لستر هولت، خبرنگار … نوشته رییس بانک مرکزی: ارزش پول ملی در 8ماه گذشته 40درصد تقویت شده اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز بانک مرکزی بانک پول 

  

ضرغامی: زنده باد دومینوی مبارزه با فسادضرغامی از تشکیل مثلث قوه قضائیه، دستگاه‌های اطلاعاتی و فعالان رسانه‌ای در موج جدید مقابله با مفاسد اقتصادی حمایت کرد.
مثلث رسانه مفاسد اقتصادی 

  

عبدالناصرهمتی درگفت‌وگو با NBC: اکنون با کنترل نرخ ارز ثبات نسبی بر بازار حاکم شده‌است + فیلماقتصادنیوز؛ عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران در گفت‌وگو با لستر هولت، خبرنگار شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی (NBC) آمریکا با بیان اینکه در طول هشت ماه گذشته ارزش پول ملی ما مجدداً 40 درصد تقویت شده است، تاکید کرد: اکنون بر نرخ ارز کنترل داریم و ثبات نسبی بر بازار ارز حاکم شده است.
اقتصادنیوز بانک مرکزی شورای پول و اعتبار بانک 

  

«رئیسی» در مبارزه با فساد سرد نخواهد شدرئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) گفت: «رئیسی» همراهان خوبی دارد و در مبارزه با فساد سرد نخواهد شد.
خبرفوری مدرسه درآمد پدر 

  

تورم مرداد ماه به 42.2 درصد رسیدمرکز آمار اعلام کرد: نرخ تورم سالانه مرداد ماه 98 برای خانوار‌های کشور به 42.2 درصد رسید که نسبت به
خبرفوری تورم ماه ایران