چه عواملی پای زنان را به استادیوم باز کرد؟

پریسا صالحی، انصاف نیوز: درهای استادیوم آزادی، پنجشنبه 18 مهرماه سال98 برای اولین بار بعد از انقلاب به روی زنان باز می‌شود. این مطالبه‌ای بود که از سال‌ها قبل مطرح می‌شد و در بیشتر مواقع با سد «مسایل مهمتری داریم» روبه‌رو می‌شد. خودسوزی دختر آبی اما آب سردی بود بر پیکره‌ی ورزش کشور تا بار … نوشته چه عواملی پای زنان را به استادیوم باز کرد؟ اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.

چه عواملی پای زنان را به استادیوم باز کرد؟

پریسا صالحی، انصاف نیوز: درهای استادیوم آزادی، پنجشنبه 18 مهرماه سال98 برای اولین بار بعد از انقلاب به روی زنان باز می‌شود. این مطالبه‌ای بود که از سال‌ها قبل مطرح می‌شد و در بیشتر مواقع با سد «مسایل مهمتری داریم» روبه‌رو می‌شد. خودسوزی دختر آبی اما آب سردی بود بر پیکره‌ی ورزش کشور تا بار دیگر نگاه‌ها به سوی درهای بسته‌ی ورزشگاه‌ها به روی زنان جلب شود. فیفا که از مدت‌ها قبل به فدراسیون فوتبال به خاطر این موضوع فشار می‌آورد اطمینان داد که موضوع ورود زنان به ورزشگاه با جدیت بیشتری پیگیری خواهد کرد.

این موج مطالبات بود که گاه به صورت گریم شده درمی‌آمد و گاه به شکل اعتراضی پشت در بسته‌ی آزادی می‌ماند، این موضوع آنقدر جان گرفت که حتی سال 84 پایش به سینما هم باز شد و جعفر پناهی فیلم «آفساید» با موضوع زنان دستگیر شده در بازی ایران و بحرین در مسابقات مقدماتی جام جهانی 2006 را ساخت. گرچه سهمیه‌ای که برای ورود زنان به بازی ایران و کامبوج در نظر گرفته شده و تفکیک جنسیتی در جایگاه‌ها هنوز مورد انتقاد بسیاری از کسانی است که معتقدند نمی‌توان حضور زنان در بازی پنجشنبه را فتح الفتوح دانست اما عده‌ای نیز اعتقاد دارند که گام اول برای حضور زنان در ورزشگاه برداشته شده است. به هرحال باید دید آیا این روند ادامه‌دار خواهد بود؟

در مورد تاثیرات عوامل گوناگون از فشارهای داخلی و خارجی تا تلاش دولت در مورد برداشته شدن این گام بسیار گفته شده، با علی عالی، مدیر مسوول ایران ورزشی در مورد علل تاثیرگذار بر ورود زنان به ورزشگاه گفت‌وگویی کردیم که در ادامه می‌خوانید:

علی عالی در سوالی مبنی بر اینکه نقش دولت را در باز شدن در استادیوم‌ها به روی زنان چگونه می‌بیند گفت: «بی تاثیر نیست چون دولت حتما در این موضوع نقش داشته که الان این اتفاق افتاده، بدون هماهنگی‌هایی که باید صورت می‌گرفت، این اتفاق مهم رخ نمی‌داد. اگر فدراسیون فوتبال می‌خواست این کار را انجام دهد، چنین امکانی را نداشت، شاید اصلا کسی فدراسیون فوتبال را قبول نداشته باشد. یک سال قبل جلسه‌ای بین آقای اینفانتینو و آقای رییس جمهور برگزار شده بود که آقای رییس جمهور قول داده بود این کار را انجام دهد، وقتی قراردادی بسته می‌شود و یا قراری گذاشته می‌شود، سعی می‌شود که به آن عمل شود، این موضوع هم در جلسه رییس جمهور و آقای اینفانتینو مطرح شده بود و کارهای اجرایی آن انجام شده بود. خیلی از استادیوم‌های کشور برای مثال در شهرستان‌ها چنین امکاناتی را ندارند، ورزشگاه آزادی نمونه‌ی آزمایشی خیلی خوبی بود تا ببینیم که حضور زنان در ورزشگاه اصلا چیز عجیب و غریبی نیست و خیلی راحت هم می‌تواند اتفاق بیافتد.»

او در مورد اینکه این اتفاق در دیگر بازی‌ها هم خواهد افتاد یا نه توضیح داد: «همه چیز گام به گام است و از روز اول نمی‌توانیم همه چیز را باهم داشته باشیم، یک سری بستر زمانی و بستر مکانی و تصمیمات پشت چیزی که الان دیده می‌شود بوده که الان به اینجا رسیده است. اگر ببینند که با ورود زنان به ورزشگاه هیچ اتفاق خاصی نمی‌افتد و همه چیز عادی است، قطعا حساسیت‌هایی که وجود دارد هم برطرف خواهد شد.»

مدیرمسوول ایران ورزشی در ادامه افزود: «از یک سال قبل این کار در حال انجام است اما ما نمی‌توانیم نامه‌هایی که از سمت فیفا می‌آمد و پیگیری این موضوع از سمت اینفانتینو نادیده بگیریم، وقتی آقای اینفانتینو برای بازی پرسپولیس به ورزشگاه آزادی آمده بود، رفت جلوی جایگاه زنان ایستاد تا مطمئن شود که زنان واقعا وارد ورزشگاه شده‌اند. این نشان می‌دهد که دوطرف خواستند که این اتفاق بیافتد، اگر یک طرف نمی‌خواست هیچوقت این اتفاق نمی‌افتاد. متاسفانه ما همه چیز را صفر و صدی و سیاه و سفید می‌بینیم و اعتقاد نداریم که قدم‌هایی از هر دو طرف برداشته شد تا به اینجا رسید؛ هزینه‌هایی هم داده شد. این موضوعات طبیعی است اما چیزی که مهم است این است که راه باز شده، محدودیت برداشته شده و قطعا هیچ اتفاق خاصی هم نخواهد افتاد. کاش راهی باز شود تا زنان عکاس هم به استادیوم بیایند و عکاسی کنند.»

او در پایان در مورد تاثیر مثبت حضور زنان بر اقتصاد ورزش کشور گفت: «خانم‌ها و آقایان باهم سینما و پارک می‌روند و در خیابان باهم راه می‌روند، موضوعاتی که در مورد رفتار بد در ورزشگاه مطرح می‌شود در خیابان یا در تئاتر هم وجود دارد. بخش مهمی از مساله‌ی حضور خانواده‌ها و زنان در ورزشگاه تاثیر مثبت آن بر اقتصاد ورزش است. در همه جای دنیا هم حضور آدم‌ها و پرتماشاگر بودن فوتبال اسپانسرها را جذب می‌کند و باعث می‌شود اتفاقات خوبی در حوزه‌ی اقتصاد بیافتد، البته با این مدیرانی که در حوزه‌ی ورزش و فوتبال داریم بعید است به این نقطه برسیم اما این راهی است که در همه‌ی جای دنیا طی شده است.»

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/g6e0B برچسب هازنان در ورزشگاه علی عالی پریسا صالحی

ورود زنان به ورزشگاه زنان ایران   اخبار برگزیده
  

3 خودروی جایگزین پژو 405 چقدر موفق خواهند بود؟روز گذشته ایران خودرو به صورت رسمی برنامه خود برای معرفی مدل‌های جانشین پژو 405 جی‌ال‌ایکس را اعلام کرد. بر این اساس تیپ گازسوز این خودرو جایگزین مدل‌های تاکسی خواهند شد و البته برای پر کردن جای خالی مدل محبوب بنزینی سمند، پارس و رانا در نظر گرفته شده است. حالا نکته مهم اینجاست که این 3 خودرو در فاز قیمت دیگری قرار دارند.
خودروتک پژو ایران خودرو ایران 

  

تولید یک مدل پراید متوقف نمی شود؟در حالی که بحث توقف تولید پراید جدی است و حتی برنامه زمانبندی آن نیز از سوی شرکت سازنده اعلام شده است، به نظر می رسد تولید دست کم یک مدل از پراید ادامه پیدا خواهد کرد و صحبتی از توقف تولید آن به میان نیامده است.
خودروتک تولید خودرو پژو 

  

نظر رهبر انقلاب در مورد «چندهمسری»/ بیانیه 3 کشور اروپایی در مورد اقدامات برجامی ایران/ مشروح هشتمین پرونده رسیدگی به 9 متهم اقتصادی/ شکایت 100 دانشجو از علی مطهری به هیأت نظارتانتقاد یک وکیل دادگستری از عدم مشخص شدن سرنوشت پرونده معاون شهردار پیشین و عضو دفتر رئیس قوه قضائیه، گزارش نشنال اینترست از آمادگی سیستم دفاعی ایران برای مقابله با تهدیدها، بیانیه 3 کشور اروپایی در مورد اقدامات برجامی ایران، آغاز ثبت نام داوطلبان نمایندگی یازدهمین دوره­ ی مجلس از 10 آذر،‌ مشروح هشتمین پرونده رسیدگی به 9 متهم اقتصادی، شکایت 100 دانشجو از علی مطهری به هیأت نظارت، ...
ایلنا رهبر انقلاب ستاد انتخابات کشور ایران 

  

اگر ترامپ دانشجوی تاریخ بود، می‌دانست که در سال 1964، آمریکا درگیری طولانی و خونینی در ویتنام را با بهانه حمله به دو ناوشکن در آب‌های جنوب چین شروع کرد. لذا اگر ترامپ به‌دنبال دلیلی برای انتقام‌جویی علیه ایران باشد، می‌تواند مطمئن باشد که لیستی بلند از اقدامات تحریک‌آمیز را در جیبش حمل می‌کند و انتخاب‌های فراوانی دارد.
نامه نیوز روزنامه ترامپ باراک اوباما 

  

مدیر بخش سیاست عدم اشاعه تسلیحات اتمی در انجمن کنترل تسلیحات آمریکا، گام چهارم کاهش محدودیت‌های ایران به موجب برجام را نقض این توافق بین المللی ندانست و گفت در حال حاضر ایران به دنبال دستیابی به بمب اتم نیست.
نامه نیوز غنی سازی اورانیوم آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

رییسی : عقب نشینی نمی کنیمدستگاه قضایی در مقابله با فساد عادلانه و منصفانه عمل می کند
مثلث قوه قضاییه جمهوری اسلامی حوزه 

  

نشریه آمریکایی : ترامپ جرات جنگ با ایران را نداردفارن افرز نوشت: در مقابل فشار حداکثری آمریکا ایران تاب آورد و قدرتمندتر شد.
مثلث ترامپ جنگ ایران 

  

آنکه در مبارزه با فساد «خط قرمز» داشت احمدی‌نژاد بودذوالنوری مدعی شده بود که رییس جمهور قصد داشته مردم یزد را با هم درگیر کند. روزنامه ایران در سر مقاله خود به اظهارات رییس کمیسیون امنیت ملی پاسخ داد و نوشت: اتفاقاً آخرین تجربه به جان هم انداختن مردم شاهکار دوستان و همفکران جناب ذوالنور در مشهد و در دی ماه سال 96 بود که به سرعت سراسری شد و با تدابیر وزارت کشور و نیروی انتظامی آن آشوب فروکش کرد.»
مستقل‌آنلاین ابوالحسن بنی صدر پدر احمدی نژاد 

  

تحریم مداحان میلیونی/مداح 25 میلیون تومانی نمی‌خواهیم!مسئول «هیئت انصارالمحسن» قم پ: زنگ زدیم به آقایی که متاسفانه در سیمای خودمان اعلام می‌کند من چیزی نمی‌گیرم، گفت برای یک شب 25 میلیون تومان می‌گیرم. 25 میلیون تومان برای نیم ساعت مداحی، یعنی ثانیه‌ای و دقیقه‌ای چند؟ این درد را به کجا ببریم؟ یک نفر دیگر گوشی را برداشته می‌گوید چه جور برنامه‌ای می‌خواهید؟ ... می‌گوید مثلا اگر توی روضه کسی غش کرد، مبلغ می‌رود بالا!»/ایرنا
مستقل‌آنلاین مداحان قم 

  

اظهارات جدید زنگنه درباره «سهمیه‌بندی بنزین»اقتصادنیوز؛ بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت توضیحاتی را درباره مخزن جدید نفتی کشف شده و بحث‌های مطرح شده درباره سهمیه‌بندی بنزین ارائه کرد.
اقتصادنیوز بیژن نامدار زنگنه سهمیه بندی بنزین بنزین 

  اخبار داغ
  

سعید باستانی، عضو هیات رییسه‌ی کمیسیون صنایع و معادن مجلس، گفت: با توقف ارائه‌ی سرویس‌های ارزش افزوده کاملا مخالفم ولی باید ارائه‌ی این سرویس‌ها کنترل شوند که این کنترل از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام می‌شود و اطلاع رسانی به مردم و هشدار نیز برعهده‌ی وزارت ارتباطات است...
انصاف‌نیوز کمیسیون صنایع و معادن مجلس کلاهبرداری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی 

  

هشدار مجدد همتی به سرمایه گذاری در بازار ارز/ خریدار نداریم؛ عامل گرانی یکباره دلار چیست؟رئیس کل بانک مرکزی در یادداشت جدید اینستاگرامی نسبت به رشد قیمت دلار واکنش نشان داد.
تسنیم سرمایه ارز گرانی 

  

قیمت‌های امروز در سکه و ارزایسنا نوشت: قیمت هر عدد سکه تمام بهار آزادی طرح جدید چهار میلیون و 25 هزار تومان (30 هزار تومان افزایش نسبت به دیروز) و قیمت هر عدد سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم چهار میلیون و 20 هزار تومان (30 هزار تومان افزایش نسبت به دیروز) است. همچنین هر عدد نیم سکه به قیمت … نوشته قیمت‌های امروز در سکه و ارز اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز قیمت یورو ارز 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ خیز افزایشی دلار با عبور از دو سطح مقاومتی/ سناریوهایی برای آینده دلاراقتصادنیوز: امروز چهارشنبه 22 آبان‌ماه 1398 بازار ارز تهران با رشد قابل توجه دلار مواجه شد و بازار طلا نیز تحت فشار افزایشی شاخص ارزی روی مدار صعودی حرکت کرد. امروز قیمت دلار آمریکا در چهارمین روز افزایشی خود با عبو از دو مرز مقاومتی تا سقف محدوده 11700 تومانی پیشروی کرد و سکه طرح جدید با حرکت روی مدار صعودی بالای مرز 4 میلیون تومانی تثبیت شد.
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز بازار خودرو سوئیس 

  

رئیس سازمان نظام مهندسی کشور از وجود 6 میلیون خانه خالی در کشور خبر داد.
صراط بازار طلا و ارز مسکن سازمان نظام مهندسی 

  

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه از آمادگی پاریس برای مذاکره با ترکیه در مبارزه با تروریست های داعش خبر داد!
نامه نیوز فرانسه بازداشت ترکیه 

  

بلیط ارزان هواپیما را چگونه تهیه کنیمفروش بلیط هواپیما را به صورت مطمئن و ایمن انام دهد؛ در خرید اینترنتی بلیط هواپیما از سایت های غیرمطمئن ریسک زیادی وجود دارد، خریداران بلیط هواپیما باید یک سایت خرید آنلاین بلیط هواپیما مطمئن را انتخاب نمایند که از درگاه پرداخت ایمن و پشتیبانی مناسب برخوردار است.
ایلنا بلیط هواپیما ایران 

  

جدیدترین قیمت‌ها در بازار طلا، سکه و ارزجدیدترین قیمت طلا، سکه و ارز در روز چهارشنبه 22 آبان را در این خبر بخوانید.
مثلث قیمت بهار یورو