اعتماد   |  سیاسی  |  

پرونده خبری هفته| دعوای خانوادگی هاشمی‌ها

پاسخ دوباره فائزه به محسن هاشمی نشان داد او فعلاً حاضر نیست از مواضع خود کوتاه بیاید. با این وجود همچنان هجمه‌ها به او ادامه خواهد داشت تا شاید این بار برادر بزرگ‌تر مجبور شود شیوه دیگری برای تذکر به خواهرش انتخاب کند.

پرونده خبری هفته| دعوای خانوادگی هاشمی‌ها

اعتمادآنلاین| الهام نداف- سلام، در پرونده این هفته اعتمادآنلاین به حواشی اظهارات فائزه هاشمی درباره انتخابات آمریکا و واکنش خانواده آیت‌الله هاشمی می‌پردازیم.

 

«من یک جایی قبلاً هم گفته بودم که برای ایران دوست داشتم آقای ترامپ انتخاب شود، ولی اگر یک آمریکایی بودم به آقای ترامپ رأی نمی‌دادم.» این جمله فائزه هاشمی در روزهای اخیر، بار دیگر او را در مظان اتهام قرار داد، محسن برادر او خواستار عذرخواهی شد و محمد به صورت صریح و یاسر کمی ملایم‌تر حمایت‌شان را از محسن اعلام کردند.

 

کوچک‌ترین دختر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به مناسبت سالگرد فوت پدر در گفت‌وگویی صریح حرف‌هایی زد که به مذاق بسیاری از سیاستمداران از جمله برادرانش خوش نیامد. او در گفت‌وگوی زنده اینستاگرامی که کمی بعد به صورت مکتوب در رسانه‌های مختلف چرخید، به علاقه‌اش برای پیروزی ترامپ در انتخابات اخیر آمریکا اشاره کرد، اشاره‌ای که برای دختر آیت‌الله عواقب داشت، اما این عواقب سبب نشد از مواضع خود عقب‌نشینی کند.او در بخشی از این مصاحبه دلیل تمایل به انتخاب ترامپ را این‌گونه شرح داد: «مردم هر چه تلاش می‌کنند اصلاحات انجام بگیرد «مرغ یک پا دارد» و هیچ خبری نمی‌شود و برعکس مردم سرکوب می‌شوند، شاید اگر فشارهای آقای ترامپ ادامه پیدا می‌کرد، بالاخره ما مجبور می‌شدیم یک تغییر سیاست‌هایی را داشته باشیم.»

 

یک روز پس از انتشار این مصاحبه، محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران در نامه‌ای سرگشاده به خواهرش نوشت که انتشار مصاحبه‌ای از او موجب ناراحتی علاقه‌مندان به آیت‌الله هاشمی و البته اعضای خانواده شده. او در بخشی از این نامه یادآور شد: «می‌دانم که در سال‌های اخیر برخوردهای نادرستی با تو، خانواده و فرزندت شده که شاید باعث کشاندن تو به تندروی و خارج شدن از مشی میانه‌روی پدر گردیده، ولی این دلیل نمی‌شود که به رئیس‌جمهور کشور بیگانه امید ببندی و دم از استقلال بزنی!» برادر بزرگ‌تر اما در نهایت از فائزه خواست عذرخواهی کرده و صحبت‌هایش را اصلاح کند.

 

محسن هاشمی اما به این نامه اکتفا نکرد و در حاشیه جلسه شورای شهر ضمن عذرخواهی از مردم به خاطر اظهارات خواهرش، تاکید کرد: «فائزه ناراحت بوده و چنین چیزی گفته، اما صحبت‌هایش نه مورد تایید خانواده است و نه مورد تایید حزب کارگزاران که من رئیس مرکزی آن هستم.»

 

این نامه اما‌، آغاز واکنش‌ها بود. در ادامه برخی از سیاستمداران صحبت‌های فائزه هاشمی و انتشار آن را مصداق بارز آزادی بیان دانستند و برخی دیگر آن را دستاویزی برای هجمه به دختر آیت‌الله کردند. پروانه سلحشوری، نماینده پیشین مجلس، از حق اظهارنظر فائزه هاشمی حمایت و تاکید کرد برخورد با این اظهارات ناشی از نگاه جامعه‌ای جنسیت‌زده است. محمد مهاجری، فعال رسانه‌ای اصولگرا، هم با کنایه به اصولگرایان در توییتر نوشت: «آقامحسن عزیز! علاقه به ترامپ (احمدی‌نژاد آنها) منحصر به همشیره شما نیست. بسیاری از ما اصولگراها عاشق ماندنش بودیم. یک دفعه هم که خواهر شما خواست به راه راست! هدایت شود حالش را گرفتید.»

 

بیشترین حواشی را اما توییت عجیب و خارج از عرف حسن شجاعی، نماینده مجلس یازدهم، به وجود آورد. او در توضیح نوشته خود که مورد انتقاد بسیاری از کاربران فضای مجازی قرار گرفت، گفت: «کسی که این را زیر سوال می‌برد و می‌گوید حاج قاسم و جهاد او فایده‌ای نداشت، حواسش نیست که اگر حاج‌قاسم‌ها نبودند امثال این خانم می‌توانستند در بازار برده‌فروشی به فروش برسند.»

 

در ادامه محمد هاشمی هم در جبهه مخالفان اظهارات فائزه قرار گرفت و تاکید کرد موضع محسن مورد تایید خانواده هاشمی است.

 

این حمایت‌ها اما فائزه را ترغیب کرد تا پاسخ نامه محسن هاشمی را بدهد. او که پیش‌تر تاکید کرده بود «محسن در بین ما از همه محافظه‌کارتر است و خیلی دلش می‌خواهد ما را کنترل کند» در پاسخ به نامه برادر خود نوشت: «به محسن حق می‌دهم، چون برای خودش آینده‌ای ترسیم کرده و دنبال حذف موانع است.»

 

فائزه هاشمی همچنین در واکنش به درخواست محسن هاشمی مبنی بر عذرخواهی از مردم، تاکید کرد: «کسانی بایستی عذرخواهی کنند که کم یا زیاد، مستقیم یا غیرمستقیم، با منافع یا بی‌منافع، با درک و یا از روی نا‌آگاهی همراه جریانی می‌شوند که به بن‌بست رساندن مطالبات عمومی و اصلاحات، نابود کردن منافع ملی، تضییع حقوق مردم، انحراف جدی از اهداف انقلاب و فاصله گرفتن از اسلام واقعی را برای حفظ خود به جای حفظ نظام سال‌هاست دنبال می‌کنند.»

 

پاسخ فائزه هاشمی اما پایان ماجرا نبود. بعد از نامه او، یاسر هاشمی برادر کوچک خانواده از موضعی معتدل‌تر گفت: «اگرچه به آن بخش از سخنان منتشره اخیرت در فضای مجازی نقد جدی دارم، اما این‌گونه اظهارنظرهاست که به آزادی بیان معنا می‌بخشد که دست بر قضا هم‌زمان با انتشار مصاحبه‌ات به‌عنوان یک شخص حقیقی در شبکه‌های مجازی، یک نفر با شخصیت حقوقی در شبکه قرآن صداوسیما، از چشم باز کردن یک میت در غسالخانه گفت و آن را معجزه اولیاءالله خواند که البته حرف‌های تو آتش تخریبی سابق را زنده کرد و حرف‌های آن امام‌جمعه، آتش در نیزار اعتقادات مردم و باورهای جوانان بود.»

 

پاسخ دوباره فائزه به محسن هاشمی نشان داد او فعلاً حاضر نیست از مواضع خود کوتاه بیاید. با این وجود همچنان هجمه‌ها به او ادامه خواهد داشت تا شاید این بار برادر بزرگ‌تر مجبور شود شیوه دیگری برای تذکر به خواهرش انتخاب کند.

 

محمد هاشمی شبکه های مجازی محمد مهاجری   اخبار برگزیده
  

حمله موشکی به پایتخت عربستان صحت دارد؟برخی منابع از حمله موشکی به ریاض خبر دادند. بنا به گزارش برخی رسانه‌ها، صدای انفجار در پایتخت عربستان به گوش رسیده است.
اقتصادنیوز پایتخت عربستان ریاض 

  

مدیر شبکه چهار تکذیب کرد؛ مجری برنامه ای که مهمانش به روحانی توهین کرد، اخراج نشدهمدیر شبکه چهار سیما، اخراج حبیب رحیم‌ پورازغدی سردبیر و مجری برنامه «زاویه» را تکذیب کرد.
۵۵ آنلاین شبکه چهار سیما 

  

اظهرات تخت روانچی درباره مذاکره با آمریکاتخت روانچی نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در گفتگوی اختصاصی با NBCNEWS آمریکا گفت :توپ در زمین آمریکا است.
مثلث بانک جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

الیاس حضرتی، مدیرمسئول مجموعه اعتماد دیدار خود با سیدمحمد خاتمی، رئیس دولت اصلاحات را تکذیب کرد.
نامه نیوز الیاس حضرتی دولت اصلاحات دولت 

  

تاکید لاوروف بر نجات برجاموزیر خارجه روسیه در دیدار با همتای ایرانی خود خواهان تداوم برجام شد.
ایلنا سرگئی لاوروف روسیه ایران و روسیه 

  

اظهار امیدواری به تولید واکسن ایرانی کرونا + فیلمربیعی: اواخر بهار یا تابستان سال آینده واکسن ایرانی کاملا در دسترس عموم خواهد بود
گسترش بهار تولید بنیاد برکت 

  

کارایی واکسن «مدرنا» در برابر کرونای جهش‌یافته در بریتانیا و آفریقای جنوبیشرکت داروسازی «مدرنا» اعلام کرد که واکسن تولیدی این شرکت در برابر انواعی از ویروس کرونا که در بریتانیا و آفریقای جنوبی شیوع یافته است کارایی دارد.
مملکت‌آنلاین بریتانیا آفریقای جنوبی ویروس 

  

خودروی زیبای ایتالیایی در راه بازار ایران | تصاویرشرکت پارسیان موتور در نظر دارد خودروی فیات تیپو را در آینده‌ای نزدیک به بازار کشورمان عرضه کند.
خودروتک ایران خودرو خودرو ایران 

  

قرعه کشی خودرو به زودی برچیده می شود؟امسال دو اتفاق در مسیر فروش خودرو در کارخانه رخ داد. یکی افزایش فصلی قیمت کارخانه خودرو و دیگری فروش خودرو از طریق قرعه کشی. روند افزایش قیمت کارخانه به صورت فصلی و با توجه به میزان تورم بخش تولید خودرو در آستانه اعلام قیمت فصل زمستان متوقف شد.
خودروتک خودرو خودروسازان افزایش قیمت 

  

ماجرای قهر آیت الله طالقانی از زبان فرزندشه مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب و بازخوانی وقایع ابتدای انقلاب به سراغ فرزند آیت‌الله طالقانی رفتیم. حضور آیت‌الله طالقانی در انقلاب هر چند به دهه 60 و تنش‌های پس از آن نرسید اما در همان چند ماه پس از انقلاب که ایشان در قید حیات بودند نقش موثری در کمک به مدیریت انقلاب و دوری از تحجر داشتند.
مستقل‌آنلاین مدرسه ماه خانواده 

  

زمان پایان انتقال کرونا در ایران اعلام شد + جزئیات​مصطفی قانعی، دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: تا شهریور ماه سال آینده کمبود واکسن کرونا نداریم و تا پایان سال آینده می توانیم زنجیره انتقال کرونا را قطع کنیم.
مستقل‌آنلاین ایران کوبا ماه 

  

مواضع مخالفان در حال تغییر است؟ | احمد توکلی: FATF اگر به معیشت مردم کمک کند، من به آن رأی می‌دهممخالفان پیوستن ایران به لوایح FATF که تاکنون جز اطمینان‌نداشتن به دنیا دلیل قانع‌کننده دیگری برای مخالفت خود بیان نکرده‌اند، آیا در برابر انتقادات مردم از مواضع حزبی‌شان کوتاه خواهند آمد؟
۵۵ آنلاین احمد توکلی احمدی نژاد ایران 

  

تکرار اظهارات خصمانه نتانیاهو علیه ایراننخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به بیان تهدیدهای تکراری علیه ایران پرداخت.
ایلنا ایران رئیس جمهور دولت 

  

نخستین محموله واکسن کواکس در راه ایراندبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: سهمیه ایران در کواکس نخستین محموله وارداتی واکسن کرونا است که در هفته‌های آینده وارد کشور خواهد شد.
گسترش ایران کوبا تولید 

  اخبار داغ
  

بورس با رئیس جدید مثبت خواهد شد؟انتخاب مدیریت جدید سازمان بورس و اوراق بهادار توسط شورای عالی بورس، چه تاثیری بر وضع موجود و آینده این بازار پر اهمیت خواهد داشت؟
گسترش سازمان بورس و اوراق بهادار حسن قالیباف اصل بانک 

  

نیوشا ضیغمی کرونا گرفت + جواب آزمایشنیوشا ضیغمی بازیگر مشهور ایرانی در جدیدترین پست اینستاگرامی خود درباره بیماری کرونا که چندروزی است با آن دست و پنجه نرمی کند با انتشار یک عکس آخرین وضعیت خود را شرح داد.
مثلث ایران خودرو خودرو پدر 

  

واکسن روسی کرونا در ایران ثبت شدوزیر امور خارجه در مسکو اعلام کرد که واکسن روسی اسپوتنیک وی روز گذشته در ایران ثبت و از سوی مقامات بهداشتی ایران تایید شد.
برنا ایران مسکو 

  

حمله ویروس کرونای انگلیسی به کودکانمهر/ قدرت سرایت و کشندگی ویروس جهش یافته که گفته می شود از نوع انگلیسی است، به شدت افزایش یافته و این بار به سراغ کوچک ترها می رود.
مثلث ویروس کودکان ایران خودرو 

  

هشتمین جلسه قرارگاه ستاد ملی کروناهشتمین جلسه قرارگاه ستاد ملی کرونا با حضور رحمانی فضلی وزیر کشور برگزار شد .
برنا 

  

تقاضای چند کشور برای پیش‌خرید واکسن ایرانی کرونا؟!رئیس ستاد اجرایی فرمان امام(ره) گفت: بر خلاف تصور بیگانگان کارهای بزرگی در کشور انجام داده‌ایم به طوری که اکنون چند کشور از ما تقاضای پیش خرید واکسن کرونا کرده‌اند...
انصاف‌نیوز مدرسه درمان سرمایه 

  

نیوشا ضیغمی بازیگر سینما و تلویزیون کرونا گرفت + عکسنیوشا ضیغمی با انتشار تصویری از جواب آزمایش خود در فضای مجازی از ابتلای خود به ویروس کرونا خبر داد.
مستقل‌آنلاین سینما تلویزیون روانشناسی 

  

خبری عجیب درباره بهبود یافتگان کرونامطالعه پژوهشگران نشان می‌دهد کروناویروس بعد از بهبودی در مغز بیمار پنهان شده و موجب عود مجدد بیماری در بیماران بهبودیافته می‌شود.
گسترش سکته مغزی مغز موش 

  

آغاز برنامه ریزی های کرونایی برای فعالیت اصناف در ایام عید نوروزاقتصادنیوز :‌معاون وزیر کشور و دبیر قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مدیریت کرونا با اشاره به بررسی تدوین دستورالعمل های ویژه ایام نوروز برای سفرها و فعالیت های صنوف، ساماندهی دستفروشان در این ایام و واکسیناسیون گروه های هدف تا پیش از پایان سال را تشریح کرد.
اقتصادنیوز نوروز واکسیناسیون دستورالعمل 

  

خبر جدید از دومین واکسن ایرانی کروناایرنا/ رییس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با اشاره به صدور گواهی آغاز کارآزمایی بالینی فازهای یک و 2 نخستین واکسن نوترکیب ایرانی، پروتئین اسپایک کووید -19 کرونا متعلق به موسسه رازی، اعلام کرد: با تصویب کمیته ملی اخلاق، آزمایش انسانی این واکسن به زودی آغاز می شود.
مثلث ایرنا ایران خودرو یورو 

  

اردوی تیم ملی فوتبال ساحلی به دلیل مشکوک بودن تست برخی بازیکنان لغو شد.
ورزش۳ فوتبال فوتبال ساحلی