مهر   |  فرهنگی  |  

پنجمین همایش ایران‌شناسی در دانشگاه بولونیا برگزار می‌شود

به گزارش خبرگزاری مهر، پنجمین همایش بین‌المللی ایران‌شناسی طی روزهای 22 و 23 اکتبر (اول و دوم آبان‌) در دانشگاه بولونیا برگزار می‌شود. این‌همایش به‌کوشش دانشکده زبان‌ها، فرهنگ‌ها و ادبیات خارجه و دانشکده تاریخ، فرهنگ و تمدن دانشگاه بولونیا و با همکاری مرکز فرهنگی و امور بین‌الملل شهر کتاب و پروژه ایدا (تصویرها و کج‌گونگی‌های دیگری) و دفترهای میخانه و مجله مطالعات ایرانی در روزهای…

پنجمین همایش ایران‌شناسی در دانشگاه بولونیا برگزار می‌شود

به گزارش خبرگزاری مهر، پنجمین همایش بین‌المللی ایران‌شناسی طی روزهای 22 و 23 اکتبر (اول و دوم آبان‌) در دانشگاه بولونیا برگزار می‌شود.

این‌همایش به‌کوشش دانشکده زبان‌ها، فرهنگ‌ها و ادبیات خارجه و دانشکده تاریخ، فرهنگ و تمدن دانشگاه بولونیا و با همکاری مرکز فرهنگی و امور بین‌الملل شهر کتاب و پروژه ایدا (تصویرها و کج‌گونگی‌های دیگری)  و دفترهای میخانه و مجله مطالعات ایرانی در روزهای پنجشنبه 22 اکتبر و جمعه 23 اکتبر 2020 برگزار می‌شود.

همایش مذکور با سخنرانی پائولا پوچینی رئیس دانشکده زبان‌ها، فرهنگ‌ها و ادبیات خارجه بولونیا، پائولو کاپوتسو رئیس دانشکده تاریخ، فرهنگ و تمدن و خوش‌آمدگویی کارلو سکونه آغاز خواهد شد.

برنامه سخنرانی‌های روز اول این‌همایش (پنجشنبه، 23 اکتبر ساعت 9:15) با میزبانی مائوریتسیو سیلویو پیستوزو به این‌ترتیب‌اند:

* علی‌اصغرمحمدخانی (موسسە فرهنگی شهر کتاب، تهران)، با عنوان «روایت روایت‌شناسی در ایران» 

* جانفیلیپّو تِ ّریبیلی (دانشگاه الساپینسا، رم)، با عنوان «تاریخ‌نویسی ساختگی و تعریف هویت. روایت آفرینش دین بدکار از دیدگاه دین‌شناسان زرتشتی دورە عباسی»

* آنتونیو کلمنته پانائینو (دانشگاه بولونیا)، با عنوان «چرخە اسطوره‌ای آرش در ادبیات ایرانی» 

* اِتسیو آلبریله لیان و ایرانیان (انستیتو آسیا، تورینو)، با عنوان «جدال بین دیوان و فرشتگان. ریشه‌های گنوسی‌گری میان بابلیان و ایرانیان»

ادامه سخنرانی‌ها با میزبانی کارلو سکونه هم به این‌ترتیب‌اند:

* میکله برناردینی (دانشگاه اورینتاله، ناپل)، با عنوان «رزم و بزم دو شیوۀ توصیفی جنگ در دورە تیموری»

* مائوریتسیو سیلویو پیستوزو (دانشگاه بولونیا)، با عنوان «جنگ خلیج فارس به شیوە صفوی: منظومه‌های کوتاه شاعر مرموز قدری»

* استفانو پلو (دانشگاه کافوسکاری، ونیز)، با عنوان «طبیعت، تخیل و مدرنیته در «چهار عنصر» میرزا عبدالقادر بیدل (1644ـ 1720)

* ادونه براندالیزه (دانشگاه پادو)، با عنوان «تصاویر حقیقی، تصاویر درست. نگاه و روایت در سینمای ایران (از دیدگاه اروپایی)»

* فرانچسکوعمر زامبونی (دانشگاه نرمال پیزا)، با عنوان «داستان حی بن یقظان در نوسان فلسفه و عرفان»

* فائزه مردانی (دانشگاه بولونیا)، با عنوان «ادبیات فارسی دورۀ اخیر دربارۀ جنگ تحمیلی با تمرکز بر سه رمان منتشرشده در ایتالیا»

* ناهید نوروزی (دانشگاه بولونیا)، با عنوان «ویس و رامین» گرگانی و «بهمن‌نامه» ایران شاه: جنبه‌های بینامتنی»

در ادامه روز اول این‌همایش، باقی سخنرانی‌ها با میزبانی فائزه مردانی به این‌ترتیب اجرا می‌شوند:

* حسن ذوالفقاری (دانشگاه تربیت مدرس، تهران)، با عنوان «روایت‌شناسی قصە «زرد پری و سبز پری»

* آنا وانزان (دانشگاه کافوسکاری، ونیز)، با عنوان «داستان‌نویسی معاصر فارسی: بازخوانی تحلیلی»

* بیانکا ماریا فیلیپّینی (دانشگاه اورینتاله، ناپل)، با عنوان «تهران وحشتناک»: تأملاتی بر تجسم شهر به مثابه استعاره‌ای از بی‌سویگی مدرنیته در ایران»

برنامه سخنرانی‌های روز دوم پنجمین همایش بین‌المللی ایران‌شناسی (جمعه 23 اکتبر 2020 ساعت 9:00) هم با میزبانی مائوریتسیو سیلویو پیستوزو به این‌ترتیب‌اند:

* آندرا پیراس (دانشگاه بولونیا )، با عنوان «ماه مانی و ماه المقنع: معجزه‌های مذهبی و کاربرد سیاسی آن‌ها»

* متِئو کومپارتی (دانشگاه کسیان، چین)،  با عنوان «گونه‌شناسی پهلوان در هنر روایتی سغدی و در حماسۀ فارسی دربارە رستم و اسفندیار»

سپس 2 سخنرانی با میزبانی آندرا پیراس ارائه می‌شوند:

* کارلو چرتی (دانشگاه الساپینسا، رم)، با عنوان «شهرستانی‌های ایرانشهر» و ادبیات جغرافیایی دورە ساسانی»

* پائولو اونی بنه (دانشگاه بولونیا)، با عنوان «متن کتیبە داریوش در بیستون: ورای تفسیر تاریخی ـ متن شناختی» 

3 سخنرانی پایان روز دوم همایش هم با میزبانی ناهید نوروزی به این‌ترتیب‌اند:

* ناتالیا تورنِزِلو (دانشگاه اورینتاله، ناپل)، با عنوان «خاطره‌نویسی در ادبیات فارسی معاصر: پیدایش و تکامل یک ژانر»

* فابیو تیدّیا (مرکز پژوهش حکمت و فلسفه، تهران)، با عنوان «بن‌مایە قلندر در ادبیات عرفانی فارسی» 

* کارلو سکونه (دانشگاه بولونیا)، با عنوان «دیگری در منظومه‌های فارسی، از فردوسی تا سعدی»

ایران سینمای ایران ایران شناسی   اخبار برگزیده
  

جو بایدن وعده داده در صورت پیروزی در انتخابات به برجام بازخواهد گشت. دونالد ترامپ هم مدعی شده در هفته‌های نخست پس از پیروزی، با ایران به توافق خواهد رسید. این حرفها نشانه چیست؟
نامه نیوز ایران اقتصاد ایران انتخابات ریاست جمهوری 

  

نامه مهم نمایندگان تهران برای تعطیلی پایتختعضو مجمع نمایندگان استان تهران از نامه این مجمع به ستاد ملی کرونا برای تعطیلی 2 هفته‌ای پایتخت خبر داد.
گسترش تهران پایتخت مجلس شورای اسلامی 

  

کارگزاران به‌دنبال ایده حمایت از علی لاریجانی است؟ / حسین دهقان در بین کاندیداهای حزب کارگزاران برای انتخابات 1400 است؟علی لاریجانی می‌تواند از گزینه‌های قابل‌تامل کارگزارانی‌ها باشد. او از سیاستمداران اصولگرایی است که سبک و سیاق سیاست‌ورزی‌اش مورد علاقه و توجه کارگزارانی‌ها بوده است. آنها حتی در جریان رقابت برای ریاست‌ مجلس دهم نیز معتقد بودند که صندلی ریاست حق لاریجانی است و از کاندیداتوری محمدرضا عارف به عنوان یک اصلاح‌طلب حمایت نکردند...
اعتماد حزب کارگزاران دولت دوازدهم سعید لیلاز 

  

سعید لیلاز: هیچ ملتی با تلگرام و اینستاگرام دین خود را از دست نداده |صداوسیما هیچ صلاحیتی برای نظارت بر تولید محتوای صوت و تصویر ندارد|فیلترینگ باعث بی ‌اعتمادی شدهسعید لیلاز با بیان اینکه صداوسیما هیچ صلاحیتی برای نظارت بر تولید محتوای صوت و تصویر ندارد، تاکید می کند که فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی هیچ نکته مثبتی در پی نداشته و در سال‌های اخیر محدودیت‌های فضای مجازی سبب شده تا مردم نسبت به حکومت بی‌اعتماد شوند.
۵۵ آنلاین سعید لیلاز موبایل تلگرام 

  

جامعه مدرسین از انتخابات 1400 کنار کشیدنایب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از تصمیم قطعی تشکل سیاسی متبوع خود بر عدم دخالت در انتخابات سال 1400 خبر داد.
مثلث جامعه مدرسین حوزه علمیه قم جامعه روحانیت مبارز الناز شاکردوست 

  

موج دوم کاهش قیمت ها در بازار خودرو در راه است؟یک کارشناس بازار خودرو می‌گوید: چنانچه بایدن پیروز انتخابات باشد، هفته آینده قیمت خودروها مجدد ارزان می‌شود. پیش‌بینی می‌شود کاهش قیمت دلار ادامه‌دار باشد که به دنبال آن قیمت خودروهای داخلی مجدد بین پنج تا 10 میلیون تومان ارزان خواهد شد.
خودروتک کاهش قیمت ها قیمت خودرو 

  

کشف حجاب اختیاری در دورۀ دولت دوازدهممیرسلیم گفت: در این کشور دوبار کشف حجاب صورت گرفت، یک بار به صورت اجباری در دورۀ رضاخان و بار دیگر به صورت اختیاری در دورۀ دولت دوازدهم. وی با بیان اینکه جریان دیگری که علیه ما مشغول فعالیت است جریان ضدانقلاب است، گفت: این جریان که بسیار هم فعال است با مقدسات انقلاب مقابله می‌کند.
مستقل‌آنلاین حجاب دولت دوازدهم دولت 

  

ماجرای 10میلیارد گمشده در استقلال گره خورداحمد سعادتمند مدیر عامل سابق باشگاه استقلال در واکنش به خبر ابهام درباره 10 میلیار تومانی که حامی مالی این باشگاه در اختیار آبی پوشان قرار داده بود متنی را در اینستاگرام خود منتشر کرد.
مملکت‌آنلاین باشگاه استقلال استقلال اینستاگرام 

  

مشکل دریافت حقوق‌های نجومی در دولت هم مربوط به آمریکاست؟رئیس بانک مرکزی دولت آقای روحانی دلار را 11 هزار تومان تحویل گرفت و امروز این قیمت به 29 هزار تومان رسیده است، حال به مردم آدرس می‌دهید که به آمریکا ناسزا بگویند؟ آیا مشکل دریافت حقوق‌های نجومی در دولت مربوط به آمریکاست؟ و برای اینکه در نظام مالی اختلاس‌ صورت می‌گیرد باید آمریکا را نفرین کرد؟
مستقل‌آنلاین دولت رئیس جمهور بانک مرکزی 

  

شرایط مذاکره ایران و آمریکا در صورت رئیس جمهور شدن بایدن /اصلاح طلبان نفس راحت خواهند کشید؟روزنامه شرق در گفت وگویی با محسن میردامادی به تحلیل انتخابات امریکا پرداخته و روی کار آمدن بایدن یا ترامپ را مورد بررسی قرار داده است.
اقتصادنیوز ایران ایران و آمریکا ایران و عربستان 

  

هشدار بهمن موتور در مورد سودجویی با پیش فروش دیگنیتیشرکت بهمن موتور علیرغم وجود تحریم های ظالمانه صنایع خودروسازی و محدودیت های موجود، از عرضه محصول جدید خود به نام دیگنیتی در آینده ای نزدیک خبر داد.
خودروتک خودرو تولید 

  

دولت بعدی آمریکا باید تهران و ریاض را مجبور به سازش کندآمریکا نمی‌تواند ایران و عربستان سعودی را مجبور به سازش کند، اما این دو کشور در گذشته به صورت مسالمت آمیز با یکدیگر همزیستی داشته و حتی همکاری کرده‌اند و هر دو علاقه زیادی به یافتن راهی برای انجام مجدد آن دارند. با توجه به گزینه‌های دیگر، دولت بعدی آمریکا باید تلاش کند تا آنها را دوباره در این مسیر قرار دهد.
اعتماد دولت تهران دونالد ترامپ 

  

پیروزی بایدن با ارزش دلار چه می کند؟عضو شورای مشاورین اقتصادی دوره ریاست جمهوری رونالد ریگان از ناکامی تحریم ها در دستیابی به اهداف خود خبر داد.
گسترش انتخابات ریاست جمهوری 13 آبان دلار 

  

گزارش رویترز از جنبه‌های متفاوت تحریم‌های آمریکا علیه ایران برای بایدنرویترز در تحلیلی به تحریم‌های جدید آمریکا و شرایط آن‌ها در دولت بعد آمریکا پرداخت.
ایلنا ایران وزارت خارجه دولت 

  اخبار داغ
  

استاندار هرمزگان گفت: اجرای طرح «هرمزگان بدون کرونا» با تصویب محدودیت‌های جدید برای پیشگیری و کنترل این بیماری، آغاز و محدودیت‌های ویژه کنترل کرونا در استان از چهارشنبه این هفته شروع می‌شود.
صراط استان هرمزگان بندرعباس آموزش 

  

نتیجه تست کرونای جدید بایدن مشخص شدطبق اعلام ستاد انتخاباتی جو بایدن، نتیجه تست کرونای جدید او منفی شده است.
اقتصادنیوز انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری دموکرات 

  

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی گفت: نیازمند مفاهمه ملی در عرصه مقابله با کرونا هستیم.
نامه نیوز استان مرکزی معاون سیاسی رئیس جمهور 

  

3.5 میلیون نفر در معرض ابتلا به کرونا هستند به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صداوسیما، ایرج حریرچی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه از این تعداد 500 تا 600 هزار نفر سالمندان مجرد هستند افزود: 87 درصد مبتلایان به کرونا را بیماران مسن و کسانی که بیماری زمینه‌ای دارند تشکیل می‌دهند. وی گفت: 30 تا 40 درصد مبتلایان بیش از یک کیلومتر از محل زندگی خود دور شده اند و برخی به مسافرت نیز رفته اند. حریرچی افزود: با…
مهر درمان وزارت بهداشت امید به زندگی 

  

سفیر جمهوری خلق چین در ایران معتقد است لغو محدودیت های تسلیحاتی ایران براساس قطعنامه 2231، بازتاب‌دهنده موضع مشترک جامعه بین‌المللی در خصوص حفظ چندجانبه‌گرایی، پیامدهای موجود مسئله هسته‌ای ایران و کارآمدی برجام است.
نامه نیوز چین ایران ترامپ 

  

جولان کرونا در کارزار انتخاباتی ترامپطبق گزارش دانشگاه استنفورد، شیوع کرونا در کارزارهای انتخاباتی ترامپ و ابتلای شرکت کنندگان در این مراسم ها احتمالا منجر به مرگ بیش از 700 نفر به علت بیماری کووید 19 شده است.
اقتصادنیوز دونالد ترامپ ترامپ ریاست جمهوری 

  

بنا بر اعلام ستاد ملی مبارزه با کرونا، محدودیت‌های جدید کرونایی در 43 شهر قبلی و 43 شهر جدید اعمال خواهد شد که شهرهای اهواز و مسجدسلیمان نیز شامل این محدودیت‌ها خواهند بود.
صراط اهواز ورزش خودرو 

  

3 داروی گیاهی موثر بر درمان کرونا مجوز گرفتندرییس سازمان غذا و دارو گفت:ما برای داروهای گیاهی که ادعای درمان کرونا را داشتند خط ویژه ای در نظر گرفته ایم.
مستقل‌آنلاین درمان دارو تولید 

  

داروهایی که بیماران کرونایی نباید استفاده کنندمصرف خودسرانه دارو در این شرایط نه‌تنها کمکی به بهبودی بیماری نمی‌کند، بلکه می‌تواند شرایط را سخت‌تر و بغرنج‌تر نیز کند، به همین دلیل پزشکان تلاش می‌کنند با معرفی داروهای مناسب به بهبود بیمار در این شرایط کمک کنند و بیماران نیز باید با نظارت پزشک به مصرف دارو اقدام کنند.
برنا مصرف خودسرانه دارو دارو پزشک 

  

کدام تست کرونا دقیق تر است؟در حال حاضر تست تشخیص عفونی به دو روش انجام می ­شود: تست PCR یا پی سی آر که مواد ژنتیکی ویروس را مورد بررسی قرار می­ دهد و تست آنتی ژن که پروتئین­ های خاص روی سطح ویروس را مشخص می ­کند.
برنا ویروس ژن 

  

کرونا هم جلودار ستاره بایرن نبود + عکسسرژ گنابری امروز اولین بازی خود را بعد از ابتلا به کرونا برای بایرن مونیخ انجام داد.
گسترش ستاره بایرن مونیخ بایرن