«سربازی» لغو می‌شود؟

این روزها ندایی از تغییر نحوه «سربازی» به گوش می‌رسد؛ اقدامی که می‌تواند بر زندگی چندین میلیون جوان ایران و توسعه کشور تأثیر بسزایی داشته باشد.

«سربازی» لغو می‌شود؟

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی شمانیوز، «دوسال از عمر هر جوانی برای کارهای بیهوده از بین می‌رود»؛ این عبارتی است که خیلی از  جوانان کشور درباره خدمت سربازی مطرح می‌کنند. خدمتی که به‌صورت اجباری بر گُرده هر جوان (مرد) ایرانی است که طبق قانون باید آموزش‌های نظامی دیده و از کشور و خاک خود دفاع کند؛ البته باید گفت این مسئله تکلیفی بر گردن هر ایرانی است و نه فقط جوانی که باید برای پیدا کردن کار و تشکیل خانواده باید کارت پایان خدمت داشته باشد.

حیات اجتماعی در گرو یک کارت!

«نه می‌شود وام گرفت، نه می‌توان کار رسمی داشت، نه می‌توان سراغ بیمه رفت و حتی خیلی اوقات نمی‌شود ازدواج کرد» این‌ها جملاتی است که درباره نداشتن کارت پایان خدمت همه‌روزه به گوش می‌رسد. حیات اجتماعی یک جوان که بسنده به یک کارت شده و چندین سال از زندگی او را درگیر کارهای روتین اداری و بعضاً خدماتی می‌کند. کارهایی که شاید بتوان گفت افزوده‌ای برای آن جوان نداشته و صرفاً دو سال از بهترین ایام زندگی‌اش را درگیر روزمرگی‌هایی می‌کند که شاید در آینده هم به هیچ درد آن جوان نخورد؛ درست مثل مثلثات، انتگرال و مشتق‌هایی که همیشه معلم‌های ریاضی می‌گفتند در زندگی به درد می‌خورد.

اما بدترین خاطره از خدمت سربازی متعلق به مردانی است که صاحب زن و فرزند هستند، بسیاری از این افراد معتقدند که خدمت سربازی برای متأهلان به‌کلی تعریف‌نشده است تا جایی که حتی برنامه‌ای برای گذران زندگی یک سرباز متأهل (با فرزند یا بی‌فرزند) ندارند.

رضا دراین‌باره به خبرنگار آنا می‌گوید: «با مدرک فوق‌لیسانس در حالی که 2 سال از زندگی مشترکم با همسرم می‌گذشت مجبور شدم برای گرفتن کارت پایان خدمت به سربازی اعزام بشوم. تنها امتیازی که داشتم این بود که آخر هفته‌ها می‌توانستم 2 روز به خانه بروم. هر چند که نداشتن درآمد هم مزید علتی بر سختی این دوران بود؛ با 200 تومان پولی که به سرباز می‌دهند مگر می‌شود اجاره و خرج زندگی را داد».

محمد نیز جوان دیگری است که در شرایط تأهل و با داشتن یک فرزند به خدمت سربازی اعزام‌شده است او دراین‌باره با خبرنگار آنا صحبت کرده و معتقد است: «تنها امتیاز ما داشتن کسری خدمت به خاطر فرزند بود و تعطیلی آخر هفته‌ها که به متأهلان می‌دادند؛ دیگر هیچ امتیازی وجود نداشت، به علت بیکاری و نداشتن درآمد در دوران خدمت سربازی مجبور شدم خانه‌ای را که مستأجر بودم، تحویل بدهم و همسر و فرزندم را در خانه پدرش بگذارم. شیرازه زندگی من در این دوره از هم پاشید».

این‌ها تنها بخشی از اتفاقاتی است که برای یک جوان متأهل رخ می‌دهد؛ البته وضعیت جوانان مجرد نیز بهتر از این افراد نیست و آن‌ها هم دغدغه‌های بسیاری مانند شکسته شدن غرور، بطلان عمر و ... دارند.

باید چاره کرد/ سکانس اول :شروع مطالبه همه‌جانبه

همین دغدغه‌ها باعث شد تا مطالبه حذف خدمت سربازی اجباری یا تحول آن در فضای مجازی آغاز بکار کند، بسیاری از جوانانی که سربازی رفته بودند، خاطرات خود را نقل می‌کردند و برخی دیگر واهمه از دست دادن موقعیت اجتماعی و کاری خود داشتند و عده‌ای هم نگران شب کنکور بودند که اگر قبول نشوند باید بروند و پا جفت کنند!

این مطالبه شروع شد و تا جایی ادامه یافت که این صدا توسط مسئولان شنیده شد.

مجلس به فکر خدمت سربازی اجباری/ سکانس دوم: مطالبه و طرح نمایندگان برای تحول در خدمت سربازی

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی جزء اولین نمایندگان مطرح‌کننده حذف سربازی اجباری در مجلس بود. او در توییتر شخصی خود دراین‌باره نوشت: «مشکلات معیشتی و اقتصادی، افزایش سن ازدواج، ادامه تحصیل اجباری و به تأخیر افتادن ورود نیروهای متخصص جوان به بازار کار از تبعات سربازی اجباری است. استخدام نیروهای متخصص نظامی به نفع امنیت و اقتدار کشور است و بررسی‌های کارشناسی لازم برای تأمین بودجه این طرح انجام‌شده است.»

وی همچنین مدعی شد: «باید ‫سربازی اجباری جمع شده و نیروهای متخصص نظامی برای حراست از امنیت و اقتدار کشور استخدام شوند؛ وجود 3 میلیون مشمول غایب نشان‌دهنده ناکارآمدی مدل فعلی است. در شرایط جنگ اقتصادی باید از توان جوانان برای سازندگی و جهش تولید استفاده کنیم؛ نسل جوان سربازان خط مقدم این جنگ هستند.»

به نظر می‌رسد نکات ارائه‌شده توسط این نماینده مجلس گویای آن باشد که برای امور تخصصی نظامی حتماً نیروی کادر مسلح باید جذب‌شده و از سرباز وظیفه‌ای که دو سال به‌اجبار در خدمت نیرو است، نمی‌توان انتظار تخصص‌های نظامی پیشرفته و دقیق داشت.

«دو سال از عمر هر جوانی از برای کارهای بیهوده از بین می‌رود»؛ این عبارتی است که خیلی از  جوانان کشور درباره خدمت سربازی مطرح می‌کنند.

پس از ارائه نکات متعدد از سوی نمایندگان مجلس و مطالبات فعالان فضای مجازی بالاخره طرح جدید خدمت سربازی در بهارستان مطرح شد. نماینده مردم نجف‌آباد در مجلس شورای اسلامی در رابطه با طرح سربازی در مجلس، اظهار کرد: امنیت کشور جزء خطوط قرمز است؛ در این صورت برای اینکه امنیت کشور در یک منطقه ناامن تأمین شود نیاز به نیرو سرباز است و ازاین‌رو کشور سالانه به 400 هزار نیرو سرباز نیاز دارد.

ابوالفضل ابوترابی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی قصد دارد سربازی را از 2 سال به 5 سال افزایش داده و این نوع خدمت وظیفه به صورت حرفه‌ای برگزار شود. در این جهت هزینه‌ای که برای یک سرباز انجام می‌شود مفیدتر از دو سال است.

نماینده مردم نجف‌آباد در مجلس با اشاره به نیاز ستاد کل به 400 هزار سرباز در سال، گفت: در این طرح نیاز ستاد کل نیروهای مسلح به سرباز را به 80 هزار نفر کاهش داده‌ایم، زیرا در حال حاضر کشور تا 1415 حدوداً سالانه 50 هزار نفر وجود دارد که مشمول خدمت سربازی می‌شوند.

ابوترابی تصریح کرد: از این افراد طبیعتاً 80 هزار سرباز در سال که با حقوق یک کارمند کادری رسمی دریافت می‌کنند می‌توانند به خدمت سربازی بروند بدین معنا که از 400 هزار نفر 80 هزار نفر آن به‌صورت داوطلبانه می‌توانند به سربازی بروند. به‌نوعی سربازی داوطلبانه می‌شود.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها با بیان اینکه رسانه‌ها و جامعه طرح مجلس را بد برداشت کرده‌اند، بیان کرد: نکته مهمی که وجود دارد این است که یک زمانی ستاد کل نیروهای مسلح احساس نیاز بیش از اندازه سرباز را دارد یعنی برای یک رشته در یک مقطع زمانی نیاز بیش از حد نیرو را دارد در آن زمان سربازی می‌تواند اجباری شود.

این نماینده مجلس با بیان اینکه طرح مجلس منابع مالی را برای دولت دیده است، تأکید کرد: کسانی که قصد رفتن به خدمت سربازی ندارند، باید تا 50 سالگی بر اساس خدماتی که از دولت دریافت می‌کنند یعنی این افراد اجازه سفر خارجی دارند و یا می‌توانند کارمند دولت یا نماینده مجلس و ...، ولی بابت دریافت خدمات باید مبلغ خیلی کمی به‌عنوان مالیات به دولت پرداخت کنند تا برای آن‌هایی که سرباز هستند صرف شود.

حسن شجاعی علی‌آبادی، نماینده مردم ابهر، خرمدره و سلطانیه و نایب رئیس کمیسیون اصل نود در مجلس شورای اسلامی نیز در همین باره در توییتی نوشت: برآورده کردن نیازهای دست چندم نیروهای مسلح با سربازی اجباری با صرف دو سال از بهار عمر جوانان، مصداق اسراف در عمر و موجب آسیب‌های فرهنگی، اقتصادی و حتی سیاسی است. حذف سربازی اجباری به پشتیبانی و مانع‌زایی از تولید نیز می‌انجامد.

ولی اسماعیلی، نماینده مردم گرمی در مجلس و  نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در توییتی نوشت: قانون ‌ سربازی اجباری به دغدغه بزرگی برای اشتغال و تشکیل زندگی نسل جوان تبدیل شده است. استخدام نیروهای متخصص نظامی به نفع امنیت و اقتدار کشور است؛ باید فاصله دانشگاه تا بازار کار را کوتاه کنیم.

تغییر روند سربازی اجباری می‌تواند به رشد کشور بینجامد و البته نکات مثبتی را در کنار آن بر چارچوب کشور ایجاد کند که یکی از آن‌ها کاهش سن ازدواج و ورود به بحث مشاغل و رشد صنعت و کار در کشور است.

اظهارات نمایندگان مجلس باعث شد تا کورسوی امیدی در دل جوانان کشور ایجاد شود. امیدی که به انجام رسیدن آن نه‌تنها برای نشاط اجتماعی کشور اثر مثبت دارد بلکه منجر به رونق تولید و اقتصاد در کشور می‌شود. اما این امید عمر زیادی نداشت.

سد نیروهای مسلح در برابر تغییر قانون/ سکانس چهارم: نیروهای مسلح طرح‌های ارائه‌شده را پروپاگاندا می‌داند

ستاد کل نیروهای مسلح مخالفت قاطعانه خود را با طرح سربازی اعلام کرد و آن را یک کار تبلیغاتی در ایام نزدیک به انتخابات دانست.

سردار ابوالفضل شکارچی، سخنگوی ارشد نیروهای مسلح در نشست خبری با موضوع خدمت سربازی، اظهار داشت: مدتی است درباره موضوع سربازی بحث‌هایی از سوی افراد مختلف حقیقی و حقوقی و سلبریتی‌ها در کشور مطرح می‌شود و افکار عمومی را تحت تأثیر خود قرار داده است.

وی معتقد است: عده‌ای موج‌سواری می‌کنند در خصوص خدمت سربازی و بدون پشتوانه علمی طرح‌های یک‌جانبه غیرقابل تحقق می‌دهند و انتظارات جامعه را بالا می‌برند و دشمن را شاد می‌کنند چرا که به امنیت کشور لطمه وارد می‌کنند.

«نه می‌شود وام گرفت، نه می‌توان کار رسمی داشت، نه می‌توان سراغ بیمه رفت و حتی خیلی اوقات نمی‌شود ازدواج کرد» این‌ها جملاتی است که درباره نداشتن کارت پایان خدمت همه‌روزه به گوش می‌رسد. حیات اجتماعی یک جوان که بسنده به یک کارت شده است.

شکارچی بیان می‌کند: اگر ما جداسازی کنیم و بگوییم بخشی اختیاری به خدمت سربازی بیایند و بخشی هم نیایند، بار مسئولیت را آن‌ها که به خدمت آمده‌اند باید به دوش بکشند. ثانیاً یک بودجه بسیار کلان نیاز دارد چراکه به بیش از 2 برابر کارکنان پایور در حال حاضر نیروهای مسلح نیاز خواهیم داشت که این فقط برای شرایط غیرجنگی است.

در ادامه صحبت‌های شکارچی، ولی اسماعیلی، نماینده مجلس شورای اسلامی به این مواضع واکنش نشان داده و گفت: اولاً مطابق با قانون اساسی مجلس حق ورود در همه موضوعات را دارد، بنابراین کسی نمی‌تواند بگوید که شما در این موضوع ورود نکنید. منتها طبیعتاً باید در این مساله یک همکاری بین مجلس و نیروهای مسلح وجود داشته باشد. از این جهت بعضی از مخالفت‌ها را بعضی از بخش‌های نیروهای مسلح داشتند که طرح این موضوع به مصلحت نیست اما خب مجلس هم تشخیص خودش را دارد و طبیعتاً در فضای تعامل و گفت‌وگو با این بزرگواران ما باید موضوع سربازی را دنبال کنیم و پیش ببریم.

با توجه به اظهارات سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلح شاید بتوان گفت که این طرح هنوز به درستی برای ستاد کل نیروهای مسلح تبیین نشده است. چرا که لغو سربازی به هیچ وجه مطرح نیست بلکه مجلس بنا بر اختیارات خود درصدد است تا بتواند کادر رسمی نیروهای مسلح و به‌تبع آن بودجه این ستاد را افزایش دهد و از طرفی برای سربازی سازوکار ویژه‌ای طراحی کند تا فاصله دانشگاه تا صنعت را کوتاه کند.

با این حال سرگردانی طرح تحول خدمت سربازی و بازی آن بین نیروهای مسلح و مجلس شورای اسلامی، نگاه جوانان این کشور را به خود متمرکز کرده است طرحی که اگر مصوب نشود به اذعان جوانان این کشور «دو سال از عمر هر جوانی برای کارهای بیهوده از بین می‌رود»

منبع: آنا

انتهای پیام

سربازی مجلس شورای اسلامی کمیسیون اجتماعی مجلس   اخبار برگزیده
  

واکنش جنجالی سرمربی الریان به شکست مقابل پرسپولیس+جزئیات بیشترالریان در دومین دیدار خود در فصل جاری لیگ قهرمانان آسیا به مصاف پرسپولیس رفت و با نتیجه 3 بر یک شکست خورد.
خانه فوتبال پرسپولیس لیگ قهرمانان آسیا آسیا 

  

پیش‌بینی‌ یک نماینده درباره کاندیداتوری «رئیسی»یک نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: پیش‌بینی من این است که سید ابراهیم رئیسی داوطلب کاندیداتوری انتخابات خواهد شد و نامزدهای جریان انقلابی به نفع ایشان کنار خواهند کشید.
فردا مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

مقایسه دستمزد کارگران ایران با کارگران کشورهای مختلففاصله بسیار زیادی بین حداقل حقوق کارگران در ایران و حداقل حقوق کارگران در کشوری مثل قطر وجود دارد که باید این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.
ایلنا دستمزد حداقل دستمزد ایران 

  

پیش بینی بورس امروز / کِشتی بورس به گِل می‌نشیند؟در معاملات دیروز رکود معاملات به عمیق‌ترین سطح رسید و مازاد عرضه افزایش یافت. در این شرایط بورس امروز چه روندی خواهد داشت؟
اقتصادنیوز 

  

وعده کاهش قیمت خودرو در اردیبهشت تحقق می یابد؟علیرضا رزم حسینی، وزیر صمت بهمن پارسال وعده داد که با حذف دلالان و افزایش تولید، قیمت خودرو حداکثر تا اردیبهشت 1400 کاهش خواهد داشت.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

بررسی دوباره عرضه خودرو در بورسبراساس دستورکار هفتگی کمیسیون صنایع و معادن مجلس، اعضای این کمیسیون امروز به بررسی طرح ساماندهی خودرو با حضور مسوولان و کارشناسان دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط می‌پردازند. هفته گذشته طرح ساماندهی خودرو در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار گرفت این در شرایطی است که با عدم تامین نظر نمایندگان‌، این طرح بار دیگر به کمیسیون صنایع و معادن مجلس ارجاع داده شد‌.
خودروتک خودرو خودروسازان بورس کالا 

  

محدودیت‌ها تا آخر هفته تمدید شد/ مردم نگران نباشندعلیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: امروز در ستاد ملی مقابله با کرونا، تا آخر هفته محدودیت‌ها را تمدید کردیم و بر اساس آن پنجشنبه برای ادامه محدودیت تصمیم می گیریم...
۵۵ آنلاین استان اصفهان اصفهان بیمارستان 

  

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی غنی‌سازی 60 درصدی ایران را تایید کردسفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین گفت: سطح غنی‌سازی UF6 تولیدی ایران 55.3 درصد بوده است.
ایلنا آژانس بین المللی انرژی اتمی انرژی غنی سازی 

  

واکنش احمدی نژاد به حادثه نطنزرئیس دولت دهم به انفجار تأسیسات هسته‌ای ایران و وارد آمدن چند میلیارد دلار خسارت به آن اشاره کرد و گفت: از آن طرف دنیا تأسیسات ما را منفجر می‌کنند و بعد شما می‌خواهید برای مذاکره بروید. این بار چه چیزی را می‌خواهید معامله کنید. یک فضایی هم درست کرده‌اید که هیچکس حرف نزند! چرا حرف نزنیم؟ این کشور متعلّق به تک تک مردم ایران است...
مثلث احمدی نژاد بهنوش بختیاری دولت دهم 

  

جلسه کمیسیون مشترک برجام که ساعتی پیش در سطح معاونین با حضور هیئت‌های ایران و گروه 1+4 در گرندهتل وین آغاز شده بود، دقایقی پیش پایان یافت.
نامه نیوز کارت اعتباری ایران وین 

  

برگزاری بزرگ‌ترین انتخابات اقتصادی کشور تا چند روز آینده/ سود سهام عدالت افراد طبق عملکرد شرکت‌ها متفاوت از هم می‌شودعضو شورای عالی بورس با بیان اینکه انتخابات سهام عدالت بزرگ‌ترین انتخابات اقتصادی کشور است، گفت: هر کدام از سهام‌داران از این پس سهامدار یک شرکت استانی خواهند شد و سود هر یک از استان‌ها و شرکت‌ها از سال آینده متفاوت خواهد بود.
ایلنا سود سهام عدالت سهام 

  

سیگنال های مثبت رئیس بورس هم به داد شاخص نرسید/ سقوط 9 هزار واحدی بورس تهرانشاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز بازار سرمایه با افت 9 هزار و 600 واحدی (معادل0.7 درصد) در سطح یک میلیون و 233 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص تهران 

  

هشدار دولت بایدن به صهیونیست‌ها؛ از تهدید و خرابکاری در تاسیسات هسته‌ای ایران خودداری کنیددولت بایدن از اسرائیل خواست تا از اظهارات تهدید آمیز علیه ایران خودداری کند.
ایلنا دولت تاسیسات هسته ای هسته ای 

  

آخرین وضعیت تحقیق و تفحص از خودروسازانرئیس هیات تحقیق و تفحص از شرکت‌های خودروسازی گفت: هم اکنون در حال دریافت اطلاعات به‌صورت مکتوب هستیم و از اواخر اردیبهشت کار جمع‌آوری اطلاعات به‌صورت میدانی و بازدید از دستگاه‌های مختلف و مرتبط با موضوع را در دستورکار خود داریم.
خودروتک مجلس شورای اسلامی خودروسازان کار 

  

پیش شرط بازگشت خودروسازان خارجی به ایرانمدعی العموم به راحتی می تواند دولت را مکلف کند تا کسب رضایت طرفهای تجاری در بخش های مختلف صنعتی و اقتصادی، اجازه بازگشت شرکت های خارجی به بازار ایران را ندهد.
خودروتک خودروسازان ایران دولت 

  اخبار داغ
  

اتفاقات عجیب در بازار بورسنایب رئیس مجلس گفت که بیش از 130 هزار میلیارد تومان توسط 200 کد حقوقی در اوج شاخص بورس از بازار خارج شده است.
فردا شاخص 

  

چه افرادی باید واکسن کرونا را تزریق کنند؟به گفته پژوهشگران، حتی پس از عفونت قبلی و وجود آنتی بادی، واکسیناسیون برای تقویت پاسخ های ایمنی، جلوگیری از عفونت مجدد و کاهش انتقال ویروس هنوز لازم است. بنابراین، برای جوانان مهم است که واکسن را تا جایی که ممکن است، استفاده کنند.
برنا جوانان ویروس واکسیناسیون 

  

چند باور اشتباه درباره کرونا/ سطوح آلوده خطرناک است؟محققان در بررسی‌های خود و همچنین مشاهده عوارض ناشی از کرونا به یکسری از خطاهای خود در مورد ویروس کرونا در روزهای آغازین عالم‌گیری کووید19پی برده‌اند که در ادامه به آنها اشاره شده است.
اقتصادنیوز ویروس 

  

​واکسیناسیون رایگان کرونا طبق اولویت‌بندی/ خلبانان، خبرنگاران و زندانیان در اولویت سوم دریافت واکسن​سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا بر واکسیناسیون رایگان علیه کووید19 در قالب نظام شبکه و طبق اولویت‌بندی صورت گرفته، تاکید کرد.
اقتصادنیوز واکسیناسیون رایگان 

  

قیمت پایه عرضه خودرو در بورس چگونه تعیین می شود؟سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن گفت: براساس پیشنهاد کمیسیون صنایع و معادن مجلس مقرر است در شرایطی که بازار خودرو با عدم تعادل مواجه و تقاضا برای انواع خودرو بیشتر از عرضه آنها باشد، خودروسازان باید خودروهای تعیین شده توسط شورای رقابت را فقط از طریق بورس کالا عرضه کند.
اقتصادنیوز خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

وزیر بهداشت: گفته بودم موج چهارم کرونا سهمگین خواهد بودوزیر بهداشت، با اشاره به وضعیت بیماری کرونا در کشور، گفت: قبل از عید گفته بودم که گرفتار موج سنگینی خواهیم شد.
اقتصادنیوز 

  

​واکسیناسیون رایگان کرونا طبق اولویت‌بندی/ خلبانان، اصحاب رسانه و زندانیان در اولویت سوم دریافت واکسن​سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا بر واکسیناسیون رایگان علیه کووید19 در قالب نظام شبکه و طبق اولویت‌بندی صورت گرفته، تاکید کرد.
ایلنا واکسیناسیون رایگان رسانه 

  

تلاش آزمایشگاهیان در مدیریت بحران کرونا ستودنی است به گزارش خبرگزاری مهر، در متن پیام قاسم جان بابایی آمده است: «بدون شک آزمایشگاه‌ها در حلقه درمان و مدیریت بیماری‌ها نقشی ارزنده ایفا می‌کنند و جامعه بزرگ آزمایشگاهیان با امکان تشخیص به موقع بیماری افتخار مدافعین خطوط اول نبرد با بیماری‌ها را از آن خود نموده و با فداکاری، سلامت و آسایش خود را در راه اعتلای سلامت جامعه گذاشته‌اند. در این روزهای سخت که همه در حال دست و پنجه نرم کردن…
مهر درمان مدیریت بحران حوزه 

  

تکذیب شایعه فروش واکسن کرونا در کشور/ ویدئوسخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: واکسیناسیون کرونا برای همه گروه‌های جامعه رایگان خواهد بود.
خبرفوری وزارت بهداشت دارو واکسیناسیون 

  

همه عرضه های بلوکی هفته/ فعالیت پلتفرم بلاکچین در فرابورساقتصادنیوز:امروز فرابورس از اخذ مجوز فعالیت نخستین پلتفرم تامین مالی جمعی مبتنی بر بستر بلاکچین ‌ خبر داد.
اقتصادنیوز بلاکچین 

  

پرش آمارهای کرونایی ایران به منطقه سیاه + نموداربیماری کرونا امروز 29 فروردین 1400، چهار رکورد خطرناک دیگر را به ثبت رساند. بررسی های آماری نشان می‌دهند وضعیت بیماری کرونا در روز های اخیر وخیم تر شده و بیانگر جهش این بیماری به محدوده سیاه شده است.
اقتصادنیوز ایران