اعتماد   |  سیاسی  |  

مجلسی‌ها سوپاپ‌های اطمینان را در قانون انتخابات لحاظ کنند

نماینده سابق مجلس، گفت: نباید طرحی که مطرح یا قانونی که تصویب می‌کنیم به نوعی باشد که مردم یا حداقل بخشی از مردم و یا جریانات سیاسی با هر ایده و عقیده‌ سیاسی اینگونه استنباط کنند که دایره انتخاب در حال محدود شدن است.

مجلسی‌ها سوپاپ‌های اطمینان را در قانون انتخابات لحاظ کنند

اعتمادآنلاین| محسن کوهکن نماینده سابق مجلس و عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری، درخصوص اصلاح قانون انتخابات و ایراداتی که به آن وارد است، گفت: آنچه که مسلم است، این است که هیچ‌کسی نمی‌تواند ادعا کند که قانون فعلی انتخابات یک قانون جامع و کامل انتخاباتی است، خود آقای سخنگوی شورای نگهبان این حرف را در مصاحبه‌های مختلف اشاره کردند و حتی زمانی که بحث صلاحیت‌ها به وجود آمد، در پایان مجلس دهم، شاید به نوعی تاحدی ایراد و اشکال کار را به این هم مرتبط کردند.

 

وی ادامه داد: دولت‌های مختلف مدعی این بودند که سعی کرده‌اند لایحه جامع و کاملی را به عنوان قانون انتخابات که همه اشکالات آن برطرف شده، به مجلس ارسال کنند. در واقع با توجه به نکاتی که عرض کردم این مساله بیانگر این است که علیرغم اینکه بعد از پیروزی انقلاب در یک مقاطعی این قانون مرتب اصلاح ‌شده و حاشیه خورده و در واقع هم بخشی از ایرادات آن برطرف شده است، اما هنوز ایراداتی دارد.

 

نماینده سابق مجلس در ادامه اظهار داشت: در خصوص طرح اصلاح قانون انتخاباتی که در مجلس دهم مطرح شد، من طراح آن بودم و آن طرح یک جمله بود، اما وقتی که به کمیسیون شوراها رفت آقایان پیشنهاداتی داشتند از جمله آقای مطهری و در پایان خروجی کمیسیون چیزی بود که تقریباً آنچه که در طرنح اولیه مطرح شده بود در آن وجود نداشت و به یک چیز دیگر تبدیل شد که حتی خود ما هم مجبور شدیم در صحن با آن مخالفت کنیم.

 

وی در ادامه در خصوص طرح جدید اصلاح قانون انتخابات که مطرح شده است، بیان داشت: طرح کنونی انتخابات هنوز بررسی نشده و هنوز به تصویب نرسیده است، تجربه به ما می‌گوید که معمولاً یک طرح تا بررسی نشود و به تصویب نرسد هر نکته‌ یا موردی که گفته شود صرفاً نظرات مشورتی است برای کسانی که می‌خواهند این طرح را چه در کمیسیون مربوطه، چه در کمیسیون مشترک و یا حتی در صحن بررسی کنند.

 

در مجموع یعنی اینکه این طرح هنوز قانون نشده است، اما دوستان ما در مجلس باید به یک نکته مهم توجه کنند و آن اینکه ما باید سوپاپ‌های اطمینان برای اینکه افراد فاقد صلاحیت وارد نشود را در قانون تدبیر کنیم که این‌ها باید کاملا شفاف، روشن، قابل تطبیق و قابل احصا باشد و البته سختگیری هم نکنیم.

 

عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به تندروی یا کندروی‌هایی که گاه شاهد آن هستیم، اظهار داشت: متاسفانه ما در ایران یا از این طرف بام می‌افتیم یا از آن طرف بام و تفاوتی هم ندارد کدام جناح باشد، نباید طرحی که مطرح یا قانونی که تصویب می‌کنیم به نوعی باشد که مردم یا حداقل بخشی از مردم و یا جریانات سیاسی با هر ایده و عقیده‌ سیاسی اینگونه استنباط کنند که دایره انتخاب در حال محدود شدن است.

 

در عین حال به این هم توجه داشته باشیم که بدبین ها و مخالفان نظام هم آن طرف نشسته‌اند و از آن به عنوان مهندسی انتخابات یاد می‌کنند که مثلا با این اقدامات می‌‌خواهند انتخاب را جهت‌دهی کنند، که این حرف‌ها تهمت به نظام است و ما این را قبول نداریم اما معتقدیم که شاید برخی اوقات در بررسی‌ها دقت لازم صورت نگرفته است.

 

وی ادامه داد: منتها چون در این طرح هنوز روی کلیات بحث نشده و هنوز وارد جزئیات نشده‌اند، فقط می‌توانیم به طراحان محترم که بررسی می‌کنند، بگوییم که ما انتخابات اسفند گذشته که از نظر میزان مشارکت به عنوان یک محک بود را داشتیم و باید این را مدنظر داشته باشند که این نگاه‌ها لطمه و آسیبمی‌زند. تنگ‌نظری‌ها و اعمال سلیقه‌های شخصی بخشی از مردم را از حضور در انتخابات دلسرد می‌کند و بهانه به دست دشمنان می‌دهد تا سیستم انتخابات را زیر سوال ببرند.

 

کوهکن درخصوص ویژگی‌های قانون انتخابات، گفت: قانون انتخابات باید چند ویژگی داشته باشد، از جمله اینکه باید شفاف، روشن و صریح باشد، تا دست مجری و ناظر را در تفسیر و برداشت از آن باز نگذارد، حداقل اینکه روابط بین مجری و ناظر اگر چنانچه شفاف و روان نباشد، برداشت‌های متفاوت میان آن‌ها اختلاف به وجود می‌آورد و این ضرر است.

 

وی ادامه داد: ویژگی دوم این است که چارچوب‌های انتخابات مجلس و ریاست جمهوری دقیق و روشن مطرح شود تا از آن عدول نکنند، اما گاهی اوقات اگر چنانچه معیار‌هایی که مشخص و اعلام می‌شود، کلی باشد و به صورت دقیق روشن نشود، دست مجری و ناظر را برای اینکه هر عملی را برابر با آن حکم کلی بداند و ایراد بگیرد، باز می‌گذارد، این البته تنها به مساله «ردصلاحیت» باز نمی‌گردد. بلکه ممکن است یک جایی در آن چنان دست برای تفسیر باز باشد که یک فرد ناسالم وارد شود و در مقابل افراد سالم بنابر ایراداتی که در این برداشت وجود دارد از داوطلبی محروم شوند.

 

منبع: ایلنا

 

ایران شورای نگهبان اصلاح قانون انتخابات   اخبار برگزیده
  

اگر روحانی و احمدی ‌نژاد با هم رقابت کنند، احمدی نژاد پیروز می شوددولت آقای روحانی، دولت یکدست و وزرا هم از یک جناح نبوده و بعضا حتی همفکر شخص حسن روحانی هم نبوده‌اند. او موجب شده نوعی نارضایتی و ناخشنودی از جانب مردم و رای‌دهندگان به او ایجاد شود. دولت روحانی در سطح ملی موفق نبوده است.
مستقل‌آنلاین حسن روحانی روزنامه وام 

  

سخنرانی روحانی ساعت 9 امشب در مجمع عمومی سازمان مللتمام وجوه جهان امروز متأثر از کرونا است آنچنانکه هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل نیز با سخنرانی‌های ضبط شده‌ی سران برگزار خواهد شد
۵۵ آنلاین سازمان ملل نیویورک توئیتر 

  

برای انتخابات 1400 با شخصیت‌ها و احزاب تاثیرگذار اصلاح‌طلب رایزنی می‌کنیمدر جلسه شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران، موضوع انتخابات1400 مورد بررسی قرار گرفت. همچنین غلامحسین کرباسچی گزارشی از دیدار با مهدی کروبی ارائه داد.
ایلنا انتخابات ریاست جمهوری اصلاح طلبان غلامحسین کرباسچی 

  

دارویی برای تعدیل پاسخ التهابی در کووید-19 شدیدمحققان "دانشگاه مالاگا"(University of Malaga) و "مرکز نانوپزشکی و زیست فناوری اندلس"(BIONAND) اسپانیا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند از یک دارو می‌توان برای تعدیل پاسخ التهابی در موارد شدید کووید-19 استفاده کرد.
مملکت‌آنلاین درمان فناوری دارو 

  

تصمیم جامعه روحانیت برای انتخابات 1400عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز گفت که این تشکل برنامه ای برای معرفی کاندیدا در انتخابات 1400 ندارد.
مثلث جامعه روحانیت مبارز خودرو پدر 

  

جزئیات تحریم های جدید آمریکا پس از مکانیسم ماشه + فیلمرئیس‌جمهور آمریکا بیانیه‌ای درباره تحریم‌های جدید اعمال شده علیه جمهوری اسلامی ایران صادر کرد.
گسترش رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

افرادی که نباید ماسک بزنندافرادی که بدون کمک قادر به برداشتن ماسک از صورت‌شان نیستند، شامل نوزادان و کودکان خردسال و همچنین افرادی که دچار سختی تنفس هستند، نباید از ماسک استفاده کنند.
مستقل‌آنلاین ماسک ورزش کودکان 

  

دونالد ترامپ، سال‌ها پیش از ریاست جمهوری خود معتقد بوده که اوباما قصد یک حمله نظامی به ایران را دارد چرا که این حمله بر موقعیت او در افکار عمومی و نظرسنجی‌ها موثر است. حال برخی گزارش‌ها و اقدامات آمریکا حاکی از فعال شدن این تئوری ترامپ در شش هفته باقیمانده به انتخابات آمریکاست.
رویداد۲۴ واشنگتن دونالد ترامپ خاورمیانه 

  

سخنگوی دولت نشست خبری این هفته خود را در سیستان بلوچستان برگزار کرد و با مقایسه دولت صدام و ترامپ به تشریح شباهت‌های آن‌ها در صدمه به ایران پرداخت.
رویداد۲۴ صادرات غیرنفتی سازمان بهداشت جهانی رئیس جمهور 

  

محصول جدید ایران خودرو در راه است | تصاویر و مشخصاتمدیر پروژه خودروی سورن سال از آمادگی ایران خودرو برای تجاری سازی این محصول در یک ماه آینده خبر داد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

ممنوعیت تردد خودرو در برخی خیابان‌های تهران امروز اول مهرمدیریت‌های شهری در بسیاری کشورها در روز جهانی بدون خودرو، شهروندان را به پرهیز از استفاده از خودروهای شخصی ترغیب می‌کنند. این روز مقارن با اول مهر ماه، با پویش سه‌شنبه‌های بدون خودرو که در دوران شهرداری پیروز حناچی از سوی مدیران شهری پیگیری می‌شود، همزمان شده است.
خودروتک خودرو شهرداری تهران تهران 

  

اقدام ادعایی آمریکا در بازگشت تحریم‌ها علیه ایران با واکنش رسانه‌ها و تحلیلگران مختلفی روبرو بوده و همگی حاکی از یک واقعیت انکار نشدنی است: انزوای بی قید و شرط ایالات متحده!
رویداد۲۴ رسانه ایالات متحده آمریکا ایران 

  

متهم اصلی بحران در بازار خودرواختلاف قیمتی که علتی جز تعلل شورای رقابت در قیمت گذاری خودرو و غیرواقعی بودن قیمت‌های اعلام شده توسط این شورا ندارد.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

ترامپ قبل از انتخابات ناچار به لفاظی است/ ادعای فعال‌سازی اسنپ بک کلاهبرداری ترامپ است/ آمریکا حق استناد به هیچ یک از مفاد برجام را ندارد/ جهان مخالف احیای تحریم‌هاستاستاد دانشگاه شیکاگو تاکید کرد: جهان مخالف احیای تحریم‌های سازمان ملل است و آمریکا حق استناد به هیچ یک از مفاد برجام را ندارد.
ایلنا دونالد ترامپ ترامپ سازمان ملل 

  

تحریم‌های آمریکا علیه ایران در راستای معامله قرن انجام می‌شودیکی از رهبران جنبش حماس اعلام کرد که تحریم‌های آمریکا علیه ایران در چارچوب عملی کردن نقشه معامله قرن صورت می گیرد.
۵۵ آنلاین ایران جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  اخبار داغ
  

آمار امروز کرونا | سه شنبه 1 مهرسخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی 3712 مورد جدید کروناویروس در کشور طی 24 ساعت گذشته خبر داد.
شما‌نیوز وزارت بهداشت عراق قزوین 

  

واکسن کرونا ساخت چین در اختیار کشورهای در حال توسعه قرار می گیردرئیس جمهوری چین در سخنرانی مجازی خود در نشست مجمع عمومی سازمان ملل با یاداوری اینکه در حال حاضر چند واکسن ضد کرونا ساخت چین در آزمایش بالینی فاز سه قرار دارند تاکید کرد واکسن های COVID-19 تولید شده در چین با تکمیل مراحل توسعه و تولید نهایی، در اختیار سایر کشورهای در حال توسعه قرار می گیرد.
۵۵ آنلاین چین درمان توسعه پایدار 

  

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: در حال حاضر 715 نفر مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های قم بستری هستند که حال 117 نفر از آنها وخیم است.
صراط قم بیمارستان اورژانس 

  

آیت‌الله ممدوحی به کرونا مبتلا شدعضو سابق مجلس خبرگان رهبری به کرونا مبتلا شد.
رویداد۲۴ مجلس شورای اسلامی مجلس خبرگان استان کرمانشاه 

  

ویروس کرونابا مصرف ید در ظرف 15 ثانیه نابودمیشودبررسی‌های محققان دانشگاه کنکتیکات آمریکا نشان می‌دهد ید از جمله موادی است که با مصرف آن می‌توان ویروس کرونا را در بدن غیرفعال کرد.
۵۵ آنلاین ویروس موز گوشت 

  

ابلاغیه جدید شرکت بورس درباره میزان ریالی حداقل سفارشاقتصادنیوز: شرکت بورس تغییراتی در شیوه سفارش ایجاد کرد.
اقتصادنیوز سازمان بورس و اوراق بهادار سنا 

  

تست کرونا دو بازیکن حرفه‌ای اسنوکر جهان که در مسابقات اسنوکر مسترز اروپا شرکت کرده‌اند، مثبت شد.
ورزش۳ 

  

تنها شاخص مثبت بازار سهام/ زجر بورس از هوش مصنوعیاقتصاد نیوز:در روزی که همه شاخص ها اصلی بورس قرمز بودند شاخص فرابورس تنها شاخص افزایشی بازار بود.مهم ترین نکته بازار مقاومت در کف قبلی و خلوت شدن صف های فروش بود.
اقتصادنیوز شاخص سهام بورس تهران 

  

ترامپ: چین باید در رابطه با کرونا پاسخگو باشدرئیس‌جمهور آمریکا طی سخنرانی مجازی خود در هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سالانه سازمان ملل متحد بار دیگر از برجام به عنوان «توافقی وحشتناک» یاد کرد و مدعی شد که با تحریم‌های به‌زعم خود «فلج‌کننده» برنامه هسته‌ای ایران را متوقف خواهد کرد.
گسترش دونالد ترامپ ترامپ چین 

  

شناسایی 3712 بیمار کرونا در 24 ساعت!سیما لاری، سخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی 3712 مورد جدید کروناویروس در کشور طی 24 ساعت گذشته خبر داد. به گزارش ایسنا، دکتر لاری در این باره گفت: از دیروز تا امروز اول مهر 1399 و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، سه هزار و 712 بیمار جدید مبتلا به کووید19 در کشور شناسایی شد که یک هزار … نوشته شناسایی 3712 بیمار کرونا در 24 ساعت! اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز وزارت بهداشت قزوین زنجان 

  

تور برخی خریداران برای دارایی مردم در بورس/ بانک مرکزی تسهیلاتی برای ترخیص کالاهای اساسی در گمرک ایجاد کرد به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصاد و دارایی پس از حضور در جلسه کمیسیون اقتصادی، با حضور در جمع خبرنگاران، با اشاره به اینکه نمایندگان با استفاده از حقوق قانونی خود متناسب با شرایط ملی سوالاتی را مطرح می‌کنند، گفت: من هم امروز به منظور پاسخگویی به سوالات تعدادی از نمایندگان در کمیسیون اقتصادی حضور یافتم. وی با بیان اینکه یکی از مباحث مهمی که…
خانه‌ملت بانک مرکزی بانک کالاهای اساسی 

  

بالاخره اولین واکسن کرونا نتیجه داد+ زمان عرضهداوطلبان شرکت‌کننده در آزمایش بالینی واکسن چینی کرونا در روسیه، هیچ عوارضی از تزریق آن را گزارش نکرده‌اند.
مثلث خودرو روسیه صرافی 

  

آیت الله ممدوحی کرونا گرفتآیت‌الله حسن ممدوحی، نماینده سابق استان کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی به بیماری کرونا مبتلا شد.
مثلث استان کرمانشاه کرمانشاه خودرو 

  

رئیس اورژانس: ابتلای 4 دانش‌آموز البرزی به کرونارئیس مرکز فوریت‌های پزشکی و اورژانس البرز از ابتلای چهار دانش آموز به کرونا در استان خبر داد. مهرداد بابایی، با اشاره به تعداد دانش آموزانی که به کرونا مبتلا شده اند، اظهار کرد: جامعه هدف ما برای شناسایی دانش آموزانی‌که از 15 شهریور ماه تاکنون به کرونا مبتلا شده اند گروه سنی 6 تا 18 سال را در برمی‌گیرد.
رویداد۲۴ اورژانس آموزش مدرسه